Close
Faqja 4 prej 14 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 264
 1. #61
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-10-2007
  Postime
  99
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Ali Baba Tepele Lexo Postimin
  Njė kėshill e urtė thotė;Dy persona tė vrasin,1- fėmija dhe 2- budallai.
  Kėta dy persona marrin mė qafė dhe bėjnė lėmsh gjith (sajd) faqen e internetit.Fėmijės qė mėsoi ta pėrdorė dhe budallait si hoxha qė nuk di ēfar thotė!
  Ēfar pune ka hoxha tė bėj moral apo propagandė apo tė ngatėrrohet me internetin?E kthyem nė xhami edhe kėtė???Ai qė do tė falet ka vėnde tė caktuara,megjithėse njė shkrim "I shėnjtė" thotė:" Zoti gjendet kudo" atėherė lėrini tė tjerėt tė qetė e mos i mbyllni brėnda xhamisė apo kishės me gjuhėn me gjėmba!

  [SIZE="5"]Liria mė pėlqen dhe pėr tė jap jetėn.[/SIZE
  ]
  sa me vjen keq per njerez te tille si puna juaj.shpresoj qe te pendoheni para se ALL-LLAHU tju sprovoj.ju lutem na leni rehat sepse nuk ju kemi zene rrugen

 2. #62
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Anėtarėsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  36
  Postime
  741
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  A mundemi tė falim prej tyre?

  Pyetje: Selam alejkum hogj i nderuar. Allahu ju shperbleft per ligjeraten e mbajtur ne Fondakos, ne Ramazan. Kisha pas disa pyetje, dhe nese mundeni ju lutem mi dergoni ne email pergjigjet. Deshiroj te di per 4 reqatet sunnet para farzit te ikindis, 4 para farzit te jacis, dhe 4 reqate sunnet para farzit ne diten e gjuma qe i falin. deshiroj te di te gjitha argumentet dhe deshiroj te di se a mundemi me fal ndonjeren prej tyre apo jo?

  Pėrgjigje: Falėnderimi i takon Allahut. Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit tė Allahut, mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

  Amin edhe juve qė mė duruat.

  Pėr katėr rekatė sunet para farzit tė ikindisė ka hadith tė saktė nga i Dėrguari i Allahut (salallahu alejhi ue selem): “E mėshiroftė Allahu atė qė fal para ikindisė (asrit) katėr rekatė”.

  Para farzit tė jacisė njeriu mund tė falė 2 ose 4, ose 6, ose 8, ose 10, po me njė kusht tė mos besojė se janė synet tė jacisė. Sepse nuk ka transmetim tė ketė jacia 4 rekatė synet para. Ti mund tė falesh 2 rekatė me nijetin: "Mes ēdo ezani dhe ikameti ka 2 rekatė nafile".

  Pėr katėr rekatė sunet para farzit tė ditės sė xhuma ka hadith, po ai ėshtė i dobėt. Por, nėse njeriu fal 2 ose 4, ose 6, ose 8, ose 10 apo mė shumė po me njė kusht tė mos besojė se janė synet tė xhumasė, s’ka problem; dhe kushti i dytė: mos t’i kufizojė me ezanin e parė.

  Pėr ē’tė pėrmenda me argument fali ose pėrndryshe jo. Allahu tė ruajtė, o habib! Allahu e di mė sė miri.

  Ahmed Kalaja

  Marre nga Burimi i Jetes
  Sa budalla eshte "Odisea"

 3. #63
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Anėtarėsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  36
  Postime
  741
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  A ėshtė e lejuar qė si mehėr tė caktohet qė burri ta ēojė gruan nė haxh?

  Pyetje: Selam Alejkum Hoxh. Lus Allahun qe te jesh mire. Kam nji pyetje: Dy te ri kane vendos mu feju, edhe dojne me caktu mehrin, a eshte e lejume qe per meher te caktohet qe burri me e cu gruan ne haxh? A ka ndales per kete, apo eshte e papelqyeshme? Se kam ndegju se nuk ban se perzihet nijeti per haxh me kryerjen e obligimit te haxhit. Allahu te shperbleft, nese nuk kam qen i qarte me trego se mundohem ta formuloj ndryshe pyetjen. Selam Alejkum.

  Pėrgjigje: Falėnderimi i takon Allahut. Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit tė Allahut, mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

  Ue alejkum selam! S’ka asgjė o vėlla, madje shumė bukur. Ai qė ndalon duhet tė sjellė argument se nuk kemi tė bėjmė me adhurim, ėshtė thjesht marrėdhėnie ndėrnjerėzore, kėshtu origjina ėshtė e lejuara, deri sa tė vijė argumenti qė e ndalon, madje ne kemi argument nga feja qė e ndihmon edhe mė shumė mendimin tonė, siē ėshtė hadithi "...Tė kam martuar me tė me sa tė kesh prej Kuranit" po edhe sikur tė mos kishte argument kaq tė qartė do thoshim se lejohet. Allahu e di mė sė miri.

  Ahmed Kalaja

  Marre nga Burimi i Jetes
  Sa budalla eshte "Odisea"

 4. #64
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Anėtarėsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  36
  Postime
  741
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Sa ditė mė duhen pėr ta plotėsuar agjėrimin?

  Pyetje: Selamu alejkum vella musliman jam nje besimtar dhe desha te te pyes dicka ne lidhje me agjerimin kam filluar agjerimin tre dite me vonese dhe desha te di se kur obligohem ose kur eshte koha me e mire per te plotesuar tridhjetediteshin kam agjeruar 27 dite gjithsej duhet te agjeroj dhe tre dite per ta plotesuar besoj dhe cfare duhet te bej ndonje nijet apo dicka te vecante nqs duhet. Ma bej hallall dhe nqs mundesh me kthe nje mail te kjo adrese me respekt Erlini. selamu alejkum.

  Pėrgjigje: Falėnderimi i takon Allahut. Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit tė Allahut, mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

  I nderuar vellai im, Allahu te ruajtė! Ti duhet tė agjėrosh edhe 2 ditė tė tjera, se Ramazani kėtė vit ishte 29 ditė. Allahu e di mė sė miri.

  Ahmed Kalaja

  Marre nga Burimi i Jetes
  Sa budalla eshte "Odisea"

 5. #65
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Anėtarėsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  36
  Postime
  741
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pėr cilat pasuri jepet zekat?

  Pyetje: Esselamu alejkum Ahmed. Jam nje vlla musliman nga fshati Mjede i Shkodres. Do doja te pyesja se a mund te shpenzoj zekatin e pasurise per xhami dhe per cilat pasuri jepet zekat?

  Pėrgjigje: Falėnderimi i takon Allahut. Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit tė Allahut, mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

  Ue alejkum selam! Allahu tė ruajtė! Pėr xhami jo. Mund tw japwsh pwr:

  1. Ar, argjend ose ēdo gjė qw bėn punėn e tyre sot, si lekė,euro,dollar etj;

  2. Bagėti, gjedhė e deve;

  3. Thesaret;

  4. Tė mbjellat;

  5. Mallrat tregtare.

  Allahu e di mė sė miri.

  Ahmed Kalaja

  Marre nga Burimi i Jetes
  Sa budalla eshte "Odisea"

 6. #66
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Anėtarėsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  36
  Postime
  741
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  A tė jap zekat pėr shumėn e mbetur?

  Pyetje: Nese nje sasi parash konsumohet brenda vitit, te jap zekat per shumen e mbetur?

  Pėrgjigje: Falėnderimi i takon Allahut. Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit tė Allahut, mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

  Nėse ėshtė vlerė mbi nisab, llogaritet sa ke nė kohėn nė ēastin kur do tė nxjerrėsh zekatin dhe jo sa ke pasur nė fillim tė vitit.

  Ahmed Kalaja

  Marre nga Burimi i Jetes
  Sa budalla eshte "Odisea"

 7. #67
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Anėtarėsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  36
  Postime
  741
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  A lejohen marrėdhėniet seksuale gjatė shtatėzanisė?

  Pyetje: A lejohen marrdheniet me bashkeshorten gjate shtatezanis si dhe disa sqarime te hollesishme per marredheniet nese ka mundesi? All-llahu ta shperbleft me xhennetin firdeus. Esselamu alejkum.

  Pėrgjigje: Falėnderimi i takon Allahut. Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit tė Allahut, mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

  Po lejohen, madje pėlqehen, por me kujdes e mė me qetėsi, sepse mund edhe tė dėmtojnė foshnjėn. Arabėt thonė njė shprehje se marrėdhėniet seksuale me bashkėshorten nė shtatzėni i shtojnė bukurinė fėmijės. Allahu e di mė sė miri.

  Amin ue ijakum! Ue alejkum selam, vella!

  Ahmed Kalaja

  Marre nga Burimi i Jetes
  Sa budalla eshte "Odisea"

 8. #68
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Postime
  27
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Eselamu Alejkum
  Edhe une kisha disa pyetje per hoxhen.
  Kur gruaja eshte shtatzene namazin duhet ta fale rregullisht, nese ka probleme dhe dhimbje ditet e fundit para lindjes dhe nuk mundet te falet ato dite duhet ti fale me mbrapa?
  Kur gruaja eshte e ngarkuar me pune shtepie dhe me femije mund te fale vetem farzet.
  Allahu jua shperblefte.

 9. #69
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Anėtarėsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  36
  Postime
  741
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  A mė lejohet frizura nė kėtė rast?

  Pyetje: Selamu alejkum hoxh i nderuar desha te bej nje pyetje rreth frizures. A me takon xheneti nese nje muaj pas dites se marteses vishem me frizur pasiqe familja e burrit deshirojn te pakten nje muaj te vishem me frizur...Une jam nje vajz e mbuluar fali namaz agjeroj ramazan...desha te dij se a me takon xheneti nese vishem nje muaj me frizur....pres me padurim pergjgje. Allahu ju shperbleft.

  Pėrgjigje: Ue alejkum selam! Pyetja juaj ka nevojė pėr sqarim, ē'do tė thotė frizurė?

  Pyetje: Selam alejkum, me falni qe skam qen e qart...frizura eshte rregullimi i flokeve ne menyra te ndryshme, pa shami ne koke, shpresoj se me kuptoni, pres pergjigje ju lutem sipas mundesive me ktheni. selam.

  Pėrgjigjen lexojeni kėtu
  Sa budalla eshte "Odisea"

 10. #70
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Anėtarėsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  36
  Postime
  741
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ēfarė gjykimi ka Islami pėr llogarinė bankare me interes, kumarin, bixhozin?

  Pyetje: Selamu alejkum vella musliman kam dy pyetje qe shpresoj qe me ndihmen e Allahut mund te me pergjigjesh. Cfare percaktimi ka islami per llogarine bankare me interes dhe per kumarin ose bixhozin me sakte? Me pak fjale nese mund te me japesh esencen dhe qendrimin ndaj tyre per nje musliman. Pres pergjigje selamu alejkum.

  Pėrgjigjen lexojeni kėtu
  Sa budalla eshte "Odisea"

 11. #71
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Anėtarėsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  36
  Postime
  741
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Dy pyetje pėr namazin

  Pyetje: Esselamu Alejkum hoxhe i nderuar,inshaAll-llah jeni mire,kam dy pyetje:

  1. Nese je udhtar psh:dreka tani falet ne ora 12:00, a lejohet me e fal drekėn
  se bashku me ikindin ne kohėn e drekės psh: ne ora 12:00, ose Aksham dhe jaci ne kohen e akshamit?

  2. Nese prej vendit X ke shkuar ne vendin X1 dhe ke ndejt dy dite dhe largesia prej vendit X-X1 e kalon 100km dmth je udhtar, tani pas dy dite ke vendosur te kthehesh ne vendin tend ne shtepin tende dmth ne vendin X, nisja prej vendit qe ke qen udhtar ka qen ora 12 edhe dreka falet ne ora 12, mirpo dreken nuk e ke fal atje dhe je nisur pa e fal kur ke ardh ne vendin e banimit ka kaluar dreka dhe ka hyr koha e ikindies dhe tani i ke falur dy namazet se bashku drek dhe ikindi, pytja ime eshte kjo a logaritesh mekatar me mosfaljen e drekes ne kohen e vet apo pasi ke qen udhtar ban me e fal edhe ne shtepin tende. Te lutem per hire te Allahut mi spjego mire dhe gjat keto qeshtje Allahu ju shperbleft me xhennetin ferdevs.

  Pėrgjigjen lexojeni kėtu
  Sa budalla eshte "Odisea"

 12. #72
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Anėtarėsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  36
  Postime
  741
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  A mund tė drejtohem nė bankė?

  Pyetje: Esselamu alejkum Vella Ahmed. Allahu ta shperblefte me te mira.

  Nje pyetje ....jam duke ndertuar nje shtepi te re, ndoshta do me duhen nje sasi e vogel parash. A mund te drejtohem ne banke ??

  Te uroj gjith te mirat.....

  Lexoni pėrgjigjen
  Sa budalla eshte "Odisea"

 13. #73
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Anėtarėsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  36
  Postime
  741
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  A mė takon ky zekat qė t'ia jap vėllait pėr borxhin qė i kam?

  Pyetje: Esselamu alejkum si je vella mire e kam nje pyetje shume te komplikuar po inshallah me emrin e Allahut i pergjigjesh. Jemi dy vellezer muslimane kemi marr nje dyqan dhe bejme biznes se bashku mirepo vetem vellau tjeter ka investu ne kete dyqan p.sh 8.000 euro un nuk kam investu kurgje mirpo dyqanin e kemi se bashku, edhe fitimi se bashku dhe un tash atij i kam borgj 4.000 euro. Zeqat tash per kit vit na ka ra me dhene 700 euro. A me takon mu ky zeqate 700 euro me e marr un dhe te ja jap vellaut per borgjin qe i kam 4.000 euro. Allahu te shperbleft me te mira dhe te furnizofte me dituri e cila ben dobi. E pres pergjigjen.

  Lexoni pėrgjigjen
  Sa budalla eshte "Odisea"

 14. #74
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Anėtarėsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  36
  Postime
  741
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Si mund tė mė sqaroni pėr ndihmat qė i japim shoqatės "Nėnė Tereza"?

  Pyetje: Selam alejkum. Zoti ju shperblefte per mundin qe e japni per tu munduar te u pergjigjeni pyetjeve te muslimanve hallexhi. Si munde te e sqaroni ndihmat qe u a japmi shoqatez nene tereza per femijet e semure kosovar kur e dim se kush eshte kjo e ashtuquajtura nene. Eselam alejkum.

  Lexoni pėrgjigjen
  Sa budalla eshte "Odisea"

 15. #75
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime
  Kam disa pyetje:
  Ceshte mekati?
  Cdo te thote mekat?
  Si e dallojme mekatin?
  Cila eshte paga e mekatit?
  Ku banon mekati?
  Si shpetojme prej mekatit?
  Faleminderit per prokupimin tuaj.

 16. #76
  i/e regjistruar Maska e ahlaku
  Anėtarėsuar
  17-09-2007
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  JEZUSI kaqen vetem profet e jo zot se zoti nuk ka fmi nuk e ka lindur asken e as nuk esht i lindur njrzit jan rob te tij krijesa te tij e ti albani je ne nje humbje te vertet ne se nuk pendohesh...

 17. #77
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
  Kam disa pyetje:
  Ceshte mekati?
  Cdo te thote mekat?
  Si e dallojme mekatin?
  Cila eshte paga e mekatit?
  Ku banon mekati?
  Si shpetojme prej mekatit?
  Faleminderit per prokupimin tuaj.
  I nderuar hoxhe Ahmed Kalaja, po pres pergjigjen tuaj ne lidhje me pyetjet e mia. Ju faleminderit.

 18. #78
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-10-2003
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pėrshėndetja e grave me dorė
  بسم الله الرحمن الرحيم
  Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim

  Nuk i lejohet njė mashkulli,i cili beson nė Allahun Subhanehu ve Teala dhe nė Ditėn e Gjykimit,qė tė vendos dorėn e tij mbi dorėn e njė gruaje e cila ėshtė e ndaluar pėr tė apo nuk ėsht prej mahrameve*tė tij.Ai,i cili vepron kėshtu,ka dėmtuar veten (ka bėrė mėkat).

  Transmetohet nga Ma“kil ibn Jasar se ka thėnė:
  " I Dėrguari salallahu alejhi ve selem ka thėnė:“Mė mirė ėshtė pėr ju shpuarja e kokės me njė gjilpėrė tė hekurtė,sesa prekja e njė gruaje,e cila nuk iu ėshtė e lejuar." (Transmetohet nga el-Taberani nė el-Kebir,486.Sheikh Albani Allahu e mėshiroftė tha nė Sahih el-Xhaami“,5045 se ky hadith ėshtė sahih)
  Ky hadith do tė ishte i mjaftueshėm pėr tė na tėrhequr vėrejtjen dhe pėr tė na pėrforcuar nė nėnshtrimin ndaj Allahut s.v.t.,sepse na tregon se prekja e gruas (tė ndaluar) mund tė qojė nė sprovime dhe imoralitet.
  Ėshtė transmetuar se Aishja r.anha,gruaja e Pejgamberit s.a.v.s.,ka thėnė:
  "Kur vinin gratė te i Dėrguari i Allahut s.a.v.s.,ato do tė provoheshin nė pėrputhshmėri me fjalėt e Allahut Subhanehu ve Teala:
  يأيها النبي إذا جاءك المؤمنت يبايعنك على أن لا يشركن بالله شيءا ولا يسرقن ولا يزنين ولا يقتلن أولدهن ولا يأتين ببهتن يفترينه بين أيديهن وأرجلهن ولا يعصينك في معروف فبايعهن واستغفر لهن الله إن الله غفور رحيم"O ti Pejgamber! Kur tė vijnė tek ti besimtaret pėr tė tė dhėnė besėn e besimit,se ato nuk do tė bashkojnė gjė nė adhurim me Allahun,se nuk do tė vjedhin,
  se nuk do tė bėjnė Zina (marrėdhėnie imorale tė paligjshme)..." (60:12)

  Ka thėnė Aishja Allahu e mėshiroftė:
  "Kush prej grave pajtohej me kėtė,kisht kaluar provėn,dhe kur gratė pajtoheshin me kėtė,i Dėrguari salallahu alejhi ve selem u thoshte:“Shkoni,sepse ju e keni dhėnė besėn e besimit.“Jo,(betohem) pėr Allahun,dora e tė Dėrguarit tė Alahut salallahu alejhi ve selem kurrė nuk ka prekur dorėn e ndonjė gruaje,ato e jepnin besėn e tyre vetėm me fjalė."
  Aishja All-llahu e mėshiroftė thotė:"Betohem nė Allahun,i Dėrguari salallahu alejhi ve selem merrte betimin nga gratė vetėm nė mėnyrėn se si e ka urdhėruar Allahu Subhanehu ve Teala,dhe dora e tė Dėrguarit tė Allahut salallahu alejhi ve selem kurrė nuk ka prekur dorėn e ndonjė gruaje tjetėr.Kur merrte betimin nga ato,ai u thoshte,:“E morra betimin e juaj tė besimit verbalisht.“" (Transmeton Muslimi, Hadith num.1866)

  Ky njeri i bekuar,mė i miri i njerėzimit,udhėheqėsi i bijve tė Ademit nė Ditėn e Ringjalljes,nuk ka prekur gratė.Kjo,edhepse betimi i besimit zakonisht bėhej me dorė.Pra,ē“tė themi pėr njerėzit tjerė?Transmetohet nga Umejmah,bija e Rakikah,se ka thėnė: "I Dėrguari salallahu alejhi ve selem ka thėnė,“ “Unė nuk i pėrshėndes gratė me dorė.“"


  ➪ Mendimet tė katėr Imamėve,pėr prekjen e njė gruaje:

  ➲ Menhexhi i methebit Hanefi:
  Ibn Nuxhejm ka thėnė:
  "Nuk i lejohet mashkullit qė tė prekė fėtyrėn apo duart e njė gruaje,edhe nėse nuk ka rrezik tė epshit,sepse kjo ėshtė principiel haram dhe nuk ka asnjė arsyetim,i cili mund ta lejonte njė gjė tė tillė." el Bahr el Raa“ik,8/219

  ➲ Menhexhi Maliki:
  Muhammed ibn Ahmed “Ulejsh ka thėnė:
  "Nuk ėshtė e lejuar pėr mashkullin qė tė prekė fėtyrėn apo dorėn e njė gruaje jo-mahram dhe poashtu nuk ėshtė e lejuar pėr tė,tė vendosė dorėn e tij mbi dorėn e saj pa pengesė.
  Aishja All-llahu e mėshiroftė ka thėnė:“I Dėrguari salallahu alejhi ve selem kurrė nuk ka marrur betimin e besimit tė grave me dorė;ai salallahu alejhi ve selem merrte betimin e tyre vetėm me fjalė.“Nė njė transmetim tjetėr,“Dora e tij kurrė nuk ka prekur dorėn e ndonjė gruaje,ai merrte betimin e besimit tė tyre vetėm me fjalė.“"
  (Manh el Xheliil Sharh Mukhtasar Khaliil,1/223)

  ➲ Menhexhi Shafi“: El Nevevi ka thėnė:
  "Nuk ėshtė e lejuar tė preket gruaja,nė ēfarėdo mėnyre qoftė." el Mexhmu“,4/515
  Vali el Diin el “Iraaki ka thėnė:"Kjo na tregon se i Dėrguari salallahu alejhi ve selem nuk ka prekur dorėn e asnjė gruaje pos grave tė veta dhe robėreshave,qoftė me rastin e marrjes sė betimit apo nė raste tjera.Nėse nuk ka bėrė njė gjė tė tillė,edhe duke pasur parasysh faktin se ka qenė i pagabueshėm dhe larg dyshimeve,atėherė ėshtė mė se e logjikshme qė tė tjerėt t“i pėrmbahen kėsaj ndalese.
  Nga teksti i sipėrm,mund tė kuptojmė se ai salallahu alejhi ve selem distancohej nga veprimi i tillė sepse ka qenė e ndaluar pėr tė tė veprojė ashtu.Fukahatė nė sahabėve tonė
  si edhe tė tjerėt kanė thėnė se ėshtė haram tė preket gruaj jo-mahram,qoftė edhe nėse preken pjesė tė trupit tė cilat nuk janė avret,siē ėshtė fėtyra e saj.Por,ata dalluan nė mendimet e tyre kur ishte fjala pėr rastet ku nuk ka rrezik pėr fitneh (sprovim) dhe epsh.
  Ndalesa pėr prekje ėshtė mė e fortė se ndalesa pėr shikim dhe ėshtė haram kur nuk ka arsye qė do ta lejonte atė.Nė raste tė arsyeshme,p.sh.trajtim mjeksor,nxjerrja e dhėmbit apo trajtimi i syve,etj.,nėse nuk ka gra tė cilat mund ta bėjnė njė gjė tė tillė,atėherė e lejuar pėr njė jo-mahram ta bėjė njė gjė tė tillė,sepse ka arsyetim (nevojė) pėr njė gjė tė tillė. Tarh el Tathriib,7/45,46

  ➲ Menhexhi Hanbeli
  Ibn Muflih ka thėnė:
  "Ebu Abd-Allah Imam Ahmedi Allahu e mėshiroftė ėshtė pyetur nė lidhje me mashkullin i cili pėrshėndet gratė me dorė.Ai tha,“JO“,dhe ishte bindur se ėshtė haram.Unė e pyeta se,a mund tė pėshėndetet me dorė pas njė pengese,? Ai tha “JO“"
  Sheikh Taki el Diin poashtu preferonte mendimin se ėshtė haram dhe si arsyetim dha se prekja ėshtė mė serioze se shikimi. [B]El Adaab el Shariah,2/257[/

  Ruaju motėr muslimane!:nga tė pėrshėndeturit me dorė burrat e huaj edhe nėse ėshtė shok i burrit tėnd,biri i axhės,biri i hallės,biri i dajės,biri i tezes dhe tė gjithė ata qė hyjnė nė kėtė dispozitė.
  Bazuar nė fjalėn e Muhammedit sal-lall-llahu'alejhi ve sel-lem:
  "Unė nuk e prek dorėn e gruas (sė huaj)."………………Sahihul-Xhami: 7177
  “Unė nuk pėrshėndes me dorė gratė.”…………………Sahih: 529
  ”Sikur tė shpohet ndonjėri nga ju me shufėr tė hekurt nė kokė,ėshtė mė e mirė sesa tė prek dorėn e njė femre qė nuk i lejohet atij.” ………………….Sahih:226.

  Pėrshėndetja e grave me dorė mund tė sjellė pasoja tė rrezikshme dhe tė padėshirueshme,pasi nė shumė raste ajo ėshtė hapi i parė drejt sė keqes,ndaj,pėr kėtė arsye thamė nė fillim se nuk ėshtė e lejuar.
  Ndėrsa pėrshėndetja vetėm me gojė,pa fjalė tė bukura apo tė dyshimta,ėshtė e lejuar,sepse Allahu s.v.t., thotė: ينساء النبي لستن كأحد من النساء إن اتقيتن فلا تخضعن بالقول فيطمع الذي في قلبه مرض وقلن قولا معروفا
  "O ju gratė e Profetit! Ju nuk jeni si gratė e tjera,nėse jeni tė devotshme.Mos e zbukuroni zėrin kur flisni (me burrat e huaj) nė mėnyrė qė tė mos u jepni shkas atyre,zemrat e tė cilėve janė tė sėmura (pėr shkak tė hipokrizisė dhe epsheve), qė tė anojnė nga ju." (33:32)
  Gratė e sahabeve,kur vinin te Pejgamberi s.a.v.s.,pėr t’i bėrė pyetje rreth problemeve dhe shqetėsimeve tė tyre,e pėrshėndesnin atė duke i dhėnė selam,pa i dhėnė dorėn;kėshtu vepronin edhe kur pyesnin shokėt e Tij.

  Muharem ibn Shaban ibn Fazliu
  Melbourne - Australi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Muharem Fazliu : 03-12-2007 mė 20:26

 19. #79
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-10-2003
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ➪ Njoftime mbi ēeshtjen e gruas Hajzi –Menstruacioni
  بسم الله الرحمن الرحيم
  Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim

  Na ka treguar Ali b.Abdullahu,kėtij i ka treguar Sufjani,kėtij Abdu-r-Rahman b.Kasimi,kėtij Kasimi,e ky nga Aisha,e cila ka thėnė:"Kemi dalė me qėllim qė tė bėjmė vetėm haxhxhin.
  Kur arritėm nė Serif,mua mė erdhėn menstruacionet.Pejgamberi s.a.v.s.hyri te unė,e unė qaja.’Ēka ke,a tė kanė ardhur menstruacionet?’–mė pyeti.‘Po,’–i thashė.
  Pejgamberi s.a.v.s.,atėherė tha:‘Kjo ėshtė diēka qė Allahu i Madhėruar ua ka pėrshkruar (dhėnė)bijave tė Ademit,prandaj bėje atė qė e bėn ēdo haxhi,vetėm mos shko rreth e pėrqark Kabes(mos bėn tavaf)! ’Pejgamberi s.a.v.s.ka prerė lopėn si kurban pėr bashkėshorteve tė veta,tha Aisha." Sahih“ul“Buhari 1-kreu gjashtė-Hadithi num.294

  Na ka treguar Abdullah b.Jusufi,kėtij Maliku,ky nga Hisham b.Urve,ky nga babai i vet,e ky nga Aisha,e cila ka thėnė:"Unė ia kam krehur flokėt Pejgamberit s.a.v.s.,duke qenė me menstruacione." Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.295

  Na ka treguar Ibrahim b.Musai,kėtij Hisham b.Jusufi,ky nga Ibėn Xhurejxhi,ky nga Hishami,
  ky nga Urve,tė cilin e kanė pyetur:"A mund tė mė shėrbejė gruaja me menstruacione,
  respektivisht a mund tė mė afrohet,duke qenė ajo xhunub?’

  Urve ėshtė pėrgjigjur:‘Kjo ėshtė pėr mua e lehtė.Personat e kėtillė mund tė na shėrbejnė edhe kėtu dhe,pėr kėtė nuk ka anjė tė keqe.Aisha mė ka treguar se,duke qenė me menstruacione,ia ka krehur flokėt Pejgamberit s.a.v.s.kur ai ka qenė nė i’tikaf nė xhaminė e tij.Ai ia ka afruar kokėn asaj,kur ka qenė nė dhomėn e saj,e ajo ndonėse ka qenė me menstruacione, e ka krehur’." Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.296

  Na ka treguar Ebu Nu’ajm el-Fadl b.Dukejni,i cili e ka dėgjuar Zuhejrin,duke transmetuar nga Mensur b.Safija,tė cilit i ka treguar nėna e tij,se Aisha ka thėnė:
  "Pejgamberi s.a.v.s.mbėshtetej nė gjoksin tim dhe lexonte Kur’an,ndonėse unė isha me menstruacione." Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.297
  Na ka treguar Mekijj b.Ibrahimi,kėtij Hishami,ky nga Jahja b.Ebu Kethiri,ky nga Ebu Selemja,ky nga Zejnebja,vajzė e Ummu Selemes,kjo nga Ummu Selemja(nėna e vet),e cila ka thėnė:"Rrija shtrirė pranė Pejgamberit s.a.v.s.Unė kisha veshur fustanin e qėndisur me gurė tė ēmueshėm.Mė erdhėn menstruacionet dhe pa e bėrė tė madhe,u tėrhoqa anash dhe e vesha fustanin pėr menstruacione’A ke gjakderdhje–menstruacione,’– pyeti.‘Po’–i thashė.Pastaj mė thirri dhe rashė me tė,duke u mbuluar me mbulojėn prej kadifeje." Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num. 298

  Na ka treguar Kabise,kėtij Sufjani,kėtij Mensuri,ky nga Esvedi,e ky nga Aisha,e cila ka thėnė:"Unė dhe Pejgamberi s.a.v.s.jemi larė sė bashku nga njė enė dhe kemi qenė tė dy xhunub(tė papastėr)." Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.299

  "Ai mė urdhėroi,prandaj u mbulova me teshėn e poshtme dhe,pastaj,ndonėse unė isha me menstruacione,ai filloi tė mė prekė." Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.300

  "E,kur ishte nė i’tikaf,ma ka afruar kokėn,ndėrsa unė ia kam larė,ndonėse isha memenstruacione." Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num. 301

  Na ka treguar Ismail b.Halili,kėtij Ali b.Mus-hiri,kėtij Ebu Is-hak Shejbaniu,ky nga Abdu-r-Rahman b.Esvedi,ky nga babai i vet,e ky nga Aisha,e cila ka thėnė:"Kur ndonjėra nga ne ishte me menstruacione,e Pejgamberi s.a.v.s.dėshironte tė bie nė kontakt me tė,e ka urdhėruar atė qė nė valėn e gjakderdhjes (menstruacioneve) tė mbulohet,e atėherė do ta prekte.Mirėpo,cili prej jush ėshtė nė gjendje ta mbizotėrojė epshin e tij,siē e ka mbizotėruar Pejgamberi s.a.v.s.?’–tha Aisha."
  Sahih“ul“Buhari 1-kreu gjashtė-Hadithi num.302

  Na ka treguar Ebu Nu’mani,kėtij Abdu-l-Vahidi,kėtij Shejbaniu,ky nga Abdullah b. Sheddadi,i cili thotė se e ka dėgjuar Mejmunen duke thėnė:"Kur Pejgamberi s.a.v.s.donte tė ledhatohej me ndonjėrėn nga bashkėshortet e veta,po tė ishte ajo me menstruacione,
  e urdhėronte tė mbulohej me pjesėn e poshtme tė veshjes sė saj."
  Hadithin e sipėrshėnuar e ka transmetuar edhe Sufjani nga Shejbaniu.
  Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.303

  Na ka treguar Se’id b.Ebu Mejremi,kėtij i ka treguar Muhammed b.Xha’feri,kėtij Zejdi,ky ėshtė Ebu Eslemi,ky nga Ijad b.Abdullahu,ky nga Ebu Se’id el-Hudriu,i cili ka thėnė:
  "Dual Pejgamberi s.a.v.s.nė vendin ku zakonisht e falte namazin nė Ditėn e Kurban-Bajramit,apo Fitėr-Bajramit.Kaloi pranė disa grave tė cilat i pyeti: ‘O ju gra,a keni dhėnė sadaka? Mė ka rėnė tė vėrej se shumica nga ju janė nė xhehennem.’‘Pėrse,O Resulullah?–pyetėn ato.Pejgamberi s.a.v.s.tha:‘Shpesh mallkoni dhe ndaj bashkėshortėve tuaj nuk jeni mirėnjohėse.Unė nuk kam pare asnjė mė mendjelehtė dhe me besim mė tė mangėt,e qė ia merr mendjen edhe njeriut mė tė vendosur.’‘
  Ēka mungon nė besimin tonė dhe nė mendjen tonė,o Resulullah?’–pyetėn ato.
  ‘A nuk ėshtė dėshmia e gruas sa gjysma e dėshmisė sė burrit?’–u pėrgjigj (Pejgamberi s.a.v.s.).‘Po’–thanė ato.‘Pra,ajo rrjedh nga mangėsia e mendjes suaj,’–tha.‘E,a nuk ėshtė gruaja me menstruacione ajo qė nuk falet dhe nuk agjėron?’–tha(Pejgamberi s.a.v.s.).‘Po,’–thanė.‘Kjo ėshtė pra,mangėsia e besimit.’–tha." Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.304

  Na ka treguar Ebu Nu’ajmi,kėtij Abdu-l-Aziz b. Ebu Seleme,ky nga Abdu-r-Rahman b.
  Kasimi,ky nga Kasim b.Muhammedi,ky nga Aisha,e cila ka thėnė:
  "Kemi dalur me Pejgamberin s.a.v.s.tė bėjmė haxhin.Kur arritėm nė Seif,mua mė erdhėn menstruacionet.Pejgamberi s.a.v.s.hyri te unė dhe mė gjeti duke qarė.’Pse po qan?’
  –mė pyeti.‘Pėr Zotin,do tė dėshiroja tė mos jem nė haxh kėtė vit,’–i thashė.
  ‘Ndoshta ke gjakderdhje sikur pas lindjes(duke menduar nė menstruacione)?’–mė pyeti dhe vazhdoi tė thotė:‘Ai ėshtė diēka qė Allahu i Madhėruar ua ka pėrshkruar(dhėnė)bijave tė Ademit.Vepro ashtu siē veprojnė haxhinjtė tjerė,vetėm mos bėj tavaf rreth Kabes,derisa tė pastrohesh’!" Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.305

  Na ka treguar Abdullah b.Jusufi,kėtij Maliku,ky nga Hisham b.Urve,ky nga babai i vet,e ky nga Aisha,e cila ka thėnė:"Fatime b.Ebu Hubejshi e ka pyetur Pejgamberin s.a.v.s.:
  ‘O Resulullah,nuk mund tė pastrohem!A ta lė namazin?’
  Pejgamberi s.a.v.s.iu pėrgjigj: ‘Ai ėshtė vetėm gjak i(plasjes sė)kapilarėve,e nuk janė menstruacione.Kur tė tė paraqiten ty menstruacionet,lėre namazin,e kur tė kalojė afati i tyre,pastroje gjakun(laju) dhe falu’!"
  Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num. 306

  Na ka treguar Abdullah b. Jusufi, kėtij Maliku,ky nga Hishami,ky nga Fatime b.Mundhiri,kjo nga Esma b.Ebu Bekri,e cila ka thėnė:"Njė grua e ka pyetur Pejgamberin s.a.v.s.me kėto fjalė: ‘Ēka mendon,o Resulullah,kur nė teshat e ndonjėrės nga ne bie gjaku i menstruacioneve,si tė veprojė?’
  Pejgamberi s.a.v.s. iu pėrgjigj: ‘Kur teshat tuaja stėrpiken nga gjaku i menstruacioneve,le tė pastrohen duke i fėrkuar derisa tė evitohet njolla,pastaj le tė lahen me ujė dhe me to tė falet namazi’!"
  Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.307

  Na ka treguar Asbegu,kėtij Ibėn Vehbi,kėtij Amr b.Harithi,ky nga Abdu-r-Rahman b.Kasimi,
  ky nga babai i vet,e ky nga Aisha,e cila ka thėnė:"Kur ndonjė nga ne ka menstruacione,ajo para sė gjithash e pastron gjakun duke e fėrkuar teshėn e saj,e lan atė pjesė,i lan edhe pjesėt tjera qė janė me gjak dhe me tė mund tė falė namazin."
  Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.308

  Na ka treguar Is-haku,kėtij Halid b.Abdullahu,ky nga Halidi,ky nga Ikrime,e ky nga Aisha,e cila tregon se kur Pejgamberi s.a.v.s.shkonte tė qėndrojė nė i’tikaf,e merrte me vete njė nga bashkėshortet e veta,ndonėse ishte me gjakderdhje tė ērregulluara.Ajo e hetonte gjakderdhjen e ērregulluar dhe pėr kėtė shkak,nganjėherė vėnte njė tas(si legen) nėn tė.(Ikrime)thotė se,nė tė vėrtetė,Aisha ka parė lėng tė verdhė,por ka treguar se gjoja e ka pasur njė(bashkėshorte)tjetėr." Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.309

  Na ka treguar Kutejbe,kėtij Jezid b.Zurej’u,ky nga Halidi,ky nga Ikrime,e ky nga Aisha,e cila ka treguar:"Sė bashku me Pejgamberin s.a.v.s.ka qėndruar nė i’tikaf edhe njė nga bashkėshortet e tij,e cila, ndonėse ka pasur gjak dhe lėng tė verdhė(tė gjakderdhjes sė jashtėzakonshme),e nėn tė legenin,ka falur namazin."
  Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.310

  Na ka treguar Museddedi,kėtij Mu’temiri,ky nga Halidi,ky nga Ikrime,ky nga Aisha,e cila ka thėnė se disa nga nėnat e besimtarėve (mendon nė bashkėshortet e Pejgamberit s.a.v.s.)kanė qėndruar nė i’tikaf edhe me gjakderdhje tė jashtėzakonshme.
  Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.311

  Na ka treguar Ebu Nu’ajmi,kėtij i ka treguar Ibrahim b.Nafiu,ky nga Ibėn Ebu Nexhihu,ky nga Muxha- hidi,e ky nga Aisha,e cila ka thėnė:"Ēdonjėra nga ne ka pasur vetėm nga njė teshė,tė cilėn e veshte edhe gjatė kohės sė menstruacioneve dhe,nėse nė atė teshė binte ēfarėdo lloj gjaku,e lagte me pėshtymėn e saj dhe e fėrkonte me thonjtė e vet."
  Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.312

  Na ka treguar Abdullah b.Abdu-l-Vehhabi,kėtij Hammad b.Zejdi,ky nga Ejjubi,ky nga Hafsa,
  ndėrsa Ebu Abdullahu ka thėnėse Hisham b.Hassani nga Hafsa,kjo nga Ummu Atija,e kjo nga Pejgamberi s.a.v.s.,e cila ėshtė shprehur me kėto fjalė: "Pėr ne ishte e ndaluar tė vajtonim tė vdekurin mė tepėr se tri ditė,pėrveē burrit,tė cilin e vajtojmė katėr muaj e dhjetė ditė."(Nė kohėn e pikėllimit)tė mos pispillosemi,tė mos parfumosemi dhe tė mos veshim tesha tė ngjyrosura,pėrveē asb-it(lloj pėlhure nga Jemeni).Kur ndonjėra nga ne lahej pėr shkak tė menstruacioneve,ishte e lejueshme pėr ne tė paktėn tė parfumosemi me njė lloj parfumi tė quajtur Kusti-azfar.Pėrcjellja e xhenazes pėr ne ishte e ndaluar."
  Hadithin e sipėr-pėrmendur e ka transmetuar edhe Hisham b.Hasani,ky nga Hafsa,kjo nga Ummu Atija,e kjo nga Pejga-mberi s.a.v.s..
  Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num. 313

  Na ka treguar Jahjai,kėtij Ibni Ujejne,kėtij Mensur b.Safija,ky nga nėna e vet,kjo nga Aisha,e cila tregon se njė grua e ka pyetur Pejgamberin s.a.v.s.pėr larjen nga menstruacionet.Prandaj,ai i tregoi se si duhet tė pastrohet,duke i thėnė:"Merre njė leckė tė bėrė me parfum dhe pastrohu mirė me tė!’‘Si tė pastrohem me tė?’–pyeti ajo.‘Pastrohu me tė,–i tha.‘E si?’–tha pėrsėri ajo.’Subhanallah!’–bėrtiti ai,-’fėrkohu me tė!’Atėherė e tėrhoqa nga vetja dhe i thashė(thotė Aisha).‘Ēoje nėpėr gjurmėn e gjakut(duke e
  fėrkuar)’!" Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.314

  Na ka treguar Muslimi,kėtij i ka treguar Vuhejbi,kėtij Mensuri,ky nga nėna e vet,e kjo nga Aisha,se njė grua ensare e ka pyetur Pejgamberin s.a.v.s.:"Sitė lahem pas menstruacioneve?’’Merre njė pėlhurė tė bėrė me parfum dhe pastrohu,’–duke i thėnė tri herė.Pastaj,Pejgamberi s.a.v.s.u turpėrua,prandaj u kthye anash,e unė–tha Aisha,e tėhhoqa kah vetja dhe ia shpjegova atė qė dėshironte(t’ia shpjegojė)Pejgamberi s.a.v.s."
  Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.315

  Na ka treguar Musa b. Ismaili,kėtij i ka treguar Ibrahimi,ky nga Ibni Shihabi,ky nga Urve,
  ky nga Aisha r.a.,e cila ka treguar:"E kam veshur ihramin me Pejgamberin s.a.v.s.nė Haxhxhin Lamtumirės (Haxh- xhetu-l-Veda).Kam pasur ndėrmend ta bėj haxhxhin dhe kam qenė njėra nga ato qė e kanė shfrytėzuar Umren dhe qė nuk kanė pėrgatitur (siguruar)kurban.(Aisha)ka menduar se i ka menstruacionet dhe nuk ėshtė pastruar derisa hyri nata e Arafatit.Tha:’O Resulullah,kjo ėshtė nata e Arafatit,e unė e kam bėrė vetėm umren?’Pejgamberi s.a.v.s. iu pėrgjigj:’(Qė tė pastrohesh)shpėrndaji flokėt nėpėr kokėn tėnde,krihu dhe pėrmbaju(hiq dorė)nga umreja!’Unė e bėra kėtė dhe kur e kreva haxhxhin,e urdhėroi Abdu-r-Rahmanin nė prag tė nates sė hasbetit-guralecave(nė el-Muhassab–vend nė mes Mekkes dhe Mines,ku hidhen gurėt),e mė mundėsoi tė hyj nė umre nga Ten’imi,nė vend tė umres sime tė mėparshme tė cilėn e kisha filluar."
  Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.316

  Na ka treguar Ubejd b.Ismaili,kėtij ia ka transmetuar Ebu Usame,ky nga Hishami,ky nga babai i vet,e ky nga Aisha r.a.,e cila ka thėnė:"Kur e pamė hėnėn e re tė muajit dhu-l-hixhxhe,dolėm me Pejgamberin s.a.v.s.(pėr tė bėrė haxhxhin),e ai tha:’Kush dėshiron tė paraqitet pėr tė bėrė umren,le tė vendosė pėr tė,sepse unė,po tė mos e kisha gjetur kurbanin,do tė kisha vendosur ta bėj umren.’Atėherė,disa nga shokėt e Pejgamberit s.a.v.s.vendosėn pėr umren,e disa pėr haxhxhin.Unė isha nga ata qė u paraqitėn pėr umren.Dita e Arafatit mė gjeti me menstruacione,prandaj iu ankova Pejgamberit s.a.v.s.,e ai mė tha:’Lėre umren,derdhi flokėt nėpėr kokė,krihu dhe vendos (pėrcaktohu) pėr haxhxh!’Ashtu edhe kam vepruar.E,kur ishte nata e hasbetit–gurėve(nė el-Mahassab–vend nė mes tė Mekkes dhe Mines),e dėrgoi me mua vėllain tim,Abdu-r-Rahmanin.Kam dalur me tė tek Ten’imi dhe atje,pėrsėri u pėrcaktova pėr umre,-nė vend tė umres sime tė mėparshme."Hishami ka thėnė:"Nė raste tė kėtilla,nuk duhet prerė as kurban,as agjėrim,e bile asfarė sadake." Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.317

  Na ka treguar Museddedi,kėtij i ka treguar Hammadi,ky nga Ubejdullah b.Ebu Bekr,ky nga Enes b. Maliku,e ky nga Pejgamberi s.a.v.s.,i cili ka thėnė:"Allahu i Madhėruar ēdo mitre ia ka besuar njė melek,i cili thotė:‘O Zot,ky ėshtė embrioni i farės sė njeriut;’– pastaj:‘O Zot,ky ėshtė gjaku i ngjizur;’–pastaj:‘O Zot,kjo ėshtė pjesa e mishit;’e kur dėshiron t’ia jep formėn e tij pėrfundimtare,meleku e pyet:‘A ėshtė mashkull apo femėr;i pafatshėm apo me fat;si ėshtė risku dhe fati i tij i jetės?’E gjithė kjo i shkruhet, pėrderisa ėshtė nė barkun e nėnės." Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.318

  Na ka treguar Jahja b.Bukejri,kėtij Lejthi,ky nga Ukajli,ky nga Ibni Shihabi,ky nga Urve,ky nga Aisha r.a.,e cila ka thėnė:"Kemi dalur me Pejgamberin s.a.v.s.nė vitin e Haxhxhit Lamtumirės.Disa kishin ndėrmend tė bėjnė umren,e disa haxhxhin.Kur erdhėm nė Mekke,Pejgamberi s.a.v.s.tha:’Kush e ka veshur ihramin pėr umren dhe nuk ka gjetur (nuk ka siguruar)kurban,le ta heqė atė,e kush e ka veshur ihramin me qėllim qė ta bėjė umren dhe ka gjetur(siguruar)kurban,le tė mos e zhveshė atė derisa ta ther kurbanin.Megjithatė,kush ka menduar ta bėjė haxhxhin,le ta bėjė atė tė plotė!’Mua,-thotė Aisha,-gjatė udhėtimit mė erdhėn menstruacionet dhe kam qenė me menstruacione deri nė ditėn e Arafatit.Prandaj kam menduar ta bėj vetėm umren.Mirėpo,Pejgamberi s.a.v.s.mė urdhėroi t’i derdh flokėt nėpėr kokė,tė krihem dhe tė vendos pėr ta bėrė haxhxhin,e ta lė umren.Kėshtu veprova dhe e bėra haxhxhin.Pastaj,ai (Pejgamberi s.a.v.s.)e dėrgoi me mua Abdu-r-Rahman b.Ebu Bekrin dhe mė urdhėroi ta filloj umren nga Ten’imi,nė vend tė umres sė mėparshme."
  Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.319

  Na ka treguar Abdullah b.Muhammedi,kėtij Sufjani,kėtij Hishami,ky nga babai i vet,e ky nga Aisha,e cila tregon se Fatime b.Ebu Hubejshi ka pasur gjakderdhje tė jashtėzakonshme,prandaj e pyeti Pejgam- berin s.a.v.s.:"Ai ėshtė gjaku i arterieve,e jo i menstruacioneve.Kur tė tė paraqiten ty menstruacionet,lėre faljen e namazit,e kur tė ndėrpriten,lahu(pastrohu)dhe falu!"–iu pėrgjigj Pejgamberi s.a.v.s.
  Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.320

  Na ka treguar Musa b.Ismaili dhe tha se i ka treguar Hemmami,kėtij Katade,kėtij Muadhi,i cili tregon se njė grua e ka pyetur Aishen r.a.:"A t’i plotėsojmė namazet e lėshuar kur tė pastrohemi?’‘A je ti harurije(degė e harixhive)?’–e ka pyetur(Aisha).’Nė kohėn e Pejgamberit s.a.v.s.kemi pasur menstruacione dhe ai pėr kėtė nuk na ka urdhėruar,’–ose Aisha ka thėnė,thotė transmetuesi: "...edhe ne atė nuk e kemi bėrė."
  Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.321

  Na ka treguar Sa’d b.Hafsi,kėtij Shejbani,kėtė e ka njoftuar Jahjai,ky nga Ebu Seleme,ky nga Zejnebe b.Ebu Seleme,e cila tregon se Ummu Selemja i ka thėnė:"Mė kanė ardhur menstruacionet.Kam qenė e veshur me fustanin prej kadifeje dhe isha pranė Pejgamberit s.a.v.s.U tėrhoqa disi dhe shkova e u vesha me tesha qė janė tė pėrshtatshme pėr menstruacione.Pastaj,Pejgamberi s.a.v.s. mė pyeti:’A tė kanė ardhur menstruacionet?’‘
  Po,’–i thashė.Atėherė,duke qenė edhe me fustanin prej kadifeje mė thirri dhe mė mori pranė vetes."Mė ka treguar Ummu Selemja,thotė Zejnebja,se Pejgamberi s.a.v.s.i ėshtė afruar asaj(e ka ledhatuar)edhe duke qenė si agjėrues.Pastaj,ka thėnė edhe:"Unė dhe Pejgamberi s.a.v.s.jemi larė pėr shkak tė xhunubllėkut,nga njė enė." Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.322

  Na ka treguar Muadh b.Fadale,kėtij Hishami,ky nga Jahjai,ky nga Ebu Selemja,ky nga Zejnebe b.Ebu Seleme,e kjo nga Ummu Selemja,e cila ka thėnė:"Derisa rrija shtrirė pranė Pejgamberit s.a.v.s.dhe e veshur me fustan prej kadifeje,mė erdhėn menstruacionet. Pa u hetuar,u tėrhoqa dhe i mora teshat qė i kisha pėr menstruacione.‘A tė erdhėn menstruacionet?’–mė pyeti Pejgamberi s.a.v.s.‘Po,’–iu pėrgjigja. Ai,pastaj mė thirri pranė vetes.Rashė me tė duke qenė e veshur me fustanin prej kadifeje."
  Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.323

  Na ka treguar Muhammedi,e ky ėshtė Ibni Selami,kėtij Abdu-l-Vehhabi,ky nga Ejjubi,ky nga Hafsa,e cila ka thėnė:"Ua kemi ndaluar vajzave tona tė dalin nė festėn e Bajrameve.Pastaj erdh njė grua e cila qėndroi tek shtėpia e Benu Halefit.Kjo na tregoi pėr motrėn e vet.Burri i motrės sė saj kishte marr pjesė nė dymbėdhjetė lufta sė bashku me Pejgamberin s.a.v.s.,kurse motra ime nė gjashtė.E cila ka treguar:’I kemi shėruar tė plagosurit,e nganjėherė,agonte duke qėndruar mbi tė sėmurėt.’Edhe motra ime e ka pyetur Pejgamberin s.a.v.s.:’A ėshtė e penguar tė dalė ndonjėherė nga ne,nėse nuk e ka tė veshur gėzofin e femrave(xhilbabin–kėmishė e gjerė dhe e gjatė)?’’Le tė vishet shoqja e saj me gėzofin(xhilbabin),le tė merr pjesė nė veprat e mira dhe le t’i pėrgjigjet thirrjes sė muslimanėve.’–u pėrgjigj.Kur erdhi Ummu Atija,e pyeta:’A e ke dėgjuar ti Pejgamberin s.a.v.s.?’’Po,pėr nder tė babait,-tha Ummu Atija,e ajo gjinjė betohej nė babain,kur pėrmendej emri i Pejgamberit s.a.v.s.Kam dėgjuar kur ka thėnė:’Do tė dalin vajzat e moshuara dhe ato tė tėrhequra,pėrkatėsisht vajzat e moshuara e tė tėrhequra(tė rezervuara).Le tė marrin pjesė nė punėt e dobishme dhe nė festėn e muslimanėve edhe gratė me menstruacione,vetėm se gratė me menstruacione do tė largohen nga vendet ku falet namazi.’’A vėrtetė edhe gratė me menstruacione?’–e pyeta,thotė Hafsa.‘A nuk ka qenė e tillė nė Arafat,pastaj nė Muzdelife dhe nė lutjet(pėr shi)!?’–tha(Ummu Atija)." Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.324

  Na ka treguar Ahmed b.Ebu Rexhai,kėtij i ka treguar Ebu Usame,kėtij Hisham b.Urve,kėtij babai i vet,ky nga Aisha,e cila ka thėnė se Fatime b.Ebu Hubejshi e ka pyetur Pejgamberin s.a.v.s.:"Kam menstruacione tė jashtėzakonshme(tė ērregulluara)dhe kurrsesi nuk mund tė pastrohem.A ta lė namazin?’‘Jo,ajo ėshtė gjakderdhje e arterieve’– tha ai–‘ti lėre namazin aq ditė(brenda muajit)sa tė kanė zgjatur zakonisht menstruacionet e mėparshme,e atėherė,lahu dhe fale namazin’!"
  Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.325

  Na ka treguar Kutejbe b.Se’idi,kėtij i ka treguar Ismaili,kėtij Ejjubi,ky nga Muhammedi,e ky nga Ummu Atija,e cila ka thėnė:"Lėngun e zverdhur dhe lėngun e bardhė nuk i kemi numėruar nė asgjė." Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.326

  Na ka treguar Ibrahim b.Mundhiri,kėtij i ka treguar Ma’ni,kėtij ia ka transmetuar Ibni Ebu Dhi’bi,ky nga Ibni Shihabi,ky nga Urve,ky nga Amreja,e kjo nga Aisha, bashkėshortja e Pejgamberit s.a.v.s.,e cila tregon se Ummu Habibja ka pasur gjakderdhje tė ērregulluara shtatė vjet.Pėr kėtė arsye e ka pyetur Pejgamberin s.a.v.s.Pejgamberi s.a.v.s.i ka rekomanduar qė tė lahet,e pastaj i ka thėnė:
  "Ai ėshtė gjak i kapilarėve."Pėr kėtė arsye,ajo ėshtė larė pėr ēdo kohė tė namazit.(Praktika e Ummu Habibes ėshtė anuluar me thėniet plotėsuese tė mėvonshme tė Muhammedit a.s.,sipas tė cilave gratė e tilla kanė marrur vetėm abdest pėr ēdo kohė tė namazit). Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.327

  Na ka treguar Abdullah b.Jusufi,kėtij ia ka transmetuar Maliku,ky nga Abdullah b.Ebu Bekr b.Muha- mmed b.Amr b.Hazmi,ky nga babai i vet,ky nga Amr b.Abdu-r-Rahmani,ky nga Aisha,bashkėshorte e Pejgamberit s.a.v.s.,e cila i ka thėnė Pejgamberit s.a.v.s.:
  "O Resulullah,Safije b.Hujejit i kanė ardhur menstruacionet.Ndoshta ajo do tė na vonojė?’‘
  A nuk ka qarkulluar me ju rreth Kabes?’–e pyeti Pejgamberi s.a.v.s.‘Po’–u pėrgjigjėn ato.‘Atėherė dil!’–tha ai. Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.328

  Na ka treguar Mual-la b.Esedi,kėtij Vuhejbi,kėtij Abdullah b.Tavusi,ky nga babai i vet,e ky nga Ibni Abbasi,i cili ka thėnė:"Gruas sė cilės i kanė ardhur menstruacionet,i ėshtė bėrė e lejueshme tė udhėtojė (tė shkojė nėse e ka bėrė tavafin)." Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.329

  Ibni Omeri nė rastin e parė ka thėnė:"Ajo tė mos udhėtojė(tė mos shkojė),e pastaj e kam dėgjuar duke thėnė:’le tė shkojė’,sepse kėtė ua ka lejuar Pejgamberi s.a.v.s."
  Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.330

  Na ka treguar Ahmed b.Junusi,kėtij Zuhriu,kėtij Hisham b.Urve,ky nga Aisha,e kjo nga Pejgamberi s.a.v.s.i cili ka thėnė:"Kur tė tė fillojnė ty menstruacionet,lėre namazin,e kur tė tė ndėrpriten,lahu, pastrohu dhe fale namazin." Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.331

  Na ka treguar Ahmed b.Ebu Surejxhi,kėtij Shebabe,kėtij Shu’be,ky nga Husejn el-Mual-limi,ky nga Ibni Burejde,ky nga Sumre b.Xhundubi,i cili ka treguar se njė grua ka vdekur pėr shkak tė barkut (gjakderdhjes nė lindje).Pejgamberi s.a.v.s.e fali namazin e xhenazes sė saj,duke qėndruar nė drejtim tė mesit tė trupit tė saj.
  Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.332

  Na ka treguar el-Hasan b.Mudriku,kėtij Jahja b.Hammadi,kėtij Ebu Avane,emri i tė cilit ėshtė el-Veddah,nga libri i tij ka thėnė:Na ka treguar Sulejman Shejbaniu,kėtij Abdullah b.Sheddadi,duke thėnė:
  "E kam dėgjuar tezen time Mejmunen,bashkėshorte e Pejgamberit s.a.v.s.se ajo,duke qenė me menstruacione,nuk e ka falur namazin,por megjithatė,ka qėndruar afėr vendit ku Pejgamberi s.a.v.s.ka bėrė sexhde.’Ai e ka filluar namazin nė shallin e tij dhe,kur ra nė sexhde,mė ka prekur njė pjesė e teshės sė tij,’–tha Mejmunja."
  Sahih“ul“Buhari 1- kreu gjashtė-Hadithi num.333

  Muharem ibn Shaban ibn Fazliu
  Melbourne - Australi.

 20. #80
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-10-2003
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ➪ Pastrimi i shtėpisė nga fotografitė dhe statujtė
  بسم الله الرحمن الرحيم
  Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim

  Muslimani duhet pastruar shtėpinė e tij nga ēdo statujė,nė pėrjashtim tė atyre qė janė veēuar,si lodrat e fėmijėve (vajzave).
  Gjithashtu dhe [duhet pastruar] nga fotografitė,nė pėrjashtim tė atyre qė janė tė domosdoshme si fotografia e pasaportit,letėrnjoftimit dhe dokumente tjera zyrtare.Ngase melaiket nuk hynė nė atė shtėpi qė nė tė ka fotografi ose statujė,e siē u tha dhe mė parė se nėse lorgohen melaiket nga njė shtėpi,atėherė vendosen nė tė shejtanėt. .
  Transmetohet se Aishja r.anha,kishte blerė njė jastėk [kėllėf jastėku] ku nė tė gjendeshin disa fotografi [vizatime] e kur vėrejti Pejgamberi s.a.v.s.,atė u ndal nė derė dhe nuk hyri. (E Aishja tha):Vėrejta nė fytyrėn e Tij urrejtje,atėherė i thashė: "O i Dėrguar i Allahut,
  i pendohem Allahut dhe i kthehem tė Dėrguarit tė Tij,mė trego se ē'farė mėkati kam bėrė?
  E Ai i tha:Ē'ėshtė ky jastėk? Ajo iu pėrgjigjė dhe tha kam blerė pėr t'u ulur dhe pėr t'u mbėshtetur nė tė.Atėherė Pejgamberi s.a.v.s.,i tha: "Pronarėt e kėtyre fotografive (vizatimeve) do tė dėnohen nė Ditėn e Gjikimit dhe u thuhet atyre:Ringjalleni atė qė keni krijuar dhe tha:Nė atė shtėpi qė gjendet fotografi nuk hynė melaiket.
  (Rijadus–Salihin Hadis nr.1678). al-Buhari (5607) dhe Muslimi (2108).

  Transmetohet nga Ebu Hurejra se i Dėrguari i Allahut ka thėnė:"Nuk hyjnė melaiket nė atė shtėpi qė nė tė gjenden statujė ose fotografi". Rijadus–Salihin Hadis nr.1684).
  (al-Buhari,al-Fath,10/380).(al-Sharh al-Mumti',2/198). (Buhari Vol.5 Hadis nr.338)

  Nga Ibni Mes'udi r.a. transmetohet se ka thėnė: “E kam dėgjuar tė Dėrguarin e Allahut s.a.v.s.duke thėnė:“Dėnimi mė i ashpėr Ditėn e Gjykimit do tė jetė pėr piktorėt,ata qė trajtojnė figura”. (Muttefekun alejhi) (Rijadu Salihin IV Hadith nm.943);
  (Rijadus–Salihin Hadis nr.650).

  E dije se ndalesa ėshtė e pėrgjithshme qė i pėrfshinė tė gjithė llojet e fotografive,pa marrė parasysh se a ėshtė fotografi a statujė me hije a pahije,e bėrė me dorė (e vizatuar) ose me aparatė.
  Nga Ibni Abbasi r.anhuma transmetohet se ka thėnė:“E kam dėgjuar tė Dėrguarin e Allahut s.a.v.s.,duke thėnė: “Kush e trajton njė figurė nė botė,nė Ditėn e Gjykimit do tė obligohet ta frymėzojė me shpirt,kurse ai nuk ėshtė frymėzues i shpirtit”.
  (Muttefekun alejhi) Rijadu Salihin IV Hadith num.942) (Rijadus–Salihin Hadis nr.1678).
  al-Buhari (5607) dhe Muslim (2108). [el-Buhari 7/541,nr.835; Muslim 3/160,nr.5268]
  al-Bukhaari (5607) dhe Muslim (2108).

  Nė kėtė kuptim kanė thėnė edhe shumica e dijetarėve nga sahabėt (shokėt e Pejgamberit
  s.a.v),Tabi'intė (pasardhėsit e sahabėve) dhe pasardhėsit e tyre.Ky ėshtė edhe mendimi i (medhhebit) tė Thevriut,Malikut,Ebu Hanifes dhe tė tjerėve.

  E nga gjithė kjo pėrjashtohen fotografitė tė cilat nuk pėrmbajnė shpirt si pemėt,
  lumejt,bimėt,sendet e ngurta etj. Transmetohet nga Se'id ibn ebu Hasani se ka thanė:
  Isha tek ibni Abasi e atij i erdhi njė njeri dhe i tha: O i biri Abasit unė jam njė njeri qė kafshatėn time e siguroj nga dora ime e unė vizatoj kėsisoj fotografi ?!
  Ibni Abasi r.a.,iu pėrgjigjė dhe i tha: Nuk tė flas me diē tjetėr pos me atė qė kam dėgjuar nga i Dėrguari i Allahut s.a.v.s.Kam dėgjuar Atė duke thėnė: "Kush fotografon njė fotografi Allahu do ta dėnojė atė derisa ta frymėzojė atė,e ai nuk ka mundėsi ta frymėzojė atė asnjėherė (e kur dėgjoji kėtė ai) u hidhėrua fort,atėherė ibni Abasi i tha:Ke kujdes!Nėse nuk tė pėqen dhe ke vendosur tė vizatosh,atėherė vizato pemė dhe ēdo send qė nuk pėrmban shpirt.
  Nga Ibni Abbasi r.anhuma trans¬me¬tohet se ka thėnė:“E kam dėgjuar tė Dėrguarin e Allahut s.a.v.s.duke thėnė:“Ēdo piktor do tė shkojė nė zjarr.Ēdo figurė qė e ka punuar do t'i krijohet shpirti dhe do ta dė- nojė nė zjarr (piktura)”. Ibni Abbasi r.a.,ka thėnė:
  “Nėse kėtė patjetėr duhet ta bėsh,atėherė punoje drurin dhe figurat qė nuk kanė shpirt”. (Muttefekun alejhi) Rijadu Salihin IV Hadithi num.941

  "Ditėn e Gjykimit veshėt do t'i mbushen me plumb.Kush krijon figura,do tė dėnohet dhe do tė obligohet t'u japė atyre shpirt (ruh),kurse ai kėtė s'do tė mund ta bėjė”.
  (Buhariu) Rijadu Salihin IV Hadith num.868

  Nga Ebu-l Hejjaxh Hajjan b.Husajni trans¬me¬tohet se ka thėnė:“Mė ka thėnė mua Ali (b.Ebi Talibi) r.a.: “A do tė tė porosis atė qė mua mė ka porositur i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s.?, E ajo ėshtė: Asnjė fotografi mos ta lėsh pa e asgjėsuar e as ndonjė varr tė ngritur pa e rrafshuar”. (Muslimi) Rijadu Salihin IV Hadith num.944

  Transmeton Ebu Talha se i Dėrguari i Allahut s.a.v.s.,ka thėnė: "Nuk hyjnė melaiket nė atė shtėpi qė nė tė ka qenė e fotografi." Poashtu transmetohet nga Aisha r.anha,se ka thėnė:
  Xhibrili a.s.pat lėnė njė takim me Pejgamberin s.a.v.s..Erdhi koha e takimit mirėpo Xhibrili a.s.nuk erdhi,e Pejgamberi s.a.v.s.,mbante njė shkop nė dorėn e Tij,e hedhi atė dhe tha:
  Allahu nuk ndryshon premtimin e as i Dėrguari i Tij,e pastaj u kthye kur pa njė qen [klysh] nėn shtratin e Tij,atėherė tha:Oj Aishe,kur ka hyrė ky qen nė kėtė vend?
  E ajo iu pėrgjigj dhe i tha: Vall-llahi nuk di,atėherė Ai urdhėroj qė tė nxirret [qeni nga dhoma].E nxorri atė,e mė pastaj erdhi Xhibrili.Pejgamberi s.a.v.i tha: mė pate premtuar qė tė mė takosh e unė tė prita mirėpo Ti nuk erdhe,e Ai tha:"Mė pengoi qeni qė ishte [gjendej] nė dhomėn [shtėpinė] tėnde,ngase ne nuk hyjmė nė atė shtėpi qė nė tė ka qenė e fotografi".
  Dhe nuk pėrjashtohet nga kjo pėrveē se qeni i gjahut dhe qeni pėr roje me kusht qė tė mos jetė i zi,ngase Pejgamberi s.a.v.ka thėnė:
  "Qeni i zi ėshtė shejtan." Dhe ka urdhėruar qė tė mbytet ai,ka thėnė: "Mbytne qenin e zi [tė mbyllur] dy pikėsh [qė ka dy shenja nė ballė] ngase ai ėshtė shejtan."
  Poashtu transmetohet nga ibni Omeri qė ka thėnė se kam dėgjuar Pejgamberin s.a.v.s.,
  duke thėnė: "Kush mban [ruan] qen pos atij tė gjahut dhe tė kopes,i pakėsohen nga veprat e tij tė mira pėr ēdo ditė nga dy kirat [Dy kodra tė mėdha sevapesh]”.

  Muharem ibn Shaban ibn Fazliu
  Melbourne - Australi.

Faqja 4 prej 14 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Agjerimi Dhe Urtesia E Tij
  Nga xhenisi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 12-08-2009, 09:27
 2. Partite Dhe Sektet
  Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 96
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 12:25
 3. Shpjegim i lehte mbi temat e Teuhidit
  Nga rapsod nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 82
  Postimi i Fundit: 04-05-2006, 08:01
 4. Konkurset, programi dhe modeli i testit pėr gjuhė-letėrsi
  Nga Davius nė forumin Mentori akademik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-06-2005, 06:47
 5. Fetva te dijetareve islame ne lidhje me ceshtjet Islame
  Nga aluando nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 29-03-2005, 13:50

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •