Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Shkoll t lart pr t gjith, qeveria merr prsipr koston financiare

  Kryeministria heq kufizimet, kt vit t gjith kandidatt n universitet
  38 deg me kuota pa limit, thyhet rezistenca e rektorve


  Klotilda HARKA

  Shkoll t lart pr t gjith. Kjo nuk do t thot q gjithkush t filloj studimet n degn q dshiron dhe domosdo n universitetet e Tirans. Ky vit akademik, q hap dyert e universiteteve n tetor, pritet t jet masiv.
  Myqerem Tafaj, sekretari i Prgjithshm pran Kryeministris, pohoi dje pr Albania-n se, shansin pr nj deg n universitet kt vit e kan t gjith maturantt q kan dhn provimet me zgjedhje, duke pasur parasysh ktu degt e hapura t miratuara nga qeveria. Bhet fjal pr 24 mij maturant, q rezultuan kalues t provimeve me zgjedhje dhe q presin listimin e rezultateve t tyre n shtator. Tafaj sqaroi se, kandidatt, q kan kaluar me sukses dy provimet pr lndt me zgjedhje do t ken mundsi hyjn n nj deg. Nse jo n degt me kuotat e limituara, do t ken mundsi t hyjn n degt e hapura. Kjo ka qen nj prgjigje e prer ndaj rektorve, t cilt i kan kundrshtuar n mnyr t vazhdueshme degt e hapura. Sipas tyre, ato kan rezultuar nj dshtim, pasi studentt e ktyre degve n shumicn e rasteve jan mbets. Por sipas Tafajt, vendimi i qeveris pr lejimin e degve t hapura lidhet me liberalizimin e universiteteve dhe heqjen e kufijve pr pranimet e reja n vitin akademik 2007-2008.

  38 degt me dyer t hapura
  Ndrkaq, pr 11 universitetet e vendit, qeveria miratoi 38 deg, ku pranimi sht i lir, ose me kuota t paprcaktuara. Rektort i kundrshtuan kto deg pr faktin se shum prej maturantve q hyjn n to nuk arrijn t kalojn dot provimet e vitit t par. Por, pavarsisht kundrshtimit t drejtuesve t universiteteve, tashm vendimi sht marr pr tolerimin e degve t hapura. Kshtu, nse maturantt kan marr nj not kaluese n provimet e Maturs Shtetrore, do t ken mundsi t hyjn n nj nga kto deg. Sipas Tafajt, hyrje t lir do t ket n dy degt e vna n dispozicion, pr heqjen e kufizimeve n universitete. Por vendimi pr deg t hapura sht marr vetm pr deg m interes t ult.

  Hapja e dyerve, qeveria merr prsipr kostot
  Llogaritja e br nga specialist t arsimit rezulton se degt e kategorizuara si t hapura nuk kan kosto t lart pr buxhetin e shtetit. Ndrkoh q, qeveria do tu jap prioritet degt me kuota t kufizuara, n grupin e t cilave hyjn t gjitha degt e teknologjis dhe informacionit. Sipas Tafajt, asnj pasoj nuk do t ken universitetet nga kjo hyrje e lir e studentve n degt e hapura. Sipas tij, qeveria do t mbshtes financiarisht universitetet pr prballimin e fluksit duke marr prsipr koston e pranimeve. Pr vitin e ri akademik rektort kan krkuar investime n shtimin e numrit t pedagogve, auditorve dhe prmirsimin e kushteve.

  Degt e limituara, fituesit m 15 shtator
  Ndrkoh, qendra e ngritur posarisht brenda Ministris s Arsimit dhe Shkencs sht n procesin e prllogaritjes s pikve pr kandidatt pretendent pr student n vitin e ri akademik 2007-2008. Pas miratimit pak dit m par t 15 050 kuotave nga qeveria, nisi puna pr llogaritjen e pikve pr do konkurrent, bri t ditur Frederik Shalsi, drejtori i Qendrs pran MASH-it. Ndrkaq, listat me emrat e maturantve fitues pr vitin akademik 2007-2008 do t mund t afishohen m 15 shtator n t gjitha universitetet publike t vendit. Ndryshe nga nj vit par, kt vit procesin e shpalljes s fituesve e menaxhon Ministria e Arsimit dhe Shkencs n baz t ksaj qendre, q do t prpunoj listat, q pastaj do t'u shkojn t gatshme universiteteve, - sqaroi zdhnsja pran MASH-it pr Maturn Shtetrore, Brikena Kollinaku. Llogaritja e pikve do t jet nj kombinacion i kuotave dhe renditjes preferenciale t 10 degve t przgjedhura nga vet maturantt. Specialistt e arsimit do ti prllogarisin pikt gjat ktij muaji, pr t prcaktuar fituesit. Sipas ksaj llogaritjeje piksh, nse nj kandidat ka fituar n lndn q ka preferencn 1 dhe n at q ka preferencn 2, ather ai shpallet fitues vetm n degn m t preferuar.

  Shifrat e ktij viti
  15 050 kandidatt e ktij viti
  14 608 kandidat brenda territorit t vendit
  442 kuota pr studentt nga trojet
  400 student do t ken mundsi t transferohen nga nj universitet n nj tjetr
  50 vende pr studentt shtetas t huaj
  400 numri i studentve n programin e dyt t studimit

  Lista me degt e hapura

  Universiteti i Tirans - asnj deg t hapur
  Universiteti Politeknik Inxhinieri Materiale
  Universiteti Bujqsor Inxhinieri Agrare n p. bimore Inxhinieri Agrare n zootek. dhe bleg.

  Universiteti i Elbasanit Degt: Frngjisht, Gjermanisht, Matematik-Fizik

  Universiteti i Gjirokastrs Italisht, Gjuh Letrsi-Greke Cikli i ult, Cikli i ult parashkollor, Matematik-Informatik

  Universiteti i Kors: Drejtim fermash dhe AGB, Inxh. agrare dhe hortikulture, Inxh. agrare n P. bimor

  Universiteti i Shkodrs: Cikli i ult, Cikli i ult parashkollor Matematik, Fizik, Biologji (Kimi), Financ, Turizm

  Universiteti i Vlors: Anglisht, Italisht, Cikli i ult parashkollor, Matematik-Fizik, Teknologji Informacioni, Turizm, Inxhinieri Detare, Navigacion
  Akademia e Arteve t Bukura Asnj deg e hapur
  Akademia e Edukimit Fizik dhe Sporteve - Asnj deg e hapur

  Universiteti i Durrsit:
  Menaxhim ndrtimi
  Menaxhim transporti
  Teknologji automobilash


  MASH-i i kundrvihet Haxhiymerit: N kohn tuaj, zyrtar t Arsimit ishin dhe autor tekstesh

  Ministria e Arsimit dhe Shkencs ka reaguar nj dit me vones ndaj deklarats s Edlira Haxhiymerit, sekretares pr Shoqrin Civile dhe Shanseve t Barabarta pran Partis Socialiste, e cila kritikoi politikn e teksteve shkollore t ndjekur nga kjo ministri. Zdhnsja pr shtyp e MASH-it, Brikena Kollinaku n nj prononcim pr mediat, e cilsoi deklaratn e Haxhiymerit, ish-zv/ministre e Arsimit si deklarat me fjal t prgjithshme, pa fakte dhe t dhna konkrete. Duke br nj krahasim t politiks, q ndiqej gjat qeverisjes s PS-s dhe asaj tani, zdhnsja vuri n dukje se, reforma e MASH-it pr hartimin e teksteve, ka br t mundur eliminimin e konfliktit t interesit, galopant n kohn t Haxhiymerit, duke ndaluar zyrtart e Arsimit t jen dhe autor tekstesh. Zdhnsja Kollinaku zbardhi skemn e prgatitjes s teksteve shkollore nga MASH-i ndrsa i referohej vitit 2006. sht viti kur kjo ministri realizoi reform madhore n Arsim, at t Altertekstit, q modelohet sipas praktikave t vendeve t BE-s, q jan adaptuar q n vitet 90 edhe nga vende ish-komuniste si Maqedonia, Rumania deri tek Estonia, - tha Kollinaku. Sipas saj, kjo reform konsistoi n eliminimin e tenderit t shtypshkronjs, jep mundsin pr tekste alternativ pr t njjtn lnd, si dhe bn certifikim me procedur moderne dhe transparente. Kollinaku sqaroi se przgjedhs final t teksteve prcaktohen 36 000 msues, ndrsa fondi i subvencionit u shkon direkt prfituesve, q jan prindrit dhe nxnsit.


  15 Gusht 2007
  Albania

 2. #2
  Perjashtuar Maska e MICHI
  Antarsuar
  14-09-2004
  Mosha
  36
  Postime
  1,537
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Shyqyr zotit po behet mire i her, ne lenshin forcat e kuqe.

 3. #3
  Canna-log Maska e Artson
  Antarsuar
  24-07-2007
  Vendndodhja
  Loading...
  Mosha
  12
  Postime
  416
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  U bene te gjithe me shkolle te larte....

  Si tha Ai. Po ta dija qe shkolla e larte ishte kaq e lehte kisha bere edhe gjimnazin
  Kur jam rrethuar nga njerz t vegjl s'ndjej madhshti, por mjerim! M.Roi

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e pellumbi
  Antarsuar
  30-04-2005
  Mosha
  38
  Postime
  320
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  hyni te gjithe, dera eshte e hapur.
  'Dhe g..... hyn kur gjen deren hapur"
  pastaj hajde te ndeshemi me kuadro te tille, pale mesues apo drejtues te tille (me ata qe hyjne per te kaluar kohen dhe jo per gje tjeter).
  Nese ajo qe do te thuash nuk eshte me e mire se heshtja atehere me mire hesht.

 5. #5
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime n 159 postime
  Mendoj qe eshte nje ide e mire. Sipas programit te paraqitur hyrje e hapur do jete vetem per nje pjese degesh, ato me interes te ulet. Ky program 'garanton' vetem hyrjen ne Universitet, JO mbarimin dhe me pas vendin e punes. Ata qe njohin, do gjejne nje pune sido qe ta kene marr shkollen me/pa merite. Edhe ata qe nuk do jene "te ndritur" e qe do jene ne klase sa per te shtyre oren dhe te shkojne me pas ne kafe, perseri dy gjera do i degjojne. Nje program i tille sjell rritjen te nivelit te arsimimit te popullsise ne teresi.
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

Tema t Ngjashme

 1. Gjendja e fmijve jetim shqiptar
  Nga Albo n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 12-11-2010, 16:19
 2. Berisha t ik, kryeministri i ri nga PD.
  Nga Dajti n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 143
  Postimi i Fundit: 21-12-2009, 02:38
 3. Dhimiter Pango - "Enigma Otranto '97"
  Nga shigjeta n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-03-2009, 00:57
 4. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 5. Elmaz Plava
  Nga Davius n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 17-12-2006, 13:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •