Close
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 141
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e bleripz
    Anëtarësuar
    15-06-2005
    Postime
    33

    Cilat janë shenjat e shtatzanisë

    Tung,

    kam nji pytje për mjekët apo edhe ata që dinë

    cilan janë shenjat e shtatzanisë si vërehen ato te një femër që është shtatzane pa i përdorur mjetet e ndryshme për identifikim?

  2. #2
    Betimi i Hipokratit
    Anëtarësuar
    05-06-2004
    Postime
    1,081
    Shenja e pare eshte mosardha e menstruacioneve.pastaj shenjat tjera ndryshojne mun te jete nausea dhe gjendja e te vjelles,marrje mendsh,ndonjehere renie e tensionit te gjakut.por mungesa e menstruacioneve eshte shenja e pare qe duhet ta beje te mendoje nje femer se mund te jete shtatzene dhe duhet bere testi i shtatzanise.ndonjehere mund te kete nje hemorragji vaginale per nje ose dy dite dhe nderprerje.
    Ndryshuar për herë të fundit nga miki_al2001 : 13-07-2007 më 16:38
    The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e XX22
    Anëtarësuar
    22-10-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    388
    Pa prezence te mjekut:shko ne farmaci dhe blej"test shtatzanie" keshtu quhet-eshte dicka si termometer dhe te tregon vete per perdorimin duhet qe personi qe mendohet se eshte shtatzene te hedhe disa pika te ujit te holle ne te dhe te prese 5 min nese shfaqen 2 viza tregon se eshte shtatzene,nese shfaqet 1 tregon qe nuk eshte,nese nuk shfaqet asnje tregon se testi eshte bere keq,per me teper besoj se ka gjithcka te shpjeguar ne kuti.
    Organizmi eshte i ndryshem tek cdo femer por po te tregoj rastin personal.Fillon dhimbje koke,lodhje e shpejt,dhe te vjella.Menstruacionet nderpriten,por kjo shenje eshte pak problematike pasi ka femra qe mund ti kene te crregullta dhe ka raste kur femra kerkon ta dije me shpejt se nje muaj nese eshte shtatzene apo no,dhe per kete vepro si ne fillim duke perdorur test shtatzanie qe te tregon 5 deri ne 10 dite me pare.

  4. #4
    Qe nga dita qe kryer marredhenie seksuale per te marre vesh nese je apo jo shatzane duhet te kalojne 3 jave e me pas te shkosh te mjeku.

  5. #5
    Ylli i mëngjesit Maska e edona
    Anëtarësuar
    26-10-2002
    Vendndodhja
    diku larg, shume larg,
    Postime
    200
    shenjat e para fillojn te shfaqen pas 2 javesh une e kuptova menjehere, pas disa diteve, kisha dhembje barku, kemba me mpihej, si dhe oreksi me ishte shtuar, si dhe smund ta shihja burrin ashtu e kisha mar inat, nuk e di se nga buronte ajo ndjenje e urejtjes me vone e kuptova, nga shtatzansia, e mora testin ne barnatore, dhe dolen dy vija, pastaj .............
    ylli i mëngjesit

  6. #6
    i/e larguar Maska e Gjallica
    Anëtarësuar
    26-12-2002
    Vendndodhja
    My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
    Postime
    596
    Mund ta kuptosh vetem nese po e pret te ndodhi.
    Shenjat jan pak a shume kto qe kan shkruar kto shoket/et me lart, po ka edhe nga ato qe nuk u nderpriten menstruacionet 2 a 3 muajt e pare edhe mund te ken mbetur shtatezane..
    Prandaj rruga me e mire bli nje test ne farmaci edhe mos e rrotullo trurin sa andej/kendej
    Ndryshuar për herë të fundit nga miki_al2001 : 16-07-2007 më 09:30

  7. #7
    Betimi i Hipokratit
    Anëtarësuar
    05-06-2004
    Postime
    1,081
    Citim Postuar më parë nga Gjallica
    Mund ta kuptosh vetem nese po e pret te ndodhi.
    Shenjat jan pak a shume kto qe kan shkruar kto shoket/et me lart, po ka edhe nga ato qe nuk u nderpriten menstruacionet 2 a 3 muajt e pare edhe mund te ken mbetur shtatezane..
    Prandaj rruga me e mire bli nje test ne farmaci edhe mos e rrotullo trurin sa andej/kendej
    nuk nderpriten menstruacionet.lol.e forte kjo.nese ndodh fekondimi ska se si te kete ovulacion.pra ska menstruacione (kjo eshte 100%),por mund te kete hemorragji por qe kuptohet nga gruaja shtatzene se sjane menstruacione por vetem hemorragji te cilat zakonisht jane te shkurtera por edhe mund te zgjasin
    The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

  8. #8
    i/e larguar Maska e dibrani2006
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    2,693
    1.Nese brenda 4 jave nuk te vijne meustracionet.
    2.Ndjehesh e lodhshme dhe ben shum gjum.
    3.Te vjellmet.
    4.Te gerditet ushqimi.

    Keto jane 100% te sigurta.


    DR_Dibrani2006

  9. #9
    ...beyond Maska e Alienated
    Anëtarësuar
    19-09-2005
    Vendndodhja
    Cassiopeia Constellation
    Postime
    3,139
    Citim Postuar më parë nga edona Lexo Postimin
    shenjat e para fillojn te shfaqen pas 2 javesh une e kuptova menjehere, pas disa diteve, kisha dhembje barku, kemba me mpihej, si dhe oreksi me ishte shtuar, si dhe smund ta shihja burrin ashtu e kisha mar inat, nuk e di se nga buronte ajo ndjenje e urejtjes me vone e kuptova, nga shtatzansia, e mora testin ne barnatore, dhe dolen dy vija, pastaj .............
    E vertete kjo qe marrin grate inat burrin kur ngelin shtatzene. Dua te shtoj se tek ca femra fryhet gjoksi dhe ndjejne dhimbje ne gji.
    Koha është e maskarenjëve
    Por atdheu i Shqiptarëve

  10. #10
    The World Is Yours Maska e J@mes
    Anëtarësuar
    27-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    1,966
    Per informacion rreth kesaj ceshtje mund te shikoni tek www.gynendoscopy.com
    Uroj te gjeni ate qe deshironi.
    »« ¤ »«Ê£ÐØ®ÂÐØ»« ¤ »«

  11. #11
    ~Dreams Come True~ Maska e Rudina_USA
    Anëtarësuar
    23-10-2006
    Vendndodhja
    Smile even your smile is sad,because more sad than a sad smile is,sadnnes that doesen't smile never. Remember my friend.
    Postime
    135
    Citim Postuar më parë nga bleripz Lexo Postimin
    Tung,

    kam nji pytje për mjekët apo edhe ata që dinë

    cilan janë shenjat e shtatzanisë si vërehen ato te një femër që është shtatzane pa i përdorur mjetet e ndryshme për identifikim?
    Mendoj se jane.
    1}Nese pas nje jave nuk te vijne (meustracionet)
    2}Nese ke te vjellme & te behet ushqimi sikur ste shijon.
    3}Nese te merren mend apo te bie dicka nga duart.


    PS: Une kur isha shtatzan me cunin 'nuk e kuptova shpejt'vec pas dy-muajve kur kam pih nje gode me qumesht & e kam nxjerre 'aman kur doli me doli si Kos.
    Bera nje test dhe me doli Pozitiv'keshtu e morra vesh.

    Nejse te uroj te jeshe dhe befsh nje bebe te bukur.
    “During your life, never stop dreaming. No one can take away your dreams”

  12. #12
    jasht teme kjo por desha te pyes
    dua te pyes nese nje vajz nuk e ka iden se eshte shtatezane edhe ato meustracionet i ka te regullta
    ka mundesi te jet shtatezane edhe si mund ta zbulosh ate.
    edhe do desha te dija nga vajzat kush jan shenjat
    flm

  13. #13
    Bark i fryrë edhe bark e të vjella .

  14. #14
    Citim Postuar më parë nga ShocK Lexo Postimin
    Bark i fryrë edhe bark e të vjella .
    te vjedha ska tani me para i dukesh sikur donte te villte por prap svillte
    barkun te them te drejten ka ven cik por se di pse tjeter gje kush eshte ?

  15. #15
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Keto shenja shfaqen brenda javeve te para pas koncepsionit. Ato nuk jane gjithmone ne menyre absolute presente. Te marra te gjithe se bashku mund te ndihmojne per te diagnostikuar nje shtatzani.

    _ Presenca e gonadotropines korionike humane ne gjak ose urine, e cila mund te zbulohet nga laboratori ose nga testi i shtatzanise qe mund te kryhet ne shtepi. Kjo eshte shenja e hereshme me e besueshme e shtatzanise.
    _ Mungesa e periodave te radhes.
    "Carpe Diem"

  16. #16
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA Lexo Postimin
    Keto shenja shfaqen brenda javeve te para pas koncepsionit. Ato nuk jane gjithmone ne menyre absolute presente. Te marra te gjithe se bashku mund te ndihmojne per te diagnostikuar nje shtatzani.

    _ Presenca e gonadotropines korionike humane ne gjak ose urine, e cila mund te zbulohet nga laboratori ose nga testi i shtatzanise qe mund te kryhet ne shtepi. Kjo eshte shenja e hereshme me e besueshme e shtatzanise.
    _ Mungesa e periodave te radhes.

    e kam fjalen kur ajo vajz as e ka iden qe eshte shtatezane edhe nuk e di qe mund te jet ajo
    me nje fjal se ka iden edhe si shkon mendja
    un doja te dija kush jan shenjat jo cfar mund te bej ta zbuloj se ate e dim ne farmaci ka plot
    por doja te dija cilat jan shenjat kur vet vajza nuk e di qe eshte shtatezane ?

  17. #17
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga PYETESORI Lexo Postimin
    e kam fjalen kur ajo vajz as e ka iden qe eshte shtatezane edhe nuk e di qe mund te jet ajo
    me nje fjal se ka iden edhe si shkon mendja
    un doja te dija kush jan shenjat jo cfar mund te bej ta zbuloj se ate e dim ne farmaci ka plot
    por doja te dija cilat jan shenjat kur vet vajza nuk e di qe eshte shtatezane ?
    Me duket se po tallesh....
    Si nuk i shkoka mendja asaj vajzes,e di ajo te pakten qe nga nje raport i pambrojtur mund te jesh shtatzane?!
    Shenjat jane vonesa e periodave,dhimbje barku,marrje mendsh,te vjellat.
    Me siguri qe do ti shkoje mendja them une!
    "Carpe Diem"

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Eda64
    Anëtarësuar
    01-09-2006
    Vendndodhja
    eda_19642000
    Postime
    104
    motra nese do ta dish per shenjat e para te shtatzanis se jam pak a shum e praktikuar per sa i perket per te lindur femij se jam mosh e madhe dhe jam mesuar tani si te them u ben doctor te vehtes ton tani .1 e para shenj te ndalen periodat por ka disa qe edhe se je shtatezen periodat te vin por raste te radha jan .2.ESHTE NDJEHESH SHUM E LODHUR e keputur fare te thuash ,pastaj disa se kuptojn vehten si jan si nuk jan vetem kur fillon barku duke ju rritur e femin ta ndegjojn gjall ,por flas une per vehten time qe e kam dalluar vehten kur kam filluar shtatezanin ,me ka ik oreksi edhe uji mu bente vrer cdo gje mu dukte e hillur per vec turshive qe i kisha qef dhe gjerave te tharta ,nuk duroja er fare prej asgjeje e kisha qef vetmin keshtu e dallova vehten per her te dyt se per te paren nuk dija gje fare se cfar kam vetem kur ika tek doktori qe me tregoi dhe kaq .flm

  19. #19
    Citim Postuar më parë nga Eda64 Lexo Postimin
    motra nese do ta dish per shenjat e para te shtatzanis se jam pak a shum e praktikuar per sa i perket per te lindur femij se jam mosh e madhe dhe jam mesuar tani si te them u ben doctor te vehtes ton tani .1 e para shenj te ndalen periodat por ka disa qe edhe se je shtatezen periodat te vin por raste te radha jan .2.ESHTE NDJEHESH SHUM E LODHUR e keputur fare te thuash ,pastaj disa se kuptojn vehten si jan si nuk jan vetem kur fillon barku duke ju rritur e femin ta ndegjojn gjall ,por flas une per vehten time qe e kam dalluar vehten kur kam filluar shtatezanin ,me ka ik oreksi edhe uji mu bente vrer cdo gje mu dukte e hillur per vec turshive qe i kisha qef dhe gjerave te tharta ,nuk duroja er fare prej asgjeje e kisha qef vetmin keshtu e dallova vehten per her te dyt se per te paren nuk dija gje fare se cfar kam vetem kur ika tek doktori qe me tregoi dhe kaq .flm
    tani me vure ne mendime

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Glamorous
    Anëtarësuar
    31-03-2005
    Vendndodhja
    Pak ne Qiell me Engjejt... Pak ne Toke me Djajt.. Kryesisht ne Zemer me Veten!
    Postime
    354
    Simptomat e shtatezanise jane mjaft te ngjashme me simptomat e periodave te disa femra...
    Fillimisht do ndjesh dhimbje te gjoksi, dhimbje te vezoret (barku), do jesh si e goditur (si me te marra mendsh gjate gjithe kohes) , disa ushqime kur ti shohesh do te sjellin si ndjenje per te vjellur. Do kesh fryrje barku, e shpesh do ndjesh emocione te pakuptimta.
    Keto jane per shumicen e rasteve, por shume simptoma ndryshojne edhe nga mosha.
    Puthja eshte ushqimi i zemres...

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Kundra Ateizmit !
    Nga _Mersin_ në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 12-05-2011, 06:26
  2. Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 04-04-2009, 15:02
  3. Dy mënyra për ta njohur Krijuesin
    Nga abdurrahman_tir në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:31
  4. A duhen respektuar shenjat e mira/këqija?
    Nga aluando në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 26-09-2008, 17:29
  5. Shenjat e Kijametit
    Nga Shën Albani në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 26-02-2003, 12:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •