Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
  1. #1
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982

    Mekatat e vdekshme

    Sic mund ta keni ndjekur edhe nga diskutimet e meparshme, nje nga pikat ku calohet shume nder grupimet protestante e ungjillore eshte te kuptuarit e mekatit.

    Mekati, ashtu sikunder virtuti eshte nje opcion, mundesi qe i ndeshet njeriut deri ne fund te jetes se tij. Kjo gje vlen edhe per te "RILINDURIT". Ashtu sikunder tundohesh pas "RILINDJES", po ashtu ekziston mundeisa qe edhe pse i rilindur ti mund te perzgjedhesh midis se mires edhe se keqes, ndryshe nese do te pranojme se i Rilinduri nuk ka se si te Humbase Shpetimin, apo te bjerre, atehere i bie qe te mohojme edhe mundesine e te tunduarit te tyre.

    Tundimi presupozon dy rruge e mundesi: Te qendruarit me Zotin, nepermjet vullnetit tend te lire; ose refuzim i Zotit, Rrenie po me vullnetin tend te lire.

    Prandaj edhe Krishti thote se Ai qe me do, RUAN POROSITE e Mia. Edhe se nga kjo njihet se me doni nese Ruani Porosite e mia.

    Pra Krishti e ben te qarte se shpetimi eshte nje proces, nje tallante qe te jepet per shumim, nje perkujdesje ndaj asaj qe te ka dhene Zoti. Edhe nqs dikush nuk e permbush kete detyre (ruajtjen e porosive) tregon praktikisht se nuk e do Krishtin, edhe pese mund te kete filluar ta kete pranuar Krishtin fillimisht "ne zemren e tij" apo si "Zot Personal"! Se sa e ka bere kete gje, do ta tregoje FUNDI, kur te kthehet Zoteria te gjykoje mbi shtepine e VET!!!!


    Koncepti i mekatave mortale ka qene nje pjese integrale ne mesazhin e krishtere qe prej fillimeve te tij. Shprehimisht ka me dhjetra pasazhe ne DHR qe shpallin kete realitet te frikshem, edhe mesmie te tilla ishin pranuar plotesisht edhe mbeshtetur prej Eterve te Kishes.


    Nuk ka qene vecse deri ne kohe te Gjon Kalvinit, kur per here te pare u shpall se ishte e pamundur per nje te krishtere te vertete qe te humbase shpetimin. Ky lloj mesmi qe per me teper nuk u perkrah as nga Lutheri e ndjekesit e tij, ka qene nje debat teologjik andej nga mesi i shek. 16, nje mesim qe do te shpallej si HEREZI E RREZIKSHME prej te gjithe gjeneratave te krishtera te meparshme.


    Mesmi protestant per MOSHUMBJE te SHPETIMIT cenon pikerisht keto funksione baze te Bibles edhe krishterimit.Sa e trishtueshme do te ish per dike qe pas nje jete si i krishtere te bie ne ndonje mekat te madh (vdekatar, si Davidi me Barsheben ps) edhe ti thuhet nga Tipa si protestantet e forumit, se meqe ky ka mekatuar rende, tregon se nuk paska qene KURRE i krishtere i vertete!!!!!


    Per me teper, ata do te vuanin nga nje ndjenje dyshimi mbi cdo kthim te metejshem apo konvertim ne krishterim, meqe perpjekja e pare u ka deshtuar, siap ketyre mesimeve. Ose ekstremi tjeter eshte se mund te fillojne te mendojne se MEKAT e VDEKSHME qe kane bere nuk jane te tilla, qe keshtu ti rezistojne medmit se nuk kane qene kurrre te krishtere, pasi sipas (Edhe Deshmuesit) nje i krishtere i vertete nuk kryenkerka dot mekata te renda, nese po nuk ka qene fare i krishtere


    Gjate koheve mesimi "sapo shpetohesh je i shpetuar pergjithmone" ka degjeneruar madje ne shume qarqe ungjilloresh deri ne ate pike saqe disa do te pretendojne (nuk tallem se une njoh madje nga ata qe jane drejtuesa te pastor Majkellit nga Korca qe me kane thene nje gje te tille, ABSURDE!!!) se nje i krishtere apo i shpetuar edhe ne kryefte mekata te renda, ato nuk e humbasin shpetimin: Mekati nuk e cenon fare marredhenien e tij me Perendine, pasi Shpetimi eshte falas!

    Fatmiresisht, shumiva e te krishtereve sot e refuzojne kete lloj mesmi te rreme te Kalvinit, duke pranuar se te pakten ka disa mekata ekstreme, te vdekshme - mekata qe vrasin jeten shpirterore te frymes edhe e privojne njeriun prej shpetimit, perderisa ky te mos pendohet. Ortodokset, katoliket, luterianet, anglikanet, shume prej medotisteve e pentikostaleve pranojne se ekziston mundesia e te RENIT ne mekata mortale.

    Eterit e hershem te Kishes natyrisht kane qene te nje zeri ne mesimin e realitetit te mekatave mortale. Atyre iu desh te pranonin doktrinen e mekatave mortale ne menyre precize, pasi ata njohen jo vetem fuqine shpetimtare te pagezimit, por po ashtu edhe fuqine DEMTUESE te disa mekatave serioze. Kisha mesonte se "pagezimi....tashme ju shpeton" (1 Pet 3:21) Sidoqofte meqe gjate persekutimeve romake ndaj te krishtereve te tre shekujve te pare, disa te krishtere te pagezuar, mohuan Krishtin, edhe meqe Krishti mesoi se "kush me mohon mua para njerezve, Une po ashtu do ta mohoj ate para Atit Tim ne qiell", Eterit e Kishes mesuan keshtu se eshte E MUNDUR qe te HUMBASE HIRI I SHPETIMIT pas pagezimit.

    Idea se nuk ka mundesi te humbjes se shpetimit, atyre u dukej e paimagjinueshme, thjesht prej faktit se eshte evidente ne Bibel se pagezimi shpeton, edhe se te pagezuarit mund ta mohojne Krishtin, edhe ata qe mohojne Krishtin nuk do te shpetohen, ne mos u pendofshin sic beri Petro, ore protestante....Mos valle Pjetri nuk ishte i shpetuar kur mohoi Krishtin???!!!


    vijon....

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Vetem nje gje rreth Petros..

    Mbase nuk dua qe ta ndjek kete lloj diskutimi. Ju klodi sillni vargje nga bibla dhe mendime te ndryshme , por i jepni nje interpret. prej llogjike njerezore.
    Tema rreth shpetimit nuk mund te jepet me nje varg ketu apo atje. Ne kete teme permblidhet i gjithe koncepti llogjik i fjales dhe zbuleses se Bibles. Une ju shkrojta diku se: Prefundimi i bibles eshte Krishti. Jezusi erdhi pikerisht qe ta shpetoje nejriun . Ky eshte qellimi dhe perfundimi fondamental i te gjithe bibles. A e beri Jezusi kete? A e di Jezusi se njeriu eshte nje qenie e dobeT? Ai na njeh plotesisht, prandaj thote: Une ju jap Jeten perjetshme atyre qe besojne tek une,(por Jezusi nuk ndalon ketu, ai vazhdon te na mbroje per gjate gjithe kohes ne mnyre qe te mos humbim kete Dhurate, prandaj dhe thote,) dhe nuk do ta humbasin perjete. Keto jane fjale te Perendise dhe jo te deshmuesit. A kerkoni qe te dini se jeta e perjetshme nuk humbet tek besimtari ( delja)? Ja ku po te deklaron vete Zoti Perendi se , "ASKUSH nuk do ta HUMBASE PERJETE." Te pakten tregohu serioz, dhe prononcohu, , ne menyre qe ta diskutojme mbi nje fakt . Ju e anashkaloni kete thenie te Jezusit dhe vazhdoni te sillni mendimet e eterve e tjera. Edhe njehere : Keto fjale i thote Jezusi Krishti. Tani: cili eshte mendimi i juaj? Po keshtu ke dhe shmbelltyren e deles se humbur, ku Jezusi thote se, Bariu i mire , i le te njeqind delet dhe shkon ta gjeje delen e humbur dhe mbasi e gjen ktheht me gezim . Pra JEzusi nuk e largon asnjehere vemendjen dhe mbrojtjen e tij prej besimtarit, edhe nese ai largohet per momentin , nese eshte dele e Perendise, bariu shkon dhe e GJEN dhe e Kthen ne tufe.
    pres pergjigje.
    #Po marim rastin e Petros, meqenese ti e ke mare si nje shembull. Ju thoni: kur Petro e mohoi Jezusin , a nuk ishte i shpetuar?
    Se pari , ju jeni kunder ketij arsyetimi, sepse ju thoni se shpetimi do te vendoset pas Gjyqit, sepse ate i krishteri edhe mund ta humbe gjate jetes se tij. Pra sipas mendimit tuaj i bije qe per Pjetrin dhe dishepujt e tjere te Krishtit te mos jemi ploteisht te sigurt se, mbase mund ta kene humbur shpetimin gjate jetes se tyre. Kjo eshte llogjika juaj. Ndersa mendimi im eshte se Ai qe i afrohet Jezusit me besim duke e pranuar ate si Zotin Shpetimtar, mer dhurate jetn e Perjetshme .
    Megjithate le te hidhemi tek Pjetri. Ju thoni se Pjetri e mohoi Jezusin. Se pari , ju duhet te dini te beni nje ndarje midis perjudhes qe apostujt jetuan me Krishtin, dhe perjudhes pas dites se pentakostit.
    Gjate gjithe kohes qe apostujt jetuan me Krishtin, (para dites se pentakostit), Jezusi i quajti besepaket. A e di ti se cfare do te thote bespaket? Bespaket do te thote: Perzgjedhje dhe pranim, keto jane dy gjera qe varen nga vullneti i njeriut. Nese i sheh apostujt ne kohen e Krishtit, dhe i krahason me kohen mbas Krishtit,tek ata ka nje ndryshim teper te madh. E di ti se perse?
    Lexo Galatas:5:25. "Besimi" , eshte nje nga nente frutat e Frymes se Shenjte, dhe po te lexosh tek Luk:24:49. Jezusi ju tha dishepujve te tij : rini ne Jeruzalem sa te dergoj Premtimin e Atit tim, qe te visheni me PUSHTET nga lart. Dita e pentakostit ishte dita kur dishepujt moren Frymen e Perendise dhe u veshen me pushtetin e Perendise. dhe keshtu me marjen e Frymes se Shenjte , ata moren edhe frytin e Frymes , Besimin e Perendise. Pra ai qe ka besimin e Perendise, ka dhe veprat e besimit dhe kush ka veprat e besimit ka dhe shpetimin.
    Pra Besimi i Perendise, nuk eshte "aftesi" apo "produkt "njerezor. Besimi njerzor eshte i pafuqishem per te te cuar tek Perendia, dhe Jakobi e quan kete: besim i vdekur. te gjithta fete dhe besimet e tjera, pervec krishterizmit, jane produkt qe vjen nga njeriu , pra qe ju mungon e Verteta edhe fuqia e Perendise (pushteti nga lart).
    Kur Petro mohoi Jezusin, ai dhe gjithe apsotujt e tjere, ende nuk ishin veshur me pushtet prej se lartmi, pasi ishin nen kujdesin dhe mbrojtjen e Jezusit. por ne shume raste ata jo vetem qe nuk kuptonin fjalet e JEzusit, por edhe mendonin gabim , si dhe ne shume raste edhe verponin gabim. por JEzusi dinte ploteisht deri ne fund se kush ishte me te deri ne perjetesi , dhe kush ishte kunder tij .
    Po keshtu duhet pare me kujdes fakti qe Petro mohoi Jezusin. Ju dhe plote te tjere beni nje arsyetim te gabuar ne lidhje me "mohimin" e Petros. Petro nuk e MOHOI Jezusin, pra ai nuk beri BLASFEMI. Ai mohoi njohjen e tij me Jezusin, duket thene: "nuk e njoh", "nuk jam une" , "nuk e di se per cfare flisni". Ne te tria keto pergjigje te Petros, nuk ka asnje blasfemi dhe mohim te Jezusit si Zot e Perendi. Nese Petro do te thoshte se, JEzusi nuk eshte Zot e Perendi, atehere ai do te bente nje MOHIM te Perendise. kjo eshte blasfemi e pafalsheme. Por Petro ne te tri pergjigjet e tij, ben nje mohim te VETVETES ne lidhje me Jezusin. Por gjithsesi Perendia e kishte lajmeruar per kete gje, dhe mohimi i Petros nuk ishte nje mekat astu sic ju e mendoni i nderuar Klodi. Po keshtu njerezit flasin edhe per mosbesimin e Thomait. Thomai nuk ishte mobesues rreth te qenit e Jezusit Zot e Perendi, ai nuke besonte se Jezusi ishte ringjallur, dhe per kete kerkonte ta shihte vete me syte e tij. Ky verpim i Thomait , eshte nje deshmi e forte e ringjalljes se Jezusit.
    Megjithate Klodi , do te desha qe te dija mendimine tend rreth fjaleve te Jezusti tek Gjoni 10:27-28.
    Lexoje kete mesash te Jezusit dhe me pas diskutojme konkretisht rreth humbjes se Shpteimit. Po keshtu lexo dhe shembelltyren e egjres tek Mate:13:24. dhe meso se , ai (besimtari)qe mbillet grure, mbete grure deri ne te korrat, dhen ai qe mbillet egjer mbete egjer deri ne te korrat, dhe Gruri (beismtari) i korrur shkon ne hambar(parajse), ndersa Egra(jobesimtari) shkon ne zjarr ( ferr).
    Une ju kam sjelle konkretisht fjalet e JEzusi rreth moshumbjes se jetes se perjetshme , dhe ju ne vend qe te prononcoheni ndaj kesaj thenie fondamentale, te then nga vete goja e Perendise, vazhdoni me protestanizma e me orthodhoksizma.
    deshmuesi

  3. #3
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Ore Deshmues!

    Po ti vazhdon sorrollatjen neper leme!

    Po mire a nuk i ke marre pergjigjet? Si qenka sjellje vargjesh nje ketu e nje aty me dhjetra vargje, pasazhe, paraboli qe une te kam dhene ty?

    Pergjigjen per Joanin 10 e ke marre tashme' shih temat e tjera...

    ti per me teper e nis pergjigjen me :vetem nje gje per Petron....edhe me poshte as qe e ke permende fare se perse Petro e mohoi Krishtin? Nuk kish qene besimtar?

    Diku permend se para pentikostit ata quhen besepaket prej Krishtit!

    Ky eshte nje pretendim qesharak, qe te arrish te ndash ne para e pas pentikost te qenurit bese pake e beseplote.

    Po tek Mateu 16:28 pohimi qe beri pjetri, mos ishte para apo pas pentikostit? Kush e beri besepaku apo beseploti!!!

    Deshmues, Thirrja e Krishtit nuk ka periudha te ndara, ka vetem plotesim. Pemdtikosti plotesoi cilesine e besimit qe e kishin tashme por nuk i krijoi ne dicka qe nuk kishin qene fare me pare.

    Pas pentikostit ishte po Pjetri qe gaboi ne Galaci...

    po ashtu Pali qe u grind me Barnaben.

    Edhe nje here, e gjithe Bibla flet se pohimi se beson vertetohet nga ao qe ben, edhe logjikisht ato qe ben jane vepra ne faktorin kohe. Ti nuk mund te kesh bere ndonje veper te mire per pas nje viti qe sot, dmth ne advance meqe thua se je besimtar.

    Kjo lloj logjike eshte tallese, percmuese...edhe e paditur. Njeriu ben mire, momentin qe ben mire...edhe keshtu ti sprovohesh perfundimisht se ke bere mire, ne Gjygj ....Fundi i Fundit!

  4. #4
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Vazhdimin une po e bej me siper, pasi ketu do te stergjatej shume nga ndergyrjet e gjata te Deshmuesit qe e bejne lodhes shkrimin.

    Sic do ta shihni me siper, sot une do te sjell pjese nga shkrimet me te hershme Kishtare, qe pasuan menjehere letrat e dhiates se re. Ato jane shkrime te me autore, nxenesit e apostojve, qe ne te njejtin shembell me apostojt u shkruanin bashkesive qe kishin ne ngarkim per nevoja te ndryshme shpirterore.

    Madje letrat e She. Ignatit datojne edhe perpara se letrat e shkruajtura te fundit te dhiates se re. Ignati shkroi ne vitin 70 pas. K, ndersa letra e fundit e dhiates se re u shkruajt jo para 90 pas. K.

    Te gjitha pasazhet e sjella tregojne qarte se mesimi i dhene ne forum prej protestanteve Deshmues, Astrit edhe ne fund "i krishteri" jane keqkuptime klasike fare te Bibles, ose me qarte keqintepretime. Edhe se mesimi i predestinimit, paracaktimit apo edhe i mohumbjes se shpetimit, ka qene i huaj ne Kishen e hershme.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 28-11-2002 mė 05:53

  5. #5
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982

    vazhdim...

    Didake

    Ruajuni per hir te jeteve tuaja. Mos i leni tu shuhen llambat, as te mos u zgjidhet ngarkesa, por jini gati, pasi ju nuk e dini oren ne te cilen do vije Zoti juaj. Ju duhet te mblidheni sebashku shpesh, duke kerkuar per gjera qe jane ne perfitim te shpirteve tuaja. Sepse e gjithe koha e besimit tuaj nuk do tu beje dobi, nqs nuk do te jeni bere te perkryer (plotesuar) ne kohet e fundit." (Didake 16 ; 70 A.D)



    Hermas


    **shenim Klod : Libri Bariu i Hermasit ka qene fillimisht nje nga librat perberes ne kanonin e Dhiates se re, edhe vetem me kalimin e kohes doli jashte kanonit.


    "Edhe sa prej tyre....qe edhe u penduan, do te kene banesen e tyre ne Kulle (Kisha). Edhe ata qe ishin te ngadalte ne pendese do te banojne ne muret. Ndersa ata qe nuk u penduan hic, por qendruan ne veprat e tyre te keqia, do te zhduken njehereshi. Ndersa ata qe do te ngaterroeht deri ne renie, ky do te nxirret perjashte Kulles, edhe do ta humbase jeten e tij. Jeta eshte zoterim i atyre qe ruajne urdherimet e Zotit" (Bariu 3: 8, 7 A.D 80)


    Ignati i Antiokise

    Edhe lutuni pa pushim per te gjithe, pasi ende ka shprese per pendim. Pasi ai qe ra nukmund te cohet me, edhe si do te arrije ai tek Perendia?" (Letra e Efesianeve 10, A.D 110)


    Justin martiri

    "Zjarri i perjetshem u pergatit per ata qe me dashje ndahen prej Zotit edhe per te gjithe ata qe pa pendese, qendrojne ne Apostazi" (Fragment prej Irineut, Kundra Herezive 5:26; A.D 156)


    Shen. Irineu

    "Ndaj Jesu Krishtit, Zotit tone, Shpetimtarit edhe Mbretit, sipas vullnetit te Atit te padukshem, 'cdo gju do perulet, i atyre ne qiell, edhe atyre mbi dhe, edhe nen dhe, edhe cdo gjuhe do rrefeje' (Fil 2:10=11) tek Ai, edhe qe Ai do te beje Gjykim ndaj te gjitheve.....Te paperendishmit, te padrejtet edhe te paudhet midis njerezve do shkojne ne zjarrin e perjetshem, ndersa sipas hirit te tij do tu jape pavdekesine te drejteve, te shenjteve edhe atyre qe mbajten urdheresat e Tij, edhe e rruajten Dashurine e Tij, disa qe prej fillimit (te udhetimit te tyre te krishtere), ndersa te tjere qe prej kohes se pendeses se tyre, edhe do ti rrethoje me lavdi te perhershme" (Kundra Herezive 1:10 ; A.D 189)


    vijon....

  6. #6
    mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
    Anėtarėsuar
    10-12-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    785
    Pershendetje te gjitheve nga Abigail!

    Te them te drejten me duket se permbajtja nuk i pershtatet edhe aq shume titullit te temes "MEKATE TE VDEKSHME".

    Kush ishin ketu mekatet e vdekshme?

    Megjithate po e leme dhe po diskutoj dicka ne lidhje me ato qe shkruhen.

    1. PER DESHMUESIN:---------------- Natyrisht qe Pjetri e mohoi Jezusin!
    Dhe sigurisht qe Pjetri ishte i Shpetuar ne momentin qe e mohoi Jezusin. Kjo eshte e padiskutueshme.

    Ndoshta dikush do ta Krahasonte Pjetrin me Jude Iskariotin (tradhetarin), dhe mund te thoshte qe te dy bene pothuajse te njejten gje, por me nje ndryshim: Pjetri e Mohoi kurse Juda e Tradhetoi e shiti per nje grusht leke.

    Por ketu eshte edhe dicka tjeter, se qe te dy u penduan per ate qe bene por me nje ndryshim: Pjetri u pendua dhe u kthye, ndersa Juda vari veten!!!

    Sa per tjetren nese "Humbet Shpetimi" nuk e kuptova shume mire mendimin tuaj???

    Por dua te them edhe mendimin tim dhe nese e kam gabim, Perendia te me ndihmoje qe ta kuptoj ashtu sic duhet dhe te me hapi syte.

    Une mendoj se nje besimtar mund ta humbase shpetimin!!!

    P.sh. Une jam e shpetuar, dhe kaloj nje periudhe te veshtire dhe dale nga dale heq dore nga leximi i Bibles, nga lutja nga te mbledhurit se bashku, dhe pas ketyre dale nga dale largohem nga Perendia dhe ne jeten time hyne gjera te tjera, dhe mund te bie ne mekat te plote, ne llume dhe nuk kam asnje lloj komunikimi me Perendine, e largoj komplet Perendine nga jeta ime, si thoni ju une nuk e humbas shpetimin???

    Pali thote " Po rend per te fituar garen, qe te marr kuroren...."
    dhe thote "Kam frike se pasi u kam predikuar te tjereve, mos mbetem jashte"..... Natyrisht qe Pali eshte i shpetuar ne ato momente, nese Shpetimi nuk Humbet, Pali mund te thoshte: "Une tani jam i shpetuar... ska problem pse te rend e te kem frike..."

    Por ekziston edhe nje mendim tjeter nga te krishteret per Humbjen e Shpetimit, nje "Hipoteze" nese mund ta quaj keshtu.

    Do ta diskutoj heren tjeter...

    Me dashurine shpenguese te Krishtit Jezus, Abigail!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ABIGAIL : 25-01-2003 mė 13:26
    Dituria prehet nė zemrėn e atij qė ka mend, por ajo qė ėshtė nė zemrėn e budallenjve merret vesh.

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Abigail.

    Ne radhe te pare te pershendes , ja kalofsh mire me shendet dhe me paqen e Perendine Zotit Krisht.
    Tema mbi shpetimin eshte vertet shume e rendesishem per cdo te krishtere.

    Ju pretendoni se, shpetimi humbet prej te krishterit te shpetuar, por gjithsesi kjo eshte perzgjedhja juaj dhe askush nuk ka te drejte qe tju gjykoje.

    Ne pergjgijen tuaj me beri dicka pershtypje ku konkretisht ju thoni:
    " une jam e Shpetuar, dhe kaloj nje perjudhe te veshtire, dhe dale nga dale heq dore nga leximi i bibles dhe nga lutja... e largoj komplet Perendine nga jeta ime , si thoni ju: nuk e humbas Shpetimin??"
    Se pari dua tju them se, njeriu nuk eshte i shpetuar sepse thote :"JAM I SHPEUTAR". Pra ju qysh ne fillim te pyetjes tuaj e vendosni veten te Shpetuar, por me aprovim prej vetvetes. Te pranosh qe je i shpetuar, se pari duhet te jesh i Rilindur ne Krishtin Jezus. Pyejtja eshte: Perse i SHPETUARI se pari duhet te RILINDE ME ANE TE kRISHTIT?
    Per kete referohu tek fjalet e JEzusit drejtuar Nukodhimes.Gjon:3:3.

    " ...nese njeriu nuk LIND prej se lartmi eshte i PAFUQISHEM te shohe mbreterine e Perendise."

    Pra , nese dikush thote : "JAM I SHPETUAR" dhe ne fakt ai ende nuk ka rilindur ne Krishtin JEzus, me patjeter e ardhmja e tij do te jete nje BRAKTISJE ndaj Bibles, Krishtit dhe Perendise, per te vetmin fakt sepse, ai nuk eshte bere nje KRIJESE e RE simbas Krishtit. Kjo gje qe te them eshte shtylle ne besimin e krishtere. Shume njerez duke mos e kuptuar kete fakt, dalin ne konkluzion te gabuar dhe keshtu perfundimi i tyre mbi shpetimin eshte gjithone i gabuar. Psh , le te arsyetojme simbas mesimit tuaj.
    Ju thoni: JAM E SHPETUAR, dhe me pas dilni ne perfundimin : e BRAKTIS Perendine.
    Me lejoni qe tju pyes: Ku je ti e sigurt se je e shpetuar?
    Ti mendon se : te qenit orthodhokse apo katolike apo protestante te jep shpetimin? Ti mendon se, te vajturit ne kishe dhe te ndejkurit e zakoneve religjionoze te jep shpetimin?
    Pa rilindjen ne Krisht nuk ka shpetim.
    Cfare do te thote te jesh i Rilindur ne Krishtin Jezus?
    Njeriu ka ne dore qe te PERZGJEDHE nepermejt lirise se tij, ta pranoje apo jo Perendine. Qysh ketu fillon ecja drejt paqes me Perendine.
    Perendia e njeh cdo ZEMER , dhe Ai e di nese njeriu e ka pranuar Krishtin me te vertete apo jo. Perendia njeh cdo vullnet personalisht te gjithsecilit prej nesh, pra Ai pasi njeh plotesisht deri ne FUND se, kush e ka pranuar Ate me gjith ZEMER , atehere Perendia i jep Besimtarit te krishtere Frymen e tij te Shenjte. Keshtu Besimtari neperemjt marjes se Frymes se Shenjte , eshte veshur me pushtet nga Lart( Luka:24:44.) VESHJA me PUSHTE nga LART do te thote: Te qenit i Rilindur me ane te Krishtit , nepermjet vdekjes dhe ringjalljes se Krishtit ( Rom:6:1-6.) Me pas Perendia dergon Frymen e tij te Shenjte , i Cili e vesh me pushtet Besimtarin , duke e transformuar ate ne nje karkater me Krishtn. Fryma e Shenjte e TRANSFORMON ne karakter te krishterin neprmejt nente Frytave te Fryems ,dhe e FUQIZON ate nepermejt HARIZMAVE te saj.Keshtu tashme kjo KRIJES e Re ne Krisht , ndryshon nga krijesa e pare ( Adami). Kjo krijese eshte e ndertuar simbas karakterit te Krishtit dhe keshtu kjo KRIJESE e Re ne Krisht perzgjedh jo simbas vullnetit te MISHIT, ( sepse eshte i vdekur per MISHIN, me ane te vdekjes dhe ringjalljes se Krishtit),por perzgjedh simbas VULNETIT te Perendise duke bere Vullentin e Krishtit.
    Shiko tani e nderuar Abigail, se sa ndryshim ka perfundimi juaj, me faktin konkret qe na jep bibla. Qe ta kesh me te konkretizuar po te sjell nje shembull prej Davidit.
    Cfare ndodhi me mbretin David?
    Ai per te mare Bath Sheben per grua, pregatit vdekjen e burit te saj ne lufte, pra gjithsesi ketu kemi nje verpim kryekeput te keq, dhe aspak simbas vullnetit te Perendise. Por cfare ndodhi me Davidin? A e braktisi Perendia ate ? A ja hoqi atij Shpetimin?
    Perendia nuk u bashkua me kete veper te Davidit, prandaj dhe e ndeshkoi ate duke mos e lene te roje biri i tij i lindur nga nje veprim i keq, por Perendia nuk e braktisi Davidin, pasi Ai e kishte perzgjedhur ate per planin e tij. Perendia e njihte ZEMREN e Davidit , dhe e dinte se ajo ishte plotesisht me Perendine deri ne fund. Keshtu eshte dhe cdo i Krishtre , i cili ka RILINDUR ne Krishtin JEzus. Ai edhe nese per nje moment do te "largohet", do te bjere apo nuk do te ece drejt simbas mesimit te PErendise, Ati Perendi e DISIPLINON ate duke e sjell perseri ne paqe me PErendine. Sepse Ati ndeshkon cdo bir te tij, thote Pali. Ndeshkimi i djalit plangprishes (jeta jashte familjes), beri qe me ne fund BIRI te ktheje syte drej t Atit, por perse? Sepse ishte BIR dhe jo kopil. KEshtu Nje i krishtere , pas ndeshkimit qe mer, menjehere ben PENDESEN ku HIRI dhe Gjaku i KRishtit jane prezent ne jeten e besimtarit te Krishtere , dhe keshtu ai perseri vjen ne paqe me Perendine.
    E gjithe Jeta e besimtarit te krishtere nuk eshte "AKSION" ku ai fiton, mbron dhe ruan Shpetimin, por jeta e tij eshte : BERJA e Vulllnetit te Atit Perendi, duke jetuar jo per vete por per Perendine. Eshte Perenia, thote Davidi, MBROJTESI Im, FITIMTARI dhe Shkembi im. Kush eshte ne TEHEML te Krishti nuk bije sepse eshte ndertuar ne SHKEMB.

    Me lejoni qe tju drejtoj disa pyejte: A mud te besh vullnetin e Atit nese nuk je Bir i Atit? A mund te jesh BIR i Atit pa qene i LINDUR prej Atit ? A mund te jetosh simbas Vullnetit te Atit pa u cliruar nga MEAKTI dhe ndeshkimi i tij? Cdo i krishtere ben vllnetin e Atit pasi ai ka mare Clirimin nga mekati, pasi ai ka RILINDUR ne Krishtinm Jezus, me ane te vdekejes dhe ringjalljes se Krishtit , pasi ai ka rimare BIRERINE prej ATIT, e cila u dha FALAS me ane te Krishtit.
    Ju e merni vullnetin e lirie te njeriut ne MISH, dhe e vendosni ate ne te dy rastet, edhe tek krijesa e vjeter mekatere(dmth, i parilindur) edhe tek KRIJEA e RE (dmth i rilindur ne Krisht). Perendia tha me ane te profeteve se, ne ditet e fundit , une do te shperndaj nga Fryma ime tek cdo besimtar, dhe do tju jap nje MENDJE dhe nje SHPRIT te ri. Pra KRIJESA e Re ne Krisht , ka mendjen e Krishti dhe FRUMEN e Tij, keshtu, ajo nuk perzgjedh me simbas MISHIT por simbas Frymes. Pra cdo Krijese ka dhe perzgjedhjen e vet, keshtu nuk duhet ti ngatrojme asnjehere, sepse Vullneti i MISHIt eshte KUNDER Frymes.
    Ne lidhje me Apostullin Pal, ju jeni paksa kontradiktore. Ne njeren ane pohoni me vendosmeri dhe thoni se, Pali e dinte ploteisht qe ishte i Shpetuar, dhe nga ana tjeter thoni se , Pali na tregon se shpetimi mund te humbase!
    Pali na tregon se RRuga drejt Perendise eshte si nje GARE qe ben Atleti drejt fitores se trofeut. Ketu duhet te them se, ne kete GARE hyjne plot , por ate e fiton vetem ai qe eshte me Krishtin.
    " Une mund te bej cdo GJE me ane te Krishtit qe me jep FUQI."
    Pra nese ne kete Gare do te hyjne te krishter pa KRishtin , ( te pa RILINDUR) ata e kane humbur Garen qysh ne fillim. Une , thote Pali, rend si ai qe e FITON GAREN, dhe jo si ai qe e HUMB. Ky perfundim eshte "BARDHE e ZI", O me KRishtin , o pa Te.
    Pra perfundimisht mud te them se, ne pergjigjen tuaj kishte nje BASHKIM ekstremesh , ku nga njera ane thua se jam e SHEPTUAR , dhe nga ana tjeter thua se jam e HUJMBUR. DRITA nuk mund te jete nga njera ane DRITE dhe nga ana tjeter Erresire.
    I shpetuar eshte vetem i RILINDURI ne KRisht, ndersa i HUMBUR eshte vetem KRIJESA e vjeter, ne vullent te MISHIt dhe nen denim te MEKATIT. Njeriu i perket ose njeres krijese ( Adamit tokesor) ose tjetres( Adamit prej Qiellit, Krishtit).
    Nese deshiron mund te diskutojme , por gjithmone nen mesimin e Fryems dhe Fjales se EPrendise.
    Ps. Sa per Mohimin e Pejtrit, ti thua se Pejtri e mohoi Jezusin, dhe keshtu na sjell nje dallim pendesash midis Judes dhe Pejtrit. Per kete kam dy pyejte:
    1-Qe te dy e kishin PERZGJEDHUR dhe PRANUAR NJERSOJ JEZUSIN ?
    2-Cfare i dallonta ata nga njeritjetri?
    Deshmeusi
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 25-01-2003 mė 20:52

  8. #8
    mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
    Anėtarėsuar
    10-12-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    785
    HIRI DHE PAQA E ZOTIT TONE JEZUS KRISHT QOFTE ME TY!!!

    Per Deshmuesin!

    Ne radhe te pare mendimi im qe nje i krishere I Rilindur, mund qe ta humbase Shpetimin eshte i pandryshueshem!!!

    Nuk e di si e kuptove sqarimin tim, por kur te solla shembullin nuk e kisha fjalen konkretisht per veten time.

    Konkretisht kam hyre ne vitin e 7 qe kam pranuar Jezusin ne jeten time si Zotin dhe Shpetimtarin tim. Jam nje bije e Tij e lare dhe e vulosur ne gjakun e Tij. E pagezuar ne uje dhe me Fryme te Shenjte. Besoj qe te krijosh nje mesazh per mua qe te kuptosh se nuk jam nje fillestare por kam kaluar eksperienca te medha ne jeten time dhe tronditese dhe kjo eshte nje arsye me shume per te deshmuar per Fuqine, Lavdine dhe Hyjnine e Tij.

    Te hyme ne teme tani.

    A ke njohur besimtare te tjere qe ne te vertete jane rilindur dhe e kane pranuar Zotin Jezus, jane pagezuar, kane deshmuar per Te, per disa vite te tera dhe ka ardhur nje kohe qe ata jane larguar nga besimi, nga kisha, nga Perendia, dhe qe sot jetojne nje jete mekatare ne bote bashke me boten.

    Si thua ti, keta ish te rilindur dhe te shpetuar dikur, jane akoma te shpetuar, e kane shpetimin e tyre ne xhep???

    Po te vinte Zoti Jezus, si thua ti, a do te ngjiteshin ata ne ato momente ne qiell, vetem e vetem se ata dikur u rilinden dhe u shpetuan???

    Ne kete kuptim e kisha, kur thosha se NJE I KRISHTERE MU7ND TA HUMB SHPETIMIN E TIJ, NESE NUK QENDRON NE ZOTIN JEZUS DERI NE FUND!!!

    Pres pergjigje.....

    ABIGAIL
    Dituria prehet nė zemrėn e atij qė ka mend, por ajo qė ėshtė nė zemrėn e budallenjve merret vesh.

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Abigail.

    Zoti Krisht te bekofte me hirin dhe paqen e tij, Miresia e tij qofte mbi ty dhe familjen tende deri ne fund.
    Jam teper i gezuar moter, qe ju e deshmoni Jezusin me gjithe forcen e shpirtit dhe zemers tuaj. Zoti te bekofte per kete pune qe ben.
    Le te hidhemi ne temen , mbi shpetimin e te krishterit.
    Emrin te krishter e mbajne shume njerez, por jo te gjithe jane pjese e Krishtit. Kete fakt Jezusi naj tregon tek shembelltyra e 10 virgjereshave. JEzusi ne kete shembelltyre na tregon se te 10-ta keto vajza quheshin virgjeresha , qe do te thote: te krishtere, por midis tyre kishte nje ndryshim te tejskajshem ( bardhe e zi). Jezusi thote se 5 prej tyre ISHIN ( jo u bene me pas) budallaqe, ndersa 5 te tjerat ISHIN te mencura. Kshtu Jezusi ne fund na tregon se, BUDALLAQET ISHIN budallaqe dhe mbeten te tilla deri ne fund, ndersa te Mencurat ishin te mencura dhe mbeten deri ne fund te tilla. Keshtu rruget e tyre ishin te ndryshme. 5 te mencurat hyne ne dasmen e dhendrit, ndersa budallaqet mbeten jashte.
    Pra Jezusi ne kete shmbelltyre nuk na jep ndonje HAMNEDJE qe te mendojme se, dikur keto BUDALLAQE kishin qene njesoj si te mencurat ( dmth.te rilindura) dhe me pas ato e humben DITURINE dhe u BENE budallaqe.
    Por le te vazhdoj me ate cka ju kerkoni.
    Ju thoni se ka plot besimtare te krishtere, te cilet jane pagezuar, kane deshmuar emrin e Krishtit, si dhe jane Rilindur e tjera, dhe me pas, kata jane larguar nga Krishtit duke ecur ne nje jete mekatare. Dhe ne fund ju ngrini pyejten: Nese Krishti do te vije do ti mare keta lloj besimtaresh ne qiell?
    Mendoj se pak a shume kjo eshte pyejta dhe koncepti i mendimit tuaj. Se pari le te ftojme Frymen e Perendie qe te na jape nje meszh sa me te qarte. Me lejoni qe te bej nje shpjegim simbas bibles.
    Mendoj se tek MAt:7:22-23. Jezusi na jep plotesisht nje shpjegim te qarte rreth ketij problemi. tek varg. 22 Jezusi Thote:
    "Shume do te me thone ate dite: O Zot O Zot, a nuk profetizuam ne emrin tend, a nuk debuam demone ne emerin tend, a nuk kemi bere shume vepra te fuqishme ne emerin tend?"
    Ka plot nejrez te cilet e lexojne kete varg dhe dalin ne perfundimin se, keta nejrez te cilet do te therasin ne ate dite O zot O Zot, jan besimtare te vertete te krishtere. Mbase dhe ju Abigail, mendoni se keta jane te RILINDUR. Kur isha ne Greqi nje besimtare grek me pyeti dhe me tha: Perse JEzusi ju thote ketyre besimtareve te krishtere te cilet kane bere gjithe keto gjera ne emer te Krishtit, Ikni se nuk ju njoh? Me lejoni qe tja u shpjegoj ploteisht arsyen se perse Jezusi ju tha ne vargun me poshte:
    " Une nuk ju kam njeohur ASNJEHERE, largohuni nga une ju te gjithe qe kini bere paudhesine.."
    Se pari , per mua deshmia e vertete jane fjalet e Jezusit, sepse ai eshte Zot dhe Perendi. Por une do te ndalem konkretisht tek fjalet e Jezusit , i cili ju drejtohet atyre me keto fjale : "Nuk ju kam njohur ASNJEHERE".
    Keto fjale na deshmojne plotesisht se keta lloj te Krishtersh , te cilet edhe mund te jene pagezuar, te cilet edhe kane bere vepra te fuqishme ne emer te Krishtit e plot tjera gjera si keto, nuk kane qene asnjehere bij te Atit Perendi, sepse po te ishin BIJ do te ishin KTHYER (djali plangprishes) tek Ati, pra ata nuk kane qene asnjehere te RILINDUR, sepse atehere do te ishin BIJ te lindur prej Atit Gjon:1:13. Pra perfundimidht themi se: Ata asnjehere nuk kane BESUAR ploteisht simbas BESIMIT te Perendise tek Krishti. Keta lloj te krishteresh nuk jane bij por KOPILA, dhe Kopili nuk eshte trashegimtar. Fjala, "ASNJHERE" e qe Krishti permend per keta lloj te krishtersh, tregon me se miri se, ata asnjehere nuk kane besuar dhe pranuar Jeusin si te vetmin Zot e Perendi.
    Vereje me kujdes vargun 22, ku Jesui na tregon se, ata nuk e permendin asnje here fjalen "BESUAM TEK KRISHTI", pra ata nuk kane BESUAR ASNJEHERE tek KRISHTI. Ky faktor eshte vendimtar ne besimin e Krishtere. Ne jemi te shpetuar jo per shkak te VEPRAVE , por per shkak te BESIMIT tek Krishti EFES:2:8-9. Nese veren me kujdes vargun 22, do te shohesh se ata jane duke deshmuar vetem Vepra dhe aspak deshmine e BESIMIT tek krishti. Pali thote se , cdo gje qe behet pa BESIM eshte Mekat. Pra ne rastin konkret ata jane duke u mburur me VEPRAT qe Perendia ka bere ne kishen e tij, ku edhe ata kane qene ANETARE EMERORE, DHE ASPAK PJESE E TRUPIT TE KRISHTIT. Qe ta kuptosh kete gje , kujto apsotujt e Krishtit kur Jeusi i dergoi me misoin Mat:10. Apostujt bene shume mrektulli por me apsotujt ishte dhe Jude iskarjoti, ai qe e tradhetoi Jezusin. Pra deshmija e ketyre lloj te krishtreve, eshte njesoj si deshmija e Judes, i cili ishte pejsemares ne te gjitha mrekullite qe Jeusi kreu, por ai nuk ishte asnjhere pjese e Krishtit.
    Faktikisht keta lloj te krishteresh ne ate dite, do te permendin vetem VEPRAT, te cilat jane kryer ne Kishe sepse edhe ata kane qene dikur anetare EMERORE te kishes, por ansjehere pjese e Krishtit. Pra JEzusi i cili di ploteisht se cilet jane ata qe e kane pranuar dhe BESUAIR ate me gjithe zemer, si dhe cilet jane ata qe nuk e kane perzgjedhur, pranuar dhe BESUAIR JEzusin simbas BESIMIT qe vjen nga Perendia. Prandaj JEzusi na tregon se ne ate dite Ai do tju pergjigjet te remeve, me fjalet : "nuk ju kam njohur ASNJEHERE. ( kushtoji vemendje keti fakti)
    Po keshtu kam dhe dicka tjeter per tju treguar.
    Ne vertet shohim shume besimtare qe dikur vinin ne kishe , dhe me pas jane larguar nga besimi, por ketu ne duhet te jemi te kujdesshem ne ato cka deshmojme. Se pari, askush nuk mund te dije dhe te shohe si Perendia, prandja dhe Jezusi tha: MOS gjykoni qe te mos gjykoheni. Ju i quani te RILINUR keta besimtare, por a eshte ne gjendje "Syri i Njeriut" qe te shohe se kush eshte i RILINDUR ne kishe dhe kush nuk eshte? A eshte ne gjendje "Syri i Njeriut" qe te dije se kush eshte i Shpetuar dhe kush jo? Per kete le ti kushtojme pak vemendje letres se pare te Korinthasve. 1Kori:5:1-5.
    Pali ne kete leter ju drejtohet besimtareve te kishes ne Korinth, pasi atje kishte plasur nje skandal shume i madh. Atje po kryhej nje kurveri e pa pare ndonjehere . Kurveria arrin kulmin sa qe, njeri, thote Pali, shkon me gruan e te jatit ( njerken). Por le te shohim se si e konsideron Pali kete besimtar (imoral), i cili vinte ne kishen e Korinthit. Vepra e ketij besimtari , ishte nje veper mekatare e vdekshme, pra kursesi kete veper nuk mund ta beje nje besimtar i vertete i krishtere. Por cfare bari Pali? Ai nuk e gjykoi ate me gjyqin e Perendise, sepse ky gjykin i takon vetem Krishtit i cili njeh gjithshka dhe di cdo te vertete. Pali ne vargun 5, thote:
    " vendosa qe ky njeri te dorezohet ne dore te satanit per prishjen e mishit , qe ti shpetohet Fryma ne ditene Zotit Krisht."
    Perse Pali veproi dhe deshmoi ne kete menyre rreth ketij besimtari imoral? Kjo, sepse Pali nuk mund te SHOHE dhe te DIJE ate qe SHEH dhe DI Perendia. Pali, te gjithe ata qe vijne ne kishe i KONSIDERON te krishtere (VIRGJERESHA) dhe te shpetuar ne emer te Krishtit. Pra ai konkretisht nuk e di fundin e ketij njeriu qe kreu kete mekat kaq te madh, spese mbase ky njeri deri ne fund te jetes se tij, mund te pendohet dhe te kthehet tek Krishti. Prandaj Pali gjykon VEPREN e ketij besimtari , dhe kjo Veper vjen prej MISHIT, prandja ai thote qe, "Mishi ti prishet, (per shkak te MEKATIT) dhe Fryma ti shpetojhet", ( nese ai nje dite do te BESOJE plotesisht tek Krishti). Nje fakt te tille e kemi tek Krimineli ne kryq, i cili ne agonine e vdekjes pranoi Jezusin dhe mori shpetimin. Si mendoni ju Abigail: A mund ta mendonte ndonje prej dishepujve te Krishtit se, krimineli ne kryq do te Rilindte dhe do te pranonte Jezusin si shpetimtarin e jetes se tij , ne agonine e kryqit?!?!. Pikerisht askush prej nesh nuk mund te flase me bindje se , ata disa qe jane larguar nga kisha, kane qene te RILINDUR , kane qene te shpetuar dhe me pas e kane humbur shpetimin dhe keshtu do te shkojne ne FERR
    Kete te fshehte e di vetem Perendia ( mos gjykoni qe te mos gjykoheni). Ne me ane te vepres e cmojme besimin dhe besimtarin, por nuk mund ti bejme atij Gjyqin e Perendise , duke thene se ai ka humbur shpetimin, dhe epr ekte duhet te shkoje ne FERR. Ky lloj arsyetimi dhe gjykimi eshte i RREZIKSHEM per cdo besimtare te vertet. Per kete Jezusi tha : Askush nuk ka te drejte qe te gjykoje sherbetorin e tjetrit.
    Mbase u zgjata pak, por te ftoj qe te shikosh dhe shembelltyrene TALLANTAVE. Zoteria ju ndavi te tre sherbetoreve TALLANTA , dhe kete ndarje ai e beri simbas AFTESISE qe sherbetoret kishin. Pra me kete fakt Jeusi na deshmon se, Perendia e njeh gjithsecilin personalisht . Ai e di se kush jam une dhe kush je ti, Ai e di se a jam une i Rilindur dhe i shpetuar , apo jo. Pra e megjithse Perendia e di se nje dite do te largohesh apo jo nga besimi, ai ta jep perseri TALLANTEN , ne menyre qe ne fund te jete fajtor njeriu dhe jo Perendia. Pra Zoteria i konsideroi qe te TRE, sherbetore, edhe pse i njihte shume mire, edhe pse e dinte se sherbetori i trete ishte pertac dhe dembel , qe ne rastin konkret ky sherbetor simbolizon ata te krishtere qe e megjithse vijne ne kishe mbeten jashte mbreterise ( Virgjeresha Budallaqe), ai ja u dha TALLANTEN. Pra JEzusi na tregon se ,Zoteria ja dhe edhe ketij ketij sherbetori pertac TALLANTEN , dhe TALLANTA eshte HIRI dhe MIRESIA Zotit Perendi, dhene njeriut per shpetim.
    E nderuar Abigail, nuke e di nese kam dhene dicka qe mund tju ndihmoje ne ceshtjen qe ne jemi duke diskutuar. Gjithsesi eshte Perendia dhe Fryma e Shenjte qe na zbulon te verteten e Perendise.
    Abigail zoti Krisht te bekofte, paqe dhe dashuri pac ne zemren e tende.
    Me dashuri ne Krisht Deshmeusi.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 28-01-2003 mė 03:15

  10. #10
    mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
    Anėtarėsuar
    10-12-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    785
    Hir dhe paqe nga Perendia per Deshmuesin!!!

    Me pelqyen ato qe shkruajte dhe paksa u sqaruan gjerat.

    Mendoj se nuk ishe ti ai qe i kishe shkruar por Fryma vete foli.
    Haleluja.

    Kam nje pyetje?
    Nga mund ta dime ne se 5 virgjereshat nuk ishin te rilindura, sepse Bibla nuk na thote dicka te qarte ne lidhje me kete? Aty thjesht na thuhet se ato nuk qendruan te gatshme deri ne fund, nuk e ruajten vajin per llambat qe mesa kuptoj une simbolizon besimin?

    Shume e mundur qe edhe ato te kishin qene te shpetuara... te rilindura..

    Dhe dua te te pyes edhe dicka tjeter. Nese mund te me pergjigjesh.. Sa kohe ke qe beson, moshen dhe ne cilen kishe shkon, ose ke shkuar ne Shqiperi.

    Me dashurine shpenguese te Krishtit Jezus Abigail
    Dituria prehet nė zemrėn e atij qė ka mend, por ajo qė ėshtė nė zemrėn e budallenjve merret vesh.

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Abigail!

    E nderuar moter Abigail. Se pari dua te te falenderoj per shkrimet qe ti ke sjelle , sepse me te vertet ato kishin nje domethenie teper te madhe per cdo te krishtere.
    Tani qe te mos zgjatemi le te flasim rreth ceshtjes sone.
    Vertet ju beni nje pyetje teper te rendesishme ne lidhje me shembelltyren e 10 virgjereshave.
    Se pari te ftoj qe ta lexosh perseri kete shembelltyre, dhe une kryesisht do te te paraqes, gjithmone nen mesimin dhe udheheqjen e Frymes se Perendise, nje kend te gjere veshtrimi , nga ku ju mund te njihni dhe te kuptoni thelbin e kesaj shembelltyre.
    Jezusi qysh ne fillim na paraqet 10 virgjeresha, dhe ashtu sic e thame edhe ne shkrimin e mesiperm, te dhjeta keto virgjeresha simbolizojne , te KRISHTERET. Me poshte Jezusi na jep nje ekspoze te qarte duke na ZBULUAR se, midis Virgjereshave kishte nje ndryshim thelbesor. 5 prej tyre ishin te MENCURA, dhe pese te tjerat BUDALLAQE. Me fjalet te MENCURA dhe BUDALLAQE, Jezsui nuk ka qellim qe te na tregoje aftesine MENDORE te njeriut. Jezusi ketu eshte duke folur per DITURINE e Perendise, dhe DITURINE qe vjen prej njeriut. Jezusi na tregon se , Virgjereshat e MENCURA kishin DITURINE qe vjen prej Perendise, ndersa virgjereshat budallaqe, kishin DITURINE qe vjen prej njeriut. Tek 1Korin:2:14-16, Apostulli Pal naj jep nje zbulese teper te qarte ne lidheje me ate cka JEzusi kerkon te na tregoje. Konkretisht Pali thote:
    " Dhe njeriu NATYROR nuk mund ti RROKE ( ti prese, ti pranoje dhe ti mare) gjerat qe jane te Frymes se Shenjte, sepse per te jane MAREZI dhe nuk mund ti njohe.."
    Pra Pali e shpjegon fare qarte se, cfare do te thote te qenit "virgjereshe budallaqe" per Perendine. (DITURIA e njeriut eshte MArrezi per Perendine ). Keshtu kemi arritur ne konkluzionin se , Virgjereshat budallaqe , simbolizojn ata te krishtere , te cilet jane ende nen vullnet te MISHIT , dhe ai qe eshte i MISHIT nuk eshte i FRYMES Gjon:1:12-13. Ai qe eshte nen vullnet te MISHIT, nuk eshte i RILINDUR prej se lartmiGjon:3:3-5. Por le te vazhdojme perseri me Palin tek Letra e Korinthasve.
    Ne vargun me poshte Pali thote:
    " Sepse kush e ka njohur mendjen e Zotit qe te mund ta mesoje ate? Por ne kemi MENDJEN E KRISHTIT."
    Te gjithe ata qe kane MENDJEN e Krishtit , jane virgjeresha te MENCURA. Pra e nderuar Abigail, mendoj se ju do te kini mare nje zbulese te plote rreth 5 virgjereshave te MENCURA dhe 5 Virgjereshave BUDALLAQE.
    Ndryshimi qe virgjereshat kishin nga njeratjetra ishte pikerisht DITURIA, dhe DITURIA ne te krishterin e vertete dhe te rilindur ,eshte Krishti 1Korin:1:30. Pra me 5 virgjershat e mencura Jeusi na tregon besimtaret e vertete kristjane , te cilet kane Krishtin ne zemer te tyre, dhe te kesh Krishtin se pari do te thote : te jesh i RILINDUR, dhe se dyti , te jesh i shpetuar, sepse je bir i Perendise dhe trashegimtar.
    Qysh prej fillimi te kesaj shembelltyre dhe deri ne fund, Jezusi na tregon se, rrugen drejt shpetimit e ndoqen vetem 5 virgjereshat e MENCURA, dhe keshtu vetem ato munden te hynin ne dasmen e dhendrit. Por perse? Sepse ato kishin DITURINE e plote per ta perfunduar ate rruge qe kishin nisur. Krishti me kete fakt na tregon se , ne RRUGEN e SHPETIMIT ecin vetem te SHPETUARIT. Une rend si ai qe e fiton garen , thote apostulli Pal. Kjo deshmi e Palit ka shume rendesi per te krishterin. Veshtro nje vrapsit ne pisten e gares. Fituesi eshte gjithmone i pari nga te tjeret gjate kohes qe ata vrapojne, por ai behet fitues dhe mer titullin FITIMTAR, pasi ka keputur perin e finishit. Pra nese e shohim kete vrapist ne dy momente, gjate gares si dhe mbas saj, dalim ne te njejtin perfundim se : ai edhe kur rendte ishti i pari ( dmth fitimtari) por edhe kur ai e keputi perin ishte fitues. por ndryshimi i vetem eshte se pasi ai keputi perin , ju dha mundesi qe te merte TROFEUN, te cilin Pali e quan Kurore te drejtesise, 2Timot:4:8. Pali gjate gjithe kohes deklaron se eshte i shpetuar, pra ai quan te fituar GAREN Filip:1:23. Por "TROFEUN" do ta mar, thote Pali, pasi te vete ne Krishti. Ky fakt ka rendeis shume te madhe. Prandaj dhe pak me siper te thashe se, ne rrugen e shpetimit ecin vetem TE SHPETUARIT. Shikoje kete fakt tek 10 virgjereshat. Ne dasme hyne vetem 5 virgjereshat e mencura. Eshte anormale dhe allogjike te mendosh se, njera prej 5virgjereshave te MENCURA edhe mund te mos hynte ne dasme , qe do te thote: te HUMBASESH e SHPETIMIN. Jezusi na tregon pergjate shembelltyres se, vetem te MENCURAt kryen plotesisht veprimet e nje te SHPEUTARI dhe te RILINDURI ne Krisht. Ndersa Budallaqet kryen verpime te nje te PASHPETUARI , dhe te parilinduri ne Krisht.
    Me poshte Jeuzusi na tregon konkretisht se cdo te thote te jesh i MENCUR apo BUDALLA per Perendine. Te dhjeta keto "VAJZA" mbanin te njejtin emer, Virgjeresha( dmth, te krishtere), te dhjeta Virgjereshat ishin se bashku ( te krishteret ne kishe), te dhejta virgjereshat kishin te njejtin qellim, te dhejta Virgjereshat prisnin dhendrin, pra deri ketu ne shohim se ato ecnin ne te njejten linje. Por duhet thene se, e megjithse ato ecnin ne te njejten "linje" , ato gjate gjithe kohes kishin te njejtin ndryshim: 5 ishin BUDALLAQE dhe 5 te tjerat ishin te MENCURA. Jezusi eshte Perendi dhe ai na jep veshtrimin e Perendise mbi kishen e tij. Ai di qe prej fillimit se kush eshte Budallai dhe kush eshte i Zgjuari, kush eshte i shpetuari dhe kush eshte i humburi. Kur Jeusi deshmon se 5 ishin budallaqe dhe 5 ishin te mencura, ai na jep nje zbulese te vertete qe vjen prej SYRIT te Perendise, i cili njeh gjithshka qysh prej fillimit. Pra nese 5 virgjereshat budallaqe do te kishin qene dikur te mencura, Jezsui nuk do te linte pa na e zbuluar kete fakt shume te rendesishem. Veshtroi te gjitha shembelltyrat e Jezusit, ato kane ne thelb shikimin dhe deshmine qe vjen prej Perendise. Pra JEzusi naj tregon gjerat qysh prej fillimit.
    Por cili ishte rezultati perfundimtar i 10 virgjereshave? 5prej tyre mbeten jashte, ndersa 5 te tjerat hyne tek dhendri. Pra vetem pese virgjersha arriten ta realizojne poltesisht QELLIMIN. Dhe realizimi i Qellimit erdhi vetem si rezultat i DITURISE qe vepronte tek Virgjereshat e MEncura ( Vepra e Krishtit ne zemer te besimtarit).
    Jezusi ne vargun 3-4, na zbulon THELBIN e kesaj Shembelltyre, te ciles duhet ti kushtoje vemendje cdo i Krishtre. konkretisht Jezusi thote:
    " Budallaqet kur moren LLAMBAT e TYRE , nuk moren me vete VAJIN, kurese te MENCURAT , bashke me LLAMBAT moren dhe VAJIN ne ENET e tyre."
    Abigail, ketu po e nderpres biseden time, dhe do ta vazhdoj neser.
    Zoti Krisht te bekofte, dhe ndjehem i gezuar , qe Zoti Krisht me perdori mua, per tju sherbyer sado pak ne Zbulesn dhe mesazhin e Ungjillit.
    ps. vendodhja ime nuk eshe stabel ne nje vend, une shkoj ne nje kishe prozbiteriane, dhe jam nje evangjelist i Krishtit.
    Por gjithsesi , bibla dhe lutja jane pjese e jetes sime.
    deshmeusi.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 29-01-2003 mė 03:38

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Jesushaus
    Anėtarėsuar
    05-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    271
    Te dashur motra dhe vellezer, nuk dua t'ju nderhyj ne diskutim, por doja t'ju sugjeroja disa vargje nga Bibla, ne lidhje me shpetimin. Une per momentin nuk kam aspak kohe per te shkruar ne forum, keshtu qe nuk mund te thellohem ne diskutime. Keto vargje i lexova sot ne mengjes para se te lutesha dhe e ndjej ne zemer qe duhet t'i sjell ketu.

    Jezusi thoshte: Qendroni zgjuar!!



    1 ``Unė jam hardhia e vėrtetė dhe Ati im ėshtė vreshtari.

    2 Ēdo shermend qė nuk jep fryt nė mua, ai e heq; kurse ēdo shermend qė jep fryt, ai e krasit qė tė japė edhe mė shumė fryt.

    3 Ju tashmė jeni tė pastėr, pėr shkak tė fjalės qė ju kumtova.

    4 Qėndroni nė mua dhe unė do tė qėndroj nė ju; sikurse shermendi nuk mund tė japė fryt nga vetja, po qe se nuk qėndron nė hardhi, ashtu as ju, nėse nuk qėndroni nė mua.

    5 Unė jam hardhia, ju jeni shermendet; kush qėndron nė mua dhe unė nė tė, jep shumė fryt, sepse pa mua nuk mund tė bėni asgjė.

    6 Nė qoftė se ndokush nuk qėndron nė mua, hidhet jashtė si shermendi dhe thahet; pastaj i mbledhin, i hedhin nė zjarr dhe digjen.

    7 Nė qoftė se qėndroni nė mua dhe fjalėt e mia qėndrojnė nė ju, kėrkoni ēfarė tė doni dhe do t`ju bėhet.

    8 Nė kėtė ėshtė pėrlėvduar Ati im, qė tė jepni shumė fryt, dhe kėshtu do tė jeni dishepujt e mi.

    9 Sikurse Ati mė ka dashur mua, ashtu edhe unė ju kam dashur juve; qėndroni nė dashurinė time.


    Moter Abigail, shpresoj qe keto vargje te te kene ndihmuar, per te pasur te qarte se duhet te qendrojme deri ne fund ne Perendine per te qene te shpetuar.
    Gezohem shume qe je e shpetuar dhe qe je pagezuar ne Frymen e Shenjte. Keto dite te ftohta dimri, Perendia po ben nje veper te madhe ne bashkesine tone. Tek ne po ndodhe nje rizgjim i vertete. C'do dite Fryma po pagezon dhe Perendia po na flet me ane te Frymes me profeci. Njeri profetizon me gjuhet e Frymes tjetri interpreton mesazhin e Perendise. Sapo fillojme sherbesat ndihet prania e Zotit, te gjithe luten me gjithe shpirt, nuk ka gje me te bukur kur te gjithe luten se bashku. Te djelen sherbesa zgjati tre ore, sepse bekimi ishte aq i madh saqe ne nuk mund te ndalonim lutjen. Goja jone nuk ndalej duke levduar Perendine.
    Kur ne e kerkojme Perendine me gjithe zemer, Ai eshte aty prane, dhe eshte gati te derdhe bekimin e Tij ne ne. Jam shume i gezuar qe po perjetojme kete dhe deshiroj qe te gjithe te krishteret, besimtaret e vertete te njohin pagezimin ne Frymen e Shenjte.
    Lavdia i qofte Perendise!!
    Ditėt e njeriut janė si bari;
    ai lulėzon si lulja e fushės;
    nė qoftė se era i kalon sipėr,
    ai nuk ėshtė mė dhe vendi i tij nuk njihet mė.
    Por mirėsia e Zotit vazhdon nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi
    pėr ata qė kanė frikė prej tij,
    dhe drejtėsia e tij pėr bijtė e bijve,
    pėr ata qė respektojnė besėlidhjen e tij
    dhe mbajnė nė mendje urdhėrimet e tij
    pėr t`i zbatuar nė praktikė.

    Psalmi 103

  13. #13
    mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
    Anėtarėsuar
    10-12-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    785
    Jesushaus! Hiri dhe paqa e Perendise qofte mbi ty dhe vellezerit dhe motrat e tjere aty!

    Edhe une e falenderoj Perendine per te gjitha ato qe ben nder ju, por dua te them dicka se ne pak kisha predikohet dhe behet pagezimi me Fryme te Shenjte. Une personalisht e kam perjetuar kete gje dhe e di se per cfare behet fjale, por do te doja ta diskutonim kete teme, ndoshta me vone.

    Sa per kete teme, nuk jam e qarte akoma sepse i jap te drejte edhe DESHMUESIT, por nga ana tjeter kam edhe mendimin tjeter qe e kam shprehur me lart. Sido qe te jete Perendia te me hapi syte qe te mesoj te verteten. Shpeshhere me duket sikur di shume gjera, por nga ana tjeter, jam e gatshme te mesoj gjera te tjera dhe te ndryshoj nese e kam gabim. Asnjehere nuk dal me shpate te them se eshte keshtu sic them une dhe se luan topi. Thjesht gjithmone kam nevoje te mesoj edhe te ndryshoj, ne Zotin.

    Por e di se cfare ndodh me besimtaret dhe shpesh here nuk u hedh faje nese dicka e dine gabim, dhe kete e them edhe per veten time. Ka shume rendesi kisha ku ne jemi pjestare dhe bariu i kishes ose pastori, sepse mesimet dhe dogmat i marrim dhe i mesojme nga kisha ku ne jemi, keshtu qe shume gjera mund ti dime gabim dhe kjo nuk eshte per fajin tone, megjithate jam e sigurte se nese dikush deshiron te mesoje te verteten Perendia do t'ia zbuloje atij, pavaresisht nga kisha ku ai bene pjese.

    Dhe keshtu kur ne mesojme nje mesim te ri, ose nje interpretim te ri ne lidhje me referenca te ndryshme ne Bibel, hasim pengesa dhe ndeshemi ne kundershtime me ato qe mesojme ne kishen ku ne jemi dhe keshtu ngaterrohemi akoma me keq dhe nuk dime se kush eshte e verteta, prandaj personalisht, degjoj shume mesime, i studioj ne lidhje me Biblen, i diskutoj me vellezerit e mi, marr mendime dhe i lutem Perendise qe te me tregoj te verteten.

    Prandaj shpeshhere me duhet te pranoj, edhe pse ne kishen ku une shkoj jepet nje mesim i ndryshem, te verteten ashtu sic ma zbulon Perendia. Dhe ka shume gjera qe nuk bie dakort ne kishen ku une frekuentoj, megjithate i lutem Perendise qe te eci perpara dhe te marre ushqimin e nevojshem, pa shkaktuar trazire tek kisha ku une shkoj. Megjithese ka shume kisha qe jane fanatike ne mesimet e tyre te hershme dhe nese vjen dicka e re, nuk e pranojne ne asnje menyre.

    Nuk po gjykoj, thjesht keshtu ndodh, dhe ky eshte mendimi im personal, dhe Zoti te me fali nese e kam gabim.

    Sa per temen "Nese nje besimtare i rilindur e humbet shpetimin apo jo" nuk jam akoma e sigurte, megjithese perpara disa kohesh, para se ta lexoja ne Internet nga DESHMUESI, kisha biseduar me nje pastor ketu dhe duke me sqaruar nga Bibla arrin ne te njejtin perfundim me Deshmuesin. Kjo gje me vuri ne mendim dhe qe atehere me shqetesonte kjo gje, por thjesht e kisha lene ne heshtje. Ne kishen time predikohet se shpetimi humbet, keshtu qe nuk mund te dilja une qe kam vetem 7 vjet ne Krishtin dhe te mesoja pleqte e kishes, por jo vetem kjo, une nuk isha e sigurte.

    Keshtu qe nuk mendoj se ishte rastesi qe kjo teme me del perseri perpara. Mendoj se Perendia dicka don te me thote.
    Pres Perendine te me flase dhe te te me tregoje se cila eshte e verteta ne lidhje me kete ceshtje dhe jo vetem per mua, por edhe per te gjithe besimtaret e tjere.


    Zoti le te bekoje punetoret e Tij dhe ti perdore per lavdine e Tij.

    Me dashurine shpenguese te Krishtit Jezus, Abigail

    ________________________________________________
    E kam zemren te hapur perpara Perendise, qe nese dicka e kam gabim, te me hapi syte dhe ta mesoj. Dua te ndryshoj. Gjithmone kam nevoje te ndryshoj!!!
    Dituria prehet nė zemrėn e atij qė ka mend, por ajo qė ėshtė nė zemrėn e budallenjve merret vesh.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Jesushaus
    Anėtarėsuar
    05-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    271
    E dashura motra Abigail,
    gezohem shume qe ti je ne kerkim te gjerave te qiellit. Une do te doja te diskutonim mbi pagezimin ne Frymen Shenjte, por per momentin jam shume i zene. Mendoj qe pas disa muajve mund ta bejme kete. Qe te flasesh per pagezimin ne Frymen e Shenjte, duhet ta perjetosh sic e the vete.
    Une te solla keta vargje nga Bibla qe jane fjalet e mesuesit tone te pagabueshem, te Shpetimtarit tone, Zotit tone, Jezus Krisht. Sic e thashe me lart nuk dua te hy ne diskutime, por kete e ndjeja me te vertete nga Perendia, qe duhet ti fusja ata vargje ne forum. Fjala e Perendise eshte shume e qarte per kete ceshtje. Une kam pasur diskutime te ndryshme me shume besimtare te drejtimeve te ndryshme, neper ungjillizime ne rruge dhe ne raste te vacanta ku kemi rene ne kontakt. E mira e te mirave eshte te leme te flasim Biblen, Fjalen e Perendise, dhe te leme Frymen e Shenjte te na ndricoje dhe te na jape dituri, qe ta kuptojme planin e Perendise ne jeten tone.
    Rendesi ka te lutemi ne Fryme, qe te kuptojme Shkrimin e Shenjte. Rendesi ka qe te jemi ne Perendine dhe te lutemi per te tjeret, te ndajme me vellezerit ate qe Perendia na thote, te lutemi per njeri-tjetrin. Nese dicka qe predikon pastori ty nuk te duket conforme me Biblen, shko tek ai dhe pyete me urtesi, diskutoni, lutuni bashke, ne menyre qe te mos kesh me dyshime ne mendjen tende, ne menyre qe te marresh bekimin e Perendise duke u perqendruar ne Fjalen e Tij dhe jo tek dyshimet.
    Ne Bibel thuhet qe djalli vjell rrotull si nje luan i uritur. Jezusi thote: Jini vigjilente!! Nje demon qe iken nga nje njeri sillet rrotull dhe vjen me shtate te tjere. Cfare kerkon te na marre neve ky luan? Si mendon ti? Perse duhet te jemi zgjuar? Nese eshte e vertete, “nje here i shpetuar, gjithmone i shpetuar”, c’rendesi do te kishte te rrime vigjilente? Jezusi sjell shembullin e grurit dhe te egjres. Kur mbijne dhe rriten ngjajne njelloj, vetem nje bujk i mire mund ti dalloje nga njera-tjetra. Por kur vjen koha e frutit, ato njihen.
    Ne rastin tjeter Jezusi flet per virgjeresha. Ato nuk ngjanin si te tilla, por ishin me te vertete virgjeresha.
    “Virgjereshe = e pandotur, e paster”, cilesite e kishes se Krishtit. Por pese nga ato, nuk kishin vaj. (Zoti Jezus bej qe ne te kemi gjithmone vaj me vehte, mbushi vazot tona perdite !!!). Te dhjeta dremiten, sepse dhendrri po vonohej (Zot bej qe te mos dremisim kurre !!!), por pese u treguan te mencura qe kishin aq vaj, sa per te hyre tek dhendrri. Dhe Zoti e perfundon kete shembelltyre me kete varg :
    « PRANDAJ RRINI ZGJUAR, SEPSE NUK E DINI AS DITEN AS OREN NE TE CILEN DO TE VIJE BIRI I NJERIUT . »
    Perse duhet te rrime zgjuar? Perse Zoti thote : Kush do te qendroje besnik deri ne fund, do te kete jeten e perjetshme ?
    Shume shembuj kemi ne Bibel. Kemi Salomonin dhe renien e tij, Sansonin dhe shume shembuj qe na i jep Pali. Kemi Davidin qe lutej : Zot mos me largo nga prania jote ... etj etj.
    Moter Abigail, nese ke dyshime per kete, beje objekt lutjeje, qe Perendia te te heqe cdo dyshim nga mendja jote. Kerko vetem nga burimi i vertete. Perendia jone eshte i drejte dhe besnik, Ai do te te drejtoje ne rrugen e drejte.
    Do te doja te hapnim nje teme ku te flasim per perjetimet tona te perditshme me Perendine, ne menyre qe te jemi me te bashkuar, qe ti japim kurajo njeri.tjetrit dhe te lutemi per njeri-tjetrin.

    Zoti qofte me ty !!
    Ditėt e njeriut janė si bari;
    ai lulėzon si lulja e fushės;
    nė qoftė se era i kalon sipėr,
    ai nuk ėshtė mė dhe vendi i tij nuk njihet mė.
    Por mirėsia e Zotit vazhdon nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi
    pėr ata qė kanė frikė prej tij,
    dhe drejtėsia e tij pėr bijtė e bijve,
    pėr ata qė respektojnė besėlidhjen e tij
    dhe mbajnė nė mendje urdhėrimet e tij
    pėr t`i zbatuar nė praktikė.

    Psalmi 103

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    " Nje zemer qe pyet, meson."
    Jam shume i gezuar teksa shoh se, sa merkullueshem dhe paqesisht diskutojne vellezerit dhe motrat e mij. Kjo miresi vjen prej Perendise.
    Se pari JEsushaus, te pergezoj per vargjet teper inkurajuese qe kishe sjelle, pasi ato japin me te vertete nje imazh te plote rreth temes qe ne po diskutojme. Zoti Krisht te bekofte ne sherbesen tende, lutu edhe per mua , qe Zoti te me hape gojen qe te deshmoj lirshem dhe paster Ungjilli e shpetimit.
    Moter Abigail. vertet jam shume i impresionuar prej sinqeritetit tend te krishtere. Kam deshire qe, perpara se te filloj te flas rreth shembeltyres se Virgjereshave, dua tju udheheq ne nje lutje. Le te ftojme sebashku Frymen e Perendise qe te na hape "Syte" e Mendjes dhe te Zemeres, per te na zbuluar MSITERIN e TIJ.
    Le te lutemi se bashku.

    " Ati yne i Shenjte qiellor!
    Ja tek vije para teje si nje bije e shpetuar ne Krishtin Jezus. E di o Perendi , se ti e dhe Birin tend te vetem Zotin Krisht , qe te vdese per mekatet e mija, dhe une me ane te gjakut te tij jam e shpetuar . Te falenderoj o Perendia qe me ke perzgjedhur per mbreterine tende. E di O Zot se nuk jam e denje dhe nuk e meritoj aspak kete MIRESI , per Dashuria jote eshte aq e madhe sa nuk mund te tregohet. Une jam e lumtur qe ndjehem e sigurt ne doren tende te djathte, ku askush nuk mund te me heqe . Me bush O zot me Frymen tende , dhe me trego gjithmone vullnetin tend. ME jep FORCE qe ti qendroj te ligut KUNDER , sepse ti je Shkembi dhe Mburoja ime.
    At qiellor! Hape zemren time dhe me zbulo te verteten rreth Shpetimit. Jam e sigurt se, Fryma jote do te me zbuloje mesazhin e vertete, sepse ti je Perendia i dashurise dhe i Miresise qe nuk mbaron asnjehere. Fale paditurine time dhe mos me shperble pas veprave , por mbas besimit.
    Te gjitha keto i lyp, i kerkoj dhe trokas ne emer te Krishtit. Amin.
    Le te vazhdojme me pjesene dyte te shembelltyres se "10 virgjereshave".
    Jemi ne vargjet : 3-4. ku konkretisht Jezusi thote:
    " Budallackat kur moren llampat e tyre, nuk moren me vete vajin, kurse te Mencurat, bashke me llampat moren dhe Vajin ne ENET e e tyre"
    Moter Abigail, le te ftojme Frymen e Perendise qe te na zbuloje misteret e Perendise, dhe te na jape Zbulesen e plote dhe mesazhin e plote te Krishtit.
    Nese i veren me kujdes te dyja keto vargje, Jezusi na tregon qartazi ndryshimin qe ekzistonte midis virgjereshave Budallacka dhe atyre te Mencura. Jezusi ketu perdor disa simbole te cilat jane: LLampat, Vaji dhe Ena.
    Llampa simbolizon Shpritin e njeriut. Tek Fj. Urta:20:27 thuhet:
    " shpriti i njeriut eshte LLAMPA e Zotit , qe vezhgon tere skutat me te fshehta te zemeres."
    Po keshtu VAJi , simbolizon Frymen e Perendise tek besimtari i krishtere. Ne dhjaten e vjeter, mund te maresh nje mesim te mrekullueshem rreth VAJIT qe hidhej mbi koken e profetit apo sherbesatrit te Perendise. Vaji ishte "mjeti" nerpemejt te cilit Fryma e Perendise vepronte tek Porfeti dhe sherbestaret e Perendise. I vajosur do te thote, i ndare dhe i vecuar per punen e Zotit, dhe i mbushur me Frymen e Zotit. tek 1Gjon:2:20-27. Gjoni i quan besimtaret e krishtere: te VAJOSUR. Juve , thote Gjoni, ju MESON dhe ju UDHEHEQ VAJOSJA qe kini mare prej te Shenjtit. Pra kujtoni fjalet qe JEzusi ju tha Apostujve perpara se te ngjitej ne qiej: Gjon:13:26: " ...por Fryma e Shenjte, qe Ati do ta dergoje ne emerin tim, do tju MESOJe cdo gje dhe do tju kujtoje te gjitha keto qe ju thashe".
    Pra Ky eshte VAJI ( Fryma) i Perendsie qe meson, udheheq, dhe e ruan te krishterin deri ne fund. Por ketu ka dhe nje dicka tjeter qe eshte shume e rendesihme per cdo te Krishter. Vereji me kujdes fjalet e Jezusit , se cfare na deshmon ai per 5 Virgjereshat e Mencura. "....te Mencurat bashke me llampat moren dhe VAJIN ne ENET e tyre."
    Jezusi na tregon nje ndryshim qe ekziston midis dy grupeve te virgjereshave. Budallaqet moren me vete vetem llambat, dhe nuk moren VAJ. Ndersa te Mencurat, kur moren llampat, moren dhe VAJIN ne ENET e tyre. Pra ketu kemi nje zbulese te shkeqyer qe Fryma e Perendise na zbulon dhe na tregon. Budallackat nuk kishin as ENE , as VAJ, ndersa te Mencurat kishin edhe ENE edhe Vaj. Pra Virgjereshat budallaqe jane ata te krishtere, ne te cilet nuk banon Fryma e Perendise. Bilba na tregon se( Gjon:4:24.)Perendia eshte FRYME dhe ata qe e adhurojne , duhet ta adhurojne ne fryme dhe ne te verte.
    Pyetja ime eshte: a munda ta edhuroje Perendine ne fryme ai qe nuk ka Frymen e Perendise? Pese virgjereshat e Mencura , me VAJIN qe kishin mare, ishin ne gjendej te plote qe te ndriconin rrugen me llampat e tyre, per tek dhendri. Me kete fakt JEzusi na tregon se, ne Rrugen e Krishtit ecen vetem ai qe eshte i Rilindur.
    Ju Abigail ne shkrimin e mesiperm me beni nje pyetje dhe me thoni: Si mund te bindem dhe te kuptoj se, 5 virgjereshat budallaqe dikur mund te kishin qene te rilindura , por me pas ato e humben Rilindjen?
    Jezusi thote se , virgjereshat budallaqe nuk MOREN VAJ (Frymen e Perendise) me vete. Me kete fakt Jezusi na tregon se, Fryma e Perendise nuk mund te jetoje tek njeriu i cili eshte ende nen denim te mekatit. Po keshtu Pali tek 1korinth:3:16, na jep nje ndarje DRASTIKE qe ekziston midis besimtareve Fymore( ne te cilet banon Fryma), dhe atyre mishore. Per kete ai thote: a nuk e dini ju se jeni TEMPULLI I PERENDISE dhe se Fryma e Perendise banon tek ju?
    Pra te kesh Vajin e Perendise do te thote, te jesh Tempulli ne te cilin banon Fryma e Perendise. Kujto fjalet qe Jezusi i tha Nikodhimes: Gjon:3:3-5. Nese nuk Rilind me ane te UJIT dhe FRYMES se Perenise, nuk mund te hysh ne MBRETERIN e Perendise. Pra me kate fakt Jezusi na tregon se , nuk ka RILINDJE pa pjesmarje te Fryemes dhe UJIT .
    Virgjereshat Budallaqe, thote Jesusi, nuk moren VAJIN, por vetem LLampat. Se pari kjo tregon se, ato nu kishin patur ndonjehere VAJIN e Perendise, prandaj nuk kishin se cfare te mernin. Qe do te thote se ishin te parilindura, sepse pa Fyrme te Shejnte nuk ka RILINDJE Gjon:3:5.
    Pyejta ime eshte: Perse budallaqet nuk moren VAJIN, ndersa te Mencurat e moren?
    Kjo pyetje eshte shume esenciale dhe e rendesishme. Perseri po te ndihmoj me nje peytje tjeter: Cfare ju mungonte virgjereshave budallaqe ne krahasim me ato te Mencuara? Budallaqet nuk kishin ENE , ndersa te Mencuart kishin ENE . por cfare eshte ENA per besimtrin e vertete te krishtere?
    Tre jane referencat e mija ne bibel: tek Vep:9:15. 1Timot:2:20-21
    dhe 1:thesalonik:4:4.
    Por le te ndalemi konkretisht tek Vep:9:15.
    Ti e di historine e apostullit Pal se si Krishti ju shfaq ne shkretetire. Ne vargun e 15-te, ne kemi nje deshmi te Jezusit per Apostullin Pal. Jezusi i thote Ananise qe te shkoje tek Pali dhe te vendose duart mbi te.
    Ja deshmija e Jezusit per Palin. Jezusi i tha Ananise:
    " shko se ai eshte ENA qe une kam zgjedhur per te MBAJTUR EMRIN TIM, perpara johebrenjve..."
    Ky eshte perkthimi simbas origjinalit GREK. Jezusi e quan Palin ENE ne dore te Perendise. Besimtari i vertete i Krishtere, pasi ka RILINDUR ne Krishtin Jezus, ai tashme eshte nje ENE ne dore te Perendise , dhe kjo ENE eshte e mbushur me Frymen e Perendise. Tani le te bejem krahasimin midis virgjereshave Budallaqe dhe atyre te MEncura. Budallaqet nuk moren VAJ sepse nuk kishin ENE , qe do te thote: te krishteret e parilindur nuk jane nje ENE ne dore te Zotit, keshtu Fryma e Perendise nuk gjen banese ne ta, sepse nuk jane tempulli i Perendise. Ndersa virgjereshat e Mencura kishin ENE , dhe ate e kishin te mbushur me VAJIN per Llambat e tyre, qe do te thote: Kristjanet e vertete jane ENE ne dore te Krishtit ,te cilet jane mbushur plote me Fryme te Shenjte.
    Le te kthehemi edhe njehere tek Vep:9:16: dhe te shohim se cila eshte deshmia e Ananise per Palin. Anania i tha:"....Vella Saul, Zoti Jezus qe te eshte shfaqur rruges neper te cilen ti po vije, me ka derguar qe te kesh perseri driten e syve, dhe te MBUSHESH me FRYMEN e SHENJTE."
    Pa qene ENE ne dore te Perendise nuk mund te MBUSHESH me FRYMEN e Perendise. virgjereshat budallaqe u mjaftuan vetem e vajin e llampave te tyre. Por cfare do te thote te mjaftohesh me " vajin e llampes"? "Vaji i llampes" , eshte fryma( dituria, zgjuarsia dhe fuqia njerezore) qe ndricon njeriun per gjate jetes se tij ne toke. Pra kete "vaj " Krijuesi ja dhe njeriut qysh ne krijim , (teksa i fryu nje "fryme" jete ne hundet e tij) ne kopshtine EDNEIT. Keshtu ky "vaj", eshte i pa mjaftueshem dhe i "PAFUQISHEM" qe ti ndricoje njeriut RRugen e Perendise, Zotin Krisht. Prandaj dhe Pali thote: njeriu "Natyror" nuk mund ti mare , ti pranoej dhe ti njohe gjerat e FRYMS. Po keshtu bibla thote se, mencuria e njeriut , eshte marrezi per Perendine. "Vaji" njerezor e ndricon llampen(shpritin) tone per gjate jetes ne toke , dhe nje dite ajo do te shuhet pergjithmone. A nuk ndodhi keshtu me virgjereshat Budallaqe? Ato nuk munden qe te hyjne ne dhendri , pikerisht , se ju mungonte VAJI i Perendise, i cili e kthen llampen tone ne nje DRITE. Prandaj dhe Krishti tha: Ju jeni DRITA e botes. Dmth, Ne te krishteret e NDRICOJME boten , ne te cilen mekati behet i dukshem. Pra Vaji i Perendise, na FUQIZON , na MESON dhe na UDHEHEQ qe te ecim ne RRugen e Vertet dhe Jeten e perjetshme, Zotin Krisht.
    Abigail, ky shkrim eshte pak i gjate, por jam i lumtur qe ti sherbej kujdo, (aq me shume juve) , ne menyre qe cdo kush te vije ne Krishti.
    Tema vazhdon.
    Jam ne pritje te pergjigjes tuaj , si dhe: a ka sjell ky shkrim nje pergjigje rreth pyetjeve te tua?
    Le te diskutojem se bashku .
    Deshmeusi i Krishtit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 31-01-2003 mė 19:59

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Moter Abigail.

    Le te vazhdojme perseri me pjesen tjeter, tek shembelltyra e virgjereshave.
    Perseri le te ftojme Frymen e Perendise, te na udheheqe , dhe te na zbuloje mesimin e vertete.
    Mesova se ju e kini hapur kete teme ne kishen ku ju shkoni, me te vertete ky lajm me gezon , sepse tema mbi Shpetimin eshte nje nder temat me te rendesishme te besimit kristjan. Une jam i sigurt se Perendia do tju jape gjithsecilit qe te riteni ne njohjen e se Vertetes, por gjithmone nese ju ja kerkoni me BESIM te plote Jakob:1:5-6.
    Le te hidhemi tek 10 virgjereshat.
    Mendoj se kemi arritur ne nje konkluzion teper te qarte, rreth njohjes ne karakter te plote , te te dy grupeve te virgjereshave.
    JEzusi na tregon fare qarte se, midis te MEncurave dhe Budallaqeve, kishte ndryshime thelbesore. Ato quheshin te dhjeta Virgjeresha , por jo te gjitha ishin te denja per kete EMER.
    Vetem pese prej tyre ishin Virgjeresha te Virgjera , qe do te thote : vetem ata qe jane te Rilindur ne Krishtin JEzus jane kristjane te vertete, jane bij te Perendise dhe trashegimtare.
    Ne shkrimine e mesperm Fryma e Perendise na dha nje zbulese te plote , per te kuptuar se cfare do te thote Virgjereshe e Mencur, dhe Virgjereshe Budallaqe.Fundi i te gjithe shembelltyres na tregon qarte se ne dasmen e dhendrit hyne vetem pese virgjereshat e MEncura. Pra Pese te tjerat, e megjithse kishin jetuar se bashku me virgjereshat e MEncura, e megjithse i kishin te gjitha mundesite per te mare "ENEN" dhe "VAJIN" e Perendise, ato perseri mbeten "SKLLAVE" te Budallallekut te tyre, duke mos e pranuar Hirin e Perendise. Por cfare ndodhi me pas?
    Te dhjeta virgjereshat dolen per te pritur dhendrin, por megjithse dhendri po vonohej , ato dremiten dhe te gjitha i zuri gjumi. Cfare kerkon Jezusi te na tregoj e me DREMITJEN dhe GJUMIN e te dhejta virgjereshave? Perseri edhe ketu kemi perpara nje mesim te mrekullueshem qe Jezusi na thote.
    Jezusi na tregon se e gjithe kisha eshte ne pritje te ardhejs se Krishtit, por pyejta ime eshte: A do te hyjne te gjithe ata qe e presin ardhjen e Krishtit:
    Mendoj se kjo eshte nje pyetje shume e rendesihme per cdo te krishtere. Jezusi ne kete shembelltyre, por dhe ne te gjitha shembelltyrat e tjera na nxjer ne perfundimin se , ne mbreteri do te hyjne vetem ata qe jane BIJ te Perendise, dhe te jesh BIR i Perendise, se pari duhet te kesh RILINDUR ne Perendine. Kete fakt e kemi shume te qarte tek kjo shembelltyre. Vetem pese te MEncurat munden te hyjne ne Dasmen e Dehendrit. Dhendrin e prisnin te dhejta por vetem pese prej tyre munden te hyjne. Krishti me kete fakt na tregon se, futja ne mbreteri nuk vjen si pasoje e emrit VIRGJERESHE( i krishtere), qe ne mbajme . As si pasoje e religjionit apo kishes apo Tradites ku ne bejem pjese. Krishti tregon ploteisht se , faktori i vetem dhe vendimtar , qe i siguron besimtarit te krishter futjen ne mbreteri, eshte te qenit i MENCUR , simbas DITURISE se Perendise. dhe te qenit i DITUR simbas DITURISE se Perendise, do te thote: te BESOSH tek Krishti , sepse Krishti eshte DITURIA e Perendise ne ne 1Korin:1:30. Kete gje Jezusi naj zbulon nepermjet dhjete virgjereshave. Pese te MEncurat ishin plotesisht te Gatshme per te hyre ne DASME. Atyre nuk ju mungonte DITURIA dhe NJOHURIA e VERTETE per te ecur ne RRUGEN qe te con tek Dhendri. Le te shohim nje fakt: Virgjereshat u nisen te dhjeta, por qe nga koha e NISJES DREJT DHENDRIT dhe deri ne FUTJEN ne dasme , Jezusi na tregon se Virgjereshat paten nje DREMITJE GJUME. Pra ketu kemi te bejem me DY perjudha: Ate te fillimit dhe ate te Fundit . Ne perjudhene fillimit Jezusi na tregon se , si virghereshat e Mencura po keshut edhe ato Budallaqe, kishin te njejtin qellim: Pritjen e dhendrit. por a mjafton vetem qellimi per te krishterin? Jezusi na tregon se Virgjereshat mdis tyre kishin nje ndryshim Rrenjesor, pavaresisht se kishin te njejtin qellim. Te mencurat kishin mare GJITHSHKA qe ju nevoitej per ta perfunduar dhe plotesuar Qellimine tyre. Ati kishin mare ENET bashke me VAJIN per LLampat e tyre. Me kete fakt Jezusi na tregon se Ai qe eshte i krishtere i vertete, ( i Rilindur dhe bir Perendie) ka mare VAJOSJEN prej te Shenjtit, dhe nuk ka se kush te MESOJE, [pervecse VAJOSJA 1Gjon:27. Ky faktor eshte vendimtare ne jeten e besimtarit kristjan. Fryma e Perendise, ju tha Jezusi apostijve , do te vije dhe do tju MESOJE CDO GJE, dhe do tju zbuloje te gjitha keto qe une ju kam thene gjon:14:26. Por per ne te krishtert e diteve te sotme , a vlejne keto fjale te Krishtit? Fryma e Perendise na MESON CDO GJE, dhe na zbulon fjalen e Jezusit , e cila gjendet vecse ne bibel. ai i Krishter

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Moter Abigail dhe vellezerve ne Krisht.

    (shkrimi i mesperm me eshte postuar gabimisht, i lutem moderatorit qe shkrimin e mesiperm ta fshije)
    -----------------------------------------------------------------------
    Le te vazhdojme perseri me pjesen tjeter, tek shembelltyra e
    virgjereshave.
    Perseri le te ftojme Frymen e Perendise, te na udheheqe , dhe te na zbuloje mesimin e vertete.
    Moter Abigail, mesova se ju e kini hapur kete teme ne kishen ku shkoni, me te vertete ky lajm me gezon , sepse tema mbi Shpetimin eshte nje nder temat me te rendesishme te besimit kristjan. Une jam i sigurt se Perendia do tju jape gjithsecilit qe te rriteni ne njohjen e se Vertetes, por gjithmone nese ju ja kerkoni me BESIM te plote Jakob:1:5-6.
    Le te hidhemi tek 10 virgjereshat.
    Mendoj se kemi arritur ne nje konkluzion teper te qarte, rreth njohjes ne karakter te plote , te te dy grupeve te virgjereshave.
    JEzusi na tregon fare qarte se, midis te MEncurave dhe Budallaqeve, kishte ndryshime thelbesore. Ato quheshin te dhjeta Virgjeresha , por jo te gjitha ishin te denja per kete EMER.
    Vetem pese prej tyre ishin Virgjeresha te Virgjera , qe do te thote : vetem ata qe jane te Rilindur ne Krishtin JEzus jane kristjane te vertete, jane bij te Perendise dhe trashegimtare.
    Ne shkrimin e mesperm Fryma e Perendise na dha nje zbulese te plote , per te kuptuar se cfare do te thote Virgjereshe e Mencur, dhe Virgjereshe Budallaqe. Fundi i te gjithe shembelltyres na tregon qarte se ne dasmen e dhendrit hyne vetem pese virgjereshat e MEncura. Pra Pese te tjerat, e megjithse kishin jetuar se bashku me virgjereshat e MEncura, e megjithse i kishin te gjitha mundesite per te mare "ENEN" dhe "VAJIN" e Perendise, ato perseri mbeten "SKLLAVE" te Budallallekut te tyre, duke mos e pranuar Hirin e Perendise. Por cfare ndodhi me pas?
    Te dhjeta virgjereshat dolen per te pritur dhendrin, por megjithse dhendri po vonohej , ato dremiten dhe te gjitha i zuri gjumi. Cfare kerkon Jezusi te na tregoj e me DREMITJEN dhe GJUMIN e te dhejta virgjereshave? Perseri edhe ketu kemi nje mesim te mrekullueshem qe Jezusi na thote.
    Jezusi na tregon se e gjithe kisha eshte ne pritje te ardhejs se Krishtit, por pyejta ime eshte: A do te hyjne te gjithe ata qe e presin ardhjen e Krishtit:
    Mendoj se kjo eshte nje pyetje shume e rendesihme per cdo te krishtere. Jezusi ne kete shembelltyre, por dhe ne te gjitha shembelltyrat e tjera, na nxjer ne perfundimin se , ne mbreteri do te hyjne vetem ata qe jane BIJ te Perendise, dhe te jesh BIR i Perendise, se pari duhet te kesh RILINDUR ne Perendine. Kete fakt e kemi shume te qarte tek kjo shembelltyre. Vetem pese te MEncurat munden te hyjne ne Dasmen e Dhendrit. Dhendrin e prisnin te dhejta por vetem pese prej tyre munden te hyjne. Krishti me kete fakt na tregon se, futja ne mbreteri nuk vjen si pasoje e emrit VIRGJERESHE( i krishtere), qe ne mbajme . As si pasoje e religjionit apo kishes apo Tradites ku ne bejem pjese. Krishti tregon ploteisht se , faktori i vetem dhe vendimtar , qe i siguron besimtarit te krishter futjen ne mbreteri, eshte te qenit i MENCUR , simbas DITURISE se Perendise. dhe te qenit i DITUR simbas DITURISE se Perendise, do te thote: te BESOSH tek Krishti , sepse Krishti eshte DITURIA e Perendise tek ne (1Korin:1:30.) Kete gje Jezusi naj zbulon nepermjet dhjete virgjereshave. Pese te MEncurat ishin plotesisht te Gatshme per te hyre ne DASME. Atyre nuk ju mungonte DITURIA dhe NJOHURIA e VERTETE per te ecur ne RRUGEN qe te con tek Dhendri. Le te shohim nje fakt: Virgjereshat u nisen te dhjeta, por qe nga koha e NISJES DREJT DHENDRIT dhe deri ne FUTJEN ne dasme , Jezusi na tregon se Virgjereshat paten nje DREMITJE dhe GJUME. Pra ketu kemi te bejem me DY perjudha: Ate te fillimit deri tek GJUMI, si dhe ate pas ZGJIMIT deri tek tek FUTJA ne DASME . Ne perjudhen e fillimit Jezusi na tregon se , si virgjereshat e Mencura po keshtu edhe ato Budallaqe, kishin te njejtin qellim: Pritjen e dhendrit. Por a mjafton vetem qellimi per te krishterin? Jezusi na tregon se, Virgjereshat mdis tyre kishin nje ndryshim Rrenjesor ne karater dhe cilesi, pavaresisht se kishin te njejtin qellim. Te mencurat kishin mare GJITHSHKA qe ju nevoitej per ta perfunduar dhe plotesuar Qellimine tyre. Ato kishin mare ENET bashke me VAJIN per LLampat e tyre. Me kete fakt Jezusi na tregon se, Ai qe eshte i krishtere i vertete, ( i Rilindur dhe bir Perendie) ka mare VAJOSJEN prej te Shenjtit, dhe nuk ka se kush ta MESOJE ate, pervecse VAJOSJA 1Gjon:2:27. Ky faktor eshte vendimtar ne jeten e besimtarit kristjan. Fryma e Perendise, ju tha Jezusi apostujve , do te vije dhe do tju MESOJE CDO GJE dhe do tju ZBULOJE te gjitha keto qe une ju kam thene Gjon:14:26. Por per ne te krishtert e diteve te sotme , a jane te velefshme dhe aktuale keto fjale te Krishtit? Po. Fryma e Perendise na MESON CDO GJE, dhe na ZBULON fjalen e Jezusit , e cila gjendet vecse ne bibel. Ai i Krishter i cili e MENJANON biblen, ka MENJANUAR Krishtin , dhe keshtu te menjanosh Krishtin ke menjanuar DITURINE dhe MENCURINE e Perendise. Keshtu Fryma e Perendise nuk mund te KRYEJE AKTIVITETIN Fondamental ne jeten e ketij te krishteri , i Cili e RILIND te krishterin ( Gjon:3:3-5), e TRANZFORMON ate ne nje KARAKTER me Krishtin nepermejt 9 Frutave ( Galat:5:16, 22) si dhe e FUQIZON ate duke e veshur me PUSHTET nga LART (Luka:24:49). me ane te HARIZMAVE (dhuratave te Frymes Romak:1:11 dhe 1Korin:12) . Pra i Krishteri i pavajosur eshte nje virgjereshe Budallaqe. Keshtu ne arijme ne perfundimin se, ne perjudhen e pare , te gjitha virgjereshat kishin te njejtin qellim: pritjen e dhendrit, por duhet thene se, jo te gjitha kishin te njejten DIRUTRI per ta realizuar Qellimin e tyre. Cfare na tregon Jezusi me perjudhen e pare? Kjo perjudhe permban momentin kur i krishteri vjen para kryqit te Krishtit dhe ben PRANIMIN , REFIMIN e mekatve dhe PENDESEN , duke u gjunjezuar para kembeve te Krishtit. Qysh ketu fillon rruga drejt paqes me Perendine. Perendia, i cili njeh cdo ZEMER, e di plotesisht nese ky i krishtere e ka pranuar Jezusin si Shpetimtarin e jetes se tij apo jo. Ky eshte momenti kur i Krishteri mer SHPETIMIN, pa veprat e tij Efes:2:8-10. Nese ai e pranon Jezusin plotesisht ne zemr te tij si te vetmin Shpetimtar te Jetes se tij, atehere HIRI meshireplote i Perendise derdhet mbi te krishterin, dhe MIRESIA e Perendise e sjell te krishterin ne PENDESE Romak:2:4.. dhe me pas Gjaku i Krishtit ben Shlyerjen e tij nga cdo mekat. Qysh ne kete cast ky i krishtere eshte CLIRUAR nga cdo DENIM dhe PUSHTET i Meaktit, duke erdhur ne PAQE te plote me Perendine, dmth: I Shpetuar. Kete gje e kemi te vertetuar katerciperisht tek krimineli , i cili u kryqezua se bashku me Krishtin. Faktet qe na jepen ketu jane: Krimineli ne kryq, nuk kishte bere asnjelloj VEPRE qe te mund te merte Shpetimin, pra ai perballe Perendise ishte mbase njeriu me i keq dhe kriminel. Pra ketu kemi te bejem me nje rast EKSTREM. Jo pa qellim Perendia e ka dhene kete FAKT , ne menyre qe te na tregoje KONKRETISHT se sa i MADH eshte Hiri , Meshira dhe Dashuria e Perendise per njeriun. Po keshtu te na tregoje , se sa e madhe eshte fuqia e Tij per clrimin e njeriut nga mekati dhe vdekja, si dhe te na vertetoje dhe deshmoje me vepra konkrete se Shpetimi eshte nje DHURATE qe vejn vetem prej Pererndise, ku ne te cilen nuk ka asnje edhe nje lloj KONTRIBUTI Njerezor. Ky perfundim eshte FONDAMNETAL per cdo te KRISHTERE.
    Perballe ketij fakti te kriminelit ne kryq, ne duhet te argumentojme dhe te ballafaqojme fjalet e Jezusit , drejtuar Nikodhimes Gjon:3:3-5.
    Jezusi i tregoi Nkodhimes se , pa Lindur prej se lartmi, me ane te Frymes dhe Ujit, Njeriu nuk mund te shohe dhe te hyje ne mbreteri te Perendise. Pyetja ime eshte: Po krimineli ne kryq (i cili e mori shpetimin dhe hyri ne mbreteri te Perendise) : A u RILIND prej se lartmi? Fjalet e Jezusit nuk mund te bien poshte,
    Jezusi tha : askush nuk mund ta shohe mbreterine e Perendise , pa u LINDUR prej se lartmi. Tek krimineli ne kryq, Jezusi na tregon se, krimineli e mori shpetimin dhe hyri ne mbreteri te Perendise, jo me ane te veprave, por me ane te besimit tek Jezusi. Ky fakt na verteton katerciperisht se, krimineli hyri i ne mbreteri te Perendise i RILINDUR . Pra ai u gjunjezua para Krishtit duke bere PRANIMIN, REFIMIN dhe PENDESEN, tri faktoret baze te Rilindjes. Ja se cfare tha ia per PRANIMIN. Luk:23:42, krimineli e pranon se JEzusi eshte ZOT e Perendi, prandaj i thote: " o Zot..". Ja se cfare tha ai per RREFIMIN e mekateve (varg 41): "ne po marim ndeshkimin merituar per ato qe kemi kryer..." Njekohesisht keto fjale jane dhe kryerja e aktit te PENDESES para Krishtit. Te tri keta faktore bene qe ky kriminel te Rilindej dhe te hynte ne mbreteri te Perendise, ku faktori vendimtar i nismes se tij drejt Krishti ishte Besimi qe ai pati ne Krishti.
    Nese i krishteri nuk pranon dhe deshmon para Perendise se, ne mardhenie me Perendine ai nuk eshte gje tjeter vecse nje kriminel, atehere ai e ka te veshtire qe te gjeje rrugen drejt Kryqit te Krishtit, dhe keshut ai nuk mund te beje PRANIMIN, RREFIMIN dhe PENDESEN, pa te cilat nuk ka RILINDJE, , FALJE, CLIRIM dhe SHPETIM prej MEKATIT.
    Perjudha e pare tek virgjereshat na tregon se, vetem pese te Mencurat kishin arritur plotesisht qe te SIGURONIN Hyrjen tek Dasma e Dhendrit. Por cfare ndodhi me virgjereshat perpara se dhendri te vije? Jezusi thote se , ato i zuri GJUMI.
    GJUMI ndan dy perjudhat . Perjudha e pare, e cila eshte: Erdhja drejt Perendise duke ardhur ne paqe te plote me te. Dhe perjudha e dyte eshte: Hyrja ne dasme. Konkluzioni qe dalim eshte ky: Perjudha e pare , eshte vendimtare per HYRJEN e te krishterit ne dasmen e Qingjit . Jezusi na e verteton kete fakt nepermejt ketyre virgjereshave. Pese virgjereshat e Mencura, ishin te HYRA ne kete dasme qysh ne FILLIM. Pra ato ishin te SIGURTA ne realizimin e qellimit te tyre. Ato gjate gjithe kohes , si ne perjudhene pare po keshtu dhe ne te dyten, ato paten SIGURI te plote, dhe e dinin (nuk e mesaun ne ate cast) se do te HYNIN ne DASMEN e Dhendrit. Ku e shohim kete SIGURI?
    Pikerisht Jezusi naj tregon kete SIGURI ne momentin me kritik , ne ate te GJUMIT. Ato i zuri GJUMI, por mbas ZGJIMIT nga GJUMI, ato ecen te SIGURTA drejt DHENDRIT. Por kjo SIGURI nuk LINDI mbasi ato u ZGJUAN, Jezusi na tregon se ATO ishin te MEncura, qysh prej fillimit(perjudha e pare). Pra SIGURIA e tyre nuk lindi ne ato momente te ZGJIMIt, SIGURIA e tyre ishte e vendosur mbi DITURINE( Krishtin), keshtu ato kishin MENCURI te plote (perpara se te zgjoheshin) ne ate qe duhet te benin. Me kete fakt Jezusi na trgon se, SIGURIA e te krishterit eshte KRISHTI, sepse Krishti eshte DITURI 1kornth:1:30.
    Po virgjereshat Budallaqe?
    Nese shohim virgjereshat budallaqe, ato ishin krejt ne te kundert me virgjereshat e mencura. Ato menjehere sapo u ZGJUAN, u BALLAFAQUAN me Budallallekun , dhe perballe ketij fakti ato u SHAKTRUAN plotesisht. SIGURIA e tyre ishte vendosur mbi Marezine, qe thote: Besimi ne vetvete, besimi ne njeriun dhe jo ne Perendine Isai:2:22. Mbas ZGJIMIT nga GJUMI, Jezusi na tregon se, edhe virgjereshat Budallaqe pergatiten Llampat , ashtu sic bene edhe te MENCURAT, por ne Llampat e tyre ishte vetem "vaji" njerezor , dhe keshtu llampat e tyre nuk kishin DRITEN e Perendise per tek Dhendri. Ato nuk kishin patur asnjehere VAJIN e Perendise, sepse nuk kishin as ENEN e Perendise( njeriun e ri, te krijuar simbas Krishtit Efes:4:23-24).
    Moter Agigail dhe te gjithe ju vellezer e motra qe e ndiqni kete teme , ketu po ndalem per te vazhduar neser kete teme. Kirishti ju bekofte me paqen dhe Hirin e tij shpetimtar. Fryma e Perendise le te hape zemrat tuaja, ne menyre qe te shihni se sa i mrekullueshme eshte Hiri dhe Miresia e Perendise, si dhe kohen qe jetojme ne kete jete ta jetojme nen GEZIMN e PLOTE te Jezusit, dhe ky gezim eshte: te qenit ne PAQE me Perendine (Gjon:14:27, Gjon:16:33, Rom:5:10-11) kushtojini vemendje Romak:5:10-11.
    Dyshim ne Shpetim ka vetem ai qe ende nuk ka erdhur ne paqe te plote me Perendine, dhe keshtu ai nuk e njeh karkteri e Perendise , i cili eshte i pakthyeshm ne ate qe jep( Romak:11:29, Jakob:1:17).
    ps. Pres cdo pyejte apo sugjerimin tuaj, ne menyre qe ta ve ne perdorim TALLANTEN qe Krishti me ka dhene.
    Deshmuesi i krishtit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 02-02-2003 mė 04:13

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Jesushaus
    Anėtarėsuar
    05-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    271
    I nderuar vella Deshmuesi,

    gezohem qe je kaq i impenjuar per t’i treguar motres Abigail, mbi shpetimin. Nuk e di, por une mendoj se ke marre pjesen e gabuar per kete. Ke marre shembelltyren e virgjereshave. Une nuk kam mundesi per momentin te diskutoj gjere dhe gjate mbi kete ceshtje, por nese ke deshire mund ta bejme pas disa muajsh.
    Pjesa qe kam sjelle nga Gjoni 15, flet mese qarte per shpetimin, dhe smund ti jepet nje tjeter sqarim. Ndersa mesimi tek virgjereshat eshte qe duhet te rrime zgjuar, sepse po te dremisim, mund te humbim shpetimin. Kjo del qarte ne vargun e fundit te shembelltyres, ku Jezusi thote: « PRANDAJ RRINI ZGJUAR, SEPSE NUK E DINI AS DITEN AS OREN NE TE CILEN DO TE VIJE BIRI I NJERIUT . »
    Jezusi i quan virgjeresha dhe ishin te tilla, perndryshe Ai do te thoshte qe pese ishin e pese dukeshin si te tilla. (!!!!nuk mund te dredhesh Fjalen e Perendise!!!!). Fakti eshte se te dhjeta gabuan. Te dhjeta dremiten. Por per pese nuk mjaftoi vaji. Pere pese te tjerat mjaftoi, por mezi. Rendesi ka qe mjaftoi. Kjo gje del qarte ne keta vargje:
    8 Dhe budallaēkat u thanė tė menēurave: "Na jepni nga vaji juaj, sepse llampat tona po na fiken".
    9 Por tė menēurat duke u pėrgjigjur thanė: "Jo, sepse nuk do tė mjaftonte as pėr ne e as pėr ju; mė mirė shkoni te tregtarėt dhe e blini".

    Sic e sheh vella, edhe te mencurat nuk kishin shume vaj, por mjatft per te hyre tek dhendrri. Ketu flitet nese kishin mjaftueshem apo jo.

    Ti shkruan:
    Virgjereshat Budallaqe, thote Jesusi, nuk moren VAJIN, por vetem LLampat. Se pari kjo tregon se, ato nu kishin patur ndonjehere VAJIN e Perendise, prandaj nuk kishin se cfare te mernin. Qe do te thote se ishin te parilindura, sepse pa Fyrme te Shejnte nuk ka RILINDJE Gjon:3:5.

    Nuk e di se nga e kupton ti qe ato nuk e kishin patur kurre vajin e Perendise. Ato dremiten dhe pane qe nuk mjaftonte vaji. Tek te tjerat mjaftoi, por me zor themi ne tiransit. Ato mendonin se dhendrri do te vinte shpejt, ky eshte BUDALLALLEKU i tyre, prandaj nuk u treguan te mencura. Mendonin se vaji qe kishin do te mjaftonte derisa te vinte dhendrri. Por dhendrri U VONUA. Dhe vaji nuk mjaftoi. Perendia jone thote: RRINI ZGJUAR!!! RRINI ZGJUAR!!! RRINI ZGJUAR!!!
    Vella i dashur, Fjala e Perendise eshte nganjehere shume e thjeshte dhe nuk ka nevoje per retorike religjioze teollogjike, por per nje mendje te kthjellet dhe deshiren e sinqerte per ta kuptuar Ate. Fjala e Perendise eshte e mprehte si nje shpate me dy tehe... . Kur vete Mesuesi jep ne fund kete mesim: « PRANDAJ RRINI ZGJUAR, SEPSE NUK E DINI AS DITEN AS OREN NE TE CILEN DO TE VIJE BIRI I NJERIUT » , si mund ta interpretoj ndryshe kete dhe te arrij ne perfundime te tjera? A ka qartesi me te madhe se kjo?
    A nuk jane te qarta keta vargje:
    2 Ēdo shermend qė nuk jep fryt nė mua, AI E HEQ; kurse ēdo shermend qė jep fryt, ai e krasit qė tė japė edhe mė shumė fryt.
    3 Ju tashmė jeni tė pastėr, pėr shkak tė fjalės qė ju kumtova.
    4 QĖNDRONI NĖ MUA dhe unė do tė qėndroj nė ju; sikurse shermendi nuk mund tė japė fryt nga vetja, po qe se nuk qėndron nė hardhi, ashtu as ju, NĖSE NUK QĖNDRONI NĖ MUA.
    Ai qe qendron ne hardhi, ka jeten, sepse eshte ne hardhi, por ai qe nuk qendron ne hardhi thhet dhe ne fund do te digjet.

    Dote kisha deshire qe edhe I krishteri, Huggos si dhe Astrit77 te shkruanin dicka mbi kete teme kaq te rendesishme.
    Vella Deshmuesi Perendia te bekofte! Une jam lutur dhe lutem per ty, per kete te jesh i sigurte, por edhe ti lutu per mua sepse jam ne nje periudhe shume te rendesishme te jetes time.
    Ditėt e njeriut janė si bari;
    ai lulėzon si lulja e fushės;
    nė qoftė se era i kalon sipėr,
    ai nuk ėshtė mė dhe vendi i tij nuk njihet mė.
    Por mirėsia e Zotit vazhdon nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi
    pėr ata qė kanė frikė prej tij,
    dhe drejtėsia e tij pėr bijtė e bijve,
    pėr ata qė respektojnė besėlidhjen e tij
    dhe mbajnė nė mendje urdhėrimet e tij
    pėr t`i zbatuar nė praktikė.

    Psalmi 103

  19. #19
    Tė nderuar vėllezėr e motra! Po jap disa thėnie qė i kam mbledhur, e qė mė duken tė vlefshme pėr besim.
    -Mos e lėni pasdore mikpritjen, sepse disa me anė tė saj duke mos ditur i priten engjėjt si miqė. Letra drejtuar hebrenjėve,13:2

    Me miliona krijesa shpirtnore tė padukshme hecin mbi Tokė edhe kur jemi tė zgjuar edhe kur flejmė. Xhon Milton

    Tridhjetė pėrqind e amerikanėve tė cilėt nuk besojn nė jeten pas vdekjes thonė se kanė qenė nė kontakt me tė vdekurit.
    Magazinė shėndetsore amerikane

    Veshja e tyre ėshtė e bardhė, por ajo bardhėsi nuk ėshtė e kėsaj bote. Nuk mund ta pėrshkruaj, sepse nuk mund tė krahasohet me bardhėsinė tokėsore, ėshtė mė e kėndshme pėr sy. Engjėjt e ndritur janė tė praruar me dritė qė dallon nga e jona, aqė sa nė krahasim me ta ēdogjė duket e errėt... Per Lami

    Ka me miliona lutje, por asnjė nuk mund tė krahasohet me kėtė qė ka lėnė Jezus Krishti: **U bėftė vullneti Yt!**
    Shri Ēinmoj
    Ini, bėhuni, pėrhapni dhe jetoni dashuri!

Tema tė Ngjashme

  1. Rrėfimi dhe Kungimi i duhur
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 26-12-2012, 23:27
  2. Sakramentet ne Kishen katolike
    Nga toni77_toni nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 29-03-2009, 12:42
  3. Fjal te urta nga Hasan el Basri
    Nga Nur_11 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-03-2009, 07:40
  4. SAKRAMENTET - Ne Kishen e Krishtit!
    Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 31-03-2006, 01:47
  5. Kur do te vi koha qe ti te pendohesh ?
    Nga altin55 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-07-2004, 17:43

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •