Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Perjashtuar Maska e SHEMSHIR
  Antarsuar
  20-05-2007
  Postime
  42
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pozita e gruas dhe familjes nga kndvshtrimi i Imam Aliut (r.a)

  Pozita e gruas dhe familjes nga kndvshtrimi i Imam Aliut a.s

  Hazreti Aliu a.s. si nj personalitet i madh i islamit, gruas dhe familjes i ka kushtuar nj vend t posam. N fjalt e muara, dhe po ashtu nga jeta e prbashkt e Aliut me hz. Fatimen, mund te kuptojm mendimin e tij n lidhje me pozitn e gruas. Gjat ktij programi do ti hedhim nj vshtrim pozits s gruas nga mendimi i imam Aliut a.s.. Vazhdoni t qndroni me ne.

  Gruaja sht nj krijes e but, me ndjenja dhe emocione t forta, q e ka krijuar Zoti q t mbaj mbi supe nj pjes t prgjegjsis s edukimit dhe arsimimit t shoqris dhe t hedh hapa drejt prsosmris. Zoti gruan e cila sht pasqyr e bukuris s Zotit, e ka krijuar dhe at e ka br burim pr qetsimin e burrit, po ashtu gruaja duhet q me mshirn e saj t ruaj dashurin e shtpis dhe familjes.

  Imam Aliu a.s. ka thn: Gruaja sht nj lule me er t kndshme. Ku sipas ksaj fjal mund t msojm se gruaja sht e njjt me lulen dhe t cils patjetr duhet ti kushtohet kujdes me qllim q t ruaj ern dhe butsin e vet q posedon, dhe n t ardhmen t mund t krijoj dhe t mbaj t bukur vatrn e familjes. Pr shkak t pozits dhe vlers q i kushton islami gruas, jan dhn shum shpjegime dhe porosi t shumta pr respektin dhe dashurin ndaj gruas. Feja islame, gruan e konsideron sepse sht grua dhe ka pozit t lart. Imam Aliu a.s. duke transmetuar nj hadith nga Profeti thot: "Respektin ndaj grave duhet ruajtur, kshtu q t gjith njerzit e lart dhe fisnik kan konsiderat dhe respekt pr ato, prve njeriut t keq dhe injorant. Ai njeri madhshtor, pra Imam Aliu a.s. n nj fjalim tjetr duke madhruar respektin dhe pozitn e lart t nns thot: N qoft se nj fmij dshiron tia kthej borxhin e dashuris s nns, ai nuk mundet tia laj at as nj dit t shtatznis s saj.

  N shoqrin arabe t para islamit gruaja dhe gjinia femrore n prgjithsi nuk respektohej fare, po ashtu nse dikujt i lindte nj vajz ai e varroste at t gjall. Por pas ardhjes s Islamit me prpjekjet e Profetit Muahmmed s.a.v.s., n shoqri u bn ndryshime t mdha rreth pozits s gruas dhe n at shoqri erdhn tradita tjera ku gruaja zinte nj pozit t lart dhe t mueshme n mesin e njerzve. I drguari i Zotit sa her q e shihte vajzn e vet t nderuar, hz. Fatimen, tregonte respekt t madh pr te dhe e puthte n ball. Zakonisht respekti dhe konsiderata pr gruan sht theksuar me t madhe n traditn dhe thniet e Ehli Bejtit t Profetit, ashtu edhe si thekson hz. Aliu se: Vajza sht bukuri dhe dhunti, kurse djali sht mshir. Kshtu q bukuria apo dhuntia kan shprblim, kurse nga mshira krkojn llogari. Kur shokt e pyetn se do t thot kjo, Imam Aliu iu prgjigj: Ai i cili ka vajz ka edhe ndihmn, bereqetin dhe faljen e Zotit.

  Njra ndr shtjet q t mdhenjt e islamit e kan potencuar me t madhe n lidhje me gruan sht edhe ruajtja e gruas nga dmtimet shpirtrore dhe fizike. Aktualisht n kohn ton nuk i kushtohet rndsi t madhe nj fakti t ktill, pr at dhe hasin shum gra t cilat jan viktim e amoralitetit. Antoni Gidenz, nj sociolog perndimor, prdhunimin e gruas n shoqrin perndimore e paraqet si dika t zakonshme. Sipas tij, ky fenomen n perndim i ka shqetsuar me t madhe grat q punojn jasht shtpis.

  Zonja Johana Ridly, nj gazetare angleze n lidhje me dhunn ndaj grave n Amerik, thot: do dit shum gra bien viktim e dhuns s burrave apo partnerve t tyre dhe po ashtu vriten nga ta. Statistikat e ngjarjeve t tilla jan rritur shum pas ngjarjeve t 11 shtatorit. N shoqrit sikur ajo amerikane, grat akoma jan objekt i dhuns, detyrohen t zhyten n amoralitet dhe keqprdoren pr gjra t ndryshme.

  Aliu a.s. pr t ruajtur dinjitetin e gruas dhe pr t penguar dmtimin psikik dhe fizik t saj ka paraqitur disa mnyra. Sipas tij, gruaja duke ruajtur personalitetin dhe dinjitetin e saj mund t merret me aktivitete ekonomike, politike dhe shoqrore dhe po ashtu t pengoj dhunn e t tjerve. Ai, grat i porosit q kur t paraqiten n shoqri dhe kur ti kryejn prgjegjsit e tyre shoqrore t ruajn moralin e tyre dhe t veshin rroba t prshtatshme. Prandaj dhe ajo me gjith kt kujdes e ruan respektin dhe pozitn e muar t saj n at shoqri.

  Turpi dhe pastrtia edhe pse pr t gjith sht dika e mir dhe e lavdruar, por pr grat edhe m e muar dhe m e nevojshme. Kur shfletojm prmbledhjen e fjalve t Imam Aliut, pra Nehxhul Belagan, n ligjratn 474 lexojm: Shprblimi i dshmorit q ka rn n rrug t Zotit nuk sht m i madh se shprblimi i njeriut t moralshm, ngase ka fuqi t mkatoj dhe nuk e bn nj gj t ktill. Po ai individ i moralshm sht njri prej engjjve t Zotit. Sot n shum pjes t bots grat ruajn pastrtin dhe pozitn e tyre t lart njerzore. Nadja sht prej nj familje aziatiko-angleze e cila studion mjeksin. Ajo pr vete ka zgjedhur mbulesn islame dhe n lidhje me kt thot: Un si nj grua ruaj turpin dhe moralin tim. Mbulesa islame mua m ndihmon q t ruhem nga rreziqet q mund t lindin n shoqri. Nadja me nj fytyr t qet dhe e vendosur thekson: Krenohem me at q shembuj t jets sime kam hz. Aliun dhe hz. Fatimen.

  Hz. Aliu a.s. tri epitete si, respektin apo moralin, kujdesin dhe llogarin, i ka konsideruar si karakteristika t rndsishme t gruas myslimane. Nga kto fjal t hz. Aliut kuptojm se gruaja n shoqri duhet t ruaj respektin e saj dhe t ruhet nga zemrat e smura t disa burrave. Ai gjithashtu porosit q gruaja n shoqri duhet t jet e kujdesshme, e shkatht dhe e menur, me qllim q at t mos e keqprdor ndokush dhe t mos shihet me nj sy t keq n shoqri. Hz. Aliu a.s. gjithashtu nj tjetr epitet t gruas e paraqet llogarin dhe porosit q gruaja myslimane duhet t jet e sakt dhe e prpikt n llogari, sepse me kt ia ruan pasurin dhe nderin e burrit t saj. Kshtu q mund t thuhet se n qoft se nj grua i ruan kto tri epitete, pra respektin apo moralin, kujdesin dhe llogarin, ather ajo si n shpi si n shoqri mund te hedh hapa t rndsishm dhe sht e lir t merret me do profesion t ligjshm. T dashur miq n programin tjetr do t flasim pr rndsin e familjes dhe ndikimin e gruas n te. Ju prshndesim dhe ju lejm n mshirn e Zotit t Madhrishm.

  ***********

  Martesa dhe krijimi i familjes sht nj domosdoshmri dhe nevoj q njerzit nprmjet saj mund t arrijn n prsosmri. Pa dyshim se lidhja n mes antareve t familjes sht shum e rndsishme dhe ka ndikim t madh n shoqri. Sot jemi dshmitar t asaj se disa teoricien perndimor kan shprehur shqetsimet pr shprbrjen e familjes apo rritja e familjeve me nj bashkshort, burr ose grua, kshtu q i kan hyr nj prpjekjeje serioze pr t gjetur rrugzgjidhjen e ktij fenomeni mjaft tragjik. Adam Borsova, shkrimtar dhe studiues i shtjeve shoqrore n Amerik, n lidhje me kt thot: Sipas studimeve t kryera, familjet e sotme t cilat krijohen pa martes legale, nuk jan burim i qndrueshm pr ti orientuar fmijt dhe po ashtu kto familje nuk munden q ti japin nj form t dshiruar ndrgjegjes s ktyre fmijve. Kto familje jan duke shkuar drejt shprbrjen dhe devijimit. Aktualisht 32 % e fmijve lindin n forma ilegale, n kohn kur ky numr n vitin 1970 ishte vetm 11 %. Prandaj dhe jemi duke jetuar n nj periudh shum t vshtir.

  Feja islame, familjes i kushton nj rndsi t veant. Burri dhe gruaja, do njri kan nj rol t posam n sistemin shoqror, fetar dhe n edukimin e familjes. Roli i rndsishm i gruas myslimane n familje sht q t kujdeset pr punt e brendshme t familjes dhe t ket nj interesim pr kt prgjegjsi aq shum t rndsishme. Hz. Aliu ka theksuar n lidhje me kt rol t gruas dhe ka thn: Gruaja sht kujdestare dhe prgjegjse e shtpis dhe e burrit t saj. Ajo me an t kontrollit dhe kujdesit n shtpi mundet q t krijoj nj mirkuptim t jashtzakonshm n shtpi, q n t, t mbizotroj suksesi, lumturia dhe gzimi familjar.

  Sipas Imam Aliut, gruaja n familje ka nj rol shum specifik dhe t rrezikshm. Amvisria dhe kujdesi pr fmijt dhe edukimin e tyre, krkon nj prpjekje dhe durim t jashtzakonshm. Natyrisht q prgjegjsia e nns sht prgjegjsia m e shenjt dhe m e bukur pr nj grua, dhe prpos nj nne sakrifikuese dikush tjetr nuk mund ta kryej kt detyr. N kt mes, n kohn kur Profeti i Zotit, Muhammed s.a.v.s., i ndan prgjegjsit e shtpis mes hz. Fatimes dhe hz. Aliut, secilin e detyron me punt q prkojn me veorit e burrit dhe gruas. Aliun e detyron me punt e jashtme, kurse Fatimen e udhzon q t kujdeset pr shtpin dhe edukimin e fmijve. N kt rast, hz. Fatimja gzohet shum nga kjo ndarje e drejt q sht n koordinim me mundsit e gruas dhe e falnderon Zotin.

  Nj rol tjetr i rndsishm i gruas n familje sht besnikria mbajtja e sekretit t burrit t saj. Besnikria dhe drejtsia jan elementt kryesore pr mbajtjen e familjes dhe po ashtu bhet shkak pr trheqjen e burrit dhe gruas ndaj njri-tjetrit, kshtu q n mesin e tyre sjell nj sjellje dashurie dhe sentimentale. sht normale q gruaja dhe burri i prkasin dy familjeve t ndryshme, ku zakonisht n mesin e tyre ekzistojn dallime kulturore dhe tradicionale. Krijimi i mirkuptimit n mes ktyre dy individve krkon prpjekje dhe sakrific t madhe. Sidomos n kt rast gruaja ka nj rol m kritik n shtjen e mbajtjes s familjes. Ndoshta pr kt arsye t mdhenjt e fes, sjelljen e mir t gruas dhe zbatimin e rregullave bashkshortore nga ajo, e kan konsideruar n nj grad me rnien dshmor n rrug t Zotit. Dmth. nj bashkshorte e mir dhe sjellja fisnike e saj me burrin e vet sht sikur nj lufttar q lufton n rrugn e All-llahut xh.sh..

  Aliu a.s. i prdorte t gjitha mundsit e tij q njerzve n shoqri tia shpjegoj vlerat e gruas me qllim q ata ta din se gruaja, si shtylla e familjes, m shum se do gj tjetr krkon dashuri, kshtu q n asnj kundr saj nuk duhet t prdoret dhun dhe sjellje t palakmueshme. Hz. Aliu thoshte: Burri i cili e mundon gruan e tij, as namazi dhe as nj pun e mir nuk i pranohet te Zoti i Madhrishm. Ky lloj i burrave do t hyjn t part n zjarr t xhehenemit. Aliu a.s. gjithashtu thoshte: do njri q familjes s tij i bn keq, m nuk shpresohet se ai i bn mir dikujt tjetr. Me nj shprehje tjetr, nj person i ktill n prgjegjsit tjera shoqrore, madje edhe n jetn e tij private nuk sht i sinqert dhe besnik. Pr arsye se gruaja sht me ndjenja dhe sentimentale, burri duhet t mbshtet te ajo n rast se dshprohet apo prballet me ndonj pa sukses. Prandaj dhe burri duhet t gjej prehje dhe qetsi shpirtrore n rrezet e ndjenjave dhe dashuris s gruas.

  Shumica e problemeve familjare burojn nga fakti se njri prej bashkshortve, burri apo gruaja, prpiqet q tjetrit tia imponoj nj gj apo dshir. Ndonjher mosmarrveshjet n mes burrit dhe gruas lindin pr gjra sekondare, t parndsishme dhe pr disa dshira t palogjikshme t gruas apo burrit. Imam Aliu, dshirat e palogjikshme dhe t parndsishme t burrit dhe gruas i ka quajtur t dmshme dhe ai nga burri dhe gruaja krkon q ta dashurojn dhe respektojn njri tjetrin, t mos i imponojn njri-tjetrit gjra t kota dhe t mos e lndojn njri tjetrin.

  Imam Aliu me gruan e tij hz. Fatimen ka jetuar vetm 9 vjet, por ka jetuar n dashuri dhe mirkuptim. N kohn kur e pyetn n lidhje me bashkshortsin e tij, ai u prgjigj: Zotin e kam dshmitar se asnjher nuk e kam hidhruar Fatimen dhe asaj asnjher nuk i kam imponuar asgj. Edhe Fatimja mua asnjher nuk m ka hidhruar dhe asnjher nuk m ka kontrolluar dhe nuk m ka inspektuar pr asgj.

  Pa dyshim se qllimi kryesor i martess sht krijimi i familjes dhe krijimi i qetsis fizike dhe shpirtrore t gjeneratave. Pr kt arsye shembujt q duhet marr parasysh n zgjedhjen e iftit duhet t bazohen n krijimin e nj familje t shndosh dhe t lumtur. Aliu a.s. n lidhje me kt fakt ka prezantuar shum shembuj, njri prej tyre sht q burri dhe gruaja t meritojn njri tjetrin. Psh. q t dy t ken nj gjuh t prbashkt, t ken nivele t njjta, besimi dhe mendimet e tyre te jen t prafrta, kshtu q t prsosin njri tjetrin. Ashtu si thot edhe ai: Besimtari i prngjet besimtarit. N nj vend tjetr thot: do burr t krkoj nj grua q i prngjan atij dhe kan veti t prbashkta. Po ashtu edhe gruaja duhet t krkoj nj burr i cili i ngjan asaj. Sipas fes islame, t qenit t ngjashm burri dhe gruaja dmth, ata ti prkasin nj kulture, nj edukate, personaliteti dhe po ashtu pjest e trupit ti ken t barabarta. N kt mes edhe veorit si mosha dhe talenti mund t jen elemente q personi mund ti krkoj nga partneri i tij.

  N kt mnyr, sht e udhs q burrat dhe grat para se t martohen t msojn dhe ti zgjidhin kushtet e parashtruara dhe t zgjedhin partnerin q m s shumti i ngjan atyre. Andaj dhe n prgjithsi me zgjedhjen e drejt t bashkshortit, dhe po ashtu me sakrific, devotshmri dhe dashuri mund t krijohet nj ambient i qet, i shndosh, dhe mund t bhet shkak i suksesit t iftve dhe fmijve.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-06-2005
  Postime
  298
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Cka ka te bej kend veshtrimi i gruas nga Aliu me problemet shoqerore qe ka ne amerik apo gjetiu ne perendim.Ndermjet tyre jan 1400 vjet,apo mos edhe ju si Historija e Enver Hoxhes ( historija e shqipris,botim 56) qe asht tue fol per mardhanjet shoqerore te familjes parahistorike dhe e argumenton se ata sdinin si ta rregullonin ,se vetem partija e punes asht ajo qe din me rregullua kto probleme,ju lutem kur jeni tue fol per Aliun ,folni per te,besimin e tij,qendrimin shoqeror apo politik/social, dhe hiqnu perrallave, tjera.Se na lodhet me keso perrallash.

Tema t Ngjashme

 1. Roli ekonomik i familjes fshatare
  Nga PLaku-i-Detit n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 04-01-2012, 07:27
 2. Kumanova, informacione t prgjithshme
  Nga strong_07 n forumin Shqipe nga Maqedonia
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 15-11-2008, 06:52
 3. Mbidoza e modernizmit t familjes
  Nga Cimo n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-03-2007, 18:19
 4. Simboli heraldik i familjes dhe pinjollve Bua
  Nga Xhuxhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-05-2006, 01:17
 5. Mbi dashurine
  Nga ani-ani80 n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-03-2006, 11:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •