Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 67 prej 67
  1. #61
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Citim Postuar më parë nga lisjana Lexo Postimin
    engjellore te pergezoj per librin
    se pari talentin pastaj punen dhe deshiren
    brenda diskrecionit, a mund te me thuash sa shkoi kostoja per librin tend dhe sa zgjati procedura
    Keto pyetje asesi nuke i behen nje autori, pra duhet evituar qe te pysesh autorin si;
    -s a ka kushtu libri ?
    - sa perqindje do fitosh ?
    - sa ke fituar ?
    ...etj. pra autorin nuke duhet pyetur per keto qeshtje, me mire te me pyesish mua apo antaret ne pergjithesi.


    Ligjet per librin besoj se do i gjesh prane çdo botuesi, mjafton ti pyesish ne takimin a pare...

    Pastaj mvaret edhe sa kopje do ti shtypesh.

    Ju kisha kshilluar qe me shume se 500 kopje mos u mundo ne botimin e parë...

    Nese ju e paguani totalitetin e librit prane asaj shtepie botuese e cila vetem se ruan emrin e saj por asgje nuke ka bere tjeter perpos shtypit atehere te drejtat e autorit duhen te ruhen autorit te librit e kurresesi shtepise botuese sepse ju jeni ai qe e keni shkruar dhe derdhur mundin por jeni ai qe e keni financuar daljen e librit.

    Poqese edhe botuesi este treguar i njerzishem dhe ju ka ndihmuar permes lektorve te tije dhe korrekorve ateher atij i takon nje perqindje qe pate mundesi do i lesh 100 libra per te e juve do ju mbesin 400....

    Mirepo ne çfardo rasti, botuesi angazhohet me kontart se; do te dergoje nje kopje te librit tuaj ne biblioteken kombtare dhe nje kopje prane ministrise se mbrendeshme dhe do ua japi nje disket apo CD ne e librit qe ta ruan, eventual per ribotim.

    Dhe me ne fun botuesi duhet te ju lajroje ne regjistrin e botimeve te vitit; ISBN. me copirajtin qe ju e mbani por me ane te ketij regjistrimi juve do hyni ne klasifikimin e autorve dhe definitivishte do jeni nga kjo dite AUTOR !

    Libri me 200 faqe kendej kushton perafersishte 3000 euro !

    Mandej, ka edhe halle te tjera rrethe shperndarjes rrethe shitjes ku mezi do fitosh 60% nga libri kurse po e beri shperndarjen botuesi juve do fitoni vetem 12 deri 15% por dojeni me rehat... nuke qani koken per fitime, qe ne fillim e dini qe as shpenzimet nuke do i nxjerrish...


    Me se miri eshte te shkruash e te botosh pa patur fare mendjen qe do fitosh lekë, kryesorja eshte shperndarja e mendimit qe sot me internetin gati se jemi ne gjendje secili te themi ate qe kemi deshire, pra gati te gjthe jemi AUTOR !

    shendet

    shendet

  2. #62
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-09-2007
    Vendndodhja
    rendesi ka qe jetoj
    Postime
    22
    flm kreksi

  3. #63
    i/e regjistruar Maska e desaparacidos
    Anëtarësuar
    23-10-2007
    Postime
    163
    Flm Krekso. Shoh qe qeka interesuar shume kohet e fundit, ke noj menje?

    Sidoqofte jam dakord me ty qe me internet jemi shkrimtare te gjithe.


    Shume kushtoka ne fakt ne Shqypni, tre mije euro per 200 faqe. Je i sigurt, me duket teper.
    Adresen e faqes personale mund ta vendosesh ne profil, por jo ne firme. Stafi i Forumit

  4. #64
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga desaparacidos Lexo Postimin


    Shume kushtoka ne fakt ne Shqypni, tre mije euro per 200 faqe. Je i sigurt, me duket teper.
    Une jam ne pritje te botimit dhe dy shtepi botuese me kane kerkuar per 500 kopje te nje libri 1000 euro.
    Nuk kane rendesi faqet,por kopjet qe do dalin.Ne Shqiperi,Maqedoni,Greqi,Kosove,Turqi..ne keto shtete i shperndajne.
    "Toena" dhe "Dituria" kaq kerkojne.

    Suksese i nderuar dhe te pergezoj e admiroj per talentin qe ke ne proze.
    "Carpe Diem"

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e desaparacidos
    Anëtarësuar
    23-10-2007
    Postime
    163
    Miredita Di-ana.

    Hm...kjo shperndarja mua me shqeteson. Ca kuptojne ata me shperndarje? Faktin qe ti japin ty edhe pastaj Kush u pa u pa...kjo eshte pak a shume ideja ime.

    P:S
    me pergezove mua? flm, nese po.
    Adresen e faqes personale mund ta vendosesh ne profil, por jo ne firme. Stafi i Forumit

  6. #66
    E/G Maska e ELDA GOLEMI
    Anëtarësuar
    25-09-2010
    Vendndodhja
    greece
    Postime
    1

    Mirmbrema...

    Kisha nevoje per nje shtepi botuese edhe korrekte per te botuar nje roman timin.Ju lutem nese dikush ka eksperience ne kete fushe te me ndihmoje sepse pasioni im eshte letersia por gjithashtu nuk di sesi funksionojne shtepite botuese.Nese mund te me ndihmoni do ju isha shume mirenjohese...Faleminderit

  7. #67
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2013
    Postime
    58

    Për: Sugjerime për shtëpi botuese?

    pershendetje
    a mund te me ndihmoni me ndonje adrese te Shtepise botuese ketu ne Shqiperi ,
    flm

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema të Ngjashme

  1. Mirë se të urdhëroni në sofrën e Dibrës së madhe e të vogël
    Nga biligoa në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 129
    Postimi i Fundit: 17-05-2010, 17:53
  2. Kush janë Dibranët ?
    Nga biligoa në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:37
  3. Raporti Zyrtar, Ja masakrat serbe të 1913 në Dibër
    Nga Apollyon në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 29-11-2008, 09:44
  4. Kreditë për shtëpi, interesat në ulje, afati në rritje
    Nga ganoid në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-02-2005, 09:25
  5. Islamizimi I Popullit Shqiptar
    Nga altin55 në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-04-2004, 04:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •