Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 35 prej 35
 1. #21
  DuRrEsAk&MoDeRaToR Maska e Bledari
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Durres - Shqiperi
  Mosha
  33
  Postime
  2,160
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Dorontina Lexo Postimin
  po naten flen me kapele ? floket ajrosen edhe naten ...
  me fal nuk i kuptova kto dy pyetje te tua mund tmi shpjegosh dhe thjeshtosh te lutem.

 2. #22
  schatz
  Anėtarėsuar
  01-09-2007
  Vendndodhja
  TIRANE
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Ju falenderoj shume per sygjerimet

  Falenderoj te gjithe ata qe me ato cka dinin me sugjeruat.
  Un studjoj per infermieri dhe kam studjuar dermatologji jo vetem ne shkolle por kam kerkuar dhe vete mbi kete shkence.Dhe gjithcka lidhet me shendetin tim une jam shume e informuar pasi te gjtha analizat i kam ne norm dhe egzaminime te tjera.Isha e sigurt per mos pranin e asnje shkaku tjeter fiziologjik per renien e flokeve.Kur postova kete shqetesim ishte vertet koha kur une nisa te perdor nje krem flokesh pas larjes.Dhe kete shkaktar une e zbulova me vone pasi isha e sigur per gjendjen time shendetesore po mendoja te evidentoja te gjitha ato qe kishin kontakt me floket e mi.Ne fillim nderrova parukjeren pastaj shampon dhe kremin hsoqerues,qe shkaktari u identifiikuar ne moment .Kam koh qe nuk kam fyr ne forum per arsye te nje kohe shum te ngjeshur te dites sime dhe nuk kisha lexuar postimet tuaja ju jam mirnjohese per sugjerimet.
  Nga pesimi ne mesim.Kurr mos perdorni produkte kozmetike sa do rreklam te kene vetem ato qe vertet jan provuar si efikase dhe pa efekte anesore.
  Faleminderit te gjitheve.

 3. #23
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime

  Rėnia e flokėve (Hair Loss)

  Flokėt kanė njė rėndėsi shumė tė madhe pėr estetikėn e njeriut. Rėnia e tyre ėshtė e dukshme tek femrat dhe tek meshkujt, por mė e theksuar ėshtė tek meshkujt. Por, pėrse bien flokėt? A ėshtė i mundur parandalimi i kėtij fenomeni? Si mund tė trajtohet rėnia e tyre?
  Shkaqet e rėnies
  Trashėgimia dhe faktorėt gjenetikė. Rėnia e flokėve, ashtu si ngjyra e syve, ėshtė njė tipar i trashėgueshėm. Me kalimin e kohės floku bėhet i hollė dhe bie kur folikulat vdesin. Gjenet qė provokojnė rėnien e flokut janė tė transmetueshme nga tė dy prindėrit. Ėshtė i kotė riti qė ndiqet shpesh nga prindėrit pėr tė qethur fėmijėt e vegjėl, nė mėnyrė qė tė rritet dhe shtohet floku. Nėse njėri nga prindėrit vuan rėnien e flokut, ajo do transmetohet tek fėmija, nėse ai ka marrė gjenet e tij. Por nga ana tjetėr nuk ėshtė e thėnė qė prindi vuan rėnien e flokut dhe patjetėr duhet ta ketė dhe fėmija. Kjo ėshtė nė varėsi se nga cili prind i janė transmetuar gjenet fėmijės. Pikėrisht me kėtė fakt shpjegohen dhe rastet e shumta qė ndodhin brenda njė familjeje, ku njėri vėlla ėshtė tullac, ndėrsa tjetri ka njė dendėsi tė madhe tė flokėve. Rėnia e flokėve fillon qė 20 vjeē, por ajo vihet re vetėm kur personi arrin nė tė 30-t. Rėnia e flokėve nga trashėgimia ėshtė tipike nė pjesėn ballore dhe anash ballit. Stresi ėshtė njė faktor shumė rėndues nė rėnien e flokut. Nė ndryshim me faktorin gjenetik, rėnia e flokėve, pėr arsye stresi, ėshtė e shpėrndarė nė tė gjithė zonėn ku ka flokė ose e lokalizuar nė formė rrethore. Sipas specialistėve, dietat e keqbalancuara sjellin si rezultat njė keqekuilibrim tė ushqimeve tė nevojshme pėr organizmin. Mungesa e proteinave mund tė ndryshojė prodhimin normal tė flokėve dhe tė bėjnė qė flokėt tė hyjnė nė njė fazė pushimi dhe pėr dy apo tre muaj do tė shfaqet humbja e flokėve nė masė.

  Kujdes
  1-Kontrolloni stresin
  2-Mbani njė dietė tė pėrshtatshme
  3-Pini tė paktėn dy kg ujė nė ditė
  4-Konsumoni fruta, perime dhe proteina, me anė tė tė cilave marrim vitaminat, minerale dhe materiale strukturale thelbėsore nė rikonstruktimin kapilar.
  4-Evitoni sa mė shumė konsumimin e yndyrnave shtazore, duke i zėvendėsuar me vajra natyralė, veēanėrisht me vajin e ullirit.
  5-Evitoni ushqimet e skuqura
  6-Pėrdorini sallata tė ndryshme
  7-Dielli i pishinės dhe i detit ėshtė i dėmshėm pėr flokėt
  8-Mos e ndėrroni shpesh shampon.

  Tirana Observer
  "Carpe Diem"

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Anėtarėsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kėndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime nė 22 postime
  Nese i mban te shkurta , a ndihmon kjo dicka ?
  Dhe kto shamponet qe i permendet a i kan ndihmu ndonjerit , a dini per ndonje qe i ka shpetu floket Mua cdo dit e me shum po me rritet balli :P

 5. #25
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  14-11-2007
  Vendndodhja
  ne kabul tu bo plazh
  Postime
  785
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  perdorni brisk astra ne kok dhe jeni ok

 6. #26
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Se shpejti qeshtja e qersoit (pa floke) do jete nje preference personale.

  Per ta kuptuar me mire, do mbetesh qeros e me floke te rena vetem nese te pelqen dhe nuk deshiron te paguash ca para per te rikthyer gjendjen e dikurshme te flokeve.

  Ka disa menyra egzistente per te luftuar renien e flokeve.

  Transplante, kurim me lazer, si dhe perdorimin e medikamenteve te ndryshme si Minoxidil (Regaine)

  Por nje shoqate shkencaresh ne UK qe po studjojne ne kete drejtim kane arritur te zbulojne sekretin e rikthimit te flokeve pa operacion, dhe jane teper optimiste qe deri ne fundin e dekates problemi i renies se flokeve do jete nje problem qe i perket se kaluares.
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Anėtarėsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kėndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime nė 22 postime
  Hajt ishalla , tamam deri sa te martohem ahaha , perndryshe kam par nje reklam ne Shqiperi bejshin mbjelljen me duket te flokve ?!

 8. #28
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  perndryshe kam par nje reklam ne Shqiperi bejshin mbjelljen me duket te flokve ?!
  Eshte transplant, marrin fijet e flokeve nga ana e pasme e kokes ku jane me te dendura dhe i mbjellin ne pjesen e kokes ku jane te rena. Problemi eshte se sado specialiste te jene ata qe kryejne operacionin, perseri nuk mund te arrihet 100% pamja natyrale. E keqja eshte se nuk len vend per korigjime. Ata floke qe vendosen me tekniken transplan aty, aty ngelin pergjithmone.

  Pastaj duhet nje thes me para, lol

  Ne baze te zbulimeve dhe eksperimentimeve qe jane bere (ne lidhje me ate qe hodha ne posten me pare) mendohet se gjendja e flokeve mund te jete plotesisht e kontrollueshme ne nje te ardhme te shpejte. Jo vetem dendesia e flokeve do jete e kontrollueshme po madje edhe leshrat e padeshirueshme ne trup, per te cilet momentalish njerezit paguajne shuma te medha parash per ti hequr me lazer, e perseri nuk ka efektivitetin e deshiruar.
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 9. #29
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Rėnia e flokėve (Hair Loss)
  Flokėt kanė njė rėndėsi shumė tė madhe pėr estetikėn e njeriut. Rėnia e tyre ėshtė e dukshme tek femrat dhe tek meshkujt, por mė e theksuar ėshtė tek meshkujt. Por, pėrse bien flokėt? A ėshtė i mundur parandalimi i kėtij fenomeni? Si mund tė trajtohet rėnia e tyre?
  Shkaqet e rėnies
  Trashėgimia dhe faktorėt gjenetikė. Rėnia e flokėve, ashtu si ngjyra e syve, ėshtė njė tipar i trashėgueshėm. Me kalimin e kohės floku bėhet i hollė dhe bie kur folikulat vdesin. Gjenet qė provokojnė rėnien e flokut janė tė transmetueshme nga tė dy prindėrit. Ėshtė i kotė riti qė ndiqet shpesh nga prindėrit pėr tė qethur fėmijėt e vegjėl, nė mėnyrė qė tė rritet dhe shtohet floku. Nėse njėri nga prindėrit vuan rėnien e flokut, ajo do transmetohet tek fėmija, nėse ai ka marrė gjenet e tij. Por nga ana tjetėr nuk ėshtė e thėnė qė prindi vuan rėnien e flokut dhe patjetėr duhet ta ketė dhe fėmija. Kjo ėshtė nė varėsi se nga cili prind i janė transmetuar gjenet fėmijės. Pikėrisht me kėtė fakt shpjegohen dhe rastet e shumta qė ndodhin brenda njė familjeje, ku njėri vėlla ėshtė tullac, ndėrsa tjetri ka njė dendėsi tė madhe tė flokėve. Rėnia e flokėve fillon qė 20 vjeē, por ajo vihet re vetėm kur personi arrin nė tė 30-t. Rėnia e flokėve nga trashėgimia ėshtė tipike nė pjesėn ballore dhe anash ballit. Stresi ėshtė njė faktor shumė rėndues nė rėnien e flokut. Nė ndryshim me faktorin gjenetik, rėnia e flokėve, pėr arsye stresi, ėshtė e shpėrndarė nė tė gjithė zonėn ku ka flokė ose e lokalizuar nė formė rrethore. Sipas specialistėve, dietat e keqbalancuara sjellin si rezultat njė keqekuilibrim tė ushqimeve tė nevojshme pėr organizmin. Mungesa e proteinave mund tė ndryshojė prodhimin normal tė flokėve dhe tė bėjnė qė flokėt tė hyjnė nė njė fazė pushimi dhe pėr dy apo tre muaj do tė shfaqet humbja e flokėve nė masė.

  Kujdes
  1-Kontrolloni stresin
  2-Mbani njė dietė tė pėrshtatshme
  3-Pini tė paktėn dy kg ujė nė ditė
  4-Konsumoni fruta, perime dhe proteina, me anė tė tė cilave marrim vitaminat, minerale dhe materiale strukturale thelbėsore nė rikonstruktimin kapilar.
  4-Evitoni sa mė shumė konsumimin e yndyrnave shtazore, duke i zėvendėsuar me vajra natyralė, veēanėrisht me vajin e ullirit.
  5-Evitoni ushqimet e skuqura
  6-Pėrdorini sallata tė ndryshme
  7-Dielli i pishinės dhe i detit ėshtė i dėmshėm pėr flokėt
  8-Mos e ndėrroni shpesh shampon.

  Blerina Kaca, Elberta Spaho
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DI_ANA : 15-03-2008 mė 16:36
  "Carpe Diem"

 10. #30
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-05-2009
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  me shkenc muncisht

 11. #31
  yep Maska e Izadora
  Anėtarėsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,891
  Faleminderit
  24
  39 falenderime nė 37 postime
  Trashėgimia dhe faktorėt gjenetikė. Rėnia e flokėve, ashtu si ngjyra e syve, ėshtė njė tipar i trashėgueshėm.
  Kjo eshte e vertet!

  Nqs eshte ne gen eshte e veshtire te parandalohet renia e flokut.
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 12. #32
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-04-2003
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim:"Kontrolloni stresin"
  -Stresi nuk mund te kontrollohet.
  Citim:"Mbani njė dietė tė pėrshtatshme"-
  -Je shume e qarte ne kete pike.....
  Citim:"Pini tė paktėn dy kg ujė nė ditė"
  -Kjo ska lidhje fare
  Citim:"Konsumoni fruta, perime dhe proteina, me anė tė tė cilave marrim vitaminat,
  minerale dhe materiale strukturale thelbėsore nė rikonstruktimin kapilar."
  -Po tu hedhesh nje sy lypsareve ne rruge, do te mahnitesh nga dendesia e flokut te tyre.
  Besoj se ata i marin vitaminat dhe proteinat e duhura apo jo........
  Citim:"Evitoni sa mė shumė konsumimin e yndyrnave shtazore,
  duke i zėvendėsuar me vajra natyralė, veēanėrisht me vajin e ullirit.
  -Ja te sjellim nje kunderfakt.Brezi i ri qe po ushqehet me fast-food, Mcdonald, Burger
  me shume se kurre ndonjehere nuk duket se kane ndonje problem me flokun.
  Citim:"Evitoni ushqimet e skuqura"
  -Nuk dua ta perseris prape.
  Citim:"Pėrdorini sallata tė ndryshme"
  -Me duket se ke ngaterruar teme. Behet fjale per flokun dhe jo per shendetin e tepert.
  Citim:"Dielli i pishinės dhe i detit ėshtė i dėmshėm pėr flokėt"
  -Po kjo, c'ishte?Ndonje zbulim tjeter.
  Citim:"Mos e ndėrroni shpesh shampon."
  -Nuk ka te beje nderrimi i shampos por thjesht perdorimi i shampos.

  Si perfundim:
  1-Nuk ka doktor ne bote qe te rregulloje floket.
  2-Nuk ka ilac cudiberes per kete pune. Minoxidil apo ndonje medikament tjeter qe dikush i permendi pak me siper jane nje mashtrim kolosal.Lexoni forumet se cfare thone personat qe i kane perdorur ato.
  3-Vetem po pate $15000 apo me shume se kaq mund ti japesh nje fare zgjidhje.
  4-Vetem studimet,kerkimet gjenetike i japin zgjidhje ketij problemi.
  Shqipetaret te bashkuar ne nje shtet!

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  774
  Faleminderit
  31
  67 falenderime nė 61 postime

  Pėr: Problem me renien e flokeve

  Vaj kokosi – “vaji qė bėn mrekulli”
  Vaji i arrės sė kokosit ka vlera tė shumta pėr shėndetin e njeriut si nė profilaksi, ashtu edhe nė kurimin e mjaft sėmundjeve, veēanėrisht pėr lėkurėn. Tashmė nga mjekėsia moderne ajo konsiderohet si “vaji qė bėn mrekullitė”.
  Si ushqyes pėr rigjenerimin e flokėve dhe kundėr elektrizimit

  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...kTedk3aecLFHGQ

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e HFTengineer
  Anėtarėsuar
  24-04-2016
  Postime
  449
  Faleminderit
  1
  6 falenderime nė 6 postime

  Pėr: Problem me renien e flokeve

  Shif kush ka ndalues Dihydrotestosteroni qe eshte problemi kryesor perse floket bien so tek Fermat dhe meshkujt.
  Mbase jam pak I bazuar nga pharmaceutiket sepse jam punuar dhe investoj ne pharma stocks por dy produkte njihen qe jane efikase Minoxidil per tempullin dhe Finasteride per pjesen tjeter te kokes qe jane inhibitor te ktij hormoni.
  Ndersa per zbokthin seborrhoeic dermatitis, perdorni ketoconazol 2% be forme shampoje sepse eshte neutralizes I fungusin qe eshte zbokthi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga HFTengineer : 01-06-2017 mė 11:45

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e HFTengineer
  Anėtarėsuar
  24-04-2016
  Postime
  449
  Faleminderit
  1
  6 falenderime nė 6 postime

  Pėr: Problem me renien e flokeve

  Renja e flokve njihet si alopecia apo alopecia arrata.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. Kur'ani dhe Bibla (Analizė)
  Nga Shpresmiri nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 84
  Postimi i Fundit: 31-07-2010, 11:45
 2. Kosova: unjust politics
  Nga bqato nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 08:07
 3. Ēėshtja Ēame
  Nga Eni nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 154
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 18:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •