Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5

Tema: Humanizmi

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Humanizmi

  C'fare eshte humanizmi? C'fare qellimi ka?

  "Humanizmi ėshtė njė tezė qė ėshtė pėrdorur nga fuqitė ekzistuese nė botė, tė cilat i kontrollojnė fatet e popujve tjerė, me qėllim tė vendosjes sė marrėdhėnieve tė pėrcipta dhe false ndėrmjet kolonizatorėve dhe tė kolonizuarve. Humanizmi synon tė eliminojė gjendjen natyrore tė miqėsisė, tė luftės dhe tė mėrisė ndėrmjet dy poleve tė kundėrta dhe ndėrmjet tyre tė krijojė njė paqe mistike, humaniste dhe tė pėrgjithshme. "

  Duke marre shkas nga ky paragraf i lexuar hapa kete teme te pyes antaret se c'fare mendimi kane per humanizmin. A eshte shperdoruar humanizmi per shkaqet e caktuara te she shteti apo personi? A ka dallim nepermjet Lindjes dhe Perendimit kur flitet per humanizem? Cili eshte perkufizimi juaj per fjalen "HUMANIZEM" ?

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Sa cudi qe nuk eshte dhene asnje pergjigje ndaj kesaj teme kur ne cdo konkurse bukurie femrat permendin fjalen "Paqe & Humanizem"
  Me vjen cudi qe nuk kam pare asnje reagim ndaj ketij subjekti.

 3. #3
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  42
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Humanizmi eshte fisnekeria dhe tradita qe tregon populli per popullin apo individi per individi por cdo here ne kuptim mirenjohes te fjales.......
  Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
  Edhč atij i u thaftė, po, goja,
  Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
  Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,
  Flet e t'veten lźn mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 4. #4
  ÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆ
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Postime
  1,349
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  ~ReLoAd~

  ...........
  ...........

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Humanizmi dhe Dashuria Per Natyren Njerezore

  Humanizmi ėshtė njė doktrinė pėr dashurinė dhe ndjenjat njerėzore, artikuluar nė mėnyrė tė pamatur kėto kohė, dhe qė ka njė potencial lehtėsisht tė manipulueshėm nėpėrmjet interpretimeve tė ndryshme. Disa qarqe provojnė tė imponojnė njė kuptim tė turbullt dhe abstrakt tė humanizmit pėr popujt e hutuar dhe dyshimeve tė lindura nė zemrat e tyre. Duhet tė jetė e vėshtirė tė pėrputhėsh me humanizmin qėndrimin e ēuditshėm tė kampionėve tė “mėshirės dhe dhembshurisė”, pėr ata qė janė pėrzier nė anarki dhe terror pėr tė shkatėrruar unitetin e njė vendi, me ata qė kanė vrarė pa mėshirė njerėz tė pafajshėm si njė pjesė e veprimtarive shumėshekullore qė synojnė shkatėrrimin e mirėqenies pėr njė komb, dhe akoma mė keq, pėr ata qė e bėjnė kėtė nė emėr tė vlerave

Tema tė Ngjashme

 1. Libra te rinj
  Nga dodoni nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 89
  Postimi i Fundit: 11-01-2012, 20:14
 2. Islami Ndėrmjet Lindjes E Perėndimit
  Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 69
  Postimi i Fundit: 21-06-2011, 13:41
 3. Evolucioni dhe Krijimi njerzor.
  Nga _Mersin_ nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-06-2009, 02:31
 4. Humanizmi dhe filantropizmi i njė dijetari globalist
  Nga Davius nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-04-2006, 21:08
 5. Humanizmi Shqiptar
  Nga Brari nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-08-2002, 04:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •