Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 13 prej 13
 1. #1
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime

  Barazia Gjinore,Njerzore dhe Prostitucioni!!!

  Barazia gjinore dhe njerzore, si “ėshtė” dhe si “duhet te jetė”…

  Barazia gjinore nė Evropė-Botė
  Ne gjithe boten sidomos ne evropen e perendimore flitet e perflitet per barazi gjinore ,d.m.th barazi te Mashkullit me Femrėn dhe vazhdimisht miratohen ligje dhe u drejtohen me sanksione ndaj atyre shteteve te cilat nuk kan arritur ta bejne kete gje… sa qe eshte bere e vetedijshme, se, pa kete atributė ,asnje shtetė evropian nuk mund te quhet shtet demokratik, dhe ne kete rast, ndaj qdo shteti I cili deshiron integrim ne BE ,I vuhet si kusht ky dispozicion, dhe patjeter duhet ta plotesoj kete kusht, I cili mėton drejt barazis gjinore :emancipimi I femres dhe miratimi I ligjeve priveligjuese ndaj saj…
  Evropa eshte e “vetedijshme” se qfar ka arritur deri tash, ka miratuar ligje dhe krijuar Kushtetuta dhe amandamente vetem e vetem per ta arritur kete ”Arritje te artė”
  Tani ne gjithė evropėn kjo gje pothuajse eshtė “Arritur”… ,eshte bere e mundur se qdo shtet te beje ndryshime ne te gjitha lamitė e jetes madje edhe ne jeten private te njerėzve, krejt kjo e arritur eshte bere falė nje imponimi ligjor nga te ashtuquajturit “Tė emancipuarit pėr te emancipuarit”

  Qdo ligjė ne lidhje me barazin gjinore ėshte imperativ…

  kjo ishte ajo qe eshte e shkruar dhe ajo qe ne gjuhen gramatikore quhet teori ,mirpo a qendron kjo ne praktikė ,a praktikohet ne jeten e perditshme barazia gjinore.
  Primare eshte te kerkohet kjo(praktikimi I ibarazis gjinore) nga ata(pushteti) qe miratuan keto ligje dhe shtiren se ia arriten qellimit te bejnė nje barazi gjinore dhe te sigurojnė nje pozitė te favorshme te femres ne shoqeri.

  Praktikimi I barazis gjinore
  Njėra nder dukurit apo fenomenet qe bien ndesh me parimet morale dhe njėherit edhe me parimet e baraziz gjinore te hartuara nga organet kompetente ligjore eshte edhe Prostitucioni.
  Prostitucioni ne shume shtete evropjane eshte I legalizuar ,dhe qfarė eshte mė qudira se Prostitucioni eshte I legalizuar apo legjitim ne ato vende qe pretendojn dhe proklamojnė kah Barazia gjinore konkretisht emanipimin e femres,dhe ato vende apo shtete te cilat jan ne kete kontraks, nuk jan ne Azi apo ne Afrik por ne mes te evropes,tek “Te emancipuarit”.
  Tek ato vende qe lindi demokracia dhe u zhvillua dhe qe pretendojnė te mbajnė atė demokraci edhe me tutje …
  Njera nder keto vende janėjermania,Holanda dhe e terė BE-ja…

  Gjermania eshte njera nder keto shtete qe filloi dhe zhvilloi demokracin,dhe tash ka legalizuar Prostitucionin …

  Ne kampionatin botėrorė ne Futboll,ne vitin 2006 shteti gjerman ne bashkėpunim me bundesliga(federaten e futbollit)angazhoi nga e tere evropa mbi 30.000 Prostituta ,te cilat I perdori per ti zbavitur “sportėdashesit” gjatė ketij kampionati futbolli,dhe nder keto “Fatlume”(prostituta) ishin edhe femrat prostituta nga shqipria…

  Barazia gjinore dhe Prostitucioni
  Prostitucioni eshte dukuria(tek disa shtete “institucioni”)qe direkt bie ndesh me barazin gjinore,ku dihet mjaft mire se ,objekt I Prostitucionit ėshte femra dhe sherbimet(sexuale) e saja…

  Ne Prostitucion femra ėshte nje copė mishi(mall-merx-lat)nė shitje,nganjeher edhe falas,ndersa konsumatorė eshte Mashkulli…

  Prostitucioni eshte I legalizuar gati ne tere evropen ,qe dotė thotė se Prostitucioni ndryshe mund te quhet edhe nje Institucion I rregulluar me norma juridike pozitive…
  Ky institucion ka raste qe ne disa vende te mos jetė legal d.m.th edhe te perndjeket nga policia ,sepse disa shtepi publike nuk jan te regjistruara ne librat perkatės te komunės perkatse,qellimi I regjistrimit te tyre eshte, qe te paguajn tatime apo taxa ndaj shtetit dhe pėr kete perndjeken dhe konsiderohen ilegale dhe sipasojė nuk licencohen nga shteti dhe nuk I ipet licenca e punės,pse??? …sepse nuk eshte pagues I rregullt tatimeve apo taxave…

  D.m.th nga kjo po nxjerret nje fakt I cili deshmon se institucioneve administrative dhe vetė shtetin nuk e brengos fakti se morali dhe personaliteti I femres po zhytet nėn dhee dhe po shkatrrohet dinjiteti I saj…por shtetit po I interesoaka vetem tatimet apo taxat nga fitimet qe bejnė ato femra me sherbimet e tyre te ndyra …

  Prostitucioni dhe karakteri I femres
  Prostitucioni si institucion I legalizuar apo I ileglizuar ,bie ndesh me vlerat dhe me personalitetin, karakterin dhe moralin e krijeses se quajtur Femėr,sa qe femra si objekt dhe subjekt I ketij instistucioni barazohet me nje vegel shfrytezimi apo skllave ,besa edhe me nje send (rres-lat) e cila eshte ne qarkullim ndermjet paleve…

  Tash kur u sqarua se qfar eshte Prostitucioni dhe sa qfar pozicioni ka femra dhe njeriu ne pergjithėsi ne kete ndytėsire(ne prostitucion),dhe eshte jo normale apo absurde te flitet dhe kontestohet per jodiskriminim te femres ne kete rast…

  Si perfundim I ketij shkrimi I cili iu eshte perkushtuar baraziz gjinore ,ia vlen te shtohet se shtetet evropjane nuk jan ,ato shtete te cilat ne realitet jan ato qe pretendojn NE BARAZI GJONORE,te cilat mundohen te I keshillojnė shtetet me te varfėra dhe jo te zhvilluara(kosoven dhe shqipėrin dhe vendet tjera)vijnė dhe na llomotisin ,O.J.Q dhe O.Q (oraganizata(jo)qeveritare) dhe fondacione/shoqata diskriminuese,te cilat vijnė dhe na flasin per emancipimin e femres .

  Si duhet te jetė:

  Femra shqiptare ishte e shenjėt,ėshtė dhe do jetė e shenjėt…
  keshtu qe nuk kemi nevojė per keshilla nga “Te emancipuarit” evropjanė nga perendimi…

  “Tek shqiptari Nena dhe Motra janė sinonime te Nderit dhe nderi per shqiptarin ėshtė pikė e ndjeshme”
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 2. #2
  Texas Ranger Maska e Clauss
  Anėtarėsuar
  19-06-2003
  Vendndodhja
  Athens
  Postime
  1,486
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  nje artikull shume interesant. presim me padurim pjesen e dyte ku do analizohen (ma pret mendja) keto probleme ne lidhje me vendet e tjera te botes si psh Lindja e Mesme.
  You were meant for me. Perhaps as a punishment.

 3. #3
  zhapik buster Maska e drity
  Anėtarėsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,239
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga fisniku-student
  Barazia gjinore dhe Prostitucioni
  Prostitucioni eshte dukuria(tek disa shtete “institucioni”)qe direkt bie ndesh me barazin gjinore,ku dihet mjaft mire se ,objekt I Prostitucionit ėshte femra dhe sherbimet(sexuale) e saja…
  Ai qe ka shkruajtur kete artikull nuk ja ka haberin fare nga seksualiteti i femres, i cili eshte i ndryshem nga ai i mashkullit.

  Ky ndryshim mbart dhe pergjigjen se perse nuk kemi (dhe ka gjasa qe kurre mos kemi) nje prostitucion mashkullor te te njejtave permasa si ai femeror; Per arsyen e thjeshte se kerkesa nuk egziston.
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 4. #4
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga drity
  Ai qe ka shkruajtur kete artikull nuk ja ka haberin fare nga seksualiteti i femres, i cili eshte i ndryshem nga ai i mashkullit.

  Ky ndryshim mbart dhe pergjigjen se perse nuk kemi (dhe ka gjasa qe kurre mos kemi) nje prostitucion mashkullor te te njejtave permasa si ai femeror; Per arsyen e thjeshte se kerkesa nuk egziston.
  pershendetje...

  kete ndryshimin qe ke permendur ,qe nuk ia kam haberin ,me intereson se cili eshte ai ndryshim...
  nese e ke fjalen per ndryshimin ndermjet femres dhe mashkullit ne prostitucion,ateher ,ky eshte ndryshimi:

  1.femra eshte Malli
  2.mashkulli eshte blersi apo konsumatori
  3.prostitucioni eshte tregu(shitblerja-emptio venditio)


  prostitucioni tek mashkulli mund te jetė vetem nese existon kerkesa dhe oferta...
  mashkulli ne prostitucion nuk ka existuar me parė ndoshta ne te ardhmen ....mirpo pak e besueshme...sepse kerkesa nuk existon...

  nuk jam ekonomist me profesion por jurist ,megjithatė ndoshta ia qellova pakė
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 13-07-2007 mė 04:27
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  1.femra eshte Malli
  2.mashkulli eshte blersi apo konsumatori
  3.prostitucioni eshte tregu(shitblerja-emptio venditio)
  Ne boten arabo-islamike dhe ne rrethet shoqerore te prapambetura (per shkak te injorances) kudo ne bote:
  1. femra eshte skllavi (permendim ne kete pike talebanet)
  2. mashkulli eshte skllavo-pronari (-ditto-)
  3. prostitucioni eshte botekuptimi fetar (permendim suksesin e fuqise se dogmes perkatese permbi gjykimin e shendoshe).

  Fisnik, shoh qe tundohesh te besh kontrastime te shoqerive perendimore ne menyre qe te nxjerresh madheshtine e ndonje civilizimi te erret apo te perenduar. Por kete e ben gabim, duke goditur te paren ne favorin tend. Ky keqperdorim i arsyetimit nuk ben gje tjeter vecse sjell humor ne teme.
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 6. #6
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Barazia njerzore

  Barazia racore dhe klasore !!!

  Si ėshtė ,dhe Si duhet te jetė!!!

  Barazia racore
  Origjina besohet te jetė ne kohen kur disa shtete te medha evropjane-amerikane, kolonionizuan disa vende Afriko/aziatike dhe me ushtrimin e dhunes qe diktuan ndaj popujve te racave jo tė bardhė dhe futjen e tyre ne roberi dhe pothuajse gjendjen e tyre e barazuan ne vegla pune dhe I shfrytezuan si skllavė. Dhe si rrjedhim nga kjo histori eshte krijuar urrejtje e ndersjellet , mirpo kjo dukuri ne ditet e sotme ka filluar te zhduket por akoma eshte duke vazhduar, mirpo ne permasa me te vogla…
  Tash raca jo e bardhė ka krijaur ne urrejtje ndaj races se bardhė ,dhe raca e bardhe eshte vazhdimisht ne nenqmimin e tyre ,dhe madje ne ditet e sotme ne fushat sportive racizmi eshte mjaft prezent…
  Institucionet qe po mirren me kete problem jan mjaft agresive dhe sanksionet jan te renda dhe ne veprat raciste jan te inkriminuara si vepra te renda penale ne te gjitha kodet penale…

  Si duhet te jetė… kjo dukuri duhet te sanksionohet ashpėr,eshte e rrezikshme dhe konsiderohet si katalizator I luftėrave te dhimbshme,te cilat jan te paparashikeshme,prandaj duhet ti kushtohet kujdes I veqant tretmanit ndaj kesaj dukrurie te rrezikshme …

  “luftėrat e racore dhe fetare konsiderohen si lufterat te cilat kan karakter te thellė emocional”

  Barazia klasore
  Si eshte- Barazia klasore e perfshin ne nje vijė apo ne nje rang te varfėrin dhe te pasurin,te diturin dhe te paditurin apo te shkolluarin me te pa shkolluarin,te fortin me te dobėtin dhe barazia skllavit(robit) me te liruarin…

  Si duhet te jetė- kjo llojė barazie eshte mjaft e nderlikuar dhe realisht nuk mund te existoj ne shumė raste,arsyeja eshte sepse gjatė perpjekejeve per kete lloje barazie cenohet personaliteti dhe puna e tij.
  Shembull: nje njeri qe prej femijeris e deri ne kohen e pjekuris apo gjatė terė jetes ka investuar ne edukimin dhe arsimimin e tij,ne menyre qe te behet I ditur dhe profesionalizohet ,dhe eshte e pa drejtė per kete qe nje njeri qe nuk e ka dashur shkollen dhe eshte sjellur rrugeve dhe nuk ka dashur te edukohet dhe te behet I ditur dhe te profesionalizohet ne ndonje sfer te jetes , dhe ky person te barazohet me te nuk eshte e drejte dhe nuk mund te funksionojė,dhe eshte e arsyeshme qe keta persona nuk kan tretman te njejtė ne shoqeri dhe nuk mund te jenė te barabartė…
  Ndersa nje I varfer dhe I pasur duhet te jenė te barabartė sepse per tu arritur pasuria ndikojnė shumė faktorė:aftesia psikiko/fizike dhe baza apo lenda (p.sh toka apo ndonje luajtshmeri apo paluajtshmeri tjeter) dhe resurse tjera ekonomike dhe per ata qe besojnė ne Zot rrėski nga Zoti,d.m.th. dallon rasti prej fitimit te dituris dhe pasuris sepse per te fituar dituri duhet te kesh vetem aftesi psiqike,ndersa per fitimin e pasuris perpos qe duhet ti kesh ato dy cilėsi te nevoitet edhe baza apo ndenje resursė ekonomik d.m.th eshte me e veshtire per te arritur nje pasuri se sa nje dituri…
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 13-07-2007 mė 04:38
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 7. #7
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga Borix
  Ne boten arabo-islamike dhe ne rrethet shoqerore te prapambetura (per shkak te injorances) kudo ne bote:
  1. femra eshte skllavi (permendim ne kete pike talebanet)
  2. mashkulli eshte skllavo-pronari (-ditto-)
  3. prostitucioni eshte botekuptimi fetar (permendim suksesin e fuqise se dogmes perkatese permbi gjykimin e shendoshe).

  Fisnik, shoh qe tundohesh te besh kontrastime te shoqerive perendimore ne menyre qe te nxjerresh madheshtine e ndonje civilizimi te erret apo te perenduar. Por kete e ben gabim, duke goditur te paren ne favorin tend. Ky keqperdorim i arsyetimit nuk ben gje tjeter vecse sjell humor ne teme.
  jo dashamire

  keto probleme jan dhe diskutohen vetem tek te "emancipuarit"...(evropjanet)
  tek te emancipuarit velersohet femra ne kete menyre ,sepse femra tek bota islame ka pozit te priveligjuar...mos ke dert ,por qaje hallin tek evropjanet te cilet kinse e rrespektojn femren e zbukurojn dhe pastaj e shesin ne menyre institucionale si nje mall i rendomtė
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  sepse femra tek bota islame ka pozit te priveligjuar
  Mund te jap shume shembuj ku femra ne boten islame nuk eshte e privilegjuar. Nje rast qe me erdhi shpejt nder mend: ne Arabine Saudite, femres nuk i lejohet t'i jape makines. Kete e quan privilegj ti?
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 9. #9
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga Borix
  Mund te jap shume shembuj ku femra ne boten islame nuk eshte e privilegjuar. Nje rast qe me erdhi shpejt nder mend: ne Arabine Saudite, femres nuk i lejohet t'i jape makines. Kete e quan privilegj ti?
  nuk mund te velersohet privilegji ndaj femres vetem ne kete aspekt sepse jeta nuk mund te velersohet vetem ne vozitje te makines...ka gjera me te vlefshme dhe nuk e shof kete si nje diskriminim te rend...

  mirpo edhe kjo eshte njera nder privilegjet e femres ,sepse ligji e parasheh qe edhe nepermjet kesaj te mbrohet karakteri i femres ,sepse femra mund te demtohet ...

  dhe njera prej demtimeve te personalitetit te femres eshte qe ka shume mundesi qe femra te demtohet moralisht apo te abuzohet gjat udhetimit e vetme ne rruge ,ne rast te prishjes se makines dhe keshtu vie ne shprehje gjithmon femra si objekt epshi ndaj te tjereve etj...


  d.m.th kryesisht ky qe ke permend ka karakter mbrojtes te personalitetit femres...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 13-07-2007 mė 04:57
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  mirpo edhe kjo eshte njera nder privilegjet e femres ,sepse ligji e parasheh qe edhe nepermjet kesaj te mbrohet karakteri i femres ,sepse femra mund te demtohet ...
  d.m.th kryesisht ky qe ke permend ka karakter mbrojtes te personalitetit femres...
  Se pari, e permenda shembullin specifik per te hedhur poshte ndonje pergjithesim qe mund te dale nga postimet e tua.

  Se dyti, ky qe kam cituar nga ty eshte nje arsyetim absurd, sepse nuk mund te justifikosh nje ligj duke marre buzet e femrave arabe e t'i levizesh si te duash. Gjithashtu, nuk mund te cilesosh nje shoqeri si te emancipuar duke justifikuar ligjet e saj ne baze te gjykimit tend subjektiv (pra, ashtu siē do te doje ti te ishte). Ne qofte se keto jane perkufizimet e tua per nje shoqeri te emancipuar, atehere ky eshte postimi im i fundit ne kete teme.
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 11. #11
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  po te mos ishte islami ti dhe unė do existonim fare ...

  sepse islami ishtye ai parandaloi nje gje te tillė...
  ndaloi varrosjen e femrave te posalindura ,qdo femer qe lindte ne kohen e injorances te posalindurit femra varroseshin te gjalla sepse konsideroheshin turpi i familjes ...
  islami ishte ky qe ndaloi kete ....

  pastaj deri vonė ne te gjitha legjislacionet evropjane femra ishte e diskriminuar ne qeshtjen e tashegimis ...ishte e pabarabart me burrin ....
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 12. #12
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga Borix
  Se pari, e permenda shembullin specifik per te hedhur poshte ndonje pergjithesim qe mund te dale nga postimet e tua.

  Se dyti, ky qe kam cituar nga ty eshte nje arsyetim absurd, sepse nuk mund te justifikosh nje ligj duke marre buzet e femrave arabe e t'i levizesh si te duash. Gjithashtu, nuk mund te cilesosh nje shoqeri si te emancipuar duke justifikuar ligjet e saj ne baze te gjykimit tend subjektiv (pra, ashtu siē do te doje ti te ishte). Ne qofte se keto jane perkufizimet e tua per nje shoqeri te emancipuar, atehere ky eshte postimi im i fundit ne kete teme.
  nuk te obligoj te shkruash dhe as qe e kam postuar kete temė per ty....

  por thjesht nese ky eshte postimi u juaj i fundit ...

  lutja e fundit : rregullojeni qeshtjen prostitucionit nese ia mabn anen te emancipuareve ...nese nuk jeni ne gjendje te justifikoni kete absuditet ateher nuk te lejohet dhe nuk ju lejohet te flisni per barazin gjinore...

  sepse nuk ju takon
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 13. #13
  zhapik buster Maska e drity
  Anėtarėsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,239
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga fisniku-student
  pershendetje...

  kete ndryshimin qe ke permendur ,qe nuk ia kam haberin ,me intereson se cili eshte ai ndryshim...
  Mashkulli eshte i programuar te perhape genet e tij sa me shume te jete e mundur, pak rendesi ka se me ke (natyrisht i kufizuar ne te njejten specie, lol). Ndersa femra eshte e programuar te zgjedhe oferten me te mire.

  Mashkulli eshte i programuar te kerkoje sasine, ndersa femra cilesine.

  per shembull, nxirr Bruce Willis-in si zhigolo, dhe do ta shikosh se si do turren te gjitha ne rradhe

  Nuk eshte ndryshim social por fiziologjik.
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

Tema tė Ngjashme

 1. Barazia gjinore, Shqiperia e '87-ta
  Nga Conquistador nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-11-2008, 22:07
 2. T’u japim grave njė shans - Barazia gjinore
  Nga Fiori nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-02-2007, 00:31
 3. Shteti dhe Individi ne Islam.
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 17-12-2005, 07:55
 4. Gruaja nė Islam
  Nga Acid_Burn nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 22-08-2005, 09:39
 5. Barazia e burrit dhe gruas ne shoqerine shqiptare
  Nga vullnet_a nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 12-11-2003, 03:35

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •