Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 59 prej 59
  1. #41
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Une dija se krimbat nuk vjellin, por ti vazhdon akoma......
    E sa per temen, je ti ai qe si zvarranik i largohesh drites dhe shkon e fshihesh prapa shprehjesh idiote e pa piken e kuptimit!!! Nuk ke burrerine ti pergjigjesh as edhe njeres nga akuzat qe te kam bere.....ku e ke burrerine turqeli, te shallvaret e sulltan Bajazitit a??!!!
    ...gazi, une te pergjigjem aty ku te "vret"....mos u maskero....fjalet e kota nuk i kam qejf, i bie drejt me "supat"....

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Rrethprerja eshte shenje tipike çifute, or kungull Stambolli!! Muhamedi vetem se beri si majmunet qe imitojne njerezit.......thjesht beri ate qe benin çifutet!! Muslimanet jane thjesht majmunet e çifuteve dh ekete e tregon edhe fakti se rrethprerjen e konsideroni si shenje fetare, por nuk jeni ne gjendje te shpjegoni kurrfare lidhjeje me teologjine islame!!!
    ....kur te them se te mungon "dituria" gati se cmendesh...kush te thote se eshte tipike cifute ???....."rrethprerja" eshte tradite e trasheguar nga kohera e ABRAHAMIT (se ndoshta nuk e kupton emrin musliman Ibrahim), qe do me thene, se edhe populli arab, qe sipas referimeve te vet arabeve eshte pasardhes i djalit te Abrahamit, Ismailit), qe e kane praktikuar edhe arabet....sot e kesaj dite e praktikojn arabet, ndash musliman, ndash te krishtere....

    Cka te intereson ne lidhje me teologjine ???....nuk e din cka do me thene SUNNET ???....."rrethprerja" eshte "sunnet" fetare....krahas sunnetit ekziston termi tjeter "farz"....mos e lodh miletin me paditurine qe ke, kur deshiron me dijt dicka, thuaj, o Nuh, mesoma bre cket mesele se me vjen turp te dal para opinionit ketu me gjysem dije, se ndoshta me "qeshin" pastaj.....

    Shih cfare debili je, qe nje dukuri shoqerore te trasheguar panderprere e quan "majmunllek", a nuk te prishin pune rrendet e krishtera perendimore, qe tek pas 1000 viteve e me teper (viti i ri, krishtlindja, pashket, faktikisht gjith festat kishtare) kane filluar te praktikohen shoqerisht.....


    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    ...perkthimi??!!
    .....a nuk e sheh vepren e turqeve si "missionarizem" ???.....gazetari e tha haptas kete, apo jo ????....goja dona shqiptareve te ju ndihmojm, e prapa shpine missionojn......te perfundosh keshtu do qe te jeshe ne koke hepten "jeshil"....tamam muzat me brina....ti a ja mban anen gazetarit a shokut tend nuhes ???

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    ...ahahahahahah...dhe ti krimb i turkut, vazhdon akoma ta quash rrethprerjen "shenje tipike islame"..??!!!
    .....natyrisht, pse, a nuk jane 90% e te synetuarve mbi rruzull MUSLIMAN (jashta atyre qe e bejne per shkaqe medicinale) ???....shih gazin, kur i vjen "volej" ndonje top, ja mshon, hic pa mos e kujtu se porta eshte e anes vet.....

    ...ne vend qe te thuash "faleminderit" se te mesova dicka te rre mbi fene tende qe ke, ja cka po shkruan....e sheh sa bukeshkele je....

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Ti kupton Tunxh??!!! Si mund te kuptoje nje krimb qe shkruan ne forumin shqiptar idiotesi te llojit:"synetimi eshte "ngritje" e vetedijes kombetare"
    .........lere ti Nuh Musen, eshte shume thjesht, thuaj, Kforit turk i qofshim falemnderues qe ja u permbushi shqiptareve musliman nje shprazetire ne jeten e tyre FALAS.....pasiqe une nuk kam, na trego pra TI, se cfare vetedije kombetare ke.....nese ke, duhet te GEZOHESH per shqiptaret musliman....a gezohesh per ta ???

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    ...e ti s'ke as kapacitetin per t'i kundershtuar, apo jo??!! A ke ndonje argument qe sa ka shkruar ky "tipi me lart", nuk eshte thjesht e verteta??!!]
    .......ti te kam argument....ti perzonalisht, ti permbledh gjithe derdellitjet qe ke bere, bashkarisht me "hahajat" dhe "hihijat", e i ve ne kunderpeshe na del ti perzonalisht argumenti me i madh.....e verteta eshte, se turqit THEJSHT DHE PAPERZJERE, kane "ndihmuar"....a don te ta shkruaj me shkronja me te medhaja, apo ne ngjyre tjeter ???.....e pyeti njehere nje perzon nje pastrues ne arealin e pritjes te aeroportit se ku gjindet WC.....pastruesi na kish qen fillozof dhe bile me fshisen ne dore i kish edhe hije, dhe ja filloj ta nderlidh "WC"-ne me "hallet e dynjase".......o ku osht bre nevojtorja se u dhi...va.....

    O fshatare i lales bashk me formacionin "army of lovers", turqit nuk e kan "borxh" te harxhojn para per shqiptaret.....nese e bejn, atehere dija-u per te mire....ose se paku mbylle papushken....musliman jemi, dhe inshallah do te mbetemi deri ne diten e kijametit, BALLI i muslimanllekut jemi....aman kujt tja tregoj....atij qe per nje shnicell derri e ka humb nderin e 1,5 mrd. njerezve......

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Po te ishte ne "natyren" e tij, Allahu s'do te kisht ebere gomarllekun qe ta pajise me nje pjese t etepert.....o Tunxh.....ahahahahhah...na hape barkun, na hape.....
    ....a je i sigurt se ta kam hap barkun ???.....une shoh dicka tjeter te hapur....mangesite qe i ke mbi islamin bile edhe mbi fene tende te re....deshmo, se nuk e kishe shniclen argument....hajt pash zotin.....

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Preteksi ishte ai, por arsyeja e vertete kush ishte Tunxh??!!.....
    ...arsye ???....kontrabanda, prostitucioni, grabitja, a mos vallahi per muxhahedinet e bene, a vetem te tregojn para botes se jane me te perkujdesshem per muslimanet se tjeret, ja shihni, perdorim luksin si na pallatet e sheikave per vellezerit tane ???...hajt locka jem na trego....

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    ...ahahhhhaha...te me therrase turqelia "antikombetar" eshte nder per mua, o Tunxh!!! Sepse turqelia per komb nenkupton perandorine osmane ose kalifatin harap.........ti cilin nga te dy nenkupton, turqeli??!!
    .......nese je patriot, hajt thuaju turqve "faleminderit".......ti nuk me deshmon bre gazi ne asnje diskutim, se ke "sense" per te "kuptuar" shqiptaret musliman....ja, njeriu behet synet dhe e ndjen veten i gezuar, ti ja mbulon gezimin duke e shajt ate qe u be sebep per "gezimin" e shqiptarit.....ti nuk i sheh shqiptaret musliman si "shpirta", por si "vegla", pra, kete pershtypje e kam une nga teje.....je ka kupton maxharski ???

    tungi
    albanish by nature

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-09-2010
    Postime
    351
    O Nuh Musa po qysh po ke kohe me u marr me debila te sojit te keti jarigas... Hala fmi ma t'lazdrum e forumist ma t'merzitshem se ky s'kam pa, njejte sikur dhimta e dhembit ish ky jarigas po leri debilin le te rritet

  3. #43
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga Se7en Lexo Postimin
    O Nuh Musa po qysh po ke kohe me u marr me debila te sojit te keti jarigas... Hala fmi ma t'lazdrum e forumist ma t'merzitshem se ky s'kam pa, njejte sikur dhimta e dhembit ish ky jarigas po leri debilin le te rritet
    ....o shtatce, nji fjale e urte kosovare thot: "grun e vshtir o lezet me e rreh"....

    ....e kam "sport" .....pastaj e kam edhe shok, dhe me vjen pak si rrand kur shoh shqiptare te humbur ne mllefe dhe psikoza.....sidomos kur ju thojn tjeret se si te sillen kurse ata aspak nuk kane nevoje per t'u sillur sic sillen.....

    selam


    PS: kur te dhemb dhembi cka ben ???
    albanish by nature

  4. #44
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    ...gazi, une te pergjigjem aty ku te "vret"....mos u maskero....fjalet e kota nuk i kam qejf, i bie drejt me "supat"....
    S'me duket t'i jesh pergjigjur pyetjes se ne ç'menyre turqit "ngriten vetedijen tone kombetare dhe shkencore"!!!!! Te mungon kapaciteti??!!
    ....kur te them se te mungon "dituria" gati se cmendesh...kush te thote se eshte tipike cifute ???....."rrethprerja" eshte tradite e trasheguar nga kohera e ABRAHAMIT (se ndoshta nuk e kupton emrin musliman Ibrahim), qe do me thene, se edhe populli arab, qe sipas referimeve te vet arabeve eshte pasardhes i djalit te Abrahamit, Ismailit), qe e kane praktikuar edhe arabet....sot e kesaj dite e praktikojn arabet, ndash musliman, ndash te krishtere....
    Edhe para Muhamedit beheshin synet harapet, Tunxh??!!
    Cka te intereson ne lidhje me teologjine ???....nuk e din cka do me thene SUNNET ???....."rrethprerja" eshte "sunnet" fetare....krahas sunnetit ekziston termi tjeter "farz"....mos e lodh miletin me paditurine qe ke, kur deshiron me dijt dicka, thuaj, o Nuh, mesoma bre cket mesele se me vjen turp te dal para opinionit ketu me gjysem dije, se ndoshta me "qeshin" pastaj.....
    ....je i pa-afte te kuptosh postimet e mia!!!Lexoje prape se ndoshta edhe i afrohesh pakez.....
    Shih cfare debili je, qe nje dukuri shoqerore te trasheguar panderprere e quan "majmunllek", a nuk te prishin pune rrendet e krishtera perendimore, qe tek pas 1000 viteve e me teper (viti i ri, krishtlindja, pashket, faktikisht gjith festat kishtare) kane filluar te praktikohen shoqerisht.....
    Majmunllek eshte te kopjosh diçka pa e kuptuar se pse e ben, pak a shume si Muhamedi me rrethprerjen....!

    .....a nuk e sheh vepren e turqeve si "missionarizem" ???.....gazetari e tha haptas kete, apo jo ????....goja dona shqiptareve te ju ndihmojm, e prapa shpine missionojn......te perfundosh keshtu do qe te jeshe ne koke hepten "jeshil"....tamam muzat me brina....ti a ja mban anen gazetarit a shokut tend nuhes ???
    Misionimi nuk eshte vetem fetar Tunxh, por do te rritesh dhe do te mesosh.....ti e the vete se ishte "preteks"!!
    .....natyrisht, pse, a nuk jane 90% e te synetuarve mbi rruzull MUSLIMAN (jashta atyre qe e bejne per shkaqe medicinale) ???....shih gazin, kur i vjen "volej" ndonje top, ja mshon, hic pa mos e kujtu se porta eshte e anes vet.....
    Pjesa tjeter e njerezise e ka kuptuar se nuk ka te beje me fen epor me traditen higjienike çifute.....myslimanet kane per t'ia arritur pas nja 6 shekujsh..tani jane ne mesjete!!!!
    ...ne vend qe te thuash "faleminderit" se te mesova dicka te rre mbi fene tende qe ke, ja cka po shkruan....e sheh sa bukeshkele je....
    Eh??
    .........lere ti Nuh Musen, eshte shume thjesht, thuaj, Kforit turk i qofshim falemnderues qe ja u permbushi shqiptareve musliman nje shprazetire ne jeten e tyre FALAS.....pasiqe une nuk kam, na trego pra TI, se cfare vetedije kombetare ke.....nese ke, duhet te GEZOHESH per shqiptaret musliman....a gezohesh per ta ???
    Problemi eshte ne "shprazetiren" e mendjes!! Gjynah vertet per ty Tunxh!!!
    .......ti te kam argument....ti perzonalisht, ti permbledh gjithe derdellitjet qe ke bere, bashkarisht me "hahajat" dhe "hihijat", e i ve ne kunderpeshe na del ti perzonalisht argumenti me i madh.....e verteta eshte, se turqit THEJSHT DHE PAPERZJERE, kane "ndihmuar"....a don te ta shkruaj me shkronja me te medhaja, apo ne ngjyre tjeter ???.....e pyeti njehere nje perzon nje pastrues ne arealin e pritjes te aeroportit se ku gjindet WC.....pastruesi na kish qen fillozof dhe bile me fshisen ne dore i kish edhe hije, dhe ja filloj ta nderlidh "WC"-ne me "hallet e dynjase".......o ku osht bre nevojtorja se u dhi...va.....
    Keto argumentat islamike, jane shume .....myslimane...!! Te lumte Tunxh!!
    O fshatare i lales bashk me formacionin "army of lovers", turqit nuk e kan "borxh" te harxhojn para per shqiptaret.....nese e bejn, atehere dija-u per te mire....ose se paku mbylle papushken....musliman jemi, dhe inshallah do te mbetemi deri ne diten e kijametit, BALLI i muslimanllekut jemi....aman kujt tja tregoj....atij qe per nje shnicell derri e ka humb nderin e 1,5 mrd. njerezve......
    Tregoja atyre qe shkelen mbi gjakun e te pareve dhe u bene prapanica e pushtuesi....tregoja vetes Tunxh!!!
    ....a je i sigurt se ta kam hap barkun ???.....une shoh dicka tjeter te hapur....mangesite qe i ke mbi islamin bile edhe mbi fene tende te re....deshmo, se nuk e kishe shniclen argument....hajt pash zotin.....
    E çfare mund te presesh prej nje krimbi qe shkruan:"synetimi eshte "ngritje" e vetedijes kombetare"
    ...arsye ???....kontrabanda, prostitucioni, grabitja, a mos vallahi per muxhahedinet e bene, a vetem te tregojn para botes se jane me te perkujdesshem per muslimanet se tjeret, ja shihni, perdorim luksin si na pallatet e sheikave per vellezerit tane ???...hajt locka jem na trego....
    Ti the se perdoren si "preteks" ndihmen, pra te takon ty te shpjegosh arsyet e verteta!!! A e kupton vetveten Tunxh??!!
    .......nese je patriot, hajt thuaju turqve "faleminderit".......ti nuk me deshmon bre gazi ne asnje diskutim, se ke "sense" per te "kuptuar" shqiptaret musliman....ja, njeriu behet synet dhe e ndjen veten i gezuar, ti ja mbulon gezimin duke e shajt ate qe u be sebep per "gezimin" e shqiptarit.....ti nuk i sheh shqiptaret musliman si "shpirta", por si "vegla", pra, kete pershtypje e kam une nga teje.....je ka kupton maxharski ???
    Pse, nuk jane vegla ne dore te Allahut, pardon panharapizmit??!!
    Jarigas

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e medaur
    Anëtarësuar
    21-06-2006
    Postime
    865
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Forcat e KFOR-it turk në Kosovë në rolin e misionareve fetar !

    Nga Asllan Dibrani

    Kfori turk tashmë e bëri si tradicionale synetinë e fëmijëve shqiptarë që disa vite . Ky lloj veprimi siç duket i jap një imazh të keq misionarë, qe kanë ardhur të mbrojnë "qetësinë dhe paqen" në Kosove. Kësaj i thonë propagandë dhe thyrje e rregullave sipas konventës ndërkombëtare për misionaret në vendet e dala pas luftës. Kjo është një thyerje e etikës dhe e misionit ushtarak të turqve në kuadrin e KFOR-it . Pa u hamendur vetvetiu konfrontohet njeriu me te kaluarën historike dhe apetitet e Turqisë së vjetër ndaj Kosovë.

    Këtë popull është duke e keqpërdorë, edhe në ketë mënyrë gjeja përmes organizimit te synetisë.Këto ditë po vazhdon në Kosovë aksioni i synetisë, siç po ndodhë që disa vite bile, bile me përcjellje edhe të medieve qe shkruajnë në gjuhën shqipe, a me mend dhe zemër janë pjellë turke,arabe,sllave etj ! Kjo politikë e ushtarëve turq të KFOR-it nxitet, përmes njerëzve tanë, në lajthitje me kodin shqiptar. Ky aksion synetie po vazhdon ne disa qytete te Kosovës me elitën e disa bashkëpunëtoreve të vet hoxhallarë të pa vetëdije,të pa shkollë ose të shitur duke devijuar nga parimet kombëtare shqiptare!?...

    Me veshjet e rrobave te synetisë fëmijët dhe me një shëtitje nëpër holet spitalore apo shpesh duke defiluar nëpër qendra të qyteteve! Synim për ti tërhequr vëmendjen, tek publiku gjeja se po e ndihmojmë këtë popull me prerjen e "penisave " fëmijëve të vegjël kosovar . “Përzgjedhja e fëmijëve për syneti, që tashmë është bërë traditë me KFOR-in turk, është bërë në bashkëpunim me njerëzit e vet hoxhallarë ,besimtare,administrator zyrtarë etj.

    Për propagandën e KFOR-it turk në Kosovë nga misionar paqësor po kalojnë në misionar fetar, duke propaganduar fenë dhe duke u përpjekur qe përmes këtij "Aktivitet humanitar të synetisë " po përhapin informata se gjeja janë njerëz te humanitetit , ku edhe ne emër te humanitetit po përfitojnë poena të karakterit klasik fetar në Kosovë, poligon eksperimental pa mbikëqyrje,pa kontrolle, duke e keqpërdorur misionin e tyre se për çka kanë ardhur. A thua se Kosova pakë ka të sëmure fëmijë qe lëngojnë nga zemra qe presin me i ndihmua?. A thua pak fëmije ka pa prindër qe mbeten si pasoje e terrorit serb ne luftën e fundit që presin përkrahje dhe ndihmë?. A pak fëmije ka në Kosovë qe janë mbetur pa gjymtyrët te trupit qe ju preu shkau dhe qe presin shërim akoma ?. A pak fëmije ka qe nuk kane kushte as minimale të jetës pa çerdhe , e pa shkolla mësimi?!... Këta humanitar nuk u kujtuan ne këtë rang të fëmijëve që ta ndihmojnë !

    Pasojat evidente nga propaganda e riteve fetare islame nga qarqe, te caktuara dhe të argatëve melez e gjysmë-shqiptarë që edhe gjatë historisë i kanë sjellë dëme popullit shqiptarë. Po ju sjellim fakte nga një takim i ngjashëm në Kosovë me një demagogji qorre dhe antikombëtare !




    KBI MERR PJESË NË CEREMONINË TRADICIONALE TË SYNETISË NË VUSHTRRI



    Organizuar nga Shoqata “Cesme” dhe përkrahur nga KFOR-i turk, ne Vushtrri edhe këtë vit, më 3/8/2010, u mbajt ceremonia e Synetisë ne qytetin e bukur të Vushtrrisë. Pjesëmarrës te këtij takimi qenë Komandanti i Forcave Turke ne Kosove, zt. Bahadiri, i shoqëruar me bashkëpunëtorë dhe ekipin mjekësor ushtarak. Në fillim, fjalën përshëndetëse e bënë organizatorët, më pas Komandanti i Forcave Turke, e më pas përfaqësuesi i KBI- Vushtrri, Sedat ef. Islami.

    Ja teksti i fjalimit:


    BISMIL-LAHI’RR RRAHMANI’RR RRAHIM

    Me emrin e Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

    I nderuari Komandant I Forcave Turke,

    I nderuari përfaqësues i Shoqatës “Cesme”,

    Vëllezër dhe motra!

    Më lejoni që fillimisht t’iu përshëndes me përshëndetjen qiellore es Selamu alejkum, dhe njëherit t’iu përcjell edhe përshëndetjet e Institucionit qe përfaqësoj dhe Kryetarit të saj. Islami nuk është ashtu siç shkruajnë të tjerët për të dhe as ashtu siç paraqitet nga ata që vetëm formalisht kanë përkatësi të tij. Islami është krejtësisht tjetër. Nëse sot, me rastin e kësaj ceremonie, shprehet një aspekt shëndetësor i Islamit, shprehet motoja dhe esenca e tij, atëherë dijeni se Islami i tëri është i tillë. Kredoja dhe ritet islame, që të gjitha, pa përjashtim, promovojnë vetëm vlera, humanitet, mirëqenie, rend dhe siguri. Mos harroni se këtë rit, urtësitë e të cilit bota moderne i ka zbuluar vetëm tash së voni, Islami e ka aprovuar para më shumë se njëmijë vjet. E po kështu, mos harroni se para vetes keni muajin madhështor, një muaj që nga gjuhët e mjekëve mban epitetin e operuesit pa brisk.

    Për të mos e zgjatur më shumë, më lejoni që në emrin tim dhe tuaj të falënderoj Komandantin e Forcave Turke dhe këto shoqata turke që janë duke kontribuar sa në ngritjen e vetëdijes fetare, kombëtare dhe shkencore po aq edhe në ruajtjen e rendit dhe sigurisë si pjesë e forcave të NATO-s në Kosovë.


    Ja çka i servojnë Forcat turke me shërbëtorët e vet gjysmë-shqiptarë dhe te pa shkollë ose të shitur , popullit shqiptare , një popull me qytetërim evropian , mëkat të mbyllen këto të reja nen ritet fetare të imponuara nga një pushtues 500 vjeçar, të largohen nga bankat e shkollës, universitetit, nga çerdhja e vetëdijes për kulturë, arsim,art dhe muzikë. Duke e diskriminuar dhe ndaluar hovin ta shijoj rininë e sajë, për një edukim emancipues sikurse femrat e botës së zhvilluar.


    I nderuari Komandant,

    Fjalët janë të pakta për të përshkruar falënderimet që duhet tua bëjmë por më lejoni që ta lus Allahun bashkërisht me gjuhët dhe zemrat e këtyre muslimanëve këtu qe juve, familjen, ushtrinë dhe shtetin tuaj t’i ruaj, t’iu begatojë me përparim dhe zhvillim, dhe përfundimisht, në botën e amshueshme, t’iu shpërblej me Xhennetet e Tij!

    Ju faleminderit!

    Wes selamu alejkum!


    Tani këta njerëz tradhtarë dhe të përkëdhelur i harrojnë sakrificat e vëllezërve Frashri, e harrojnë "Lidhjen Shqiptare të Prizrenit" besën e burrave të mëdhenj , e harrojnë periudhën e "Rilindësve tanë"

    Ja shiheni lexues të nderuar se me çka mashtrohen shqiptarët nga jo shqiptarë ose gjysme shqiptarë! Lavdëron një ushti të huaj , një shtet të huaj që të pushtoj 500 vjet, nuk përmendet as kund se jemi shqiptarë te besimit islam duke e nuancuar më ngjyra të një komb asnjanës ose në një komb mysliman pa shqiptarë me gjuhë arabo-turke. Gjithë ai tubim pa asnjë element shqiptarë , asnjë fjalë kombëtare,asnjë fjalë historike,asnjë fjale, në kulturë , asnjë fjalë me terme medicionale!? Ky njeri Sedat Islami kush e dinë se kush e paguan ,kush e urdhëron, dyshohet të jetë shqiptarë si e verbon popullin mbas një lecke të dhuruar nga pushtuesi 500 vjeçar në Kosovë? Tani këta njerëz tradhtarë dhe të përkëdhelur i harrojnë sakrificat e vëllezërve Frashri, e harrojnë "Lidhjen Shqiptare të Prizrenit" besën e burrave të mëdhenj , e harrojnë periudhën e "Rilindësve tanë" dhe heroizmin e shqiptarëve qe dhanë në beteja të ndryshme për ta luftuar turkun si pushtues shekullor. Këtyre "humanitarëve " është e rrugës tu tregohet nga ndonjë institucion i Kosovës apo ndërkombëtar t'u thuhet se nuk jeni ardhë me pre "penisa të fëmijëve shqiptarë dhe propagandë fetare islame " sipas (artikullit të lartshënuar) po le ta ruajnë atë për çka i ka përcaktuar bota. Ne kemi edhe doktorë dhe kuadro të mjaftueshme , bile edhe të pa punë qe i kryejnë këto ceremoni edhe ma mirë se këta ish pushtues. Shqiptarët duhet të jenë ma te pranishëm në këto situata, duke ju treguar vendin se cilit ku e ka nëse themi se jemi te pavarur . Pavarësia e Kosovës nuk e ka secili që qohet ma herët, dhe t'i teket ta bënë lamë thiu shtëpinë tënde!

    Nga Asllan Dibrani
    Qershor 2011
    Ca hyn ktu ngritja kombetare o pis i ndyre?Te thuash ngritja fetare e shkencore ne rregull po kombi chyn ketu o turk i ndyre? Te ****** turkun me gjith sulltan e haneme o legen bakri.Kopil i ndyre.Te ****** grun bashke me gjithe grate e shoqates turke "Cesme".
    Ndryshuar për herë të fundit nga medaur : 08-08-2011 më 14:21
    SHQIPERIA MBI TE GJITHA

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Kujt i pengon qe KFOR-i turk po sponsorizon synetimin e femijeve , le te mbledh 10.000 euro dhe le ta organizoj ai.
    Shqiperi eshte edhe Cameria

  7. #47
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga Renea Lexo Postimin
    Kujt i pengon qe KFOR-i turk po sponsorizon synetimin e femijeve , le te mbledh 10.000 euro dhe le ta organizoj ai.
    Lajm i gezueshem po vjen, shqiptaret po e kuptojne cka osht feja islame.

    Te vetmit qe po mundohen ta luftojne fene islame jane njerezit me ndergjegje te paster, jane shqiptaret e vertete qe po u invadohet shteti me kultura tjera, jane njerezit e sinqerte qe po duan t'i kene vellezerit e tyre te lire dhe te pa manipuluar nga feja islame. Keta jane kunder aventurave me shoket e Erdoganit dhe vahabisteve te arabise se dihet se kjo eshte rrezikim i kombit. Ti injorant asgje sdin hiq, ti je i manipuluar fund e krye nga armiqte e Kosoves, Shqiperise, e gjithe shqiptareve, ti mendon se krishterimin e zbuluan maqedonet. Kallxonju arabeve qe ate personin qe e konsiderojne Profet ka qene manipulator, dhe se ka qene abuzues i vajzes, vajza 9 vjet nuk din te mendoje, sot nese nje burre kryen marredhenie pedofilie shkon ne burg ndersa ju e konsideroni profet. Ju jeni turpi i kesaj bote. A te ka mbetur ndonje qelize ne tru qe te funksionon apo te kane vdekur krejt. Ju dhe shoket e tu nuk jeni injorante, ju jeni me keq, ju deshironi te mbesni injorante pergjithmone, 'ignorant4ever'.



    Sta shan askush pa baze, andaj qitni propagande ne internet, hoxhat e juaj ju dojne keshtu rober injorante.

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    mesia4ever , pse o njeri je lodh , a nuk po perton me shkrujt gjith keto shkarravina per ate fjali timen qe se meritonte gjith ket replik. Paske pas nevoj me u zbrazur psiqikisht.
    Edhe un paskam bo mir qe shkrujta, se paku dergoma nje reputacion falenderues.
    Shqiperi eshte edhe Cameria

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Cfare moshe e bejne femijen synet ne Kosove? Dhe une e kam bere cunin ketu ne USa, por jo per arsye fetare. Ja bera me deshiren time dhe te burrit me mendimin se eshte me mire per mashkullin. Ketu ne Usa ua bejne diten e trete te lindjes. Kalon me lehte dhe femija nuk vuan aq shume sa kur e bejne ne moshe me te rritur.
    Feelings change - memories don't.

  10. #50
    bashkekohor Maska e ~Geri~
    Anëtarësuar
    21-06-2004
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    914
    Nuk e di ne Kosove por sipas fese femijes ne diten e shtate i behen keto rite

    I priten floket dhe sasia e tyre e peshuar ne flori jepet lemoshe/sadaka te varferve
    I vendoset emri i bukur me indetitet dhe kuptim te mire
    Behet synet
    Prihet Kurban si falenderim ndaj Zotit per femine qe te dha.

    Ka vende qe jane te specializuara dhe te bejne synet pa problem ne kete moshe por ka vende te tjera qe nuk te bejne se thojne eshte femija i vogel.Gjithsesi e rendesishme eshte qe syneti ose rrethprerja eshte veper profetike e profeteve te Zotit qe krishteret e kane lene mbas dore per ta praktikuar.
    "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

  11. #51
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Cfare moshe e bejne femijen synet ne Kosove? Dhe une e kam bere cunin ketu ne USa, por jo per arsye fetare. Ja bera me deshiren time dhe te burrit me mendimin se eshte me mire per mashkullin. Ketu ne Usa ua bejne diten e trete te lindjes. Kalon me lehte dhe femija nuk vuan aq shume sa kur e bejne ne moshe me te rritur.
    ...mvaresisht nga rrethanat familjare, financat, shendeti i femijes....nga lindja e deri ne moshen 10 vjecare.....

    Pasiqe shqiptaret e kosoves dhe ilirides e kan tradite akoma te jetojn bashkarisht ne gjirin familjare, shpesh bejne vellezerit se bashku dasmen e synetimit te djemve tyre, qe keshtu i bie djemt te jene te moshave te ndryshme.....kjo eshte tradita nder shqiptaret, natyrisht ka edhe rrende tjera, sic e ceki edhe geri....sidoqoft, synetimi eshte pas marteses gezimi me i madh familjare, keshtuqe bie rrendi ne dy, tri ose me shume vite dasmoret qe kane para te ftojn faktikisht gjith rrethin, bile edhe duke organizu garime me pehlivana.....

    tung
    albanish by nature

  12. #52
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    S'me duket t'i jesh pergjigjur pyetjes se ne ç'menyre turqit "ngriten vetedijen tone kombetare dhe shkencore"!!!!! Te mungon kapaciteti??!!
    ....o gazo, kapacitet kam per krejt muhallen ketu....vallahi, lamc ju coj....ja rrezove breket shqiptarit, dhe po e pave se bibilushin e ka pa kapuc, atehere e ke musliman.....nese enveri ja u ka ndaluar "muslimaneve" kete tradite, ai ju ka lane nje "damk" te zeze ne shpirt....qe do me thene, se, me synetimin ajo damka e zeze zbardhohet, dhe ai perzon qe shpirterisht eshte i rehatuar, ai eshte tamam me dy kembe mbi toke.....eshte partizan e gjysem....sa per shkence nuk e ceka, thash se ja ka trus truc ai hoxha....krahas perparesive medicinale ne raste te vecanta ka edhe perparesi epshore, per kete le te flasin "motrat" qe i kemi ketu ne mesin tone....

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Edhe para Muhamedit beheshin synet harapet, Tunxh??!!
    ....je i pa-afte te kuptosh postimet e mia!!!Lexoje prape se ndoshta edhe i afrohesh pakez.....
    Majmunllek eshte te kopjosh diçka pa e kuptuar se pse e ben, pak a shume si Muhamedi me rrethprerjen....!
    ...gazi humoristi......ofendimet jane argumentet e atyre qe nuk kan argumente....arabet jane si cifutet bij te ibrahimit alejhiselam....me te njejten te drejte i referohen edhe arabet babes se tyre si cifutet....pra, situata eshte "pat"...pse mendon se kemi ketu te bejme me nje "imitim" ???........o gazi, lexo mesuesin tend me vemendje, Muhamedi alejhiselam e ka "zyrtarizuar" synetimin qe ai te jete "i kuptueshem" per gjith njerezine.....per arabet nuk parashtrohet kjo pyetje tash e 3500 vite.....per Gazmendin e shqiperise e ka bere, jo per miletin e vet.....a ti e ke mare krejt dallash, a ???..........e po, si thone kosovaret, allahile, cka po ta bojke mendja, askush nuk ta bojke....

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Misionimi nuk eshte vetem fetar Tunxh, por do te rritesh dhe do te mesosh.....ti e the vete se ishte "preteks"!!
    ...a e madhe shtipit, a e vogle shtipit, NDIHMA....shume thjesht, mos e kompliko meselen se i ben "qeder" vetvetes....

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Pjesa tjeter e njerezise e ka kuptuar se nuk ka te beje me fen epor me traditen higjienike çifute.....myslimanet kane per t'ia arritur pas nja 6 shekujsh..tani jane ne mesjete!!!!
    ...kujdes me perfundimet, se i ke lesh me lesh.....te kam nje nxenes prej atyre qe ju duhet perkujdesje si bebes vogel.....per ne protokoll: arabet nuk kane imituar cifutet por baben e tyre, e ai eshte i njejte edhe per cifutet....je ka kupton turqe ???.........synetimi qe u be tradite para 3500 viteve me siguri se nuk ka qen ndonje akt fetare i tipit "kurban" por i nje natyre tjeter (je ka kupton dallimin mes sunetit dhe farzit ti shoq i lales ???, po te kish qen "farz", do te kishim te bejme me nje mesele tejet te nderlidhur me dispozitat direkte te Allahut)......me siguri se bibilushat e djemve edhe para 3500 viteve kane mare infektime....gje qe edhe dita dites ndodh, dhe keshtu perfunidmi yt, se bota moderne tash e 50 vite e njeh me hollesisht qellimin e synetimit eshte ne saje te historikut 3500 vjecare nje brockulle e natyres "me e hap barkun".....te keshilloj, rrendin tjeter kur do te japish ndonje deklarate qe nuk e ke te sigurte, konzulltoje doktorin tend, se ta mbroj ftyren para miletit....ja tash, te rrane breket per toke e mbete cullak....

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Problemi eshte ne "shprazetiren" e mendjes!! Gjynah vertet per ty Tunxh
    Keto argumentat islamike, jane shume .....myslimane...!! Te lumte Tunxh!!
    Tregoja atyre qe shkelen mbi gjakun e te pareve dhe u bene prapanica e pushtuesi....tregoja vetes Tunxh!!!!!!
    ....tregom tash bindshem, perse ti e ben te njejtin "gabim" si te paret tane ???...po qe se perqafimi i nje kulture te re na qenka gabim, atahere natyrisht se edhe ti sot po ben gabimin e njejte si te paret tane.....dhe si te paret e tyre, dhe si te paret e te pareve te tyre....dhe kete sinzxhir mund lirshem ta ndjekim deri tek njerezit e pare, apo majmunat, apo cfaredo fillimi te ket pat njerezia...

    A je i mendimit, se diku ne vije te ketij sinxhirit duhet te bejm "stop" ???

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    E çfare mund te presesh prej nje krimbi qe shkruan:"synetimi eshte "ngritje" e vetedijes kombetare"
    ....te dogji gazi ???....don hala ???

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Ti the se perdoren si "preteks" ndihmen, pra te takon ty te shpjegosh arsyet e verteta!!! A e kupton vetveten Tunxh??!!
    ....me preteksin per te "ndihmu"...nese ke probleme me fjalet e huaja, po e shqiperoj, pra "me qellimin" per ndihme.....cka tjeter lexove ???.....pash zotin, mos lexo ndermjet rreshtave, a nuk e sheh se pas cdo cepi sheh kunderryma dhe kurthe e trysnia....gazi, mos keshtu shoqi jem se behesh paranoid...

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Pse, nuk jane vegla ne dore te Allahut, pardon panharapizmit??!!
    ...tamam de, si cdohere edhe kesaj rradhe mu ne pike te zeze te qellova....JO, jane pike se pari NJEREZ me dinjitet dhe vyrtyte.....leri rehat te jetojn jeten e tyre....me vehten nuk marrin gje ne varr, le te jene gezimet shpirterore me te larta se hidherimet....se paku rezulltatin e kesaj bilance e kemi ne dorren tone....

    tungi
    albanish by nature

  13. #53
    bashkekohor Maska e ~Geri~
    Anëtarësuar
    21-06-2004
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    914
    Synetlliku, tashmë behet nga te gjitha moshat dhe fete


    Festimet për të festuar atë rit mund ti kalojnë edhe shpenzimet që bëhen për një dasmë. Gjithë farefisi dhe miqtë mblidhen për të uruar këtë rit. E nëse deri më dje synetlliku i meshkujve ishte thjesht një rit fetar tashmë mjekësia për shkak të indikacioneve shëndetësore e rekomandon me çdo kusht. Andrologu Evin Dani na shpjegon për fenomenin e synetllikut i cili tashmë nuk po njeh moshë, rracë as fe.
    Synetlliku njihet në shumë vende të botës madje tashmë është përhapur rëndom edhe në vendet e zhvilluara. Andrologu Dani shpjegon se synetlliku ka të bëjë me një procedurë të thjeshtë
    me anestezi e cila zgjat pak minuta dhe pa pasoja nëse bëhet në kushte të përshtatshme.
    “Synetlliku i njohur që nga lashtësia dhe tashëm i përhapur në shumë vende të botës vendi ynë jo vetëm që e njeh por shumica e edhe e praktikojnë synetllikun dhe madje gjithnjë e më shumë”,- pohon Evin Dani. Sipas tij në Shqipëri nëse do ta ndajmë në dy periudha para viteve ’90 ka qenë e ndaluar të bëheshin meshkujt synet. Qeveria e atëhershme shpjegon Dani për të zhdukur ritet dhe besimin fetar ndaloi në mënyrë të rreptë bërjen e synetllikut. Që të bëheshin synete në atë kohë për arsye shëndetësore ngrihej një komision me jo më pak se 3 mjek dhe vendosej nëse ishte e nevojshme. Ata që i bënin në mënyrë të fshehtë tek berberi apo tek hoxha i fshatit dhe shpesh kishte edhe raste komplikacionesh shëndetësore për shkak të mungesës së kushteve apo profesionalizmit të atyre që bënin synetin.
    Por sot si shikohet ky rit në vendin tonë nga andrologu Evin Dani
    Shumica janë të interesuar për synetllikun madje Dani thekson se po bien mitet, ritet apo përkatësia racore sa i takon këtij procesi. “Kemi pasur plot raste edhe të fesë kristiane që janë bërë synet dhe ën fakt në raste të tilla kanë qenë më shumë për shkak të indikacioneve shëndetësore. Ndërsa myslimanët pa dyshim që janë gjithnjë të interesuar. Këta të fundit kanë ngritur qendra ku procesi i synetllikut ofrohet falas”, pohon Evin Dani duke shtuar se tashmë në vendin tonë synenit e realizojnë kirurgët dhe personi brendas ditës së neserme fillon dhe bën një jetë normale pasi bëhet synet. Gjithashtu andrologu rrëfen se synetlliku ka kapërcyer çdo parashikim për moshën sepse kanë pasur raste që edhe 80 vjeçar i janë nënshtruar kësaj procedure dhe kjo për shkak të indikacioneve shëndetësore që kanë pasur.
    Në fakt synetllikun disa e realizojnë që në lindje dhe disa të tjerë pak më vonë kur mashkulli mund të rritet deri në 5 vjeç. Dhe dita kur kryhet ky rit nuk është e zakonshme. “Festohet me orkestër e me të ftuar pa fund. I zoti i shtëpisë falenderon të ftuarit për prezencën dhe fest nis furishëm me të ngrëna e të pira. Blihen edhe jorganë dhe materiale të tjera dhe shpenzimet shpesh janë shumë të mëdha për ata që janë të kamur. Këtë e bëjnë myslimanët besimtarë”,- pohon Evin Dani.
    5 mijë lek të reja kushton bërja synet në sistemin publik kur personi është pa rekomandim nga mjeku specialist në të kundërt është falas
    5 vjeçarë janë zakonisht meshkujt kur bëhen synet por ka raste kur realizohen edhe që në lindjen e mashkullit. Këto raste janë për ritet ferare
    1.5 milion fëmijë në vit bëhen synet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe këta fëmijë nuk janë të gjithë myslimanë.
    Pro apo kundra synetllikut
    Nuk doja ta quaja vetëm një rit fetar sepse shumë mjekë kanë dalë në përfundimin se bërja synet sjell shumë efekte pozitive për shëndetin në radhë të parë parandalon infeksionet. Kështu u shpreh andrologu Evin Dani i cili shpjegon se këto infeksione shfaqen që në moshë fare të vogël nëse djali nuk është bërë synet sepse materiet fekale por edhe vet urina duke u mbledhur në bebelinë dhe krijon enjtje, temperaturë dhe infeksion. “Pra unë kam kaq vite punë dhe them se një person që ka bërë synet nuk ka probleme infeksioni. Duke mbështetur në këto fakte ne si mjek rekomandojmë që meshkujt të bëhen synet për arsye se ne themi se parandalohen edhe kanceri i kokës së penisit për shkak se nuk është bërë synet. Gjithashtu është vërtetuar se synetlliku parandalon edhe infeksionet seksualisht të transmetueshme. Sipas andrologut në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka një përhapje të gjerë të bërjes synet të fëmijëve dhe numërohen rreth 1.5 milion fëmijë në vit që bëhen synet dhe këta fëmijë nuk janë të gjithë myslimanë.
    “Megjithatë mund të them se ka edhe një grup mjekësh që e kundërshtojnë synetin duke thënë se kjo kunsiderohet një proces i dhunshëm dhe se mund të sjell probleme por ky grup mjekësh është i vogël dhe dominon idea se meshkujt duhet të bëhen synet’,- pohon Dani duke shtuar se synetlliku bëhet për dy arsye kryesore ku e para është si rit fetar dhe së dyti janë rastet kur kërkohet për indikacionet shëndetësore.
    "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

  14. #54
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    ....o gazo, kapacitet kam per krejt muhallen ketu....vallahi, lamc ju coj....ja rrezove breket shqiptarit, dhe po e pave se bibilushin e ka pa kapuc, atehere e ke musliman.....nese enveri ja u ka ndaluar "muslimaneve" kete tradite, ai ju ka lane nje "damk" te zeze ne shpirt....qe do me thene, se, me synetimin ajo damka e zeze zbardhohet, dhe ai perzon qe shpirterisht eshte i rehatuar, ai eshte tamam me dy kembe mbi toke.....eshte partizan e gjysem....sa per shkence nuk e ceka, thash se ja ka trus truc ai hoxha....krahas perparesive medicinale ne raste te vecanta ka edhe perparesi epshore, per kete le te flasin "motrat" qe i kemi ketu ne mesin tone....
    Kjo sipas teje eshte pergjigja pyetjes se " ne ç'menyre turqit ngriten vetedijen kombetare dhe shkencore te shqiptareve"??!!!
    Paske shume kapacitet Tunxh!!!
    ...gazi humoristi......ofendimet jane argumentet e atyre qe nuk kan argumente....arabet jane si cifutet bij te ibrahimit alejhiselam....me te njejten te drejte i referohen edhe arabet babes se tyre si cifutet....pra, situata eshte "pat"...pse mendon se kemi ketu te bejme me nje "imitim" ???........o gazi, lexo mesuesin tend me vemendje, Muhamedi alejhiselam e ka "zyrtarizuar" synetimin qe ai te jete "i kuptueshem" per gjith njerezine.....per arabet nuk parashtrohet kjo pyetje tash e 3500 vite.....per Gazmendin e shqiperise e ka bere, jo per miletin e vet.....a ti e ke mare krejt dallash, a ???..........e po, si thone kosovaret, allahile, cka po ta bojke mendja, askush nuk ta bojke....
    O TUnxh!! Pyetja eshte "a beheshin harapet para Muhamedit, synet"??!!...leri llogjet e pergjigju!!!
    ...a e madhe shtipit, a e vogle shtipit, NDIHMA....shume thjesht, mos e kompliko meselen se i ben "qeder" vetvetes....
    Thuhet e "shtypit", Tunxh!!! Sa per ndihmen.....siç thua ti : "synetimi eshte "ngritje" e vetedijes kombetare"....ke harruar te shtosh "harape"...!
    ...kujdes me perfundimet, se i ke lesh me lesh.....te kam nje nxenes prej atyre qe ju duhet perkujdesje si bebes vogel.....per ne protokoll: arabet nuk kane imituar cifutet por baben e tyre, e ai eshte i njejte edhe per cifutet....je ka kupton turqe ???.........synetimi qe u be tradite para 3500 viteve me siguri se nuk ka qen ndonje akt fetare i tipit "kurban" por i nje natyre tjeter (je ka kupton dallimin mes sunetit dhe farzit ti shoq i lales ???, po te kish qen "farz", do te kishim te bejme me nje mesele tejet te nderlidhur me dispozitat direkte te Allahut)......me siguri se bibilushat e djemve edhe para 3500 viteve kane mare infektime....gje qe edhe dita dites ndodh, dhe keshtu perfunidmi yt, se bota moderne tash e 50 vite e njeh me hollesisht qellimin e synetimit eshte ne saje te historikut 3500 vjecare nje brockulle e natyres "me e hap barkun".....te keshilloj, rrendin tjeter kur do te japish ndonje deklarate qe nuk e ke te sigurte, konzulltoje doktorin tend, se ta mbroj ftyren para miletit....ja tash, te rrane breket per toke e mbete cullak....
    O ti Tunxh stambolli!! Pyetja se ciles duhet t'i japesh pergjigje eshte po ajo: Para Muhamedit a beheshin synet harapet pagane??!!!

    ....tregom tash bindshem, perse ti e ben te njejtin "gabim" si te paret tane ???...po qe se perqafimi i nje kulture te re na qenka gabim, atahere natyrisht se edhe ti sot po ben gabimin e njejte si te paret tane.....dhe si te paret e tyre, dhe si te paret e te pareve te tyre....dhe kete sinzxhir mund lirshem ta ndjekim deri tek njerezit e pare, apo majmunat, apo cfaredo fillimi te ket pat njerezia...
    Jo nje kulture te re Tunxh, por kultures se pushtuesit e per me teper nje kulture arkaike!!!
    A je i mendimit, se diku ne vije te ketij sinxhirit duhet te bejm "stop" ???
    Myslimanet ia bene stop qe kur i puthen peqirin turkut!!!
    ....te dogji gazi ???....don hala ???
    Edhe ti si majmun po me kopjon??!!! Nuk thone kot se "fiku nen fik do te bjere".....shih profetin e shih adhuruesit e tij......
    ....me preteksin per te "ndihmu"...nese ke probleme me fjalet e huaja, po e shqiperoj, pra "me qellimin" per ndihme.....cka tjeter lexove ???.....pash zotin, mos lexo ndermjet rreshtave, a nuk e sheh se pas cdo cepi sheh kunderryma dhe kurthe e trysnia....gazi, mos keshtu shoqi jem se behesh paranoid...
    Lexova ate qe kishe shkruar ti, malok turqeli me kulture "gjermane".....ti kish eshkruar "preteks" dhe une ne shqip e lexoj "preteks" qe eshte me kuptim krejt tjeter nga fjala "me qellim"....hajt tashi e me thuaj se me mesove diçka tjeter.....beje si myslimanet qe pervetesojne çdo gje qe kane bere te tjeret dhe e shesin si te tyren!!!
    ...tamam de, si cdohere edhe kesaj rradhe mu ne pike te zeze te qellova....JO, jane pike se pari NJEREZ me dinjitet dhe vyrtyte.....leri rehat te jetojn jeten e tyre....me vehten nuk marrin gje ne varr, le te jene gezimet shpirterore me te larta se hidherimet....se paku rezulltatin e kesaj bilance e kemi ne dorren tone....
    Je ti dhe keto larot e tjere qe duan medoemos te debatojne per myslimanet......se ne te tjeret po diskutonim per nje hoxhe analfabet dhe te paditur qe falenderoi turqit per "ngritjen e vetedijes kombetare dhe shkencore"!!
    Pastaj vjen nje fare idioti qe thote se "synetlliku eshte ngritje e vetedijes kombetare" dhe se ne kete menyre ruajne vlerat e Gjergj Kastriotit!!
    Po qe se nuk e din se kush eshte ai krimbi, hidhi nje sy pasqyres, Nuh Tunxh ibn Kungull Stambolli!!

    P.S. Mund te vazhdoj te ta pres veshin ne pafundesi Tunxh......keshtu qe po s'te erdhi turp, vazhdo me gomarlleqet.....
    Jarigas

  15. #55
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga ~Geri~ Lexo Postimin
    [b]
    1.5 milion fëmijë në vit bëhen synet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe këta fëmijë nuk janë të gjithë myslimanë.
    Booooo, u bekan me shume synet ne SHBA se sa ne te gjithe boten harape bashke!!!!!
    Jarigas

  16. #56
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Kjo sipas teje eshte pergjigja pyetjes se " ne ç'menyre turqit ngriten vetedijen kombetare dhe shkencore te shqiptareve"??!!!
    Paske shume kapacitet Tunxh!!!
    ....oooo, gazi me gjuhen e "chinos"....te duhen edhe 35 vjet tjera te jetosh mbi rruzull, pastaj lajmerohu prap tek une.....nuk parashtrohet kjo pyetje, shpici.....por kjo "perse SHQIPTARET" u bene synet ???........pergjigja adekuate e stilit gazmend eshte kjo "sepse i mashtroi turku gjakpires, assimilues, tradhetues, keqperdorues".....

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    O TUnxh!! Pyetja eshte "a beheshin harapet para Muhamedit, synet"??!!...leri llogjet e pergjigju!!!
    ...pash zotin, a hala ke ftyre te parashtrosh kete pyetje ???....o ta paskam cullavit ate trurin e vogel qe e ke.....krejt grosh te konka mbush koka.....

    ...here we go: a e madhe shtipit (tetovaret nuk e njohin shkronjen "y"), a e vogel e shtipit.....arabet dhe cifutet jane BIJE te ibrahimit alejhiselam....jane "vellezer".....si te tille i kane mare "tabihatet" e babes tyre.....

    ...sa bejn tash 1+1 ????

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin

    Thuhet e "shtypit", Tunxh!!! Sa per ndihmen.....siç thua ti : "synetimi eshte "ngritje" e vetedijes kombetare"....ke harruar te shtosh "harape"...!
    ....pyetja eshte kjo, dhe mos te ndegjoj edhe njehere te derdellitish perseri ate shprehjen monotone se te bej hor, pra shkojm...PERSE u bene synet ata shqiptare ???

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin

    O ti Tunxh stambolli!! Pyetja se ciles duhet t'i japesh pergjigje eshte po ajo: Para Muhamedit a beheshin synet harapet pagane??!!!
    ....e moj e mira kur del o ne bahce, kur po t'shoh o zemren ma knace.....cing cing e ling e linge cinge, cing cing cing e ling e ling.....

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Jo nje kulture te re Tunxh, por kultures se pushtuesit e per me teper nje kulture arkaike!!!
    Myslimanet ia bene stop qe kur i puthen peqirin turkut!!!??!!!
    stop !!!, pytja ish KU duhet te thuhet "stop" gjate ketij sinxhiri.....je ti ai, qe e ben gabimin....jo une, une nuk e "tradhetoj" haxhibaben tim....

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Edhe ti si majmun po me kopjon??!!! Nuk thone kot se "fiku nen fik do te bjere".....shih profetin e shih adhuruesit e tij......
    ....le te rrezatoj dielli edhe per teje ca momente....une jam zemergjere, dhe te le pak te dalish nga hija ime....

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Lexova ate qe kishe shkruar ti, malok turqeli me kulture "gjermane".....ti kish eshkruar "preteks" dhe une ne shqip e lexoj "preteks" qe eshte me kuptim krejt tjeter nga fjala "me qellim"....hajt tashi e me thuaj se me mesove diçka tjeter.....beje si myslimanet qe pervetesojne çdo gje qe kane bere te tjeret dhe e shesin si te tyren!!!
    ....preteks, i shqiperuar "qellim i caktuar".......ai ish "ndihma"....you got me ???...don te ta vizatoj ???

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Je ti dhe keto larot e tjere qe duan medoemos te debatojne per myslimanet......se ne te tjeret po diskutonim per nje hoxhe analfabet dhe te paditur qe falenderoi turqit per "ngritjen e vetedijes kombetare dhe shkencore"!!
    ....eeeeh, pikerisht ketu kycem une.....nuk ju le te mbeteni ne "budallakite"....ja u celi syte....ja u zbardhi dynjane.....ergo, aty ku sharohet, aty bjerin edhe veloshka.....(nje pergjige e stilit chino, per arsye nostalgjike kjo )

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Pastaj vjen nje fare idioti qe thote se "synetlliku eshte ngritje e vetedijes kombetare" dhe se ne kete menyre ruajne vlerat e Gjergj Kastriotit!!
    Po qe se nuk e din se kush eshte ai krimbi, hidhi nje sy pasqyres, Nuh Tunxh ibn Kungull Stambolli!!

    P.S. Mund te vazhdoj te ta pres veshin ne pafundesi Tunxh......keshtu qe po s'te erdhi turp, vazhdo me gomarlleqet.....
    .....po te ish ndryshe, do te ish shkruar ndryshe....nese nje shqiptare me colen e preme thot se tash ndihem shqiptare i vertet, ti e ke per detyre ta pranosh ate realitet, ose te heshtish, ASSESI ta kundershtosh....nese e ben, duhet me argumente....kurse, te derdellitet se 500 vjet roberi, tmerr dhe denacionalizim apo assimilim e "arsyetojn" qendrimin qe ke, eshte sikur me ju than sot amerikaneve, shtat valixhet ne kofer, dhe mbrapsh ne kontinentin e vjeter....ka keni ardhe te shkoni......e thua kete ???......natyrisht se jo, ngase radaka pese pare qe e ke ta pret ne kete rast shpejt, ngase me koke nuk i mshohet murit, kurse shqiptaret e mjere musliman jane te bute....jo une, une do te ja u rrezoj te gjitheve rradhazi pantollonat....e din pse ???....sepse populli shqiptare eshte popull musliman, dhe e ka per "detyre kombetare" ta tregoj kete me KRENARI....hap i patjetersueshem ne kete rruge eshte ta rregullojn colen....kur turku ja u shtrin doren per kete, ne themi "thanks".....beje edhe ti, nese ja ke dertin popullit te skender beut......une do ta vazhdoj deri ne ate dite, kur do ja u largoj edhe ndjenjen me te vogel antikombetare.....deri ate dite kur te thuash, faleminderit o turk milet qe i ndihmoni shqiptaret te fitojne perseri dinjitetin e tyre si njerez.....

    tungi
    albanish by nature

  17. #57
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    ....oooo, gazi me gjuhen e "chinos"....te duhen edhe 35 vjet tjera te jetosh mbi rruzull, pastaj lajmerohu prap tek une.....nuk parashtrohet kjo pyetje, shpici.....por kjo "perse SHQIPTARET" u bene synet ???........pergjigja adekuate e stilit gazmend eshte kjo "sepse i mashtroi turku gjakpires, assimilues, tradhetues, keqperdorues".....
    Pergjigja e Gazmendit eshte se: " Nje pjese e shqiptareve tradhetoi besen e Kastriotit, me hir apo pahir, dhe se sot e kesaj dite nga turpi, nuk e pranojne dot"!!
    ...pash zotin, a hala ke ftyre te parashtrosh kete pyetje ???....o ta paskam cullavit ate trurin e vogel qe e ke.....krejt grosh te konka mbush koka.....
    Derisa te mos pergjigjesh....A je burre me u pergjigj???
    A beheshin synet harapet pagane, perpara Muhamedit??!!
    ...here we go: a e madhe shtipit (tetovaret nuk e njohin shkronjen "y"), a e vogel e shtipit.....arabet dhe cifutet jane BIJE te ibrahimit alejhiselam....jane "vellezer".....si te tille i kane mare "tabihatet" e babes tyre.....
    Po ti pse e perdor "y"-ne Tunxh, pse nuk je tetovar o sepse je malok me kultyre "gjermane"??!!Edhe sikur tetovaret te kene ngelur jashte alfabetit shqip, kjo nuk te justifikon te shkruash gomarlleqe ne emer te tetovareve!!!(si i thone synetit tetovaret, "sinet" a):d
    ...sa bejn tash 1+1 ????
    Varet....
    1 Allah + 1 Muhamed = 1 Kuran harap!!!
    Kurse 1 turqeli+ 1 Kuran = 0 shqiptar!!
    .....i kenaqur apo te vazhdoj???
    ....pyetja eshte kjo, dhe mos te ndegjoj edhe njehere te derdellitish perseri ate shprehjen monotone se te bej hor, pra shkojm...PERSE u bene synet ata shqiptare ???
    Meqe pyetjen e pare e kisha bere une dhe ti, ne asnje menyre nuk je ne gjendje t'ia ndryshosh rrjedhen debatit, te takon t'i pergjigjesh!!!
    ....e moj e mira kur del o ne bahce, kur po t'shoh o zemren ma knace.....cing cing e ling e linge cinge, cing cing cing e ling e ling.....
    S'ke pergjigje Tunxh??!! Beji nje ze vetimes apo dijetarit....dmth atyre qe jane pakez me lart se niveli yt!!!
    stop !!!, pytja ish KU duhet te thuhet "stop" gjate ketij sinxhiri.....je ti ai, qe e ben gabimin....jo une, une nuk e "tradhetoj" haxhibaben tim....
    Thuhet "zinxhir" Tunxh!!...."haxhibaba" eshte harap....!

    ....preteks, i shqiperuar "qellim i caktuar".......ai ish "ndihma"....you got me ???...don te ta vizatoj ???
    preteks= sebep
    Ehhh, shqipja eshte per shqiptaret, Tunxh!!!
    ....eeeeh, pikerisht ketu kycem une.....nuk ju le te mbeteni ne "budallakite"....ja u celi syte....ja u zbardhi dynjane.....ergo, aty ku sharohet, aty bjerin edhe veloshka.....(nje pergjige e stilit chino, per arsye nostalgjike kjo )
    Tani edhe majmuni i Chinos...!!!!!....por ai perdor logjiken kur shkruan Tunxh, ti s'ke shanse ta kopjosh.....
    .....po te ish ndryshe, do te ish shkruar ndryshe....nese nje shqiptare me colen e preme thot se tash ndihem shqiptare i vertet, ti e ke per detyre ta pranosh ate realitet, ose te heshtish, ASSESI ta kundershtosh..
    E nese nje shqiptar thote se ndihet shqiptar i vertet kur nderon sulltanet turq, si puna jote, çfare duhet t'i them??!!
    .....deri ate dite kur te thuash, faleminderit o turk milet qe i ndihmoni shqiptaret te fitojne perseri dinjitetin e tyre si njerez.....
    Sa i mjere ai "haxhibaba" jot qe ua paska lene ne dore turqve per te te dhene dinjitet ty.....kuku nana per ty Tunxh!!!

    P.S. Numerò se sa here e ke perdorur "y"-ne, ti tetovar analfabet!!!
    Jarigas

  18. #58
    Citim Postuar më parë nga Mobil-world Lexo Postimin
    oj magarice,ruju mbrapa se pota fut noj gomar e ti ben syt 5she
    Citim Postuar më parë nga Njoni-ch Lexo Postimin
    Troyane- nuk te kuptova si duhet se eke pshtjell paksa. Mos u bej merak kur ta shohesh te tregoj se sa kam paguar
    Po ju pergjigjem te dyve se pertoj me mire ja hedh ta haje macja se sa ta jap ne mysliman....
    mbase ju e beni synet qe te zere me shume ne cm....domethene tju rritet ca....



    Ti jarigas mysliman je se per ty do nderoja edhe fe vetem une se je burre qe nuk lodhesh ....:P
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  19. #59
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
    Ti jarigas mysliman je se per ty do nderroja edhe fe vetem une se je burre qe nuk lodhesh ....:P
    Jo e dashur, s'kam qene asnjehere i tille.....vertet jam i palodhur si burre........e sa per nderrimin e fese, idem une per ty...!!!!
    Jarigas

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema të Ngjashme

  1. Gjendja e fëmijëve jetimë shqiptarë
    Nga Albo në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 12-11-2010, 17:19
  2. Një epidemi e rrezikshme
    Nga Apolloni31 në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 30-05-2009, 16:08
  3. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
    Nga Vinjol në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:12
  4. Atropina
    Nga Vinjol në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:11
  5. Të mësosh aktrimin njëherësh me abetaren
    Nga TiLoNcE në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 21-09-2005, 09:48

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •