Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 67
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    856
    Citim Postuar më parë nga Brari
    tur zheji ka aftesine e romancierit..
    pra te grije sallate pa then asgje.. e kjo ashtu si te jemen e ka mbajtur tur zhelen ne majat e societase..pra mir ke daja mir ka halla..mire dje mire sot.. pra pa shtille kurrizore..
    e nuku dolla nga tema me kte.. sepse dhe romani ka politik brenda..
    nje roman do glorifikoje dicka a dike e do c'glorifikoje dike a dicka.. pa thene parulla politike por duke e marre lexusin "per hunde" e duke e futur ne ca shtigje te tilla qe ta lesh pa mend.. e mbasi te ket kaluar keto shtigje.. te ket ndjere e kuptuar dicka..qe me pare sja kish rrokur radakja apo sja kish treguar ndonje ekran a gazete a shkolle.. me pare..
    ki eshte romani interesant..
    po nje cupe cdo i thote lexuesit.. qe sja ka thene me pare dikush tjater..
    hmm.
    ketu eshte meseleja..
    e nje cupe ka shum per te thene ne fakt..
    po a di te thote .. ki eshte big prabllemi..

    suksese "engjellore"..
    falminderit braro...nuk e di se sa di t'a them ate qe kam per te thene...do pres derisa t'a botoj...
    p.s
    te pelqeu poezia?

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anëtarësuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    znj.akoma nuk e ke gjet botuesin
    jeshét prèmè ne aliarèm
    jeshèm more jeshèm
    po drita skeshèm

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    856
    akoma jo nuk e kam gjetur

  4. #24
    El-Letërsia Maska e macia_blu
    Anëtarësuar
    04-05-2002
    Vendndodhja
    michigan usa
    Postime
    2,492
    me cudit problemi yt engjellushe. Sepse shtepite botuese ne shqiperi pervec se jane me shumice , nuk jane edhe kaq te ngadalta sa te paskan dale ty. Madje shtepite botuese , i botojne librat madje pa i lexuar fare , e jo me t'i redaktojne, korrektojne, recensojne ... Ata shesin letren dhe bojen , pa e care aspak kokenper vleren qe nxjerrin ne treg. Ndersa shtepi botuese qe shperndan librin qe boton zor se gjen. Sepse shtepite botuese shperndajne vetem autoret qe jane te sigurte qe shiten. Nese e ke liber te pare kete romanin , gje qe keshtu duket, ka per te betur ta shperndash vete. Sic tha edhe brari romani eshte gjini e veshtire.Per te mos thene me e veshtira e letersise. Te uroj per guximin . Te uroj edhe per botimin dhe shperndarjen . E megjithate nuk do te qe keq ta na postosh ndonje fragment nga romani.
    "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    856
    mos u cudit fare...se keshtu eshte..me njeren e anullova kontraten per mos-respektim te kontrates (kjo ndoshta se botoj per here te pare...ku i dihet ),kurse ky botuesi tjeter ,i cili eshte shume korrekt...ka ca probleme shendetesore dhe mu duk cinike nga ana ime t'i telefonoja ... nderkohe qe ishte ne spital dhe ti thoja qe do kerkoja nje botus tjeter...
    sa per shperndarjen e di qe botuesit nuk e marrin persiper ne se je emer i panjohur..di madje qe agjencite e shperndarjeve marrin gati 50%te fitimit..

  6. #26
    Canna-log Maska e Artson
    Anëtarësuar
    24-07-2007
    Vendndodhja
    Loading...
    Postime
    416
    Dmth ideja e temes ishte : c'me thoni per belulin apo a u sherua botuesi....
    Kur jam rrethuar nga njerëz të vegjël s'ndjej madhështi, por mjerim! M.Roçi

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    856
    cuno po te ishte cme thoni per belulin vija pjese nga libri une ketu...ideja eshte qe :nderkohe ai sherohet une mbledh informacion ...a me kuptove?

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    856
    edhe dicka tjeter ti cuno..
    po te isha rob qe do doja te dukesha...do isha sjelle tamam si "engjellore" ne kete forum...por nuk e kam bere...

  9. #29
    Canna-log Maska e Artson
    Anëtarësuar
    24-07-2007
    Vendndodhja
    Loading...
    Postime
    416
    Citim Postuar më parë nga engjellorja
    cuno po te ishte cme thoni per belulin vija pjese nga libri une ketu...ideja eshte qe :nderkohe ai sherohet une mbledh informacion ...a me kuptove?

    Te sjellesh pjese nga libri yt nuk eshte e thene qe mund te ndikote pozitivisht tek ne anetaret. Dmth ideja qenka qe derisa ai sherohet ti te kesh gjetur me ke ta tradhetosh kontraten

    engjellore , ti vajze e kuptoj qe nuk do te dukesh nese te vjen me mbare ty.
    Kur jam rrethuar nga njerëz të vegjël s'ndjej madhështi, por mjerim! M.Roçi

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e elen
    Anëtarësuar
    07-01-2005
    Vendndodhja
    United States of Albania
    Postime
    919
    Nje ide per librin.
    Une redaktova disa libra te nje autori grek.Ishin librat e tij te pare dhe ,per mendimin tim ,shkruan shume bukur.Te kuptohemi qe per te jetuar ,ben pune tjeter si shumica e shkrimtareve..
    Tani ,kur e coi ne shtepite e njohura botuese ne Athine nuk ja botonin fare ose nuk i leverdiste tua jepte.
    Keshtu qe libri u cua ne nje shtypshkronje ku vlera e nje cope i vajti 2 euro.Tirazh te mjaftueshemShtypi 2 romane.Doli neper zyra dhe dyqane dhe te njohur dhe u fali njerin liber.Dhe pyeste ne jane te interesuar te blejne te dytin per 5 euro.Sa per informacion ,te gjithe blene librin e dyte ,disa nga turpi disa per ta ndihmuar.
    Kjo u be rruge pastaj.Te gjithe ja blenin romanet e mevonshme sepse u pelqeu menyra e shkrimit.
    Ai fitoi shume para dhe beri dhe qejfin e vetes si shkrimtar.
    Me vone ,nuk e di sepse ,po shtepite botuese nderruan menyre sjelljeje.Kur vajti nje shqiptar me poezi kete radhe (ne Athine gjithmone) e pranoi nje nder shtepite botuese me te mira ne Athine.
    Sigurisht ,i mbajten te drejtat e autorit ,i dhane nje perqindje per cdo liber te shitur dhe i shiten librin e tij (tek ai vete per perdorim personal ) me 4 euro.
    Dua te them ,fillimi eshte i veshtire ,pasatj meson kleckat dhe rruget per botim..
    Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    856
    Citim Postuar më parë nga Artson
    Te sjellesh pjese nga libri yt nuk eshte e thene qe mund te ndikote pozitivisht tek ne anetaret. Dmth ideja qenka qe derisa ai sherohet ti te kesh gjetur me ke ta tradhetosh kontraten

    engjellore , ti vajze e kuptoj qe nuk do te dukesh nese te vjen me mbare ty.
    po te ishte se doja ta tradhetoja kontraten e kisha bere...une po mbledh informacion per rastin me te keq...uroj te behet mire se eshte njeri qe te imponon me te vertete respekt...pa une do bej si do bej... edhe nese procesi i botimit zgjat...

  12. #32
    Teuta Shabani Towler
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    95
    Une nuk kam pervoj me shtepit botuese nga Shqiperia. Por mund te jap disa keshilla rreth botimit, pasi qe kam pasur nje pervoj jo te mire me botimin e romanit te pare.

    Shpejtesia nuk eshte gjithmone zgjidhja e problemit, eshte kualiteti dhe sherbimet qe ata bejn.

    Duhet te marresh ISBN kodin, pa te cili libri nuk do te jet legal.

    Te shtypesh pak edhe pse shume here botuesit te ofrojne cmim te ulet nese shtyp me shume se 500 kopje.

    Problemi me i madh eshte shperndarja neper librari. Sigurohu qe botuesi ta ben shperndarjen perndryshe shumica e librave do te mbesin ne garazhe e jo ne qasje te lexuesit.
    Sa i perket internetit, dergoje per shitje ne www.libri24.com. Shumica e lexuesve shqiptare ne mergim, blejn librat aty permes interneti.

    Cmim per shitje te jet sa me i lire. Me mire eshte te fitosh nje Euro e me shume lexues se sa me shume euro e pak lexues.

    Per sa kam verejtur, Onufri dhe Toema bejn shperndarje dhe marrin pjese neper panaire te librit. Por pyet me mire se une mund te jem gabim per kete.

    Rreth promovimit:
    Dergoju nga nje kopje falas gazetave dhe revistave per kritike, posa te botohet libri.
    Dergo press release, TV dhe radiove ne rrethine, ndoshta do te ftojne per interviste rreth botimit te librit.
    Dergo ndonje kopje falas bibliotekes se qytetit
    Organizo promovimin por fjalet te jen sa me shkurt, perndryshe gjysma do te bien ne gjume; jam shume e sinqert me kete, nuk po bej shaka.
    Mos sherbe ushqim dhe pije sepse do te largohet vemendja e pjesemarresve nga ju dhe libri
    Te lutem, mos fal libra, ai/ajo qe te perkrah dhe don ta lexon librin, do ta blen.
    Mund te organizosh nenshkrimin e librave prane ndonje librarie pasi lexuesit te ken blere ndonje kopje. Kjo eshte metode qe e bejn cdo dite shkrimtaret amerikane.

    Procedura e botimi dhe e promovimit te librit eshte stres i madh por kur ta marresh kopjen e pare ne dore, do te ndihesh shume mire. Pa marre parasysh kritikave. Eshte ndjenje qe nuk pershkruhet me asgje. Shpresoj se keto keshilla do te ndihmojne sado pak. Nese ke ndonje pyetje, mund te me dergosh email privat ne towlerobx@yahoo.com.

    Te uroj fat dhe sukses.
    Teuta

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e mondishall
    Anëtarësuar
    28-11-2006
    Vendndodhja
    Ne Selanik te Greqise
    Postime
    2,690
    OBX, meqe me rra rruga ketej(shaka po bej), po te shpjegoj qe engjellorja e botoi librin, ne shtepia botuese Skanderbeg. Bile arriti dhe kohen e paraqitjes ne panairin e librit. Po hyre ne adresen ne internet te kesaj shtepie, do mesosh dicka me shume se kaq(www.albliterature.com) Respekt mondishall

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2007
    Postime
    197
    Vajhalli për krijuesit.
    Asnjë shtëpi botuese nuk e blen autorësinë. Autori e paguan botimin, dhe meqë tregu i shitjes është shthurur, ai, autori pra nuk mund t' i nxjerrë ivestimet e veta.
    Ardhshin koha më të mira për letërsinë dhe artin përgjithsisht.
    Ju përshëndes dhe uroj që të shkruani vepra të mira. Patjetër do të vinë kohë më të mitra edhe për letërsinë...
    Sidoqoftë, mirmëngjes Jetë!

  15. #35
    Teuta Shabani Towler
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    95
    Si titullohet romani?

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e mondishall
    Anëtarësuar
    28-11-2006
    Vendndodhja
    Ne Selanik te Greqise
    Postime
    2,690
    Titulli: I kuq buzesh i pergjysmuar
    Kerko ne Lista e plote e adreses qe ju dhashe.

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    856
    mondi,flm shume, por libri akoma nuk ka dale ne librari..
    ato kopje u shtypen vetem per panairin...

    edhe njehere te falenderoj shume

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    856
    Citim Postuar më parë nga OBX Lexo Postimin
    Une nuk kam pervoj me shtepit botuese nga Shqiperia. Por mund te jap disa keshilla rreth botimit, pasi qe kam pasur nje pervoj jo te mire me botimin e romanit te pare.

    Shpejtesia nuk eshte gjithmone zgjidhja e problemit, eshte kualiteti dhe sherbimet qe ata bejn.

    Duhet te marresh ISBN kodin, pa te cili libri nuk do te jet legal.

    Te shtypesh pak edhe pse shume here botuesit te ofrojne cmim te ulet nese shtyp me shume se 500 kopje.

    Problemi me i madh eshte shperndarja neper librari. Sigurohu qe botuesi ta ben shperndarjen perndryshe shumica e librave do te mbesin ne garazhe e jo ne qasje te lexuesit.
    Sa i perket internetit, dergoje per shitje ne www.libri24.com. Shumica e lexuesve shqiptare ne mergim, blejn librat aty permes interneti.

    Cmim per shitje te jet sa me i lire. Me mire eshte te fitosh nje Euro e me shume lexues se sa me shume euro e pak lexues.

    Per sa kam verejtur, Onufri dhe Toema bejn shperndarje dhe marrin pjese neper panaire te librit. Por pyet me mire se une mund te jem gabim per kete.

    Rreth promovimit:
    Dergoju nga nje kopje falas gazetave dhe revistave per kritike, posa te botohet libri.
    Dergo press release, TV dhe radiove ne rrethine, ndoshta do te ftojne per interviste rreth botimit te librit.
    Dergo ndonje kopje falas bibliotekes se qytetit
    Organizo promovimin por fjalet te jen sa me shkurt, perndryshe gjysma do te bien ne gjume; jam shume e sinqert me kete, nuk po bej shaka.
    Mos sherbe ushqim dhe pije sepse do te largohet vemendja e pjesemarresve nga ju dhe libri
    Te lutem, mos fal libra, ai/ajo qe te perkrah dhe don ta lexon librin, do ta blen.
    Mund te organizosh nenshkrimin e librave prane ndonje librarie pasi lexuesit te ken blere ndonje kopje. Kjo eshte metode qe e bejn cdo dite shkrimtaret amerikane.

    Procedura e botimi dhe e promovimit te librit eshte stres i madh por kur ta marresh kopjen e pare ne dore, do te ndihesh shume mire. Pa marre parasysh kritikave. Eshte ndjenje qe nuk pershkruhet me asgje. Shpresoj se keto keshilla do te ndihmojne sado pak. Nese ke ndonje pyetje, mund te me dergosh email privat ne towlerobx@yahoo.com.

    Te uroj fat dhe sukses.
    Teuta
    Faleminderit Teuta ...
    shume e sjellshme... dhe dashamirese gjithashtu...
    faleminderit dhe njehere nga zemra

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Shifet se OBX ka kaluar neper keto male....
    Libri pare eshte si femija i pare kur te lindë edhepse dihet se me miliarda njerez kane lindur mbi kete tokë doemos do ta revandikosh(kerkosh) se femiu i njuaj eshte me i miri ne kete bote qe e ka pare diellin, njashtu eshte edhe per librin e parë, knaqesi qe nuk pershkruhet; hapje e trurit me te gjitha kodet sekrete para mbare botes ! Nje guxim i madh nje hap i pamvaresise se njeriut ne ato qaste edhepse lexuesi aspake nuk i njehe veshtersite e autorit, nje prapaskene tronditese !
    po ju tregoj nje rast vetem sa per ilustrim qe te vlersoni ju vete antar te nderuar se sa e pameshirsheme eshte kjo bota e botimit...
    Nje person qe une e njohe mirë,para ca vitesh ai postoi disa dorshkrime ne drejtim te botuesve perendimor e kam fjalen, per nje liber roman me tematike konflikti kosve-serbi dhe pas nje viti ai merrte vetem pergjigjeje negative gjithnje...
    Ky autori shqiptar qe jeton ne perzendim kishte edhe mbeshtetj tjera por nuk donte kurrsesi te kalonte permes njohsimeve miqeore, ai shkurte donte te klasifikohej inkonyto, eci apo nuk eci, e pranuan apo nuk e pranuan dorshkrimin e tije...
    Me ne funde qe mos te zgjasi te tera aventurat e ketije romani, autori ne fjale vendosi me ne fund qe tua dergoje botuesve me post PTT dorshkrimin por kete here nje editori tjeter me nje titull tjeter deh me nje emer te nje autori tjeter, me origjine vendase....jo i huajë...
    Surpriza dihet; menjehere botuesi pranon qe tebotohet libri !
    Ne nenshkrim e kontrates kur vjen akti vendimtar autori kosovar mer guximin dhe jep fjalen e fundit; Stop, thot ai, une jam autori i vertete kurse ky personi qe keni afer eshte vetem se alibi qe me dha adresen e dergimit te dorshkrimit.
    Botuesi mbeti me sy te zgurgulluem, e pa se ne qfare kurthe kishte rene ai, nuk kishte rrugedalje tjeter... duhej patjeter te botoje librin se perndryshe ketej procedura per diskriminime raciale ndaj te huajve shkaton buje keshtuqe librin e ka botuar ky autor kosovar por ne anen tjeter ka vrejtur se sa ka hile ne shtepit botuese si ne shqiperi poashtu edhe jashta vendit se botuesit njohin vetem vleren e fitimit por edhe nganjehere ata mirren vesh mes tyre dhe asgje nuk ka sekrete mes tyre eshtuqe me autorin lujne si maca me miun....
    Si e vrejta ne kete tem OBX ka pervoje ne kete lami dhe i mbeshtes mendimet e tija.
    Tek e fundit, ai qe don te botoje diçka patjeter se do ia arrije ta qes ne dritë shkrimin e tije herdo kur do edhpse fitimet ti lemei anash....

  20. #40
    Teuta Shabani Towler
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    95
    Faleminderit Kreksi.

    Eshte e vertet se libri eshte kenaqesi gati sa edhe femiu por kenaqesin e femiut nuk e zevendeson asgje ne bote. Do ta sjell ketu nje shkrim timin, Jeta si Nene me e mire se sa si Shkrimtare. Do ta vendos ketu ne nje teme te re.

    Sa iu perket shtepive botuese, ka pislleqe dhe padrejtesi ne te gjitha shtepit botuese kudo ne bote. Te gjitha kane per qellim perfitimin. Kurse per ndjejat e autoreve, nuk brengosen fare. Dallimi eshte se ne SHBA, shtepit botuese klasifikohen dhe autoret shkruajn per pervojat e tyre me botuesit, kurse tek ne shqiptaret, nuk ka gje te tille. Ende askush nuk me ka thene, mos be kontrate me kete botues per kete apo ate arsye. Na mungon shkembimi i informacioneve te tilla.

    Me respekt,
    Teuta
    Ndryshuar për herë të fundit nga Fiori : 08-12-2007 më 10:53
    War does not determine who is right, it determines who is left.

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Mirë se të urdhëroni në sofrën e Dibrës së madhe e të vogël
    Nga biligoa në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 129
    Postimi i Fundit: 17-05-2010, 17:53
  2. Kush janë Dibranët ?
    Nga biligoa në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:37
  3. Raporti Zyrtar, Ja masakrat serbe të 1913 në Dibër
    Nga Apollyon në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 29-11-2008, 09:44
  4. Kreditë për shtëpi, interesat në ulje, afati në rritje
    Nga ganoid në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-02-2005, 09:25
  5. Islamizimi I Popullit Shqiptar
    Nga altin55 në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-04-2004, 04:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •