Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 59
 1. #1
  albanian Maska e Vicianum
  Antarsuar
  28-09-2006
  Postime
  133
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Ushtart turq t KFOR, syneti falas pr fmijt e Vushtrris

  Turqit t knaqur me Komunn e Vushtrris

  T vendosur kryesisht n qendr t Vushtrris, turqit jan komuniteti i vetm minoritar q lirisht flasin dhe qarkullojn pa asnj problem...
  Por, jo vetn kaq e drejta e tyre pr zyrtarizmin e gjuhs dhe pr shkollim n gjuhn turke n Vushtrri, sht shum afr realizimit, ku vlen t prmenden iniciativat dhe negociatat e disa intelektualve turq t cilt kt nism e kan filluar muaj m par. Por edhe Komuna e Vushtrris n krye me Muharrem Shabanin, ka pasur konsiderat dhe ju ka ofruar bashkpunim t plot dhe shqyrtim t ksaj krkese t br nga komunitetit turk i Vushtrris. Krkesa e turqve sht vn n shqyrtim edhe n mbledhjen e Kuvendit Komunal t Vushtrris e cila ka qen si pik e veant, por q pritet q t drgohet nj prgjigje nga Komuna e Vushtrris n lidhje me kt krkes. Pr sa i prket kuadrit dhe objektit shkollor brenda disa vitesh turqit vushtrrias, do t mburren, pasi nuk sht i vogl numri i atyre t rinjve q po studiojn turqishten si n Kosov ashtu edhe n Turqi. Edhe komuna e Mamak-ut nga Ankaraja, e cila tashm sht e binjakzuar me Vushtrrin, sht duke mbledhur t holla pr ndrtimin e nj shkolle t re n Vushtrri, na njoftoi Arif Kera, udhheqs i turqve n Vushtrri dhe kryetar i Partis Demokratike Turke t Kosovs, dega n Vushtrri, sipas t cilit jan afro 89 nxns turq q msimin e zhvillojn n gjuhn shqipe. Kurse pr sa i prket bashkpunimit me Muharrem Shabanin, kryetar i KK-s t Vushtrris, Kera shprehet tejet i knaqur, madje ai e potencon se Shabani me ndihmn e turqve sht operuar n Turqi. Do theksuar edhe kt se turqit vushtrrias tanim kan nj shoqat kulturore, ku merren me aktivitet t ndryshme. Agim Myftiu, i cili sht kryetar i shoqats shqiptaro-turke ''eshme'' dhe antar i KDTP-s n Vushtrri, pohon pr marrdhnie t mira me komunn, sipas tij n kt shoqat jan t antarsuar m se 200 antar turq, shqiptar dhe t tjer. Dhe me ndihmn e Drejtoratit pr Kultur, ata kan arritur q t mbajn koncerte n disa qytete t populluara me komunitetin turk, madje kan arritur edhe t prezantohen n festivalin e Eshmes n Turqi. Edhe kt vit kjo shoqri kulturore ka qen e pranishme n nj festival n Turqi, ku sht vlersuar mjaft. Kurse disa nga monumentet e trashgimis kulturore n Vushtrri, q posedojn vlera arkitektonike dhe q prbjn thesarin e trashgimis kulturore t Vushtrris por edhe t Kosovs e q kan lidhje n njfar mnyre me popullin turk jan: Kshtjella e qytetit, Hamami i qytetit, eshmja, Ura e gurit, Xhamia e arshis, Xhamia Gazi Ali Beg, Xhamia Karamanli, Teqeja, varreza t ndryshme si edhe shum objekte tjera banim si edhe komplekse t ndrtesave dhe dyqaneve t vjetra.

  E prgatiti : Hajdin ISLAMI

  (Autori sht gazetar nga Vushtrria-Kosova)

 2. #2
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Po qfar turqish ne Vushtrri pash Zotin a qfar po thue a!!!!!
  gjysa jan prej Shale e Bozhlani e kishe turq mos bani hajgare lum gazetari i Vushtrri

 3. #3
  Ros Rosaku Maska e Tal Aga
  Antarsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Fin
  Mosha
  52
  Postime
  228
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  He more Llap, nuk je i vetmi q uditesh!!!
  ....
  Dikur n vitet e 70-ta qe br njfar studimi/hulumtimi pr lashtsin e Urs s Gurit, nga ku u vlersua vjetrsia e asaj ure t jet rreth 1800 vjet, kurse ky tani po shkruan se ajo ur paska ndonj lidhje me turqit!!! Gjithashtu pr Kshtjelln (Kalan): deri m sot nuk e paskam ditur q turqit (osmanlinjt) paskan pas ndrtuar kshtjella npr Kosov ose gjkundi tjetr n Ballkan, disi gjithnj kam kujtuar se ato jan shum shum m t mome.
  Kurse hamami po, ai sht ndrtuar n shek. XVII dhe sht vepr puro turke (osmane).
  Pr "eshmen" (kroin) thuhet se sht e t njjts koh (romake) me Kshtjelln dhe nse edhe turqit kan pir uj nga ai krua nuk do t thot q ai u "turqizua".

  E sa u prket turqve n Vushtrri, aty ka nja dy-tri familje "turqeli".
  t gjitha me mas!

 4. #4
  albanian Maska e Vicianum
  Antarsuar
  28-09-2006
  Postime
  133
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Osmanlinjt, syneti falas pr fmijt e Vushtrris

  Osmanlinjt, syneti falas pr fmijt e Vushtrris
  Dita e hn e 20 gushtit 2007 n Vushtrri, ka qen dit feste pasi komuniteti i ktushm turk i udhhequr nga Partia Demokratike Turke e Kosovs, dega n Vushtrri dhe nga Shoqata kulturore-bamirse eshme e Vushtrris, n bashkpunim edhe me trupat e KFOR-it turk n Prizren, kan filluar synetin e mbi 300 fmijve nga Vushtrria dhe m gjer, si dihet brja synet e meshkujve, sht nj parimet kryesore t fes islame.
  Gjat orve t paradites, fmijt t veshur me kostume t synetis dhe me flamuj shqiptar dhe turk, kan defiluar n qendrn e qytetit t Vushtrris, pr tu mbledhur m pas n Palestrn e Sporteve n Vushtrri. Ku prezent prve familjarve dhe organizatorve kan qen edhe udhheqja komunale e Vushtrris, n krye me kryetarin Muharrem Shabanin, prfaqsuesit e Zyrs Turke n Kosov, prfaqsuesit e KFOR-it turk, t gjysmhns s kuqe, zyrtar t TIKA-s, zyrtar nga Selia e PDTK-se n Prishtin, korrespondent t mediave turke si dhe shum media tjera shqiptare dhe turke.
  Kur erdhn osmanlinjt n Vushtrri?
  Sipas disa shnimeve turqit pr her t par n qytetin e Vushtrris jan par m 1439. Kurse udhprshkruesi i njohur turk Evlia elebiu gjat vizits br Kosovs m 1662 thot: se Vushtrria (Vuitirna) ishte nj qytet i madh me xhami, medrese, mektebe, teqe, nj hamam dhe shum dyqane zejtare, si dhe kishte shum shtpi me nj e dy kate, si dhe prmend veshjet karakteristike t qytetarve t Vushtrris etj.
  Do theksuar edhe kt se Vushtrria gjat sundimit osman ishte njri ndr qytetet m t mdha t Kosovs, nn t ciln ndodheshin Prishtina, Mitrovica edhe disa qytete tjera. Po ashtu n Vushtrri nga ajo koh e gjer m sot flitet gjuha turke

  E prgatiti : Hajdin ISLAMI
  (Autori sht gazetar nga Vushtrria-Kosova)

 5. #5
  Larguar Maska e lone_star
  Antarsuar
  13-08-2003
  Vendndodhja
  Houston, TX
  Mosha
  37
  Postime
  224
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Hajdin Islami Lexo Postimin
  [B].... si dihet brja synet e meshkujve, sht nj parimet kryesore t fes islame....
  Thua te jete injoranca e gazetarit apo e ketyre qe po bejne synet valle?

  Synetlleku, nese do ta fusim ne listen e parimeve te fese Islame ka mundesi te jete ose i fundit ose i parafundit per nga rendesia!

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Librazhd/Pr her t par kremtohet riti fetar, me ceremoni festive q do t zgjas 10 dit

  Synetllku, 500 fmij n fest

  Fatos Salliu

  LIBRAZHD - Qyteti i Li- brazhdi ka organizuar nj fest gjat dits s djeshme pr nder t 500 fmijve, t cilt do t bhen synet n ditt n vazh- dim. Nj dit m par n pall- atin e kulturs t ktij qytetit sht organizuar dhe ceremo- nia, n t ciln ka marr pjes dhe nj kshilltar i kryeministrit t Turqis. Zeki aliskan, n fjaln e rastit, t mbajtur para t pranishmve, ka premtuar ndi- hm ndaj ksaj zone. Syn- etllku i 500 fmijve nga 5 deri n 15 vje nga Librazhdi dhe Prrenjasi sht organizuar dhe me ndihmn e fondacionit “Ukida”, me qendr n Turqi, por me aktivitet t shtrir n disa shtete, kryesisht n vendet e ish-Federats Jugosllave.

  Synetlliku, ky rit i hershm, q praktikohet sidomos nga besimtart mysliman, sht shndrruar n nj fest pr mbar zonn e Librazhdit. Pr her t par pas 17 vjetsh liri fetare n Shqipri organizo- het nj ceremoni e ksaj natyre dhe pr kt sht zgjedhur Li- brazhdi pr prkushtimin dhe zbatimin me prpikri t riteve fetare, sidomos nga Dragostun- ja, zon q arriti ta ruaj besimin edhe gjat viteve t komu- nizmit. N ceremonin q i parapriu brjes synet t 500 djemve t moshs nga 5 deri n 15 vje nga Librazhdi dhe Pr- renjasi ka marr pjes edhe kshilltari i kryeministrit turk, Zeki aliskan, por edhe shum prfaqsues t fes myslimane nga Turqia, Kosova dhe vende t tjera. Myftinia e Librazhdit n bashkpunim me organizatn “Ukida” n Turqi organizuan ceremonin, e cila filloi me veshjen e fmijve me kostume, t cilt nn tingujt e orkestrs u bashkuan n qendrn e Li- brazhdit e m pas n qendrn kulturore t rrethit, ku u organi- zua ceremonia festive me fm- ijt dhe familjet e tyre. Festa u shoqrua edhe me vallet e buku- ra karakteristike t zons s Li- brazhdit, t prgatitura nga ko- reografi Sadi Halili. Ceremonia e hapjes u b nga myftiu i rrethit, Ylli Gurra, i cili falnderoi miqt pjesmarrs n kt dit, q do t’i kushtohet synetit. Ai vlersoi prkushtimin e besimtarve mysliman dhe zbatimin e riteve t ktij besimi, q kjo zon e ka tradit edhe kur feja nuk lejohej.

  Ndrsa kshilltari i kryeministrit turk, Zeksi alisckan, i premtoi popullit t Librazhdit ndihma n investime si rrug, ujsjells, bashkpunim t bi- znesit shqiptar me at turk, si dhe dhnien e nj ndihme t shpejt pr fmijt e vegjl t Ansamblit “Rrajca” pr kostumet ko- mbtare (veshjet popullore). aliskan, duke qen edhe vet me origjin shqiptare, ka folur edhe pr lidhjen shekullore, q ekziston mes dy vendeve. T pranishm kan qen edhe kryetari i organizats fetare “Ukida”, q ka mbshtetur kt aktivitet mjaft kuptimplot pr besimtart mysliman. Ky fon- dacion ka ndihmuar fmijt pa prkrahje n vendet e ish- Jugosllavis si: Bosnje, Kosov, Kroaci, Maqedoni dhe se fund- mi n Shqipri. Syneti do t zg- jas 10 dit dhe do t bhet n spitalin e Librazhdit dhe t Prrenjasit nga mjek kirurg.

  Koha Jone

 7. #7
  n'burgun e hapur Maska e x_person9
  Antarsuar
  08-10-2003
  Vendndodhja
  nvaret ku lypet
  Mosha
  36
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  nje korigjim mos i perzi Turqit me "Osmanlinjt"

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2006
  Postime
  996
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga D@mian Lexo Postimin
  Me falni, por kjo teme mbi veprimtarite e Osmanllinjve ne Shqiperi dhe Kosove, cfare lidhje ka me tolerancen fetare?

  Nuk eshte me e llogjikshme te transferohet ne Nen-forumin Otoman (aka Musliman)?!
  Megjithate, nuk i ka hije nje supermoderatori te sillet kshtu
  Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcn e nj populli

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-10-2007
  Postime
  26
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Sa te trashe ne koke me dukeni syneti nuk bahet vec te myslimanet por edhe tek hebrejet-arsyea eshte qe te nderprehen infeksionet e traktit urinar dhe kjo eshte me se e vertet .Kjo ka bere qe shume femije edh katolike te behen synet .Cdo arsyetim tjeter nga cdo lloj kende,menyre qofte eshte qeshaarak .

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e shq_mussl
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  ATY KU JETOHET
  Postime
  91
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ku shkuan postimet e mia .. hehehhehehehehhe kur nuk ju vjen mire menjehere DELETE.

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Forcat e KFOR-it turk n Kosov n rolin e misionareve fetar !

  Nga Asllan Dibrani

  Kfori turk tashm e bri si tradicionale synetin e fmijve shqiptar q disa vite . Ky lloj veprimi si duket i jap nj imazh t keq misionar, qe kan ardhur t mbrojn "qetsin dhe paqen" n Kosove. Ksaj i thon propagand dhe thyrje e rregullave sipas konvents ndrkombtare pr misionaret n vendet e dala pas lufts. Kjo sht nj thyerje e etiks dhe e misionit ushtarak t turqve n kuadrin e KFOR-it . Pa u hamendur vetvetiu konfrontohet njeriu me te kaluarn historike dhe apetitet e Turqis s vjetr ndaj Kosov.

  Kt popull sht duke e keqprdor, edhe n ket mnyr gjeja prmes organizimit te synetis.Kto dit po vazhdon n Kosov aksioni i synetis, si po ndodh q disa vite bile, bile me prcjellje edhe t medieve qe shkruajn n gjuhn shqipe, a me mend dhe zemr jan pjell turke,arabe,sllave etj ! Kjo politik e ushtarve turq t KFOR-it nxitet, prmes njerzve tan, n lajthitje me kodin shqiptar. Ky aksion synetie po vazhdon ne disa qytete te Kosovs me elitn e disa bashkpuntoreve t vet hoxhallar t pa vetdije,t pa shkoll ose t shitur duke devijuar nga parimet kombtare shqiptare!?...

  Me veshjet e rrobave te synetis fmijt dhe me nj shtitje npr holet spitalore apo shpesh duke defiluar npr qendra t qyteteve! Synim pr ti trhequr vmendjen, tek publiku gjeja se po e ndihmojm kt popull me prerjen e "penisave " fmijve t vegjl kosovar . “Przgjedhja e fmijve pr syneti, q tashm sht br tradit me KFOR-in turk, sht br n bashkpunim me njerzit e vet hoxhallar ,besimtare,administrator zyrtar etj.

  Pr propagandn e KFOR-it turk n Kosov nga misionar paqsor po kalojn n misionar fetar, duke propaganduar fen dhe duke u prpjekur qe prmes ktij "Aktivitet humanitar t synetis " po prhapin informata se gjeja jan njerz te humanitetit , ku edhe ne emr te humanitetit po prfitojn poena t karakterit klasik fetar n Kosov, poligon eksperimental pa mbikqyrje,pa kontrolle, duke e keqprdorur misionin e tyre se pr ka kan ardhur. A thua se Kosova pak ka t smure fmij qe lngojn nga zemra qe presin me i ndihmua?. A thua pak fmije ka pa prindr qe mbeten si pasoje e terrorit serb ne luftn e fundit q presin prkrahje dhe ndihm?. A pak fmije ka n Kosov qe jan mbetur pa gjymtyrt te trupit qe ju preu shkau dhe qe presin shrim akoma ?. A pak fmije ka qe nuk kane kushte as minimale t jets pa erdhe , e pa shkolla msimi?!... Kta humanitar nuk u kujtuan ne kt rang t fmijve q ta ndihmojn !

  Pasojat evidente nga propaganda e riteve fetare islame nga qarqe, te caktuara dhe t argatve melez e gjysm-shqiptar q edhe gjat historis i kan sjell dme popullit shqiptar. Po ju sjellim fakte nga nj takim i ngjashm n Kosov me nj demagogji qorre dhe antikombtare !
  KBI MERR PJES N CEREMONIN TRADICIONALE T SYNETIS N VUSHTRRI  Organizuar nga Shoqata “Cesme” dhe prkrahur nga KFOR-i turk, ne Vushtrri edhe kt vit, m 3/8/2010, u mbajt ceremonia e Synetis ne qytetin e bukur t Vushtrris. Pjesmarrs te ktij takimi qen Komandanti i Forcave Turke ne Kosove, zt. Bahadiri, i shoqruar me bashkpuntor dhe ekipin mjeksor ushtarak. N fillim, fjaln prshndetse e bn organizatort, m pas Komandanti i Forcave Turke, e m pas prfaqsuesi i KBI- Vushtrri, Sedat ef. Islami.

  Ja teksti i fjalimit:


  BISMIL-LAHI’RR RRAHMANI’RR RRAHIM

  Me emrin e Allahut, Mshiruesit, Mshirplotit!

  I nderuari Komandant I Forcave Turke,

  I nderuari prfaqsues i Shoqats “Cesme”,

  Vllezr dhe motra!

  M lejoni q fillimisht t’iu prshndes me prshndetjen qiellore es Selamu alejkum, dhe njherit t’iu prcjell edhe prshndetjet e Institucionit qe prfaqsoj dhe Kryetarit t saj. Islami nuk sht ashtu si shkruajn t tjert pr t dhe as ashtu si paraqitet nga ata q vetm formalisht kan prkatsi t tij. Islami sht krejtsisht tjetr. Nse sot, me rastin e ksaj ceremonie, shprehet nj aspekt shndetsor i Islamit, shprehet motoja dhe esenca e tij, ather dijeni se Islami i tri sht i till. Kredoja dhe ritet islame, q t gjitha, pa prjashtim, promovojn vetm vlera, humanitet, mirqenie, rend dhe siguri. Mos harroni se kt rit, urtsit e t cilit bota moderne i ka zbuluar vetm tash s voni, Islami e ka aprovuar para m shum se njmij vjet. E po kshtu, mos harroni se para vetes keni muajin madhshtor, nj muaj q nga gjuht e mjekve mban epitetin e operuesit pa brisk.

  Pr t mos e zgjatur m shum, m lejoni q n emrin tim dhe tuaj t falnderoj Komandantin e Forcave Turke dhe kto shoqata turke q jan duke kontribuar sa n ngritjen e vetdijes fetare, kombtare dhe shkencore po aq edhe n ruajtjen e rendit dhe siguris si pjes e forcave t NATO-s n Kosov.


  Ja ka i servojn Forcat turke me shrbtort e vet gjysm-shqiptar dhe te pa shkoll ose t shitur , popullit shqiptare , nj popull me qytetrim evropian , mkat t mbyllen kto t reja nen ritet fetare t imponuara nga nj pushtues 500 vjear, t largohen nga bankat e shkolls, universitetit, nga erdhja e vetdijes pr kultur, arsim,art dhe muzik. Duke e diskriminuar dhe ndaluar hovin ta shijoj rinin e saj, pr nj edukim emancipues sikurse femrat e bots s zhvilluar.


  I nderuari Komandant,

  Fjalt jan t pakta pr t prshkruar falnderimet q duhet tua bjm por m lejoni q ta lus Allahun bashkrisht me gjuht dhe zemrat e ktyre muslimanve ktu qe juve, familjen, ushtrin dhe shtetin tuaj t’i ruaj, t’iu begatoj me prparim dhe zhvillim, dhe prfundimisht, n botn e amshueshme, t’iu shprblej me Xhennetet e Tij!

  Ju faleminderit!

  Wes selamu alejkum!


  Tani kta njerz tradhtar dhe t prkdhelur i harrojn sakrificat e vllezrve Frashri, e harrojn "Lidhjen Shqiptare t Prizrenit" besn e burrave t mdhenj , e harrojn periudhn e "Rilindsve tan"

  Ja shiheni lexues t nderuar se me ka mashtrohen shqiptart nga jo shqiptar ose gjysme shqiptar! Lavdron nj ushti t huaj , nj shtet t huaj q t pushtoj 500 vjet, nuk prmendet as kund se jemi shqiptar te besimit islam duke e nuancuar m ngjyra t nj komb asnjans ose n nj komb mysliman pa shqiptar me gjuh arabo-turke. Gjith ai tubim pa asnj element shqiptar , asnj fjal kombtare,asnj fjal historike,asnj fjale, n kultur , asnj fjal me terme medicionale!? Ky njeri Sedat Islami kush e din se kush e paguan ,kush e urdhron, dyshohet t jet shqiptar si e verbon popullin mbas nj lecke t dhuruar nga pushtuesi 500 vjear n Kosov? Tani kta njerz tradhtar dhe t prkdhelur i harrojn sakrificat e vllezrve Frashri, e harrojn "Lidhjen Shqiptare t Prizrenit" besn e burrave t mdhenj , e harrojn periudhn e "Rilindsve tan" dhe heroizmin e shqiptarve qe dhan n beteja t ndryshme pr ta luftuar turkun si pushtues shekullor. Ktyre "humanitarve " sht e rrugs tu tregohet nga ndonj institucion i Kosovs apo ndrkombtar t'u thuhet se nuk jeni ardh me pre "penisa t fmijve shqiptar dhe propagand fetare islame " sipas (artikullit t lartshnuar) po le ta ruajn at pr ka i ka prcaktuar bota. Ne kemi edhe doktor dhe kuadro t mjaftueshme , bile edhe t pa pun qe i kryejn kto ceremoni edhe ma mir se kta ish pushtues. Shqiptart duhet t jen ma te pranishm n kto situata, duke ju treguar vendin se cilit ku e ka nse themi se jemi te pavarur . Pavarsia e Kosovs nuk e ka secili q qohet ma hert, dhe t'i teket ta bn lam thiu shtpin tnde!

  Nga Asllan Dibrani
  Qershor 2011

 12. #12
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Antarsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Ore po nuk e prefe lapsin nuk shkruan letra dashurie
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 13. #13
  Revolucioni sht afr Maska e Nuh Musa
  Antarsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjen, austri
  Mosha
  41
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime n 133 postime
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Forcat e KFOR-it turk n Kosov n rolin e misionareve fetar !

  Nga Asllan Dibrani

  Kfori turk tashm e bri si tradicionale synetin e fmijve shqiptar q disa vite . Ky lloj veprimi si duket i jap nj imazh t keq misionar, qe kan ardhur t mbrojn "qetsin dhe paqen" n Kosove. Ksaj i thon propagand dhe thyrje e rregullave sipas konvents ndrkombtare pr misionaret n vendet e dala pas lufts. Kjo sht nj thyerje e etiks dhe e misionit ushtarak t turqve n kuadrin e KFOR-it . Pa u hamendur vetvetiu konfrontohet njeriu me te kaluarn historike dhe apetitet e Turqis s vjetr ndaj Kosov.

  Kt popull sht duke e keqprdor, edhe n ket mnyr gjeja prmes organizimit te synetis.Kto dit po vazhdon n Kosov aksioni i synetis, si po ndodh q disa vite bile, bile me prcjellje edhe t medieve qe shkruajn n gjuhn shqipe, a me mend dhe zemr jan pjell turke,arabe,sllave etj ! Kjo politik e ushtarve turq t KFOR-it nxitet, prmes njerzve tan, n lajthitje me kodin shqiptar. Ky aksion synetie po vazhdon ne disa qytete te Kosovs me elitn e disa bashkpuntoreve t vet hoxhallar t pa vetdije,t pa shkoll ose t shitur duke devijuar nga parimet kombtare shqiptare!?...

  Me veshjet e rrobave te synetis fmijt dhe me nj shtitje npr holet spitalore apo shpesh duke defiluar npr qendra t qyteteve! Synim pr ti trhequr vmendjen, tek publiku gjeja se po e ndihmojm kt popull me prerjen e "penisave " fmijve t vegjl kosovar . Przgjedhja e fmijve pr syneti, q tashm sht br tradit me KFOR-in turk, sht br n bashkpunim me njerzit e vet hoxhallar ,besimtare,administrator zyrtar etj.

  Pr propagandn e KFOR-it turk n Kosov nga misionar paqsor po kalojn n misionar fetar, duke propaganduar fen dhe duke u prpjekur qe prmes ktij "Aktivitet humanitar t synetis " po prhapin informata se gjeja jan njerz te humanitetit , ku edhe ne emr te humanitetit po prfitojn poena t karakterit klasik fetar n Kosov, poligon eksperimental pa mbikqyrje,pa kontrolle, duke e keqprdorur misionin e tyre se pr ka kan ardhur. A thua se Kosova pak ka t smure fmij qe lngojn nga zemra qe presin me i ndihmua?. A thua pak fmije ka pa prindr qe mbeten si pasoje e terrorit serb ne luftn e fundit q presin prkrahje dhe ndihm?. A pak fmije ka n Kosov qe jan mbetur pa gjymtyrt te trupit qe ju preu shkau dhe qe presin shrim akoma ?. A pak fmije ka qe nuk kane kushte as minimale t jets pa erdhe , e pa shkolla msimi?!... Kta humanitar nuk u kujtuan ne kt rang t fmijve q ta ndihmojn !

  Pasojat evidente nga propaganda e riteve fetare islame nga qarqe, te caktuara dhe t argatve melez e gjysm-shqiptar q edhe gjat historis i kan sjell dme popullit shqiptar. Po ju sjellim fakte nga nj takim i ngjashm n Kosov me nj demagogji qorre dhe antikombtare !
  KBI MERR PJES N CEREMONIN TRADICIONALE T SYNETIS N VUSHTRRI  Organizuar nga Shoqata Cesme dhe prkrahur nga KFOR-i turk, ne Vushtrri edhe kt vit, m 3/8/2010, u mbajt ceremonia e Synetis ne qytetin e bukur t Vushtrris. Pjesmarrs te ktij takimi qen Komandanti i Forcave Turke ne Kosove, zt. Bahadiri, i shoqruar me bashkpuntor dhe ekipin mjeksor ushtarak. N fillim, fjaln prshndetse e bn organizatort, m pas Komandanti i Forcave Turke, e m pas prfaqsuesi i KBI- Vushtrri, Sedat ef. Islami.

  Ja teksti i fjalimit:


  BISMIL-LAHIRR RRAHMANIRR RRAHIM

  Me emrin e Allahut, Mshiruesit, Mshirplotit!

  I nderuari Komandant I Forcave Turke,

  I nderuari prfaqsues i Shoqats Cesme,

  Vllezr dhe motra!

  M lejoni q fillimisht tiu prshndes me prshndetjen qiellore es Selamu alejkum, dhe njherit tiu prcjell edhe prshndetjet e Institucionit qe prfaqsoj dhe Kryetarit t saj. Islami nuk sht ashtu si shkruajn t tjert pr t dhe as ashtu si paraqitet nga ata q vetm formalisht kan prkatsi t tij. Islami sht krejtsisht tjetr. Nse sot, me rastin e ksaj ceremonie, shprehet nj aspekt shndetsor i Islamit, shprehet motoja dhe esenca e tij, ather dijeni se Islami i tri sht i till. Kredoja dhe ritet islame, q t gjitha, pa prjashtim, promovojn vetm vlera, humanitet, mirqenie, rend dhe siguri. Mos harroni se kt rit, urtsit e t cilit bota moderne i ka zbuluar vetm tash s voni, Islami e ka aprovuar para m shum se njmij vjet. E po kshtu, mos harroni se para vetes keni muajin madhshtor, nj muaj q nga gjuht e mjekve mban epitetin e operuesit pa brisk.

  Pr t mos e zgjatur m shum, m lejoni q n emrin tim dhe tuaj t falnderoj Komandantin e Forcave Turke dhe kto shoqata turke q jan duke kontribuar sa n ngritjen e vetdijes fetare, kombtare dhe shkencore po aq edhe n ruajtjen e rendit dhe siguris si pjes e forcave t NATO-s n Kosov.


  Ja ka i servojn Forcat turke me shrbtort e vet gjysm-shqiptar dhe te pa shkoll ose t shitur , popullit shqiptare , nj popull me qytetrim evropian , mkat t mbyllen kto t reja nen ritet fetare t imponuara nga nj pushtues 500 vjear, t largohen nga bankat e shkolls, universitetit, nga erdhja e vetdijes pr kultur, arsim,art dhe muzik. Duke e diskriminuar dhe ndaluar hovin ta shijoj rinin e saj, pr nj edukim emancipues sikurse femrat e bots s zhvilluar.


  I nderuari Komandant,

  Fjalt jan t pakta pr t prshkruar falnderimet q duhet tua bjm por m lejoni q ta lus Allahun bashkrisht me gjuht dhe zemrat e ktyre muslimanve ktu qe juve, familjen, ushtrin dhe shtetin tuaj ti ruaj, tiu begatoj me prparim dhe zhvillim, dhe prfundimisht, n botn e amshueshme, tiu shprblej me Xhennetet e Tij!

  Ju faleminderit!

  Wes selamu alejkum!


  Tani kta njerz tradhtar dhe t prkdhelur i harrojn sakrificat e vllezrve Frashri, e harrojn "Lidhjen Shqiptare t Prizrenit" besn e burrave t mdhenj , e harrojn periudhn e "Rilindsve tan"

  Ja shiheni lexues t nderuar se me ka mashtrohen shqiptart nga jo shqiptar ose gjysme shqiptar! Lavdron nj ushti t huaj , nj shtet t huaj q t pushtoj 500 vjet, nuk prmendet as kund se jemi shqiptar te besimit islam duke e nuancuar m ngjyra t nj komb asnjans ose n nj komb mysliman pa shqiptar me gjuh arabo-turke. Gjith ai tubim pa asnj element shqiptar , asnj fjal kombtare,asnj fjal historike,asnj fjale, n kultur , asnj fjal me terme medicionale!? Ky njeri Sedat Islami kush e din se kush e paguan ,kush e urdhron, dyshohet t jet shqiptar si e verbon popullin mbas nj lecke t dhuruar nga pushtuesi 500 vjear n Kosov? Tani kta njerz tradhtar dhe t prkdhelur i harrojn sakrificat e vllezrve Frashri, e harrojn "Lidhjen Shqiptare t Prizrenit" besn e burrave t mdhenj , e harrojn periudhn e "Rilindsve tan" dhe heroizmin e shqiptarve qe dhan n beteja t ndryshme pr ta luftuar turkun si pushtues shekullor. Ktyre "humanitarve " sht e rrugs tu tregohet nga ndonj institucion i Kosovs apo ndrkombtar t'u thuhet se nuk jeni ardh me pre "penisa t fmijve shqiptar dhe propagand fetare islame " sipas (artikullit t lartshnuar) po le ta ruajn at pr ka i ka prcaktuar bota. Ne kemi edhe doktor dhe kuadro t mjaftueshme , bile edhe t pa pun qe i kryejn kto ceremoni edhe ma mir se kta ish pushtues. Shqiptart duhet t jen ma te pranishm n kto situata, duke ju treguar vendin se cilit ku e ka nse themi se jemi te pavarur . Pavarsia e Kosovs nuk e ka secili q qohet ma hert, dhe t'i teket ta bn lam thiu shtpin tnde!

  Nga Asllan Dibrani
  Qershor 2011
  ....ok, si zakonisht nuk me interesojn tema te tilla, por konfuzioni ne terresi eshte aq "humoristik" saqe nuk mund te qendroj pa mos "vjelle" nja dy a tri fjali mbi kete.

  Gazetari i nderuar Asllan Dibrani na meson ne njeren ane se "kfori turk ndihmon ne synetimin e femijeve musliman kosovare", njekohesisht (ndoshta nga shkathtesia dhe shkollimi i madh qe e ka krahas "muslimaneve lokal te pashkollum dhe gjysemshqiptare") perfundon se vurshtria ka "kuadro" te veta per te bere synetimin e femijeve te tyre.

  Nese i numerojm tash nje dhe nje, na del se, aktiviteti i kforit eshte "me te vertet" me karakter humanitare....po te ish ai me karakter "missionar", duhej qe se paku rrethi, ose ata femije apo familje, mos te ishin musliman, ose musliman me tradita te lenura pas dore, pra, ku synetimi nuk eshte si rrend shoqerore i njohur....

  Eshte mbush nje faqe e terre e gazetes, duke mos thene asgje, perpos perbuzjes se nje ndihme te ofruar........synetimi eshte faktor ekonomik qe e rrendon kuleten familjare, nese ofrohet ketu nje "lehtesim", ai duhet se pari nga mediumet te mirepritet.....qe ndoshta te inkurajohen edhe organizata tjera per te ofruar sherbime te ndryshme, qofshin ato edhe fetare.....cfare "missionarizmi" i nevojitet nje popullate muslimane ???...........ose me fjalet e gazetarit do te thoja "500 vjet missionarizem me siguri se kane mjaftuar, nuk ka nevoje nen umbrellen e natos turqia te vije te na mesoj islamin....".....po, do te kish nevoje te vije te na mesoj te themi "faleminderit".....

  Lum kosova per kesoj lloj gazetari.....

  flm
  albanish by nature

 14. #14
  New York Maska e mario_kingu
  Antarsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,237
  Faleminderit
  3
  22 falenderime n 22 postime
  ahahahh e ca prisni ju ??????? gjuha e dyt ne kosov o turke )
  Partizoni

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e dijetari
  Antarsuar
  30-03-2009
  Postime
  1,251
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  [QUOTE=mario_kingu;3174642]ahahahh e ca prisni ju ??????? gjuha e dyt ne kosov o turke )[/Q

  Po edyta,por e par cila ,e mafis grqishtja ,apo shkinishtja ...cila
  [COLOR="Blue"][/COLO

  Duart e plakes, jan duar te arta.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Antarsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,661
  Faleminderit
  23
  14 falenderime n 14 postime
  kur lexon kete lajm instiktivisht te shkon dora tek rrushi.Ndjeva dridhje, por me pas vendosa.A ka mundesi te me thone orarin , pasi keto dite jane dhe me ramazon.Or e ben mjeku ushtarak, apo te gjithe ushtaret kete operacion?ketu e bejne berberet dhe prandaj kam pase frike.Pashe cmimin 12 euro per femijet, po per burrat sa eshte?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Anesti_55 : 04-08-2011 m 10:17
  Injorantin e kam frike,
  Budallin e meshiroj,
  Te diturin (civilin) e dua pa mase.

 17. #17
  fossa dei leoni Maska e prenceedi
  Antarsuar
  07-11-2008
  Postime
  2,141
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Librazhd/Pr her t par kremtohet riti fetar, me ceremoni festive q do t zgjas 10 dit

  Synetllku, 500 fmij n fest

  Fatos Salliu

  LIBRAZHD - Qyteti i Li- brazhdi ka organizuar nj fest gjat dits s djeshme pr nder t 500 fmijve, t cilt do t bhen synet n ditt n vazh- dim. Nj dit m par n pall- atin e kulturs t ktij qytetit sht organizuar dhe ceremo- nia, n t ciln ka marr pjes dhe nj kshilltar i kryeministrit t Turqis. Zeki aliskan, n fjaln e rastit, t mbajtur para t pranishmve, ka premtuar ndi- hm ndaj ksaj zone. Syn- etllku i 500 fmijve nga 5 deri n 15 vje nga Librazhdi dhe Prrenjasi sht organizuar dhe me ndihmn e fondacionit “Ukida”, me qendr n Turqi, por me aktivitet t shtrir n disa shtete, kryesisht n vendet e ish-Federats Jugosllave.  Koha Jone
  6000 euro investim i bie te kene bere per 500 vete.
  Jo keq..........me leverdi duhet te jete per turqit.

 18. #18
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-04-2011
  Vendndodhja
  In my thoughts free from the world
  Postime
  547
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  O Zot c'i mundon njerezit. T'kisha me dite ca ju hyn ne pune juve se kush ke e syneton?

 19. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Pse me lek beheshe synet?Se dija ata gomeret tani i shpinin ne xhami edhe i benin falas ,,,,
  po si kan besim njeher mos i presin

 20. #20
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Sa ineteresante dhe e cuditshem per ne shqipetaret !!! Ne evropen perendimore te gjithe muslimanet,dhe cdo kushe qe don munde te behen synet edhe ne spiatale evropiane ,dhe a'skushi nuk ankohet ,dhe ase qe i inereson dikujte se cka bene ti me organet tuaja.

  Pse shqipetaret nuk ankohen qe per nje synet te harxhohet me mijera euro si zakonishte ahengjet e shqipetareve ,pore behet fjale per nje fenomen aspak i rendesishem se kushe po i bejka synet ,turqit apo arabet.

  Ruani veten mos beni harxhime te medha per nje synet ,se bota po ndryshon ekonomikishte .

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjendja e fmijve jetim shqiptar
  Nga Albo n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 12-11-2010, 16:19
 2. Nj epidemi e rrezikshme
  Nga Apolloni31 n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-05-2009, 16:08
 3. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
  Nga Vinjol n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 08:12
 4. Atropina
  Nga Vinjol n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 08:11
 5. T msosh aktrimin njhersh me abetaren
  Nga TiLoNcE n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-09-2005, 09:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •