Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15
 1. #1
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime

  Djal apo Vajz ???

  Kjo sht pyetja q parashtrohet sot. Familja ka nevoj pr nj djal apo nj vajz? Nj universitet amerikan ka br krkime n lidhje m kt shtje. Megjithat, un kam diskutuar kuptimin e hadithit t transmetuar nga Ibn Kethiri. N hadith thuhet: Nse sekrecioni i mashkullit i paraprin sekrecionit t femrs do t lind fmij mashkull, me dshirn e Allahut. Nse sekrecioni i femrs i paraprin sekrecionit t mashkullit do t lind fmij femr, me dshirn Allahut.
  Ne e kemi drguar pyetjen, e cila ka t bj me faktorin material t prcaktimit t gjinis s fmijs, n vende evropiane dhe n SHBA, por prgjigja ishte negative. Ata nuk e pranuan nj interpretim t till.

  Megjithat, vetm para dy vitesh ne filluam t gjenim prgjigje me ndihmn e zoologjis pr t qartsuar se ka shum shenja t cilat provojn prcaktimin q u kuptua nga hadithi i lartprmendur.

  Shkenctart kan zbuluar se sekrecioni i mashkullit sht acidik, ndrsa sekrecioni i femrs sht alkalin. Nse sekrecioni i mashkullit przihet me t femrs dhe sekrecioni alkalin i femrs dominon mbi sekrecionin acidik t mashkullit, ather nga ky dominim rezulton nj fmij femr dhe anasjelltas. Ky krkim sht eksperimentuar tek lopt n Franc n mnyr q t rrisnin numrin e tyre dhe si rezultat raporti i demave ishte 70% dhe i lopve 30%. Kshtu ata e ndrpren eksperimentin q n fazat e para.

  Shum shkenctar t mdhenj ndoqn konferencn rreth mjeksis e mbajtur n universitetin e Mbretit Fezal n Daman. Atje u tha se vetm nj person mund ta shpjegoj fenomenin e lartprmendur, por ai ndodhej n SHBA. Quhej Sead Haliz, nj musliman egjiptian.

  M von u takuam me t dhe ai u prezantua si nismtari i nj shkence t re e quajtur: Shkenca e sterilitetit t njeriut. Ai sht kryeredaktor i dy revistave dhe ka shkruar rreth 34 libra. Ka studiuar mbi sekrecionin e mashkullit dhe t femrs gati dhjet vjet, duke prdorur mikroskopin elektronik dhe kompjuterin. Nga studimet ai arriti n konkluzionin se sekrecioni i mashkullit sht acidik, ndrsa i femrs alkalin. Kur t dy sekrecionet bashkohen dhe nse n prmbajtje dominon acidiku, ather lind nj fmij mashkull dhe anasjelltas.

  Kshtu, prmbajtja e hadithit t lartprmendur dhe ajo q ka dashur Allahu sht vrtetuar nga shkenca moderne.
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 2. #2
  Larguar Maska e lone_star
  Antarsuar
  13-08-2003
  Vendndodhja
  Houston, TX
  Mosha
  37
  Postime
  224
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Fisnik c'jane keto tema?

 3. #3
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Teme pa vlere , ose me mire do ishte ta kishe hapur diku tjeter ncnc!
  Sui generis

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e P@R4nOi@C_LorD
  Antarsuar
  05-05-2006
  Postime
  2,426
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Mire sekrecioni , po allahu ca pune ka???
  Keyboard not found .... press any key to continue!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-12-2006
  Postime
  180
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  fisnik tema e mir qenka jo e keqe

  paska nje domethanje kjo tem qe e paske qel

  edhe ashtu ashte qysh ke than ne postimin tan fisnik

 6. #6
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga lone_star
  Fisnik c'jane keto tema?
  keto tema jan shkencore ,thjesht jan vertetim nga shkenca te hadithit te Muhamedit a.s...

  Te cilen hadith e kan kritikuar bota jo muslimane si diqka te pavertet se kinse kjo nuk qendron ne realitet...

  kjo ka domethenje se shkenca nje gje te tille e ka pohuar tash von se vertet existon nje gje e till d.m.th e kan zbuluar shkenca se Muhamedi a.s ka pas te drejt per nje gje te till...

  RapSoul: e hapa tek kom..i muslimaneve sepse eshte bere zakon se nese hap diku tjeter at tem qe permban qoft edhe nje ajet kuranor apo hadith ajo tem transferohet tek komuniteti musliman ,keshtu qe vendosa sa e transferojn ata me imponim...
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 7. #7
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,226
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  ky hadith q e po e poston fisniku gjindet te buhariu ne pjesen e 8 ose hadithi nr.3329

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-01-2007
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kam lexu disa hadithe, por kete s'e kisha ndeshur! Qysh kur dallohet kjo?

 9. #9
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Antarsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga fisniku-student Lexo Postimin
  Kjo sht pyetja q parashtrohet sot. Familja ka nevoj pr nj djal apo nj vajz? Nj universitet amerikan ka br krkime n lidhje m kt shtje. Megjithat, un kam diskutuar kuptimin e hadithit t transmetuar nga Ibn Kethiri. N hadith thuhet: Nse sekrecioni i mashkullit i paraprin sekrecionit t femrs do t lind fmij mashkull, me dshirn e Allahut. Nse sekrecioni i femrs i paraprin sekrecionit t mashkullit do t lind fmij femr, me dshirn Allahut.
  Ne e kemi drguar pyetjen, e cila ka t bj me faktorin material t prcaktimit t gjinis s fmijs, n vende evropiane dhe n SHBA, por prgjigja ishte negative. Ata nuk e pranuan nj interpretim t till.

  Megjithat, vetm para dy vitesh ne filluam t gjenim prgjigje me ndihmn e zoologjis pr t qartsuar se ka shum shenja t cilat provojn prcaktimin q u kuptua nga hadithi i lartprmendur.

  Shkenctart kan zbuluar se sekrecioni i mashkullit sht acidik, ndrsa sekrecioni i femrs sht alkalin. Nse sekrecioni i mashkullit przihet me t femrs dhe sekrecioni alkalin i femrs dominon mbi sekrecionin acidik t mashkullit, ather nga ky dominim rezulton nj fmij femr dhe anasjelltas. Ky krkim sht eksperimentuar tek lopt n Franc n mnyr q t rrisnin numrin e tyre dhe si rezultat raporti i demave ishte 70% dhe i lopve 30%. Kshtu ata e ndrpren eksperimentin q n fazat e para.

  Shum shkenctar t mdhenj ndoqn konferencn rreth mjeksis e mbajtur n universitetin e Mbretit Fezal n Daman. Atje u tha se vetm nj person mund ta shpjegoj fenomenin e lartprmendur, por ai ndodhej n SHBA. Quhej Sead Haliz, nj musliman egjiptian.

  M von u takuam me t dhe ai u prezantua si nismtari i nj shkence t re e quajtur: Shkenca e sterilitetit t njeriut. Ai sht kryeredaktor i dy revistave dhe ka shkruar rreth 34 libra. Ka studiuar mbi sekrecionin e mashkullit dhe t femrs gati dhjet vjet, duke prdorur mikroskopin elektronik dhe kompjuterin. Nga studimet ai arriti n konkluzionin se sekrecioni i mashkullit sht acidik, ndrsa i femrs alkalin. Kur t dy sekrecionet bashkohen dhe nse n prmbajtje dominon acidiku, ather lind nj fmij mashkull dhe anasjelltas.

  Kshtu, prmbajtja e hadithit t lartprmendur dhe ajo q ka dashur Allahu sht vrtetuar nga shkenca moderne.
  Fisniku student , ai hadithi qe ke sjell , pek se pari eshte nuk ka asgje te vertete me shkencen . Per mendimin tim eshte nje fabrikim i dikujt qe eshte munduar ne nje afre menyre te kopjoj versin Kuranon 53:45 ku thuhet se sperma percakton gjinin e foshnjes.
  Sekrecioni i mashkullit dhe i femres nuk kane lidhje me gjinine e foshnjes andaj nuk mund te quhet dicka shkencore .
  Por ajeti Kuranor eshte verteruar shekencarisht dhe sot te gjithe qe kane njohuri mesatare ne biollogji e dine se gjinia e foshnjes percaktohet nga kromozomet XX dhe XY ( kromoromet XX dhe XY nuk gjenden ne sekrecion por gjenden mbrenda qelizave seksuale ) .
  Pra mvaresisht se si kombinohen keto kromozome , ashtu del edhe gjinia e foshnjes.
  Qeliza seksuale e femres mbart me vete vetem kromozomin femror ndersa spermatozoidi mbart ate femror por edhe ate mashkullor. Pra kur qeliza seksuale femrore ndahet ne dy qeliza secila prej tyre ka nga nje kromozom X, ndersa tek ndarja e qelizes seksuale mashkullore kemi dy lloj spermatozoidesh , ate me kromozomin Y dhe ate me kromozomin X.
  Pra kjo eshte e vertete shkencore , ajeti Kuranor e jo ai hadithi i pakuptimte

  Gostivari_usa

 10. #10
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Antarsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime n 11 postime
  Ja nje vidoe interesante qe fol mbi gjinin e foshnjave dhe informatat qe gjenden ne Kuran

  Gostivari_usa
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gostivari_usa : 12-09-2007 m 19:05

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Aerial
  Antarsuar
  03-07-2006
  Vendndodhja
  Underground
  Postime
  81
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  I bera nje lexim te shpejte kesaj qe keni shkru, dhe per moderatorin (Fisnikun?) dhe te gjithe ata qe ndjejne se mund te pergjigjen, kisha nje pytje sa i perket ksaj teme! Kur permendet djali, vajza... me t'vertet permenden shume ne fe, por une do te ndalesha te dicka hyjnore - Hyrite symedha!! Keshtu pershkruhen ne Kuran (apo perkthehen) dhe, keto jane vajza te pergatitura per muslimanet e devotshem (muslimanet mashkuj?). Bile ipen sqarime shtese, se si ato xhelozojne atje nga Parajsa per tradheti te gruas kur i behet burrit. Po kisha nje pytje, cka me muslimanet femra?????

 12. #12
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Antarsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga Aerial Lexo Postimin
  I bera nje lexim te shpejte kesaj qe keni shkru, dhe per moderatorin (Fisnikun?) dhe te gjithe ata qe ndjejne se mund te pergjigjen, kisha nje pytje sa i perket ksaj teme! Kur permendet djali, vajza... me t'vertet permenden shume ne fe, por une do te ndalesha te dicka hyjnore - Hyrite symedha!! Keshtu pershkruhen ne Kuran (apo perkthehen) dhe, keto jane vajza te pergatitura per muslimanet e devotshem (muslimanet mashkuj?). Bile ipen sqarime shtese, se si ato xhelozojne atje nga Parajsa per tradheti te gruas kur i behet burrit. Po kisha nje pytje, cka me muslimanet femra?????
  A ka mundesi te formulojsh pyetjet e tua me mire ?!! Nuk jam ne gjendje te kuptoj se cfar je duke pyetur .

 13. #13
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM-Eshte Preambula e jets

  o studento na e perkthe pak mos te vdesim injorante!
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 14. #14
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime
  BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM-Eshte Preambula e jets
  perkthehet keshtu dhe ka kuptimin :

  perdoret para qdo vepre te nje muslimani dhe duhet te perdoret edhe tek qdo njeri ne jet.d.m.th para qdo vepre ne jet perdoret kjo ...dhe ka kuptimin : "Ne Emer te Meshiruesit dhe Gjithmeshirshmit"

  Dhe kete thenje e kam formuluar un si jurist dhe ne gjuhen e nje juristi d.m.th e kam perdorur termin "preambul" e cila ka kuptimin e hyrjes dhe perdoret zakonisht ne qdo hyrje te nje ndonje Kushtetute...

  Keshtu qe tek njeriu besimtar BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM perdoret para qdo vepre qe bene apo qe ne hyrje te ndonje procesi te jetes qe bene njeriu musliman,shqiptohet kjo formul ...
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Aerial
  Antarsuar
  03-07-2006
  Vendndodhja
  Underground
  Postime
  81
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Gostivari_usa Lexo Postimin
  A ka mundesi te formulojsh pyetjet e tua me mire ?!! Nuk jam ne gjendje te kuptoj se cfar je duke pyetur .
  Kam lexu ne Kuran, pastaj edhe neper disa libra tjere, t'cliat kane t;bejne me komentimin e Kuranit, se ne xhenet na presin "hyri symedha", bile bile, disa sosh. Pytja ishte, cka me femrat e ksaj bote, kush i pret ne xhenet ato?

  Kerkoj ndjese nese jam jashte temes...

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •