Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 31

Tema: Globalizimi

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Globalizimi

  Globalizimin mundet ta definojme si nje proces shoqeror ku ndikimi i pengesave gjeografike tek rendet sociale dhe kulturore zvogelohet. Globalizimi zhvillohet tek tre sferat midis veti te perziera: ne ekonomi, kulture dhe politike. Ne ekonomi behet fjale per qarkullimin e mallrave dhe sherbimeve (edhe njohurive, dijes, organizimit te punes etj.), ne politike per integrimet transnacionale, mvarshmerise dhe regullimit te fuqise, mjeteve te dhunės dhe kontrolit, ne kulture, behet fjale per qarkullimin global te simboleve, qendrimeve, besimeve, dokeve, zakoneve dhe vlerave.

  Globalizimi tashme nuk eshte nje fenomen i ri, por per mendimin tim nje dukuri teper e domosdoshme nga e mbare bota.

  Deri ku eshte shqiperia sot me globalizimin?

  A rrezikohen kulturat e ndryshme boterore me Globalizimin?

  A ke te beje moszhvillimi ekonomik i regjionit ballkanik me migrimet prej vendeve te pazhvilluara karh atyre te zhvilluara?

  C'fare mendoni ju per globalizimin?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Estella : 16-11-2002 mė 22:35

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Nje plak 92 vjecar sot ne bisede e siper me tha keto fjale: "globalizimi ka si qellim kryesor shfrytezimin ne maksimum te botes se trete ne funksion te vendeve perendimore. ne, dhe asnje vend tjeter ne bote, nuk kemi asnje rrugedalje. jemi te dobet, prandaj jemi ne dore te "te fuqishmit".
  U cudita, biles me ka futur edhe ne mendime te thella. A bini dakord me c'fare me kane thene?

 3. #3
  Bordi Drejtues Maska e huggos
  Anėtarėsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Hell-As
  Postime
  869
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shume dakort,

  Prej kohesh eshte vertetuar se vendet perendimore mendojne vetem ne menyre egoiste e per mireqenien e tyre... duke shfrytezuar cdo mjet mund tju dale perpara.

  Globalizimi per mendimin tim (megjithse justifikohet bukur) eshte me teper i demshem. Fillimisht kombet do te humbasin gjuhen e tyre te vecante, traditat... e do jene te detyruar te pajtohen me mendimin e shumices (megjithese mund te jete ne dem te tyre).

  Sigurisht globalizim nga ana ekonomike do te thote disa para te kurdyera me shume (nga doganat e taksat) por kostua per mendimin tim esht me e madhe.


  huggos
  detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

 4. #4
  i/e larguar Maska e visitor
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Diku
  Mosha
  35
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Postuar mė parė nga huggos
  Shume dakort,

  Prej kohesh eshte vertetuar se vendet perendimore mendojne vetem ne menyre egoiste e per mireqenien e tyre... duke shfrytezuar cdo mjet mund tju dale perpara.

  huggos
  No way
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga visitor : 17-11-2002 mė 13:16

 5. #5
  i pavarur
  Anėtarėsuar
  03-07-2002
  Vendndodhja
  EU
  Postime
  513
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Globalizimi eshte nje fenomen qe ka egzituar ne forma te ndryshme gjate gjithe historise se njerezimit te pakten qe nga periudha e romakeve. Qe ne ate periudhe romaket eksportuan ekonomine e tyre, kulturen e tyre, gjuhen e tyre, ligjet e tyre, fene e tyre. Qe atehere ligjet vendoseshin pa pyetur shume vendet e tjera pasi fuqija ishte ne dore te romakeve. Po te bejme nje paralelizem me globalizimin ose mondializmin aktual po ndodh e njeta gje, lufte kundra fese islamike nepermjet propagandes dhe imazhit, gjuha anglaze qe perdoret ne USA po behet pak nga pak gjuhe nderkombetare, ligjet e ekonomise boterore vendosen nga USA dhe KE-ja....pra fenomeni i globalizimit ka me mijera vite qe egziton vetem emrat e atyre qe bejne promovimin e tij ndryshojne..
  Just God Can Judge Me

 6. #6
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 46 postime
  Pershendetje Estella!

  Ke bere shume mire qe e ke hapur kete teme. Une them te perqendrohemi tek globalizimi i ekonomise, pozitivja dhe negativja ne te, deri kur do te mund te zhvillohet, cfare drejtimi mund te marre e kur mund ta gjeje fundin.

  Tek forumi i problematikes nderkombetare po diskutohet mbi te ne kuptimin politik, ne kuptimin kulturor do te mund te hapej nje teme tjeter ne nje forum tjeter, do te dilnim nga trajtimi ekonomik ndryshe.  Kam nisur nje teme mbi industrine e automobileve dhe desha t'i jepja drejtimin e globalizimit, rolin qe ka luajtur e luan ai ne kete industri e pasojat mbi te.

  Por ketu kemi tamam temen mbi shkakun dhe shume mire qe u hap.  Te mira:

  -sigurimi i tregjeve te shitjes per produktet
  -sigurimi i tregjeve te blerjes se lendes se pare
  -instalimi i industrive gjigande ne vende me kosto me te uleta prodhimi (ne Azine Juglindore, sidomos ne Kine gjate viteve te fundit ka ndodhur zhvendosja me e madhe)


  Fitimtaret:

  -Pronaret e bizneseve te medha
  -Politika e vendeve te fuqishme te botes qe mbeshtetet tek suksesi i ketyre bizneseve. Suksesi ekonomik con ne hegjemoni, ne aftesine e ketyre vendeve per te nderhyre ne politiken ekonomike te ketyre vendeve ne zhvillim, rrjedhimisht edhe ne vendimmarrje, pra ne procesin politik.
  -Ekonomite e vendeve ne zhvillim kur trajtohet ceshtja e papunesise ne zvogelim ne keto vende, si pasoje e investimeve te huaja, gjallerimi i ekonomise se ketyre vendeve, vendosja e infrastrukturave moderne. Nese prodhimi kerkon edhe aftesi mendore pervec atyre manufakturale, edhe zhvillimi i arsimit ne funksion te kesaj hapjeje.
  -Konsumatoret ne te gjithe boten, sepse do te blejne prodhme me cmime me te uleta. Konkurrenca mbareboterore, hapja e tregjeve per mallra nga te gjitha vendet, pa barriera proteksioniste e siguron kete gje.


  Humbesit:

  -Bizneset e vogla ne vendet e fuqishme, por edhe ne vendet ne zhvillim, mbytja e prodhimit vendas (ne vendet ne zhvillim), rrjedhimisht humbja e njerezve qe punojne ne to, qe punonjes-konsumatore kthehn ne te papune-konsumatore.
  -sovraniteti i vendeve ne zhvillim (pasoja politike) zhduket ose minimizohet, hapja siguron nenshtriminjo vetem ndaj ketyre bizneseve, por edhe ndaj atyre qe perbejne institucionet me te rendesishme deri me sot ne arenen nderkombetare financiare, Banka Boterore dhe FMN. (me kete merren antiglobalistet e djathte)
  -mungesa e kontrollit ne levizjen e kapitalit con ne kriza borxhesh e kriza monedhash si: kriza aziatike 1996-98, kriza e Rusise 98, etj.
  -pasoje tjeter politike: thellimi i diferences mes me te pasurve te shoqerise dhe me te varferve, kurba e Lorencit dhe koeficienti Gini si indikatore per kete gje. (me kete merren antiglobalistet e majte)


  Pika te tjera mund t'i shtohen seciles prej ketyre nendarjeve qe solla une.


  Pyetjet ne vazhdim nga une.


  Si do te ece puna me Kinen? C'perfitim do te kete ajo, nderkohe qe deri tani ka qene nje vend ku jane stabilizuar industrite e vendeve te fuqishme?

  Po ne vendet ku nxirren lendet e para qe shfrytezohen per prodhim, c'zhvillime mundet te kete?

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-08-2002
  Vendndodhja
  Detroit
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  hi Estella...te pershendes per temen.
  Edhe nje pytje ma te rendesishme do kisha une.....po m'bas globarizimit............c'do n'dodhe? S'ka me lufte? pa lufte ka zhvillim?

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Sa mire qe keni sjelle keto pershtypjet ketu. Fantastike. Do ti kethehem serish temes kur te kem pak me shume kohe te diskutojme.

 9. #9
  Peja o qytet i bekuar
  Anėtarėsuar
  28-03-2002
  Postime
  310
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Pershendetje pjesmarrese te kesaj teme.

  Sulmet me efektive kunder globalizmit zakonishte nuk kane qene ato qe lidhen me ekonomine. Ne vend te tyre, ato kane qene sociale, etike dhe mbi te gjitha kulturore. Keto argumenta qendronin ne mes te trazirave te Siatellit dhe kane bere rezonance tani se fundmi ne Davos, Bangkok dhe Prage. Ata thone kete: zhdukja e kufijve kombetare dhe vendosja e nje bote te nderlidhur prej tregjeve do te sjellin nje goditje vdekjeprurese per kulturat rajonale e kombetare, ashtu si dhe per traditat, zakonet, mitet dhe doket qe percaktojne identitetin kulturor te qdo vendi apo rajoni. Perderisa shumica e botes eshte e paafte qe t'i rezistoje invazionit te produkteve kulturore nga vendet e zhvilluara - ose, me shume per kete pike, nga superfuqia, Shtetet e Bashkuara te Amerikes - qe pashmangsherisht frymezojne korporatat e medha transnacionale, kultura amerikanoveriore ne fund te fundit do ta imponoje veten duke standadizuar boten dhe asgjesuar floren e pasur te kulturave te ndryshme. Ne kete menyre, te gjithe popujt e tjere, jo vetem ata te vegjel e te dobet, do te humbasin identitetin e tyre, shpirtin e tyre dhe do te shnderohen me shume se kolonite e shekullit te 21-te - dordolece apo karikatura te modeluara pas normave kulturore te nje imperializmi te ri, cili, perveq sundimit mbi planet me kapitalin, aftesine ushtarake dhe njohjen shkencore te tij, do te imponoje tek te tjeret gjuhen e tij dhe menyren e tij te te menduarit, te te besuarit, te te gezuarit dhe te te enderruarit.
  Teorikisht, nje vend ndoshta mund ta ruaje identitetin e tij, por vetem neqoftese vendos - si disa tribu te caktuara te harruara ne Afrike apo Amazone - ne izolim total, duke keputur te gjitha shkembimet me vendet e tjera dhe duke praktikuar vetemjaftueshmerine.
  Deklarimet kunder globalizimit dhe ne favor te identitetit kulturor zbulon nje konceptim statik te kultures, qe nuk ka baze historike. Cilat kultura kane mbetur ndonjehere identike dhe te pandryshuara mbi kohe?
  Globalizimi zgjeron ne menyre radikale mbi gjithe qytetaret e ketij planeti mundesine per te ndertuar identitetet e tyre kulturore nepermjet veprimit te vullnetshem, sipas preferencave dhe motivacioneve intime te tyre. Tani qytetaret nuk jane gjithmone te obliguar, si ne te kaluaren dhe ne shume vende te kohes se sotme, te respektojne nje identitet qe t'i burgose ne nje kamp perqendrimi nga i cili nuk ka rrugedalje - identiteti qe u eshte imponuar atyre prej gjuhes, kombit, kishes dhe zakoneve te vendit ku kane lindur. Ne kete kuptim, globalizimi duhet te jete i mirepritur, sepse ai dukshem zgjeron horizontet e lirise individuale.

  Disa mesiguri do te pyesin: atehere perse jane te majtet dhe komunistet ata qe protestojne?

  Arsyja se protestojne te majtet eshte se ata mundohet te marrin vota dhe perkrahje nga populli. Ndersa te djathtet jane te vetedishem se nuk munden te luftoj me kohen, dhe ata jane te vetedishem se me nje tregti te lire ekonomia e tyre do te jete me e fort sepse kan mundesi te plasoj mallerat ne tregjet e jashtme.

  Mire u lexovshim.
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  N.q.s te gjitha vended e botes kishin marrveshje te ndryshme me njera tjetren per "Free Trade Zones" (zone ku taksat nuk egzistojne) c'fare do te ndodhte? A do te ishte i gjithe rruzulli tokesor nje shtet i vetem?


  Sa e arritshme eshte per shtetet evropiane te kene dicka te ngjashme me U.S.A dhe shtetet qe ndodhen ne te?

 11. #11
  i pavarur
  Anėtarėsuar
  03-07-2002
  Vendndodhja
  EU
  Postime
  513
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Globalizimi nqs do ta analizonim si duhet udhehiqet kryesisht nga Shtetet e Bashkuara te Amerikes si dhe perkrahet nga vendet evropiane pasi ne keto vende ndodhet dhe kompanite me te fuqishme te ekonomise boterore.
  Shume vete jane perkrahes se ketij fenomeni sidomos ata qe jetojne ne USA pasi ekonomia e ketij vendi eshte ajo qe perfiton ne menyre te drejtperdrejte nga globalizimi.
  Po ta analizosh me holle fenomenin e globalizimit nuk eshte gje tjeter veēse komunizem privat. Monopolet nuk i ka me shteti po kompani gjigande private dhe fuqia centralizohet ne doren e nje pjese njerezish te cilet kane koncentruar parane e botes ne duart e tyre si dhe jane po ata qe vendosin ligjet nepermjet lobeve te ndryshem qe financojne.
  Atehere hipokrizija e ketij fenomeni eshte se USA qe eshte luftetari nemer nje kunder komunizmit shteteror, eshte dhe partizani numer 1 i globalizimit ose i thene ndryshe komunizmit privat!
  Just God Can Judge Me

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  C'fare pasojash te mira apo jo te mira i shkakton Globalizimi forces puntore ne bote ne pergjithesi?
  Do te rritet apo zvogelohet numuri i puntoreve ne krahasim me te shkuaren?

 13. #13
  i pavarur
  Anėtarėsuar
  03-07-2002
  Vendndodhja
  EU
  Postime
  513
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Globalizimi asnjehere nuk ka qen pozitiv per klasen punetore. Globalizimi ndihmon pjesen e popullsise qe zoteron kapitalet neper bote, te prodhoje me kosto sa me te ulet duke e zhvendosur prodhimin ne ato vende te botes ku pagat e ligjet jane me te favorshmet.
  Po te shohesh psh firmen NIKE qe prodhon ne nje vend si Indonezia ku punesohen femije me rroga 1 dollare dita, ku ligjet nuk mbrojne klasen punetore dhe sindikatat nuk kane formimin dhe forcen e atyre te Amerikes, atehere nxjerr shpejt konkluzionin se kush perfiton nga globalizimi.
  Globalizimi ndimon qe te behet i madhi sa me i madh e i pasuri sa me i pasur.
  Just God Can Judge Me

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  C'fare ndosh me forcen puntore ne Amerike atehere kur kompanite e ndryshme shvendosin prodhimin e tyre ne vende te tjera?

  Une e kuptoj c'fare thua sepse eshte e ditur qe nje kompani ka me shume leverdi te zhvendosi kompanine ne vende si idonezia, kina, taiwan etj.

 15. #15
  ....... E pergjuar....... Maska e vana
  Anėtarėsuar
  08-11-2002
  Vendndodhja
  Ku jam une......Nuk je ti!....(Ndoshta jemi duke luajtur kukamcefti) ....
  Postime
  346
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Globalizimi ka gjera pozitive dhe negative:
  Pozitive, qe afron sa me shume shtete
  Negative qe demton jo vetem ekonomine e shteteve te pushtuar (fjale e rende, por ky eshte kuptimi me i qellushem) por edhe traditat dhe kostumet.

  Sidoqofte globalizimi i shteteve (atyre te pasurve) kerkon te mbari fuqi nga shtetet me te dobesuara dhe te varfera ekonomikisht.
  Ka ekzistuar gjithmone, por ne kohet e fundit eshte theksuar akoma me shume!
  Kush e pruri?
  I pari qe U.S.A., dhe tani te gjitha shtetet europian.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Ripajtimi I Evropes me veteveten.

  Po sjell ne kete teme pjese nga letra e apelit drejtuar Antareve te Komisionit dhe te Parlamentit Evropian.

  Apel i parlamentarėve shqiptarė, armenė, azerė, bosnjakė, kroatė, gjeorgjanė, kosovarė, maqedonas, moldavianė, serbė-malazezė pėr pėrfshirjen e vendeve tė tyre nė listėn e vendeve kandidate pėr anėtarėsim nė BE.

  Anėtarėve tė Konventės
  Anėtarėve tė Kėshillit, tė Komisionit dhe tė Parlamentit Evropian.

  Bashkimi Evropian do tė pranojė brenda pak kohe dhjetė vende anėtare tė reja. Njė ngjarje historike, e cila, nga shumė aspekte, do tė thotė ripajtimin e Evropės me vetėveten, kapėrcimin e ndarjeve qė e lėnduan kaq mizorisht gjatė shekujve dhe, nė menyrė tė veēantė, nė shekullin e sapokaluar, pėrfundimin e njė procesi tė gjatė bashkimi tė nisur nga Etėrit themelues tė Bashkimit Evropian tė nesėrmen e luftės sė dytė botėrore.

  Cili, nė fakt, mund tė harrojė se mė pak se para 15 vjetėsh, miqtė tanė polakė, ēekė, hungarezė, …jetonin akoma nėn shtypjen e njė tiranie tė dyfishtė, diktatoriale dhe imperialiste! E cili mund tė mohojė rėndėsinė e kėtij momenti dhe rėndėsinė qė perspektiva e ardhjes sė kėtij momenti ka patur nė kėto vende gjatė viteve shpesh herė tė vėshtira qė i erdhėn pas rėnies sė perdes sė hekurt.

  Sigurisht jo ne. Ne qė pėrjetuam, si ata, tragjedinė e kėsaj tiranie tė dyfisht. Ne qė, si ata, pėrjetuam dhe po vazdhojmė tė pėrjetojmė vėshtirėsitė e pafund tė rindėrtimit. E edhe mė pak ata qė ndėr ne pėrjetuan tragjedinė e luftės, tė nesėrmen e rėnies sė murit.

  E megjithatė, ndėrsa ne tė gjithė, sot, po punojmė rėndė dhe nė mes tė njėmjė veshtirėsive pėr rrėnjosjen e lirisė, tė demokracisė dhe tė Shtetit tė se Drejtės nė vendet tona, Evropa po vazdhon tė na mbajė anės, tė na pėrjashtojė nga procesi i vėrtetė i bashkimit evropian. Sikur tė mos ishim edhe ne Evropianė ose tė ishin Evropan tė kategorisė sė dytė, tė padenjė pėr tė marrė pjesė plotėsisht nė jetėn institucionale dhe politike tė Bashkimit Evropian.

  Nuk ju kėkrojmė asgjė tjetėr, veē qė tė na njihni si Evropianė, siē jemi. Nuk ju kėrkojmė tjetėr, veē qė tė pranoni qė vendet tona tė pėrfshihen, ashtu si vendet e tjera tė Evropės qendrore dhe lindore, nė listėn e vendeve qė kandidojnė pėr anėtarėsim nė BE. Nuk ju kėrkojmė tjetėr, veē qė tė mund tė pėrfitojmė, si kėto vende tė tjera, nga ky atu i jashtėzakonshėm qė ėshtė njė perspektivė e qartė pėr tė u anėtarėsuar nė BE brenda njė afati tė caktuar. Dimė se anėtarėsimi i secilit prej vendeve tona do tė varet nga aftėsia e tij pėr tė pėrmbushur kriteret politike tė ashtuquajtura tė Kopenhagės si dhe kriteret ekonomike tė caktuara nga Traktatet dhe nga “Acquis Comminautaire”-i. Pra nuk ju kėrkojmė ndonjė trajtim tė favorshėm, ndonjė privilegj: ju kėkrojmė vetėm qė tė mund tė punojmė pėr arritjen e kėtij qėllimi themelor.  5. Voice of Europe

  Flitet shumė pėr “parandalim tė konflikteve”, mė pak pėr afirmim tė demokracisė dhe tė Shtetit tė sė Drejtės si mjet kryesor – megjithėse jo gjithėmonė i mjaftueshėm – pėr tė parandaluar konfliktet. Akoma mė pak flitet pėr rėndėsinė qė ka informacioni nė vendet antidemokratike pėr afirmimin e kėtyre parimeve. Duke mbajtur parasysh kėtė, deputetėt radikalė pranė Parlamentit Evropian arritėn tė fusin nė buxhetin 2002 tė Bashkimit njė zė “Radio Free Europe”, dmth. kėrkesėn drejtuar Komisionit Evropian pėr tė krijuar njė radio evropiane qė tė realizojė dhe tė japė programe radiofonike drejt atyrė vendeve autoritare ose diktatoriale nė gjuhėn ose gjuhėt e vendit. Me njė serė nismash - parlamentare dhe jo – gjatė kėtij viti jemi pėrpjekur tė shtyjmė Komisionin qė tė plotėsojė kėtė kėrkesė tė Parlamentit Evropian. Me pretekste, Komisioni e refuzojė pėrmbushjen e kėrkesės dhe nuk e rifuti kėtė zė nė projektbuxhetin 2003. E pėr fat keq, amendamenti i deputetėve radikalė qė kėrkonte rifutjen e kėtij zėri u hodh poshtė nga Parlamenti Evropian. Megjithatė, nga ky qėllim nuk mund tė heqin dorė. Do tė duhet tė ndėrmarrim nisma tė tjera pėr tė nxitur Komisionin dhe Parlamentin qė krijimi i njė radioje tė tillė tė bėhet pėrparėsi nė bilancin 2004, i cili do tė propozohet pėr votim nė vjeshtėn e ardhshme.

  6. Thellimi i ndėrtimit evropian: e domosdoshmja dhe e mundshmja.

  Duke folur pėr Azinė, duke folur pėr Portėn e Azisė, tashmė jemi nė pikė tė ēėshtjes evropiane, tė ēėshtjes sė Bashkimit Evropian, tė evoluimit tė tij e prandaj edhe tė momentit politik dhe institucional tė pėrfaqėsuar nga Konventa pėr reformėn e Traktateve dhe nga Konferenca Ndėrqeveritare qė do t’i vijė pas. Siē kemi mundur tė shohim vazdhimisht gjatė kėtyre 6, 7 vjetėve tė fundit, Kėshilli Evropian dhe Komisioni Evropian, pjesa mė e madhe e Qeverive tė Shteteve anėtare kanė ndjekur ndaj Azisė njė politikė tė quajtur, pėr sa i pėrket Kinės, “tė dialogut kritik” (dhe i njėjti cilėsim do tė vlente edhe pėr tėrėsinė e Vendeve tė tjera antidemokratike tė Azisė). Kjo politikė nuk ēoi nė asnjė ndryshim nė drejtim tė rrėnjėsimit tė demokracisė dhe tė Shtetit tė sė Drejtės nė ato Vende. Tė kundėrtėn, nė pjesėn mė tė madhe tė kėtyre vendeve gjendja e tė drejtave themelore u pėrkeqėsua. Duhet theksuar edhe se kjo politikė u ēua pėrpara nė kundėrshtim me kėrkesat e qarta tė Parlamentit Evropian, tė shumė partive ose lėvizjeve politike, tė organizatave dhe shoqatave pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut, qė i kėrkonin BE-sė qė tė ndėrhyjė energjikisht jo vetėm pėr tė zgjidhur kėtė ose atė ēėshtje shkeljeje tė rėndė tė tė drejtave themelore, por pėr tė mbėshtetur nė menyrė jo tė dykuptimtė demokratizimin e kėtyre vendeve.

  Nuk ka as dyshimin mė tė voglėl qė kėto institucione, kėta pėrgjegjės politikė do tė nxitohen tė rivendikojnė atėsinė e ndryshimeve, nė qoftė se do tė kėtė ndryshime nė republikėn Popullore Kineze ose nė ndonjė vend tjetėr qė sot qeveriset nga njė regjim diktatorial, autoritat ose totalitar. Nuk u sollėn ndryshe nė vitin 1989, duke rivendikuar pėr vetėveten rėnien e regjimit sovjetik, kur pėr 70 vjet e deri nė ditėn mė parė, kishin negocjuar gjithēka dhe mbi gjithēka me oligarkinė e Kremlinit. Jemi tė mėsuar, tė pėrgatitur e pra gati tė dėgjojmė edhe kėto budallallėqe.

  Mirėpo, nėse problemi ėshtė nė radhė tė parė politik, dmth. i lidhur me vullnetin politik, ai ėshtė edhe problem institucional. Nė fakt, struktura institucionale e tanishme e BE-sė ėshtė njė nxitje pėr mos-marrjen pėrsipėr tė pėrgjegjėsive kolektive dhe pėr promovimin e interesave kombėtare. Sepse mekanizmat vendimore nė fushėn e politikės sė jashtme janė tė llojit ndėrqeveritar, lejojnė gjithėmonė njė Shtet tė ua pėrcjellė pėrgjegjėsitė shteteve tė tjera, ose njė institucioni tjetėr tė BE-sė, ose faktit se politika e pėrbashkėt tė detyron tė pranosh ndonjė kompromis. Sot, faktikisht, kemi 16 jo-politika tė jashtme: njė jo-politikė nga secilinVend anėtar (nesėr do tė jenė 25) plus njė jo-politikė tė jashtme tė pėrbashkėt, Njė realitet qė autoritetet e Vendeve tė treta, veēanerisht tė ayre mė antidemokratike, kuptuan deri edhe mė mirė se ekspertėt dhe vėzhguesit pėr punė evropiane dhe nga e cila shpesh arrijnė tė nxjerrin jo pak perfitime politike, diplomatike dhe ekonomike.

  Konventa pėr reformėn e Traktateve e kryesur nga ish-presidenti i Republikės Franceze Valery Giscard d’Estaing, ka ndėr ambicjet e saj edhe qė tė pajisė Bashkimin me njė politikė tė jashtme evropiane tė denjė pėr kėtė emėr. Ambicje qė pėrfshihet nė ambicjen mė tė pėrgjithshme pėr tė pėrgatitur njė reformė qė ta bėjė Bashkimin me 25 anėtarė Bashkim nė gjendje tė pėrballojė me shpejtėsinė dhe efektshmėrinė e duhur sfidat politike tė mėdha, si tė brendshme ashtu edhe tė jashtme.

  Dhjetė muaj pas fillimit tė punimeve tė saj, tashmė po fillojnė tė dalin nė pah disa tregues pėr drejtimin qė disa “konventistė”, me kryetarin e tyre nė krye, dhe disa “konventistė-hije”, krerė Shtetesh ose Qeverish ose ministra tė punėve tė jashtme kanė ndėr mend tė marrin. Dhe ka arsye pėr tė qenė tė shqėtėsuar.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-10-2002
  Vendndodhja
  Alaska
  Postime
  61
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Globalizimi ka dhe te mirat dhe te keqijat e tij. Per momentin shtetet e zhvilluara jane disi hipokrite ne deklaratat e tyre,kjo per
  faktin se jane gati te ulen cmimet e eksportit mes shume shteteve
  pervec vendeve te industrializuara.
  megjithate,globalizimi ka dhe te mirat e tij.nje nga keto do te ishte mundesia qe shume shtete te varfera te zhvilloheshin njekohesisht.ato do te perqendroheshin ne prodhimin e nje malli
  duke u bere specialiste (psh: brazil-kafe,malajzi-kaucuk,etj.,etj.)
  kjo do te krijonte nje "inter-dependence" midis shteteve e cila
  do te shmangte luftera.persa i perket humbjes se traditave,te gjuhes,e vlera morale si keto,une nuk shoh ku eshte e keqja ketu.pse te kemi frike nga perzjerja e disa kultureve? ne nuk kemi lindur shqiptare qe ne fillim te shekujve,latinishtja u shpernda ne dhjetera versione,qindra shtete kane te njejten fe,
  madje fe te ndryshme i luten te njejtit zot,dhe asgje nga keto nuk na prish pune.atehere pse ideja se do te jete me lehte te kalosh nga nje shtet ne nje tjeter,pa kaluar ore te tera para deres se ambasades na shqeteson?
  mendoj se edhe hipokrizia e shteteve te fuqishme mund te shmanget apo te ndryshohet me kalimin e kohes dhe perpjekje politike.
  C:\DOS
  C:\DOS.RUN
  RUN:\DOS.RUN

 18. #18
  Ushtari i mire
  i/e ftuar
  Globalizimi eshte nje e mire e madhe per planetin.
  Me ane te globalizimit do te ulen deri ne zhdukje barrierrat ekzistuese midis vendeve dhe popujve.
  Me i zoti do te jete i suksesshem, duke ulur keshtu ndikimin e politikaneve, dhe duke vene si faktor rregullues tregun e lire, i cili eshte nje arme shume e fuqishme.
  E ku ka me bukur, se sa kur te shkosh ne Tirane te kesh mundesi te hash MC Donalds, ose Subway, ose kur te vish ne USA te hash tave dheje(lol)
  Te gjithe perfitojne nga globalizimi, pervec atyre qe kane ngritur karrierat dhe ideologjitee tyre mbi varferine e globit.
  USA duhet ta udheheqe globalizimin, si vendi ku ky globalizim eshte kyer ne miniature. Ketu ka kineze, ruse, shqiptare, turq etj, etj. Pra eksperimenti amerikan ka qene i suksesshem, dhe i tille duhet te jete modeli qe duhet ndjekur per globalizimin.
  Me Globalizimin te gjithe fitojme, pervec dembelave dhe nacionalisteve te terbuar.

 19. #19
  Ushtari i mire
  i/e ftuar
  Postuar mė parė nga Vinny_T
  Globalizimi asnjehere nuk ka qen pozitiv per klasen punetore. Globalizimi ndihmon pjesen e popullsise qe zoteron kapitalet neper bote, te prodhoje me kosto sa me te ulet duke e zhvendosur prodhimin ne ato vende te botes ku pagat e ligjet jane me te favorshmet.
  Po te shohesh psh firmen NIKE qe prodhon ne nje vend si Indonezia ku punesohen femije me rroga 1 dollare dita, ku ligjet nuk mbrojne klasen punetore dhe sindikatat nuk kane formimin dhe forcen e atyre te Amerikes, atehere nxjerr shpejt konkluzionin se kush perfiton nga globalizimi.
  Globalizimi ndimon qe te behet i madhi sa me i madh e i pasuri sa me i pasur.
  O Vini, si thua ti a perfiton Indonezia ne kete rast?
  Pa marre parasysh punesimin e femijeve qe eshte i neveritshem.
  Supozojme se Nike vendosi te hapte nje fabrike kepucesh ne Shqiperi. E zeme se ua jep rrogen punetoreve rreth $150 ne muaj. Ime me, eshte mjeke, dhe ajo merr reth $120 ne muaj ne Tirane. Punesohen shume njerez, tre turne, etj etj.
  A perfitojne te dyja?
  Tashi do ankohemi ne, pse te fitoje Nike ms hume se ne, po ato pastaj kalojne ne xhelozi te rendomta.
  Pra si Indonezia, si Singapori, si Koreja e Jugut, si Taiwani, jane bere gjigande ekonomike, nga nje varferi tronditese, po ja qe ne vend tu thuhet faleminderit kompanive amerikane e evropiane qe heqin vendet e punes nga shtetasit e tyre dhe u japin pune ketyre vendeve te varfera, lindin xhelozite e semura.
  Mos harro, se njerezit po te shokjne ne pune 7 me 3 nuk do rrine neper kafene, nuk do zihen per politike, nuk do vriten rrugeve per i llaf goje, nuk do rrine pa paguar faturat e energjise, ato pare do i shpenzojne ne Shqiperi, duke zhvilluar dhe biznesin vendas, i cili sic e di shume mmre nuk mund te zhvillohet pa fuqi blerese, etj, etj.
  Nje gje qe me iriton me kundeshtaret e globalizimit.
  Kur Amerika u jep lloj lloj ndihmash, jo vetem qe i marrin, por dhe qahen (si puna e shqiptareve pse vetem 20 milion?) ndersa kur u thone, hej, ja ku i keni vendet e punes, punoni, fitoni, qahen se po na pushtojne. Kush eshte hipokrit ne kete rast?

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-10-2002
  Vendndodhja
  Alaska
  Postime
  61
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  hipokrite jane shtetet e fuqishme qe c'ke me te.kjo, thjesht per interesat vetjake,gje qe me duket mese normale sikur ekonomia e tyre te lekundej nga tregu i lire.megjithate, duhet perkrahur perpjekja e ketyre shteteve te ndihmojne sado pak situaten e sotshme.sa per nike,mendoj se eshte nje nga firmat me shfrytezuese te shekullit."sweatshops" nuk permbajne vetem
  te rritur te cilet paguhen fare pak(as 150 kokrra fasule,jo me 150.000 leke) duke punuar shume,po fatkeqesisht dhe femije qe kalojne rreth 20 ore duke qepur kepuce e rroba me emra te njohur.absurditet! globalizimi dhe tregu i lire,me kalimin e kohes,duke luftuar korrupsionin dhe perfitimet personale do t'u vere sanksione firmave te tilla si nike.si perfundim,them se eshte mire te jemi skeptik,per te permiresuar te ardhmen, por jo te kundershtojme cdo perpjekje per ndryshim sepse vjen nga nje person a shtet i "padeshiruar".
  C:\DOS
  C:\DOS.RUN
  RUN:\DOS.RUN

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •