Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
  1. #1
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408

    Djalë apo Vajzë ???

    Kjo është pyetja që parashtrohet sot. Familja ka nevojë për një djalë apo një vajzë? Një universitet amerikan ka bërë kërkime në lidhje më këtë çështje. Megjithatë, unë kam diskutuar kuptimin e hadithit të transmetuar nga Ibn Kethiri. Në hadith thuhet: “Nëse sekrecioni i mashkullit i paraprin sekrecionit të femrës do të lindë fëmijë mashkull, me dëshirën e Allahut. Nëse sekrecioni i femrës i paraprin sekrecionit të mashkullit do të lindë fëmijë femër, me dëshirën Allahut.”
    Ne e kemi dërguar pyetjen, e cila ka të bëjë me faktorin material të përcaktimit të gjinisë së fëmijës, në vende evropiane dhe në SHBA, por përgjigja ishte negative. Ata nuk e pranuan një interpretim të tillë.

    Megjithatë, vetëm para dy vitesh ne filluam të gjenim përgjigje me ndihmën e zoologjisë për të qartësuar se ka shumë shenja të cilat provojnë përcaktimin që u kuptua nga hadithi i lartpërmendur.

    Shkencëtarët kanë zbuluar se sekrecioni i mashkullit është acidik, ndërsa sekrecioni i femrës është alkalin. Nëse sekrecioni i mashkullit përzihet me të femrës dhe sekrecioni alkalin i femrës dominon mbi sekrecionin acidik të mashkullit, atëherë nga ky dominim rezulton një fëmijë femër dhe anasjelltas. Ky kërkim është eksperimentuar tek lopët në Francë në mënyrë që të rrisnin numrin e tyre dhe si rezultat raporti i demave ishte 70% dhe i lopëve 30%. Kështu ata e ndërprenë eksperimentin që në fazat e para.

    Shumë shkencëtarë të mëdhenj ndoqën konferencën rreth mjekësisë e mbajtur në universitetin e Mbretit Fezal në Daman. Atje u tha se vetëm një person mund ta shpjegojë fenomenin e lartpërmendur, por ai ndodhej në SHBA. Quhej Sead Haliz, një musliman egjiptian.

    Më vonë u takuam me të dhe ai u prezantua si nismëtari i një shkence të re e quajtur: Shkenca e sterilitetit të njeriut. Ai është kryeredaktor i dy revistave dhe ka shkruar rreth 34 libra. Ka studiuar mbi sekrecionin e mashkullit dhe të femrës gati dhjetë vjet, duke përdorur mikroskopin elektronik dhe kompjuterin. Nga studimet ai arriti në konkluzionin se sekrecioni i mashkullit është acidik, ndërsa i femrës alkalin. Kur të dy sekrecionet bashkohen dhe nëse në përmbajtje dominon acidiku, atëherë lind një fëmijë mashkull dhe anasjelltas.

    Kështu, përmbajtja e hadithit të lartpërmendur dhe ajo që ka dashur Allahu është vërtetuar nga shkenca moderne.
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  2. #2
    Larguar Maska e lone_star
    Anëtarësuar
    13-08-2003
    Vendndodhja
    Houston, TX
    Postime
    222
    Fisnik c'jane keto tema?

  3. #3
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Teme pa vlere , ose me mire do ishte ta kishe hapur diku tjeter ncnc!
    Sui generis

  4. #4
    Mire sekrecioni , po allahu ca pune ka???
    Keyboard not found .... press any key to continue!

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-12-2006
    Postime
    180
    fisnik tema e mir qenka jo e keqe

    paska nje domethanje kjo tem qe e paske qel

    edhe ashtu ashte qysh ke than ne postimin tan fisnik

  6. #6
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga lone_star
    Fisnik c'jane keto tema?
    keto tema jan shkencore ,thjesht jan vertetim nga shkenca te hadithit te Muhamedit a.s...

    Te cilen hadith e kan kritikuar bota jo muslimane si diqka te pavertet se kinse kjo nuk qendron ne realitet...

    kjo ka domethenje se shkenca nje gje te tille e ka pohuar tash vonë se vertet existon nje gje e tillë d.m.th e kan zbuluar shkenca se Muhamedi a.s ka pas te drejt per nje gje te tillë...

    RapSoul: e hapa tek kom..i muslimaneve sepse eshte bere zakon se nese hap diku tjeter at tem qe permban qoft edhe nje ajet kuranor apo hadith ajo tem transferohet tek komuniteti musliman ,keshtu qe vendosa sa e transferojn ata me imponim...
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  7. #7
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    ky hadith q e po e poston fisniku gjindet te buhariu ne pjesen e 8 ose hadithi nr.3329

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-01-2007
    Postime
    4
    Kam lexu disa hadithe, por kete s'e kisha ndeshur! Qysh kur dallohet kjo?

  9. #9
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student Lexo Postimin
    Kjo është pyetja që parashtrohet sot. Familja ka nevojë për një djalë apo një vajzë? Një universitet amerikan ka bërë kërkime në lidhje më këtë çështje. Megjithatë, unë kam diskutuar kuptimin e hadithit të transmetuar nga Ibn Kethiri. Në hadith thuhet: “Nëse sekrecioni i mashkullit i paraprin sekrecionit të femrës do të lindë fëmijë mashkull, me dëshirën e Allahut. Nëse sekrecioni i femrës i paraprin sekrecionit të mashkullit do të lindë fëmijë femër, me dëshirën Allahut.”
    Ne e kemi dërguar pyetjen, e cila ka të bëjë me faktorin material të përcaktimit të gjinisë së fëmijës, në vende evropiane dhe në SHBA, por përgjigja ishte negative. Ata nuk e pranuan një interpretim të tillë.

    Megjithatë, vetëm para dy vitesh ne filluam të gjenim përgjigje me ndihmën e zoologjisë për të qartësuar se ka shumë shenja të cilat provojnë përcaktimin që u kuptua nga hadithi i lartpërmendur.

    Shkencëtarët kanë zbuluar se sekrecioni i mashkullit është acidik, ndërsa sekrecioni i femrës është alkalin. Nëse sekrecioni i mashkullit përzihet me të femrës dhe sekrecioni alkalin i femrës dominon mbi sekrecionin acidik të mashkullit, atëherë nga ky dominim rezulton një fëmijë femër dhe anasjelltas. Ky kërkim është eksperimentuar tek lopët në Francë në mënyrë që të rrisnin numrin e tyre dhe si rezultat raporti i demave ishte 70% dhe i lopëve 30%. Kështu ata e ndërprenë eksperimentin që në fazat e para.

    Shumë shkencëtarë të mëdhenj ndoqën konferencën rreth mjekësisë e mbajtur në universitetin e Mbretit Fezal në Daman. Atje u tha se vetëm një person mund ta shpjegojë fenomenin e lartpërmendur, por ai ndodhej në SHBA. Quhej Sead Haliz, një musliman egjiptian.

    Më vonë u takuam me të dhe ai u prezantua si nismëtari i një shkence të re e quajtur: Shkenca e sterilitetit të njeriut. Ai është kryeredaktor i dy revistave dhe ka shkruar rreth 34 libra. Ka studiuar mbi sekrecionin e mashkullit dhe të femrës gati dhjetë vjet, duke përdorur mikroskopin elektronik dhe kompjuterin. Nga studimet ai arriti në konkluzionin se sekrecioni i mashkullit është acidik, ndërsa i femrës alkalin. Kur të dy sekrecionet bashkohen dhe nëse në përmbajtje dominon acidiku, atëherë lind një fëmijë mashkull dhe anasjelltas.

    Kështu, përmbajtja e hadithit të lartpërmendur dhe ajo që ka dashur Allahu është vërtetuar nga shkenca moderne.
    Fisniku student , ai hadithi qe ke sjell , pek se pari eshte nuk ka asgje te vertete me shkencen . Per mendimin tim eshte nje fabrikim i dikujt qe eshte munduar ne nje afre menyre te kopjoj versin Kuranon 53:45 ku thuhet se sperma percakton gjinin e foshnjes.
    Sekrecioni i mashkullit dhe i femres nuk kane lidhje me gjinine e foshnjes andaj nuk mund te quhet dicka shkencore .
    Por ajeti Kuranor eshte verteruar shekencarisht dhe sot te gjithe qe kane njohuri mesatare ne biollogji e dine se gjinia e foshnjes percaktohet nga kromozomet XX dhe XY ( kromoromet XX dhe XY nuk gjenden ne sekrecion por gjenden mbrenda qelizave seksuale ) .
    Pra mvaresisht se si kombinohen keto kromozome , ashtu del edhe gjinia e foshnjes.
    Qeliza seksuale e femres mbart me vete vetem kromozomin femror ndersa spermatozoidi mbart ate femror por edhe ate mashkullor. Pra kur qeliza seksuale femrore ndahet ne dy qeliza secila prej tyre ka nga nje kromozom X, ndersa tek ndarja e qelizes seksuale mashkullore kemi dy lloj spermatozoidesh , ate me kromozomin Y dhe ate me kromozomin X.
    Pra kjo eshte e vertete shkencore , ajeti Kuranor e jo ai hadithi i pakuptimte

    Gostivari_usa

  10. #10
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Ja nje vidoe interesante qe fol mbi gjinin e foshnjave dhe informatat qe gjenden ne Kuran





    Gostivari_usa
    Ndryshuar për herë të fundit nga Gostivari_usa : 12-09-2007 më 19:05

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Aerial
    Anëtarësuar
    03-07-2006
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    81
    I bera nje lexim te shpejte kesaj qe keni shkru, dhe per moderatorin (Fisnikun?) dhe te gjithe ata qe ndjejne se mund te pergjigjen, kisha nje pytje sa i perket ksaj teme! Kur permendet djali, vajza... me t'vertet permenden shume ne fe, por une do te ndalesha te dicka hyjnore - Hyrite symedha!! Keshtu pershkruhen ne Kuran (apo perkthehen) dhe, keto jane vajza te pergatitura per muslimanet e devotshem (muslimanet mashkuj?). Bile ipen sqarime shtese, se si ato xhelozojne atje nga Parajsa per tradheti te gruas kur i behet burrit. Po kisha nje pytje, cka me muslimanet femra?????

  12. #12
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga Aerial Lexo Postimin
    I bera nje lexim te shpejte kesaj qe keni shkru, dhe per moderatorin (Fisnikun?) dhe te gjithe ata qe ndjejne se mund te pergjigjen, kisha nje pytje sa i perket ksaj teme! Kur permendet djali, vajza... me t'vertet permenden shume ne fe, por une do te ndalesha te dicka hyjnore - Hyrite symedha!! Keshtu pershkruhen ne Kuran (apo perkthehen) dhe, keto jane vajza te pergatitura per muslimanet e devotshem (muslimanet mashkuj?). Bile ipen sqarime shtese, se si ato xhelozojne atje nga Parajsa per tradheti te gruas kur i behet burrit. Po kisha nje pytje, cka me muslimanet femra?????
    A ka mundesi te formulojsh pyetjet e tua me mire ?!! Nuk jam ne gjendje te kuptoj se cfar je duke pyetur .

  13. #13
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM-Eshte Preambula e jetës

    o studento na e perkthe pak mos te vdesim injorante!
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  14. #14
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM-Eshte Preambula e jetës
    perkthehet keshtu dhe ka kuptimin :

    perdoret para qdo vepre te nje muslimani dhe duhet te perdoret edhe tek qdo njeri ne jetë.d.m.th para qdo vepre ne jetë perdoret kjo ...dhe ka kuptimin : "Ne Emer te Meshiruesit dhe Gjithëmeshirshmit"

    Dhe kete thenje e kam formuluar unë si jurist dhe ne gjuhen e nje juristi d.m.th e kam perdorur termin "preambul" e cila ka kuptimin e hyrjes dhe perdoret zakonisht ne qdo hyrje te nje ndonje Kushtetute...

    Keshtu qe tek njeriu besimtar BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM perdoret para qdo vepre qe bene apo qe ne hyrje te ndonje procesi te jetes qe bene njeriu musliman,shqiptohet kjo formulë ...
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Aerial
    Anëtarësuar
    03-07-2006
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    81
    Citim Postuar më parë nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    A ka mundesi te formulojsh pyetjet e tua me mire ?!! Nuk jam ne gjendje te kuptoj se cfar je duke pyetur .
    Kam lexu ne Kuran, pastaj edhe neper disa libra tjere, t'cliat kane t;bejne me komentimin e Kuranit, se ne xhenet na presin "hyri symedha", bile bile, disa sosh. Pytja ishte, cka me femrat e ksaj bote, kush i pret ne xhenet ato?

    Kerkoj ndjese nese jam jashte temes...

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •