Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 64
 1. #21
  Lavdi Deshmoreve! Maska e Hero i Popullit
  Antarsuar
  21-05-2007
  Vendndodhja
  Ke Varrezat e Deshmoreve: Between Nowhere and Good-Bye!
  Postime
  385
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Kjo pune po merr permasat e HAPJES SE THESIT! Le te demshperblehen ata qe e meritojne me te vertete! Le te demshperblehen ata qe kane vuajtur kalvarin 50 vjecar (internime, pushkatime, burgje etj) per bindjet e tyre politike antikomuniste. Por ama te hapet barku kur degjon Liri Belishoven qe deri ne vitin 1960 vriste e priste.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hero i Popullit : 18-09-2007 m 02:16
  FLANGO MA NON FLECTO

 2. #22
  Lavdi Deshmoreve! Maska e Hero i Popullit
  Antarsuar
  21-05-2007
  Vendndodhja
  Ke Varrezat e Deshmoreve: Between Nowhere and Good-Bye!
  Postime
  385
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Kam nje pyetje a duhet qe te ndahen edhe keta te persekutuar ne kategori? Pra ata qe kane qene ne luften brenda llojit si puna e Rrahman Perllakut duhen demshperblyer? Sepse ne qofte se demshperblehen neser keta te dy, do tu hapet syri jo vetem familjeve te tjera qe e hengren brenda llojit (Balluku, Shehu etj qe deri ne vitet 70 ne duart e tyre kane vdekur shume njerez per bindjet e tyre), por edhe shume te tjereve qe kane patur vetem qefmbetje ne Kohen e PPSH. Frika ime eshte se pas demshperblimit qe mund tu behet ketyre, do te hapet nje loje e madhe dhe per ish funksiopnare te tjere te cilet per nje mbetje qefi, kritike apo qarkullim ne pune ne kohen ne fjale, do te kerkojne demshperblim. Ne kete menyre numri i te persekutuarve do te kap shifra alarmante qe mund ti arrijne 3 milionet!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hero i Popullit : 18-09-2007 m 02:17
  FLANGO MA NON FLECTO

 3. #23
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime
  Citim Postuar m par nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
  Si more s'paska te drejte i persekutuari te kerkoje gjakun e vet...

  Po ato pronat qe i bene prinderit e tyre e qe ja mori shteti kujt t'ja kerkojne ata qiellit... Pse se nje pasardhes paraziti pretendon se i takon atij toka se ai e ka punuar....Po 30 vjet burg ,kush tja kompesoje atij?apo vari leshte te persekutuarit
  vete e kruajti....
  Kemi17 vjet me keto dreq demshperblimesh dhe s'dihet a do mbarojne ndonjehere,problemi eshte fare i thjeshte,ti me spjego mua vetem nje gje,por ne menyre bindese ama,pse duhet ti paguaje populli keto para demshperblimesh?(sepse dihet qe shteti i gjen leket nga taksat qe paguan populli)nderkohe qe nuk ka qene populli ai qe i ka persekutuar keta,pse duhet te paguash ti edhe une per nje qe e ka persekutuar dikush tjeter?

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-04-2002
  Postime
  887
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga land Lexo Postimin
  pse duhet ti paguaje populli keto para demshperblimesh?(sepse dihet qe shteti i gjen leket nga taksat qe paguan populli)nderkohe qe nuk ka qene populli ai qe i ka persekutuar keta,pse duhet te paguash ti edhe une per nje qe e ka persekutuar dikush tjeter?
  Sepse si kriminelet, si viktimat ishin pjese e ketij populli.
  Pyetja e yte e ka nji te vertete. Krahas pergjigjes kolektive te shtetit, pse nuk kerkohet edhe pergjegjesia individuale? Fakte ka plot, por s'ka drejtesi.

 5. #25
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime
  Bravo,ikni pra kerkoni demshperblimet atij qe ju ka persekutuar direkt,lereni kte popull te vuajtur rehat,apo nje padrejtesi do ta zvendesojme me nje tjeter.
  PS.Po pra,kriminelet dhe viktimat ishin pjese e ketij populli,por gjithmone pergjegjesia eshte personale,sepse nese nuk do te ishte keshtu,i bie qe ti,une dhe Hyj-njeriu te paguajm demshperblime per viktimat ebraike te nazizmit meqenese jemi te gjithe europiane(dhe nazistet si dihet ishin europiane),e kupton ku e kam muabetin.

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime n 103 postime
  [QUOTE=land;1697991]Kemi17 vjet me keto dreq demshperblimesh dhe s'dihet a do mbarojne ndonjehere,problemi eshte fare i thjeshte,ti me spjego mua vetem nje gje,por ne menyre bindese ama,pse duhet ti paguaje populli keto para demshperblimesh?(sepse dihet qe shteti i gjen leket nga taksat qe paguan populli)nderkohe qe nuk ka qene populli ai qe i ka persekutuar keta,pse duhet te paguash ti edhe une per nje qe e ka persekutuar dikush tjeter?[/QUOTE]  Eshte politike lol.
  Askush nuk po paguan askend.
  Jane thjesht llogje per efekte politike. Kush i ha i ha.
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-04-2002
  Postime
  887
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga land Lexo Postimin
  Bravo,ikni pra kerkoni demshperblimet atij qe ju ka persekutuar direkt,lereni kte popull te vuajtur rehat,apo nje padrejtesi do ta zvendesojme me nje tjeter.
  1-Une s'po te kerkoj asgja. Nuk jam i persekutuem.
  2-Persekutori asht shteti shqiptar. Nuk kena te bajme me pushtim te huej ne menyre qe me e konsiderue nji flete tjeter te sotmen.
  3-Persekutimi ishte i lidhun direkt me perdorimin e te burgosunve si krahe punet pa pagese. Ne ekonomine e vendeve komuniste puna e te burgosunve kishte nji za te forte e mbi te bazohej planifikimi i veprave te medhaja. Me u pague per vitet e punes ne miniera e ndertime, te pashperblyeme me rroge asht e drejte e gjithkuj.
  Po te jap nji shembull: Te pelqen sot te udhetosh me avion nepermjet pistes se Rinasit. Sikur te mos ishte ti do paguaje per ndertimin e saj sot, bile njimijefish. Prano te paguesh ate qe ta beri. Paguaj ate qe te thau kenetat (do i paguaje sot njiqindfish tharjen e tyre). Por edhe ne se per marrine e udheheqjes shume vepra mund te ishin jo largpamese, gjithsesi prano te paguash punen e pashperblyeme. Ky asht nji gur ne themelet e drejtesise shoqnore. Do te ndihmoje edhe mbrojtjen e te drejtave tuaja sot e neser. Perndryshe, perse te mos tallen me punen tende sot?!

  Citim Postuar m par nga land Lexo Postimin
  PS.Po pra,kriminelet dhe viktimat ishin pjese e ketij populli,por gjithmone pergjegjesia eshte personale,sepse nese nuk do te ishte keshtu,i bie qe ti,une dhe Hyj-njeriu te paguajm demshperblime per viktimat ebraike te nazizmit meqenese jemi te gjithe europiane(dhe nazistet si dihet ishin europiane),e kupton ku e kam muabetin.
  Nazizmi s'kishte vule shqiptare. Gjermanet paguen e jo pak.
  Ndryshuar pr her t fundit nga shkodra13 : 18-09-2007 m 03:58

 8. #28
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime
  Shqip po flasim dhe spo meremi vesh,sa per ato kenetat une te garantoj se nuk kam asnje lloj toke atje ku ato jane thare,sa per ate muabetin e rinasit,e paguaj bileten e aeroplanit,shume shtrenjt bile,me gjithe ato taksat aereoportuale e cazzate varie,ne kte kuptim qe e thua ti. gjith populli Shqiptar ka qene i persekutuar,apo i harove ata qindramijra vete qe shkonin ne aksionet per ndertimin e hekurudhave.
  Sa per drejtesi shoqerore,nu ka pse te paguaje populli krimet qe i ka bere nje regjim i kaluar.

 9. #29
  Lavdi Deshmoreve! Maska e Hero i Popullit
  Antarsuar
  21-05-2007
  Vendndodhja
  Ke Varrezat e Deshmoreve: Between Nowhere and Good-Bye!
  Postime
  385
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Po te kapin femijet dhe niperit e Enver Hoxhes, Hysni dhe Vito Kapos, Haxhi LLeshit, Dashnor Mamaqit etj. si keta. Ata i hengren dhe fituan me shume privilegje mbi punen e te burgosurve politike. Edhe sot ata zoterojne biznesin e madh shqiptar. Mirepo gjysma e ketyre jane ne politike apo prane saj! Le te veje tia kerkoj Sala Andi Bushatit (nipi i Hysniut dhe i Vitos) dhe familjes se tij! Por nuk mund tia kerkoj sepse andi i ka bere fushaten Sales.
  Nuk ka pse paguajne qytetaret e thjeshte. Boll kemi paguar harace! Le tua marrin atyre qe kane perfituar. Femijet e tyre jane ende gjalle.
  FLANGO MA NON FLECTO

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-04-2002
  Postime
  887
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Hero i Popullit Lexo Postimin
  Kjo pune po merr permasat e HAPJES SE THESIT! Le te demshperblehen ata qe e meritojne me te vertete! Le te demshperblehen ata qe kane vuajtur kalvarin 50 vjecar (internime, pushkatime, burgje etj) per bindjet e tyre politike antikomuniste. Por ama te hapet barku kur degjon Liri Belishoven qe deri ne vitin 1960 vriste e priste.

  Po te kapin femijet dhe niperit e Enver Hoxhes, Hysni dhe Vito Kapos, Haxhi LLeshit, Dashnor Mamaqit etj. si keta. Ata i hengren dhe fituan me shume privilegje mbi punen e te burgosurve politike. Edhe sot ata zoterojne biznesin e madh shqiptar. Mirepo gjysma e ketyre jane ne politike apo prane saj! Le te veje tia kerkoj Sala Andi Bushatit (nipi i Hysniut dhe i Vitos) dhe familjes se tij! Por nuk mund tia kerkoj sepse andi i ka bere fushaten Sales.
  Nuk ka pse paguajne qytetaret e thjeshte. Boll kemi paguar harace! Le tua marrin atyre qe kane perfituar. Femijet e tyre jane ende gjalle.
  HiP,
  e drejte. Por duhet me pase parasysh menyren se si dolem prej komunizmit me te gjitha pergjegjesite edhe te Perendimit. U mendue nji kalim paqesor me te gjithe padrejtesine e me amoralitetin ne garantimin e te privilegjuemve e krimineleve te djeshem. U preferue me nderrue sistemin a thue se nuk ishte veper e njerezve, tue i lane krijuesit e po atij sistemi me ndertue nji te ri. Idea se kane me u asimilue. Prandaj edhe mbas 17 vjeteve te persekutuemit e te shpronsuemit jane ende me gisht ne goje.

 11. #31
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Gazeta Sot, Monday, 17 September 2007

  Pension edhe pr spiunt e birucave

  Hyn n shqyrtim projektligji “Pr dmshprblimin e ish t dnuarve politik t regjimit komunist”. Trajtimi i projektligjit n fjal sht shtyr n t dy komisionet kompetent si nga komisioni i Ekonomis ashtu edhe ai i Ligjeve. Nj fakt i rndsishm i ktij projektligji q do t shqyrtohet ditt n vijim sht edhe dmshprblimi pr ish-agjentt e regjimit komunistit. Kta t fundit prfshihen tek kategoria e personave q jan futur n rrjetin e spiunazhit me dhun dhe forc. Kt fakt e ka br t ditur antari i Komisionit t Ekonomis, Blerim ela.Ky projektligj sht pjes e nj pakti t rndsishmi masash, q parashikojn sigurimin e nj jete m dinjitoze pr ish t dnuarit politik t regjimit komunist si dhe familjart e viktimave. Gjithashtu, ky projektligj shnon prmbushjen e nj premtimi t madh politik, br nga mazhoranca e sotme ndaj prfaqsuesve t shtress m t vuajtur t shoqris shqiptare. Ligji synon t dmshprblej kontingjentin m t ndjeshm t ish t persekutuarve politik, persona, qe kan vuajtur drejtprdrejt dnimin n burgjet komuniste. Kjo zgjidhje u krye, jo vetm pr shkak t gjendje s mjerueshme sociale, t nj pjese t madhe prej tyre, por dhe t nevojs q dmshprblimi t jet i drejt dhe porpocional. Nga t dhnat vihet re se pjesa m e madhe e ish t dnuarve politik q jetojn i takojn moshs s tret, shumica e t cilve ka humbur antart e familjes apo jetojn t veuar, ndrsa ish t dnuarit politik, t grup moshs 50-60 vjeare, jan dhe krye familjar, prindr t fmijve t mitur. Kta persona prballen me probleme materiale, si dhe me probleme t mprehta strehimi apo dhe me mungesa t tjera t prditshme jetsore. Pr t gjitha kto fakte projektligji synon t dmshprblej kta t dnuar, familjart e tyre si dhe familjar t viktimave t regjimit komunist. Projektligji sht edhe nj ndjes kolektive, q shteti shqiptar u krkon shtetasve t huaj, t cilt kan vuajtur dnime t padrejta.

  N veanti synohet t dmshprblehen t gjith t huajt q kan ardhur n Shqipri pas viteve 50, si bashkshort t shtetasve tan, t cilat, pa shkak ligjor, humbn familjet dhe u dnuan pa t drejt pr krime politike, pr t cilat dmshprblimi do t kryhet sipas rregullave t ligjit n shrbimin ton konsullor. Nga ana teknike projektligji synon jo vetm t caktoj masn e dmshprblimit pr familjart e viktimave apo t dnuarit politik por edhe t prcaktoj nj procedur t qart e transparente, pr t gjith personat. Projektligji n thelb sht nj ligj procedural, pr zbatimin e nj skeme financiare dmshprblimi, q garanton q procesi t jet sa m transparent dhe i mbikqyrur periodikisht jo vetm nga pushteti ekzekutiv apo Kuvendi i Shqipris por edhe nga do qytetar apo grup interesi. Sipas projektligjit , autoriteti prgjegjs pr dorzimin e krkess sht Ministria e Drejtsis, ndrsa miratimi i krkess bhet nga Kshilli i Ministrave. Shprndarja e dmshprblimit do te kryhet nga ministria e Financave, e cila n prputhje me fondet buxhetore, do t bj shprndarjen, nprmjet llogarive bankare, n emr dhe pr llogari t ish t dnuarve politik.

  Procesi

  Banka e Shqipris dhe Kuvendi jan institucione t cilat, sipas ktij ligji, mbikqyrin pjes t veanta t ktij procesi, q asnj fond publik t mos shprdorohet. Kontrolli i Lart i Shtetit sht institucioni, q do t mbikqyr Ministrin e Drejtsis pr dosjet e administruara. E gjith procedura sht e hapur dhe transparente dhe do i interesuar mund t marr informacion pr gjendjen e krkess t tij dhe shqyrtimin e drejtprdrejt, n faqen zyrtare t Ministris s Drejtsis. Projektligji synon t shmang sa m shum mundsit pr abuzime me fondet shtetrore, si dhe t shmang burokracit n shqyrtimin e krkesave. Projektligji prcakton kriteret e shprndarjes s fondeve, bazuar n sugjerimin e prfaqsuesve t ksaj shtrese, t cilt krkuan q shprndarja t ishte e barabart pr t gjitha kategorit, pa favorizuar asnj grup t veant t dnuarish( ish t burgosurit dhe ish t internuarit q jetojn apo familjart e t pushkatuarve) pr shkak t moshs a gjendjes sociale. Pr kt arsye, parashikohet q t gjitha subjektet, q do t prfitojn dmshprblimin sipas ktij ligji, t prfitojn nj shum deri n 1 000 000 lek dhe pjesa e mbetur, nse ka, t shprndahet me kste t tjera, vetm pasi t jet marr ksti i par edhe nga i prndjekuri i fundit. Projektligji prcakton se, dmshprblim, sipas ktij ligji, prfiton do person, q ka vuajtur dnim penal politik, n kuptim t ktij ligji, pr do dit heqje lirie apo izolimi, pr vepra penale politike, n institucionet penitenciare apo n nj institucion mjeksor, psikiatrik a jopsikiatrik. Sipas ktij projektligji do t dmshprblehen edhe personat e internuar deri n vitin 1954, n kampe me tela me gjemba, si dhe familjart e t dnuarve politik, t pushkatuar apo ekzekutuar, brenda periudhs 30.11.1944-1.10.1991.

  Kriteret

  Sipas ktij ligji prfiton dmshprblim do person i dnuar me burgim apo internim, i cili duhet t plotsoj kto kritere: T jet dnuar me heqje lirie apo izolim n hetuesi a n nj institucion psikiatrik mjeksor, pr shkak t nj vendimi gjykate, t forms s prer, apo urdhrave t hetuesis, t dhna gjat periudhs 30.11.1944 deri n 1.10.1991; T jet dnuar me heqje lirie apo izolim n hetuesi a n nj institucion mjeksor psikiatrik me vendim gjyqsor, t forms s prer apo urdhr t hetuesis, pr shkak t nj vepre penale politike, si prcaktohet n nenin 5, t ktij ligji; T ket vuajtur dnim penal t padrejt, plotsisht ose n mnyr t pjesshme. T mos ket asnj cilsi, funksion apo detyr, t prcaktuar n kt ligj, para, gjat apo pas vuajtjes s dnimit politik, n periudhn 30.11.1944-1.10.1991. T mos ket kryer veprime t dmshme, me pasoja ndaj jets s shtetasve t tjer, e vrtetuar kjo me vendim gjyqsor, t forms s prer. T njjtat kushte jan t vlefshme edhe pr dmshprblimin e familjarve t viktimave t ekzekutuara.

  Masa e shprblimit

  Masa e shprblimit pr do t dnuar politik, pr do dit vuajtje dnimi t kryer, n burg, spital psikiatrik, spital burgu, izolim n hetuesi sht e barabart n masn 2 000 lek n dit. Pr t dnuarit me internim, n kamp me tela me gjemba, deri n vitin 1954, kjo mas sht prcaktuar 1 000 lek n dit. Kjo mas dmshprblimi sht prcaktuar n analogji t drejtprdrejt me masn e dmshprblimit, t prcaktuar n ligjin pr kompensimin pr burgim t padrejt. Pr familjart e viktimave t ekzekutuara, pr do viktim, dmshprblimi do t jet i barabart me 8 vite burg. Sipas t dhnave t paraqitura nga shoqata e t prndjekurve, edhe pse kto t dhna duhen marr me rezerv, pr shkak t abuzimeve t shumta, t evidentuara gjat ktij procesi, kur mbi 7 mij dnime ishin ordinere. Nga verifikimet e kryera nga Ministria e Drejtsis dhe Ministria e Brendshme rezultojn t sakta dnimet vetm pr 11 mij persona, nga t cilt: 5 100 dnime penale t sakta, me hyrje-dalje nga burgu, gjithsej 7 570 412 dit (20 741 vjet) dnimi t kryera, dhe 2 000 t pushkatuar. Fatura financiare pr kto dnime sht 417 milion dollar. Gjithashtu, jan edhe (87 831 vjet) vite dnimi me burgim, t prllogaritura sipas vendimit gjyqsor, pr t cilat do t verifikohet koha reale e daljes nga burgu. Pas verifikimit edhe kjo kosto duhet t’i shtohet faturs financiare, s bashku me saktsimet pr vuajtjen e internimit.

  7 mij dnimet e cilsuara ordinere:

  T pushkatuar 6 027 persona
  T Smur psikik 286 persona
  T dnuar me burgim 16 585 persona
  T vdekur n burgje 1 065 persona
  Gjithsej grupi A 6 313 persona
  Gjithsej grupi B 17 650 persona
  Vite burgu 91 400 vjet

  Vendimet q prekin kategorit q do t dmshprblehen:

  Vendimi “Dnim me vdekje”, t paekzekutuar, si pasoj e rrzimit t sistemit komunist m 1.10.1991;
  Vendimi “Dnim me burgim t prjetshm”;
  Vendimi “Dnim me burgim”;
  Vendimi “Dnim me mjekim t detyruar”;
  Vendimi “Dnim me vendosje n nj institucion mjeksor a mjeksor psikiatrik”

  Vlera e mass s shprblimit sipas dnimeve

  Masa e shprblimit pr do t dnuar politik, pr do dit vuajtje dnimi t kryer, n burg, spital psikiatrik, spital burgu, izolim n hetuesi sht e barabart n masn 2 000 lek n dit. Pr t dnuarit me internim, n kamp me tela me gjemba, deri n vitin 1954, kjo mas sht prcaktuar 1 000 lek n dit. Kjo mas dmshprblimi sht prcaktuar n analogji t drejtprdrejt me masn e dmshprblimit, t prcaktuar n ligjin pr kompensimin pr burgim t padrejt. Pr familjart e viktimave t ekzekutuara, pr do viktim, dmshprblimi do t jet i barabart me 8 vite burg. Sipas t dhnave t paraqitura nga shoqata e t prndjekurve, edhe pse kto t dhna duhen marr me rezerv, pr shkak t abuzimeve t shumta, t evidentuara gjat ktij procesi, kur mbi 7 mij dnime ishin ordinere. Nga verifikimet e kryera nga Ministria e Drejtsis dhe Ministria e Brendshme rezultojn t sakta dnimet vetm pr 11 mij persona, nga t cilt: 5 100 dnime penale t sakta, me hyrje-dalje nga burgu, gjithsej 7 570 412 dit (20 741 vjet) dnimi t kryera, dhe 2 000 t pushkatuar. Fatura financiare pr kto dnime sht 417 milion dollar. Gjithashtu, jan edhe (87 831 vjet) vite dnimi me burgim, t prllogaritura sipas vendimit gjyqsor, pr t cilat do t verifikohet koha reale e daljes nga burgu. Pas verifikimit edhe kjo kosto duhet t’i shtohet faturs financiare, s bashku me saktsimet pr vuajtjen e internimit.

 12. #32
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Panorama, 20 Shtator 2007

  Dmshprbim ish-komunistve t burgosur
  ADI SHKEMBI

  Ligji i Dmshprblimit t t Prndjekurve Politik do t amendohet n pikn ku ka ngjallur m shum debate dhe q ka t bj me nenin ku parashikohen kategorit q nuk prfitojn dmshprblim pr shkak ...

  ... t detyrs q kan pasur n kohn e regjimit.Kshtu, neni 6 i ligjit Pr dmshprblimin e ish t dnuarve politik t regjimit komunist, parashikon funksionet dhe detyrat e papajtueshme pr prfitimin e dmshprblimit, n t cilat renditen nj sr profesionesh, q pr shkak t rolit q kan pasur n kohn e regjimit, nuk mund t prfitonin nga dmshprblimi. Por n mbledhjen e grupit parlamentar t Partis Demokratike, t mbledhur dje vetm pr diskutimin e ktij ligji, sht rn dakord n mnyr unanime q neni 6 t hiqet i tri. Burime nga grupi i PD-s bjn t ditur se pas paraqitjes s disa amendamenteve nga ana e Bujar Leskajt, nj jav m par q kishin t bnin pikrisht me disa kategori, t cilat kan qen t detyruara, sipas tij, t dshmonin n gjyqe politike nga regjimi komunist, t mund t prfitojn nga ky ligj dmshprblimin.

  Heqja e nenit 6 nga ky ligj do t thot se dmshprblim pr vitet e burgut do t prfitojn punonjsit e sektorit pr sigurimin e shtetit, n Komitetin Qendror t PPSH-s; antart e qeveris, antart e Komitetit Qendror t Partis s Puns s Shqipris, antart e Kshillit Presidencial; kryetart e Gjykats s Lart, Prokurori i Prgjithshm, deputet, prpara zgjedhjeve t 31 marsit 1991; oficert e sigurimit t shtetit (legal a ilegal) n repartet e ndjekjes dhe ato t ruajtjes s personaliteteve; personat e regjistruar n materialet e sigurimit t shtetit si bashkpuntor (informator, agjent rezident, strehues ose zotrues i nj apartamenti vn n dispozicion nga sigurimi i shtetit), gjat periudhs 30.11.1944 deri m 01.10.1991; denoncuesit, dshmitart e rrem ose rndues n procese politike n dm t t pandehurve; hetuesi, prokurori, gjyqtari a ndihmsgjyqtari n procese politike speciale; bashkpuntori i ndonj shrbimi t huaj zbulimi ose analog i tyre. Por duke u dhn t drejt t gjitha ktyre kategorive t prfitojn dmshprblim, lihet shkas q prfitues t jen edhe familjet e ish-kryeministrit Mehmet Shehu, Kadri Hazbiu, Beqir Balluku apo edhe nj sr ish-funksionarsh t tjer, t cilt u pushkatuan nga regjimi.

  Por burime brenda grupit parlamentar t Partis Demokratike bn t ditur se nj shtje e till sht ngritur edhe n mbledhjen e djeshme dhe sht rn dakord q gjat diskutimit t ktij ligji srish n Komisionin e Ekonomis, t bhen disa shtesa n ligjin e vitit 1993 pr statusin e t prndjekurve politik, ku do t shtohet nj pik q t mos prfitojn ata q jan akuzuar pr krime gjat regjimit komunist. Heqja e ktij neni nga ligji pr dmshprblimin e ish t dnuarve dhe t prndjekurve politik, ka qen nj krkes e vazhdueshme e shoqatave t t dnuarve politik. Nj gj e till sht konsideruar nga deputett demokrat si nj prmirsim rrnjsor q i sht br ktij ligji, duke e quajtur at edhe dmshprblimin e par moral pr kt klas. Kjo, pasi, sipas deputetve t PD-s, shum prej ktyre kategorive q prfshiheshin n nenin 6 t ktij ligji, kan qen nn presion t madh pr t dshmuar kundr viktimave t radhs s regjimit komunist.


  Neni6

  Funksione a detyra t papajtueshme pr prfitimin e dmshprblimit

  N kuptim t ktij ligji me funksione a detyra t papajtueshme pr prfitimin e dmshprblimit nnkuptohet:

  a) Punonjsi i sektorit pr sigurimin e shtetit, n Komitetin Qendror t PPSH-s;

  b) Antari i qeveris, antari i Komitetit Qendror t Partis s Puns s Shqipris. Antari i Kshillit Presidencial; kryetari i Gjykats s Lart, Prokurori i Prgjithshm, deputet, prpara zgjedhjeve t 31 marsit 1991.

  c) Oficeri i sigurimit t shtetit (legal a ilegal) n repartet
  e ndjekjes dhe ato t ruajtjes s personaliteteve;

  ) Personi i regjistruar n materialet e sigurimit t shtetit si bashkpuntor (informator, agjent rezident, strehues ose zotrues i nj apartamenti vn n dispozicion nga sigurimi i shtetit), gjat periudhs
  30.11.1944 deri m 01.10.1991;

  d) Denoncuesi, dshmitari i rrem ose rndues n procese politike n dm t t pandehurve;

  dh) Hetuesi, prokurori, gjyqtari a ndihmsgjyqtari n procese politike speciale

  e) Bashkpuntori i ndonj shrbimi t huaj zbulimi ase analog i tyre.


  Dmshprblimi, 2 mij lek pr dit burgu

  Ish t dnuarit dhe t prndjekurit politik do t prfitojn 2 mij lek pr do dit burg, ndrkoh q ata q kan qen t internuar ose t rrethuar n tela me gjemba nga viti 1944 deri n vitin 1954, do t prfitojn nga 1 mij lek pr do dit burgim. Kshilli i Ministrave miratoi n prill t ktij viti projektligjin Pr dmshprblimin e t dnuarve politik t regjimit komunist, duke zvendsuar n kt mnyr ligjin e mparshm, i cili pr rreth dy vjet ishte shfuqizuar nga Gjykata Kushtetuese.

 13. #33
  Lavdi Deshmoreve! Maska e Hero i Popullit
  Antarsuar
  21-05-2007
  Vendndodhja
  Ke Varrezat e Deshmoreve: Between Nowhere and Good-Bye!
  Postime
  385
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Duaje Siveten Lexo Postimin
  Panorama, 20 Shtator 2007

  Dmshprbim ish-komunistve t burgosur
  ADI SHKEMBI

  Ligji i Dmshprblimit t t Prndjekurve Politik do t amendohet n pikn ku ka ngjallur m shum debate dhe q ka t bj me nenin ku parashikohen kategorit q nuk prfitojn dmshprblim pr shkak ...

  ... t detyrs q kan pasur n kohn e regjimit.Kshtu, neni 6 i ligjit Pr dmshprblimin e ish t dnuarve politik t regjimit komunist, parashikon funksionet dhe detyrat e papajtueshme pr prfitimin e dmshprblimit, n t cilat renditen nj sr profesionesh, q pr shkak t rolit q kan pasur n kohn e regjimit, nuk mund t prfitonin nga dmshprblimi. Por n mbledhjen e grupit parlamentar t Partis Demokratike, t mbledhur dje vetm pr diskutimin e ktij ligji, sht rn dakord n mnyr unanime q neni 6 t hiqet i tri. Burime nga grupi i PD-s bjn t ditur se pas paraqitjes s disa amendamenteve nga ana e Bujar Leskajt, nj jav m par q kishin t bnin pikrisht me disa kategori, t cilat kan qen t detyruara, sipas tij, t dshmonin n gjyqe politike nga regjimi komunist, t mund t prfitojn nga ky ligj dmshprblimin.

  Heqja e nenit 6 nga ky ligj do t thot se dmshprblim pr vitet e burgut do t prfitojn punonjsit e sektorit pr sigurimin e shtetit, n Komitetin Qendror t PPSH-s; antart e qeveris, antart e Komitetit Qendror t Partis s Puns s Shqipris, antart e Kshillit Presidencial; kryetart e Gjykats s Lart, Prokurori i Prgjithshm, deputet, prpara zgjedhjeve t 31 marsit 1991; oficert e sigurimit t shtetit (legal a ilegal) n repartet e ndjekjes dhe ato t ruajtjes s personaliteteve; personat e regjistruar n materialet e sigurimit t shtetit si bashkpuntor (informator, agjent rezident, strehues ose zotrues i nj apartamenti vn n dispozicion nga sigurimi i shtetit), gjat periudhs 30.11.1944 deri m 01.10.1991; denoncuesit, dshmitart e rrem ose rndues n procese politike n dm t t pandehurve; hetuesi, prokurori, gjyqtari a ndihmsgjyqtari n procese politike speciale; bashkpuntori i ndonj shrbimi t huaj zbulimi ose analog i tyre. Por duke u dhn t drejt t gjitha ktyre kategorive t prfitojn dmshprblim, lihet shkas q prfitues t jen edhe familjet e ish-kryeministrit Mehmet Shehu, Kadri Hazbiu, Beqir Balluku apo edhe nj sr ish-funksionarsh t tjer, t cilt u pushkatuan nga regjimi.

  Por burime brenda grupit parlamentar t Partis Demokratike bn t ditur se nj shtje e till sht ngritur edhe n mbledhjen e djeshme dhe sht rn dakord q gjat diskutimit t ktij ligji srish n Komisionin e Ekonomis, t bhen disa shtesa n ligjin e vitit 1993 pr statusin e t prndjekurve politik, ku do t shtohet nj pik q t mos prfitojn ata q jan akuzuar pr krime gjat regjimit komunist. Heqja e ktij neni nga ligji pr dmshprblimin e ish t dnuarve dhe t prndjekurve politik, ka qen nj krkes e vazhdueshme e shoqatave t t dnuarve politik. Nj gj e till sht konsideruar nga deputett demokrat si nj prmirsim rrnjsor q i sht br ktij ligji, duke e quajtur at edhe dmshprblimin e par moral pr kt klas. Kjo, pasi, sipas deputetve t PD-s, shum prej ktyre kategorive q prfshiheshin n nenin 6 t ktij ligji, kan qen nn presion t madh pr t dshmuar kundr viktimave t radhs s regjimit komunist.


  Neni6

  Funksione a detyra t papajtueshme pr prfitimin e dmshprblimit

  N kuptim t ktij ligji me funksione a detyra t papajtueshme pr prfitimin e dmshprblimit nnkuptohet:

  a) Punonjsi i sektorit pr sigurimin e shtetit, n Komitetin Qendror t PPSH-s;

  b) Antari i qeveris, antari i Komitetit Qendror t Partis s Puns s Shqipris. Antari i Kshillit Presidencial; kryetari i Gjykats s Lart, Prokurori i Prgjithshm, deputet, prpara zgjedhjeve t 31 marsit 1991.

  c) Oficeri i sigurimit t shtetit (legal a ilegal) n repartet
  e ndjekjes dhe ato t ruajtjes s personaliteteve;

  ) Personi i regjistruar n materialet e sigurimit t shtetit si bashkpuntor (informator, agjent rezident, strehues ose zotrues i nj apartamenti vn n dispozicion nga sigurimi i shtetit), gjat periudhs
  30.11.1944 deri m 01.10.1991;

  d) Denoncuesi, dshmitari i rrem ose rndues n procese politike n dm t t pandehurve;

  dh) Hetuesi, prokurori, gjyqtari a ndihmsgjyqtari n procese politike speciale

  e) Bashkpuntori i ndonj shrbimi t huaj zbulimi ase analog i tyre.


  Dmshprblimi, 2 mij lek pr dit burgu

  Ish t dnuarit dhe t prndjekurit politik do t prfitojn 2 mij lek pr do dit burg, ndrkoh q ata q kan qen t internuar ose t rrethuar n tela me gjemba nga viti 1944 deri n vitin 1954, do t prfitojn nga 1 mij lek pr do dit burgim. Kshilli i Ministrave miratoi n prill t ktij viti projektligjin Pr dmshprblimin e t dnuarve politik t regjimit komunist, duke zvendsuar n kt mnyr ligjin e mparshm, i cili pr rreth dy vjet ishte shfuqizuar nga Gjykata Kushtetuese.
  Sikur ta dija ! U hap thesi dhe per ish komunistet e burgosur! Pra i bie qe ne taksapaguesit te paguajme akoma dhe akoma deri ne infinit. Kjo eshte e padrejte
  FLANGO MA NON FLECTO

 14. #34
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Koha Jone, E Enjte, 20 Shtator 2007


  PD: Demshperblim per "bllokmenet"Fatjona Mejdini

  Demshperblim per vitet e burgut ose te internimit tani do te kene te drejte te perfitojne edhe familjet e ish-funksionareve te larte te regjimit komunist, te cilet jane persekutuar me pas po nga ky regjim. Grupi parlamentar i Partise Demokratike vendosi diten e djeshme te dale me qendrimin e zgjerimit te skemes se demshperblimit te ish-te perndjekurve politike, duke shfuqizuar nenin 6 te projektit te qeverise per ish-te perndjekurit. Pikat e ketij neni i hiqnin te drejten e perfitimit te demshperblimit ish-funksionareve te regjimit komunist, te cilet me pas ishin persekutuar po nga ky regjim. Dhe, me konkretisht, familjet e ish-Kryeministrit Mehmet Shehu, ish-ministrit te Mbrojtjes, Beqir Balluku, ish-ministrit te Brendshem dhe te Mbrojtjes, Kadri Hazbiu, familjet e Kico Ngjeles, Fadil Pacramit, Todi Lubonjes, Hito Cakos, Fecorr Shehu etj, bashke dhe me familjet e te denuarve, qe kane deshmuar pa deshiren e tyre do te jene pjese e demshperblimit nga ana e qeverise.

  Ne mbledhjen e djeshme me dyer te mbyllura te Grupit parlamentar te PD-se, deputetet e kesaj partie vendosen ta shfuqizonin kete nen, duke e quajtur diskriminues per njerez, qe gjithsesi kishin vuajtur nga regjimi, pjese e te cilit kishin qene me pare. Sipas vendimit qe u mor dje ne grup te drejten e demshperblimit monetar do ta kene edhe keto familje, te cilat ne pjesen me te madhe kane qene drejtuese te regjimit komunist ne Shqiperi. Demshperblimi per kete kategori do te behet, nese keto familje kane aktualisht statusin e ish-te perndjekurave politike. Ky ndryshim prej kohesh kerkohej nga shoqatat e ish-te perndjekurve politike dhe ne frymen e ndryshimit te draftit ne perputhje me kerkesat e shoqatave, Grupi parlamentar i PD-se shfuqizoi nenin gjashte te draftit te qeverise. Nen drejtimin e Kryeministrit Berisha per me shume se nje ore deputetet e PD-se shqyrtuan disa pika te kontestuara nga perfaqesuesit e ketyre shoqatave dhe vendosen qe te mblidheshin perseri per te bere ndryshime te tjera ne kete draft te rendesishem per ish-te perndjekurit e regjimit komunist ne vend.

  Drafti i miratuar nga qeveria ne muajin maj po diskutohet ne komisionet parlamentare ne Kuvend, ku perfaqesuesit e shoqatave te ish-te perndjekurve kane mundesine te diskutojne edhe per pretendimet e tyre ne lidhje me kete nisme. Me fillimin e sesionit te ri parlamentar, Kryeministri Berisha e quajti kete nisme te qeverise, si shume te rendesishme dhe premtoi se ajo do te shqyrtohej me kujdes nga deputetet e Grupit parlamentar te PD-se. Ne ditet ne vazhdim pritet qe Grupi i PD-se te mblidhet perseri per te bere te tjera ndryshime ne nismen e qeverise per ish-te perndjekurit politike ne vend.

  Familjet perfituese

  Mehmet Shehu, Beqir Balluku, Kadri Hazbiu, Kico Ngjela, Todi Lubonja, Fadil Pacrami, Liri Belishova, Hito Cako, Fecorr Shehu

  Perjashtimi

  Data e percaktuar nga qeveria per demshperblimin e te perndjekurve perjashton nga demshperblimi edhe familjet e 38 personave, qe jane ekzekutuar ne harkun kohor tetor-nentor '44, monumenti i te cileve eshte vendosur perpara Institutit te te Perndjekurve Politike. Ky monument eshte ngritur per nder te pushkatimit te 38 personave, te cilet kundershtuan pushtimin e Tiranes nga forcat komuniste. Vetem ne nje nate komunistet pushkatuan 27 prej tyre, te cilesuar si tradhtare apo kolaboracioniste me pushtuesin.

  Projektligji

  Qeveria ka vendosur te marre nje nisme per te demshperblimin monetar te te perndjekurve politike te komunizmit. Projekti i ri i qeverise sjell nje demshperblim prej 2000 lekesh te reja per dite burgu per te gjithe te ata qe jane burgosur per arsye politike gjate periudhes 1944-1991. Ne kete nisme perfshihet edhe koha e hetimit dhe paraburgimi per te gjithe te denuarit politike. Nga ana tjeter demshperblim do te merret edhe per personat qe gjate kesaj periudhe kane bere pesuar internim, nje shume 1000 leke ne dite.

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  60
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  54 falenderime n 46 postime
  Mishmash i vertete po behet. Heronj te reme po lindin, mbi te verteten e te persekutuarve te vertete. Edhe pak mbeten nga udheheqja alla komuniste jashte listes se demshperblimit. Mbase do t'ju vije rradha dhe atyre! Dje dhjetra, ne mos qindra njerez morren pension lufte pa shkrehur kurre pushke kunder pushtuesve, pse mos vazhdoje dhe sot ky avaz mashtures?

 16. #36
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  “Prfitojn 24 mij persona”

  Sipas shoqatave t ish t prndjekurve dhe t dnuarve politik, numri i personave q duhet t prfitojn nga ligji pr dmshprblimin e tyre sht 23.963 persona.

  N relacionin e ktij ligji t miratuar n Kshillin e Ministrave q n muajin prill t ktij viti, shoqatat kan raportuar se numri i t pushkatuarve nga viti ‘44-‘91 sht 6.027 persona, t smur psikik 286 persona, t dnuar me burgim 16.585 persona dhe t vdekur npr burgjet e regjimit komunist 1.065 persona. N total jan 91.400 vite burgu gjithsej. Ndrkoh Ministria e Drejtsis thot, se dnime t sakta ka pr 11 mij persona dhe 5.100 dnime penale, t cilat n vite burgu bjn 20.741 vite. Ndrkoh sipas Ministris s Drejtsis, 2 mij sht numri i t pushkatuarve. Fatura financiare sipas qeveris, sht rreth 417 milion $, kurse sipas saj, do t verifikohen edhe 87.831 vite dnimi.

  Panorama

 17. #37
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  T prndjekurit: Jemi kundr ligjit

  Ish t prndjekurit dhe t dnuarit politik jan kundr ligjit t miratuar nga qeveria pr dmshprblimin e tyre.

  Adi Shkmbi

  Besim Ndregjoni, sekretar i Prgjithshm i Shoqats pr Integrimin e t Prndjekurve Politik t Shqipris thot, se n parim ligji sht pozitiv, apo ajo q kundrshtohet sht pikrisht llogaritja n shumn e dmshprblimit t letrave me vler dhe shtpive t marra nga ish t dnuarit gjat viteve ‘92-‘96.

  Si e komentoni n trsi ligjin “Pr dmshprblimin e ish t prndjekurve politik”, q u miratua dy net m par n Kuvend?

  Pas 16 vitesh pluralizm dhe demokraci n Shqipri m n fund Parlamenti shqiptar njohu t drejtn dhe detyrimin kushtetues q ka ndaj shtress s ish t prndjekurve dhe t dnuarve politik. Pra, n prgjithsi ligji i Dmshprblimit si detyrim kushtetues dhe detyrim i sistemit u aprovua n Parlament dhe ne do t flasim vetm me nota pozitive pr t.

  Gjat amendimeve q i jan br ligjit n diskutimet n komisionet parlamentare sht shtuar edhe nj pik ku thuhet, se ata q kan marr letr me vler dhe shtpi gjat periudhs ‘92-‘96 do t’u zbritet nga vlera e dmshprblimit q do t marrin. Jeni ju dakord me kt amendim?

  Kjo nuk sht e vrtet, pr arsye se letrat me vler nuk jan dhn pr dit burgu. Ato jan dhn pas nj greve urie q bn ish t prndjekurit politik n vitin 1994, jan dhn pr punn e papaguar n burgje. Esht rast i rrall n Evrop n t gjitha vendet e lindjes q diktatura komuniste n Shqipri, t dnuarit politik, prvese i dnonte politikisht me burg i detyronte t bnin pun t detyruar pa vendim gjykate. Pra jan mijra t burgosur politik, t cilt kan nxjerr me mijra ton krom, bakr, uranium q nga Bulqiza, Spai, Qaf-Bari dhe t gjitha kto i kishin pa vendim gjykate dhe qeveria shqiptare e vitit 1992-1996 e Aleksandr Meksit, Parlamenti shqiptar, pas nj krkes t fort q solli edhe prishjen me Partin Demokratike n at koh, ishte q t vlersoheshin ditt e papaguara t burgut, pra puna e papaguar. Nuk sht dhn dmshprblim pr pafajsin. Letrat me vler, q fatkeqsisht u prdorn vetm nga nj pjes e vogl e t prndjekurve politik, q ishin pran pushtetit dhe q privatizuan disa ndrmarrje t vogla, por letrat me vler nuk jan dhn pr pafajsi t burgut politik. Pafajsia e burgut politik u dha t hnn n Parlament dhe sht e prcaktuar n nenin 44 t Kushtetuts.

  Kur thoni letrat me vler kini parasysh edhe shtpit q kan marr ish t dnuarit dhe t prndjekurit politik n kt periudh?

  Ka nj vendim qeverie q ka dhn shtpi falas pr t prndjekurit politik. Por duhet t kemi parasysh dika, pse doli ky vendim qeverie q u dhan shtpi falas? Ky vendim doli pr arsye se t prndjekurve politik kur jan dnuar u sht konfiskuar shtpia. Ata kan qen me shtpi, me prona dhe t prndjekurit politik kur doln nga burgu ishin t zhveshur ekonomikisht q t merrnin shtpi. Megjithat t prndjekurit politik kan ndrtuar 8 mij apartamente dhe kan prfituar prej tyre rreth 2 500 apartamente. Domethn, shteti shqiptar sht prap borxhli ndaj ish t prndjekurve politik pr shtjen e apartamenteve. Megjithat, n qoft se qeveria aktuale do t hedh posht nj vendim t qeveris s mparshme pr shtjen e strehimit, ne jemi plotsisht dakord q kto shtpi t paguhen si paguan qytetart me 10 mij lek t reja e me 15 mij lek me 3 dhoma e kuzhin, t cilat i kishin ndrtuar t prndjekurit politik dhe i gzonin ata q i masakruan kta t dnuar politik.

  Pra, ju nuk do t pranoni q nga dmshprblimi i ish t prndjekurve t zbriten letrat me vler dhe shtpit e marra prej tyre?

  Absolutisht, nuk kemi si t pranojm ne q letrat me vler q jan dhn pr punn e papaguar npr burgje dhe n internime q t kompensohet me pafajsin. Ne kemi dy dnime, sht dnimi politik si kundrshtar i regjimit dhe dnimi i dyt gjykate, puna e papaguar. Vetm nga miniera e Rubikut jan nxjerr rreth 8 ton florinj, vetm nga t burgosurit politik. Letrat me vler qeveria e “Meksit” i dha pr punn e papaguar dhe kjo sht e shkruar e zez n t bardh, e ka edhe Parlamenti dhe gjith arkivat. Ne vendimin e Parlamentit t vitit 1995 thuhet tekstualisht, ‘n baz t statusit t t prndjekurve politik, n baz t ligjit t Pafajsis, u kompensohet ish t dnuarve politik puna e papaguar npr burgje dhe kampe internimi’.

  Po prsa i prket hyrjes n fuqi t ligjit, q do t nis zbatimin nga janari 2009...

  Ne e ndjekim problemin ton edhe me nj shpres jo shum t madhe ndaj politiks. Pr ne ka rndsi q politika pas 17 vitesh po bindet q ka detyrime ndaj nesh. Politika po bindet q n qoft se n Shqipri nuk do t’u shprblente dmin e shkaktuar ish t prndjekurve politik gjat regjimit kriminal komunist, ather kjo politik do t ishte ashtu si sht. Megjithat un jam plotsisht i bindur q rndsi ka t bhet ligji. Nj ligj nuk mund t rri i fjetur kur ka nj grup interesi shum t madh mbrapa. N qoft se qeveria “Berisha” pr vitin 2007 apo 2008 ka planifikuar 10 milion ne do ta detyrojm do lloj qeverie q t planifikohet n buxhet jo 10, por 50 milion dollar q ky dmshprblim t merret sa m shpejt, pr t cilin t prndjekurit politik kan shum nevoj, por q nuk e krkojn si lmosh, por krkojn detyrimin ligjor pr kta heronj t demokracis shqiptare.

  Panorama

 18. #38
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime
  Eh popull i shkrete,te gjithe ta rasin ty,dhe gjithmone kane per te ta rasur,plehrat i hane koken njeri tjetrit,shperblejne njeri tjetrin,te tera ti i paguan,per ca gjona nuk e kishte keq ai filozofi me origjine hebreje..........ai pra mo.

 19. #39
  Perjashtuar
  Antarsuar
  04-02-2003
  Postime
  446
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Post Pergjigje Zarathustres!

  Citim Postuar m par nga Zarathustra. Lexo Postimin
  Nuk e kuptoj? Cila eshte llogjika e shperblimit financiar te ish- te persekutuarve? Kjo eshte nje idiotesi dhe kafsheri e rradhes qe thjesht do pasohet nga abuzime dhe fatura financiare qe do ta shkaterrojne ate vend.

  Nuk e kuptoj me tej se cfare duan te thone keta me "kemi punuar ne kushte te renda dhe nen presion"?? Valle kush ka punuar ne kushte te mira dhe pa presion ne ate kohe? Valle kush eshte shperblyer sic duhet apo ka marre sa meritonte? Kooperativisti? Minatori, kantieri i ndertimit.

  Te vjen veshtire sesi shoqeria shqiptare eshte perqafuar sot nga ky moral mjeranesh, dhe akoma mban nje barre mbi vete qe nuk ka pse ta mbaje. Te burgosurve politike dikush duhet tu thote qe edhe shqiptaret jashte burgut kane punuar me orar te zgjatur dhe ne kushte te veshtira. Edhe ata kane derdhur djerse e kane dale me gisht ne goje. Dikush duhet ti thote keto se mjaft na cane ****** keta te perndjekur duke na treguar sesi na paskan ndertuar pallate, apo vepra te tjera, a thua se shqiptaret e tjere drodhen zinxhirin.

  Fatura per demshpreblimin e ish te persekutuarve me vlerat e shperblimit qe keta kerkojne eshte minimalisht ne 1 miliarde euro. Kjo shume duhet te dale nga xhepat e shqiptareve sot per te shperblyer keta parazite qe kane 17 vjet qe nuk integrohen dhe qe nuk shkeputen nga e kaluara dhe llumi i dikurshem,
  Se marre vesh si ka mundesi qe shqiptaret mbahen peng nga e kaluara nderkohe qe nuk i kane asgje borxh asaj.
  ---------------------------------------------------------------------


  Ku ti krkoj rrnjt e tua, Parti?
  Si nj rap madhshtor mbi kt vend t lasht
  Ke mbir ndan udhs ku shkojn shtrngatat
  Ato rrahin t t shkulin,
  Por ti ve vaditesh
  Prej shqots s tyre
  Dhe mes shqotave rritesh.


  ast nga pranimi n Parti

  Kur po plotsoja autobiografin
  Me shkrim t pastr dhe t bukur.
  M dukej sikur hidhnin valle grmat dhe firma
  Nn ritmet e zemrs sime t lumtur.

  Pastaj kur m dhan pr her t par
  Tesern e Partis shokt e komitetit,
  M dukej sikur mbaja n dor
  Tr peshn e shqetsimet e planetit.

  Nuk kish asnje ligj ne Republiken Socialiste te Shqiperise qe te detyronte shtetasit te shkruanin furce te tilla,por ja qe ne historine e letersise se vendit gjene edhe vargje te tilla.

  Mister Zarathustra,falemnderit per lakuriqesine me te cilen ke shprehur mendimet e tua.
  Te siguroj se nuk je nje fenomen i rralle.Nje moto e perbashket rralle e shprehur kaq hapur sa e ke bere ti ndihet e degjohet tek te gjithe ish-komunistet ose simpatizantet e tyre: Mire jau beme qe i burgosem,ne ishim dje ne jemi sot,na lumte.Ti e quan kafsheri kompensimin e ish-te denuarve,edhe kete nuk e kishim degjuar deri me sot.Dikur komunistet thoshin ne jemi te krishteret e vertete se ne kujdesemi per ate drejtesi qe donte Krishti.Nepermjet laqkuriqesive te tilla njeriu sheh edh nje here se kjo nuk ka qene asnje here e vertete.
  Shoqeria e sotme shqiptare mister nuk mund te hec perpara pa perpunuar kolektivisht plaget qe ka lene diktatura prapa.
  Eshte e vertete se Shqiperia kish ligje drakoniane te cilave duhet t'u bindeshin te gjithe por eshte e vertete gjithashtu se shpirt katrani u dallua nga njeriu me zemer nga zgjidhjet qe njeri apo tjetri gjeti perballe atyre ligjeve qe ishin njesoj per te gjithe.Dhe shpirt katran quaj une ate njeri qe per interesa egoiste,karriere e perfitimesh personale demonstroi ne menyre aktive zell te madh per te shpene fqinjet,familjaret,apo koleget e tij ne rrjetat e ligjit,per te bere karriere,per te dale jashte shteti,apo per te kompensuar ne raport me shtetin per abuzime materiale kryesisht ne vendin e punes.
  Ligji apo rregullorja mbase(Gjate diktatures komuniste ishte e mundur te shtije ne dore nje liber filozofie Perendimore por nuk ishte e mundur te shtije ne dore nje rregullore hetuesish apo kalecash) i thoshte hetuesit e sigurimsit ti duhet t'i shkeputesh nje firme me doren e vete atij qe e kishin shtene ne rrjete,por ligji nuk thoshte se pasi e ke internuar duhet te shkosh te abuzosh gruan apo motren e tij seksualisht,ta poshterosh.Kishte ligje per kufizimet e liridaljes neper qytete te te internuarve por te pakten une nuk di te kete patur ndonje ligj qe te thoshte se femra duhet te hapte x,apo ypsilon here kembet tek zyra e shefit te deges,kryetarit te kooperatives,apo sekretarit te partise se fshatit per te siguruar liridalje per veten apo per familjaret e saj.
  Ligji thoshte qe hetuesi duhet te ndjeke krimet e prones,(vjedhje,grabitje te prones kolektive apo te qytetareve) por ligji nuk thoshte qe hetuesi duhet te bente gjueti te atyre shitetesve qe kishin grate e bukura,qe kishin lope ne fshat,apo qe ishin vete femra te kolme.
  Ligji i shkruar apo i pa shkruar thoshte pasardhes nga familje me "klecke" biografije duhet te mos merrnin te drejta studimi,por ligji nuk thoshte perjashtim duhet bere ne se ata japin 500000 lek,apo kaq e aq dollare,apo po ka ndonje moter te kolme ne familje.Ligji komunist kerkonte nga mjeku qe t'i sherbente pacientit me devotshmeri komuniste,por ligji nuk thoshte vrapo pas atij qe ka gjela floriri ne oborr,dhe mbylli deren atij qe nuk ka te tille.
  Ligji parashikonte qarkullim kuadri,por ligji nuk thoshte qe ministri kish te drejten e extra-noce,qe nese gruaja e vartesit nuk i prostituoesh ai kish te drejte t'a degdiste ata vartesin ne Kalane e Dodes.Ligji thoshte se funskionari ka te drejte te urdheroje vartesit,por ligji nuk thoshte qe gruaja e funksionarit ka te drejte te detyroje njerrez nga klasa punetore te bejne pune per te pa para duke i pastruar shtepine,duke i gatuar,apo duke i lyer shtepine.Me sa di une skllaveria nuk parashikohesh ne ligjet e shkruara te R.P.S. te Shqiperise.
  Ligji per drejtoret e shkollave profesionale thoshte se drejtori i shkolles duhet te mos e lere veten te komprometohet materialisht,por ligji nuk thoshte qe drejtoresha e shkolles ne ate kohe duhet te merrte nga kuzhina e shkolles te pakten 4(kater) trasta cdo dite,batanije e te tjera sende materiale,dhe se mund t'i lante ato shkelje duke dale te dielen ne mbledhjen e lagjes e duke denoncuar vjedhes e shkeles te ligjit te agjitacion propagandes,per t'a gjetur veten dhe familjen milionere ne vitin 1990.Kjo nuk thuhesh ne ligj zoteri,dhe te pakte ishin ata funksionare komuniste apo sigurimsa qe nuk vepruan sipas ligjeve qe i benin vete ne koken e tyre.
  Dhe ndersa u be sikur u denuan kokat e udheheqjes komuniste me sa di une komshiu im ish-hetues qe abuzonte grate e botes,e sillte kuintal mishi ne shtepi kur ne dyqan nuk bleje dot asnje kile ne muaj,apo komshia ime drejtoreshe e shkolles se kuzhinjerve qe vinte me trasta e batanije ne shtepi,nuk u denuan kurre per krimet e abuzimeve materiale qe bene ne kohen e diktatures(nuk po flase per krimet e tjera qe kane bere).
  Pra mister Zar,korrupsioni i madh qe ka sot Shqiperia eshte ne nje mase shume te madhe nje pasoje direkte e trashegimise ne njerrez nga diktatura,pikerisht sepse sejcili bente sipas kokes dhe peshes qe i lejonte karriga ne kohen e diktatures.
  Dhe ne nje kohe kur ish viktima,apo intelektuale nga te dyja kampet,mendojne si mund t'i trajtojme keto plage te se kaluares se aferme me kujdes per hir te unitetit te kombit,lakuriqesira te tilla kane vetem vetin te agjitojne.Pra kij kujdes mos fol per te perndjekurit sikur te mos ishin njerrez e mos argumento ne emer te legjislacionit te diktatures,duke i atribuar atij legjislacioni nje seriozitet qe nuk e ka patur kurre,sepse i pari bente sic i donte qefi,dhe nuk desh me ja dite per ligjet,dhe me perjashtime shume te rralla te gjithe poshte tij,vidhnin,abuzonin,degdisnin njerrez ne galere nga tekat,apo nga zilia,aq sa jau lejonte karrikja e tyre.Ki kujdes me keto lakuriqesira keqdashese ndaj njerrzve qe kane qene neper burgje,se gjendet ndonje kokeshkrete qe do agjitohet aq shume saqe mund te kerkoj deri ne fund te jetes se tij,denimin e atyre funksionareve apo qytetareve qe edhe ne baze te ligjit te atehershem te Shqiperise,por edhe ne baze te ligjeve te sotme jane te denueshem e duhen denuar per vjedhje dhe shperdorime prone shteterore,dhe mund te publikoje lista emrash neper forume qe me siguri do te prishnin humorin ty e miqve te tu.

  Ne se ky demshperblim qe u deklarua per ish-te perndjekurit do realizohesh ne praktike,do ish dicka shume pozitive,per te gjithe shqiptaret.Mua do te me pelqente sikur te demshperbleheshin te perndjekurit me teper me parat nga kontot e Enver Hoxhes e Ramiz Alise se sa nga buxheti i sotem i shtetit shqiptar.Ne syte e mi kjo do ish dicka me e drejte.

  -----------------------------------------------------------------------------

  We are all here on earth to help others; what on earth the others are here for I don't know.

  In the deserts of the heart
  Let the healing fountain start
  In the prison of his days
  Teach the free man how to praise- H.W.Auden

 20. #40
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-04-2003
  Postime
  1,348
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Ky ligj duhet te anullohet menjehere. Dhe ne fakt prespektiva eshte e tille. $500 milione dollare qe i faturohen nje shoqerie, pa asnje argument ligjor, moral dhe socialo-ekonomik. Shqiperia po farketon edhe nje here brezin e qylit, te kotit dhe te hicit. Brezin e pamerites, e paaftesise, dhe te paraziteve. $500 milione dollare per nje vullnet politik qe shqiptaret e perkrahen masivisht per 50 vjet dhe qe askush nuk mund te vertetoje te kunderten.

  Kjo eshte kafsheri. Perse nuk duhet te ngrihen tashme pasardhesit e te burgosurve politike te Zogut, pra niperit e Bajram Currit, Hasan Prishtines, Avni Rustemit etj etj e te kerkojne demshperblim per gjysherit e tyre te vrare pa gjyq dhe per politike?

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Vazhdojn punimet e rrugs Durrs-Morin
  Nga Iceberg n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 98
  Postimi i Fundit: 18-09-2007, 08:47
 2. Auditimi i Brendshm
  Nga dodoni n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 26-08-2006, 05:45
 3. 1 ne nje milion
  Nga nitROSHI n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 24-09-2005, 18:12
 4. Implikimi i pushtetareve ne krimin e organizuar
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-08-2002, 04:36
 5. Zog I dhe Toptani sipas Durhamit
  Nga Bohemian n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 03-08-2002, 10:10

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •