Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
  1. #1
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982

    "Te marurit e Jezusit ne zemren tende"!!!

    Kjo nenkupton per protestantet nje lloj eksperience ne kthim gjate te ciles dikush i Lutet Zotit, apo Krishtit edhe kerkon falje mekatesh, ne baze te vdekjes se Krishtit mbi kryq. Fraza "te pranuarit e Krishtit ne zemren tende" as qe EKZISTON ne BIBEL, por me teper, eshte nje Cpikje e mevonshme te fushatave ungjillore protestante. Nuk ka ndonje perkufizim definitiv i asaj se cfare eshte nje i krishter as sipas Bibles e as sipas historise Kishtare. Nje person behet i krishtere nese pagezohet edhe rrefen Besen e Krishtere.

    Te gjithe te krishteret duhet ta marin fene seriozisht edhe me devotshmeri te kultivojne relatat e tyre me Zotin edhe Krishtin, por megjithate kjo nuk paraqitet ne Bibel apo histori Kishtare si nje kusht i domosdoshem. DHR rregullisht i referohet njerezve si te krishtere edhe kur keta nuk kane nje mbarevajtje jo te qendrueshme me Zotin (si ne rastin me shembelltyren e dhjete virgjershave ps). Ne momentin qe dikush pagezohet, DHR nuk ia mohon ketij titullin i krishtere. Ky titull mund te hiqet vetem me ane te nje mohimi te plote te Fese se Krishtere.

    Shume vete ngaterrojne fushatat e vecanta ungjilloresh me esencen e vete krishterimit. Vazhdimisht, per ti terhequr njerezit ne besimin e tyre, evangjelistet vijne me pyetje te tilla qe ti bejne njerezit te mednohen per nivelin e besimit edhe perkushtimit ndaj Zotit. Shembuj te tille jane: "A e ke pranuar Zotin Jesu ne zemren tende?"; "Nese Zoti do te te pyese se perse i duhet te te leje te hysh ne qiell, cfare do ti pergjigjesh?"; "A i je perkushtuar personalisht Zotit Jezu?"; "A e ke pranuar Jezusin si nje Zot edhe Shpetimtar personal?" etj etj...


    Pyetje te tilla nuk jane te keqia, por sidoqofte ndonjehere, evangjeliste te tille perseriten aq shpesh saqe njerezit harrojne se kjo lloj e te shprehurit mbi shpetimin nuk eshte biblike edhe s'perdoret ne Shkrimet (ketu qendron edhe arsyeja ete berit te pyetjeve, qe tu jape mundesi te perkufizimit mbi shpetimin te protestanteve ndaj atyre qe degjojne, por kjo menyre nuk jepet ne Bibel)

    Kur behet nje gje e tille, njerezit perfundojne duke ngaterruar fushaten e tyre te vecante evangjeliste me esencen e krishterimit. Me pas ata ja fillojne me pyetje ndaj ungjilloreve si te ish ndonje test qe jane te shpetuar apo jo, edhe ai qe nuk i pergjigjet formulave te grupit konsiderohet jo si i krishtere edhe i duhet ti beje pyetje vetes nese eshte apo jo i shpetuar.

    Kjo eshte prapavija nga e cila vjen edhe i nderuari Deshmues!!!

    A ka mundsi qe nje meter i tille te mase?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 18-11-2002 mė 08:10

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    I nderuar Matrix,

    Me vjen keq qe redaktova shkrimin tend, por kuptova atje nje fryme urrejtjeje e armiqesie me nje grup te caktuar njerezish. Besoj se edhe Klodi bie dakort se nuk e solli kete teme per te perhapur urretje, por per te pyetur e per te pritur pergjigje.

    Keto lloj patrullash nuk sherbejne as per paqen e as per mireqenien frymore te atyre qe do te lexojne.

    Edhe nje here me vjen keq per menyren se si ndan mendimet e tua personale ne nje forum mbareshqiptar e te perbashket.

    Duke shpresuar ne mirekuptimin tend,
    huggos
    detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

  3. #3
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Huggos!

    Vertet, Ai qe qe ishte e VERTETA kur foli te Verteten njerezit ia morren se po perhapte Percarje ne Israel, se po perkrahte armikun (romaket), dmth nuk ishte patriot, se po mbiilte URREJTJE kunder paresise se Popullit Israelit, farisejve edhe elites mbreteore.

    Ne fakt, Krishti tha: Une nuk erdha te sjell paqen por shpaten

    Edhe po ashtu e dime qe Krishti eshte Princi i Paqes.

    Ne keto dy funksione nuk ka kontradikte por ka menyra te te qenurit ne PAQE.

    PAQA e Krishtit kundershton "paqet" e rreme, mashtruese edhe plot djallezi te "botes", keshtu kundrejt kesaj paqe te fundit, i bie qe PQA e VERTETE te mos jete me paqe.
    =======

    Une nuk kam perse te postoj nje tekst per te mbjelle URREJTJE, edhe e di fare mire qe ti personalisht je pozitiv ne te parit e personalitetit tim. Une e postoj nje tekst per te VERTETEN, edhe nqs kjo vret ndonje, problemi qebdron ne vete personin
    =========

    A nuk eshte e vertete qe protestantet flasin, duke kaluar madje deri ne qesharake mbi nje "Pranim ne zemer te Krishtit"; "Pranimi i Krishtit si Zoti yt Personal"

    Ore po, jo vetem qe keto lljo te shprehurish nuk jane biblike, edhe qe ato tregojne nje mendesi serioze psiqike, por c'u be Zoti te thuhet:

    'O Zot te pranoj ne zemren time' (ai qe pranon Zotin, e pranon Ate, edhe nuk eshte nevoja te percaktohet ne e pranon ne STOMAK apo ZEMER. Se do vije puna ndonje dite, do dale ndonje prostestant fondamentalist edhe do thote se e pranon Zotin jo ne zemer, per ne MAJE TE ZEMRES, qe te mund te shprehe keshtu zellin e tij sa me mire)

    edhe "e pranoj Krishtin si Shpetimtarin Personal" - po kjo ca eshte?

    Mos valle ka ndonje qe e pranon Krishtin per komshiun ose per komunitetin....Vetem mendoni sa qesharake: O Zot te pranoj ne jeten e komshiut tim!!!!

    =================

    Keto lloj menyrash e them serish, tregojne per nje MOSEKUILIBER PSIQIK si njeri, e jo me te arrihet te flitet per AFTESI te te predikuarit te se VERTETES...
    =================


    Huggos, na shkruaj nje cike ne privat qe te njihemi me mire...


    te pershendes!

  4. #4
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    diskutim jashte teme

    huggos
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga huggos : 19-11-2002 mė 11:06
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  5. #5
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Faleminderit Hugo qe i lexon me kaq vemendje shkrimet e mia dhe arrin te zbulosh ate qe dhe une s'e kisha zbuluar dot:

    "Qe shkrimet e mia qenkan jashte teme!!!!!"
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  6. #6
    Klod lexova shume nga shkrimet tuaja edhe uroj te jem une gabim.
    por, ne te vertete nuk mund te them se mund te gjej ndonje fryme paqeje ose bashkimi ne to. Vertet mendon se nuk po shkruan gjera qe nese i peshon mire (duke pare shkrimet e tua te meparshme e imagjinoj pergjijgjen) ?!?!?
    Zoti yne Jezus na i ka dhene zgjedhjen per gjithshka ne Bibel dhe jemi ne ata qe duhet te vendosim se ke rruge apo "fe" te ndjekim. Jezusi ka thene "une nuk erdha midis jush per te sjelle nje fe te re por per t'ju bashkuar".
    Eshte e shkruar ne Bibel gjitheashtu se kisha nuk eshte ndertesa kisha jeni ju jemi NE. Edhe ne perfundim te kesaj do te doja te thoja se eshte shkruar ne Bibel Mos ndiqni doktrinat e njerzve por Biblen.
    Une besoj se Zoti perdor rruge te ndryshme per njerez te ndryshem.
    Le te shpresojme ne te dhe te lutemi qe te jemi me te kujdesshem vecanerisht kur diskutojme per shpjegimin e Bibles. "Mos shto edhe mos hiq as edhe nje germe..."

    LE TE LUTEMI ME SHUME PER SECILIN PREJ NESH KUR MUNDOHET TE PERHAPE LAJMIN E MIRE NEPER BOTE, QE ZOTI TE VENDOSE FJALET E DUHURA NE GOJEN TONE NEPERMJET SHPIRTIT TE SHENJTE.

    Me respekt eliza1
    Ask not what your country can do for you.
    Ask what you can do for your country.
    JFK

  7. #7
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Klod lexova shume nga shkrimet tuaja edhe uroj te jem une gabim, pro ne te vertete nuk mund te them se gjej ndonje fryme paqeje ose bashkimi ne to.


    Eliza, i cfaret eshte mesazhi i kesaj pjese? Perse, mos me eshte ngarkuar gje mua te sjell bashkimin e paqen?
    Kush e thote kete? Dmth Krishti qe nuk solli paqen edhe bashkimin (sipas asaj qe kerkonin judenjte edhe "bota") na paska qene gabim??!!

    Une Eliza kam marre persiper te them te verteten, edhe kjo nuk presupozon se meqe i DHEMB shumekujt te jete jo paqtuese e percarese. Ilci keto EFEKTE ka ne fillim...te dhemb....te "can" nga dhimbjet, por ne fund eshte sherues. Jo se une mendoje se si individ jam ndonje aq i larte sa dua te sheroj protestantet ps, por si Kishe jam i sigurte se po!




    vertet mendon se po shkruan gjera qe nese i peshon mire?!?!?


    Nuk merresh vesh......Vetem se Eliza, kam vene re se eshte KULTURE te dish te referohesh kur i thua dikujt dicka. Kjo eshte veterespekt e jo thjesht se me ben mua ndonje nder!




    Zoti yne Jezus na i ka dhene zgjedhjen per gjithshka ne Bibel edhe jemi ne ata qe duhet te vendosim se ke rruge apo "fe" te ndjekim.



    Shih tashti se nga ky pasazh une e kuptoj menjehere protestantine tende, por me teper se kaq me duhet te them se paraqet mendime te papjekura, jo biblike edhe te vetefantazuara...

    per te respektuar veten edhe ty po referohem: Nuk eshte e vertete se Bibla u shkruajt qe ne te te referohej shprehimisht gjithshka ne detaj per Zotin. Bibla vete, sic mund ta keshe pare nqs me te vertete i ke lexuar te gjitha shkrimet e mia, eshte produkt i nje institucioni. Pra nuk eshte nje liber qe u shkruajt nga vete dora e Krishtit, edhe per me teper as nuk ka "zbrite nga qielli", por ajo u shkruajt per nevoja specifike kohore te Kishave te para (behet fjale per Dhiaten e Re) edhe po te kishin qene ne rregull ati Kisha te para, ndoshta ti sot as qe do te kishe mundesine e pasjes se nje Dhiate te Re te shkruajtur, apo jo?

    A mund te me thuash ti mua se ku thuhet se DHR permban gjithshka e cdo detaj te besimit, saqe nuk ka nevoje per nje shtjellim?

    Perse iu desh atehere Apostojve qe te vendosnin ne kohe se cdo behej me ligjin e Moisiut, edhe te mblidheshin ne Jerusalem per ta pare ceshtjen? Mos kishin gje DHR te veshura me lekure kur u takuan, apo u bazuan vetem ne te vertetat gojore sic ua kishte lene Krishti?

    Po organizimi i sherbesave fetare ne baze te cilit liber u be?


    Jezusi ka thene "une nuk erdha midis jush te sjelle nje fe te re, por per tju bashkuar."

    Tashti e shoh se pervec te tjerave te mungoka edhe njohuria per tu shpjeguar. Jesui nuk ka thene nje gje te tille, po pati, ma thuaj ti!!!

    Jesui nuk i bashkoi te tijet me farisejte edhe ata qe ndryshonin te vertetat hyjnore, por per me teper i ndau besimtaret e vet duke u thene: RUAJUNI NGA BRUMI I FARISEJEVE

    Pra i "percau" te drejtet nga hipokritet!




    Eshte shkruar gjithashtu se Kisha nuk eshte ndertesa, Kisha jemi NE


    Se pari Eliza, je konfuze ne te treguarit e kesaj gjeje, po aq sa do te ishe po te me shkruaje se 1+1=2!!!

    Megjithate qe te te plotesoj pak po te them shih a banonte Zoti ne Tempull te DHV? Po, do thuash ti , por ishte DHV!

    Shume bukur! Ku qendron e keqja atehere, qe nqs Zoti banonte ne Tempull, por edhe ne profetet, sic pohon Davidi per vete, perse te mos jetoje edhe sot ne te krishteret edhe Tempujt e tyre...

    Nuk ka nevoje do thuash ti se mjaftojme ne? Po qielli, parajsa a nuk eshte nje Tempull i te drejteve (tempujve)...e kelxuar se si shprehet Zbulesa per sherbesat ne Tempullin qiellor?

    Mos valle meqe ne jemi tempulli i Zotit mos duhet shkaterruar edhe Tempulli qiellor?

    Kjo lloj mendesie eshte vetem nje MOSDIJE e KEQKUPTIM protestant edhe nje kontradite qesharake e sjelle prej tyre!



    Edhe ne perfundim te kesaj do te doja te thoja se eshte shkruar ne Bibel Mos ndiqni doktrinat e njerevzve por Biblen. Une besoj se Zoti perdor rruge te ndryshme per njerez te ndryshem.


    Pikerisht ajo qe ti beson Eliza, rruge te ndryshme per njerez te ndryshem, eshte ajo qe quhet doktrine njerezore ne Bibel......si edhe ato qe ke thene me siper...


    Shendet!

  8. #8
    mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
    Anėtarėsuar
    10-12-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    785
    Klod pershendetje!

    Dua te di nese eshte e mundur me pak fjale se cili eshte ndryshimi i besimit tend nga ne, nga Deshmuesi, i Krishteri, Astriti, Huggos etj.

    Me repekt Abigail
    Dituria prehet nė zemrėn e atij qė ka mend, por ajo qė ėshtė nė zemrėn e budallenjve merret vesh.

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Postuar mė parė nga klod
    [
    Bibla vete, sic mund ta keshe pare nqs me te vertete i ke lexuar te gjitha shkrimet e mia, eshte produkt i nje institucioni. Pra nuk eshte nje liber qe u shkruajt nga vete dora e Krishtit, edhe per me teper as nuk ka "zbrite nga qielli", por ajo u shkruajt per nevoja specifike kohore te Kishave te para (behet fjale per Dhiaten e Re) edhe po te kishin qene ne rregull ati Kisha te para, ndoshta ti sot as qe do te kishe mundesine e pasjes se nje Dhiate te Re te shkruajtur, apo jo?
    ----------------------------------------------------------------------------------
    Deshmuesi.
    Je shume i guximshem Klod.

    -Bibla eshte fjala e Zotit Perendi, dhe eshte herezia me e madhe qe kam lexuar ne jeten time si i krishtere, se, Bibla esht nje produkt i nje institucioni.
    Ky liber u shkruajt nga deshmitare te ndryshem , kur ende ISTITUCIONI nuk EKZISTONTE, kur nuk kishte AS orthodhoksi dhe as katolicizem e Protestanizem. Kisha e hershme e mblodhi ate, dhe nen Udheheqjen e Frymes, u ra dakort qe te behej seleskionimi, dhe u futen te gjitha ato shkrime , qe ne qender mbanin THEMELIN Jezus Krisht. Dhjata e Re po keshtu dhe Dhaja e vjeter, kane nje Autor , Perendine e plotfuqishem. Pali tek 2Timot:3:26. na thote se, IGJITHE SHKRIMI ( dhjata e vejter dhe e re) eshte i FRYMEZUAR nga Perendia.." dhe jo vetem dhjata e vjeter, dhe e reja eshte produkti i kishes. Mos ngatro Autorin me botuesin.
    -Bibla nuk u shkrojt per nevojat specifike kohore, te kishes se heshrme. Ajo u shkrojt per kishen e Krishtit, e cila fillon me Apostujt dhe dishepujt e Krisht , dhe do te mbaroje me ardhjen e Krishtit.
    ----------------------------------------------------------------------------------

    Klod.

    Perse iu desh atehere Apostojve qe te vendosnin ne kohe se cdo behej me ligjin e Moisiut, edhe te mblidheshin ne Jerusalem per ta pare ceshtjen? Mos kishin gje DHR te veshura me lekure kur u takuan, apo u bazuan vetem ne te vertetat gojore sic ua kishte lene Krishti?
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Deshmuesi.
    Se pari ju e menjanoni potesiht NGUSHLLIMTARIN Fryma e Shejnte. Krishti tha: Fryma e Perendise qe Ati im do ta dergoje ne emrin tim, do tju MESOJE, dhe do tju KUJTOJE te gjitha keto qe une ju thashe. Gjon14:26.
    Pra apostujt ishin nen DREJTIM , MESIM dhe UDHEHEQJE te Frymes se Perendise, pra nuk ishin VETE, dhe nuk vendonin prej VETES. Keshtu ne ceshtjen rreth Ligjit te MOJSUIT, per kishen ne Antioki, Lexo konkretisht Veprat:15:28:
    Ja se kush ja u dha VENDIMIN Apsotujve, Pleqve dhe kishes , te cilet u mblodhen dhe e shqyrtuan problemin ne fjale, i cili bente fjale, nese duhej qe johebrenjte te mbanin ligjin e Mojsiut apo jo.
    Ja cfare thone ne varg. 28.
    " Ne fakt na u duk mire, FRYMES se SHENJTE dhe neve qe te mos ju ngarkojem asnje barre..."
    Eshte FRYMA e Perendise , qe e udheheq KISHEN e Perendise,. Ju duk e mire FRYMES se Perendise, qe problemi ne ANTIOKI te trejtohej simbas MESIMIT dhe vullnetit te Perendise. Cdo mendim dhe vendim qe bije ndesh me Frymen, eshte kunder Perendise, dhe jashte villnetit te Krishtit, keshtu ai eshte nje mesim apo vendim prej njeriut.
    -----------------------------------------------------------------------------------

    Klodi.

    Tashti e shoh se pervec te tjerave te mungoka edhe njohuria per tu shpjeguar. Jesui nuk ka thene nje gje te tille, po pati, ma thuaj ti!!!
    --------------------------------------------------------------------------------

    Deshmuesi.
    Ja se cfare ka then JEzusi per banesen e tij ne zemer te njeriut.

    Zbules:3:20.
    " Ja une qendroj tek DERA dhe trokas, nese dikush digjon zerin tim dhe e hapen DEREN, ine do te HYJ tek AI, dhe do te HA darke me te, dhe ai me mua."

    2Korinth:6:16.
    " Dhe cfare marveshje ka tempulli i Perendise me idhujt? Sepse ju jeni TEMPULLI i Perendise se gajlle, sikurse tha Perendia: Une do te ri BRENDA (origj. Grek. "katoikei")ne ATA dhe do te ec, e do te jem Perendia i tyre."

    Gjoni:3:17.
    " Jezsui tha: Ne me do ndonje, fjalen time do ta RUAJE, dhe Ati im do ta doje, edhe do te vijem tek ai edhe do te bejem te DNENJUR( origj. Grek."katoikisi". shqip.brenda ne brendesi) tek ai."

    Efes:3:14-17.
    Pali thote: " Per kete arsye, une po i ul gjunjet e mij, para Atit te Zotit tone Jezus Krisht.........qe tju jape simbas PASURISE se vet qe te Forcoheni me fuqi me ane te Frymes se tij, ne njeriun e BREDNSHEM, qe Krishti te BANOJE NE ZEMRAT tuaja me ane te Besimit."
    Ja dhe origjinali Grek: "dia va katoikisi o Xpistos dia tis pisteos ev tais KARDIAS umov."
    Klodi gjej ndonje qe di mire greqisht dhe thuaji te ta perketheje fjale per fjale.
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Klodi


    Megjithate qe te te plotesoj pak po te them shih a banonte Zoti ne Tempull te DHV? Po, do thuash ti , por ishte DHV!

    Shume bukur! Ku qendron e keqja atehere, qe nqs Zoti banonte ne Tempull, por edhe ne profetet, sic pohon Davidi per vete, perse te mos jetoje edhe sot ne te krishteret edhe Tempujt e tyre...
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Deshmeusi.
    "Persene" ta ka treguar Zoti ne Bibel , por varet sa e njeh.
    Nese Perendia do te banoje ne Tempull te bere prej dores se njeriut , si ne Dhj,Vjeter, atehre duhet te zbatohet Ligji i Mojsiut. te cilen gje po ndjek edhe sot populli i Izraelit. Pra te zbatosh Ligjine Mojsiut do te thote , te mohosh sakrificen qe Krishti beri ne kryq, duke ofruar kurbane , simbas ligjit te Mojsiut. Mendim dhe mesim i rrezikshem , prej atij qe e jep dhe atij qe e pranon. Kombi i Izraelit nuk eshte njesoj si kombet e tjere, ai eshte i perzgjedhur, dhe Perendia e ka ruajtur ate per te bere perfundimisht palnin e tij, Jo ashut sic thote MAtrix se, Izraeli e mbaroi detyren e tij. E megjithse izraeli mohoi Krishtin duke e kryqezuar( nga padija), ai qendron tek Perendia per shkak te premtimit qe Perendia i beri Abrahamit. Prandaj i thashe Matrix se, Plani i Perendise me Izraelin nuk quhet i mbaruar , ai mbaron pasi Izraeli ta pranoje plotesisht Krishtin.
    Pra me kete te them, qe ti referosh letres se Hebrenjve, ku Pali , na jep konkretisht se kush eshte tani TEMPULLI i Perendise. Kryesisht lexo , Hebre:9:1-12.
    -----------------------------------------------------------------------------------
    klodi


    Nuk ka nevoje do thuash ti se mjaftojme ne? Po qielli, parajsa a nuk eshte nje Tempull i te drejteve (tempujve)...e ke lxuar se si shprehet Zbulesa per sherbesat ne Tempullin qiellor?

    Mos valle meqe ne jemi tempulli i Zotit mos duhet shkaterruar edhe Tempulli qiellor?

    Kjo lloj mendesie eshte vetem nje MOSDIJE e KEQKUPTIM protestant edhe nje kontradite qesharake e sjelle prej tyre!
    ---------------------------------------------------------------------------------

    Deshmuesi

    Ju po flisni per ndertesat KISHTARE, (materjalisht), apo per TEMPULLIN qiellor?
    Ndertesat kishtare, nuk jane Tempulli qiellor. Jezusi tha: prisheni kete tempull, ( NDERTESEN e tempullit), dhe une do ta ndertoj ate per tri dite.
    Asnje mesim protestant nuk shpreh nje gje te tille, kjo eshte imagjinata jote. Eshte absurditet ta mendosh se njeriu mund te prishe tempullin ne qiell.
    klodi mja u more me protestante, por me mire shiko a je ti nje besimtar qe e njeh vertet Jezusin?
    Kete konkluzion e nxjer nga mesimi yt i rrezikshem dhe i "Guximshem.
    Jezusi tha: Me ate mase qe matni , do te mateni.
    Nuk kam qellim qe te ndez debate me ju, por thjesht te solla konkretisht nga BIBLA se, argumentet e tua kane burim njerezor, dhe te pabaze.
    Me respekt deshmusi
    Nuk do te pergjigjesha, por ju e permendni emrin tim .






    Pikerisht ajo qe ti beson Eliza, rruge te ndryshme per njerez te ndryshem, eshte ajo qe quhet doktrine njerezore ne Bibel......si edhe ato qe ke thene me siper...


    Shendet! [/B]

  10. #10
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Deshmues!

    Eshte e tepert, mendoj, qe te hyjme serish ne keto debate. Une i kam sqaruar te gjitha pikat ne disa shkrime, dy a disa prej te cilave jane nga vete ish-pastore ungjillore qe sot jane ortodokse.

    Tashti, me gjithe keto shkrime, une shoh se serish ju me keqkuptoni, ose nuk me kuptoni!!!!

    1) Institucioni Kishtar.

    Ky u formua prej Krishtit qe ne kohen e qendrimit te tij mbi toke, edhe e morri vulen diten e Pentikostise.

    Keshtu qe verejtja juaj, se Dhiata e Re u shkruajt ne kohen kur nuk ekzistonte Institucioni Kishtar, eshte ose moskuptim i juaji, ose mosdijeni e Kishes si institucion apo Trup i Zotit

    Ndryshe kush e shkrojti Dhiaten e Re, pervec se ata qe ishin anetare, edhe themel i Kishes se themeluar nga Krishti, Apostojt? Dhiata e Re, nuk eshte thjesht nje grumbull letrash individesh, por eshte per me teper nje terresi letrash te Drejtuesave t(Apostojve) te Kishes (Institucionit) qe themeloi Krishti, apo jo?

    2) Se them se Dhiata e Re eshte produkt i Institucionit Kishtar eshte herezi????!!!!

    a) Ne asnje vend ne Dhiaten e Re nuk thuhet se Krishti la si udheheqese te pagabueshme te besimit qe ai themeloi ndonje liber!

    b) Kjo mbeshtetet edhe me shume nga fakti se Krishti nuk shkroi ndonje Liber (te shenjte) me doren e tij, si Udheheqese e Besmit edhe si matese e Besimit.

    c) Ajo qe shohim ne Dhiaten e Re, eshte se Krishti, ne te kundert, themeloi Kishen qe edhe dyert e ferrit nuk do ta mundin dot, edhe qe ate qe do lidhte me dhe, Zoti do e lidhte ne Qiell, dmth do ishte e pagabueshmja e te vertetave hyjnore!!!

    4) Kjo mbeshtete edhe nga fakti se Krishti nuk u dha urdher Apostojve qe ato qe kishin degjuar prej tij, ti shkruanin ne nje liber te vecante si e vetmja udherrefyese per brezat e mevonshem, por ishte Kisha ajo qe e mbledhur sebashku, ka vendosur gjate gjithe kohes per te vertetat hyjnore.

    Kete e mbeshtet edhe vete historia e doktrines Trinitare, si edhe vete historia e krijimit te kanonit Biblik.

    5) Qe letrat e Dhiates se Re u shkruajten nga nevoja konkrete te Kishes se atehershme, kjo ta ben mu nga vete letrat e saj, qe ne vargjet e para te tyre. Dmth Apostojt nuk paten nje paramendim per te shkrojtur dicka, por ishin problemet edhe nevojat qe i shtyne ata tu drejtoheshin me letra te posacme Kishave neper bote.

    Per me teper, ne asnje vend ata nuk pretenduan se ishin duke shkruajtur nje numer te caktuar letrash (27 gjithsej) qe ti bashkonin ne nje liber te vecante, por ata vecse shkrojten letra te vecanta edhe kaq!

    Ne kete kuptim thuhet se Dhiata e Re eshte produkt i insitucionit Kishtar, dmth u krijua per, ne edhe prej Kishes, gje qe nuk ka te beje me mohim te frymezimit hyjnor fare.

    6) Shen Augustini, vete nje Episkop qe ka bere hartimin perfundimtar te Dhiates se Re, ne formen qe ne e kemi sot, edhe qe ky hartim daton nga fund shekulli i katert, dmth kater shekuj pas shkrimit te letrave, thote: Une nuk do ta besoja Ungjillin (dmth Dhiaten e Re, si sinonim me Ungjillin) nqs nuk do te ish Autoriteti i Kishes katolike (katolik do te thote e gjithe Kisha, perfshi ate latine e greke etj).

    Dmth, ka qene Kisha e mbledhur sebashku qe vendosi neper shekuj se cila nga letrat ishte autentike edhe e frymezuar nga Zoti.

    e shihni pra, "superioritetin" e Kishes qe eshte mohuar nga protestantet??!!

    Pa kete Kishe ne nuk do te ishin me gjendje as te dinim se cila nga letrat duhet edhe cila jo ne Dhiaten e Re!!!!

    Deshmues!

    Qe Dhiata e Re u shkruajt per nevoja Kishtare, edhe kryesisht per shkak te herezive, apo mesimeve te gabuara, edhe se pa to, ndoshta nuk do ishte shkruara, ne kuptimin, ti nuk do kishe sot nje Liber te vecante te quajtur Dhiata e Re me 27 letra, kete e kane thene vete ata qe e kane grumbulluar edhe kanonizuar Dhiaten e Re, si Shen Augustini, Shen Joan Gojearti etj....

    *******

    besoj se shte mjafte, edhe nuk po vazhdoj me pika si Kisha si ndertese e Tempull etj!

    shendet!

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Klodi.

    Mendoj se ju nuk jeni i qarte ne nje pike, qe eshte shume fondamentale.
    Ju e shihni kishen te barabarte ne autoritet me Perednine. pra ju ne shume mendime qe shprehni haroni gjene me kryesore: Eshte Perendia, pasatja kisha. Shkrimi u Fyrmezua prej Perendise, dhe jo prej kishes . Kisha nuk vetudhehiqet, por e udheheq Perendia. Kisha nuk u vetformua, por e formoi Perendia. Pra mbi te gjithe ne gjithshka eshte Perendia.
    Le te vijem tek autoritei i kishes.
    Jezusi tha: cfare te lidhni ju mbi dhe , do te jete e lidhur ne qiell.
    Si mendon ti. Kisha mer vendime prej VETEVETES, apo nen udheheqjen e Frymes se Shenjte?
    Une duhet tju sqaroj dicka, Sa here qe Kisha, apo individe te vecante te krishtere, marin VEDNDIME ose bejn VEPRA , te cilat jane brenda vullentit te Perendise, ato jane te "LIDHURA" ne QIEJ. Le te vijme ne nje moment konkret. JEzusi tha: cfaredo qe te kerkoni ne emerin tim do ta merni. Fjala CFAREDO , perfshin GJITHSHKA pa perjashtim. Lidhur me kete thenie te Jezusit, dikush me beri nje pyetje, duke me thene: Une si i krishtere mund te kerkoj GJITHSHKA dhe Krishtit te ma jape?. Pergjigja e pare e imja ishte: Si mendon ti: Jezusi nuk e mban ate qe premton? Por ne marim GJITHSHKA, qe e kerkojme brenda VULLNETIT te Perendise. Dhe Vullnetin e PErendise , naj Zbulon FRYMA e Perendise, i cili eshte Udheheqesi, Mesuesi, dhe mbrojtesi yne deri ne ardhje te Krishtit.
    Une ta faktova me fakte biblike, rreth zbatimit te ligjit te Mojsiut qe kerkonin disa judenj per kishen e Antiokit. Dhe une te tregova me konkretisht se, marja e vendimit tek apostujt nuk ishte autoriteti VETIAK i tyre, por ishte Autoriteti i FYMES se Shenjte , e cila u ZBATUA nga apostujt , pra ketu kemi te bejem me nje BINDJE te apostujve ndaj AUTORITETIT dhe PUSHETEIT te Perndise. Sepse ai qe shkon ushtar , thote Pali, do te beje gjerat qe i pelqejne atij qe e Thiri ne arme.
    Une ne asnje cast nuk e menjanoj autoritetin kishtar, Por Perendia "LIDH" ne qiej" vetem ato vendime te autoritetit te Kishes, te cilat jane Brenda vullentit te FRYMES.
    Veshja e te krishterit me PUSHTE nga lart, tregon qarte se, ai eshte ne udheheqjen dhe autoritetin e Perendise. Pra i krishteri vepron brenda ketij pushteti, te cilit me se pari i bindet, dhe me se dyti e zbaton.
    Me lejo qe tju bej nje pyejte miqesisht:
    Ju e nxirni kishen si nje instituciuon te pagabueshem, dhe gjithshka qe ajo ben, eshte e pagabueshme. Pyejte ime eshte:
    A kemi raste kur kisha ka gabuar , qysh prej momentint qe u formua dhe deri me sot?
    Prej pergjigjes qe do te japesh, do te bindesh, se nese vendimet qe kisha "LIDH" , nuk jane nen FRYMEZIMIN dhe Vullnetin e Perendise, ato nuk mund te "LIDHEN" asnjehere ne qiej. Perendia i mban "veshet dhe syte mbyllur" , kur ne nuk ecim nen ne pushte te tij, kur ne nuk kerkojme brenda vullentit te tij, kur ne nuk bejme vullentin e tij, por kjo nuk do te thote se Ai na ka braktisur. Perendia i jep mundesine kishes ose individit, qe te shohe dretj ne se, ai ka bere nje veprim apo ka kerkaur dicka qe nuk eshte brenda mesimit te FRYMEs dhe vullentit te Perendise, dhe keshtu pasi i krishteri ndergjegjesohet prej Fryme dhe fjales se perendise, ai vjen ne pendese duke mare faljen .
    NE Zbulesa , kapitujt 2 dhe 3, kemi nje mesim rreth ketyre gjerave qe po te them. Nese lexon vargjet :7, 11, 17,29. te kapitullit 2, do te shoshes se Perendia i tregon kishes se tij, momentet kur ajo nuk ka ecur pas vullnetit te Zotit, dhe kete gje kishes ja zbulon FRYMA e Perendise. Pra sa here qe kisha ka gabuar, Perendia i ka dhene mundesine qe ajo te vije ne PENDESE.
    Keto shembuj i solla jo per te te kundershtuar ato gjera qe ti i shpjegon drejt , por se ke pak paqartesi dhe e vendos Kishen nje Autoritet me Perendine, duke mos e shpallur se Gjithshka eshte ne pushtet dhe autoritet te Perendse.
    Pra nese u shkruajten Ungjijte, Letrat e apostujve si dhe gjithshka qe ka te beje me kishen e Krishtit, kjo vjen dhe i dedikohet Perendise, dhe eshte PRODUKT i Perendise, njeriu nuk eshte gje tjeter, vecse nje ENE ( instrument) te cilin Perendia nuk e ndau nga Plani i tij , sepse e krijoi ne te njejten imazh me vetveten.

    Deshmeusi

  12. #12
    yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    the black light
    Postime
    1,786
    klod, po pse te jete e detyrueshme te jete ne Biblen ajo fjale, kur dihet se as Bibla nuk eshte e njejte gjithkund?

    Dallon prej Bible ne Bibel dhe nuk e ka nje standarditet te zakonshem si cdo liber tjeter fetar. E pse ua ze per te madhe protestanteve qe e shfaqin adhurimin e tyre per shpetimtarin Jezu Krisht?

    Miqesisht,

    ASD

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Harova dhe dicka..

    Nuk e di nese vargjet qe te solla rreth, "te marurit e Jezusit ne zemren tende", te qartesuan se eshte plotesisht mesim qe vjen nga bibla dhe jo nga protestantet?
    Deshmeusi

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Azgjesikur diell/

    Nese ke ti nje bibel tjeter te ndryshme nag ajo qe kane te krishteret, na e sill qe ta shohim.
    Mos jep mendim per ato qe nuk di.
    miqesisht deshmuesi

  15. #15
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Le te shohim pak tashti se biseda eshte perhapur shume.

    Une po te citoj Deshmues edhe kerkoj pergjigje per pyetje-verejtjet e mia.

    postuar nga Deshmuesi dt 11.02
    Klodi. Mendoj se ju nuk jeni i qarte ne nje pike qe eshte shume fondamentale. Ju e shihni kishen te barabarte ne autoritet me Perendine.
    Pergjigje. Deshmues, a mund te me thuash se ku jam shprehur une konkretisht, ne cilin shkrim, se Kisha eshte e barabarte me Perendine? Tashti, nqs nuk ka asnje vend se ku une e kam thene dicka te tille, a e kupton se cfare ndodh me ju? Ju, ne shumicen e rasteve, i referoheni paragjykimeve qe ju ushqeni ne veten tuaj mbi mua apo ortodokset ne pergjithesi, packa se une nuk kam thene gje.

    Ajo qe une kam thene qe eshte edhe mese e qarte eshte se:

    1) Bibla nuk u shkruajt nga Krishti (po flasim Dhiata e Re), dmth Krishti, gjate viteve te tija tokesore, nuk u ul te shkruaje ndonje liber te shenjte, si i vetmi rregullator i puneve te besimit.

    Po, apo jo?

    2) Krishti, sipas Dhiates se Re, nuk shohim ti kete dhene urdher Apostojve qe pas Ngjitjes se Tij ne qiell, ata duhet te uleshin e te shkruanin nje liber te vecante te quajtur Dhiata e Re, i cili do te ishte i vetmi burim doktrinor per Kishen edhe mbi te cilin nuk do te kish autoritet.

    Po, apo jo?

    3) Pervec kesaj, shohim, se ne te kundert, Krishti themeloi Kishen, me themel Apostojt, edhe iu dha autoritetin e te lidhurit e te zgjidhurit, te predikimit ne mbare boten. U tha se edhe dyert e ferrit se mundin dot ate Kishe, pra eshte ne kolegjialitet e pagabueshme.

    Po, apo jo?

    Tashti, nqs une them keto gjera, a mund te me thuash, prej ku e nxirrni juve ate se une viknerkam Kishen te barabrate me Zotin?

    Pasatj, Deshmues, duhet kuptuar edhe "barazia" (meqe ti e perdor si term) e Kishes me Zotin, ne kuptimin se Kisha si Trup i Krishtit, ka edhe autoritetin e Tij. Kjo nuk ka te beje fare me rang barazie apo superioriteti, por me misionin e Trupit te Krishtit.

    postuar me pare nga Deshmues:
    Pra ju ne shume mendime qe shprehni haroni gjene me kryesore: eshte Perendia, pastaj Kisha. Shkrimi u Frymezua prej Perendise, edhe jo prej Kishes. Kisha nuk veteudhehiqet, por e udheheq Perendia. Kisha nuk u vete formua, por e formoi Perendia. Pra mbi te gjitha eshte Perendia.
    Pergjigje: serish Deshmues, sic edhe mund ta shohesh nga tematikat e mia te perseritura kaq shpesh, une nuk shoh asnje referim tendin, per ato qe thua se une paskam thene:

    a) Eshte Kisha, pa eshte Perendia.

    b) Shkrimi u frymezua nga Kisha edhe jo nga Perendia.

    c) Kisha veteudhehiqet, edhe nuk e udheheq Perendia.

    d) Kisha u veteformua, edhe nuk e formoi Perendia.

    Tegjitha keto paragjykime, jane pa perjashtim keqkuptime te pareferuara te tuat, se une nuk kam thene asnje here ndonje nga ato!!!

    E kuptoni tashti se ketu vijojne te gjitha moskapjet e bisedave, pasi ju bazoheni vetem ne mendimet e tua personale mbi mua, edhe jo ne ate qe une them!!!

    Madje po te shohesh serish vargjet e mia, ne te kundert, une pikerisht se:

    Kisha u themelua nga Zoti, pa eshte edhe autoritet i vetem

    pikerisht se Zoti i premtoi se edhe dyert e ferrit se mundin dot, pa eshte edhe e pagabueshme

    pikerisht se Zoti themeloi nje Kishe, Institucion, Trupin e Tij me themel Apostojt, e jo nje Liber, them se Bibla u shkruajt ne, per edhe prej Kishes, me frumezim hyjnor.


    ***********

    Tashti, serish kur ju kaloni ne ceshtje te Autoritetit te Kishes, duke theksuar se kjo vjen nga bindja qe i ben Frymes se Shenjte, une prape nuk kam dale kundra kesaj pike. Per mua rendesi ne Bisede ka qe Kisha (patjeter ne Bidje ndaj Zotit) eshte burimi i Doktrines edhe Qeveritarja e Administratorja e te Vertetes.

    *********

    postuar me pare nga Deshmues:

    Ju e nxirrni Kishen si nje institucion te pagabueshem, edhe gjithshka qe ajo ben, eshte e pagabueshme.
    Pergjigje: Deshmues, a e sheh tashme se ju asnje here nuk me referoheni mua, nuk me citoni.....

    vere mire, se une kam qene gjithnje teper i kujdesshem ne te theksuarit se:

    Pagabueshmeira e Kishes eshte ne kolegjialitetin, Ekumenitetin e saj. Dmth, kur ajo mblidhet e gjitha per te vendosur mbi ceshtje te besimit, vendimet e saje jane te pagabueshme.

    Keshtu qe pyetja juaj mbi gabueshmerine e Kishes ne cdo aspekt te saj, e humbet vleren, pasi nuk me ke kuptuar mire.

    kalofshi mire!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 11-02-2003 mė 08:17

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    [QUOTE]Postuar mė parė nga klod
    [B]Le te shohim pak tashti se biseda eshte perhapur shume.

    Une po te citoj Deshmues edhe kerkoj pergjigje per pyetje-verejtjet e mia.

    postuar nga Deshmuesi dt 11.02


    Pergjigje.


    Ajo qe une kam thene qe eshte edhe mese e qarte eshte se:

    1) Bibla nuk u shkruajt nga Krishti (po flasim Dhiata e Re), dmth Krishti, gjate viteve te tija tokesore, nuk u ul te shkruaje ndonje liber te shenjte, si i vetmi rregullator i puneve te besimit.

    Po, apo jo?
    ----------------------------------------------------------------------------------
    Deshmuesi.
    Asnjehere nuk kam thene se Krishti u ul qe te shkruaje nje bibel apo nje liber, por kam thene dhe deshmuar se, Bibla eshte fjala e Krishtit.
    I GJIHTE Shkrimi u Frymezua prej Fryems se Perendise. Si ta kuptojme kete?
    Nese ti flet per nje shkrim te drejtperdrejte nga dora e Krishtit, kjo eshte vertete, qe Bibla( jo vetem dhajta e re,) nuk u shkruajten me doren e Krishtit. Por nese flasim ne kuptim te drejteperdrejte, Bibla na nxjer ne perfundimin se , i gjithe Shkrimi eshte Frymezuar nga Perendia. Me kete dua te them se te gjithe shkruesat, paten FRYMEZIM, qe do te thote: Fryma i udhehoqi ne ato qe ata shkruajten per Perendine. Prandaj dhe Pali tek Timoteu , na tregon se i GJITHE shkrimi i Perendise ka per autor Perendine. Te krishteret kane shkrojtur nder shekuj, kane folur nder shekuj, po shkruajne ende si dhe po predikojne ende, por eshte vetem Fryma e Perendise qe i drejton ata , qe i meson ata, qe i udheheq ata. Jashte Frymes se Perendise , nuk ka kishe, nuk ka te vertete.
    Pra ka rendesi kur deshmojm se Shkrimi u shkruajt prej Perendise. ( jo ne kuptimin mysliman).
    -------------------------------------------------------------------------


    2) Krishti, sipas Dhiates se Re, nuk shohim ti kete dhene urdher Apostojve qe pas Ngjitjes se Tij ne qiell, ata duhet te uleshin e te shkruanin nje liber te vecante te quajtur Dhiata e Re, i cili do te ishte i vetmi burim doktrinor per Kishen edhe mbi te cilin nuk do te kish autoritet.

    Po, apo jo?
    ------------------------------------------------------------------------------
    Deshmeusi.
    Perseri edhe ketu je i paqarte.
    Nese pranon se Shkrimi u frymezua prej Frymes se Perendise, atehere do te pranosh qe eshte Krishti ai qe vuri apsotujt dhe te krishteret qe te shkruajne Ungjillin e Krishtit.
    Por le te ndjekim mendimin tend: Nese Krishti nuk ju tha qe te Shkruani( dmth, nuk ishte Fryma ai qe i udhehoqi dhe i inspiroi ata , artehere Apsotujt e ndermoren vete kete nisme, jashte mesimdhenise dhe udheheqjes se Fryemes.
    Ja si thote Pali, i cili ne dhjaten e re ze nje vend te rendesishem.
    1Korinth:2:4 .
    " Dhe fjala ime dhe predikimi im, ( ku permblidhen dhe leterat e tij), nuk u bene me FJALE mbushamendse nga DITURIA NJEREZORE, (Pra nuk jane te njeriut ,fjalet te cilat Pali i shkruajiti nder leterat e Dhajtes se re) por ne DEFTIM te Frymes dhe te Fuqise ."
    Galat:1:11-12.
    " Tani o vellezer, po ju ve ne dijeni se ungjilli qe eshte shpallur nga une, nuk eshte simbas NJERIUT, sepse une nuk e kam MARE e as e kam MESUAR nga ndonje NJERI, por e kam mare nepermejt nje ZBULESE nga Jezus Krishti."
    Pra Pali deshmon kateciperisht se, Gjithshak vjen prej Perendise, dhe Pali apo apostujt e tjere, vecse e shkruajten ate Zbulese te Frymes, prandaj dhe thuhet se i gjithe shkrimi i Shenjte eshte i Frymezuar. Fryma eshte Autori , ndersa besimtaret, e shkruajten ate qe Fryma ju zbuloi.
    Klodi perpiqu qe te me kuptosh se cfare dua te them.
    -------------------------------------------------------------------------------



    3) Pervec kesaj, shohim, se ne te kundert, Krishti themeloi Kishen, me themel Apostojt, edhe iu dha autoritetin e te lidhurit e te zgjidhurit, te predikimit ne mbare boten. U tha se edhe dyert e ferrit se mundin dot ate Kishe, pra eshte ne kolegjialitet e pagabueshme.

    Po, apo jo?
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Deshmeusi.
    Kjo qe thua ti eshte mese e vertete, dhe une nuk e ve ne dyshim se ti pohon te verteten. Ju mbase nuk e kini kutpuar ate qe une ju them. Ti e quan "lidhjen dhe zgidhje" qe bejen drejtuesit ne kishe, si nje kopetence te plote, ku cdo gje qe ata te kerojne , duhet te "lidhet apo zgidhet" se zben. Per kete une ju them , se eshste Perenia ai qe e "Lidh apo e Zgidh", per faktin se Perendia digjon dhe aprovon( Lidh zgidh) vetem ato gjera qe jane ne vullnet te Perendise, dhe nen udheheqjen e mesimin e Fryems se Perendise. Pikerisht prandaj te thashe se : A kemi ndonje rast ku kisha te kete gabuar? Perderisa kemi plot raste qe kisha ka gabuar, atehere , kjo tregon se ne mund te Lidhim e te Zgidhim , vetem kur jemi plotesisht ne vullnet te plote te Perendise. Kete e thashe se ,ju e quani kishen te pagabueshme. Per kete te solla shembuj nga Zbulesa, ku vete Jezusi na deshon se, disa kisha nuk ishin plotesisht ashtu sic duhej. Por ky fakt nuk do te thote se Krishti e hohdhi poshte kishen, ai i jep Pendesn dhe keshtu kisha duke u penduar , vjen ne Pendese, dhe e ruan perseri autoritetin qe Perendia i dha.
    Nuk e di nese me kupton drejt.
    -------------------------------------------------------------------+

    Tashti, nqs une them keto gjera, a mund te me thuash, prej ku e nxirrni juve ate se une viknerkam Kishen te barabrate me Zotin?

    Pasatj, Deshmues, duhet kuptuar edhe "barazia" (meqe ti e perdor si term) e Kishes me Zotin, ne kuptimin se Kisha si Trup i Krishtit, ka edhe autoritetin e Tij. Kjo nuk ka te beje fare me rang barazie apo superioriteti, por me misionin e Trupit te Krishtit.
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Ne kemi diskututar se bashke dhe here te tjera, dhe tani per tani une nuk e mbaj mend konkretisht se ku ju e thoni nje argument te tille, por nese e shoh do te ta postoj.
    Kisha ka autoritet, por kjo i eshte DHENE nga Krishti, dhe vepron nen autoritetin e Krishtit, dhe asnjehere jashte saj.

    Te pershendes per frymen e diskutimit.
    Mendoj se pak nga pak , po mundim te ecim sic i ka hije te krieshtereve. Krishti ju bekofte.

    deshmuesi

  17. #17
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Deshmues!

    Kur une ju bej juve pyetje (retorike) si: "Jesui nuk u ul te shkruaje ndonje liber vete, apo jo?", une i bej, jo qe te them se kete e ke pretenduar ti, por qe me ane te kesaj retorike te te tregoj se cila eshte natyra e vertete e Dhiates se Re (si liber), rolin qe pati ajo qe ne fillimet e krishterimit, edhe se si erdh ajo sot.

    Sqarimi i kesaj gjeje, ben te mundur edhe te kuptuarit se si perdorej Shkrimi ne vitet e para te krishterimit, edhe ku bazoheshin te krishteret e pare per zgjidhjen e problemeve doktrinore!

    Keshtu qe eshte i kote ky post i yti:
    Asnjehere nuk kam thene se Krishti u ul qe te shkruaje nje bibel apo nje liber, por kam deshmuar se, Bibla eshte fjala e Krishtit.
    ********

    vazhdojme. Postuar nga Deshmuesi!
    I gjithe Shkrimi eshte i Frymezuar prej Frymes se Perendise. Si ta kuptojme kete?

    Pergjigje: Deshmues, po ti kesh vene re temat qe une kam hapur me ata dy ish-pastoret ungjillore qe behen ortodokse, ata qe te dy e prekin shume profesionalisht kete pike, dmth e shqyrtojne historikisht kete varg te 2 Timotheut 3:16 (ne mos gaboj).

    Te dy pastoret tregojne fare qarte se kur Shen Pavli ia shkruajti kete leter Timotheut, Dhiata e Re, nuk ishte shkruar ende si Liber me 27-letrat qe kemi ne sot, dmth ende nuk ishin shkruar te gjitha letrat e Dhiates se Re, e jo me te ishin mbledhur ne nje Liber te vetem, gje qe u be perfundimisht, vetem kater shekuj me vone.

    Per me teper, Kanoni i Dhiate se Re i perafersisht kesaj kohe, nuk i permbante nje numer te konsiderueshem te Dhiates se Re, qe ke ti sot, sepse mungonin: Zbulesa e Joanit, Jakovi, Letra e dyte e Pjetrit, Hebrenjte, edhe ne vend te tyre ka pas qene libra si Apokalipsi sipas Pjetrit, Bariu i Hermasit.

    Keshtu qe kemi dy pika:

    1) Shen Pavli nuk eshte duke folur ketu ne menyre eksplicite per Dhiaten e Re, pasi ne ate moment, bashkesite e krishtera kishin si Shkrim te shenjte, ate qe kemi ne sot, Dhiate e Vjeter. Pra po fliste per Dhiaten e Vjeter!

    2) Ne baze te kanonit me te hershem biblik te kesaj kohe, i bie qe ti, nqs nuk pranon autoritetin e pagabueshmerise se Kishes Ortodokse, edhe te qenit e saj si Burimi i Besimit, kur mbildhet ne Sinod, te mohosh kanonin e sotem biblik, pasi nuk eshte i njejte me kohen me te afert te Apostollit Pal, edhe ndryshimi eshte bere nga nje Kishe qe ti e refuzon!

    Keshtu, qe automatikisht, ti, ose do hedhesh poshte Dhiaten e Re te sotme, meqe refuzon autoritetin e Kishes si Burimi i se vertetes, ose me mbajtjen e Dhiates se Re, sic eshte sot, ti dashur pa dashur, pohon autoritetin e Kishes Ortodokse!

    ************

    postuar me pare nga Deshmues!
    Nese ti flet per nje shkrim te drejt perdrejte nga dora e Krishtit, kjo eshte e vertete, qe Bibla (Jo vetem Dhiata e Re), nuk u shkruajten me doren e Krishtit. Por nese flasim ne kuptim te drjtperdrejte, Bibla na nxjerr ne perfundimin se, i gjithe Shkrimi eshte Frymezuar nga Perendia. Me kete dua te them se te gjithe shkruesat paten FRYMEZIM, qe do te thote: Fryma i udhehoqi ne ato qe shkruajten per Perendine.....

    Pergjigje: Tashti, edhe ketu Deshmues, une nuk shoh ndonje arsye per ta sjelle kete pike, pasi une nuk kam pohuar se:

    a) Shkrimi nuk eshte i frymezuar nga Perendia, por eshte thjesht nje veper e Apostojve. Ne te kundert, kam thene se Dhiata e Re, eshte shkruajtur ne, per edhe prej Kishes, me frymezim te Perendise.

    b) Te shkruarit e Shkrimit nga njerez te frymezuar nga Perendia, ka dy aspekte: 1) Te vertetat e diktuara nga Zoti. 2) Tiparet njerezore te shkruesit, dmth stili, gjuha, gramatika, qellimi, nevojat kohore te komunitetit.


    Keto dy tipare te Dhiates se Re, nuk e perjashtojne njerea-tjetren, apo jo?

    po ashtu, duhet verejtur se fakti qe Krishtiia besoi te shkruarit e Dhiates se Re, Kishes, tregon per pagabueshmerine e saj, edhe se ajo eshte administratorja e se Vertetave doktrinore. Ajo qe ajo shkruan, shpall, dekreton eshte vete ajo qe ka thene Zoti Krisht, Kreu i saj. [b]Ky eshte edhe Konciliariteti i Kishes, qe kur mblidhet se bashku edhe vendos mbi ceshtje te besimit, ajo eshte e pagabueshme.


    ***************

    postuar me pare nga Klod:
    Krishti, sipas Dhiates se Re, nuk shohim ti kete dhene urdher Apostojve, qe pas Ngjitjes se Tij ne qiell, ata duhet te uleshin e te shkruanin nje liber te vecante te quajtur Dhiata e Re, i cili do te ishte i vetmi burim doktrinor per Kishen edhe mbi te cilin (Dhiaten e Re) nuk do te kish autoritet.

    pergjigja e postuar nga Deshmues:
    Perseri edhe ketu je i paqarte. Nese pranon se Shkrimi u frymezua prej Frymes se Perendise, atehere d te pranosh qe eshte Krishti ai qe vuri apostujt edhe te krishteret qe te shkruajne Ungjillin e Krishtit.

    Pergjigje: Deshmues! Une mendoja se ju do ta kishit shume te lehte, qe pas kaq e kaq debatesh midis nesh, do me njihje aq sa te mos me keqkuptoje ne kete fare mase, edhe te besh deklara te padenja si: Perseri edhe ketu je i paqarte!!!!!

    Qellimi i pyetjes edhe parashtrimit tim, Deshmues, nuk ishte te ve ne dyshim fare se a ishte Krishti qe i shtyu Apostojt te shkruanin, ao jo! Por ne te kundert, qe te te tregoja se fakti qe Krishti nuk jep ndonje urdher te posacem per krijimin e ndonje Libri si Burim i vetem autoritar doktrinor, tregon se Krishti ia la Kishes kete priviliegj, se ajo, duke qene Trupi i tij, do te beje Vullnetin e Tij si ne Fjale, predikim, shpallje te te vertetave hyjnore, dekrete edhe po ashtu ne vepra.

    Kjo tregon se eshte Kisha, Trupi i gjalle i Krishtit, ajo qe eshte Burim i pagabueshem edhe autoritar i besimit, e jo nje Liber ne Kishe.

    Kisha nuk qendron ne te Verteten deri ne fund te koherave sepse i eshte dhene nje Liber hyjnor qe nuk e le te gaboje, por se ajo eshte Trupi i Zotit Krisht, edhe eshte si e tille e pagabueshme, aq sa edhe dyert e Ferrit se mundin dot.

    Pra edhe nje here, vete fakti qe ishte Kisha ajo qe shkroi Dhiaten e Re, edhe ajo e shpalli ate per Shkrim te Shenjte, tregon se eshte ajo qe i eshte dhene pagabueshmeria edhe autoriteti qe cdo gje qe nxjerr e ben me Frymezimin edhe Drejtimin e pagabueshem te Perendise!

    keshtu qe Deshmues, edhe pjesa jote e fundit e shkrimit tuaj te meparshem, qe une nuk po e citoj, nuk ben gje tjeter, vecse tregon pagabueshmerine e Apostojve (Themeli i Kishes) ne frymezimin e tyre per shpalljen e Ungjillit.

    Ungjilli qe shpallen Apostojt (Kisha) eshte Ungjilli i Krishtit, sepse Apostojt (Kisha me to) eshte ajo qe ka autoritetin e vetem edhe paresor per te vertetat hyjnore!

    faleminderit!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 13-02-2003 mė 10:36

Tema tė Ngjashme

  1. Dialogu i Muslimanit me Krishterin
    Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 147
    Postimi i Fundit: 07-05-2013, 10:59
  2. Bibla Kur'ani Dhe Shkenca
    Nga Florim07 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 15-04-2009, 21:26
  3. Ēfarė ju mėsoi shpirti i shenjtė?
    Nga buja_20 nė forumin Komuniteti protestant
    Pėrgjigje: 78
    Postimi i Fundit: 10-04-2009, 16:43
  4. Fjalet eukaristike te Jezusit
    Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-03-2006, 02:34
  5. Analize e nje muslimani
    Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 16-12-2004, 18:48

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •