Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 31
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime

  Poezi satirike pėr ujin

  Ne korrik ishte shume vape,e tu mblodhen kafshet prape
  Nje derrkuc serbes serbes une tha lahesha cdo mengjes
  Aty ke lluci bashke me rosen po ngateroj edhe dosen
  Rosa kish qene sqimetare e cukiti fort me sqep
  Kur te flasesh per t doptin seks rudhe gojen se ca flet
  S ka faj derri foli nje keter s lahet e fshihet robi me leter
  Na u tha goja .e s dim ku t shkojme per do nevoja
  Thone se lumi i Buvilles eshte prone e guxilles........
  Nje majmunke leshatore bente fresk me freskore
  Kruajti sqetullen kundermuese edhe hodhi nje tymuese
  Elefanti fecke gjate ben lavazh dite e nate
  U zgerdhi ne maje te pemes se ja kishte fut kot rrenes
  Eh keshtu folen gjer e gjate te shendoshe e te thate
  Lart koken te gjithe e ngriten nje pik uje nga zoti priten

  22 gusht 2007

 2. #2
  .:: Garda e VjeTeR ::. Maska e engjulli_peje^
  Anėtarėsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Jetoj ne Hen Ne Boten E Dashuris ,Larg Fierit Tim Te Dashur Larg Miqeve TE Mi Edhe Shqiperis.
  Mosha
  38
  Postime
  430
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga ajzberg
  Ne korrik ishte shume vape,e tu mblodhen kafshet prape
  Nje derrkuc serbes serbes une tha lahesha cdo mengjes
  Aty ke lluci bashke me rosen po ngateroj edhe dosen
  Rosa kish qene sqimetare e cukiti fort me sqep
  Kur te flasesh per t doptin seks rudhe gojen se ca flet
  S ka faj derri foli nje keter s lahet e fshihet robi me leter
  Na u tha goja .e s dim ku t shkojme per do nevoja
  Thone se lumi i Buvilles eshte prone e guxilles........
  Nje majmunke leshatore bente fresk me freskore
  Kruajti sqetullen kundermuese edhe hodhi nje tymuese
  Elefanti fecke gjate ben lavazh dite e nate
  U zgerdhi ne maje te pemes se ja kishte fut kot rrenes
  Eh keshtu folen gjer e gjate te shendoshe e te thate
  Lart koken te gjithe e ngriten nje pik uje nga zoti priten

  22 gusht 2007
  Urime per Temen ,
  Nje Pyetje , eshte teme Poezish Humoristike apo Tregimesh .
  FieRaK

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  Eshte nje cikel i shkurter me proze e poezi si ;Gomari i nastradinit,pralle per dritat me kafshe dhe kjo e sotmja me ujin te cilat kane nje tematike te njejte si indiferenca ,dritat,uji.

 4. #4
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  ajzberg, si ta ka thene D&G edhe La Fonteni do te kishte zili

  Urime, shum e bukur..
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  Poezi satirike me shpende ,
  Ju kujtohet besoj zgjedhja ne parlament e .................

  Mbledhur zogjte ne kuvend per te zgjedhur me t mirin shpend
  Fitimtari ne civi duhet te kishte ca veti
  Dhe ne qofte se s kishte shkolle te kendonte me ze te holle
  Ajo s kishte shume rendesi mjaft te dinte ca melodi
  Te kendonte qe pa gdhire per te keq e per te mire
  Te gjithe kur ta digjonin mos ta shanin ,ta lavdronin
  Te ish i bukur kokoroc te kendonte vetem troc
  Une tha nje qukapik s dua te jem strikt
  Per mendimin tim modest te gjithe shpendet te bejne nje test
  Sqepin ta ngulin ne levore asnje mize mos lejn mbas dore
  Ua ta sorra bishte gjate s do tregojme trimeri
  Po qe puna per te ngrene une ha dhe mbi cati
  Bisht lekundesja lozonjare pak capkene e miqesore
  Ngriti bishtin ciceroi ;dashurin mos lejm mbas dore
  Gushkuqin dhe harabelin diskutuan dhe trishtilin
  Sa t veshtire e kishin shpendet qe te zgjidhnin n krye bandillin
  Dhane e moren me cicerima hapen krahet fluturuan
  Nje skifter u duk ne qiell ne fole te gjithe shkuan

  25 gusht 2007

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  858
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Ajsberg, je i madh!
  Shume e bukur!

 7. #7
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga ajzberg
  Poezi satirike me shpende ,
  Ju kujtohet besoj zgjedhja ne parlament e .................

  Mbledhur zogjte ne kuvend per te zgjedhur me t mirin shpend
  Fitimtari ne civi duhet te kishte ca veti
  Dhe ne qofte se s kishte shkolle te kendonte me ze te holle
  Ajo s kishte shume rendesi mjaft te dinte ca melodi
  Te kendonte qe pa gdhire per te keq e per te mire
  Te gjithe kur ta digjonin mos ta shanin ,ta lavdronin
  Te ish i bukur kokoroc te kendonte vetem troc
  Une tha nje qukapik s dua te jem strikt
  Per mendimin tim modest te gjithe shpendet te bejne nje test
  Sqepin ta ngulin ne levore asnje mize mos lejn mbas dore
  Ua ta sorra bishte gjate s do tregojme trimeri
  Po qe puna per te ngrene une ha dhe mbi cati
  Bisht lekundesja lozonjare pak capkene e miqesore
  Ngriti bishtin ciceroi ;dashurin mos lejm mbas dore
  Gushkuqin dhe harabelin diskutuan dhe trishtilin
  Sa t veshtire e kishin shpendet qe te zgjidhnin n krye bandillin
  Dhane e moren me cicerima hapen krahet fluturuan
  Nje skifter u duk ne qiell ne fole te gjithe shkuan

  25 gusht 2007
  Parlamenti kishte vende, per te ulur nje risi
  nuk po dinin nga tia nisnin apo ke te kishin 'hy'
  u vertiten disa here po ne fund asnje s'dha shanc
  me ne fund u duk nje lepur, tha un do jem komandant
  Per cudi te gjithe heshten, asnje s'mundi dot te fliste
  leprin ne podium e ngriten edhe prisnin qe t'i mblidhte
  lepuri nazemadhi, duke pare budallenjte
  u tha uluni ne karrige, sot do jeni deputete
  te gjithe me vrap duke zene vendet, se mos ngelte kush pa ul
  duke shtyre edhe bertitur, kush me prane leprit me u ul..
  Duke pare lepri shkrete qe nje fjale kishte bo vend
  ngriti vetllen e veshtroi t'gjith antaret n'kuvend
  E c'te bente lepri shkrete qe shaka sapo kish bere
  si tu thoshte s'jam i afte, e ket popull ta mekemb?..
  U mat mire disa here, po s'po dinte cfare te thoshte
  me ne fund reagoi, beri thirrje te pushonin
  Pasi u foli per detyrat, gjitha gjerate me rradhe
  me ne fund ndal tek pasqyra, pa nje luan ta kishte perballe
  i tromaksur lepri shkrete, nga luani a sdi se si
  i habitur cep me cep, nga pamja qe kish mbire aty
  zemra leprit si e drojtur, teksa pa ate 'dragua'
  iku e lemeritur, shkoi, dha shpirt ashtu e shokuar.
  Te habitura kafshe e pyllit, prej reagimin e tij
  thane i shkreti lepr i mjer, per ne sapo dha dhe shpirt....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zemrushja : 25-08-2007 mė 11:39
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 8. #8
  Feniks. Maska e niktironci
  Anėtarėsuar
  25-03-2007
  Vendndodhja
  Aty ku jetohet.
  Postime
  337
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Bravo, zemra.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  Shqiperia pa drita

  Albania te thone te huajt se nga drita vjen
  Shqiperi te kam une,me ketu drita s gjen
  Liqene me uje shume ke patur ti plot
  Lumej jane kthyer turbinat rrine kot
  Erresire e madhe s gjej me kalimin
  Qeveria ka pune ben planifikimin
  Ne 2007en do te eksportojme
  Ne 2020 do te fillojme te punojme
  Deti dote kalohesh me tunel te gjate
  Po fjala deputetit kishte qen ne t thate
  Tani neper det do vi energjia
  Vjen nga Europa vjen nga Italia
  Kendojne gjeneratoret me nga gjashte ore
  Popull vec VOTEN ke ti ne dore

 10. #10
  patriot Maska e shoku_tanku
  Anėtarėsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  3,400
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Pak drite,
  pak drite o shok,o mik,o vella..
  pak drite o Prift,o Hoxhe,o Bel' e Bojaxhi..
  pak drite o Grek,o Serb,Talan e Turk..
  pak drite or mik,o armik,o dreq' e o shenjt"
  pak drite...
  **** ***** ******
  Qasu edhe pak,qasu te te shoh
  therrit me fort,me zor te degjoj"
  ndrico fytyren'..thuaj parrullen"
  me ke parti je'..fol se do qelloj!!!

  Sa e ke pensionin,a paguan drita
  ku e ke sahatin qe te solli keshi,
  perse faturistit rruges i ngre prita?"
  afrofene e shkrete,shume,nuk ta ngjeshi"

  E ka bere me urdher,urdher nga drejtori
  uje te zi i nxori,per te miren tone
  rrogen per kte muaj,as gjysem s'e mori
  dopieta me dieta,se punoi gjer vone..

  Eh moj qeverri,kush te ra me qafe"
  c'grup armiqesor,ty te sabotoi..
  kush te kish inat,moj lule e bukur'
  gryken e pellgoses,kush vajti ta shpoi?"

  Pershendetje Ajzberg vellai...urime per temen...kemi vertet shume per te folur ne kete teme...nje shpirt e di se sa kemi per te folur...flisni njerez,flisni...perse ky mallkim?!...perse duhet te flasim kur duhet te heshtim dhe te heshtim kur duhet te flasim...perse keshtu?"...thyeni mallkimin njerez...mendoni per veten...boll keni menduar per partite...hiqni dore nga ky sport i demshem...tifozerine bejme mire ta shfaqim atehere kur duhet shfaqur,me date 12 shtator,ne stadium dhe jo ne sheshin Skenderbej e ate Nene Tereza...kerkoni drite njerez...drite te shihni njeri tjetrin...kerkoni uje..te pini...te shuani etjen...te laheni se u qelbet"...eshte jeta juaj njerez,askush nuk ka te drejte t'u a nxije...

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  Pershendetje Shoku Tanku mirse erdhe.Me qe jam me origjine permetare po kendoj nje avaz nga Permeti

  A kan uje ato burime
  O buze cara Shqiperia ime

  Tani kendojeni si t ju doje qejfi juaj .................................

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  60
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  55 falenderime nė 47 postime
  Fjala e SHIUT

  Do te bie kur te dua
  S'i kam frike asnje qeverie
  Shume uje u avullua
  Un' prap' s'dua qe te bie!

  Dua te shoh qeverite
  Te me bien posht' ne gjunje
  Te pranojn' hipokrizite
  Se me llafe s'mbushet lume!

  I kam pare, mor, i kam pare
  Kur leshohesha me bresher
  Ata prape celsin ndal
  Fluturojne vec me presher!

  Mos me shani mua, njerez
  Mos i ngrini syte lart
  Mos prisni c'do ndodhe neser
  Prape dita do jet' nat'!

  Si te bie, si mos bie
  Si me shume, si me pak
  Duke pritur s'ju ka hije
  Me qiri do jeni prap!
  * * *

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  SHIU
  Shtrydhe sisen perendi dhe na hidh nje pike shi
  Te lutemi e t pergjerohemi nga ky zheg po pervelohemi
  Shiko tokat si jane bere si te prera me gershere
  Dhe burimi eshte thare as per t pire e as per tu lare
  Po c te kemi bere valle keshtu qe na ke hyre keq me dru
  Na hidh shiun na njom mire jemi bere si egersire
  Na i hidh ate te shkrete e na laj si e di vete........................

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  Fjala e qiriut
  Me dhjam jam bere nje pe kam ne vere
  Sa here drita s kini ke une do te vini
  Une s rutullohem por tretem pervelohem
  Kimetin te ma dini mbi tv me vini...........

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  60
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  55 falenderime nė 47 postime
  Reagimi njerezor

  S'ka c'na ben me qeveria
  Na punon tash fantazia
  S'ka korent, ka gjenerator
  S'ka uje, ka koka kol!!!

  Naaa, pelcit moj qeveri
  S'do na lesh dhe pa qiri
  Se ne prape do na shpik mendja
  Do ftojm' xixellonjat brenda!!!!
  * * *

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e resina
  Anėtarėsuar
  19-05-2007
  Vendndodhja
  ne nje vend te bukur,ku cdo stine ka bukurine e vet
  Postime
  286
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga ajzberg Lexo Postimin
  SHIU
  Shtrydhe sisen perendi dhe na hidh nje pike shi
  Te lutemi e t pergjerohemi nga ky zheg po pervelohemi
  Shiko tokat si jane bere si te prera me gershere
  Dhe burimi eshte thare as per t pire e as per tu lare
  Po c te kemi bere valle keshtu qe na ke hyre keq me dru
  Na hidh shiun na njom mire jemi bere si egersire
  Na i hidh ate te shkrete e na laj si e di vete........................

  Lutjet e tua zoti i degjoi
  shiun e kerkuar
  ty edhe ne ,na i dergoi.
  Se mos filloni perseri
  te luteni
  mjaft re o shi.
  JETEN TA JETOSH PA E VRARE

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  60
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  55 falenderime nė 47 postime
  Le te bjere shi sa te doje
  Lumi detin ta imitoje
  Prape qiriri dylletretur
  Shpetimtar ka per te mbetur!
  * * *

 18. #18
  I qete Maska e BEHARI
  Anėtarėsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
  Postime
  2,127
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  pa uje pa drit por..........!

  anes vjoses anes bunes
  me nga i rreth, ne bir te hunes
  edhe floket ngjyra ngjyra
  dhe na hapen si bandilla!

  vertet skan, drita as uje
  por sja leshojn, rrugen askuj
  mbase ne qaf, te gjith kan var
  si per mod nga i celular!

  eshte cudi kur takojn goca
  hapin syt porsi bretkoca
  e fillojn tuj brit met malle
  ah ta hangsha at......tane!!

  megjithate shi do te bjere
  por keta s`behen te tjere
  persa kohe te jen dembel
  s`do ken drit, por vetem terr!

  me falni ndoshta dola pake nga tema!

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  Uf e buf ben njeriu na doli avaz i ri
  Tani kerkojne vapen pasi ra shi
  Ne dore e kemi ,te lutemi prape
  Kur te kemi ftoht,te beje vape......................

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  Qiriu krenar mbi televizor
  Pik pik pikon ne cdo dy tre or
  Kercet ndonjehere se i hedhin kripe
  Plakat per mesysh te placin syte
  Se mos na fiket ajo cope dhjame
  Kujdes ne hale se per pake rame
  Qiriun krenar mbaheni me te mire
  Se po u tret ai ngelem ne eresire....................

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Tradita ilire tek shqiptarėt e Maqedonisė
  Nga alibaba nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 19-11-2008, 14:40
 2. Antologji e poeteve te Forumit
  Nga deti_bajri nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 55
  Postimi i Fundit: 19-10-2006, 11:08
 3. Nikolas Geixh, vizita nė Himarė dhe fshatrat minoritare
  Nga forum126 nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 17-08-2006, 22:36
 4. Sociologji e satires se Fishtes
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-08-2006, 11:24
 5. Tri dimensionet e Ilo Mitkė Qafėzezit
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-07-2006, 06:24

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •