Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  Bordi Drejtues Maska e huggos
  Anėtarėsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Hell-As
  Postime
  869
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Edipi mbret dhe paracaktimi i fatit..

  Edipi mbret dhe paracaktimi i fatit..

  Besoj se per te gjithe eshte teper e njohur shprehja “ashtu ishte e shkruar” ose ”e pati fat”.

  Ju lutem sillni mendimin tuaj.
  A mendoni se fati i c’do njeriu eshte i “shkruar” prej dikujt? Nese po, pse... Nese jo, pse... Ju lutem sillni edhe arsyetimin tuaj personal per cdo mendim.


  Per tju ndihmuar po ju sjell edhe nje shembull nga Mitologjia e Lashte Greke...

  Edipi Mbret

  Orakulli i Delfit kishte paralajmeruar se Laiu (mbreti i Tebes) do te vritej nga i biri i tij, e do te martohej me te emen (Jokastren).
  1. Per ti shpetuar fatkeqsise prinderit vendosen qe djali te vritej. Por per shkak se nuk kishin zemer ta thernin, ja dhane femijen nje skllavi qe ta conte ne malin Citeron e ta varrte nga kembet, qe ja kishin shpuar per ta njohur (Edip=Njeriu me Kembet e Shpuara).
  2. Edipi do te kishte vdekur me siguri nese nuk do te kalonte andej nje bari i nje qyteti fqinj, qe e zgjidhi dhe ja dorezoi Mbretit te Korinthit Polibit, i cili duke mos pasur femije, e biresoi dhe e beri Princ te Korinthit.
  3. Nje here nje korinthian u tall me Edipin, duke i thene se nuk ishte biri i mbretit. Ai nuk mundi ta duronte kete fyerje, prandaj shkoi ta konsultohej me orakullin e Delfit, i cili e keshilloi te mos kthehej ne vendin e vet, sepse atje do te vriste te atin dhe do te martohej me te jemen.
  4. Per tju shmangur kesaj fatkeqsie dhe duke kujtuar se i ati i tij ishte Polibi, Edipi vendosi te mos kthehej me ne Korinth dhe morri rrugen per ne Beoti (krahine e Greqise se Mesme me qender Teben). Rruges ai takoi nje plak te veshur me rrecka (por qe ne te vertete ishte mbreti i Tebes, babai i tij i vertete) dhe, pasi u zune (se kush duhet t’i hapte rrugen njeri-tjetrit), Edipi e vrau. Keshtu u permbush pjesa e pare e profecise: Edipi vrau t’atin.
  5. Me ne fund ai arriti ne Tebe dhe ndaloi parpara Sfinksit, nje perbindesh me tri forma: Te shqiponjes, te gruas dhe te luanit, i cili u priste rrugen udhetareve dhe u jepte nje gjeagjeze... “Kush eshte ai qe ne mengjes ecen me kater kembe, diten me dy kembe dhe ne mbremje me tri kembe”. Sfinksi geiltiste ta gjithe ata qe nuk arrinin ta zgjidhin kete gjeagjeze, duke qene per Teben nje problem i madh kombetar. Edipi e zgjidhi gjeagjezen. (pergjigjia = njeriu) Nga inati Sfinksi u hodh nga nje shkemb i larte. Qyteti shpetoi nga kerdite e tij.
  6. Per mirenjohje tebanet e zgjodhen shpetimtarin e tyre mbret, dhe i dhane per grua te vene e mbretit Lai, Jokastren. Pjesa e dyte e profecise: Edipi u martua me te emen. Nga kjo martese linden Etookli, Poliniku dhe dy vajza: Antigoni dhe Ismena, te cilet te gjithe paten nje fat tragjik.
  7. Pas disa vitesh nje murtaje e madhe shkretoi Teben. Orakulli urdheroi qe te debohej vrasesi i Lajut. Me ne fund Edipi e mesoi sekretin lindjes se tij. Nga deshperimi Jokastra vari veten, kurse Edipi nxorri syte dhe mbeti i verber. Ditet e fundit ta jetes se tij Edipi i kaloi ne nje lagje te Athines, ne Kolone, ku edhe vdiq.

  Marre nga Edipi Mbret – Sofokliu


  Dicka per tju ndihmuar...

  A mendoni se nese prinderit nuk do ta kishin debuar, Edipin e vogel, ngjarja nuk do te kishte te njejten rrjedhoje??


  vazhdim te kendshem...
  huggos
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga huggos : 16-11-2002 mė 15:25

 2. #2
  Bordi Drejtues Maska e huggos
  Anėtarėsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Hell-As
  Postime
  869
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Si mendoni per versionin e mos-debimit te Edipit foshnje pra ??
  detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

 3. #3
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime
  huggos,

  Aman se kam nje jave te tere qe mendohem dhe nuk me mbushet mendja. Si mendon ti vete njehere? Do isha e interesuar ne perspektiven frojdjane (nese eshte e mundur kuptohet).

  Faleminderit!
  Summertime, and the livin' is easy...

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-06-2002
  Vendndodhja
  prishtinė
  Mosha
  34
  Postime
  100
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  kam degjuar per fatin e paracaktuar po prapseprap Edipi nuk kishte te drejtė

  mendone nje te pirė qė bredhe rrugeve dhe e vret nje njeri pa e ditur fare, a mendoni se a duhet te mos denohet vetem se nuk e dinnte se ēka veproi?!

  Denimi vjen sipas asaje se a e ka bere krimin e jo pse ai e ka bere ate.
  mendoj prandaj jam egoist

 5. #5
  Bordi Drejtues Maska e huggos
  Anėtarėsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Hell-As
  Postime
  869
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ndoshta nuk duhet te harrojme se Miti i Edipit, duhet mbetet thjesht nje Mit. Dhe ne nuk mund te merremi me trajtimin e drejtperdrejte te tij, vecse e perdorim ate si vegel per te trajtuar problematiken tone.

  Pra ne pergjithsi, si mendoni per kete fenomen. A nuk ju ka rastisur ndonjehere, te mendoni se pjeseza te vogla te jetes suaj jane si produkt i nje paracaktimi apo i nje fati te parashikuar nga dikush tjeter ??


  krejt miqesisht,
  huggos
  detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

 6. #6
  thinking Maska e Sokoli
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  A mendoni se nese prinderit nuk do ta kishin debuar, Edipin e vogel, ngjarja nuk do te kishte te njejten rrjedhoje??
  Padyshim qe ngjarjet do kishin rrjedhur ndryshe.
  Sikur stergjyshi im te mos i kish "zene pusi" stergjyshes sime tek ajo mbushte uje tek burimi , padyshim qe une nuk do te isha ky qe jam. Po ashtu edhe ti Huggos edhe tjetri ...

  Por une kam akoma dicka te paqarte ne lidhje me temen:
  Tema eshte hapur per qellime morale, per ti bere analize e ndonje teorie te tipit KAOS, apo per te folur mbi paracaktimin e fatit nga fuqi mbinjerzore?

  Gjithsesi, mitologjia greke eshte e gjitha alegori, une per kete nuk kam asnje dyshim.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Sokoli : 05-12-2002 mė 17:25
  • Mėndjen nė mėndje e zemrėn nė zemėr.


  • Tė mirėn bėje e hidhe nė det,
   po s'e diti peshku e di Zoti vetė.

 7. #7
  Bordi Drejtues Maska e huggos
  Anėtarėsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Hell-As
  Postime
  869
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Postuar mė parė nga Sokoli
  Por une kam akoma dicka te paqarte ne lidhje me temen:
  Tema eshte hapur per qellime morale, per ti bere analize e ndonje teorie te tipit KAOS, apo per te folur mbi paracaktimin e fatit nga fuqi mbinjerzore?
  Tema eshte hapur per te diskutuar rreth ceshtjes se paracaktimit te fatit. Nga fuqi njerezore apo mbinjerezore..

  Eshte dicka qe e hasim shume shpesh ne jete.. e megjithate (si shume gjera te tjera) vetkenaqemi duke e anashkaluar...


  pershendetje
  huggos

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e SHED
  Anėtarėsuar
  11-03-2007
  Vendndodhja
  ....
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  shed

  nje filozof thoshte se jeta e njeriut perbehet nga 80%fat dhe 20% zotesi.ata qe jane ne gjendje te mire ekonomike shoqerore shendetsore etj thone se jeta eshte zotesi kurse ata te kundertet e te pareve thone se jeta eshte fat.tani per te qene real se kujt ti besojme lexoni kete:-imagjinoni nje grop me uje ne te cilen brenda ka disa peshq.dhe siper gropes dmth faqeve te saj ka insekte te ndryshme.kur bie shi niveli i ujit rritet dhe peshqit fillojne te hane insektet ndersa kur nuk bie fare shi dhe gropa me uje thahet insektet hane peshqit.tani po ua le juve nje dore nga cili faktor varet jeta e peshqve dhe insekteve?????????????

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •