Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 31 prej 31
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e halil_gostivari
  Anėtarėsuar
  23-03-2007
  Postime
  187
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  tung gostivari ,

  po si je si ja kalon ku humbe ka koh qe ske shkruar , po te te tregoj te drejten edhe une ka koh qe nuk kam shkruar , po si do qe te jete gezohem qe je mire , por kisha nje verejtje shum te vogel besoj se nuk do ta marish per te madhe
  a.s. Muhamedit
  do te kisha lutur ta shkrash MUHAMEDI a.s. me fal me fal me fal nese gaboj .... tungi dhe ja kalofsh mire kudo qe te jesh.

  ALL-LLAHU EKBER....
  I penduari nga gjynahu eshte si ai i cili nuk ka fare gjynah

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
  Postime
  700
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
  Une te flas per hadithet qe quhen autentike , hadithe te cilat muslimanet sot i pranjojne si fjale te profetit , te cilat nese shikohen me mire , dote veherehet se nje numer i tyre biles jane ofenduese ndaj profetit dhe nga Perendise ( Allahut).
  Ja disaq hadithe autentike qe i atribuhohen profetit :

  1.Leaders have to be from the Quraish tribe. (Bukhari, 3/129, 183; 4/121; 86/31)
  E ka thene profeti ose ato qe u kan humbur pozitat ?!!

  2. The earth is carried on a giant bull; when it shakes its head, then an earthquake occurs. (Ibn Katheer 2/29; 50/1)
  Ne Kuran shum bukur sqarohet se toka ka formen e vezes .

  3. I am the most honorable messenger; on the Day of Judgement only I will think of my people. (Bukhari, 97/36)

  Do not make any distinction among the messengers; I am not even better than Jonah. (Bukhari, 65/4, 5; Hanbal, 1/205, 242, 440)

  Ku eshte llogjika ketu ?!!!

  4. The Prophet never urinated in a standing position.(Masnad Hanbal, 6/136, 192, 213)

  The Prophet urinated in a standing position. (Bukhari, 4/60, 62)


  Ku eshte lavdia e profetit ne keto hadithe ?!!! Keto jane hadithe autentike qe duhet te besohen ?!?!!
  Eshte interesante kur behet fjale per Biblen , per shkak se ne Bibel ka shum kontradita muslimanet e refuzojne si te pavertete , te ndryshuar nga dora njerezore , ndersa kur behet fjale per kontraditat ne hadith i mbyllin syte !!!

  Gostivari_usa
  Une e thash edhe ma perpara se ka hadithe qe jane te shpikura .
  Problemi eshte se kush ēka pranon e ēka jo ,cila shkolle ,cili mezheb apo drejtim ne islam ēka pranojn e ēka jo.

  Hadithet qe i solle ti nr.1 dhe hadithi nr. 3 jane te vertet ,kurse hadithi nr.2 eshte i shpikur , hadithi nr.4 ose eshte hadith i shpikur ose hadith shume i parendesishem ne islam.

  Sa per hadithin e pare eshte e vertet se Muhamedi a.s ka thene ashtu por grupet ne islam i kane interpretimet e tyre rreth ksaj ,thuhet se nga kurejshit do te kete 12 prijsa. Nuk eshte faji te hadithi por tek muslimanet.

  Hadithi nr;3 eshte i vertet Muhamedi a.s eshte krijesa ma e dashur e Allahut dhe krijesa me e lart qe e existon.
  Vetem ata qe kane grada te larta te Allahu thojn se jane te barabart me vllezerit e tjere pejgamber .Asesi nuk ka ndermjet pejgamberve zili apo inate ,edhe pejgamberet e tjere jane te kenaqur me poziten e Muhamedit a.s .
  Ka edhe tjeter hadith ku thote Muhamedi a.s se Zoti e ndertoi nje shtepi me pejgamber te tjere dhe i mungonte nje tulle erdha une dhe e plotesova ate vend.
  Kto hadithe mundohen me na mesuar neve qe te mos jemi kryelart ,mendjemedhej etj.etj .
  Kur Muhamedi a.s nuk eshte mburrur me poziten e tij prane Allahut kush jemi ne qe mburremi aē shume me kurgjo hiē.

  Eshte teme shume e veshtire gostivar kjo .

  Mos i shiko mos u bazo edhe aē shume tek extremistat ata shohin vetem dy ngjyra ,po mundohen me mish e shpirt per me polarizuar boten.
  Extremistat jane xhunglasha me kompjuter.

 3. #23
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga alDI Lexo Postimin
  Gostvari nje keshille prej meje, mesoje islamin prej librave dhe njerzve te dijes dhe jo websiteve te jo muslimanve qe vetem merren si e si te gjejn gabime ne islam .
  Dhe un spo shof asnje dallim mes kesaj teme dhe temave te mesia4ever.

  E di pse e them kete? sepse gjitha ato qe ke sjell jan marr nga site ku sulmojne islamin.

  Kush do ta vertetoje kete qe po them vetem te bej kerkim ne google psh ukhari, 4/60, 62 ose Bukhari, 97/36 dhe do tu dalin website anti islame me qindra qe kan mbledh hadithe ku pretendojne se Muhamedi ka kundershtu vetveten dhe njejten gje po ben dhe ti gostivari.

  Ja nje shembull http://www.google.co.uk/search?hl=en...e+Search&meta=

  Islami nuk mesohet neper forume or mik , nese keta anti musliman jan te sinqerte perse sjellin hadithet gjysma gjysma dhe nuk sjellin komentimet qe kan ber dijetaret per ato hadithe?

  Te vjen keq kur shef se si muslimanet behen pre e ktyre mashtrimeve.
  Sa pert informate keto informacione i kam marrur nga disa webfaqe qe u takojne disa grupimeve , sekteve Islamike qe refuzojne te besojne hadithet dhe refuzimin e tyre e argumentojme me argumenta shum bindes.
  Njeri sekt quhet "Kuranitet" , tjetri sekt quhet " Te neshtruarit" ose "Submiters". Te dyja sektet jane musliman.
  Sekti i pare refuzon vetem hadithet , sekti i dyte refuzon hadithet dhe dy ajetet e fundit tek kaptina e 9 ( pra 9-128 dhe 9-129) dhe poa ashtu njeriun ( Rashad Khalifa ) qe zbuloj kodin matematikor e quajne si te derguar te Allahut.
  Por te dy sektet bejne thirje te besohet vetem ne Kuran e jo ne hadithe .
  Dhe dicka nga muslimanet tjeter qe i perkasin sunes dhe hadithit keto grupe i quajne kafira ndersa themeluesin e " te nenshtruarve" e quajne dexhall !!!
  E gjithe kjo pershkak se kundershtojne hadithet .

  Pra nuk behet fjale per webfaqe qe kristijane qe bejne propagande anti islamike por behet fjale per webfaqe qe predikojne islamin ne nje menyre tjeter.

  Sa per info keta qe besojne sunetin dhe hadithet , besojne poashtu se kane ekzistuar vargjet Kuranore ne te cilat eshte folur per gurezimin , por pas vdekjes se profetit e ka henger dhia !!!

  Me Respekte Gostivari_usa

 4. #24
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga halil_gostivari Lexo Postimin
  tung gostivari ,

  po si je si ja kalon ku humbe ka koh qe ske shkruar , po te te tregoj te drejten edhe une ka koh qe nuk kam shkruar , po si do qe te jete gezohem qe je mire , por kisha nje verejtje shum te vogel besoj se nuk do ta marish per te madhe do te kisha lutur ta shkrash MUHAMEDI a.s. me fal me fal me fal nese gaboj .... tungi dhe ja kalofsh mire kudo qe te jesh.


  ALL-LLAHU EKBER....
  Kam qene i perjashtuar Halil_Gostivari per gjate kohe per ate nuk kam shkruar . Shpresoj qe edhe ti je mire beni te fala gostivarit prej meje

  Respekte

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-06-2007
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Hadithet

  Selam Alejkum vllazni.

  Rrenja e cdo gjeje ne fe eshte besimi, prej asaj gjithcka fillon.
  Sigurisht, besimi eshte dicka qe njeriu nuk ka mundesi ta faktoje por e vendose ta besoje bazuar ne faktet e ndryshme dhe lidhjen logjike ne mes tyre.
  Cka dua te them me kete eshte se une jam Musliman dhe une e BESOJ ALLAHUN dhe gjithcka qe ai thote une e besoj si te vertete. Libri I ALLAHUT eshte KURANI.

  Une e besoj Kuranin qe eshte fjale e ALLAHUT per shkak se e besoj autenticitetin e tij pasiqe te gjithe e dijme per menyren e bartjes se kuranit deri ne ditet e sotit, e dijme qe nuk ka kontradita, e dijme qe perputhet me realitetin, e dijme qe jep spjegime shkencore, nuk eshte filtruar/modifikuar nga dora e njeriut etj etj.

  Por hadithet?

  A duhet besuar dhe marre per baze mendimet/gjykimet e dijetarit I cii I ka klasifikuar hadithet duke e marre parasysh qe secili njeri gabon dhe gjithashtu ekziston mundesija e qellimit te keq. A mundet te quhet hyjnore kjo?

  A duhet besuar njerezit qe kane percjelle keto hadithe nga gjenerata ne gjenerate?

  A duhet besuar vertetesine e fjales e cila eshte shenuar 250 vjet pas ndodhjes? Lirohuni nga paragjykimet dhe mendoni vertetesine e kesaj?

  A duhet besuar vertetesine e fjales e cila ME QELLIM nuk eshte shkruajtur ne kohen e Pejgamberit?

  Per te qene i liruar nga frika,emocionet dhe paragjykimet po e marrim shembull Biblen, te gjithe e dijme qe Bibla eshte fjale e Allahut por e ndryshuar nga njerezit. Nese ne Bibel nje ajet vertetohet qe eshte I shpifur kjo gjithsesi ia ul vleren autentike komplet bibles. Kur gjinden 2 ajete te shpifura vlera autentike bie edhe me shume. Por kur gjinden qindra? Atehere mbetet njeriut te merret me filtrimin dhe gjykimin e tyre cka i ben keta filtrues pjesmarres ne cilesine e autorit te ketyre ajeteve. Per kete bibla nuk eshte hyjnore. Keshtu eshte edhe me hadithet

  Per frymen e praktikanteve te sotem te islamit pytja e pare duhet te jete cili eshte raporti I rendesise ne mes te Kuranit dhe hadithit? 1:1, 2:1, 3:1,100:0?

  Pytje praktike, cka nese Kurani thote dicka te cilen hadithi e kundershton? Logjika ime po me thote qe as qe duhet te mirrem me ate se a eshte me I rendesishem kurani apo hadithet e Pejgamberit, sepse gjerat jane shume te qarta.

  77:50 Then in what statement after the Qur’an will they believe?

  45:6 These are the verses of Allah which We recite to you in truth. Then in what statement after Allah and His verses will they believe?

  7:185 Do they not look into the realm of the heavens and the earth and everything that Allah has created and [think] that perhaps their appointed time has come near? So in what statement hereafter will they believe?


  Tani shikojeni kete:

  [6:114] Shall I seek other than GOD as a source of law, when He has revealed to you this book FULLY DETAILED? Those who received the scripture recognize that it has been revealed from your Lord, truthfully. You shall not harbor any doubt.

  [7:52] We have given them a scripture that is FULLY DETAILED, with knowledge, guidance, and mercy for the people who believe.

  [10:37] This Quran could not possibly be authored by other than GOD. It confirms all previous messages, and provides a FULLY DETAILED scripture. It is infallible, for it comes from the Lord of the universe.

  Tash nese dikush thote qe hadithet duhet marre per baze atehere ai automatikisht keto 3 ajetet e fundit po deklarohet se nuk I pranon qe do te thote qe ben ndryshime ne fe. Kjo per shkak se nese libri A shkruan se eshte I plote 100% dhe libri B shkruan se e ploteson ate 100% atehere ketu ose libri A ose libri B e ka gabim, ne kete rast libri B. Nese anashkalohet ky gabim atehere automatikisht e gjith feja vetezhvleresohet.

  Sot jemi deshmitar te elementeve negative te muslimaneve ne mase te madhe te cilat behen terren I pershtatshem per armiqet tane te cilet I perdorin keto mangesi per qellime te tyre. Po e permbylli me nje Ajet Kuranore ne lidhje me sektet e ju gjykoni vet se sa po e demtojne Islamin keto ndarje qe nuk vijne nja nje linje e instrukcioneve por rruget ndahen pikerisht ne hadithe:

  “As for those who divide Their religion and break up into sects, thou
  hast no part in them in the least: Their affair is with Allah: He will in the
  end tell them the truth of all that they did.” [Al-Qur’an 6:159]

 6. #26
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga A_C Lexo Postimin
  Selam Alejkum vllazni.

  Rrenja e cdo gjeje ne fe eshte besimi, prej asaj gjithcka fillon.
  Sigurisht, besimi eshte dicka qe njeriu nuk ka mundesi ta faktoje por e vendose ta besoje bazuar ne faktet e ndryshme dhe lidhjen logjike ne mes tyre.
  Cka dua te them me kete eshte se une jam Musliman dhe une e BESOJ ALLAHUN dhe gjithcka qe ai thote une e besoj si te vertete. Libri I ALLAHUT eshte KURANI.

  Une e besoj Kuranin qe eshte fjale e ALLAHUT per shkak se e besoj autenticitetin e tij pasiqe te gjithe e dijme per menyren e bartjes se kuranit deri ne ditet e sotit, e dijme qe nuk ka kontradita, e dijme qe perputhet me realitetin, e dijme qe jep spjegime shkencore, nuk eshte filtruar/modifikuar nga dora e njeriut etj etj.

  Por hadithet?

  A duhet besuar dhe marre per baze mendimet/gjykimet e dijetarit I cii I ka klasifikuar hadithet duke e marre parasysh qe secili njeri gabon dhe gjithashtu ekziston mundesija e qellimit te keq. A mundet te quhet hyjnore kjo?

  A duhet besuar njerezit qe kane percjelle keto hadithe nga gjenerata ne gjenerate?

  A duhet besuar vertetesine e fjales e cila eshte shenuar 250 vjet pas ndodhjes? Lirohuni nga paragjykimet dhe mendoni vertetesine e kesaj?

  A duhet besuar vertetesine e fjales e cila ME QELLIM nuk eshte shkruajtur ne kohen e Pejgamberit?

  Per te qene i liruar nga frika,emocionet dhe paragjykimet po e marrim shembull Biblen, te gjithe e dijme qe Bibla eshte fjale e Allahut por e ndryshuar nga njerezit. Nese ne Bibel nje ajet vertetohet qe eshte I shpifur kjo gjithsesi ia ul vleren autentike komplet bibles. Kur gjinden 2 ajete te shpifura vlera autentike bie edhe me shume. Por kur gjinden qindra? Atehere mbetet njeriut te merret me filtrimin dhe gjykimin e tyre cka i ben keta filtrues pjesmarres ne cilesine e autorit te ketyre ajeteve. Per kete bibla nuk eshte hyjnore. Keshtu eshte edhe me hadithet

  Per frymen e praktikanteve te sotem te islamit pytja e pare duhet te jete cili eshte raporti I rendesise ne mes te Kuranit dhe hadithit? 1:1, 2:1, 3:1,100:0?

  Pytje praktike, cka nese Kurani thote dicka te cilen hadithi e kundershton? Logjika ime po me thote qe as qe duhet te mirrem me ate se a eshte me I rendesishem kurani apo hadithet e Pejgamberit, sepse gjerat jane shume te qarta.

  77:50 Then in what statement after the Qur’an will they believe?

  45:6 These are the verses of Allah which We recite to you in truth. Then in what statement after Allah and His verses will they believe?

  7:185 Do they not look into the realm of the heavens and the earth and everything that Allah has created and [think] that perhaps their appointed time has come near? So in what statement hereafter will they believe?


  Tani shikojeni kete:

  [6:114] Shall I seek other than GOD as a source of law, when He has revealed to you this book FULLY DETAILED? Those who received the scripture recognize that it has been revealed from your Lord, truthfully. You shall not harbor any doubt.

  [7:52] We have given them a scripture that is FULLY DETAILED, with knowledge, guidance, and mercy for the people who believe.

  [10:37] This Quran could not possibly be authored by other than GOD. It confirms all previous messages, and provides a FULLY DETAILED scripture. It is infallible, for it comes from the Lord of the universe.

  Tash nese dikush thote qe hadithet duhet marre per baze atehere ai automatikisht keto 3 ajetet e fundit po deklarohet se nuk I pranon qe do te thote qe ben ndryshime ne fe. Kjo per shkak se nese libri A shkruan se eshte I plote 100% dhe libri B shkruan se e ploteson ate 100% atehere ketu ose libri A ose libri B e ka gabim, ne kete rast libri B. Nese anashkalohet ky gabim atehere automatikisht e gjith feja vetezhvleresohet.

  Sot jemi deshmitar te elementeve negative te muslimaneve ne mase te madhe te cilat behen terren I pershtatshem per armiqet tane te cilet I perdorin keto mangesi per qellime te tyre. Po e permbylli me nje Ajet Kuranore ne lidhje me sektet e ju gjykoni vet se sa po e demtojne Islamin keto ndarje qe nuk vijne nja nje linje e instrukcioneve por rruget ndahen pikerisht ne hadithe:

  “As for those who divide Their religion and break up into sects, thou
  hast no part in them in the least: Their affair is with Allah: He will in the
  end tell them the truth of all that they did.” [Al-Qur’an 6:159]
  E di qe gjate kohe kjo teme ka qene si e flejtur dhe kete postim nuk e bej me qellim qe ta ngjalli ose zgjoj kete teme perseri per debat, por vetem doja te them se jashtzakonisht pajtohem me fjalet e ajetit 6:159.
  Mjer ai qe ndan kete fe ne sekte.

  Me Respekt GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

 7. #27
  فقيـــر إلـى الله Maska e rapsod
  Anėtarėsuar
  04-08-2002
  Vendndodhja
  Mbi libra
  Mosha
  41
  Postime
  797
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Kujdes Gostivari!!!

  Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
  Nqs se kundershtohen hadithet midis veti dhe me Kuranin , atehere a me tregon dikush mua pse muslimanet keto fabrikime ai atribuojne a.s. Muhamedit dhe i besojme si te verteta ?!!

  Gostivari_usa
  Duhet te dihet se askush nga ne nuk i ka aftesite per te bere dallimet midis haditheve,....
  Ne Jurisprudencen Islame ekzistojne nje sere hadithesh qe nese i marrim si na do qefi, mund te shpikim gjera te ndryshme, si kjo e jotja.....
  Le te marrim nje shembull:
  Lidhja e duarve ne Namaz, nuk eshte kusht (shrt) i namazit, por eshte nje prej syneteve te Profetit, ne tre shkollat juridike (hanefi, shafi dhe hanbeli) duart lidhen, ndersa ne shkollen malikite (plus Xhaferite) ato nuk lidhen, e nese do t'i marrim argumentet e haditheve ne formen qe ti i merr duhet te jene kontradiktore.
  Tjeter, hanefite dhe hanbelite i lidhinduart nen kerthize ndersa shafite mbi kerthize, edhe keto ne menyren qe ti i merr duhet te jene kontradiktore,....
  Per te perftuar nje urtesi apo nje ligj nga hadithi ka nevoje te dihen shume premisa, nder to: koha e hadithit, situata, rrethana, vleresimi dhe zhvleresimi,...etj etj.
  Persa i perket hadithit qe ti permende, une nuk e kam hasur por gjithsesi, konteksti flet per namazin dhe jo per dallime rraciale, seksuale apo ku ta di une,....ajo qe konteksti i hadithit flet eshte nderprerja e namazit me kalimin e nje prej treve: majmuni, qeni i zi dhe gruaja,...Nga shkollat juridike mesohet se nje pjese e mire e shkollave (ato qe aplikohen dhe ato qe jane zhdukur me kohen se aplikuari) e marrin ne kosiderate shprishjen e namazit ne rast se i kalon para personit qe falet vetem dhe imamit te xhematit. Jo sepse nderprehet lidhja me Allahun xh.sh. por se kusht i namazit eshte te drejtuarit nga Qabeja (kibleh) dhe kalimi perpara nderpret kete te drejtuar.

  Nje rast tjeter:
  Ne disa shkolla juridike nese han mishin e devese prishet abdesi ndersa ne disa te tjera nuk prishet abdesi. Kjo per shkak te nje ngjarje kur, ne nje mexhlis erdhi ere e rende dhe Profeti per te mos i vene ngushte pjesmarresit dhe duke ditur se para mexhlisit ishte ngrene mishi i devese u tha: "Kush ka ngrene mish deveje le te marre abdes se i eshte prishur abdesi" (kuptimi i hadithit)
  Pra, ka shume rrethana qe Profeti te gjeje nje zgjidhje te mirekuptueshme pa lenduar askend, dhe per kete gje dijetaret kane thene se eshte Rahmeh (meshire) qe ne mund te zgjedhim.
  Mbase ne rastin e atij hadithi qe ti permende dikush mund te kete devijuar nga namazi por per kete duhet te konsultohemi me dijetaret tane te hadithit ose ne pamundesi me ate qe na kane lene neper libra dijetaret e hershem, si Ibn Haxher ne Fet'h El-Bari.
  Pastaj, Dijetaret e hadithit kane shkruar hadithet qe i kane ardhur dhe ato i kane kategorizuar dhe ndare ne baze te senedit dhe kushteve te tyre dhe ka pasur rast kur nuk i jane permbajtur nje hadithi nga ana juridike per faktin se ata sipas ixhtihadit te tyre kompetent ne hadith nuk e kane parapare te aplikojne per veten e tyre pasi qe kane ne dore nje hadith tjeter qe per nga zinxhiri i transmetimit eshte me i forte, me adekuat dhe me stabel, psh: nje hadith mund te kete prioritet ndaj nje tjetri per te njejten ceshtje por me disa ndryshime te vogla nese sahabiju qe transmeton te parin ka qene me i afte ne Fik'h (fjalavjen) se sahabiju qe transmeton te dytin. Dijetari i hadithit ka detyre vetem t'i mbledhe (nese do) dhe t'u jape statuse si sahih, hasen sahih, hasen, etj etj. Psh. Hadithi qe sot konsiderohet Hasen dikur konsiderohej Daif.
  Imam Buhariju psh. persa i perket auretit (vendeve qe duhen mbuluar) per burrat ai kishte vetem prapanicen dhe paranicen (dubr dhe kubl), por kjo nuk do te thote se Ebu Hanife nuk ka pasur argument kur ka thene se eshte nga kerthiza e deri ne gjunj, nga ana tjeter edhe dijetaret dallojne ne hadith. Ebu HAnife ka pasur kushtet e veta per te pranuar hadithe, Imam Ahmedi kushtet e veta, Muslimi te vetat, Maliku te vetat dhe Buhariju te vetat. POr dijetare i japin prioritet Buharijut pastaj Muslimit per vete kushtet qe kane praktikuar per pranimin e hadithit te cilat mesa duket kane qene me rigoroze dhe me te ashpra.
  Gjithsesi per nje hadith duhet konsultuar, kur dhe ku dhe pse e ka thene, apo vepruar apo pranuar Profetit s.a.v.s. diēka dhe jo tyryryryryyyy me syte perpjete dhe me mendjet tona qe dine sa nje grime per hadithin.
  Besoj se me mirkupton!
  Selam miku juaj Rapsod
  "Allahu ka ekzistuar dhe s'kish vėnd, Ai ėshtė ashtu siē ka qėnė" Hzr. Aliu r.a.

 8. #28
  فقيـــر إلـى الله Maska e rapsod
  Anėtarėsuar
  04-08-2002
  Vendndodhja
  Mbi libra
  Mosha
  41
  Postime
  797
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
  E di qe gjate kohe kjo teme ka qene si e flejtur dhe kete postim nuk e bej me qellim qe ta ngjalli ose zgjoj kete teme perseri per debat, por vetem doja te them se jashtzakonisht pajtohem me fjalet e ajetit 6:159.
  Mjer ai qe ndan kete fe ne sekte.

  Me Respekt GV_USA
  6:159. Vėrtet ata qė e pėrēanė fenė e tyre dhe u ndanė nė grupe, ti (Muhammed) nuk ke kurrfarė pėrgjegjėsie. Cėshtja e tyre ėshtė vetėm te All-llahu, Ai do t’i njohė me atė qė punuan.

  Kush nuk pajtohet me kete ajet nuk eshte musliman, por nuk ka te beje fare me temen qe ti ke hapur, sepse ndarja ketu nuk ka te beje me Medhahib Fek'hijeh por Aka'idijeh dhe kete ta kam shpjeguar ne temen rreth bashkimit te muslimaneve,...
  Kujdes nga e merr dijen!!!!
  Selam
  "Allahu ka ekzistuar dhe s'kish vėnd, Ai ėshtė ashtu siē ka qėnė" Hzr. Aliu r.a.

 9. #29
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga rapsod Lexo Postimin
  6:159. Vėrtet ata qė e pėrēanė fenė e tyre dhe u ndanė nė grupe, ti (Muhammed) nuk ke kurrfarė pėrgjegjėsie. Cėshtja e tyre ėshtė vetėm te All-llahu, Ai do t’i njohė me atė qė punuan.

  Kush nuk pajtohet me kete ajet nuk eshte musliman, por nuk ka te beje fare me temen qe ti ke hapur, sepse ndarja ketu nuk ka te beje me Medhahib Fek'hijeh por Aka'idijeh dhe kete ta kam shpjeguar ne temen rreth bashkimit te muslimaneve,...
  Kujdes nga e merr dijen!!!!
  Selam
  Rapsod , me beso kurr them se me te vertete kam shum respekt per ty. Une e di qe ti e njeh fene me mire se une, nuk e diskutoj kete fare.
  Por kur folim per ndarjen e fese islame ne sekte, nuk mund te mohosh faktinqe faktori numer nje per kete pune kane qene dhe jane hadithet!
  Ti shum mire e din se nje numer hadithesh te percjellura nga Buhariu, pranohen nga sunit dhe refuzohen nga shijat, dhe e kunderta nje numer hadithesh pranohen shijat dhe refuzohen nga sunit.
  Kur e shikon kete realitet te duket se dijetaret zgjedhin te besojne ato hadithe qe perkrrahin agjenden e tyre!
  Nuk ka suni qe pohon se gjate fjalimit te tij te fundit a.s. Muhamedi ka thene kam lene per ju Kuranin dhe familjen time!!! Sepse nese pranojne kete hadith si te vertete ateher e krejt kjo keshtjell e ndertuar rreth sunes se profetit do te shembet dhe anasjalltas, shijat nuk pranojne se profeti ka thene kam lene per ju Kuranin dhe sunetin tim, ata nuk mund ta pranojne kete hadith ngase nese e pranojne kete hadith ndodh e njejta pune me keshtjellen e tyre ndertuar rreth familjes se profetit, do te shembet si nje keshtjell letrash.
  Degjo dijetaret e Elhi Sunetit cfar thuajne per shijat se cdo musliman ( dmth suni ) qe beson se shijat jane musliman ka be kufer dhe eshte be jobesimtar!!!
  Po shijat nuk bejne asgje tjeter vecse besojne hadithin te cilen keta dijetar nuk e pranojne si te vertete!!! Atehere parashtrohet pyetja nqs se shijat besimin e tyre e mbeshtesin tek theniet profetit me cfar argumentash dijetaret e Elhi sunetit i quajne shijat jo besimtar!!!
  E di ti qe ke plot suni ketu , qe haptazi kane be thirje qe shijat te zhduken nga faqja e dheut?!! Valle pse ?!!
  Une nuk jam shia, nuk jam as suni, jam musliman qe besoj Allahun, besoj Kuranin, besoj qe a.s. Muahmedi ka qene profet i fundit, pas tij nuk vjen me profet ne kete bote, por nuk mund t besoj ne luften vellavrasese te cilen shum suni ketu e predikojne. Kete nuk mund ta bej, mundeni te me torturoni, te me vrisni por kurre pjese e kesaj propagande vellavrasese GV_USA nuk behet. KURRRRRE!!!
  Nga ana tjeter kur folim per hadithet ( ato te cilat e siperfaqe duken se kane kontradita ) , ne youtube ke fakte , gjen fjalimet e imameve ( shia sipas mendimit tim nga paraqitja fizike ) personi flet per hadithin qe ka te bej me gurrezimin e personave qe bejne marredhenie seksuale jashmartesore dhe ai kete e justifkon, pra mundohet ta justifikoj vertetesine e ketij hadithi permes BIBLES!!!!
  Thot : " Nga e dime se ky hadith eshte i vertete , kur ne Kuran nuk permendet aspak ?!!! E dime nga BIBLA ( TORA ) , Allahu e permend kete ne Tora , pasi torah eshte liber i Allahut , atehere ky ligj vlen edhe per ne muslimanet" !!!
  Kete nuk e them une , i thot nje imam, i cili besoj se ka be nje far shkolle qe ka aritur deri ne ate pozite!
  Nqs se TORA eshte e vertete , atehere pse neve nuk e besojme ate, ose pse marrim nga TORA vetem ato gjera qe na pelqejne ?!!!
  Permendimin tim personal, justifikimi i tij eshte i pa baze ne menyre totaleeee!
  TORA dhe INXHILI kane humbur kredibilitetin e vet , andaj anje fjale aty nuk mund te besohet sepse askush nuk e di se cila fjale eshte ndryshuar nga dora njerezore dhe perderisa gurrezimi nuk permendet ne KURAN dhe nuk mund te justifikohet per mes KURANIT , une personalisht nuk pranoj asnjefer justifikimi tjeter!
  Sa i perket haditheve te faljes, per te cilat fole ti, keto jane ceshtje shum te imta qe njeri i zgjuar biles nuk u ve veshin shum, sepse ma merr mendja te pakten une keshtu besoj se Allahut nuk i intereson shum e shum se si falet robi, ai ve duart mbi kerthize ose jo e gjera te tilla , se sa sinqeriteti i faljes.
  Per mendimin tim, besoj ndoshta nuk kam fakte ta vertetoj ne menyre ekperimentale, por sikur lutja ndaj Allahut te behet tan kohen duke ndejtur ne kembe dhe ajo lutje eshte e sinqerte, garantoj 100% se atij personi ajo lutje do ti pranohet!
  Pra ekziston dallim midis haditheve qe folin per te falmen dhe atyre qe folin psh martesen ose per luften!
  Futu ne youtube dhe degjo se cfar thot Billall Philips kur vjen puna per martesen!!! Nuk e them une, e thot BILLALL PHILLIPS , se sipas normave islame eshte ne rregull qe vajzat te martohen ne mose 6 VJECARE duke thene nga e dime se kemi te drejte qe ti martojme vajzat ne kete moshe , e dime sepse vet profeti me martesen e tij me Ajshen e ka vendos kete kufij legjitim!!!
  E si mund te quhet kufi legjitim martesa e vajzave ne moshe 6 vjecare , kur ke edhe nje grumbull tjeter hadithesh qe thuajne se mosha e vertete e Aishes ka qene 18 vjecare !!!!
  Te dy hadithet sa i perket moshes nuk e kam taman nuk mundet Aishja te jet martuar kur ka qene 6 ose kur ka qene 18 !!! Nuk ka llogjik te pretendohet se te dy hadithet jane te sakta!!!! Ajo eshte martuar ose kur ka qene 6 ose kur ka qene 18 !!! Dhe nese per nje cast paramendojme se profeti eshte martuar me Aishen kur ka qene ajo 18 vjece, pra kufiri i vendosur per martese te vajzave nga profeti te jete 18 vjet. Ku do te shkojne te gjithe keta musliman qe vajzat e tyre i kane martuar ne moshe 6 vjecare ?!!! Ku martohet femija , rapsod, ku di femija se cfar eshte martesa, ku di femija se cfar eshte dashuria ne moshe 6 vjecare!!!
  Billall Phillips , eshte suni , wahabi , dhe Billall Phillips predikon qe vajzat te martohen ne moshe 6 vjecare!!!
  Keto i nderuar Rapsod, nese per ty nuk jane kontradita , une nuk di cfar te them. Nese ti beson qe profeti ka thene qe ne rast lufte eshte ne rregull te vriten femije!!! Kete e beson ti e jo une!!!
  Nuk diskutohet qe ne lufte edhe femije do te vriten pa dashje, por njerezit qe bazohen ne kete hadith thuajne se edhe me dashje nese vret femije ne kohe lufte eshte ne rregull, profeti ka thene, une e bej krimin e fajin hudhja profetit!!!
  Pra sic e thash nuk mund te shikohen te gjitha hadithet ne nje kendveshtrim. Tjeter gje jane hadithet qe folin per namaz, tjeter gje jane hadithet qe folin moshen legjitime te marteses dhe tjeter gje jane hadithet qe folin per lufte!
  Nuk vlen llogjika qe nese e pranon nje hadith qe flet per namazin si te vertete doemosdo te pranoj nje hadith qe thot se ne kohe lufte eshte ne rregull te vrasish femije!!!

  Me Respekt GV_USA
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gostivari_usa : 30-07-2008 mė 21:44
  WE WILL NOT GO DOWN!

 10. #30
  فقيـــر إلـى الله Maska e rapsod
  Anėtarėsuar
  04-08-2002
  Vendndodhja
  Mbi libra
  Mosha
  41
  Postime
  797
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  me respekt

  Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
  Rapsod , me beso kurr them se me te vertete kam shum respekt per ty. Une e di qe ti e njeh fene me mire se une, nuk e diskutoj kete fare.
  Por kur folim per ndarjen e fese islame ne sekte, nuk mund te mohosh faktinqe faktori numer nje per kete pune kane qene dhe jane hadithet!
  Ti shum mire e din se nje numer hadithesh te percjellura nga Buhariu, pranohen nga sunit dhe refuzohen nga shijat, dhe e kunderta nje numer hadithesh pranohen shijat dhe refuzohen nga sunit.
  Kur e shikon kete realitet te duket se dijetaret zgjedhin te besojne ato hadithe qe perkrrahin agjenden e tyre!
  Nuk ka suni qe pohon se gjate fjalimit te tij te fundit a.s. Muhamedi ka thene kam lene per ju Kuranin dhe familjen time!!! Sepse nese pranojne kete hadith si te vertete ateher e krejt kjo keshtjell e ndertuar rreth sunes se profetit do te shembet dhe anasjalltas, shijat nuk pranojne se profeti ka thene kam lene per ju Kuranin dhe sunetin tim, ata nuk mund ta pranojne kete hadith ngase nese e pranojne kete hadith ndodh e njejta pune me keshtjellen e tyre ndertuar rreth familjes se profetit, do te shembet si nje keshtjell letrash.
  Degjo dijetaret e Elhi Sunetit cfar thuajne per shijat se cdo musliman ( dmth suni ) qe beson se shijat jane musliman ka be kufer dhe eshte be jobesimtar!!!
  Po shijat nuk bejne asgje tjeter vecse besojne hadithin te cilen keta dijetar nuk e pranojne si te vertete!!! Atehere parashtrohet pyetja nqs se shijat besimin e tyre e mbeshtesin tek theniet profetit me cfar argumentash dijetaret e Elhi sunetit i quajne shijat jo besimtar!!!
  E di ti qe ke plot suni ketu , qe haptazi kane be thirje qe shijat te zhduken nga faqja e dheut?!! Valle pse ?!!
  Une nuk jam shia, nuk jam as suni, jam musliman qe besoj Allahun, besoj Kuranin, besoj qe a.s. Muahmedi ka qene profet i fundit, pas tij nuk vjen me profet ne kete bote, por nuk mund t besoj ne luften vellavrasese te cilen shum suni ketu e predikojne. Kete nuk mund ta bej, mundeni te me torturoni, te me vrisni por kurre pjese e kesaj propagande vellavrasese GV_USA nuk behet. KURRRRRE!!!
  Nga ana tjeter kur folim per hadithet ( ato te cilat e siperfaqe duken se kane kontradita ) , ne youtube ke fakte , gjen fjalimet e imameve ( shia sipas mendimit tim nga paraqitja fizike ) personi flet per hadithin qe ka te bej me gurrezimin e personave qe bejne marredhenie seksuale jashmartesore dhe ai kete e justifkon, pra mundohet ta justifikoj vertetesine e ketij hadithi permes BIBLES!!!!
  Thot : " Nga e dime se ky hadith eshte i vertete , kur ne Kuran nuk permendet aspak ?!!! E dime nga BIBLA ( TORA ) , Allahu e permend kete ne Tora , pasi torah eshte liber i Allahut , atehere ky ligj vlen edhe per ne muslimanet" !!!
  Kete nuk e them une , i thot nje imam, i cili besoj se ka be nje far shkolle qe ka aritur deri ne ate pozite!
  Nqs se TORA eshte e vertete , atehere pse neve nuk e besojme ate, ose pse marrim nga TORA vetem ato gjera qe na pelqejne ?!!!
  Permendimin tim personal, justifikimi i tij eshte i pa baze ne menyre totaleeee!
  TORA dhe INXHILI kane humbur kredibilitetin e vet , andaj anje fjale aty nuk mund te besohet sepse askush nuk e di se cila fjale eshte ndryshuar nga dora njerezore dhe perderisa gurrezimi nuk permendet ne KURAN dhe nuk mund te justifikohet per mes KURANIT , une personalisht nuk pranoj asnjefer justifikimi tjeter!
  Sa i perket haditheve te faljes, per te cilat fole ti, keto jane ceshtje shum te imta qe njeri i zgjuar biles nuk u ve veshin shum, sepse ma merr mendja te pakten une keshtu besoj se Allahut nuk i intereson shum e shum se si falet robi, ai ve duart mbi kerthize ose jo e gjera te tilla , se sa sinqeriteti i faljes.
  Per mendimin tim, besoj ndoshta nuk kam fakte ta vertetoj ne menyre ekperimentale, por sikur lutja ndaj Allahut te behet tan kohen duke ndejtur ne kembe dhe ajo lutje eshte e sinqerte, garantoj 100% se atij personi ajo lutje do ti pranohet!
  Pra ekziston dallim midis haditheve qe folin per te falmen dhe atyre qe folin psh martesen ose per luften!
  Futu ne youtube dhe degjo se cfar thot Billall Philips kur vjen puna per martesen!!! Nuk e them une, e thot BILLALL PHILLIPS , se sipas normave islame eshte ne rregull qe vajzat te martohen ne mose 6 VJECARE duke thene nga e dime se kemi te drejte qe ti martojme vajzat ne kete moshe , e dime sepse vet profeti me martesen e tij me Ajshen e ka vendos kete kufij legjitim!!!
  E si mund te quhet kufi legjitim martesa e vajzave ne moshe 6 vjecare , kur ke edhe nje grumbull tjeter hadithesh qe thuajne se mosha e vertete e Aishes ka qene 18 vjecare !!!!
  Te dy hadithet sa i perket moshes nuk e kam taman nuk mundet Aishja te jet martuar kur ka qene 6 ose kur ka qene 18 !!! Nuk ka llogjik te pretendohet se te dy hadithet jane te sakta!!!! Ajo eshte martuar ose kur ka qene 6 ose kur ka qene 18 !!! Dhe nese per nje cast paramendojme se profeti eshte martuar me Aishen kur ka qene ajo 18 vjece, pra kufiri i vendosur per martese te vajzave nga profeti te jete 18 vjet. Ku do te shkojne te gjithe keta musliman qe vajzat e tyre i kane martuar ne moshe 6 vjecare ?!!! Ku martohet femija , rapsod, ku di femija se cfar eshte martesa, ku di femija se cfar eshte dashuria ne moshe 6 vjecare!!!
  Billall Phillips , eshte suni , wahabi , dhe Billall Phillips predikon qe vajzat te martohen ne moshe 6 vjecare!!!
  Keto i nderuar Rapsod, nese per ty nuk jane kontradita , une nuk di cfar te them. Nese ti beson qe profeti ka thene qe ne rast lufte eshte ne rregull te vriten femije!!! Kete e beson ti e jo une!!!
  Nuk diskutohet qe ne lufte edhe femije do te vriten pa dashje, por njerezit qe bazohen ne kete hadith thuajne se edhe me dashje nese vret femije ne kohe lufte eshte ne rregull, profeti ka thene, une e bej krimin e fajin hudhja profetit!!!
  Pra sic e thash nuk mund te shikohen te gjitha hadithet ne nje kendveshtrim. Tjeter gje jane hadithet qe folin per namaz, tjeter gje jane hadithet qe folin moshen legjitime te marteses dhe tjeter gje jane hadithet qe folin per lufte!
  Nuk vlen llogjika qe nese e pranon nje hadith qe flet per namazin si te vertete doemosdo te pranoj nje hadith qe thot se ne kohe lufte eshte ne rregull te vrasish femije!!!

  Me Respekt GV_USA
  Une gjithashtu te respektoj per faktin qe je shume i drejtperdrejte dhe i drejte dhe te respektoj per ēka sjell ne menyren tende ne kete forum per dialog,.....por eshte e nevojshme te dihet se Shkenca e Hadithit eshte nje nder me te veshtirat per t'u studiuar dhe sigurisht hadithi eshte shume i nderlikuar per njerezit qe nuk e njohin Shkencen e Hadithit, kur them i nderlikuar deshiroj te them qe hasen shume probleme ne kuptimin e hadithit - si pasoje e gjuhes arabe -, hasin veshtiresi ne te konceptuarit e hadithit - si pasoje e mos njohjes se statusit (xherh ue ta'dijl) -, hasin veshtiresi ne prioritetin e transmetimit, hasin veshtiresi ne percaktimin e senedit, shprehjes, shprehje te ngaterruara - si pasoje e keqkuptimin shprehimor (idtirab fi el-lefdh), sened i ngaterruar - si pasoje e keqkuptimit ne sened (idtirab fi es-sened), etj etj qe nuk na ze vendi per t'i permendur te gjitha.
  Por fakti qe ti ke sjelle kete teme dhe fakti qe ti ke sjelle kete "problematike" me ben te shoh tek ty nje luhatje mes te qenit "sunni apo shi'i" jo ne aderim por ne marrjen e burimit te informacionit.
  Problemi nuk eshte ne "perzgjedhjen e haditheve" nga ana e dijetareve, ajo qe mund te quhet "problem" (nese mund ta them), jane kushtet e vendosura nga dijetaret e hadithit dhe sipas te gjitha gjasave Buhariju dhe Muslimi jane ata qe kane vene kushtet me rigoroze te pranimit te nje hadithi ne Sahihet e tyre.
  Pra, Buhariju si dhe Muslimi kur ndermorren te permbledhin ne nje liber vetem hadithet Sahih kane vendosur kushtet e tyre me rogoroze nga permbledhesit e tjere te nderuar.
  Permbledhja e haditheve sahih eshte e ndryshme nga aplikimi ne Fik'h i vete permbledhesve. Imam Ahmedi eshte ai qe i ka aplikuar hadithet ne Fik'hun e tij dhe per kete fakt shkolla e tij deri para disa shekujsh nuk konsiderohej Medh'heb Fikhij por Medh'heb Hadithij.
  Le te shohim ate dallim qe ti sjell mes Sunniteve dhe Shiiteve!
  Nuk eshte e vertete qe sunnitet nuk e marrin ne konsiderate hadithin per Ehli Bejtin dhe Kur'anin. Ketu nuk dua te bej avokatin e sunniteve por duhet te kuptohet diēka ne hadithin qe ti ia atribuon sunniteve ne kapjen pas Kur'anit dhe Sunetit te tij.
  Hadithi per Sunnetin e Tij eshte me gjeneral se sa hadithi per Ehli Bejtin, per faktin se aplikimi i Ehli Bejtit nuk shpeton se qeni Sunet i Profetit s.a.v.s. ne te kundert ēfare lloj aplikimi profetik ka bere Ehli Bejti nese nuk ka aplikuar sunetin e Profetit s.a.v.s.? Prandaj une nuk shoh ndonje "ēmenduri" tek sunnitet, aq me teper kur Ebu Bekri, Umeri dhe Uthmani pergjate kohes se tyre si Khalifeh i jane referuar hadithit te Ehli Bejtit kur i jane referuar Aliut per ēdo problem te hasur ne Khalifat.
  Persa i perket disa imameve, pa emra te perveēem, eshte ixhtihad (opinjon personal) i tyre dhe kjo nuk te predispozon marrjen ne konsiderate, qofshin sunni apo qofshin shii.
  Une nuk e di se si nje imam i eshte referuar Torres apo Ungjillit per te vertetuar nje ligj ne Islam qe sipas tij nuk eshte permendur ne Kur'an. Ajo qe mund te them eshte se Islami ka qene nje, qe prej Ademit e deri tek Muhamedi s.a.v.s., me ndryshime ne ligje. Ka nder ato ligje qe aplikohen qe prej Musait, psh. ndalimi i ngrenies se mishit te derrit dhe kjo gje ka vazhduar dhe vazhdon edhe sot tek ne muslimanet e ymetit te Muhamedit s.a.v.s..Israilijatet (ngjarje izraelite) te cilat shpesh here zene vend ne gojet e ligjeruesve nuk jane gje tjeter veēse nje referim i fundit qe mund te beje ligjeruesi per te mbeshtetur nje ide te tijen, por kurrsesi nuk mund te jete argument per te provuar ligjin islam.
  Persa i perket kryerjes se namazit, duhet te dish se nuk ka namaz pa kryerjen e disa veprimeve te parashtruara ne Kur'an dhe ne Sunnet si: Nijeti, Qendirmi ne kembe, Ruku, sexhdeh dhe ulja ne gjunj sipas renditjes qe Profeti s.a.v.s. i ka kryer dhe i ka urdheruar.
  Nje problem qe mesa duket haset tek ti eshte te njohurit e burimeve te Sheriatit qe eshte Kur'ani, Suneti, Ixhma dhe ne disa shkolla Kijasi (sinologjia) dhe ne disa te tjera praktika e medinasve. Por Kur'ani dhe Sunneti eshte baza kryesore per te gjitha shkollat Juridike te Sheriatit dhe ketu nuk hyjne "Pagabueshmeria e 12 imameve" (Ismet El-Imam) qe tek shiitet eshte nje prej doktrinave te forta ne medh'hebin e tyre.
  Bilal Philips po te them qe ka marr per kot, po aq kot sa nje nder deklaratat e tij eshte qe "Hixhabi nuk eshte i detyrueshem per femrat", pra ēfare pret tjeter nga Philipsi, i cili thote se s'ka argument per Hixhabin, se ēa robi eshte ky Zoti na ruajt dhe Allahu e udhezofte.
  Une nuk e di dhe nuk do te arrij te kuptoje se perse disa tipa si Bilal Philips marrin per argument ēeshtje te cilat mbase jane te perveēme per Profetin.
  Shejkh Kishk (ligjeruesi i famshem egjiptian) Allahu e meshirofte dhe e dergofte ne xhenet, ne nje ligjerate te tij tha: "Muhamedi s.a.v.s. ka martuar vetem Hatixhene, pra ai vete martoi Hatixhene dhe me te tjerat e ka martuar Allahu me urdher prej shtat qiejve", shiko se ē'elokuence perfekte qe perdor Kishki.
  Persa i perket Aishes r.a. ajo ishte e vetmja femer e virgjer dhe u martua me Profetin ne moshe te vogel dhe kreu marrdhenie me Profetin ne moshe shume me te madhe se mosha qe u martua, por moshat ndryshojne me kohen. Deri dje edhe ne shqiptaret martonim femra ne moshe 12-13 vjeēare por kjo ka kaluar me ndryshimet e kohes.
  Persa i perket haditheve rreth biografive edhe ketu ka variacion dhe s'ka diēka stabel dhe datat apo moshat kudo levizin dhe kjo nuk eshte ceshtje te hadithit sahih apo daif, por me njohjen ekzakte te ēdo personi qe transmeton dhe ēdo kush ka argumentet e tij qe nuk mund te hidhen poshte apo te siperohen.
  Profeti nuk ka thene qe ne rast lufte te vriten femije, as gra e as pleq,...eshte e ndaluar,...por ne nje lufte vritet ai qe ke perballe ne beteje, dmth qe te sulmon.

  prandaj mendohu nje here me mire
  me respekt Rapsodi
  "Allahu ka ekzistuar dhe s'kish vėnd, Ai ėshtė ashtu siē ka qėnė" Hzr. Aliu r.a.

 11. #31
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga rapsod Lexo Postimin
  Une gjithashtu te respektoj per faktin qe je shume i drejtperdrejte dhe i drejte dhe te respektoj per ēka sjell ne menyren tende ne kete forum per dialog,.....por eshte e nevojshme te dihet se Shkenca e Hadithit eshte nje nder me te veshtirat per t'u studiuar dhe sigurisht hadithi eshte shume i nderlikuar per njerezit qe nuk e njohin Shkencen e Hadithit, kur them i nderlikuar deshiroj te them qe hasen shume probleme ne kuptimin e hadithit - si pasoje e gjuhes arabe -, hasin veshtiresi ne te konceptuarit e hadithit - si pasoje e mos njohjes se statusit (xherh ue ta'dijl) -, hasin veshtiresi ne prioritetin e transmetimit, hasin veshtiresi ne percaktimin e senedit, shprehjes, shprehje te ngaterruara - si pasoje e keqkuptimin shprehimor (idtirab fi el-lefdh), sened i ngaterruar - si pasoje e keqkuptimit ne sened (idtirab fi es-sened), etj etj qe nuk na ze vendi per t'i permendur te gjitha.
  Por fakti qe ti ke sjelle kete teme dhe fakti qe ti ke sjelle kete "problematike" me ben te shoh tek ty nje luhatje mes te qenit "sunni apo shi'i" jo ne aderim por ne marrjen e burimit te informacionit.
  Problemi nuk eshte ne "perzgjedhjen e haditheve" nga ana e dijetareve, ajo qe mund te quhet "problem" (nese mund ta them), jane kushtet e vendosura nga dijetaret e hadithit dhe sipas te gjitha gjasave Buhariju dhe Muslimi jane ata qe kane vene kushtet me rigoroze te pranimit te nje hadithi ne Sahihet e tyre.
  Pra, Buhariju si dhe Muslimi kur ndermorren te permbledhin ne nje liber vetem hadithet Sahih kane vendosur kushtet e tyre me rogoroze nga permbledhesit e tjere te nderuar.
  Permbledhja e haditheve sahih eshte e ndryshme nga aplikimi ne Fik'h i vete permbledhesve. Imam Ahmedi eshte ai qe i ka aplikuar hadithet ne Fik'hun e tij dhe per kete fakt shkolla e tij deri para disa shekujsh nuk konsiderohej Medh'heb Fikhij por Medh'heb Hadithij.
  Le te shohim ate dallim qe ti sjell mes Sunniteve dhe Shiiteve!
  Nuk eshte e vertete qe sunnitet nuk e marrin ne konsiderate hadithin per Ehli Bejtin dhe Kur'anin. Ketu nuk dua te bej avokatin e sunniteve por duhet te kuptohet diēka ne hadithin qe ti ia atribuon sunniteve ne kapjen pas Kur'anit dhe Sunetit te tij.
  Hadithi per Sunnetin e Tij eshte me gjeneral se sa hadithi per Ehli Bejtin, per faktin se aplikimi i Ehli Bejtit nuk shpeton se qeni Sunet i Profetit s.a.v.s. ne te kundert ēfare lloj aplikimi profetik ka bere Ehli Bejti nese nuk ka aplikuar sunetin e Profetit s.a.v.s.? Prandaj une nuk shoh ndonje "ēmenduri" tek sunnitet, aq me teper kur Ebu Bekri, Umeri dhe Uthmani pergjate kohes se tyre si Khalifeh i jane referuar hadithit te Ehli Bejtit kur i jane referuar Aliut per ēdo problem te hasur ne Khalifat.
  Persa i perket disa imameve, pa emra te perveēem, eshte ixhtihad (opinjon personal) i tyre dhe kjo nuk te predispozon marrjen ne konsiderate, qofshin sunni apo qofshin shii.
  Une nuk e di se si nje imam i eshte referuar Torres apo Ungjillit per te vertetuar nje ligj ne Islam qe sipas tij nuk eshte permendur ne Kur'an. Ajo qe mund te them eshte se Islami ka qene nje, qe prej Ademit e deri tek Muhamedi s.a.v.s., me ndryshime ne ligje. Ka nder ato ligje qe aplikohen qe prej Musait, psh. ndalimi i ngrenies se mishit te derrit dhe kjo gje ka vazhduar dhe vazhdon edhe sot tek ne muslimanet e ymetit te Muhamedit s.a.v.s..Israilijatet (ngjarje izraelite) te cilat shpesh here zene vend ne gojet e ligjeruesve nuk jane gje tjeter veēse nje referim i fundit qe mund te beje ligjeruesi per te mbeshtetur nje ide te tijen, por kurrsesi nuk mund te jete argument per te provuar ligjin islam.
  Persa i perket kryerjes se namazit, duhet te dish se nuk ka namaz pa kryerjen e disa veprimeve te parashtruara ne Kur'an dhe ne Sunnet si: Nijeti, Qendirmi ne kembe, Ruku, sexhdeh dhe ulja ne gjunj sipas renditjes qe Profeti s.a.v.s. i ka kryer dhe i ka urdheruar.
  Nje problem qe mesa duket haset tek ti eshte te njohurit e burimeve te Sheriatit qe eshte Kur'ani, Suneti, Ixhma dhe ne disa shkolla Kijasi (sinologjia) dhe ne disa te tjera praktika e medinasve. Por Kur'ani dhe Sunneti eshte baza kryesore per te gjitha shkollat Juridike te Sheriatit dhe ketu nuk hyjne "Pagabueshmeria e 12 imameve" (Ismet El-Imam) qe tek shiitet eshte nje prej doktrinave te forta ne medh'hebin e tyre.
  Bilal Philips po te them qe ka marr per kot, po aq kot sa nje nder deklaratat e tij eshte qe "Hixhabi nuk eshte i detyrueshem per femrat", pra ēfare pret tjeter nga Philipsi, i cili thote se s'ka argument per Hixhabin, se ēa robi eshte ky Zoti na ruajt dhe Allahu e udhezofte.
  Une nuk e di dhe nuk do te arrij te kuptoje se perse disa tipa si Bilal Philips marrin per argument ēeshtje te cilat mbase jane te perveēme per Profetin.
  Shejkh Kishk (ligjeruesi i famshem egjiptian) Allahu e meshirofte dhe e dergofte ne xhenet, ne nje ligjerate te tij tha: "Muhamedi s.a.v.s. ka martuar vetem Hatixhene, pra ai vete martoi Hatixhene dhe me te tjerat e ka martuar Allahu me urdher prej shtat qiejve", shiko se ē'elokuence perfekte qe perdor Kishki.
  Persa i perket Aishes r.a. ajo ishte e vetmja femer e virgjer dhe u martua me Profetin ne moshe te vogel dhe kreu marrdhenie me Profetin ne moshe shume me te madhe se mosha qe u martua, por moshat ndryshojne me kohen. Deri dje edhe ne shqiptaret martonim femra ne moshe 12-13 vjeēare por kjo ka kaluar me ndryshimet e kohes.
  Persa i perket haditheve rreth biografive edhe ketu ka variacion dhe s'ka diēka stabel dhe datat apo moshat kudo levizin dhe kjo nuk eshte ceshtje te hadithit sahih apo daif, por me njohjen ekzakte te ēdo personi qe transmeton dhe ēdo kush ka argumentet e tij qe nuk mund te hidhen poshte apo te siperohen.
  Profeti nuk ka thene qe ne rast lufte te vriten femije, as gra e as pleq,...eshte e ndaluar,...por ne nje lufte vritet ai qe ke perballe ne beteje, dmth qe te sulmon.

  prandaj mendohu nje here me mire
  me respekt Rapsodi
  Nuk diskutohet qe islami ka qene feja e pare dhe e fundit e shpallur nga Perendija. Por kjo nuk vlen per librat fetare. Sepse e dime se librat fetar jane shpallur si vijon : Tora ne fillim, pastaj Zeburi, me vone Inxhili e me ne fund Kurani.
  Pra si liber Kurani eshte i fundi dhe pas tij nuk do te kete shpallje tjera.
  Tani sipas tradites islame , Allahu ka shpallur Kuranin , ngase librat e me parshem i ka lene ne duar te njerezve te cilet u treguan jo te afte per te mbrojtur keto libra nga ndryshimet njerezore.
  Nuk diskutohet qe ne nje liber sic eshte Tora, qe ka me mijera fjale e vargje, akoma ne mbrendi ka mbetur ndonje fjale te cilen e ka shpallur perendija! Por duke pasur para sysh se sa shum fjale jane ndryshuar ne Tora, nga te dime neve se cilat fjale jane ndryshuar e cilat jo. Kjo i bie njelloj sikur nese ke nje gote me uje dhe ne te ven nje pike helmi !!! Ku eshte helmi ?!! Ne tere goten pra!!!
  Andaj Tora nuk ka kredibilitet qe te besohet dhe nuk guxon te besohet. E njeta vlen per Zeburin dhe Inxhilin.
  Keto libra nuk kane kredibilitet, sepse jane ndryshuar nga dora e njeriut me kalimin e kohes.
  Tani i vetmi liber qe ka kredibilitet ne te besuar eshte Kurani, kete as qe e diskutoj.
  Sa i perket haditheve, per mendimin tim, ndoshta gaboj, nese i vleresojme hadithet si nje grumbull do te kisha thene qe edhe hadithet nuk kane kredibilitet, nga se kane kontradita ne mbrendi.
  Por nese i vleresojme ne menyre individuale, atehere kisha thene te gjitha ato hadithe qe kane llogjike, qe nuk jane ne kundershtim me Kuranin te besohen, por hadithet tjera te refuzohen.
  Tani sa i perket Billallit, ky person permbahet nga dijetaret Saudit, kur ai flet rreth vetes i ka dy ose tre qen wehabi qe tan kohen e shikojne dhe degjojne se cfar flet. Sa i perket hixhabit, te paketn ato video qe une kam pa, ai kerkon qe femrat te futen ne hixhab prej moshes 6 vjecare. Nuk e kam degjuar Billallin te shprehet se nuk ka baza ne islam per hixhabin!!!
  Ai po ashtu ben thirje qe nqs vajzat nuk fillojne te falen ne moshen 6 vjecare, prindeit duhet ti rafin vajzat ( jo vetem vajzat po edhe djemte).
  Ku di nje 6 vjecar se cfar eshte Perendija!!! E di qe ka disa femije te talentuar qe ne moshe te tille, dine krejt Kuranin permendesh, po keto femije jane 1 ne 1 dekatrilion!!!
  Sa i perket hixhabit, personalisht mendoj se nuk ka baza ne Kuran. Mendoj qe hixhabi 99.99 % bazat i ka ne hadithe dhe me shum ka te bej me traditen e arabeve se sa me fene islame!!!!
  Ne afrike ke nje fis, popull musliman qe mbajne hixhab, por per dallim mnga viset tjera islame, tek ky popull jane burrat ato qe mbajne hixhab e jo grate (nuk me kujtohet emri i ketij populli)!!!
  Sa i perket sheikut Kishk, dhe mendimit te tij per martesen e profetit me Aishen, perseri ky sheik me sqarimin qe jep bie ne kundershtim me hadithet qe thuajne se Aishaj ka qene ne moshe te pjekur kur eshte martuar me profetin!!
  Ndersa ky thot qe profeti eshte martuar me Aishen kur ajo ka qene ne nje moshe shum te re, qe mua automatikisht me ben te mendoj qe ky njeri lidhet per hadithin qe Aishen e paraqet si 6 vjecare kur ajo eshte martuar me profetin!!!
  Me fal qe them por as ti e as ky sheiku Kishk pergjigje nuk me keni dhene!!!
  Pse ore burra perhere kur tregojme vitet e Aishes kur ajo eshte martuar me profetin bazohemi cdo here tek ky hadith!!! Psee ?!! Aishaj ka qene 6 dhe pik !!!
  Pse nuk themi qe Aishja ka qene 18 vjecare kur eshte martuar me profetin?!! Mos me thuaj qe hadithe te tilla nuk ekzistojne ?!!
  Por cdo here themi qe ka qene 6, 6 vjecareeee ka qenee Aishja. Profeti martoi Aishen kur ajo ishte 6 vjecare, Aishja e profeti u martuan kur ajo ishte 6 vjecare etj etj !!!!
  Pra cdo here vlere i jepet ketij hadithi qe e tregon moshen e Aishes 6 vjecare!!!
  Duke pasur para sysh se ekzistojne hadithe tjera qe e paraqesin Aishen me te vjeter , nga e dime neve se cila ka qene mosha e vertete kur ajo eshte martuar me profetin ?!!! Nga ta di une ?!!
  Ja te bej pyetje ty direkte sa vjecare ka qene Aishaj kur eshte martuar me profetin 6 ose 18 ?!!! Nqs se thua 6 , ateher refuzon hadithet qe thuajne se ajo ka qene 18 vjece, nqs thua se ka qene 18 atehere refuzon hadithet qe tregojne se Aishja ka qene 6 vjece, por ti fort mire e di se nuk mund te thuash se : Aishja kur eshte martuar me profetin ka qene 6 vjet dhe 18 vjet!!! Ska kuptim nje shprehje e tille, i bie njelloj sikur nese dikush te me pyesi mua se sa vjecar jam e ti pergjigjem "Une jam 32 e 45 vjecar!!!" , sikur ti kisha dhene dikujt pergjigje te tille, do me quanin budalla, debil etj etj.
  Andaj RapSod nuk ekziston dijetar hadithi qe mund ta sqaroj kete pproblematik!!!
  Kjo problematik nuk te sqarohet vetem nese zgjedhim qe disa hadithe te mos i besojme, por kete sipas diejtarev islam smund ta bejme , sepse nese nuk i besojme hadithet kemi dalur nga dini e imani, por nese i besojme hadithet atehere jemi te detyruar te besojme se Aishaj eshte martuar me profetin kur ajo ka qene 6 e 18 vjecare!!! Qe ma merr mendja per anje njeri ne bote kjo shprehje nuk ka llogjik.


  Me Respekt GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. Deklarata universale e tė drejtave tė njeriut dhe Islami
  Nga Cappuccino nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 102
  Postimi i Fundit: 30-11-2013, 12:37
 2. Qėllimi i jetes
  Nga Namila nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-05-2011, 10:01
 3. Kurani, hadithet dhe grate!!!
  Nga Gostivari_usa nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-03-2009, 10:13
 4. Kur'ani, Dituria dhe Shkenca
  Nga Orientalist nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2007, 08:31
 5. Fenomeni i terrorizmit – Sfida e rendit te ri boteror
  Nga Enri nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 17-01-2004, 09:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •