Close
Faqja 1 prej 9 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 178
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e zeus
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Ktu
  Mosha
  41
  Postime
  927
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime

  Gazsjellsi Trans-Adriatik(TAP), 169 km n Shqipri, 1 miliard euro investim

  -----------------------------------------------------------

  KRRTRSH miraton lejet per sheshet e ndertimit te Parkut Energjitik te Fierit. Ne kete menyre kryeministri Berisha i cili drejton KRRTRSH deklaroi se ky Park kalon nga Vlora ne Fier dhe per kete falenderon kompanite qe do te ndertojne parkun per mirekuptimin e treguar qe ne dialog te hapur me qeverine zhvendosen investimet e tyre ne Fier.
  KRRTRSH vendosi miratimin e shesheve per Partkun Energjitik te Fierit i cili perfshin nje nder investimet me madhore jo vetem ne vend, por ne gjithe rajonin tone. Dua te falenderoj kompanite e huaja per besimin qe shprehin ndaj Shqiperise, duke projektuar e vendosur projekte kaq te medha ne Shqiperi. Duhet ti falenderoj per mirekuptimin qe kane treguar sepse eshte e vertete qe fillimisht zgjodhen Vloren, por me nje dialog te hapur me qeverine e mirekuptim, vendosem nje vetvendosje tjeter shume te pershtatshme, Fierin, tha gjate mbledhjes se KRRTRSH-se, Berisha.
  Parku energjitik ne Fier perfshin ndertimin e nje TEC per prodhimin e energjise nga gazi i lengshem dhe ndertimin nje terminali per perpunimin e gazit.
  Studimi, i projektuar nga nj grup i gjer ekspertsh t fushave t ndryshme, prcakton tre zona pr ndrtimin e terminaleve, zonn n veri t grykderdhjes s lumit Vjos me siprfaqe 60 ha dhe zonn n jug e veri t kanalit t Hoxhars me siprfaqe prkatsisht 120 dhe 30 ha. Pran Ministris s Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks kan paraqitur krkesn dhe kan marr autorizimin pr realizimin e projekteve t tyre n kt zon tre kompani EGL, ASG Power dhe Trans European Energji.

  -----------------------------------------------------------
  N bot ka 10 lloje njerzish: ata q kuptojn sistemin binar, dhe ata q nuk e kuptojn!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-03-2005
  Postime
  928
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Shqipria, nj nyje e rndsishme e tubacioneve t gazit natyror


  Nini MANO


  Parku energjitik do t ndrtohet n Qarkun e Fierit dhe konkretisht n bregdetin e Semanit. Ky park parashikon terminale gazi t lngt dhe natyror, TEC-e me fuqi t mdha, linja kabllore elektrike dhe energjitike drejt Italis dhe m gjer.

  Projekteve pr kt park energjitik i sht hapur sot rruga. Nn drejtimin e kryeministrit Sali Berisha, mbledhja e Kshillit t Rregullimit t Territorit t Republiks s Shqipris (KRRTRSH) miratoi studimin pr vendosjen e terminaleve t gazit natyror t lngzuar dhe infrastrukturs prkatse n bregdetin e Qarkut Fier, t cilat do t jen edhe pjest prbrse t parkut energjutik.

  Tre kompani, "EGL", "ASG Power" dhe "Trans European Energji" kan marr m par autorizimin pr realizimin e projekteve t tyre n kt zon nga Ministria e Ekonomis, Tregtis dhe Energjitiks.

  Zbatimi i tre projekteve t rndsishme pritet t'i jap shtys t madhe zhvillimit ekonomik n Shqipri, por dhe m gjer, duke prfshir dhe vendet n rajonin e Ballkanit, pasi n qendr t tyre kan zhvillimin e portaleve energjitike.

  T tre projektet do t zhvillohen n tre zona, studimi pr t cilat tashm u miratua nga KRRTRSH. Ky studim prcakton tre zona pr ndrtimin e terminaleve: zonn n veri t grykderdhjes s lumit Vjos, me siprfaqe 60 ha, dhe zonn n jug e veri t kanalit t Hoxhars, me siprfaqe prkatsisht 120 dhe 30 ha.

  N formn e nj parku energjitik, n kto zona parashikohen t ndrtohen disa vepra energjitike, sikurse jan TEC-e me fuqi t madhe t instaluar pr prodhim energjie, por edhe terminale t linjave t gazit t lngt, i cili parashikohet t kaloj n vendet e BE, prmes Italis.

  Kompania "ASG Power" sht m e avancuar n projekt, i cili ka marr "OK" nga Qarku i Fierit vetm disa dit m par. Punimet pritet t nisin n muajin gusht t ktij viti dhe t prfundojn n vitin 2009.

  Projekti prfshin ndrtimin e terminalit t gazit t lngshm, ndrtimin e gazsjellsit q do t lidhin Shqiprin me Italin si dhe kabllin nnujor t linjs s tensionit t lart me Italin.

  Nga zbatimi i ktij projekti, me vler t prgjithshme 2.3 miliard dollar, parashikohet realizimi i 250 milion dollar kontrata pr punime civile dhe punsimi i 3500 punonjsve gjat periudhs s ndrtimit dhe 350 punonjsve t prhershm pr vnien n shfrytzim t tij.
  Projekti i "ASG Power" parashikon ndrtimin e nj stacioni pr rigazifikimin e gazit t lngshm natyror (LNG), me kapacitet vjetor prej 10 miliard metrash kub si dhe nj TEC-i me cikl t kombinuar prej 1200 MG, i ndrtuar n tre faza, nga 400 Mw secila.

  Nga ky projekt, shteti yn do t ket t drejtn q t blej gaz dhe energji me mim m t ult se ato t tregut, pr t plotsuar t gjitha nevojat e veta t brendshme me energji. Nga keto 200MW (ose e thene ndryshe 5 milion kWh ne dite) energji elektrike si dhe 1 miliard meter kub gas ne vit do i shiten Shqiperise me cmimin e prodhimit.

  Pjesa tjetr e prodhimit, rreth 8 miliard metra kub gaz, do t transportohet n tregjet europiane prmes Italis apo Ballkanit, prmes nj tubacioni nndetar dhe pjesa tjetr e elektro-energjis, prmes nj linje t rinovuar t tensionit t lart brenda vendit, si dhe nj linje t re kabllore nnujore pr n Itali, me kapacitet transmetimi prej 1.000 Mw.

  Teknologjia q do t instalohet n Shqipri, plotson standardet e BE-s n fushn e energjis, gj q do t krijoj mundsin pr lidhjen e vendit me tregun europian.

  "ASG Power" do t punoj pr zbatimin e projektit pr ndrtimin e stacionit t rigazifikimit t LNG-s, TEC-in dhe tubacionin nndetar, me kompanin italo-amerikane "SAIPEM and Black and Veatch". Por nj marrveshje sht arritur edhe me ABB, pr t gjitha interkoneksionet elektrike dhe ndrtimin e linjave t tensionit t lart.

  Kryeministri Berisha sht shprehur se "pavarsisht se jemi n kuadrin e nj investimi trsisht privat, Shqipria nuk do t ngurroj t nnshkruaj t gjitha marrveshjet pr t cilat ajo ka interes, si pr furnizimin e TEC-it t Vlors me gaz, furnizimin e TEC-ve t tjera, pasi nj seri TEC-esh do t ndrtohen n Shqipri, pr t dal prfundimisht nga varsia e prodhimit t energjis nga burimet ujore".

  Ndrkoh, edhe dy kompanit e tjera jan n pun e sipr. Kshtu, kompania EGL ka zgjidhur plotsisht gjurmn e gazsjellsit, por i duhet t zgjidh edhe me vende t tjera npr t cilin do t kaloj linja e gazsjellsit, q synon t lidh burimet e Kaspikut me Italin dhe Evropn Perndimore.

  Kompania zvicerane EGL, prej tre vitesh, ka paraqitur studimin e fizibilitetit t dy projekteve, atij pr kalimin e gazsjellsit ndrkombtar n tokn shqiptare (TAP) drejt Italis si dhe projektin pr ngritjen e nj qndre t madhe stokazhi t gazit t lngt.

  Projekti TAP (Trans Adriatic Pipline), parashikon dy opsione pr t sjell gazin natyror nga vendet gazmbajtse. I pari parashikon rrugn nga Rusia ose vendet e Detit Kaspik, npr Bullgari, Maqedoni, Shqipri, me tubacione nntoksore dhe drejt Italis, me tubacion nnujor, deri n Lee.

  Varianti i dyt lidhet me ndrtimin e tubacionit t gazit natyror nga Turqia, n Greqi, Shqipri dhe m tej, n Itali. Por e rndsishme sht q Shqipria prfshihet n t dy projektet, duke qen nyje e rndsishme e kalimit t gazsjellsit n tokn shqiptare.

  Vetm pr investimin e kalimit t tubacionit n tokn shqiptare, projekti kap shumn prej 532 milion euro, ndrsa n total, ndrtimi i gazsjellsit TAP arrin n rreth 1,5 miliard euro. Me ndrtimin e ktij gazsjellsi, konsumatort shqiptar mund t furnizohen me rreth 2 miliard metra kub gaz natyror.

  ATSH

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Manchester, UK
  Mosha
  39
  Postime
  1,079
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Marre nga Tema, 3 mars 2007

  Kompania ASG prezantoi projektin e parkut si dhe prfitimet q pritet t ket vendi dhe zona ku do t ndrtohet ai

  ASG: Parku energjitik do t sjell bum ekonomik pr Fierin

  Sipas prllogaritjeve t projektit, ky park do t sjell pr vendin energji elektrike dhe gaz t lngshm me nj mim sa kostoja e prodhimit. Gjithashtu, ndrtimi i linjs s transmetimit t energjis me Italin do ta fus Shqiprin n rrjetin ndrkombtar t energjis elektrike


  Kompania "ASG Power" paraqiti dje projektin e saj pr ndrtimin e parkut energjitik t Fierit. Projekti do ta kthej kt park n impiantin m t madh n Ballkan, pr gjenerimin e energjis me cikl t kombinuar. Projekti do t zgjas vetm 18 muaj, duke filluar n muajin gusht t ktij viti dhe duke prfunduar plotsisht n fund t vitit 2009. Investimi total i ktij projekti kap vlern e 2.3 miliard dollarve dhe projekti do t zr nj siprfaqe prej 210 hektarsh, t ndara n tre parcela, prkatsisht me siprfaqe 30, 60 dhe 120 hektar secila. Kompania "ASG Power", q do t ndrtoj kt kompleks sht nj konsorcium ndrkombtar, i prbr nga nj kompani shtetrore zvicerane dhe investitor amerikan. "ASG Power" do t punoj pr zbatimin e projektit me kompanin italo-amerikane "SAIPEM and Black and Veatch". Nj marrveshje sht arritur edhe me ABB-n pr t gjitha interkonjeksionet elektrike dhe ndrtimin e linjave t tensionit t lart.

  Projekti

  Ky kompleks energjitik parashikon ndrtimin e nj stacioni rigazifikimi pr gazin e lngshm natyror, nj TEC me fuqi t instaluar 1200 MGW, e nj stacioni difuzimi t tensionit t lart, e nj gazsjellsi mes Italis dhe Shqipris, infrastrukturs s nevojshme detare dhe linjave prkatese t interkonjeksionit si brenda dhe jasht vendit. Gazi natyror q do t vij nga Egjipti, Algjeria dhe Libia, etj., do t transportohet do dit me 5 anije t mdha drejt stacionit t madh t rigazifikimit t gazit natyror n t lngt (LNG), me kapacitet vjetor prej 10 miliard metrash kub. Pr realizimin e ktij procesi, projekti prfshin ndrtimin e nj pontili me gjatsi 3 km, pasi deti n kt vij bregdetare nuk sht i thell. Gjithashtu, n kt projekt prfshihet edhe ndrtimi i nj TEC-i, i cili do t ket nj fuqi prej 1200 MGW n total, i cili do t ndrtohet n tre faza dhe do t ket tre turbina me nga 400 MGW secila. Energjia e prodhuar nga ky TEC do t shrbej, jo vetm pr nevojat e parkut, por edhe pr t'u eksportuar drejti Italis dhe nj pjes e saj do t mund t blihet nga KESH-i pr nevojat e vendit. Prve ksaj, projekti prmban edhe ndrtimin e nj linje interkonjeksioni pr transportimin e energjis elektrike, si dhe pr transportimin e gazit t lngt, e cila do t lidh kt impiant me bregun italian t Brindizit, n nj gjatsi prej 120 km. Kjo linj do t jet nj linj kabllore nnujore e tensionit t lart dhe do t prmbaj nj kapacitet t madh prej nj mij MGW.

  Prfitimet

  Shqipria do t ket mundsi t blej gaz dhe energji elektrike nga ky projekt, me nj mim m t ult se tregu. mimi i energjis q do t prfitoj vendi prej TEC-it t ndrtuar do t jet sa kostoja e prodhimit t energjis, gj q do t ndihmoj pr nevojat e vendit pr energji. Ky mim do t jet m i ult se mimi aktual i blerjes se tij n tregun ndrkombetar. Rrjeti kombtar i Shqipris do t lidhet prmes ktij investimi me rrjetin europian t energjis. Nga ana tjetr, kijimi i nj qendre energjitike t till do t balancoj rrjetin elektrik t Shqipris, duke ulur n minimum humbjet teknike t transferimit t energjis nga veriu n jug t vendit.

  N drejtim t prfitimeve sociale, fillimi i punimeve t ksaj vepre do t sjell punsimin e rreth 3500 puntorve pr nj afat prej 18 muajsh, prej t cilve, pas prfundimit t ndrtimit do t ket 350 puntor t prhershm. Hyrja financiare nga konsumi ushqimor i kantierit me 3 500 punonjs llogaritet t shkoj n rreth 10-13 milion dollar prgjat periudhs 18-mujore, ndrsa t ardhurat financiare n rrethin e Fierit nga punsimi i tyre llogaritet t shkoj n mbi 22 milion dollar, n nj pag mesatare prej 350 dollarsh n muaj. Vlera e punimeve do t arrij n 250 milion dollar, prej t cilave mund t prfitojn kompanit dhe prodhuesit shqiptar, t cilt mund t ofrojn shrbimet dhe produktet e tyre n ndrtimin e parkut. Gjithashtu, nj tjetr prfitim pr zonn n t ciln do t ndrtohet parku sht edhe prmirsimi i infrastrukturs rrugore, q do t bhet pr t rritur volumin e transportit t nevojshm pr ndrtimin e tij.


  Vendndodhja


  Ndrtimi i ktij parku energjitik u spostua nga Vlora me krkes t Qeveris Shqiptare, pr n zonn e Semanit t Fierit. Vendndodhja do t jet midis grykderdhjeve t lumit Seman dhe Vjos, n jug t kolektorit t Hoxhars. Ky pozicion ndodhet n nj largsi prej 650 metrash nga bregu i detit, ndrsa largsia nga qyteti i Fierit sht 18 km. Sipas kompanis "ASG Power", kjo vepr nuk do t ket asnj kosto mjedisore, pr vet faktin q gazi natyror i lngshm q do t prpunoj kompleksi energjitik sht lnda m e pastr djegse n natyr. Madje, prve ksaj, sipas vet kompanis, ndrtimi i ktij parku mund t sjell prmirsim mjedisor pr zonn, pasi prej tij mund t prfitojn edhe industrit prreth si ajo kimike e plehrave, e cila do t mund t prdor burime energjitike pa kosto mjedisore si gazi q do t prodhoj ky impiant.

  Ergys Mrtiri
  Lulet edhe mund ti shkelin por Pranveren nuk mund ta ndalin dot.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Manchester, UK
  Mosha
  39
  Postime
  1,079
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Marre nga Shqip, 3 mars 2007

  Konsorciumi "ASG Power" deklaroi se do t ndrtoj 3 impiante vigane n Fier, me vler 2 miliard USD

  Gati ndrtimi i TEC-eve pa leje


  Gjergji Bojaxhi: Nuk kemi dhn leje pr ngritjen e termocentraleve


  Nj dit pasi KRRTRSH miratoi lejen pr ndrtimin e Parkut Energjetik n Fier, konsorciumi "ASG Power" prezantoi publikisht projektin e tij pr kt park. Prfaqsuesi i ASG, Agim Gjinali, paraqiti tri projekte madhore, q do t prfshihen brenda parkut, ku midis t tjerave edhe tri termocentrale me kapacitet total prej 1200 megavat. Gjinali bri t ditur se kostoja totale e projektit, duke prfshir edhe t tri TEC-et, arrijn n 2,3 miliard dollar dhe sipas tij financimi tashm sht i siguruar n masn 100 pr qind. Por zvendsministri i Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks, Gjergj Bojaxhi, deklaroi pr gazetn "Shqip" se qeveria shqiptare nuk ka dhn leje pr ndrtimin e ndonj TEC-i n qytetin e Fierit. "N lejen e dhn nga KRRTRSH pr ndrtimin e Parkut Energjetik n qytetin e Fierit, parashikohet vetm ndrtimi i depozitave t gazit t lngt. N shkresat zyrtare nuk ka asnj dokument q flet pr ndrtimin e ndonj TEC-i n qytetin e Fierit", tha Bojaxhi.

  Projekti

  Sipas Gjinalit, parku energjetik q do t ndrtohet n qytetin e Fierit do t prfundoj brenda vitit 2009. N projekt prfshihen ndrtimi i tri objekteve madhore. "Qendra e gazifikimit t gazit natyror n t lngt dhe tri TEC-et me kapacitet total prej 1200 mega, do t kushtojn s bashku rreth 2,3 miliard dollar. Gazi natyror q do t vij nga Egjipti, Algjeria dhe Libia, do t transportohet do dit me 5 anije t mdha drejt stacionit t madh t rigazifikimit t gazit natyror n t lngt (LNG), me kapacitet vjetor prej 10 miliard metrash kub.

  Pr realizimin e ktij procesi, projekti prfshin ndrtimin e nj pontili me gjatsi 3 km, pasi deti n kt vij bregdetare nuk sht i thell. Prfaqsuesi i ASG, Agim Gjinali, deklaroi se konsorciumi ka siguruar aktualisht t gjitha fondet e nevojshme pr ndrtimin e ktij parku energjetik. "Prve objekteve t msiprme, ne parashikojm t ndrtojm edhe nj linj nnujore interkonjeksioni, e cila do t lidh Fierin me Brindizin dhe do t transportoj gaz t lngt dhe energji elektrike ndrmjet Italis dhe Shqipris", tha Gjinali.

  Vendndodhja e parkut

  Parku Energjetik, q parashikohet t ndrtohet n qytetin e Fierit, fillimisht u projektua pr tu ndrtuar n Vlor. Pas ardhjes n pushtet t qeveris demokratike, Kryeministri Berisha deklaroi se do t ndryshonte gjurmn e naftsjellsit. Pr kt Kryeministri shqiptar i krkoi konsorciumit t ndrmerrte nj studim tjetr pr t prcaktuar vendndodhjen e re t Parkut Energjetik. Studimi i ri, paraqitur nga kompania "ASG Power", prcakton si vendndodhjen e re t Parkut Energjetik zonn e midis grykderdhjeve t lumit Seman dhe Vjos n jug t kolektorit t Hoxhars, n qytetin e Fierit. Siprfaqja q do t zr ndrtimi i ktij parku sht afro 120 hektar. Studimi i ri i kushtoi konsorciumit, q prfshin disa kompani amerikane dhe evropiane t njohura n fushn e energjetiks, 15,2 milion dollar.

  Efektet n ekonomin e vendit

  Kompania "ASG Power" parashikon q t nis punimet n muajin gusht dhe ti prfundoj n vitin 2009.

  Vlera e ndrtimit t ktij projekti kap shumn e 2,3 miliard dollarve. Pr realizimin e tij do t punsohen 3500 puntor si dhe 350 t tjer do t jen t prhershm pr shfrytzimin e projektit.

  Nga ky projekt shteti yn do t ket t drejtn q t blej gaz dhe energji me mim m t ult se n treg, pr t plotsuar t gjitha nevojat e veta t brendshme me energji.

  Pjesa tjetr e prodhimit, rreth 8 miliard metra kub gaz, do t transportohet n tregjet evropiane prmes Italis apo Ballkanit, prmes nj tubacioni nndetar dhe pjesa tjetr e elektro-energjis prmes nj linje t rinovuar t tensionit t lart brenda vendit, si dhe nj linje t re kabllore nnujore pr n Itali, me kapacitet transmetimi prej 1000 MW.
  Lulet edhe mund ti shkelin por Pranveren nuk mund ta ndalin dot.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Manchester, UK
  Mosha
  39
  Postime
  1,079
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Duke shpresuar qe fjalet e zv/ministrit te jene vetem mosmarrveshje burokratike dhe titulli i gazetes Shqip pjese e orientimit te saj kunder-qeveri, uroj qe ne fund te kesaj historie, pra pas 2 vjetesh me ne fund ta kemi kaluar perfundimisht krizen me absurde te Shqiperise pas 97, ate energjitike.

  Dhe dy fjale per menyren sesi qeveria Berisha e ka trajtuar kete krize qe nga fillimi i vitit qe shkoi. Ne vend qe te bente premtime boshe per 24 ore energji, dhe kunder keshilles se specialisteve te hynte ne stinen e ftohte me kuota hidrike afer normales, pastaj te shfajsohej here duke thene qe e ka fajin thatesira e here KESH-i, pastaj ta zhyste vendin ne erresire, pastaj nje jave para zgjedhjeve te pretendonte prape per 24 ore energji, a nuk do ishe me mire, ta permiresonte modestisht regjimin e 2003 e 2004 (me vlerat maksimale te importit qe ne fund te fundit u realizuan) e te tregohej i ndershem me popullin per gjendjen se ku ndodhej situata energjitike dhe cfare plani do ndiqej duke permendur TEC-in e Vlores, kete qe po perflitet ne Fier (qe paska 10-fishin e kapacitetit te Vlores), linjat e interkoneksionit me Italine dhe Malin e Zi etj. etj. Eshte me e lehte te durosh kur tjetri te kerkon mirekuptimin, sesa te krijohet ideja qe po te marrin per budalla.
  Lulet edhe mund ti shkelin por Pranveren nuk mund ta ndalin dot.

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Gazsjellsi Trans-Adriatik(Tap), 169 km n Shqipri

  Leje gazsjellsit m t madh n Ballkan, 169 km n Shqipri

  Nj gazsjells me nj kapacitet fillestar prej 10 miliard m3, nj pjes e t cils mund t prdoret pr TEC-et tona, do t vij nga Kaspiku e do t kaloj prmes Shqipris drejt Italis.

  Kshilli Kombtar i Rregullimit t Territorit t Republiks s Shqipris miratoi dje gjurmn e gazsjellsit Trans-Adriatik (TAP) s bashku me linjn pr stokimin nntoksor t gazit. Ky projekt sht miratuar nga Komuniteti Evropian si nj projekt prioritar dhe ka mbshtetje nga qeveria zvicerane, e cila sht gjithashtu n nj proces lobingu n bashkpunim edhe me qeverin shqiptare dhe me mbshtetjen e disa komisionerve t BE-s pr prfshirjen e Shqipris n kt projekt. Kryeministri u shpreh n fjaln e tij se problem kan qen edhe interesat e vendeve fqinje. Ky gazsjells ka nj kapacitet fillestar prej 10 miliard m3, nj pjes e s cils mund t prdoret pr nevojat dhe pr TEC-et e reja q do t ndrtohen n Shqipri. Gjurma e projektit nuk do t kaloj n Parkun Kombtar, Bregu i Hotovs, me qllim mbrojtjen e ktij parku. Duke folur n prezantimin e ktij projekti t kompanis zvicerane EGL, Kryeministri Berisha u shpreh se ky sht ndoshta gazsjellsi m ekonomik n kuptimin e shkurtimit t distancs mes vendeve q lidh, i cili e sjell gazin nga Kaspiku duke kaluar nprmjet Greqis dhe Shqipris drejt Italis. Sipas projektit t prezantuar dhe m pas t miratuar dje n mbledhjen e KRRTRSH-s, gjurma kryesore prfshin Shqiprin n nj korridor q do t sjell gazin nga vendet Kaspike, nga vendet e Lindjes s Mesme dhe burimet e gazit t lngzuar n Turqi. Projekti lidhet me rrjetin ndrkombtar t gazit n Selanik dhe futet n Shqipri n qarkun e Kors n Devoll, vazhdon n jug nprmjet Kolonjs, Prmetit dhe zons s Tepelens, duke kaluar n rrethin e Vlors dhe shkon n veri duke prshkuar zonn e Mallakastrs dhe arrin n detin Adriatik, n bregdetin afr Fierit. Njkohsisht n kt projekt sht prfshir edhe linja q shkon n veri n drejtim t malsive t Dumres, q sht nj burim natyror mjaft i rndsishm pr tu shfrytzuar pr depozitim nntoksor t gazit. Gjat prezantimit t ktij projekti, Kryeministri Berisha bri t ditur se prve ktij gazsjellsi, edhe nj tjetr, sipas marrveshjes me ENI GASPROM sht n prfundim e sipr dhe nj deg e tij do t kaloj prmes Shqipris. Kryeministri theksoi se Shqipria duhet t shfrytzoj maksimalisht pozicionin e saj gjeografik, si vendi m perndimor i Ballkanit, ku distanca mes brigjeve mes Adriatikut bhet m e shkurtr, pr interesat e saj publike

  Panorama

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Gazsjellsi, Shqipria firmos me TAP memorandum bashkpunimi

  Integrimi i Shqipris n tregun rajonal t gazit natyror sht nj nga objektivat kryesor t Ministris s Ekonomis, e cila dje ka nnshkruar nj memorandum mirkuptimi me konsorciumin TAP. Prfaqsuesit e nj prej projekteve m t prfolura pr gazsjellsit n vendin ton, ai Trans-Adriatik, kan rn dakord me ministrin Nasip Nao, lidhur me studimin dhe gjetjen e mundsive t integrimit edhe t nj tjetr gazsjellsi brenda projektit ekzistues t TAP. Bhet fjal pikrisht pr projektin IAP q sht gazsjellsi Adriatik-Jon, i cili mendohet q t bashkohet me TAP n Fier. Fal marrveshjeve t nnshkruara mes palve prfaqsuese, hapat e mtejshm pr kt projekt do t jen harmonizimi i afateve kohore dhe specifikimeve teknike t tubacioneve. Memorandumi i nnshkruar dje mes Ministris s Ekonomis dhe TAP sht nj tjetr hap, q garanton zhvillimin e ktyre projekteve edhe sa i prket IAP. “Zbatimi i ktij projekti do ta shndrroj Shqiprin n nj vend t rndsishm dhe strategjik-energjetik, si dhe do t ndihmoj n zhvillimin e mtejshm t ekonomis shqiptare”, u shpreh Nao. Ndrkaq, ai ftoi investitort e huaj q t investojn n Shqipri jo vetm pr potencialet q paraqet kjo e fundit, por edhe pr faktin q investitorve t huaj u garantohet nj mbrojtje e mir me ligjin e ri. “Shqipria sot sht nj vend i konsoliduar politikisht dhe ekonomikisht. Ne kemi hartuar nj ligj pr mbrojtjen e investimeve t huaja n Shqipri, i cili sht nj ligj i rndsishm pr t gjith investitort, t cilve u bjm thirrje q t vijn dhe t investojn n Shqipri dhe ta shndrrojn kt vend n nj vend t rndsishm energjetik”, u shpreh Nao.

  Projektet
  Gazsjellsi Trans-Adriatik tranziton nga Greqia, kalon n Shqipri dhe prfundon n Itali, ka nj gjatsi rreth 520 km. Investimi pr kt projekt sht parashikuar t jet mbi 1 miliard euro. Kurse gazsjellsi IAP fillon nga Spliti n Kroaci dhe prfundon n Fier. Do t ket prsri nj gjatsi prej 516 kilometrash dhe mund t krkoj nj investim prej 580 milion eurosh.


  Klinton: Projekti i gazsjellsit, rndsi strategjike

  Shtetet e Bashkuara t Ameriks mbshtesin projektin pr projektin e gazsjellsit Trans Adriatic Pipeline (TAP), duke e vlersuar at si me rndsi strategjike pr Shqiprin dhe nga i cili do t prfitoj i gjith rajoni.
  Dekarata sht br nga Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton gjat takimit t zhvilluar me ministrin ton t jashtm, Edmond Haxhinasto.
  Sipas nj njoftimi t MPJ, msohet se gjat ktij aktivitetit Zv.Kryeministri dhe Ministri i Punve t Jashtme pati nj bised me Sekretaren Klinton, ku u diskutua mbi angazhimin dhe kontributin e Shqipris, si vend antar i NATO-s n Libi dhe vendet e Afriks veriore, si dhe pr projektin e gazsjellsit Trans Adriatic Pipeline (TAP).
  Haxhinasto e siguroi Sekretaren Klinton pr rritjen e vazhdueshme t kontributeve t Shqipris n kuadr t NATO-s dhe gatishmrin e saj pr t asistuar dhe pr t’i ofruar eksperiencn e vet vendeve n tranzicion nga regjime totalitare drejt shoqrive t hapura dhe demokratike.

  Nga ana e saj, znj. Klinton vlersoi kontributin e Shqipris n kuadr t NATO-s, si dhe angazhimin e vendit ton n Libi dhe Tunizi, gjat proceseve tranzitore n t cilat kto vende dhe vende t tjera t rajonit jan prfshire.

  Panorama
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-12-2011 m 13:23

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  TAP n Shqipri: Investimi 1 miliard euro

  TIRAN- Rreth 1 miliard euro sht shuma q do t investohet n kuadr t projektit t gazsjellsit Transadriatik (TAP) q do t kaloj n vendin ton. N takimin e sotm n Ministrin e Energjetiks, me prfaqsues t TAP dhe ekspert t fushs, ministri Nasip Naco ka deklaruar n kuadr t negociatave sht br prafrimi i legjislacionit. Naco ka theksuar rndsin madhe t projektit dhe prfitimin q pritet t sjell ai pr vendin, qoft edhe n kuadr t punsimit.
  Prfaqsuesi i TAP ka deklaruar se jan vendosur marrdhnie t shklqyer me qeverin shqiptare. “Shqipria do luaj nj rol t rndsishm n hapjen e korridorit t gazit. TAP do kontribuojn n ekonomin shqiptare, me investimeve dhe n fushn e energjis”- tha ai, duke shtuar se kalimi i tubacionit n Adriatik ndodh n pik kalimi t favorshme, n thellsi 800 metr, vend dalja bhet n vend t favorshm dhe ofron mundsin e rritjes s kapacitetit transportues.

  Panorama

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Lufta pr gazin, rrugt q mund t kalojn n Shqipri

  Buxheti i shtetit, TEC-i i Vlors, biznesi n vend, por edhe vet shqiptart mund t prfitojn nga projektet e gazsjellsve q do t kalojn n vendin ton. Drejtori i Drejtoris s Menaxhimit t Projektit pr Rritjen e Kapaciteteve pr Infrastrukturat e Mdha t Gazit, Dorian Duka, n nj intervist pr gazetn zbulon edhe detajet e fundit lidhur me kto projekte.TAP dhe IAP, dy investimet gjigande, e konsiderojn Shqiprin si nj hallk t rndsishme t tyre. Prfshirja n kt korridor e energjis sht nj avantazh pr Shqiprin, ashtu sikurse gjetja e nj mnyre origjinale dhe pa kosto pr mbajtjen e rezervave t gazit n zonn e Dumres, nj projekt q sht lakuar se do t zbatohet.

  Z.Duka, koht e fundit, beteja pr ndrtimin e gazsjellsve t rinj q do t furnizojn me gaz tregun europian, ka zn nj vend t veant n planet e investimit t multikorporatave ndrkombtare n fushn e energjis. Ku hyn Shqipria n kt proces dhe a mund t luaj ajo nj rol?

  Me qllimin e aksesimit t rezervave t gazit n Detin Kaspik dhe Lindjes s Mesme, q nuk e arrijn Europn Qendrore nprmjet gazsjellsve, Korridori i Gazit Jugor, pr nj furnizim t ri t gazit, sht nn zhvillim. Tre projektet q jan duke u zhvilluar pr t furnizuar Europn me Gaz Natyror nga Azerbajxhani jan:0
  a) NABUCO- q tranziton nga Turqia, Bullgaria, Rumania, Hungaria dhe prfundon n Austri. sht i gjat rreth 3 300 kilometra (4 000 kilometra, duke prfshir dhe ndrlidhsin e Irakut)
  b) ndrlidhsi (ITGI)- q tranziton nga Turqia, Greqia dhe prfundon n Itali me nj gjatsi rreth 800 km, c)gazsjellsi Trans-Adriatik (TAP)- q tranziton nga Greqia, Shqipria dhe prfundon n Itali me nj gjatsi rreth 520 Km. Pikrisht vitet e fundit sht rritur mundsia e ndrtimit t gazsjellsit Trans-Adriatik(TAP) q kalon nga Shqipria. Projekti TAP, ndryshe nga projektet e tjer e quajn Shqiprin Hallken e Munguar n kt korridor t ri t gazit, ku prfshirja e vendit quhet e nj rndsie t veant, pr disa arsye q jan vler e shtuar n kt Korridor. Projekti TAP do t hyj n Shqipri nga Kora dhe del nga Shqipria n Adriatik nga Fieri. Kyi pr realizimin e gazsjellsve q krkojn t aksesojn burimet e gazit n Kaspik, jan aftsia pr t treguar se projekti q ata prfaqsojn, sht m strategjiku, m ekonomiku dhe m i mundshmi. Kta gazsjells do t garojn pr t br ofertat e tyre pran Konsortiumit Ndrkombtar t Kompanive t Energjis, q kan koncesionin mbi Bllokun Shah Deniz II n Kaspik. Ideja sht q gazi i nxjerr do t filloj t transmetohet n vitin 2017 dhe pr kt arsye para fillimit t Ndrtimit t Gazsjellsve kto kompani duhet t sigurojn kontratat pr gazin q do t transportojn. Megjithse Projekti TAP sht pak m i vonshm se NABUCO apo ITGI, sht nj projekt q ka avancuar si n kuadrin e marrjes s mbshtetjes politike, si dhe n mundsin financiare t realizimit. N avantazh nga ITGI, projekti TAP drejtohet nga Konsortiumi i Gjigandeve t Gazit Europian, STATOIL (norvegjez), EGL (zviceran), si dhe s fundmi sht prfshir dhe kompania gjermane E-ON Ruhrgaz, t cilat njihen n tregun ndrkombtar t energjis dhe financave pr fuqin ekonomike dhe seriozitetin q prfaqsojn. Aksioneri kryesor norvegjez STATOIL, i Projektit TAP, sht edhe aksioner me 25 pr qind t koncesionit t burimit t gazit n Shah Deniz II, dika q sht nj avantazh pr realizimin e ktij projekti. N t njjtn koh, ndrtimi i tubacioneve t gazsjellsit n Adriatik nprmjet Shqipris sht m i leht, m i shkurtr, m i sigurt dhe m i realizueshm, sesa ai i projektit ITGI, gj q i jep nj avantazh krahasues prfshirjes s Shqipris si pjes strategjike n rrugn e gazsjellsve. Kto avantazhe jan t rndsishme, sepse kto projekte jan t kushtueshme dhe kan nevoj pr financime mbi 1 miliard dollar dhe pikrisht drejtimi i ktij projekti prej ktij konsortiumi jep siguri pr nj realizim real dhe n koh t tij. Si rezultat i seriozitetit t ktij projekti, nj projekt pr nj gazsjells t ri, q do t kaloj n Shqipri, ka filluar t zhvillohet dhe ai sht gazsjellsi IAP (Ionaian-Adriatik).

  N faz sht puna pr kt gazsjells t ri?

  Ka filluar studimi i Fizibilitetit me fondet e Bashkimit Europian pr kt gazsjells, q do t nis nga Spliti n Kroaci dhe do t prfundoj n Fier, si dhe do t ket prsri nj gjatsi prej 516 kilometrash, ku mund t krkoj nj investim prej 580 milion eurosh. Pikrisht gazi q do t transmetohet nga TAP-i, mund t filloj t transportohet drejt Veriut t Ballkanit perndimor nprmjet ktij Gazsjellsi. Ky projekt parashikon ndrtimin e nj gazsjellsi q do t transportoj gaz natyror drejt dhe nga Kroacia n Bosnj-Hercegovin, Malin e Zi dhe Shqipri. Ky gazsjells do t punoj n t dyja drejtimet. N kuadr t infrastrukturave t Komunitetit t Energjis, projekti IAP sht konceptuar si krahu perndimor i unazs s furnizimit me gaz natyror t Ballkanit Perndimor, n bashkveprim me projektin tjetr, TAP, i cili sht konceptuar si krahu jugor i ksaj unaze. Pika e lidhjes s ktyre dy projekteve mendohet diku n afrsi t Fierit. Ky Projekt ka trhequr vmendjen e Komunitetit t Energjis, Komisionit Europian dhe Komunitetit t Donatorve (BB, BERZH, KFW), si dhe sht vlersuar si nj projekt prioritar pr gazifikimin e vendeve t rajonit( Shqipria, Bosnj-Hercegovina, Mali i Zi dhe m von Kosova) si dhe pr fuqizimin e rrjetit t gazit t Kroacis.

  far prfitimesh do t sjell projekti TAP pr Shqiprin, prve integrimit n tregun rajonal t gazit?

  Prfshirja e Shqipris n kt treg rajonal sht shum e rndsishme, pasi aksesi i gazit natyror sht m i lir dhe m pak i ndjeshm ndaj mjedisit n prdorim. S pari, Shqipria do t prfitoj financiarisht nga renta q do t paguhet do vit, nga Konsortiumi pr kalimin e gazsjellsit nga Shqipria, q ka t ardhura t konsiderueshme vjetore pr nj vend t vogl si Shqipria. S dyti, ardhja e gazit t lir n Shqipri mund t prdoret pr prodhim energjie n nj form m t lir, nga TEC-i i ri Vlors, q do t filloj s funksionari s shpejti dhe, duke pasur akses n gaz, mund t prodhoj energji mjaft t lir dhe t rris t ardhurat e saj n mnyr t ndjeshme. S treti, konsumatort mund t fillojn t prdorin gazin pr prdorim shtpiak si pr ngrohje dhe pr gatim m shum dhe mund t kushtoj shum m pak. S katrti, industri t ndryshme mund t ken mundsi ta shfrytzojn kt form t lir t burimit t energjis. S pesti, Shqipria n zonn e Dumres ka gropa t mdha nntok nga dunat e krips, q mund t prdoren si depozita natyrore pr t mbajtur rezerva t konsiderueshme gazi, t cilat kursejn shpenzimet pr ndrtimin e cisternave, por edhe shrbejn si depozita pr nj periudh afatgjat, si pjes e rezervave pr Sigurin e Energjis, n rast krizash apo mungese furnizimi t qndrueshm.

  580 milion euro
  parashikohet t kushtoj projekti i gazsjellsit IAP q do t nis nga Spliti n Kroaci dhe do t prfundoj n Fier,i cili do t ket nj gjatsi prej 516 kilometrash.
  520 kilometra i gjat sht gazsjellsi Trans-Adriatik (TAP) q parashikohet t ndrtohet duke filluar nga Greqia,
  i cili kalon n Shqipri dhe prfundon n Itali.

  Panorama
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-12-2011 m 13:27

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Gazsjellsi TAP, mbahet raundi i 2 i negociatave

  TIRANE- Ministria e Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks (METE) ka mbajtur sot raundin e dyt t negociatave pr projektin e gazsjellsit “Trans- Adriatika- Pipeline” (TAP).
  Ministri i Ekonomis, Nasip Nao gjat nj konference pr shtyp njoftoi se kompania “Roland Berger” sht przgjedhur si kompani konsulente e qeveris shqiptare. Ai tha se qeveria shqiptare eshte duke bere gjithka per realizimin e ketij projekti.
  Prfaqsuesi i kompanis “Roland Berger”, i pranishm n konferenc pr shtyp, u shpreh se po ecet n hapa t sigurt dhe se negociatat do t vazhdojn t jen t gjata, pr marrveshjen e pals pritse dhe pr marrveshjen ndrqeveritare (Shqipri, Greqi, Itali).
  “Mendoj se ka nj identitet interesi midis TAP t Shiprise dhe Evrops. Evropa ka interes t diversifikoj burimet e saj t energjis.”- tha ai.
  Prfaqsuesi i kompanis “Roland Berger” theksoi se n vitin 2018 do t mund t bhet realitet kalimi i gazsjellsit nepr Shqipri.
  Prfaqsuesi i TAP, u shpreh i sigurt pr fitimin e projektit nga konsorciumi.
  Projekti “Pr rritjen e kapaciteteve t qeveris shqiptare pr infrastrukturat e Mdha t Gazit”, financohet nga qeveria Zvicerane dhe qeveria Norvegjeze.
  Rreth 1 miliard euro sht shuma q do t investohet n kuadr t projektit t gazsjellsit Transadriatik (TAP) q do t kaloj n vendin ton.
  Gazsjellesi TAP eshte pjese e Korridorit Jugor dhe eshte skicuar qe te transportoje gazin nga rajoni i Kaspikut dhe Lindjes se Mesme drejt Europes. Ky gazsjelles kalon ne Greqi dhe me pas ne territorin shqiptar per te perfunduar ne Itali. Gjatesia e tij nn-ujore nga Shqiperia ne Itali eshte 115 kilometra.

  Panorama

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 18 postime

  Thumbs up TAP - Gazi i Azerbajxhanit do kaloj nga Shqipria

  TIRANE-Kryeministri Berisha u nis sot pr nj vizit zyrtare n Republikn e Azerbajxhanit, e cila do t zhvillohet nga data 8-10 shkurt 2012.
  N njoftim shtypi nga kryeminsitria msohet se gjat vizits, kreu i qeveris shqiptare Berisha do t takoj Presidentin e Republiks s Azerbajxhanit, zotin Ilham Aliyev, kryetarin e Kuvendit Oktay Asadov dhe Kryeministrin Artur Rasi-zade, me t cilin do t ket nj takim tet a tet, i cili do t pasohet nga nj takim mes dy delegacioneve.

  N vijim, do t nnshkruhet marrveshja pr mbrojtjen dhe nxitjen reciproke t investimeve mes dy vendeve si dhe nj Memorandum Mirkuptimi midis Ministrive t Ekonomis t dy vendeve, pr bashkpunimin n fushn e industris dhe energjis.

  Fokusi i vizits do t jet konsolidimi i marrdhnieve dypalshe dhe thellimi i tyre, n mnyr t veant i atyre ekonomike, ku nj vend t rndsishm do t zn temat e bashkpunimit n fushn e energjis dhe nxitjes s investimeve.

  T njjtat burime bjn me dije se Kryeministri Berisha, gjithashtu, do t takohet edhe me Zvendskryeministrin Nadir Huseynov, Ministrin e Zhvillimit Ekonomik t Republiks s Azerbajxhanit Shahin Mastafayev dhe me komunitetin e biznesit azerbajxhanas.

  Kryeministri dhe delegacioni q e shoqron do t vizitoj edhe vende me rndsi dhe interes kulturor t kryeqytetit t Azerbajxhanit.

  TIRANE - Kryeministri, Sali Berisha nisi sot nj vizit zyrtare n Azerbajxhan.

  Gjat mbledhjes s grupit parlamentar t PD-s n fillim t ksaj jave, kryeministri Berisha e ndali vmendjen e tij tek gazsjellsi transadriatik, q si tha ai, ka mundsi t kaloj n Shqipri.  Kryeministri u shpreh madje se pikrisht pr kt linj, do vizitoj Azerbajxhanin, vendin ku “n 2-3 muajt e fundit do merret vendimi pr linjn e gazit trans-adriatik”.

  Sipas tij, kalimi i linjs s ktij gazsjellsi n Shqipri do t’i kursente vendit disa miliona euro. “Gazsjellsi q do t kaloj n Shqipri, sht m i rndsishmi n korridorin e jugut”,- tha kryeministri.


  (d.b/BalkanWeb)
  Ndryshuar pr her t fundit nga EuroStar1 : 08-02-2012 m 16:04

 12. #12
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  I urojme nje vizite te mbare dhe negociata te sukseshme me Azerbajxhanin, ne menyre qe te behet e mundur kyja e Shqiperise ne rrjetet e rendesishme energjitike te se ardhmes.

 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 18 postime
  Gazsjellsi Trans-Adriatik, i njohur zyrtarisht si “Trans-Adriatic Pipeline” (TAP), sht nj vepr gjigante me impakt shum t madh pr ekonomit e gjith rajonit dhe veanrisht asaj t Shqipris. Sipas Dr.Fridbert Pflugerit, prfaqsues i kompanis “Roland Berger”, e kontraktuar nga qeveria shqiptare si konsulente pr negociatat me TAP-in, przgjedhja e tij si fitues pr furnizimin me gaz t rajonit do t jet nj zhvillim ky pr ekonomin ton. Kjo, fal volumit t investimeve t projektit, si dhe fal t ardhurave q do arktoj Shqipria si tarif transiti. N intervistn ekskluzive pr “GSH”, Z.Pfluger, ish-sekretari gjerman i Mbrojtjes, vren se projekti parashikon ndrtimin e nj linje interkonjeksioni n truallin ton, gj q do ta kthente Shqiprin n nj qendr shprndarjeje energjie pr gjith gadishullin ballkanik. Sipas tij, n Azerbajxhan, konsorciumi “Shah Deniz” krkon te Shqipria nj partner t besueshm pr t furnizuar n t ardhmen me gaz t gjith rajonin.
  Prse sht e nevojshme konsulenca juaj pr projektin TAP?
  Nj gazsjells i prmasave t tilla sht nj projekt gjigant. Krkon shqyrtimin e marrveshjeve t rndsishme ndrkombtare, marrveshjeve po kaq t rndsishme ndrqeveritare me shtetet fqinje, krkon nj ekspertiz shum t madhe teknike dhe veanrisht ambientale, duke qen se respektimi i ambientit sht nj parakusht pr shoqrin. Kontributi yn sjell ekspertizn e konsiderueshme q kemi n kto drejtime, fal prvojs q kemi pasur me projekte t mparshme t ksaj natyre. M duhet t them se ndihemi t lumtur q qeveria shqiptare na przgjodhi neve pr mbshtetje. Jan ata q do t marrin vendimet, q do t thon fjaln e fundit, por ne mund t’u vm n dispozicion prvojn dhe ekspertizn ton. Jemi t gatshm ta ndihmojm qeverin shqiptare t nnshkruaj nj projekt q plotson standardet m cilsore ndrkombtare.
  Projekti i gazsjellsit Trans-Adriatik sht n kompeticion me dy projekte t tjera po kaq voluminoz. Cila sht situata e ksaj gare?
  Gjithka sht ende e hapur, nuk sht vendosur projekti fitues. Gjithkush duhet t dij q konkurrenca nga dy projektet e tjera sht tepr e fort dhe projekti fitues nuk sht przgjedhur ende. Por mendoj se jan t shumta shanset q t fitoj projekti q e kalon gazsjellsin prmes territorit shqiptar, pasi plotson disa kushte shum t rndsishme nga pikpamja ekonomike. Raportet e shklqyera q kemi me disa partner shum t mdhenj ndrkombtar si Stat Oil, EGL dhe kompanin gjermane EON-Ruhrgas, na krijojn akses t konsiderueshm n kreditimin nga ana e bankave dhe shoqrive financuese. Por sht edhe nj element tjetr q m duhet ta prmend: Shqipria ka treguar nj gatishmri t skajshme dhe vullnet shum t mir pr t’u prfshir n projekt. Nuk tregoj ndonj sekret nse them q n fillim ekzistonin dyshime mbi kt projekt. Opinionet fillestare e shihnin gazsjellsin t kalonte vetm n nj vend, npr territorin grek. Njerzit pyesnin, prse ta ndrlikojm projektin e ta kalojm n m shum vende? Por duket se qeveria shqiptare pa nj shans i cili nuk duhej ln t’i shptonte vendit nga duart dhe arriti t prfshihej me sukses n projekt. Me pak fjal, besoj se kemi n duar nj ofert shum t mir pr t’ia paraqitur konsorciumit Shah Deniz, s cils i takon edhe fjala e fundit.
  Si prkthehet projekti n trsi nga kndvshtrimi i prfitimeve q i vijn Shqipris? Cilat do jen prfitimet n terma ekonomik pr vendin ton?
  Do t paraplqeja t mos prmendja shifra konkrete. Ajo q mund t them me siguri sht se nse projekti TAP do t bhet realitet, Shqipria do t ket prfitime shum t mdha. S pari, n rast przgjedhjeje, projekti do t krkoj nj sasi t konsiderueshme investimesh n terren, q do t thot vende pune pr shqiptart. Por m pas, kur gazsjellsi t jet prfunduar, Shqipria do t prfitoj t ardhura t qndrueshme prej tarifave t transitit. Nga ana tjetr, ekziston mundsia q ktu t ndrtohet nj tubacion tjetr ndrlidhsi dhe Shqipria t kthehet n nj qendr shprndarjeje energjie pr gjith gadishullin ballkanik.
  Dje zhvilluat raundin e dyt t bisedimeve me qeverin shqiptare. U fol pr shqyrtimin e marrveshjeve pr pronsin e toks ku do shtrihet tubacioni, por edhe pr ndrtimin e strukturave t mdha t gazit n vendin ton, ndrkoh q konsumatori shqiptar nuk ka teknologjin e nevojshme pr prdorimin e tij.
  Kjo sht edhe pika tjetr e marrveshjes pr konsulenc q kemi nnshkruar me qeverin shqiptare. Po punojm bashk me qeverin shqiptare q ky gaz, jo vetm t kaloj npr territorin shqiptar, por edhe t prdoret nga konsumatori shqiptar. Hapi tjetr i projektit sht ndrtimi i strukturave pr magazinimin e gazit ktu, pr ndrtimin e nj linje interkoneksioni. Edhe kjo faz e dyt e projektit do t jet nj shans shum i mir pr Shqiprin, qoft n hapjen e fronteve t reja t puns, qoft edhe pr sjelljen e nj forme t re energjie n vend. Si e dim t gjith, energjia sht parakushti pr rritjen ekonomike. Nga ana tjetr, vrtet teknologjia pr shfrytzimin e gazit mungon aktualisht, ama ekziston nj fillim, pa harruar q bhet fjal pr teknologji q mund t prshtaten pa vshtirsi nga tregu shqiptar. Nga ana tjetr, nuk mund t l pa prmendur se shqiptart kan nj mentalitet shum t hapur ndaj gjithkaje t re. Madje nj prej arsyeve shtes q na bn t shpresojm se Shah Deniz do t przgjedh projektin TAP si m t volitshmin, sht pikrisht se n Azerbajxhan e shohin Shqiprin si mundsi pr t hapur nj treg t ri pr tr rajonin. N Evrop e prdorim shum gazin, ndrsa Ballkanit praktikisht i mungojn infrastrukturat e mdha t transmetimit e prdorimit t gazit, gj q e bn rajonin nj treg t konsiderueshm. Pr njerzit e Shah Denizs, hapja e nj tregu t ri sht element me shum prioritet. Dhe pr kt krkohet nj partner i besueshm, q do t thot se Shqipria duhet t jet nj partner i besueshm. Nj partner q do t’u jap njerzve n Shah Deniz n Azerbajxhan besimin e plot.
  Sa e besueshme ju rezulton Shqipria si partner?
  Deri tani kemi besim absolut te qeveria shqiptare. Patm nj raund t dyt bisedimesh dje. Jo vetm klima e bisedimeve qe e mir, por u nnvizua edhe m tej se TAP-i dhe Shqipria ndajn interesa t njjt n kt projekt. Meq ra fjala, jo vetm Shqipria dhe TAP-i, por Shqipria, TAP-i dhe Evropa. Gjat ktyre fazave qeveria shqiptare ka treguar se sht e hapur pr konsulencn ton, dhe kemi arritur t krijojm nj marrdhnie t bazuar te besimi i ndrsjellt, me qeverin Shqiptare n trsi dhe me Ministrin e Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks me t ciln komunikojm m shum.
  Kur mendoni se do t msojm me siguri nse TAP sht przgjedhur si projekti fitues nga Deniz Shah dhe sa optimist jeni pr przgjedhjen e tij?
  Edhe n kt pik nuk do doja t jepja t dhna t sakta, por sht mse e dukshme q nse i kemi vn synim vetes t kalojm gaz n rajon prpara vitit 2018-t, kjo do t thot se nj prgjigje pr pyetjen tuaj do ta kemi shum shpejt. Kshtu q sht n interes t konsorciumit t Shah Deniz, q vendimi t merret sa m shpejt. Sa pr optimizmin, m duhet t them se przgjedhje e projektit Trans-Adriatik sht vetm fillimi i ksaj sfide gjigante.

  P.S

  Si kuptoj gjithe keta zera kunder kryeministrit dhe gazsjellsit i cili nese kemi fat do kalon neper teritorin e Shqiperise....projekti TAP do ket efekte pozitive ne ekonomin vendin tone. Pritet qe mbi 4000 shqiptare te punsohen, ose me mire me thene 4000 familje do jetojn nje jete normale.

 14. #14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 18 postime
  Gazsjellsi Trans Adriatik, METE nis negociatat pr kushtet

  Ministria e Ekonomis, Tregtis dhe Energjitiks dhe Gazsjellsi Trans Adriatik AG (TAP) kan filluar sot negocimin e nj Kontrate Lejeje me Vendin Prits, e cila prcakton krkesat specifike q duhet t ndiqen gjat zbatimit t projektit.  Marrveshja do t prcaktoj termat dhe kushtet sipas t cilave do t sigurohet zhvillimi, ndrtimi dhe funksionimi i tubacionit nprmjet nj kuadri ligjrisht t detyrueshm. Palt jan t angazhuara q t prfundojn negociatat n prputhje me afatet kohore q prcaktohen nga projekti i Fazs II t Shah Deniz n Azerbajxhan.

  Kemi prshtatur legjislacionin e nevojshm, dhe krijuar t gjitha lehtsirat pr t filluar negociatat teknike me kt Konsorcium Investitorsh t rndsishm n fushn e energjis, tha ministri Nao.

  Kjetil Tungland, Drejtori i Prgjithshm i Gazsjellsit Trans, tha se, Shqipria do t luaj nj rol t rndsishm n hapjen e korridorit jugor t gazit, duke siguruar t ardhmen e energjis s BE-s prfshir edhe Evropn Juglindore.

  TAP dhe Shqipria

  Fillimi i negociatave pr nj Kontrat Lejeje me Vendin Prits sht zhvillimi m i fundit mes nj numri zhvillimesh pozitive pr TAP n Shqipri kt vit:

  N korrik sht nnshkruar me Qeverin nj Memorandum Mirkuptimi dhe Bashkpunimi pr t par mundsin e lidhjes s nj projekti t madh rajonal t gazit natyror, Gazsjellsi Jonian Adriatik me TAP n nj pik lidhse n Shqipri.

  N shtator u paraqitn Shqipris, Greqis dhe Italis aplikime pr prjashtimin nga Palt e Treta duke i br t mundur TAP t hyj n marrveshje afat-gjata transportimi apo pagese pr Transportin e Gazit me transportuesit e gazit Shah Deniz II.

  Kt ver TAP ka kryer gjithashtu nj Vlersim t hollsishm t Ndikimit Mjedisor dhe Social n Shqipri, q prfshiu ndrveprime dhe takime me autoritetet kombtare dhe rajonale dhe nj sr takimesh me komunitetin n qytetet dhe fshatrat prgjat gjurms s tubacionit.

 15. #15
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 18 postime

  Nj milliard euro investim

  Drejtori i prgjithshm i Trans Adriatic Pipeline, Kejtil Tungland ka thn se ndrtimi i ktij gazsjellsi ka rndsi t madhe pr ekonimin e vendit, pasi vetm pr pjesn shqiptare t projektit do t investohen 1 miliard euro.

  Gazsjellsi 'Trans Adriatic Pipeline'  Tiran: Vetm pr pjesn e projektit n Shqipri jan ndar 1 milard euro, ka thn Tungland me rastin e fillimit t negociatve pr projektin e gazsjellsit Trans Adriatic Pipeline (TAP), raportojn mediat shqiptare.

  Ai m tutje ka theksuar rndsin e Shqipris n kt projekt duke vlersuar rolin e saj n hapjen e korridorit jugor t gazit.

  Shqipria do t luaj nj rol t rndsishm n hapjen e korridorit jugor t gazit, duke siguruar t ardhmen e energjis s BE-s prfshir edhe Evropn Juglindore.TAP do t jap nj kontribut t rndsishm n ekonomin shqiptare, si n aspektin e investimeve dhe n zhvillimin e rrjeteve t infrastrukturs s energjis dhe furnizimit, ka thn Tungland.

  Ai m tutje ka theksuar se mirpret ecjen e prpara t bisedimeve dhe arritjen e marrveshjes pr kt shtje.

  TAP sht projekt gazsjellsi q do t transportoj gaz natyror nga Kaspiku prmes Greqis dhe Shqipris e prmes detit Adriatik drejt jugut t Italis, e ksisoji edhe n Evropn Perndimore. Info Globi/I.M.

 16. #16
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 18 postime

  Thumbs down Italiant kundr gazsjellsit Shqipri-Pulja

  Italiant kundr gazsjellsit Shqipri-Pulja: Rrezikon jetn e komunitetit me ndotjen  Lee- Italiant dalin kundr projektit t gazsjellsit TAP q do t kaloj nga Shqipria, n Adriatik dhe do t prshkoj rajonin e Puljas. Shkak sht br rreziku nga ndotja, pasi projekti nuk prmban kushte t larta sigurie pr ambientin. Si shkruanin mediat italiane, ky projekt gjigant prbn rrezik pr ndotjen e ambientit.

  Bhet fjal pr TRANS ADRIATIC PIPELINE (TAP), q rrezikon tashm t hidhet n er pr shkak t kundrshtimit nga banort e Salentos dhe ambientalistt. Edhe m par kishte pasur kontestime dhe protesta nga banor dhe komuna t Puljas ku kalonte gazsjellsi, pasi pretendoheshin oferta m t mira dhe kushte pr t mos ndotur zonn. Varianti i paraqitur nga ambientalistt pr komunitetin salentin flet pr rrezikun e shndetit q paraqet projekti.

  Shoqatat i krkuan komunave dhe autoriteteve q t detyrojn zbatuesit e projektit t rishikojn kushtet dhe t zbatojn krkesat e komunitetit. Pr kt qllim jan ftuar t gjitha komunat e Salentos, qeveria italiane, drejtues t Rajonit t Puljas dhe Provincs s Lees, q t mblidhen urgjent pr t diskutuar rreth ktyre rreziqeve. Krkohet vlersimi i ekspertve, gjeologve, ambientalistve pr t gjith gazsjellsin q prek Italin.

  Gjithashtu sht krkuar edhe ndrhyrja e Dhoms s Tregtis n Lee pr tu br pjes e ksaj nisme. Gazsjellsi do t prshkoj vendet Balltike pr t mbrritur n Greqi, e m tej n Shqipri, Otranto dhe n Pulja. Qeveria shqiptare do t prfitoj fonde t konsiderueshme vetm pr kalimin e tubacioneve n vendin ton, por ende nuk jan br transparente kushtet teknike dhe rreziku i ndotjes, si po e krkojn italiant.

  ama-news.al

 17. #17
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 18 postime
  Nuk e di kur do behet publike harta e zonave ku do kaloje tubacioni. Kam ca dylym andej, ishalla po i kalon permes

 18. #18
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Hajde Shane, hajde Bagdad!

  Tjater gas-sjellesi, tjater vizita ne Azerbaixhan.

  Kombinacioni qe kerkon te shfrytezoje Salija eshte per te oroditur muhabetiet e kafeneve per disa dite ...

  Nuk e pyet kush se ku do te kaloje gaz-sjellesi as Ilham Alijevin dhe as Berish Salijevin!

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e safinator
  Antarsuar
  29-06-2011
  Postime
  726
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Shpresojme te behet realitet.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-06-2003
  Postime
  1,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

Faqja 1 prej 9 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Si mund t ulet ndikimi grek n shqipri ?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
 2. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 08:31
 3. Kryepeshkopi Anastas ende pret nnshtetsin shqiptare
  Nga Arrnubi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39
 4. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
 5. Debat mes anti liberalve dhe liberalve
  Nga liridashes n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 18:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •