Close
Faqja 4 prej 8 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 141
  1. #61
    i/e regjistruar Maska e pseudo
    Anëtarësuar
    29-02-2008
    Postime
    366

    Smile

    Citim Postuar më parë nga Olimp Lexo Postimin
    Nje pyetje sa per informacion te pergjithshem ta kemi ne te ardhen parasysh edhe ne te mos vdesim injorant....


    A ka ndonje shenje te vecante Qe e kane te gjitha femrat kur ngelen shtatzane?
    U fryhet Barku

  2. #62
    KuCoVaR Maska e Olimp
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    QS
    Postime
    484
    Citim Postuar më parë nga pseudo Lexo Postimin
    U fryhet Barku
    looool uuuu sa kam qesh ate e dime ore po ndonje shenje te vecante ne muajin e pare ose edhe ne fillim far javet e para
    Ere mire mire

  3. #63
    i/e regjistruar Maska e pseudo
    Anëtarësuar
    29-02-2008
    Postime
    366

    Smile

    Citim Postuar më parë nga Olimp Lexo Postimin
    looool uuuu sa kam qesh ate e dime ore po ndonje shenje te vecante ne muajin e pare ose edhe ne fillim far javet e para
    nderprerja e ciklit menstrual pas marredhenieve te pambrojtura.

  4. #64
    i/e regjistruar Maska e amaro
    Anëtarësuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    NenToke
    Postime
    242
    ne baze te shkences ekzakte te mjeksise shenjat kryesore jane fryrja barkut si pasoje nderprerja e ciklit menstrual (si çshkruan edhe psedua ) per pasoje gjaku kthehet ne krijese dhe kshu vazhdon deri sa krijesa arrin pavarsine dmth lindja, kurse po ta shofim ne baze te shkences se jetuarit per njerez pa shume space ne tru per kulture gjenerale, mund te them qe shenjat kryesore e shatzanie ka : kur partnerja te vje ne dore me nje cope karton shume kjuti me ngjyra dhe me nje ton teper elegantomelankolik ( sikur nuk ka qen ajo qe deri dje ne darke te thonte gjithmone do jemi gjithmone bashhshshsk) jom me 1 barrrrr Olala , ne kto momente kuptohet qarte se jeni shtatzene.
    Money Makes Man act Funny

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e pseudo
    Anëtarësuar
    29-02-2008
    Postime
    366
    Disa nga shenjat e para te shtatezanise.



    Mungesa, ose vonesa e ciklit
    , per ato qe kane nje cikel te rregullt, duke eliminuar faktore te tjere favorizues si stres psikologjik, periudhe e afert e pubertetit dhe te menopauzes , ku ne menyre normale ka crregullsi te ciklit menstrual.

    Temperatura , nqs ka nje fekundim temperatura e trupit rritet


    Ndjesi te forte te te vjellit , sidomos ne mengjes, mund te shfaqet qe ne jave te dyte te shtatzanise.

    Ndryshimi i oreksit, tek disa bie oreksi , ose ndryshojne shijet per ushqimet qe me perpara ishin te preferuara.


    Dhimbje stomaku


    Nje lodhje dhe plogeshti e pazakonte dhe deshire te flejne shume



    Ndryshimi i shijeve , ndryshimi i lengjeve te peshtumes te cilen marin nje shije metali


    Rritja ne volum i gjirit te cilet behen te ndjeshme dhe pak te dhimbshme , ndryshimi i ngjyres te maleoles e cila behet me e erret.


    Deshira me e shpeshte per te urinuar


    Te gjitha keto shenja nuk mund te konfirmojne nje shtatzani .
    Duhen bere teste ne urine dhe ne gjak.






    Ideja kryesore eshte te behen testet e shtatzanise ku kerkohet nje hormon i quajtur Beta HCG ( hormon gonadotrofik korionik) i cili sekretohet vetem nga grate shtatzene qe pas 10 diteve te para te fekundimit .

    Behet testi ne urine , nepermjet nje bandelete qe blihet ne farmaci .

    Mund te testohet qe ne ditet e para te voneses te ciklit,
    e mira eshte te testohet ne urinen e pare te mengjesit sepse eshte me e koncentruar ne hormon B HCG.
    Testi ka nje sensibilitet prej 99%.

    NQS eshte pozitive mund te jeni te sigurt per shtatzanine, por mbetet te konfirmohet me nje analize gjaku ku dozohet Beta HCG ,
    e cila nqs eshte pozitive atehere do dali se jeni pak shtatzane per momentin , por me vone do jeni me shume shtatzane.

    Ky test i gjakut tregon edhe daten e fekundimit.

    Keto jane ca keshilla prej diletanti, por e mira eshte te keshilloni mjekun

  6. #66
    KuCoVaR Maska e Olimp
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    QS
    Postime
    484
    pse po ta bejne ne dreke testin ose ne darke ca do dalin jo shtatzane :P
    Ere mire mire

  7. #67
    Ju lutem me ndihmoni kam abortuar qe dy here, abortin e fundit e kam pas me 05.08.2007 dhe ma nuk po muj me jet.A mundet me kan shkaktar burri per abortet qe i kam pas se ai qe pese muaj eshte operuar nga :
    Dg:Varicocellae testis sin .Hernia ingunalis dex
    Opigattura venae spermatica op sec.Palomo-Rob
    Herniectomia et hernioplastica canalis ing.dex
    Ndryshuar për herë të fundit nga miki_al2001 : 17-09-2008 më 00:05

  8. #68
    Betimi i Hipokratit
    Anëtarësuar
    05-06-2004
    Postime
    1,081
    Citim Postuar më parë nga shema Lexo Postimin
    Ju lutem me ndihmoni kam abortuar qe dy here, abortin e fundit e kam pas me 05.08.2007 dhe ma nuk po muj me jet.A mundet me kan shkaktar burri per abortet qe i kam pas se ai qe pese muaj eshte operuar nga :
    Dg:Varicocellae testis sin .Hernia ingunalis dex
    Opigattura venae spermatica op sec.Palomo-Rob
    Herniectomia et hernioplastica canalis ing.dex
    Me sa kuptoj une ti ke pasur abort spontan (miscarriage).Ky eshte nje fenomen shume i shpeshte ne tremujorin e pare te shtatezanise.Rreziku eshte me i madh 12 javet e para.1ne5 barra perfundojne ne abort spontan.Kjo ndodh sepse veza e fertilizuar nuk arrin te zhvillohet normalisht.Shkaqet ne disa raste jane te panjohura.Sidoqofte ne rastin tend te rekomandoj te besh nje takim me mjekun gjinekolog dhe te beni te gjitha analizat se bashku me burrin..Nje nder shkaqet kryesore te tremujorit te pare eshte nga patologjite kromozomike(pra probleme gjenetike),pastaj nga semundje te eneve te gjakut,diabeti etj.Pra duhet te beni kontroll te detajuar dhe do ta gjeni shkakun.
    Ndersa ne rastin e burrit,ai ka vuajtur me varicocele te anes se majte .Kjo mund te jete shkak i infertilitetit(duke ulur nivelin dhe cilesine e spermes(low sperm count) nese nuk operohet.Operacioni shpesh eshte i sukseshem por jo gjithmone.Por fakti qe ti ke ngel me barre tregon qe mundesia me e madhe qe shkatare e abortit te jesh ti.Por nuk perjashtohet mundesia qe edhe ai te jete "fajtor".Une te keshilloj qe te takoni edhe nje urolog dhe ti beni nje analize spermes se burrit.
    The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

  9. #69
    i/e regjistruar Maska e Me^bind
    Anëtarësuar
    12-11-2004
    Vendndodhja
    diku ketu
    Postime
    56
    Kam dhe un nje pyetje...

    I lexova pergjigjet pothuajse te gjitha..

    Do shtroja pyetjen? Po personi qe nuk e di qe mund te ket ngelur shtatzan... per vec ketyre efekteve ka ndonje efekt tjetet per te menduar se ka ngelur shtatzane? Pergjigjet pe rte ber testin i lexova dhe ato i di. Po Po flasim pa bere keto lloj testesh.

    E dashura ime aktualisht, ka si fryrje barku dhe i eshte shtuar oreksi shume sidomos per cokollata dhe njekohesisht gjera te kripura , dhe ka disa dite qe e vjell ushqimin pasi e ha, ka pas dhe disa her ka then marrje mendesh, ndihet paksa si cuditshem dhe sillet paksa si cuditshem, puna eshte se qe te dy ne e pime cigaren, dhe ndonje here kerkon hapsire per ajer se sikur i meret fryma , dhe kerkon qe mos ti afrohem ne disa raste sepse sikur i zihet fryma thote.. ka filluar dhe nervozohet na pak qofte dhe per gjera te vogla. Ne jemi ruajtur, jo se kemi perdorur ndonje mberojtes po thjesht kemi qen te kujdesshem.

    Me gjith respektin nq se do mundeshit ju femra qe keni kaluar fazen e shtatzanise te me shpjegonit a kane keto efekte pasoje shtatzanine?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Me^bind : 01-10-2008 më 00:08
    Ne flasim gjuhen tuaj. Ne perkthejme idete tuaja.


    Amantya Communications!

  10. #70
    i/e regjistruar Maska e Aurena
    Anëtarësuar
    21-02-2006
    Postime
    30
    Citim Postuar më parë nga Me^bind Lexo Postimin
    Kam dhe un nje pyetje...

    I lexova pergjigjet pothuajse te gjitha..

    Do shtroja pyetjen? Po personi qe nuk e di qe mund te ket ngelur shtatzan... per vec ketyre efekteve ka ndonje efekt tjetet per te menduar se ka ngelur shtatzane? Pergjigjet pe rte ber testin i lexova dhe ato i di. Po Po flasim pa bere keto lloj testesh.

    E dashura ime aktualisht, ka si fryrje barku dhe i eshte shtuar oreksi shume sidomos per cokollata dhe njekohesisht gjera te kripura , dhe ka disa dite qe e vjell ushqimin pasi e ha, ka pas dhe disa her ka then marrje mendesh, ndihet paksa si cuditshem dhe sillet paksa si cuditshem, puna eshte se qe te dy ne e pime cigaren, dhe ndonje here kerkon hapsire per ajer se sikur i meret fryma , dhe kerkon qe mos ti afrohem ne disa raste sepse sikur i zihet fryma thote.. ka filluar dhe nervozohet na pak qofte dhe per gjera te vogla. Ne jemi ruajtur, jo se kemi perdorur ndonje mberojtes po thjesht kemi qen te kujdesshem.

    Me gjith respektin nq se do mundeshit ju femra qe keni kaluar fazen e shtatzanise te me shpjegonit a kane keto efekte pasoje shtatzanine?
    Nuk e ke cekur nese ajo i ka periodat apo i jane ndaluar tashme??
    Edhe mua me intereson kjo pyetje e besoj se dikush do te shenoje diqka qe di me gjeresisht.
    Hëna shpejt do të zhduket
    dhe netët do të mbeten pa të
    kurse ti në ëndërrimet e mia,përjetë
    perëndim s'do të kesh kurrsesi.

  11. #71
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Pse e mundoni veten duke kerkuar pergjigje.Cdo shtatezani eshte e ndryshme.Njera mund te kete shenja te ndryshme nga tjetra.Blini nje test dhe e merrni pergjigjen brenda 2-3 min.

  12. #72
    ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
    Anëtarësuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    Jabanxhi
    Postime
    1,899
    Jan disa,por me kryesoret do ndalesha te:

    1.Nderprerje e ciklit menstrual
    2.Te vjella
    3.Marrje mendesh

    Ose si e thot dhe kjo cupelina siper,eshte me e thjeshte dhe "Verteto & beso"

    Nqs i ka keto shenja,urime,e dashura apo nusja juaj,do te jet nje nene e ardhshme
    Ndryshuar për herë të fundit nga Dj-GabrieL : 04-10-2008 më 16:24
    Feel the pump √

  13. #73
    Citim Postuar më parë nga Me^bind Lexo Postimin
    Kam dhe un nje pyetje...

    I lexova pergjigjet pothuajse te gjitha..

    Do shtroja pyetjen? Po personi qe nuk e di qe mund te ket ngelur shtatzan... per vec ketyre efekteve ka ndonje efekt tjetet per te menduar se ka ngelur shtatzane? Pergjigjet pe rte ber testin i lexova dhe ato i di. Po Po flasim pa bere keto lloj testesh.

    E dashura ime aktualisht, ka si fryrje barku dhe i eshte shtuar oreksi shume sidomos per cokollata dhe njekohesisht gjera te kripura , dhe ka disa dite qe e vjell ushqimin pasi e ha, ka pas dhe disa her ka then marrje mendesh, ndihet paksa si cuditshem dhe sillet paksa si cuditshem, puna eshte se qe te dy ne e pime cigaren, dhe ndonje here kerkon hapsire per ajer se sikur i meret fryma , dhe kerkon qe mos ti afrohem ne disa raste sepse sikur i zihet fryma thote.. ka filluar dhe nervozohet na pak qofte dhe per gjera te vogla. Ne jemi ruajtur, jo se kemi perdorur ndonje mberojtes po thjesht kemi qen te kujdesshem.

    Me gjith respektin nq se do mundeshit ju femra qe keni kaluar fazen e shtatzanise te me shpjegonit a kane keto efekte pasoje shtatzanine?
    Quhet PREGNANCY TEST Gjithe ate kohe qe harxhove per te shkruar kete ketu do kishe shkuar te ndonje CVS, do e kishe blere testin, do kishe mberrit ne shtepi, ajo do e kishte bere testin, dhe tani do e dije nese do behesh baba se shpejti apo jo. Megjithate jepini duhanit te dy gjate kohes qe prisni te lexoni nga forumi....pffffffffff

    SOME PEOPLE SHOULD NEVER REPRODUCE!!!!!!!

  14. #74
    KuCoVaR Maska e Olimp
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    QS
    Postime
    484
    Citim Postuar më parë nga Dj-GabrieL Lexo Postimin
    Jan disa,por me kryesoret do ndalesha te:

    1.Nderprerje e ciklit menstrual
    2.Te vjella
    3.Marrje mendesh

    Ose si e thot dhe kjo cupelina siper,eshte me e thjeshte dhe "Verteto & beso"

    Nqs i ka keto shenja,urime,e dashura apo nusja juaj,do te jet nje nene e ardhshme

    Doja te korigjoja ne nje gje

    1. ndonej here ndodh qe femres i ndodhin zregullime dhe cikli mund te shndrohet nga normal psh se si di sakte nga 21 normale ne 2 muaj etj

    3. Femra gjate ardhjes se ciklit ne ditet e para (te pakten disa) kane marje mendsh per mos te thene qe disave u bie edhe te fiket...


    te tjera do te shtoja qe ka femra qe gjate ciklit kane edhe temp te brendshme
    etj etj


    une per vete do te zgjidhja testin si nje menyre te sakte dhe jo te prisja shenja etj etj


    PS: Merni testin degjoni mua edhe flini rehat te mos jeni me koke menjan mos e dashura eshte apo jo shtatzane
    Ere mire mire

  15. #75
    i/e regjistruar Maska e Me^bind
    Anëtarësuar
    12-11-2004
    Vendndodhja
    diku ketu
    Postime
    56

    .

    Citim Postuar më parë nga DeAdA Lexo Postimin
    Quhet PREGNANCY TEST Gjithe ate kohe qe harxhove per te shkruar kete ketu do kishe shkuar te ndonje CVS, do e kishe blere testin, do kishe mberrit ne shtepi, ajo do e kishte bere testin, dhe tani do e dije nese do behesh baba se shpejti apo jo. Megjithate jepini duhanit te dy gjate kohes qe prisni te lexoni nga forumi....pffffffffff

    SOME PEOPLE SHOULD NEVER REPRODUCE!!!!!!!


    Me vjen keq me pergjigjen qe me jeni drejtuar.

    Un e kam permendur qe e dime qe ka teste, por puna qendron qe un nuk mund ti thosha qe te blejme kete sepse ajo nuk e deshironte nje shtatzani ne kete kohe, dhe nuk doja qe partnerja ime ta merte per keq kete gje.
    E di qe pergjigja jote tjeter nq se do shkruash, mund te jet qe cfare me ndalon mua tja thoshja.. un ketu smund ti sqaroj te gjitha, thjesht kerkova nje pergjigje per cfare pyeta dhe jo per diskutime te tjera.

    shendet e te mira.
    Ne flasim gjuhen tuaj. Ne perkthejme idete tuaja.


    Amantya Communications!

  16. #76
    i/e regjistruar Maska e Besoja
    Anëtarësuar
    24-07-2008
    Vendndodhja
    Prrenjas, Shqiperi
    Postime
    3,260
    Shenjat e shtatzanesise jane keto:
    E para Keni bere seks
    E dyta Keni mbetur shtatzane
    E treta Fryhet barku
    E katerta Kjo tregon se keni mbetur shtatzane
    Shenja te tjera nuk ka.

  17. #77
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-02-2009
    Postime
    1
    Pershendetje te gjitheve...
    Une kam nje pyetje....Kam gati nje jave qe jam shume neper gjume,kam dhimbje ne fund te barkut (si terheqje ne fund te barkut),me eshte shtuar shume oreksi dhe gjithashtu gjate gjithe dites kam (me falni per shprehjen) gromesima....Dhimbjen e shpines e kam gjate gjithe dites....POR....bera nje test dhe me doli negativ.....Ka ndonje mundesi te jem shtatezene...???Ju lutem me ktheni pergjigje sa me shume te mundeni....Faleminderit!

  18. #78
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Abi, ka raste kur testi del neg. dhe kur je shtatzane.Beje prape dhe mundesisht ne mengjes.Shenjat e tua duken si shenja shtatzanie,por nuk i dihet.

  19. #79
    Erara humanum est Maska e kærlighed
    Anëtarësuar
    28-05-2005
    Vendndodhja
    Skandinavi
    Postime
    146
    Citim Postuar më parë nga Abi_VL Lexo Postimin
    Pershendetje te gjitheve...
    Une kam nje pyetje....Kam gati nje jave qe jam shume neper gjume,kam dhimbje ne fund te barkut (si terheqje ne fund te barkut),me eshte shtuar shume oreksi dhe gjithashtu gjate gjithe dites kam (me falni per shprehjen) gromesima....Dhimbjen e shpines e kam gjate gjithe dites....POR....bera nje test dhe me doli negativ.....Ka ndonje mundesi te jem shtatezene...???Ju lutem me ktheni pergjigje sa me shume te mundeni....Faleminderit!

    Pershendetje e nderuar.
    Shenjat qe i pershkrove nuk jane domosdo shenja shtatzanie, vecanerisht dhimbja e shpines vjen gjate trimestrit te fundit. Megjiate do te te rekomandoja te besh edhe nje test sa per siguri sepse ndodh qe testi te jete negativ nese behet shume afer menstruacioneve te fundit.
    Gjithe te mirat.

  20. #80
    KuMaNoVa Maska e strong_07
    Anëtarësuar
    06-01-2007
    Vendndodhja
    Ku sjeton ty
    Postime
    2,169
    Citim Postuar më parë nga Abi_VL Lexo Postimin
    Pershendetje te gjitheve...
    Une kam nje pyetje....Kam gati nje jave qe jam shume neper gjume,kam dhimbje ne fund te barkut (si terheqje ne fund te barkut),me eshte shtuar shume oreksi dhe gjithashtu gjate gjithe dites kam (me falni per shprehjen) gromesima....Dhimbjen e shpines e kam gjate gjithe dites....POR....bera nje test dhe me doli negativ.....Ka ndonje mundesi te jem shtatezene...???Ju lutem me ktheni pergjigje sa me shume te mundeni....Faleminderit!
    Keto shenja qe tu kan ofruar periodat mujore zakonisht para 10 diteve shfaqen keto shenja
    Nje gje thuaje:ZOT me ruaj prej MIQEVE se prej ARMIQEVE ruhem vet!!!!!!

Faqja 4 prej 8 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Kundra Ateizmit !
    Nga _Mersin_ në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 12-05-2011, 06:26
  2. Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 04-04-2009, 15:02
  3. Dy mënyra për ta njohur Krijuesin
    Nga abdurrahman_tir në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:31
  4. A duhen respektuar shenjat e mira/këqija?
    Nga aluando në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 26-09-2008, 17:29
  5. Shenjat e Kijametit
    Nga Shën Albani në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 26-02-2003, 12:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •