Close
Faqja 3 prej 14 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 264
  1. #41
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga rapsod Lexo Postimin
    Ca lidhje ka kjo me Bidatin?
    Nese dijen e marrim edhe nga sahabet, edhe bidati i Omerit r.a. per teravite eshte dije.
    Citim Postuar mė parė nga celyy Lexo Postimin
    rapsod, e morem vesh ne se qfar deshe te thuash, prandaj po te them mos na shit propagand shiite ktu.
    Qaq
    Rapsod , mos na shit tani propagande shite ketu aman , te keqen hahaha , e shikon ketyre me mjekra cdo here e verteta ju duket propagande shite .
    Si nuk doli nje nga keto wahabi-selafi te tregohet burre e te thot , qashtu eshte rapsod, ate qe ka be Omeri r.a. eshte bidad" .

    Andja shfrytezoj rastin e te pyese hoxhen se kur do te mbaroj kjo ndarja sektare ne umetin mjusliman?!!.

    Me respekt Gostivari_Usa

  2. #42
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anėtarėsuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    Citim Postuar mė parė nga ruela Lexo Postimin
    Selam alejkum
    Ne radhe te pare do doja te falenderoja Z.Ahmed Kalaja per pergjigjen qe i kishte bere pyetjes sime.Une jam nje nga besimtaret qe falen dhe si te thuash jam rritur tek xhamia e Dine Hoxhes.Dhe kete ramazan jam falur cdo nate ne kete xhami.Do kihsa nej deshire,pasi puna ime ka shume impenjime dhe kohen e kam pak te kufuzuar epr te degjaur ligjerata ,do doja qe tu caktonte nje dite ne kete xhami peraksham ku te mbaheshin ligjerata me tema qe na shqetesojne cdo dite kjo do ishte edhe dicka qe do na ndihmonte tu lidhnim me shume em njeri-tjetrin dhe ti kishim me te lehte gjerat .
    selam alejkum
    ruela
    Do tė doja tė mbahen ligjėrata me tema qė na shqetėsojnė ēdo ditė

    Pyetje: Eselamu alejkum! Nė radhė tė parė do doja tė falėnderoja Z. Ahmed Kalaja pėr pėrgjigjen qė i kishte bėrė pyetjes sime. Unė jam njė nga besimtaret qė falen dhe, si tė thuash, jam rritur tek xhamia e Dine Hoxhės dhe kėtė Ramazan jam falur ēdo natė nė kėtė xhami. Do kisha njė dėshirė, pasi puna ime ka shumė impenjime dhe kohėn e kam pak tė kufizuar pėr tė dėgjuar ligjėrata. Do doja qė t’u caktonte njė ditė nė kėtė xhami, pėr aksham, ku tė mbaheshin ligjėrata me tema qė na shqetėsojnė ēdo ditė. Kjo do ishte edhe diēka qė do na ndihmonte t’u lidhnim mė shumė me njeri-tjetrin dhe t’i kishim mė tė lehtė gjėrat.

    Pėrgjigje: Falėnderimi i takon Allahut. Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit tė Allahut, mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

    Motėr e nderuar,

    Ne kemi njė ditė nė dispozicion pėr kėtė, pikėrisht e marta mes akshamit dhe jacisė, presim pyetjet nga xhemati dhe sugjerimet dhe ne i pėrgjigjemi. Pyetjet ose sugjerimet i dėrgoni nėpėrmjet nėnė Mines (pėrgjegjėsja e sektorit tė grave pranė kėshillit tė xhamisė).

    Ndėrsa tė dielėn pas akshamit aty kemi Tezkije (pastrim shpirti - moral).

    Tė mėrkurėn pas akshamit kemi Tefsir (koment Kurani), jemi te surja El Felek, fundi i Kuranit.

    Faleminderit pėr interesimin dhe ju mirėpresim tė prezantoni nė kėto ligjėrata.

    Ahmed Kalaja

    Marre nga Burimi i Jetes
    Sa budalla eshte "Odisea"

  3. #43
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anėtarėsuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    A ėshtė e ndaluar qė tė hap Video Club?

    Pyetje: Eselamu alejkum! Ju pėrshėndes i nderuari hoxhė Ahmed, Allahu ju shpėrbleftė pėr punėn tuaj!

    Kam njė pyetje: A ėshtė e ndaluar qė ta hap njė biznes tė vogėl, Video Club? Ju e dini se si punohet nė Video Club, jepen filma me qira ose shiten, ndėrsa un nė atė Video Club nuk do tė mbaj filma tė fėlliqur. Allahu ju shpėrbleftė. Shpresoj tė mė keni kuptuar!

    Pėrgjigje: Falėnderimi i takon Allahut. Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit tė Allahut, mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

    O vėlla, Allahu tė nderoftė e tė begatoftė dhe njėkohėsisht ju shpėrbleftė. E kam parasysh, o vėllai im, po filmat nėse shpėtojnė nga njė problem kanė shumė probleme tė tjera, pėr kėtė arsye themi se filmat, tregtia e tyre ėshtė e ndaluar.

    Allahu ta lehtėsoftė e te furnizoftė me furnizim hallall!

    Ahmed Kalaja

    Marre nga Burimi i Jetes
    Sa budalla eshte "Odisea"

  4. #44
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anėtarėsuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    A ta lė namazin tė mė ikė duke pritur ujin derisa tė ngrohet ?

    Pyetje: Si tė veproj kur gdhihem nė mėngjes para lindjes sė Diellit pėr tė falur namazin e sabahut, sepse e vėrej veten se jam xhynyp dhe nuk kam kohė tė pastrohem me ujė tė nxehtė, ngase derisa tė ngrohet uji ikėn koha e sabahut, por ka ujė tė ftohtė e nuk guxoj tė lahem, ngase mund tė sėmurem apo tė mė dėmtohet shėndeti, e sidomos nė kėto kohė tė ftohta. A ta lė namazin tė mė ikė duke pritur ujin derisa tė ngrohet apo si tė veproj? Allahu ju shpėrbleftė!

    Pėrgjigje: Falėnderimi i takon Allahut. Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit tė Allahut, mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

    Amin ue ijakum! I nderuar vėlla, kjo ėshtė njė ēėshtje qė ulematė e Islamit nė njė situatė tė tillė prej tyre kush i ka dhėnė pėrparėsi faktorit kohė e, si pasoje, ka thėnė merr tejemum e falet nė kohė; prej tyre kush i ka dhėnė rėndėsi faktorit pastrim e si pasojė ka thėnė tė presė sa tė lahet pastaj tė falet.

    Pėr mendimin tim, ky ėshtė edhe mendimi mė i drejtė, pėrderisa kjo ėshtė njė ēėshtje qė nė sheriat s’ka argument tė qartė, tė saktė, pra t’i jepet pėrparėsi faktorit pastrim, sepse medituesi nė argumentet e sheriatit nuk sheh pėr to tolerancė ndryshe nga faktori kohė. Allahu e di mė sė miri.

    Ahmed Kalaja

    Marre nga Burimi i Jetes
    Sa budalla eshte "Odisea"

  5. #45
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anėtarėsuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    Ēfarė do tė thotė tė shohėsh nė ėndėrr tė vdekurit?

    Pyetje: Selam alejkum hoxhės sė nderuar. Kam njė pyetje, ndoshta pak interesante, por qė mė intereson shumė, pasi qė kjo gjė mė mundon qysh prej njė kohe tė gjatė. Ēfarė do tė thotė tė shohėsh nė ėndėrr tė vdekurit, tė rrish dhe tė flasėsh me ta? Do tė doja shumė ta di dhe si tė largohem nga kjo gjė se vėrtetė ėshtė shumė e frikshme. Pres me pa durim njė pėrgjigje!

    Pėrgjigje: Falėnderimi i takon Allahut. Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit tė Allahut, mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

    Ėndrrat siē, e dini, ose janė me mesazh pėr njeriun, pėr te cilat Profeti (salallahu alejhi ue selem ) thotė: "Prej Allahut", ose ka thėnė: " 1/46 pjesė e profecisė ". Edhe ėndrra pa qėllim ose mesazh qė duhet tė pėrēohet te njeriu janė pikėrisht ėndrrat e gjata e tė pakuptimta e tė pa mbarimta, ku s’merret vesh asgjė dhe qė janė prej shejtanit. Kemi njė kategori tjetėr ėndrrash qė janė pėrsėritje e asaj qė i ndodh njeriut gjatė jetės ditės, nė ėndėrr zhvillohen e thellohen etj.

    N.q.s se njė ėndėrr tė shqetėson ti duhet tė zbatosh thėnien e Profetit (salallahu alejhi ue selem): “Tė pėshtysh nga e majta 3 herė e pastaj ndėrro anėn e fjetjes, e s’do ta dėmtojė atė njeri asgjė ".

    Bėje dhikrin e gjumit, lexoji suret fryji vetes tėnde, pastaj do tė komunikojmė pėrsėri, inshallah. Allahu e di mė sė miri. Shėndet e mirėsi tė dhėntė Allahu!

    Ahmed Kalaja

    Marre nga Burimi i Jetes
    Sa budalla eshte "Odisea"

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-10-2007
    Postime
    99
    pergjigjen a smund te ma ktheni?

  7. #47
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anėtarėsuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    Citim Postuar mė parė nga `JM` Lexo Postimin
    pergjigjen a smund te ma ktheni?
    Pyetja juaj dhe te gjitha pyetjet e tjera jane derguar hoxhes dhe sapo pergjigja te jete gati do te ta dergojme. Ju kujtoj qe hoxha ka edhe shume angazhime te tjera, kjo eshte edhe arsyeja qe pergjigjet vonohen pak. Allahu ju furnizofte me saber!
    Sa budalla eshte "Odisea"

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-10-2007
    Postime
    99
    ju falenderoj nga zemra.dhe ALL-LLAHU JUA SHPERBLEFTE PER KETE GJE QE PO BENI,POR MENDOVA QE PERGJIGJIA NUK DO TE ME VINTE SEPSE PASHE QE TEMA ESHTE LEVIZUR.

  9. #49
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anėtarėsuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    Citim Postuar mė parė nga `JM` Lexo Postimin
    pergjigjen a smund te ma ktheni?
    Ēfarė mendimi keni?

    Pyetje: SELAM ALEJKUM! Un jam nje moter myslimane. Para 3 vitesh e gjysem jam lidhur me nje djale mysliman me qellime martese. Por fejesa jone s’mund te realizohej per shkak te moshes sone te re. Ai ishte vetem 18 vjeq e une 16. Por besimi ne ALL-LLAHUN NJE TE VETEM DHE TE PASHOQ u betuam ne KURAN qe asgje mos te na ndaje. Me donte dhe me do jashtzakonisht shume. Po ashtu edhe une. Per kete lidhje njoftova djalin e agjes qe ishte ne nje moshe te madhe dhe iu duk e pabesueshme se sa shume duheshim. E kemi ndertuar nje lidhje shume te bukur. Ne rralle te pare jemi si moter e vella. Si shoke qe i tregojme njeri tjetrit cdo gje. Dhe me pas si bashkeshorte ne rruge te ALL-LLAHUT. Futem shkuesin qe te fliste me babin tim, por babai im eshte shume natyre e rende, duhet kujdes te flitet me te. Hyri shkuesi bute e bute, por babai filloj te trillonte per mua. Me pyeti a e doja, heshta ashtu sic thote ALL-LLAHU, SEPSE KISHA SHUME TURP. Sidomos duke e ditur natyren e tij te eger, por me pas i thash me pelqen qe te fejohem me te. Ai u terbua krejtesisht. Me kercenoi per vdekje me armen e tij qe e mbante te fshehur, madje zgjohej dhe ne mes te nates me kercenonte. U kthye si nje tragjedi ne familjen tone, sepse ai gjithmone kur pinte thoshte do ju vrase, por familja e djalit qe dua na mbronte shume dhe na ndihmonte dhe na qetesonte pasi ne si te rinj vendosem ti jepnim fund jetes para se te na vriste babai im. Me pas e ema e djalit tha mos u beni kriminel te vetvetes tuaj por n.q.s ai me te vertete do ju vrase le tju vrase ne sy tone. Vendosem ta shtynim kete fejese edhe 2 vjet. Babai vuri doren ne KUR`AN qe do ta beje kete fejes, por se beri, pasi mendoi se me kercenime do na ndante. Sme la as te filloja shkollen, por djali qe dua me ndihmoi shume qe ta fitoja shkollen dhe mi binte pergjigjet e provimeve me ane te cel. por vendosa te ikja nga Shqiperia te emigroja dhe te filloja shkollen ne Angli prane vellezerve te mij. Ata me ndihmuan shume dhe vendosem qe kur te hyj ne shkolle do beja dokumentat dhe do e merrja edhe ate. Por hyra ne shkolle dhe kur u ktheva pas 6 muajsh ne Shqiperi smi bene dokumentat. Tani falenderoj ALL-LLAHUN qe jam ketu sepse kemi vuajtur shume edhe 6 muaj larg ishim me se te mjaftueshem per te na shkaterruar shpirterisht dhe fizikisht. Atje kurr su ndala duke falur namazin. Flisin nga 4 ore ne dite me njeri tjetrin edhe pse shpenzuam shume, por dashuria jone kurr su shua. Tashme mami i ka thene vellait te madh qe te vij ne veren tjeter dhe ta bejme kete fejes pasi inshall-llah i mbushet mendja babait, sepse ai don nje jete ku te kem shume para dhe familje me pozite, por ata jane njerez te thjeshte shume dhe shume te urte. Ai i njeh shume mire. Ata sdin te bertasin dhe babai im thote jane njerez kot, skan pushtet, sepse duhet qe burri ta rrah gruan e tij sepse ky eshte burre. Sepse mami im ishte vecse nje sherbetore per te. Ajo kurre sme tregoi per vuajtjet e saj derisa nje dite kuptova cdo gje. Babai im eshte besimtar por alkolin se ndan kurre dhe asnje dite skemi bere nje dite te lumtur ne familjen tone, vetem dhuna mbizotronte mes mamit, vellezerve dhe ndaj meje. Por vetem ai djale qe dua me beri qe te behem edhe me besimtare ta kuptoj forcen e ALL-LLAHUT. U sprovuan shume. Me ka shpetuar ALL-LLAHU nga vdekja shume here, sepse babai me qoi gati ne cmendine. Sdi a do ti mbushet mendja pasi ai tashme spo emban me fjalen e dhene ne KUR`AN thote do e qes jashte nga shtepia kete vajze dhe betohet, por une se le mamin vetem qe te iku tek shtepia e djalit dhe te martohem me te, sepse ajo ka vuajtur shume dhe as une dhe as djali qe dua sdonim ta benim kete. Dhe fundja kemi vendosur te vijne familja e tij ne shtepine tone dhe nqs do le te na vrasin, le te behet kriminel pa pasur nevoje. U bene 4 vite e moshen e pjekurise e kemi arritu. Jam 20 vjeqe tashme, por ai kurre spo me kupton. As nuk na ka kuptuar ndonjehere, sidomos tani, qe mora vesht me te keqijat per te, qe smund ti them. Prapeseprap edhe pse ka bere keto poshtersi jo vetem me mua por sidomos mamit time une e kam falur dhe e dua shume. I lutem ALL-LLAHUT ta udhėzoj dhe madje sja hapi temen e fejeses edhe pse ai shume here shan. Un sflas..veq pres..tashme deri ne vere. Fundi dal me hajr inshall-llah. Te gjithe fisi im e dijne te gjithe bota me mire. Ai u mundua qe ti thoshte mamit e vellezerve te me urrenin por ata sme urryen kurre. Un tregova gjithe te verteten. Me falni qe u zgjata shume, por kjo eshte historia ime me pak fjale, sepse me vuajtjet e e mia kane qare te gjithe, por ALL-LLAHU ME KA FORCUAR QE E FALENDEROJ SHUME SHUME, SEPSE VETEM ATIJ I TAKON FALENDERIMI dhe ju qe na e mundesuat kete faqe ALL-LLAHU jua shperblefte ne kete jete dhe ne ahiret inshall-llah. Do doja nje pergjigje nga ti hoxhe i nderuar, cfare mendimi keni? Selam alejkum ve rahmetull-llah, ve bereketuhu.

    Pėrgjigje: Falėnderimi i takon Allahut. Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit tė Allahut, mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

    Motėr e nderuar, lus Allahut t’jua lehtėsojė! Me tė vėrtetė qė paskeni kaluar njė sprovė tė rėndė. Allahu kur e do robin e tij e sprovon, ndaj mundohu ta mbyllėsh kėtė muhabet me hajėr dhe mirė fetarisht duke bere nikahun te hoxha ose ndonjė nxėnės dije, nėse ka nė vendin ku jeni ju. Pėr ēdo gjė mund tė konsultoheni me mua ose me ndonjė tjetėr nxėnės dije ku tė jeni ju dhe mos harro lutje Allahut sa mė shumė. Kur them lutje, kam pėr qėllim me sinqeritet me lot dhe duke e ndjerė dhe gjatė, tė paktėn mbi 1 orė lutje dhe ti do tė shohėsh se ēdo tė bėjė Zoti i Arshit. Allahu e di mė sė miri.

    Ahmed Kalaja

    Marre nga Burimi i Jetes
    Sa budalla eshte "Odisea"

  10. #50
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anėtarėsuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    A ėshtė haram ngjyra e rrobave tė jetė e portokallit?

    Pyetje: Selamu alejkum desha te dij se a eshte haram ngjyra e rrobeve te jet e portokallit, jo qe dua ti ngjas jo besimtarit por mua personalisht me pelqen kjo ngjyre selamu alejkum.

    Pėrgjigje: Falėnderimi i takon Allahut. Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit tė Allahut, mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

    Pėr femrat kjo ngjyrė nuk bėn, pasi tėrheq dhe ndjell shikimet dhe e zbukuron femrėn. Allahu e di mė sė miri. Allahu ta lehtėsoftė!

    Ahmed Kalaja

    Marre nga Burimi i Jetes
    Sa budalla eshte "Odisea"

  11. #51
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anėtarėsuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin

    Andja shfrytezoj rastin e te pyese hoxhen se kur do te mbaroj kjo ndarja sektare ne umetin mjusliman?!!.

    Me respekt Gostivari_Usa
    Kur do tė mbarojė ndarja sektare?

    Pyetje: Shfrytėzoj rastin tė pyes hoxhėn se kur do tė mbarojė kjo ndarja sektare nė umetin musliman?

    Pėrgjigje: Falėnderimi i takon Allahut. Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit tė Allahut, mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

    Kur njerėzit t’i kthehen Librit, traditės, mėnyrės sė tė kuptuarit nga selefėt dhe kur tė dinė tė arsyetojnė njeri-tjetrin aty ku ka hapėsira arsyetimi, kur tė pėrsosemi nė moral, sjellje dhe komunikim. Allahu e di mė sė miri.

    Ahmed Kalaja

    Marre nga Burimi i Jetes
    Sa budalla eshte "Odisea"

  12. #52
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anėtarėsuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    Po mė dhemb shpirti, edhe pse ai ėshtė fajtor

    Pyetje: Eselamu alejkum, kam nje pyetje per hogjen e nderuar, Allahu e shperblefte. Kohen e fundit jam grindur me vllahun dhe nuk po flas, por kjo dukuri mi ka shkurtuar dy kembet, po me dhemb shpirti, edhe pse ai eshte fajtor, po e ndi ne shpirt se edhe toka e qielli e gjithqka qe ka krijuar Zoti po me qendron mbi koke. Jam penduar tek Allahu dhe i lutem te mos qendroj shejtani ne mes nesh. Vetem Zoti e di qe skam faj.

    Pėrgjigje: Falėnderimi i takon Allahut. Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit tė Allahut, mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

    Ue alejkum selam! Nuk lejohet tė kalohet treditėshi, siē transmetohet nė hadith, sidomos kur bėhet fjalė me vėllanė. Duhet tė jesh ti toleruesi e falėsi, duke dhėnė shembullin e mirė Allahu do ta kompensoje me mirėsi kėtė hap. Allahu e di mė sė miri.

    Ahmed Kalaja

    Marre nga Burimi i Jetes
    Sa budalla eshte "Odisea"

  13. #53
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anėtarėsuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    Pse shpėrndan njė frymė tjetėr tė faluri?

    Pyetje: Kam nje pyetje: Pse ti hoxha Ahmet shperndan nje fryme tjeter te faluri me ato qe kan perfunduar shkollen ne Turqi? Di qe ne vitin 2006 ke qene edhe ti ne Turqi? Ka ndonje te keqe te falesh sic falen keto qe nuk kane mjekrra, apo qe te jesh musliman duhesh te kesh mjeker?

    Pėrgjigje: Falėnderimi i takon Allahut. Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit tė Allahut, mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

    Kjo s’ėshtė e vėrtetė. Divergjencat nė mendime janė pjesė e demokracisė dhe lirisė sė mendimit nė Islam. Mendimi ndryshe lavdėrohet dhe nuk shihet si pėrēarje.

    Kur isha nė Turqi jam impresionuar dhe mahnitur sa dhe i ēuditur.

    Islami nuk ėshtė dy sojesh pėr ata me mjekra dhe pėr ata pa mjekra. Feja ėshtė e ndėrtuar mbi argumentin. Mjekra nuk ėshtė prej kushteve te Islamit, mund tė jesh pa mjekėr dhe je mysliman, padyshim.

    Allahu tė ruajttė, vėlla! Ue selam alejkum!

    Ahmed Kalaja

    Marre nga Burimi i Jetes
    Sa budalla eshte "Odisea"

  14. #54
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anėtarėsuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    Citim Postuar mė parė nga sleep Lexo Postimin
    Kam nj Pyetje?
    Pse ti hoxha Ahmet shperndan nje fryme tjeter te faluri me ato qe kan perfunduar shkollen ne Turqi. Di qe ne vitin 2006 ke qene edhe ti ne Turqi?
    Ka ndonje te keqe te falesh sic falen keto qe nuk kane mjekrra, apo qe te jesh musliman duhesh te kesh mjeker?
    by:red_dragon
    Pse shpėrndan njė frymė tjetėr tė faluri?

    Pyetje: Kam nje pyetje: Pse ti hoxha Ahmet shperndan nje fryme tjeter te faluri me ato qe kan perfunduar shkollen ne Turqi? Di qe ne vitin 2006 ke qene edhe ti ne Turqi? Ka ndonje te keqe te falesh sic falen keto qe nuk kane mjekrra, apo qe te jesh musliman duhesh te kesh mjeker?

    Pėrgjigje: Falėnderimi i takon Allahut. Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit tė Allahut, mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

    Kjo s’ėshtė e vėrtetė. Divergjencat nė mendime janė pjesė e demokracisė dhe lirisė sė mendimit nė Islam. Mendimi ndryshe lavdėrohet dhe nuk shihet si pėrēarje.

    Kur isha nė Turqi jam impresionuar dhe mahnitur sa dhe i ēuditur.

    Islami nuk ėshtė dy sojesh pėr ata me mjekra dhe pėr ata pa mjekra. Feja ėshtė e ndėrtuar mbi argumentin. Mjekra nuk ėshtė prej kushteve te Islamit, mund tė jesh pa mjekėr dhe je mysliman, padyshim.

    Allahu tė ruajttė, vėlla! Ue selam alejkum!

    Ahmed Kalaja

    Marre nga Burimi i Jetes
    Sa budalla eshte "Odisea"

  15. #55
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anėtarėsuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    A ėshtė i vėrtetė ky hadith?

    Pyetje: Esselam Alejkum... Ju pershendes shume per pune te pa lodhshme. Gjithashtu kam nje pyetje: A eshte i vertet ky Hadith: “Kush i vjen gruas duke i pasur mestracionet (pra do tė bėjė mardhėnie) apo do tė bėjė mardhėnie nė prapanicė apo vjen te fallxhori dhe i beson atė qė po i thotė, ka refuzuar atė qė iu ėshtė zbritur Muhammedit”.

    Pėrgjigje: Falėnderimi i takon Allahut. Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit tė Allahut, mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

    Ju falėnderoj pėr mendimin e mirė. Hadithi ėshtė i saktė, me sa di unė, mirėpo pjesa "kush i vjen gruas duke i pasur menstruacionet (pra do tė bėjė marrėdhėnie) apo do tė bėjė marrėdhėnie nė prapanicė" nuk ka kuptimin e mohimit tė besimit, d.m.th te kufrit, po rrezikun dhe sa veprim i rrezikshėm dhe i urryer tek Allahu ėshtė nėse bėhet kjo gjė, derisa i ėshtė bashkangjitur njė veprimi kufri. Allahu e di mė sė miri.

    Ahmed Kalaja

    Marre nga Burimi i Jetes
    Sa budalla eshte "Odisea"

  16. #56
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anėtarėsuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    A lejohet tė falet namazi me mobil nė xhep?

    Pyetje: Selamu aljekum hoxh i nderuar ju pershendes dhe ju pergezoj per kete faqe vertet eshte shum e bukur edhe e vlefshme. Kam nje pyetje rreth mobilit... a lejohet te falet namazi me mobil ne xhep nese ne at mobil posedon ndonje muzik qoft ate muzik e epercjell kenga apo ilahija se ne kohet e fundit edhe ilahit jane duke u interpretuar me muzik... Desha te dij a lejohet mobili ne xhep gjat faljes se namazit? Allahu ju shperbleft per mundin qe beni.

    Pėrgjigje: Falėnderimi i takon Allahut. Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit tė Allahut, mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

    Ju falėnderoj pėr mendimin e mirė pėr vėllanė tuaj, Allahu ju shpėrbleftė me tė mirė! Duhet tė falėnderojmė vėllanė i cili po e mbikėqyr kėtė faqe, Allahu e shpėrbleftė!

    Duhet qė besimtari tė jetė i vėmendshėm para se te futet nė adhurimin mė efikas nė jetė, namazin, po nėse harron, ai mund ta fikė celularin e tij edhe gjatė faljes ose ta mbyllė, ose te kalojė nė selent (pa zė) .

    Nuk duhet tė na kalojė pa tėrhequr vėrejtjen pėr zilet e celulareve qė ndonjė herė bėhet shumė shqetėsuese. Allahu na faltė tė gjithėve, po njeriu duhet tė zgjedhė mė minimalen nė raste tė tilla.

    Siē e theksoj se ilahitė shpeshherė dalin nga tė qenit e lejuar, pėr shkak tė harameve qė mbartin, Allahu na ruajte! Sidoqoftė, ai celular duhet mbyllur para futjes nė xhami. Allahu e di mė sė miri.

    Ahmed Kalaja

    Marre nga Burimi i Jetes
    Sa budalla eshte "Odisea"

  17. #57
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anėtarėsuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    A mė lejohet martesa me kėtė person?

    Pyetje: Selamu alejkum ju pershendes, kam nje pyetje: a me lejohet martesa me nje djal i cili eshte i menēur, i moralshem por nuk fal rregullisht namaz, dmth ndonjeher i kalon ndonje namaz pa e falur. A me lejohet martesa me ket person mua kur une me ket martes dua te kryej nje obligim fetar dmth martesen po edhe do ti bej dave thirrje ne islam panderpre derisa te e bindi se pa namaz nuk ka, dhe jam e sigurt se me ndihmen e Allahut do ta udhezoj. Flm Allahu ju shperbleft pres pėrgjigje.

    Pėrgjigje: Falėnderimi i takon Allahut. Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit tė Allahut, mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

    Mos u ngutni pėr ta bėrė nikahun, derisa ai tė udhėzohet pėr faljen e pese vakteve dhe tė ketė njė shoqėri tė mirė dhe tė mbarė islame, muslimanėsh. Megjithatė, si ligj fetar pėrderisa gjendja ėshtė e tillė lejohet, edhe me nijetin e davetit, afrimit nė fe, po me kujdes, urtėsi, largpamėsi, butėsi, siguri, sepse mund tė ndryshojnė raportet papritur e kujtuar. Mos harro se mund tė kthehet ty nė bumerang, sepse po tė kesh fėmijė me tė do jesh e detyruar dhe do tė gjendesh pėrpara situatave tė atilla qė ty do tė vendosin nė njė rol tepėr tė vėshtirė nė tė ardhmen. Allahu e di mė sė miri.

    Allahu e lehtėsoftė! Konsultohu sidoqoftė puna, qoftė dhe me ne kėtu.

    Ahmed Kalaja

    Marre nga Burimi i Jetes
    Sa budalla eshte "Odisea"

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-10-2007
    Postime
    99
    Selam Alejkum!ju falenderoj shume per pergjigjen hoxhe i nderuar,por edhe nga ti `Arrnubi`qe na ndihmon ti percjellim pyetjet tona tek hoxha i nderuar.por do kerkoja ndihme qe hoxha te me ndihmonte me keshilla etj.Selam Alejkum ve rahmetull-llah ve bereketuhu.

  19. #59
    Inxhinier Maska e albani1
    Anėtarėsuar
    16-08-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    840
    Dua ti bej nje pyetje Zotni Kalaja
    A e njeh Perendine ti apo jo
    A e di ti qe Perendia eshte nje At i dashur dhe ne jemi bijte e tij (ata qe e pranuan si At)
    dhe Ai na ka si bijte dhe nuk na vret neve se nuk u ulem ne gjunje kur u lutem ose jo
    Ti nuk njeh Atin por njeh Ligjin dhe ti qe rron sipas ligjit permes tij do te gjykohesh
    Sepse ligji thot mos vraj e mos vidh
    Dhe e di ti qe ato letrat qe i lexon te vdekurve me lek jena vjedhje dhe te urresh njerezit e tjere eshte vrasje
    kush gjykon do te gjykohet
    Ti qe gjykon a nuk do te gjykohesh sepse thua qe nqs nuk ke bere kete ose ate gje duhet te qash kjo ska te beje fare me Zotin
    Sepse nese vertet nuk pendohesh per mekatet e tua je duke manipuluar Zotin e pa manipulueshem
    O hoxhe nese nuk i beson Jezusit je i humbur
    Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anėtarėsuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,883
    Njė kėshill e urtė thotė;Dy persona tė vrasin,1- fėmija dhe 2- budallai.
    Kėta dy persona marrin mė qafė dhe bėjnė lėmsh gjith (sajd) faqen e internetit.Fėmijės qė mėsoi ta pėrdorė dhe budallait si hoxha qė nuk di ēfar thotė!
    Ēfar pune ka hoxha tė bėj moral apo propagandė apo tė ngatėrrohet me internetin?E kthyem nė xhami edhe kėtė???Ai qė do tė falet ka vėnde tė caktuara,megjithėse njė shkrim "I shėnjtė" thotė:" Zoti gjendet kudo" atėherė lėrini tė tjerėt tė qetė e mos i mbyllni brėnda xhamisė apo kishės me gjuhėn me gjėmba!

    [SIZE="5"]Liria mė pėlqen dhe pėr tė jap jetėn.[/SIZE
    ]

Faqja 3 prej 14 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Agjerimi Dhe Urtesia E Tij
    Nga xhenisi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 72
    Postimi i Fundit: 12-08-2009, 09:27
  2. Partite Dhe Sektet
    Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 96
    Postimi i Fundit: 17-02-2009, 13:25
  3. Shpjegim i lehte mbi temat e Teuhidit
    Nga rapsod nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 82
    Postimi i Fundit: 04-05-2006, 08:01
  4. Konkurset, programi dhe modeli i testit pėr gjuhė-letėrsi
    Nga Davius nė forumin Mentori akademik
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-06-2005, 06:47
  5. Fetva te dijetareve islame ne lidhje me ceshtjet Islame
    Nga aluando nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 29-03-2005, 14:50

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •