Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime

  Si t sillemi me fmijt? (5 kshilla pr prindrit)

  Kufizojini kohn

  Akademia amerikane e pediatreve rekomandon: nuk duhet par televizor deri n moshn 2-vjeare; m von, me kalimin e moshs orari i lejueshm sht 1, maksimumi 2. Bill Gates, drejtues i "Microsoft"-it, e lejon vajzn e tij 11-vjeare t navigoj vetm 45 minuta n internet dhe t luaj n videolojra. Ndrsa n ditt e festave, maksimumi q Jenniferi duhet t kaloj para kompjuterit, sht nj or. Ndrsa pr adoleshentt vlen m shum rregulli: nuk lejohen videolojrat para darks.

  Zgjidhni cilsin

  Programe dhe videolojrat jo t dhunshme dhe cilsore mund t ken efekte pozitive nse prshtaten me moshn e fmijs dhe e kulturojn at.

  Favorizoni sportin dhe hobet

  Krijoni kushtet ideale pr tu lejuar fmijve tuaj mundsi pr t shprehur pasionet dhe dshirat e tyre.

  Ndihmojeni t socializohet

  Mundohuni t gjeni mnyrn m t mir pr tia br m t leht jetn sociale fmij tuaj: ndihmojeni q t zgjedh shok t mir, si dhe t kaprcej turpin.

  Flitini pr cilsin

  Shpjegojini fmijs tuaj se far sht reale dhe far jo. Msojini si ta luftojn dhunn dhe t duan paqen n do koh.

  GAZETA SHQIP
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  Not Interested ! Maska e Marijuana85
  Antarsuar
  13-01-2007
  Vendndodhja
  Home for a while and soon back to U.K :)
  Postime
  683
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Urime per temen se e ke hapur !
  vertet esht rendshishme mi nejt gati femijes rreth keto gjera e jo me len femijn para televizorit se ashtu eshte "me e lehte" per nje prind.
  Think only of the past as its remembrance gives you pleasure. J. Austen

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e NEOLK
  Antarsuar
  10-04-2006
  Vendndodhja
  vlore
  Postime
  330
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  kujdes ne standartet e Edukimit te Femijve

  Me behet qejfi per temen e hapur shume aktuale dhe edukative .
  Ne vazhdim te temes do te vazhdoj te citoj pjese nga artikulli i Gazetes Shqip
  pergatitur Delina Cici materjal te cilin e kam lexuar disa here ,per te vetmen arsye , PROFESIONALIZMI I CILI ISHTE NDERTUAR MATERJALI

  ....Studime t tjera cilsojn se prej 50 vjetsh e deri m sot, me shfaqjen e televizionit, koeficienti i inteligjencs ka filluar t rritet. Personat t cilt luajn rregullisht me videolojrat, kan rezultate m t mira n testet e vmendjes vizive. Cilat jan efektet e mediave moderne n trurin e t rinjve?
  Televizioni dhe kompjutert a rrisin aftsit tona mendore dhe shoqrore, apo
  ndikojn negativisht, duke na br t fiksuar dhe agresiv?

  Pr nj gj t vetme studiuesit bien dakord: t gjitha teknologjit q prdorim
  ndikojn n mnyr t drejtprdrejt n trurin ton. Nuk ka asgj surprizuese n lidhje me kt. Jemi kta q jemi pr shkak t reagimit t qelizave t trurit ton, t cilat ndikohen nga ambienti dhe nga gjrat q ne bjm. Nse ndryshojn lidhjet, ndryshon edhe mnyra si mendojm.

  Si ndikon media? Disa studiues jan t mendimit q media mund t ndikoj pozitivisht n inteligjencn ton, duke na br m t zgjuar. Mediat dhe videolojrat krkojn nj planifikim m kompleks dhe nj aftsi t madhe pr t zgjidhur problemet, kjo lloj kulture popullore e mban trurin n lvizje.

  M t aft
  Prova q e vrteton kt? Pikrisht rritja e koeficientit t inteligjencs. Edhe studiues t tjer jan t t njjtit mendim. Kush luan rregullisht n kompjuter ka m shum t zhvilluar ann vizive, ndjek m mir ndryshimet e vazhdueshme, si dhe mund t kap m shum informacione.
  Femrat t cilat dalin m dobt se meshkujt n testet e inteligjencs, u prmirsuan me kalimin e kohs me an t ushtrimit t tyre n lojrat tredimensionale. Videolojrat jan n gjendje t prmirsojn edhe aftsit fizike. Kirurgt m t mir t endoskopis jan njerzit q ushtrohen m shum se askush me videolojra. Sipas Rene Weber, edhe telenovelat q shfaqen n televizion jan shum t rndsishme, sidomos pr njerzit m pak inteligjent, t cilt mund t ken rastin e tyre t vetm q t njihen me seksin e sigurt, si dhe mbi rreziqet q paraqesin smundje si AIDS, apo smundje q vijn si pasoj e konsumimit t drogave.

  Pr sa i prket internetit? Ka nga ata t cilt mendojn se prdorimi i tij mund t na bj m social, por ka edhe t tjer t cilt mendojn se mund t ket efektin e kundrt. Dimitri Williams, ka zbuluar se programet kompjuterike ndikojn n personalitetin ton. Karakteret e hapura bhen m shoqror, ato m t mbyllurat m t vetmuar. Megjithat, sht e pamundur ti prgjithsosh. Gjithka varet nga prdorimi q i bn gjithsecili, tregon Williams.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-04-2009
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Davius Lexo Postimin
  Kufizojini kohn

  Akademia amerikane e pediatreve rekomandon: nuk duhet par televizor deri n moshn 2-vjeare; m von, me kalimin e moshs orari i lejueshm sht 1, maksimumi 2. Bill Gates, drejtues i "Microsoft"-it, e lejon vajzn e tij 11-vjeare t navigoj vetm 45 minuta n internet dhe t luaj n videolojra. Ndrsa n ditt e festave, maksimumi q Jenniferi duhet t kaloj para kompjuterit, sht nj or. Ndrsa pr adoleshentt vlen m shum rregulli: nuk lejohen videolojrat para darks.

  Zgjidhni cilsin

  Programe dhe videolojrat jo t dhunshme dhe cilsore mund t ken efekte pozitive nse prshtaten me moshn e fmijs dhe e kulturojn at.

  Favorizoni sportin dhe hobet

  Krijoni kushtet ideale pr tu lejuar fmijve tuaj mundsi pr t shprehur pasionet dhe dshirat e tyre.

  Ndihmojeni t socializohet

  Mundohuni t gjeni mnyrn m t mir pr tia br m t leht jetn sociale fmij tuaj: ndihmojeni q t zgjedh shok t mir, si dhe t kaprcej turpin.

  Flitini pr cilsin

  Shpjegojini fmijs tuaj se far sht reale dhe far jo. Msojini si ta luftojn dhunn dhe t duan paqen n do koh.

  GAZETA SHQIP
  keshilla shume te vlefshme. jemi te etur te lexojme akoma me shume

Tema t Ngjashme

 1. Gjendja e fmijve jetim shqiptar
  Nga Albo n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 12-11-2010, 16:19
 2. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
  Nga Vinjol n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 08:12
 3. Atropina
  Nga Vinjol n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 08:11
 4. Prindrit dhe Fmijt
  Nga Gimi3 n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 13-05-2007, 08:50
 5. Nderto fort folene tende. Martesa
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 24-04-2007, 14:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •