Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 94
  1. #21
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Liri do te thote te mendosh,te besosh,te flasesh,te veprosh ose te mos veprosh.....liria nuk ka cmim!

    Liria eshte kenaqesia me e larte njerezore.Liria fitohet nga duart e vete njeriut...askush nuk mundet te ta dhuroje.
    Kjo eshte liria per mua.
    "Carpe Diem"

  2. #22
    l'aquila tornera a volare Maska e brandon
    Anëtarësuar
    07-04-2006
    Postime
    622
    Liria me e mire do ishte ajo ku te mos kesh shefa qe te te urdherojne dhe te mos urdherosh asnjeri.
    Per hir te lirise njerezit zgjedhin nje jete te veshtire , te rrezikshme, here here dhe mizerje vetem e vtem qe te mos i nenshtrohen nje tirani.
    Dikush ka thene:Prferoj te jetoj i varfer ne nje demokraci se sa i pasur dhe poshte nje tirani.
    La vida es un carnaval

  3. #23
    Vlonjat sa te jete jeta Maska e Igli_Vlonjati
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Vlore/Tirane
    Postime
    439
    Dicka pa te cilen asnje nuk ben dot.
    Te mos jesh i lire = Te jesh i vdekur
    Ne Jete Duhet Te Udhehiqemi Nga Arsyeja Dhe Jo Nga Pasioni

  4. #24
    Citim Postuar më parë nga Dorontina Lexo Postimin
    Liria per mu asht me vozit kerr me ndegju muzik e me mbajt kuleten e mos me pas asnji burr ne shpi se ata po bejn zhurem ...
    bukur, nuk kam ca te shtoj

  5. #25
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Liria ime mbaron ku fillon liria e tjetrit dhe anasjelltas,pra nuk duhet te te çajne ****** robt kur ste njofin dhe anasjelltas,ka dhe shum gjona tjera...........
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  6. #26
    The World Is Yours Maska e J@mes
    Anëtarësuar
    27-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    1,966
    Po shpreh dhe une mendimin tim...

    Liria, eshte diçka qe nuk e kemi te lindur por qe e fitojme gjat jetes, liria eshte diçka qe e fitojme, me raste na jepet, dhe ne te njejten menyre e humbasim ose na merret.
    Liria, nuk eshte kurre totale edhe e pa kondicionushme, ajo eshte e pjesshme dhe e kufizushme.
    Se pari, liri per mua do te thot te mund te zgjedhesh, dhe po ta marim tamam tamam asnjeri nga ne nuk ka zgjedhur te vije ne jete, dmth qe lindja na eshte imponuar.
    Se dyti kur lindim nuk jemi ne gjendje te vendosim, sepse nuk kemi kapacitetet fizike/mendore, dmth qe te tjeret vendosin per ne, kur them se liria fitohet dmth qe me kalimin e kohes dhe me zhvillimin personal qe kemi dhe perparimin ne çdo fushe te jetes na jepet pak nga pak e drejta e vendosjes, qe do te thot e drejte vendimemarrje dhe qe kjo e fundit nenkupton liri zgjedhje, liri e te berit sipas mendjes/zemres/deshires tone,
    por jo vetem kaq, po ta marresh nga ana ligjore, liria eshte me moshe, dmth qe shteti gjykon qe duke u nisur nga nje fare moshe je i afte te perballosh/veprosh si te duash, dhe kjo fillon ne moshen 18 vjeç, dmth deri ne kete moshe shteti te ndalon te besh disa gjera, dmth gjykon se nuk je i afte, dmth te kufizon lirin. (Liria e veprimit)

    Po per lirin e mendimit????

    Personalisht mendoj, se fatekeqesisht edhe liria e mendimit eshte e kufizuar, sado qe ne mendojme se liria e shpirtit edhe e mendjes eshte pa limite, e verteta eshte se njeriu ka ndergjegjen/moralin/edukaten, keto pjes te tijat qe edhe pse pavetedije, kufizojne lirine tone mendore, sepse psh imagjinata jone do te ndalohet nga nje ndjenje e vogel moraliteti qe do te na ndaloj ne ate qe po mendonim.

    gjithsesi, mendoj se morali/ndergjegja/ndjenja e fajtesis, kufizon lirin e veprimit, dmth per mua perderisa keta faktor fillojne e kufizojne lirin mendore/imagjinare, lirin e veprimit as qe nuk diskutohet qe e kufizojne.
    ky lloj kufizimi eshte faktori i 3 qe na e limiton lirine
    1/ inkapaciteti personal (fizik/mendor)
    2/ligji (shteti)
    3/vetvetja (karakteri jon)


    Po e mbyll duke thene:

    Liria e kunderta e roberise.

    Ke te drejten te vendosesh dhe te zgjedhesh per veten tende, te drejten te thuash ate qe mendon dhe ndjen. Mendoj qe eshte dhurata me e madhe nese dime ta perdorim.

    "Cdo gje me lejohet, por jo cdo gje eshte e dobishme, cdo gje me lejohet por jo cdo gje nderton".
    »« ¤ »«Ê£ÐØ®ÂÐØ»« ¤ »«

  7. #27
    In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
    Anëtarësuar
    28-11-2005
    Postime
    2,792
    liria per mua ??? nje nga te drejtat natyrore qe gezon njeriu qe ne lindjen e tij !!!
    YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

  8. #28
    nuk besoj se mund te perkufizohet nocioni per Lirine e njeriut..
    ne nje menyre njeriu mende te jet edhe ne burg dhe mund te jet i lire...
    hmmm

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-07-2007
    Vendndodhja
    Toronto
    Postime
    65
    Liria eshte ajo,qe kur ske para temarresh nga portofoli i tjetrit pa e care koken.Ha ha ha.

  10. #30
    Liria eshte Pavarsia.

    Pavarsi do te thote kur nje send nuk eshte i varur nga nje send tjeter.

    U mundova ta gjej nje send qe eshte plotesisht i pavarur ne ekzistence, por nuk mund ta gjeja dot!

    Deshira dhe Veprimi (nga te cilat varet vet ekzistenca) e zune Rob Lirine. Por, se sa ka Liri, varet proporcionalisht nga Deshira dhe Veprimi.

    Se sa ka Liri varet se deri ne c'shkalle njeri eshte i skllaveruar nga egoja e tije/saje.

    Tani e kuptova sa e shtrenjte qenka Liria! Nuk thone njerezit kot "Duhet derdh gjakun per ta fituar Lirine"

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-10-2007
    Postime
    63
    Përshëndetje shumë të madhe për këtë temë te mrekullushme.Liria nuk do te thot te shkoj ka du apo te bëjë qka dua. Po liria për mua është të kem fuqi për ta bërë atë qe edi se mundem ta bëjë.

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e TOKIO HOTEL
    Anëtarësuar
    19-07-2007
    Postime
    154
    Per dashurine jap jeten, kurse per lirine jap jeten edhe dashurine. (Erich Maria Remarque)
    Quando ti metti a saltare di gioia bada che qualcuno non ti tolga la terra sotto i piedi.

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Citim Postuar më parë nga TOKIO HOTEL Lexo Postimin
    Per dashurine jap jeten, kurse per lirine jap jeten edhe dashurine. (Erich Maria Remarque)
    me fal per korigjimin:


    Per dashurine jap jeten,
    Per Atdheun jap dashurine.
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

  14. #34
    lepurushe Maska e bebushja
    Anëtarësuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    N18-1HG
    Postime
    1,886
    liria .................kufiri i se ciles eshte deri aty ku nuk cenohet e drejta e tjetrit.
    liria e tepert eshte abuzim,degjenerim...........................
    Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga 2043 Lexo Postimin
    me fal per korigjimin:


    Per dashurine jap jeten,
    Per Atdheun jap dashurine.
    me fal edhe ti per korigjimin,

    Per dashurine jap jeten, per lirine jap dashurine.

    te pakten keshtu e na e kane mesuar ne ne gjimnaz.

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Liria eshte nje e drejte e lindur, nuk fitohet.
    Liria nuk ka kufi per sa kohe veprimet tona nuk demtojne lirine dhe mireqenien e tjetrit.

    Liria e tepert nuk eshte degjenerim, degjenerimi eshte 100% subjektiv.
    ~Te jetosh eshte si te dashurosh~
    ~Cdo llogjik eshte kunder ~
    ~Dhe cdo instikt eshte pro~
    dhe instikti kerkon liri te tepert

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e TOKIO HOTEL
    Anëtarësuar
    19-07-2007
    Postime
    154
    Citim Postuar më parë nga 2043 Lexo Postimin
    me fal per korigjimin:


    Per dashurine jap jeten,
    Per Atdheun jap dashurine.
    2043 me vjen keq po tani po te korigjoj un,nuk jam aq trime sa te jap jeten per atdheun....ka burra me te fort se un
    Quando ti metti a saltare di gioia bada che qualcuno non ti tolga la terra sotto i piedi.

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2007
    Postime
    197
    FYTYRA KOZMIKE E LIRISË

    Mbase liria është trillim. Një trillim dhe etje e pashuar që u shfaq bashkë me paraqitjen e njeriut.
    Pse liria është trillim?!
    Pa hudhnie shikimin tek rrënjët e races njerëzore dhe do të kuptoni.
    Nocioni liri është më shumë një term parajsor, kozmik, që shëtit nëpër planetin Tokë.
    Liria është nocion i gjerë. Derisa njeriu lufton për te, vdes për të dhe derisa gjithë historia e njerëzimit është plot varre atëherë ajo nuk ekziston.
    Kur lirinë nuk do të ketë nevojë ta mbrojë asnjë ushtri në botë, ajo do të jetë fytyra e vërtet kozmike e lirisë.
    Liria është e bukur, e madhrishme brenda ëndrrës sonë, ndërkaq, tej kopshtit të saj bie shi dhe në ato pika shiu Zogjtë e Frikës pëshpërisin frikshëm.
    Lirinë e sjell NJERIU I RI; ai tipi i njeriut që guxoi të ëndrrojë Sokrati. Por, ah! e detyruan ta pijë helmin të gjorin Sokrat...
    Ndryshuar për herë të fundit nga trysil : 25-10-2007 më 12:42 Arsyeja: titulli

  19. #39
    Se kuptoj, se kam jetuar ndonjeher ate ndjenje qe te jep Liria, ndaj nuk e di se cfar eshte!!

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Postime
    90
    Freedom is what you do with what's been done to you

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Fe Ç'është, Komb Ç'është.'
    Nga Redi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 15-12-2017, 09:11
  2. "Ka qenë komunist po aq i flaktë sa ç'është sot demokrat"
    Nga Albmaster në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 18-01-2013, 10:12
  3. Ç'eshte Sistemi Operativ, Hardveri, Softveri?
    Nga Aurora00 në forumin Pyetni ekspertët
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 16-04-2006, 15:33
  4. C'eshte meshira?
    Nga green në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 18-03-2005, 12:06
  5. C'eshte e Perendise, dhe c'eshte e njeriut.
    Nga deshmuesi në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 22-08-2002, 00:45

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •