Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 49 prej 49
 1. #41
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-03-2008
  Postime
  537
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ky eshte problem per tu shqetesuar...
  ...por kur i ke zgjidhur problemet e tjere.
  Cfare i intereson atij qe ska buke per te ngrene se po zhduket ariu polar?

 2. #42
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Per ju qe pini cigare
  E dini qe ai tymi qe nxirni nga cigarja shkateron O2 e atmosferes.
  Po e keqja esht se nuk jeni 1 ose 2 veta ne planet qe pini cigare por me miliarda.
  Kshu qe rrallojeni ca.
  Ky vit i ri ishalla tja u mbushe mendjen

  Ky eshte budallalleku me i madh qe kam lexuar ndonjehere, sinqerisht.

  Sa per ngrohjen globale, eshte e gjitha nje trillim nga media edhe nga qeveria britanike, e cila ne vitet 70 nisen duke hudh hipoteza, qe gjasme industria ne bote po shkaktonte ngrohje te shpejte globale, edhe si pasoje ndodhin permbytje, etj etj..
  Ne ate kohe ka qene shum ftohte, edhe njerzit ishin te tmerruar per nje epoke tjeter akullnaje, ndaj nje shkencetar (kanadez besoj) doli me idene, se nese do kishte me shume dioksid karboni ne atmosfere, atehere bota do ngrohej avash avash me kalimin e viteve, edhe nga kjo gje linden te ashtuquajturit "ambientaliste" te cilet edhe sot e ksaj dite te cajn veshet me parullat e tyre te kota, por cfar ndodh? Ndodh qe nje gazetar ambientalist, duhet ta beje shkrimin e tije sa me sensacional per te shitur gazeten se ndryshe do te mbese pa pune, edhe detyrohet te shkruaje se ngrohja globale po vjen per arsye te industrive, fabrikave etj etj, te cilat ndotin ambientin ee bla bla bla bla..
  Por kjo eshte vertetuar shkencerisht, se fabrikat edhe uzinat edhe cdo gje tjeter qe mund te beje njeriu, nuk eshte e mundur te ndote atmosferen, jemi shum te vegjel ne toke per te bere katastrofa te tilla. Edhe ata kan arritur si konkluzion, se eshte Dielli i cili po shkakton (edhe ka shkaktuar) gjithmone kto ndryshime klimaterike, pra nuk eshte asgje per tu habitur, gjithmone ka pas permbytje, kohe te ftohte etj etj.
  Por kto lajme per ngrohje globale, vijn si pasoje e disa insitucioneve ambientaliste, te cilet me ane te ktyre lajmeve te "tmerrshme" perfitojne me shum fonde per te studiuar klimen ne toke, edhe kan shum rroga te larta, pra nese je gazetar edhe je ambientalist, direkte mund te gjeshe pune, nese je gazetar, edhe shkruan artikuj te tmerrshem (per te bere te mundur qe gazeta te shitet) atehere ti do marresh rroge te larte.
  Pra mos u besoni ktyre sharlataneve, bota ka qene gjithmone e tille, ka pas kohe shum me te ftohte edhe shum me te ngrohte se ne kto vite, por kjo nuk ka pas ardh si pasoje e industrive, sepse ne 1800 nuk ka pas aq industri sa kena sot, por prap ka pas kohe te ftohte, permbytje akullnaje etj etj.


  ps: kjo e cigares me ka shkri tu qesh, ka qene gjeja me qesharake qe kam degjuar ndonjehere.. boohhh
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 3. #43
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  si mor skeni sy te shihni gjith keto shkaterrime qe po ndodhin sot ne bote
  edhe ne kemi mundesi ta mbrojm ambientin se nuk eshte puna vetem te shkencetaret qe merren me keto pun
  E ke idene e asaj qe shkruan?

  Ti edhe un edhe te tjeret si ne, jemi thjesht MIKROBE ne nje Planet aq te madh sa eshet Toka jone. MIKROBE, aq te vegjel jemi. Edhe ti mendon se ne po shkaktojme ngrohje globale?
  Ja pse shiten gazetat e ambientalisteve, sa te kete njerez si ju qe i lexojne, ato e kan punen e siguruar.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 4. #44
  progress Maska e BvizioN
  Antarsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime n 68 postime
  Ti edhe un edhe te tjeret si ne, jemi thjesht MIKROBE ne nje Planet aq te madh sa eshet Toka jone. MIKROBE, aq te vegjel jemi.
  Shembull i mire metaforik, por praktikisht gabim.

  Armet berthamore qe kemi krijuar dhe disponojme ne "mikrobet" kane potencial per ta shkaterruar planetin ne mase, jo nje here po me dhjetra.

  Ne fakt, meqe e more shembullin tek mikrobet, vertete jane mikroskopike por arrijne te mbysin gjallesen me te madhe qe mban planeti (pa llogaritur njeriun qe eshte teper i ekspozuar ndaj tyre)

  Pajtohem me ate qe gazetat permbajne dokrra dhe gjera te paverteta, por per te krijuar nje konkluzion mbi ambientin nuk eshte nevoja te bazohesh ne gazeta. Shiko punen e njeriut (duke nisur nga shpyllezimet e shumta per shfrytezimin e drurit) dhe ndotjes se gjithanshme, ndryshimin e kushteve klimatike dekadave te fundit si dhe spjegimet shkencore ne lidhje me to.

  Por le ta leme me ate qe gjithsecili ka bindjen e tij dhe seshte nevoja ta ndryshoje per hir te njerit apo tjetrit.
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 5. #45
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Shiko punen e njeriut (duke nisur nga shpyllezimet e shumta per shfrytezimin e drurit) dhe ndotjes se gjithanshme, ndryshimin e kushteve klimatike dekadave te fundit si dhe spjegimet shkencore ne lidhje me to.
  Fakti qe shum pyje po zhduken, eshte normale qe prish pak bukurine e luginave edhe vendeve te tjera per piknik, por lenda drusore na duhet ne jete te perditshme, ndaj eshte ber per tu prere. Disa pyje priten, disa te tjera mbillen, ky eshte thjeshte reciklim, qe do vazhdoje gjithmone. Nuk ka ndonje rrezik te larte nese po priten pyjet, druri pritet sepse na duhet qe ne ta kemi jeten pak me komode. Ska asgje per tu alarmuar.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e ujkus
  Antarsuar
  17-10-2006
  Postime
  333
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  qe ehste ne rrezik nga 6 miliarde njerez te cilet vetem te pjer.....in ne nje sekonde e bejne boten toksike pale te flasesh per b.......then e ozonit qe eshte menyra qe ka gjet nasa me mor lek qyl nga poplli amerikon :_

 7. #47

  Antarsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime n 46 postime
  Citim Postuar m par nga theodora* Lexo Postimin
  Ua..... llaf e ke?Ne vend more.Ta bleme.me H2 the.
  Aq me mire.
  Haj ta mbajme me shendet.Po do e ngasim njer un e njer ti.Pa llafe pa diskutim.
  Nuk po tellem po thash qe te zevendesohen makinat me djegje te brendshme me kete lloj.Mos e mer per tallje.Kjo lloj makine per kete qellim eshte krijuar...
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 8. #48
  me syze dielli Maska e sadiku
  Antarsuar
  08-02-2008
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  85
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga theodora* Lexo Postimin
  Po ato qe thashe i kuptoi i zoti i punes.Duan ta shtrydhesh pakez trucken qe t'i kuptosh.Nese,lexoi e nje here se mbase kupton dicka
  Ciao
  Me fal, desha te thoshja qe ato fjale qe the nuk kan kuptim, ashtu, nuk kan kuptim fare.
  Tung

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  Po si nuke eshte ne rrezike planeti yne...

  Sot posa u zgjova vrejta qe kishte rene debor ne mjedis te Parisit qe me dekada se mbajmi ne mend...
  Si te mos brengosemi atehere ?
  Dika eshte duke ndodhur atje larte por se ka nuke e di, besoj se shkenctaret e dijne forte mire por nuke dojn te na shqetesojn...

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema t Ngjashme

 1. Nibiru, planeti i 10 dhe viti 2012
  Nga Darius n forumin Fenomene Paranormale
  Prgjigje: 219
  Postimi i Fundit: 16-04-2012, 16:29
 2. Emigrantt, rrezik kombtar pr Greqin?...
  Nga DYDRINAS n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 21:42
 3. Emigrantt, rrezik kombtar pr Greqin?...
  Nga BOKE n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 25-10-2006, 16:49
 4. E ardhmja e botes eshte ne rrezik
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-08-2006, 05:23
 5. Emigrantet, rrezik per sigurine kombetare
  Nga karaburuni n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-11-2004, 12:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •