Close
Faqja 21 prej 33 FillimFillim ... 11192021222331 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 401 deri 420 prej 646
 1. #401
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  THE HEAD MEN OF LJASKOVIKI, ALBANIA, WAITING TO BID MAJOR AND MRS. POWELL FAREWELL
  Foto: Disa kryetare familjesh nga Leskoviku, duke peritur qe te flasin me MAJORIN dhe MRS. POWELL FAREWELL.
  Fotoja eshte marre nga Libri:

  THE NEW FRONTIERS OF FREEDOM
  FROM THE ALPS TO THE GEAN


  BY
  E. ALEXANDER POWELL
  NEW YORK
  CHARLES SCRIBNER'S SONS
  1920
  COPYRIGHT, 1920, BY
  CHARLES SCRIBNER'S SONS
  Published April, 1920


  aty jepet edhe nje pershkrim i atyre diteve kur greket, te toleruara edhe nga fuqite e medha kane kryer masakra ne territorin e Shqiperise se Jugut. Kete pasazh do e perkthej dhe do e postoj ne nje poste te ardhshme. Majori e quan mizori ate qe greket kane bere ndaj popullsise civile e te pamrojtur shqiptare
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. #402
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Helenizmi, frymzuesi i nacionalizmit agresiv grek

  sht vrtetuar q rastet e thyerjes apo t krisjes s ndrgjegjes kombtare kan mprehur vigjilencn kombtare dhe prania e pasojave t tyre mbi arsyen historike mund t shkaktoj tronditje t reja m t rnda se m par. Strategjis greke e doktrins pr Vorio Epirin ka dshtuar.


  Dr. Sulejman Abazi

  far krkojn segmentet shovene greke t prfaqsuara nga Dulet, janullatosit, Bollanot&CO t cilt irren pr vorioepirin dhe shprehin pretendimet territoriale kundr Shqipris? Po iu themi q n fillim, si ua kemi thn edhe m par: Nuk ka Vorio Epir, por ka Epir, i cili ka qen, sht dhe do t jet histori dhe hapsir etnike shqiptare. Politika dhe opinioni shkencor shqiptar kt konstatim historik, ka ardhur koha ta thon me z t lart n gjuhn shqipe.  Prball nj politike t hapur t mbarsur me nacionalizm agresiv dhe imponuese n do rast, n qndrimin grek gjallojn do dit e m shum pretendimet absurde territoriale, t cilave tashm u ka dal boja. Qarqet shovene me megafon t tipit Geixh, Dule, Bollano e nj takm historiansh, q guxojn t dalin n ekranet shqiptare dhe t krkojn ballafaqim pr gjenezn pellazgo-epiriote-thesprote-shqiptare n misionin e tyre kan dshtuar. Sido q po ndodh, kto zullume politiko-ideologjike me prapavija reaksionare fetare, kurrsesi nuk do t kalojn n heshtje, edhe kur politika zyrtare n shtetin shqiptar hesht dhe nuk zbaton ligjet kushtetuese t vendit.
  Historin nuk mund ta tjetrsojn as Bollanot & CO, e as nj takm politikansh shqiptar, q jan tulatur prpara presioneve politike greke. Krahasueshmria me rastin e Kosovs, e bn kt gjakprishur dhe t tjer pas tij t bj nj gabim trashanik dhe t zbulojn n opinion dshtimin e strategjis shovene greke kundr Shqipris. Pretendimet territoriale jan nj turp politik, pr t gjith ata q shesin moral pr demokracin dhe standardet e saj. Ky mbetet nj problem i hapur q krkon shpjegim, dhe kt duhet ta bjn ata q i fryjn errave shovene n rajon. Institucionet zyrtare greke nuk njohin shtjen ame, duke e konsideruar at nj shtje t mbyllur, ato bjn presion mbi emigracionin shqiptar, duke shfaqur ann m t errt t dominuar prej llumit t shoqris greke, nn hundn e tyre zhvillohet veprimtari ultranacionaliste nga qarqe t dyshimta deri paramilitare, t cilat shfaqin hapur pretendimet territoriale mbi Vorio Epirin, si n rastin e fatkeqit Bollano. N kundrshtim me ligjet shqiptare jepen pensione, serviret fantazma e homogjenitetit dhe dyshtetsis, bizneset greke u rrshqasin ligjeve t shtetit shqiptar, hapen shkolla greke t paliencuara, dhunohen simbolet kombtare, dhunohen t drejtat e njeriut, vriten shqiptar n mjedise publike dhe n burgje, dhunohet rendi kushtetues, lshohen krcnime prej trupave ushtarake, cenohet siguria kombtare, duke ndrhyr hapur n punt e brendshme t shtetit shqiptar. far ka mbetur tjetr pr tu br n shpin t Shqipris, zotrinj pushtetar dhe politikan?
  Hipokrizia e politiks greke sht kthyer n qndrim institucional megalloman, me pak shanse pr tu korrigjuar. Zullumet e saj t prfaqsuar me emra pushtetarsh dhe funksionarsh shtetror, bien shum n sy, dhe kjo bn q askush t mos mohoj pranin e lufts s ftoht midis dy vendeve. T mos gnjejn veten as politikant shqiptar dhe ata grek e as misionart e politiks evropiane, t cilt po e lejojn kt situat, duke i br lshime t pamerituara politiks greke.
  Por t mos i shmangemi problemit: CD-ja e politiks greke ka nj pasuord dhe ky pasuord sht i instaluar n skutat politike t Athins. Ai hapet hr pas here, duke vn n lvizje megafont e tipit Geixh, Bollano, Dule, Joanullatos & CO, struktura t tra antishqiptare, n mnyr q politika greke ndaj Shqipris dhe kombit shqiptar t jet prher n sulm.
  Pse t mos e pranojn: Politika greke ka dshtuar n drejtim t nacionalizmit etniko-fetar kundr Shqipris. Po e prsrisim, ka dshtuar. Pararojat e saj politike dhe fetare, PBDNJ, Omonia, Kisha Ortodokse Greke dhe organizata terroriste Mavi, kan dshtuar n misionin e tyre. Kta ambasador t prhershm t shtetit grek, jan pjestar t kongreseve t prvitshme t Vorio Epirit. Opinioni shqiptar tashm i njeh. PBDNJ jep natyrn e nj njeriu t trullosur q nuk po gjen vend. Ajo nuk sht ndier rehat n politikn shqiptare, duke ndrruar karriget sa andej kndej, pr t prfituar maksimalisht n misionin e saj antishqiptar. Pr gjuhn e hidhur t Dules me shok shqiptart nuk kan nevoj pr prkthyes. Diskretitimi i politiks greke i ka kaprcyer me koh prmasat e marrdhnieve dypalshe dhe dosja greke tashm sht e hapur n dor t faktorit ndrkombtar.
  Dalja e Dules nga koalicioni dhe prgjrimi i tij pr interesat e biznesit shqiptar, dalja e Bollanos, (priten surpriza t tjera greke n t ardhmen), heshtja e disa subjekteve politike n Shqipri, jan t lidhura me dy dshtime t ndjeshme t politiks greke. Tendenca e turravrapit t qarqeve shovene greke dhe segmenteve dashakeqse n politik, pr helenizimin e jugut t Shqipris, t sinkronizuara me trysnin e ftoht politike, ekonomike dhe fetare, jan hapsirat q mbajn sot peng shtjen ame, shtjen e minoritetit dhe emigrantve shqiptar dhe vet marrdhniet midis dy shteteve. Nuk po bjm ndonj zbulim t ri sensasional, prvese i referohemi t vrtets historike.
  S pari, rruga e pakthyeshme e pavarsis s Kosovs, ku Greqia ka shprehur hapur qndrimin e saj kundr. Pse nuk e dshiron Greqia kt pavarsi? far pretendon Greqia m tej? Si mund t pranoj Greqia q t ndryshojn raportet gjeostrategjike n Ballkan me daljen e nj shteti t ri shqiptar? Politika greke e di se pas shpalljes s pavarsis s Kosovs, shtja ame dhe e tr kombsive q jetojn sot n Greqi do t jet nj shtje e hapur, q do ti kaprcej hapsirat absurde t zgjidhjeve dypalshe. Jan t prekshme n jetn politike greke krkesat e kombsis maqedonase, bullgare, turke dhe t shum pakicave t tjera me prejardhje gjenetike. N kushtet e rrethimit demokratik, t cilin Greqia ka koh q po e ndien, shtja e helenizmit do t sfumohet. Greqia duhet t zhvishet prej tij. Ai sht mashtrimi m i madh q po i bhet historis s Ballkanit.
  S dyti, intrigues mbetet fakti i shtjes s zgjedhjes s Presidentit n Shqipri. Politiks greke i kan interesuar lidert shqiptar, sepse nprmjet tyre ajo ka mundur t ruaj interesat e saj n Shqipri. Nuk sht e vshtir t kuptohet q ajo t mos ket hedhur kartat e saj pr kreun e shtetit shqiptar. Zhvillimet politike koht e fundit dhe kompleksiteti i sajuar, me sa duket, i ka djegur kto karta dhe kundrvnia greke ka filluar t ndihet ndaj politiks shqiptare, pse jo dhe ndaj qeverisjes s partis n pushtet. Nuk sht shtje daljeje nga koalicioni, nuk sht shtje e nj Bollanoje, nuk sht shtje prishjesh n bregdetin minoritar, por shum m tepr se kaq.
  Zhvillimi i ngjarjeve n hapsirn shqiptare dhe maturia shqiptare pr t qen n unison me faktorin politik ndrkombtar pr shtje t rndsishme, q kan t bjn me shtjen ton kombtare e kan nervozuar politikn greke dhe pasuordi i saj sht vn n lvizje.
  N mnyr t kamufluar, po dhunohen parimet e siguris kombtare. Krcnimet dhe rreziqet nuk jan abstrakte, por jan t pranishme dhe veprojn, duke shkaktuar pasoja t rnda n jetn e vendit. Lufta e ashpr politike e dy partive t mdha n Shqipri po krijon hapsira boshe, t cilat po shfrytzohen nga qarqe reaksionare, me synime t pastra politike, etnike e fetare n dm t shtetit dhe kombit shqiptar.
  Incidentet e shumta q kan ndodhur n kt periudh, jan nj ogur i keq i asaj q po vepron, i asaj q pretendohet se nuk duket, i asaj q nuk gjen dot justifikim prpara opinionit shqiptar, i krizs politike permanente q krkojn shpjegim, i dhunimit t institucioneve t siguris q shkaktojn kaos politik, social dhe ekonomik, i mosfunksionimit t shtetit dhe rendit kushtetues, i friks nga njerz q i kan shitur interesat e tyre matan kufirit, qndrime kto q po diskretitojn politikisht vendin. Ky mund t jet prfundimi i gjithkaje q bhet keq n kt vend, n fund t fundit, i asaj q nuk u ka plqyer dhe nuk do tu plqej kurr shqiptarve. Kto momente, pa dyshim, shkaktojn tensione politike, por nse shqiptarve u krkohet tu tregohen gjurmt, ata shikojn ujkun parball. Kto precedent politik i kaprcejn kufijt e konflikteve t brendshme, dhe nse shqiptart reagojn ashpr, shkaktart duhet t binden se dika n kto marrdhnie sht mbrapsht.
  Marrdhniet midis dy shteteve jan ln t ndjekin rrjedhn e tyre, por pa menduar se luhatjet po ln pasoja shum t rnda n thellimin e prarjes dhe t armiqsis, pr t cilat do t duhet shum koh q ato t normalizohen. Marifetet politike t politiks greke jan kthyer n nj rrezik permanent, duke e krahasuar at me nj njeri q rri me kopae n dor pas dere dhe pret vetm rastin t t godas. shtja e zgjidhjes s konflikteve midis dy shteteve krkon subkoshienc politike me standarde qytetare, sepse n t kundrt ato nuk mund t kalojn kurrsesi pa ln gjurm t hidhura n memorjen historike t popujve q dshirojn t jetojn n fqinjsi.
  * * *
  Uthulla e fort prish enn e vet, - kshtu thon shqiptart. Greqia ka koh q e ka kamufluar t vrtetn historike t kombeve dhe popujve n Ballkan me globalizimin e helenizimit, i cili nuk ekziston. Grabitja dhe shtrmbrimi i historis sht shkaku q frymzon sot ultranacionalizmin grek dhe nxit qarqet shoviniste pr ti fryr ers s pretendimeve territoriale. Bota e qytetruar, nse do ta shptoj Greqin dhe popullin e saj dhe tr rajonin ballkanik, duhet t ndikoj fuqimisht n shmangien e konceptit helen dhe t helenizmit. sht ky koncept q motivon sot nacionalizmin agresiv grek dhe qndrimin antidemokratik t nj shteti t ashtuquajtur demokratik.


  26 Prill 2007

 3. #403
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Xhorxh Tenet, Kali i Trojs

  Me ngjarjet e 11 shtatorit ne kemi qen dshmitar t dshtimit m t madh t shrbimeve sekrete n histori q prej kohs kur grekt u drguan trojanve nj kal pr t shptuar Helenn e Trojs.

  Gary Kokalari
  N vitin 1997, Xhorxh Tenet, i cili prezantohej si nj greko-amerikan, u propozua nga presidenti Klinton pr t'u br drejtor i CIA-s. Ashtu si krkohet ky propozim duhej t kalonte pr votim n Kongres. N prill t vitit 1997, i shkruajta senatorit Riard Shelbi, i cili n at koh ishte kryetar i Komisionit t Inteligjencs n Senat, dhe krkova q ky komision t krkonte nga zoti Tenet q t bnte t njohura lidhjet q ai mund t kishte me organizatat radikale greke, t cilat mbshtesnin konceptin e Epirit t Veriut. Gjithashtu e paralajmrova se nj Shqipri e destabilizuar, do t thoshte ndrlikim domethns t interesave strategjike amerikane, dhe se nj paqndrueshmri politike n Shqipri mund t onte n nj konflikt t armatosur n Kosov.


  Nj kopje t ksaj letre i drgova dhe Xhorxh Tenetit, t cilit n fakt i drgova dhe nj letr tjetr ku shkruaja:


  "sht e kuptueshme q ju e paraqisni veten si nj greko-amerikan. sht gjithashtu e ditur se babai juaj ka lindur n nj fshat shqiptar t quajtur Qeparo, dhe se nna juaj ka lindur n Himar t Shqipris. Nse ky informacion sht i sakt, ai tregon qart se mund t ket konfuzion prsa i prket prejardhjes suaj etnike, pr shkak se banort e ksaj zone t Shqipris, jan shqiptar etnik. Komentet tuaja pr kt eshtje do t vlersoheshin shum."


  N mnyr jo-surprizuese, zoti Tenet nuk iu prgjigj letrs sime. Shum shqiptar do t donin t dinin nse ka ndonj t vrtet n lidhje me spekullimet rreth origjins etnike t zotit Tenet, dhe pr shkak t trheqjes s tij pr komente, gjithkush q mund t hedh drit pr kt eshtje sht i ftuar dhe i inkurajuar q t bj para.


  Pasi i drgova letrn senatorit Shelbi dhe zotit Tenet, kisha mundsin q kt eshtje ta diskutoja dhe me stafin e Komisionit t Inteligjencs n Senat. N fund t investigimeve pr kt eshtje, nuk ishte grumbulluar informacioni i nevojshm pr t ndryshuar gjykimin e Komisionit. Pr fat t keq objektivi im i fundit pr t bllokuar emrimin e Tenetit kishte rezultuar i pasuksesshm.


  N mars t vitit 2000, i shkrova prsri senatorit Shelbi. Ksaj radhe ishte nj protest pr nj koment t br nga Tenet n dhjetor t vitit 1999, n nj fjalim gjat nj konference vjetore t Shoqris Mjeksore Helenike n Nju Jork. Fjalimi i Tenetit prmbante dhe disa referenca n lidhje me emigrimin e nns s tij nga Shqipria, si m posht:


  "Nna ime u arratis nga Epiri i Veriut, me nj nndetse britanike, pak prpara se komunistt t merrnin pushtetin dhe t mbyllnin kufijt, pr t mos e par m familjen e saj."


  I sqarova zotit Shelbi se termi Epiri i Veriut prdoret ekskluzivisht nga radikalt grek, pr t prshkruar at q n fakt sht Shqipria e Jugut, dhe se kta radikal kan si qllim t prbashkt t tyre aneksimin e Shqipris s Jugut nga Greqia. Gjithashtu e informova at se termi Epiri i Veriut nuk njihet nga shqiptart, dhe pr m tepr nga asnj vend tjetr. I shpreha atij zemrimin se zoti Tenet, n nj koh kur sht drejtor i CIA-s, po sillej n mnyr krejt t paprgjegjshme, duke prdorur nj term "ndezs" si Epiri i Veriut pr t prshkruar Shqiprin. Duke br kshtu ai po nxiste format agresive, pasi po fyente rnd shqiptart dhe po prkrahte hapur ambiciet e rrezikshme t provokatorve grek.


  Nse pranojm pr hir t biseds se ka nj t vrtet rreth origjins shqiptare t zotit Tenet, ather neve na shfaqet nj drejtor i CIA, i cili sfidon respektin pr identitetin e tij etnik dhe ekzistencn e nj shteti sovran t quajtur Shqipri. Dhe n rast se sht kshtu, ather ne nuk duhet t jemi t habitur me dshtimin e shrbimit t inteligjencs, i cili oi n ngjarjet e 11 shtatorit.


  Duke patur rrnj dhe n administratn e Klintonit dhe n ngjarjet e 11 shtatorit, pse nuk sht larguar nga detyra si drejtor i CIA, Tenet? Ndoshta mund t gjejm nj gjurm n librin e Faik Konics: Shqipria, kopshti shkmbor i Evrops Juglindore, n t cilin ai shkruante:


  "sht shum e rndsishme q t dim se fyerja m e rnd n Shqipri sht q t thrrassh nj burr, i pabes. N t kundrt, sht pr t'u theksuar se n Greqin moderne, fyerja m e madhe sht q t quash dik analfabet dhe jo-inteligjent: ideali i fqinjve jugor t Shqipris, sht zgjuarsia n vend t karakterit."


  Pavarsisht se dukej qart q Tenet kishte mungesa prsa i prket inteligjencs, zotsia e tij pr t'u mbajtur pas postit, ka t bj dika n lidhje me zgjuarsin greke, s cils i referohet Konica. Tenet u prpoq menjher q t krijonte marrdhnie t ngrohta pune me Xhorxh. W. Bush. N fakt disa dit pas sulmeve, presidenti vizitoi drejtorin e CIA-s, dhe pr t treguar mbshtetje i hodhi krahun n qaf Tenetit. Por ndoshta nj nga manovrat m dredharake t Tenetit, ishte q t'i bnte nj favor familjes Bush, duke i dhn godins s CIA-s emrin e babait t Xhorxh W. Bush, ish-drejtor i CIA dhe ish-president i Shteteve t Bashkuara t Ameriks.


  Bombat n Qendrn Botrore t Tregtis, shprthimet n ambasadat amerikane n Kenia dhe Tanzani, sulmi mbi luftanijen US. Cole n Jemen, duhej t ishin t mjaftueshme pr t bindur zotin Tenet se Bin Laden dhe Al Qaeda, kishin qllime mjaft serioze pr t shkaktuar dme t mdha n Amerik. Dhe nj dit prpara sulmeve t fundit, sipas gazets Nju Jork Tajms, zyrtart e inteligjencs kishte kapur nj telefonat mes Bin Laden dhe t ms s tij, ku ai thoshte asaj se dika e madhe do t ndodhte, dhe se ajo do t dgjonte lajme t mdha dhe m pas nuk do t dgjonte pr t pr ca koh. far po priste zoti Tenet, nj ftes m t rnd t Bin Laden pr sulmin terrorist t radhs?


  E kujtoj se far dite e bukur ishte 11 shtatori, kur mbrrita n zyrn time n Manhatan pak pas ors 8.00. Tragjikisht n m pak se nj or, ajo e mart e bukur do t ndrpritej n mnyr t dhunshme nga terroristt q prdornin "Kuajt modern t Trojs", ksaj radhe n formn e aeroplanve t mbushur me karburant, t cilt do i jepnin nj form tjetr qiellit t mrekullueshm t Manhatan-it dhe do t ndryshonin jett tona prgjithmon. Ajo nuk duhet t ndodh kurr. Ne duhet ta dinim. Por nuk ndodhi kshtu. Nse Xhorxh Tenet do t ishte nj burr me karakter, do t kishte dhn dorheqjen. Dhe nse nuk do e kishte br, duhej pushuar nga puna.


  30 Prill 2007

 4. #404
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Eshte pak jashte rendit, pot lidhet me kush beri Greqine e "inteligjente". Nuk e dija qe njeriu u beka inteligjent, karakteri mund te fitohet gjate jetes, po inteligjenca?!

  ARVANITT DHE VLERAT E TYRE

  Nj prmbledhje e shkurtr mbi historin dhe kontributin shqiptar n krijimin dhe ecurin e shtetit t RI Grek.

  Gjuha jon vetm thuhet
  nuk e lan q t shkruhet
  Bm kng kshillat e urta
  q t mos harrohet gjuha

  Popullsia shqiptare q jeton sot n shtetin e ri Grek, ndahet n dy grupe, ata q quhen arvanitas, dhe ata q quhen shqiptar, q grekt i quajn allvani dhe kan ardhur n Greqi pas pushtimit osmano turk.

  T pakt jan njerzit t cilt din historin e vrtet t arvanitve dhe zonat n Greqi, q banohej dhe banohet nga popullata q flasin gjuhn arbrore ose shqipe.

  N kt studim do t prmendim disa nga figurat m t shquara t revolucionit grek t 1821 q ishin shqiptar, disa kryeministra t Greqis q kishin gjak shqiptari dhe shum figura t njohura t kulturs greke q ishin arvanitas.

  Jan zbuluar se n Greqi gjnden mbi 600 katunde q flasin n vatr gjuhn shqipe ose arvanitika, ku ndahen n dy grupe. Ata q quhen arvanitas dhe jan vendas q njihen q n kohn antik edhe jan rreth 450 katunde, dhe shqiptart q grekt i thrrasin allvani q kan ardhur n Greqi mbas pushtimit osmano-turk, dhe jan mbi 150 fshatra.

  Kryesisht katundet q jan banuar dhe banohen nga elementi q flet n vatr gjuhn shqipe ndodhen n zonn e Epirit, n Thrak, n ishujt Korfuzi, Speca, Hidra, Psaron, Andron, Poleponezi(Morea) etj.

  Studiues q jan marr me zbulimine katundeve q flitet gjuha shqipe jan arvanitas Aristidh Kola, arbreshi urat Antonio Bellushi, Jorgo Miha, Jorgo Maruga, Athanasio Cigo etj.

  Po n Greqi kur erdhen arvanitt si i quajn elenasit? Kush sht vendi am?

  Kto jan pyetje q torturon zemrn dhe mndjen e do arvanitasi t Greqis.
  Arvanitasit e Greqis sipas disa studimeve t huaja dhe shqiptare jan njohur n Greqi rreth shekullit 4-7. Por i ktij mendimi nuk jan dhe shum historian apo studiues t ndryshm. T cilt mendojn se rrnjt shqiptare n Greqi jan m t hershme, q n kohn antike.

  Pr kt vrtetim ekzistojn shum dokumenta historike, kngt, emrat e perndive t Olimbit, emrat e qyteteve t lashta t Greqis, q shpjegohen vetm n gjuhn shqipe ose arvanitase.
  Emri arvanitas rrjedh nga fjala Arbana, dhe fjala Arbana rrjedh nga fjala ar+ban=arbrs, njeri q punon tokn.
  Shqiptart parahistorik quheshin nga njerzit e letrsis dhe dituris Ilir dhe m von Alban.

  Kurse kta Ilir, dhe Alban, vetquhen pellazgj, arvanitas, dhe shqiptar dhe atdheun e tyre Pellazgjia, Arbana, Shqipni, dhe kurr nuk e kan quajtur atdheun e tyre Iliri dhe Albani. Pr her t par u quajtn Albani nga gjeografi i lasht Klaud Ptolemeu 90-160 pas krishtit, territori midis Durrsit dhe Dibrs, dhe kjo popullsi u quajt albanian.

  Bota perndimore vazhdoi t prdorte emrtimin ALBANIA, gjat perjudhs 150 vjeare t kryqzatave(1096-1208), ku Durrsi u b porti kryesor dhe rruga Egnatia, u b shtegu kryesor prmes Shqipnis Qendrore, q t nxirrte n Kostandinopoj(Stamboll) dhe m tutje n Lindje.

  N fillim t shekullit 12, normant, n kngn e Rolandit n gjuhn frnge, e quanin krahinn nga Durrsi n Vlor ALBANA.
  Por athere pse arvanitasit nuk e quajn veten e tyre shqiptar ose alban, por vetquhen arvanitas...!?

  Emri shqiptar njihet rreth vitit 1400 pas krishtit, dhe kshtu arvanitasit e Greqis, dhe Azis s Vogl, gjithmon jan quajtur arvanitas, dhe arnaut. Dhe t gjith ata arbresh q u larguan mbas vdekjes s Sknderbeut, e quajn veten shqiptar.

  Ndoshta emrtimi arvanitas duhet t jet m i vjetr se emri Ilir, dhe sht vrtetuar se sht m i vjetr se emri Alban. Sepse po t shohim qytetet e vjetra pellazgjike ato jan ndrtuar pran lumenjve, duke qen afr tokave pjellore, pra arbrs. T gjith qytetet e Shqipris vrejm q jan t ndertuara pran lumenjve.

  N gjuhn greke arbant quhen arvanitas, sepse grekr B e lexojn V, pra njeri i atdheut Arbana. Turqit arvanitasit e Azis s Vogl i quajn arnaut q rrjedh nga fjala arnavut dhe fjala arnavut rrjedh nga fjala arvanit. Kurse arvanitasit kristian otodoks t Stambollit(Kostandinopojs) dhe t Egjyptit i quajn romei ose grei.

  Megjithse ndryshimet ndrmjet arvanitasve t Greqis, arbreshve t Italis, Zars, Ukrains, Korsiks dhe arbrve t Prishtins, Tirans, Ulqinit, Tetovs, n mnyrn e t menduarit, t shprehurit dhe t ndjenjave, ne jemi vllezr t nj gjaku, t nj gjuhe, t kombit t sotm shqiptar. Q kemi rruajtur t gjalla pas kaq shum shekuj lufte dhe vshtirsish, traditat tona t vjetra shqiptare. Duke mbajtur t gjalla lidhjet shpirtrore ndrmjet njri-tjetrit dhe zemrs Arbri.

  Studime n drejtim t arvanitasve t Greqis jan shum t pakta, prve disa studiuesve serioz t Prishtins dhe pak t Tirans, pr t mos thn aspak.

  Akademikt shqiptar nuk jan marr shum me arvanitt, kshtu sot na mungojn shum materjale me vlera t mdha historike pr kombin shqiptar.

  Arvanitt e Greqis nuk jan ardhs, nuk jan as minoritet. Ata ishin dhe jan akoma n Greqi. Val t tjera t mdha t arbanve n drejtim t Greqis ka patur n shekullin e 4-7 dhe 14, q njohim ne nga disa historian, nuk jan ve tjetr, shprnguljen e disa principatave arbanve t veriut n drejtim t jugut pr arsyje t pushtimeve t tokave t tyre n veri t Arbanis nga pushtuesit sllav dhe m von nga osmant turq.

  Arbant ose arvanitasit q lan tokat e tyre n veri t Arbris si n, Slloveni, Kroaci e deri n fush Kosov. Kur zbritn n drejtimt Greqis s sotme, nuk u pritn me luft nga popullsia e atjeshme. Gj q tregon se ata zbritn nga veriu n jug tek vllezrit e tyre t atjeshm arbanit(arvanit), q jetonin n trojet e tyre mijravjear.

  Me emrtimin arvanitas kuptojm, vendas n Greqi, q jan pjes e trungut t gjakut t shprish shqiptar.

  Histori t vrtet t studiuar npr arkivat dhe librat t autorve grek.

  Arvanitt jan nj realitet n shtetin e ri Grek. Ata kan luftuar n revolucionin e 1821 bashk me grekt kundra osmanve turq, pr formimin e shtetit t ri grek, arvanitt e quajn veten e tyre zotr t Greqis. Hartuesit e shoqris greke qen tre shqiptar nga fshati Arvanitohori,- Pano Joani, Nikol Kristianika, Janaq Adhami.

  Dhjetra vjear m par mbizotronte pikpamja se arvanitasit n Greqi jan nj rac e ult. Kt gj e besonin dhe vet arvanitt, pasi nuk njihnin historin e t parve t tyre q kan kontribuar pr krijimin e shtetit t ri Grek.

  Pr mohimin e kontributit arvanitas n krijimin e shtetit t ri Grek, fillimisht u mohua raca, gjuha shqipe dhe u hodh balt mbi disa figura t shquara heroike t Revolucionit Grek t 1821, q ishin arvanitas pra shqiptar, duke i quajtuar tradhtar, burgosur dhe shum prej tyre u vran n pabesi.

  Kshtu ata politikan dhe historian grek q hodhn balt mbi disa figura t shquara arvanitase t 1821, krkonin q t pritnin rrnjt arvanitase t ekzistencs n Greqi. Por nuk ia arritn ktij qllimi dashakeqs, sepse jeta historike, politike dhe kulturore greke nuk ka kuptim pa ekzistencn e racs arvanitase n Greqi.

  Arvanitasit heronj dhe kryeministra t Greqis s Re
  sht fakt q tashm nuk mund t diskutohet edhe pse deri tani pjesrisht ishte fshehur q 90 ndr 100 heroit e Revolucionit t 1821, ishin arvanit ose shqiptar.
  Q arvanitasit mbajtn peshn kryesore t lufts Nacionallirimtare t 1821, prve q ishin pjesa drrmuese e popullit grek n perjudhat e kryengritjes, mund t shpjegohet edhe nga fakti q arvanitt ishin nj popull luftarak, krenaria e t cilit nuk mund t toleronte poshtrimet e skllavris.
  Revolucioni i 1821, ishte kryesisht n themel vepr e arvanitasve t Epirit, Rumelis, Mores dhe e arvanitasve t ishujve t Hidrs, Specas, dhe Psaron.
  Populli arban ose shqiptar n do vend t Ballkanit q u ndodh, gjithnj luftoi pr t dbuar do pushtues dhe prdhoss i toks s tij t shenjt.
  Arbant jan krijuesit e etave t komitve nn pushtimin turk, q rruajtn jo vetm vrtetin e mosnnshtrimit dhe liridashjes, por edhe traditat dhe konceptet e lashta, muzikn, vallet dhe kngn popullore t tyre.
  M 1647, konsulli i Francs n Athin, Zhan Kird, vrtetoi se Komitat e periferis t Athins, Atiki aq edhe n More, jan t gjith arvanit뒒.
  Arbani ose shqiptari kudo ku luftoi n Ballkan u nderua pr heroizmin e tij n Revolucionin e Aleksandr Ipsilantit n Moldavo-Vllahi.

  Arbant luftuan tre shekuj m par pr lirin e Qipros me n krye arvanitin poet
  Manoli Blesi, q ky poet prmend n poezit e tij t gjith arvanitt e tjer q luftuan n rrethimin e Lefkosis.
  Arbant kudo q u ndodhn, larg zemrs s atdheut am Shqipni, nuk e harruan at.

  M 1854 e Teodor Griva me nj bashkim t madh arvanitas dhe djalin e tij Dhimitrin marshuan n drejtim pr lirimin e Shqipnis, por q ky marshim dshtoi me ndrhyrjen dashakeqe t fuqive perndimore dhe n veanti t Francs.
  M 1901-1907, gjeneral Riccioti Garibaldi, djali i heroit kombtar t Italis, Xhuzepe Garibaldi. Me rreth 1000 arbresh, dshironte t zbarkonte n brigjet e Shqipnis pr lirimin e saj nga pushtuesit turq, por kto prpjekje dshtuan si pasoj e ndrhyrjes s shteteve perndimore.

  Kjo gjuha arbrishte
  sht gjuh trimrie
  e fliti Admiral Miauli
  Boari dhe gjith Suli

  Disa nga shqiptart ose arvanit heronj t revolucionit t 1821 ishin, Gjeorgjio Kundurioti, Kio Xhavella, Andoni Kryezi, Teodor (Bythgura)Kollokotroni, Marko Boari, Noti Boari, Kio Boari, Laskarina Bubulina, Anastas Gjirokastriti, Dhimitr Vulgari, Kostandin Kanari, Gjeorgjio (Llalla)Karaiskaqi, Odise Andruo, Andrea Miauli, Teodor Griva, Dhimitr Plaputa, Nikolao Kryezoti, Athanasio Shkurtanioti, Hasan Bellushi, Tahir Abazi, Ago Myhyrdani, Sulejman Meto, Gjeko Bei, Myrto ali, Ago Vasiari, shum e shum shqiptar t tjer. Me t drejt poeti yn kombtar Naim Frashri do tu kndonte shqiptarve heronj t revolucionit grek t 1821.

  E kush e bri Moren, ( Greqin )
  Gjith shqiptar qen,
  Sishin shqiptar Marko Suli? ( Marko Boari )
  Xhavela e Mjauli?
  Shiptar, bir shqiptari,
  Me armt e Shqipnis.
  I u hodhn themeli Greqis.

  Shqiptarve u takoi nderi m i lart q ti sjellin kurorn e Greqis mbretit t saj Othon, sepse t tre antart e komisjonit q u drguan ishin shqiptar, Andrea Miauli, Marko Boari dhe Dhimitr Plaputa.
  Revolucioni grek i 1821 sht vepr n t vrtet e arvanitve. Bile shteti q u krijua mbas vitit 1821 podhuajse shumica e banorve flisnin n Greqi gjuhn shqipe.

  Ka qen fama shqiptare q i ka detyruar grekt e sotm t pranojn fustanelln shqiptare si kostumin e tyre kombtar. Pr nder t trimris t heronjve shqiptar, grekrit morrn kostumin kombtar shqiptar q vishej nga Kosova e deri n Poleponezi dhe e bn t tyrin.

  Mirpo, grekrit e deformuan kt veshje t bukur q vishej nga kombi i Arbrit duke shtuar palt e fustanit nga 60 n 200 pal. N xhaket, n mengt e lira, shqiptart nuk i fusin kraht, ndrsa grekt i fusin ato. Fustanella shqiptare sht e gjat deri 10 cm posht gjurit, ndrsa grekrit e shkurtojn sa m shum, sa mbulon vetm prapanicn.

  Arvanitt, kta lufttar trima, heronj t Revolucionit t 1821, jo vetm me armt e tyre luftuan pr panvarsin e Greqis, por ishin kryetart e par t shtetit t ri grek, q drejtuan Greqin drejt ndrtimit t jets europjane.
  N vitin 1850, arvanitasi Andoni Kryeziu kur ishte kryeministr, shpalli Kishn Autoqefale Greke, duke e shkputur prgjithmon nga vartsia e Fanarit t Stanbollit.

  Kur arvaniti Dhimitr Vulgari ishte kryeministr i Greqis, u b e mundur bashkimi i Shtat ishujve me Greqin. Kryeministri Dhimitr Vulgari mbshteti fuqishm kryengritjen e ishullit t Krets pr tu bashkuar me Greqin.Gjenerali

  Teodor Pangallo kur ishte president i Greqis (1925-1926) u arritn shum marrveshje t rndsisshme n fushn e politiks dhe kulturs me Shqiprin.
  M 1926 arvaniti Teodor Pangallo gjyshi i ish-ministr i jashtm dhe i kulturs greke m 1997-2000, me t njjtin emr Teodor Pangallos. Kur ishte president i Greqis m 1925-1926, bri nj deklarat zyrtare para Lidhjes s Kombeve n Gjenev se: Republika Greke njihte minoritetin shqiptar q jetonte n Greqi, dhe nuk i konsideronte m shqiptart muhamedan popullsi turke. Dhe se teza q ortodoksit shqiptar jan grek, q sht prkrahur deri m sot nga ne, sht e gabuar dhe sht hedhur posht nga t gjith ne. Pasi ajo mori t tatpjetndhe arriti pikn q s,mbante m, morra masat e duhura dhe shprndava t gjitha shoqrit vorioepiriote,, q mshironin skaje me ekstreme t ktij mentaliteti t smur뒒.

  Kjo pjes e deklarats s ish-presidentit grek me gjak shqiptari 1925-1926 Teodor Pangallo n Lidhjen e Kombeve, sht botuar n periudhn e provokimeve t gushtit 1949, n gazetn Akropolis dhe sht ribotuar n vitin 1974, n librin Prmbledhje e Teodor Pagallo vllimi i dyt 1925-1952, faqe 111-115.
  Kur ishte president Teodor Pangallos marrdhnit midis dy shteteve 1925-1926, ishin m t mirat e deri tanishme. U hoq kufiri midis dy fqinjve, shum djem shqiptar studiuan falas n shkollat e Athins, bashkpunimi tregtar ishte i suksesshm etj.
  Arvanitas t tjer q u bn kryeministra t Greqis kemi; Gjeorgjio Kundurioti, Andoni Kryeziu, Athanasio Miauli, Dhimitr Qiriako, Emanuil Repili, Pavlo Kundurioti, Aleksandr Koriziu, Petro Vulgari, Aleksandr Diomidi, Kio Xhavella etj.

  Arvanitasit ndrtuesit dhe themeluesit e Akademis s Athins
  Pr krijimin e shtetit t ri grek, shqiptart ose arvanitt kan kontribuar n t gjitha drejtimet pr ecurin prpara t Greqis. Arvanitt ishin profesort e par q themeluan Akademin e Athins. Dhe investuesi i ndrtess s Akademis s Athins ishte shqiptar.Q n vitet e para t Revolucionit t 1821, lufttart e liris kishin dshir t themelonin Akademin, sepse besonin se arma m e fuqishme ndr t gjitha ishte ndriimi i trurit, pra Universiteti, Akademia, me pak fjal arsimimi.

  U bn shum prpjekje pr t hapur Akademin, por dshtuan. Vetm n vitin 1926 ministri i athershm i arsimit Dhimitr Egjiniti, arvanitas nga Egjina, raportoi dhe u botua Urdhresat Kryesore m 18 mars 1925 dhe bhej realitet Akademia e Athins me pamjen e brendshme dhe misionin e sotm.

  Ndrtesa ku strehohet Akademia ka nj histori interesante sepse ndrtesa u financua nga nj shqiptar prej Voskopoje.

  M 1856 tregtari tepr i pasur nga Voskopoja e Kors n Vjen t Austris, Simon Sina, dshironte ti bnte nj dhurat t madh Greqis, brenda n Athin. Simon Sina ishte djali i Gjergj Sins ish-Konsull i Prgjithshm n vitin 1834 i qeveris greke n Austri. Familja Sina ishin me origjin nga Bithkuqi (sot Vithkuq) i Kors, por q andej ishin ngulur n Voskopoj dhe m von u vendosn n Vjen. Sinajt u morrn n fillim me zhvillimin e tregtis midis Austris dhe Perandoris Otomane. M von themeluan fabrika t penjve dhe t stofave t pambukta. Themeluan Bankn Kombtare t Austris. Familja Sina bn shum dhurata bamirse, midis s cilat urn e varur t Budapestit e cila kushtoi athere 500 mij strlina angleze n at koh. Gjergj Sina ishte nnpresident i Banks Austriake, president i shoqris s hekurudhave n Austri, pronar tokash n Austri, Bohem, Moldavi, Rumani, Serbi etj. Sinajt jan dekoruar nga qeverit Ruse, Turke, Greke pr bamirsit e tyre n kto vende. Gjergj Sina vdiq m 18 maj 1856. Kshtu q djali tij Simon Sina ndoqi gjurmt e t atit duke br edhe ky dhurata t mdha bamirse. Sinajt nuk harruan kurr atdheun e tyre Shqiprin. Ata drguan shum bij shqiptarsh me bursa n Universitetet e Europs.
  M 1859 filluan punimet e para, m 15 prill 1876, Simon Sina vdes duke ln trashgimtar vetm dy vajza dhe, n baz t testamentit t tij, e vazhdoi dhe e mbaroi veprn gruaja e tij Ifigjenia Sina m 1885.
  Kshtu hapja e Akademis s Athins u dedikohet, pra, dy arvanitasve t vrtet, Teodor Pangallo, q ishte athere n brendsi t punimeve, dhe arvaniti tjetr Dhimitri Egjiniti, q ishte ather ministr i Arsimit.
  Disa nga akademikt q ishin arvanitas jan; Dhimitr Egjiniti, Angjelo Gjini, Sotiri Shqipi, Spiridon Doda, Vasil Egjiniti, Gjergj Sotiriu, Kostandin Horemi, Aleksandr Diomidhi, Maksim Miopulos, Vasil Malamo, Dhimitri Kaburoglu, Teofil Vorea etj.

  Kontributi i arvanitasve n kulturn artistike greke
  Mnyra e jetess dhe veshja arvanitase ka trhequr vmndjen e shum studiuesve t huaj q kan vizituar ballkanin n shekujt e m parshme.
  Shum piktor t huaj t frymzuar nga lloj i mnyrs s jetess dhe veshjes arvanitase ose shqiptare mbushn tablot e tyre me kto tema.
  Shum tablo me portretin e lufttarit arvanit gjenden npr muzet e mdha t europs dhe kan trhequr vmndjes e vizitorve t shumt.
  Por nuk ishin vetm piktort e huaj q u frymzuan nga mnyra e jetess, veshja dhe figura e lufttarit arvanitas ose shqiptar.
  Nga fara arvanitase doln shum piktor q disa prej tyre u bn me fam botrore. Temat frymzuese t ktyre piktorve t mdhenj arvanitas ishin betejat fitimtare t princit t Arbris dhe Epirit Sknderbeut, dhe i njohur nga papa Piu i 2-t, mbret i Albanis dhe Maqedonis m 1458. lufta shekullore e kombit t Arbrit pr liri, shprnguljet me dhun nga trojet tona shekullore etj. Disa nga kta piktor me fam botrore jan, Polikron Lebeshi, Eleni Bukura, Jani Altamura Bukura, Niko Voko, Niko Engonopulos, Alqi Gjini, Jani Kui, Taso Haxhi, Stamati Lazeru, Thanasi inko, Andrea Kryezi, Niko (Gjika)Haxhiqiriako, Buzani, Gizi, Biskini etj. T gjith kta piktor t mdhenj me fama botrore jan me preardhje shqiptare ku kan deklaruar vet q jan arvanitas nga zonat e banuara me shumic drrmuese me arvanit si ishulli i Hidrs, Eubea, Atikia, etj q jan zemra e Greqis s lasht, dhe jan banuar dhe banohen edhe sot nga kjo rac.
  Arvanitasit kan ndrtuar dhe teatrin e par prej guri t Greqis. Mbas revolucionit t 1821, arvanitasi Jani Bukura ndrtoi teatrin e par prej guri t Greqis s Re n Athin. Jani Bukura ishte nj detar, lufttar i zoti, por mbi t gjitha ai kishte nj shpirt t pasur prej artisti.
  Jani Bukura sht babai i piktores s madhe greke Eleni Bukura-Altamura dhe djali i kryeplakut t fundit t ishullit t Specas Gjergj Bukura.
  Detari Jani Bukura, nj lufttar i guximshm, kishte edhe nj dashuri t veant pr artin, pr arsimin. Vdiq m 1861, n kraht e vajzs s tij Eleni Bukura, piktores s par femr n Greqi e cila krijoi parakushtet pr emancipimin e gruas.

  Zhdukja e gjuhs, kulturs dhe elementit arvanitas n Greqi
  Me kalimin e dhjetravjearve arvanitasit u bindn ose u detyruan t binden se duhet t braktisin gjuhn e tyre n se dshiroheshin t bheshin qytetar t denj t shtetit t ri grek.
  Numri i sakt i arvanitasve ose shqiptarve n Greqi nuk dihet, por nga kuvendi i fundit q kam pasur me studiuesin, historianin dhe shkrimtarin e njohur arvanitas Aristidh Kolia, q vdiq n vitin 2000, dhe q ky kuvend sht botuar n revistn EKSKLUZIVE, thot se N Greqi pak njers nuk e kan gjyshen apo gjyshin arvanitas.
  Sot burimet historike, gjuhsore, muzikore jan shum t kufizuara ose mungojn plotsisht n drejtim t arvanitasve t Greqis.
  N vitin 1983 arvanitasi Jorgo Maruga do formonte Lidhja e Arvanitasve t Greqis. Por n kt vit, Jorgo Maruga vdes, duke u zgjedhur studiuesi i njohur Aristidh Kola kryetar, q me punn e tij madhore, mund t quhet me t drejt, De Rada i arvanitasve t Greqis.
  Lidhja e Arvanitasve t Greqis me n krye Aristidhin dhe pasuesin e tij Jorgo Miha dhe Jorgo Gjeru do t ngrinte n nj far mnyre lart figurn e arvanitit q luftoi dhe krijoi shtetin e ri Grek.
  Lidhja do t botonte revistn Besa dhe broshura t ndryshme pr historin shqiptare, n vitin 1986, do t bhej koncerti i par me kng dhe valle arvanitase.
  Knga arvanitase ka trhequr vmndjen e shum studiuesve dhe muzikologve grek dhe t huajve t tjer.
  Kngt arvanite i prkasin tekseve t kngve dhe poezis t lirikave t vjetra arvanitase. Kng pr lirin, dashurin dhe t tipit kaak, pra t njeriut t lir prej nj shpirti t pathyeshm dhe t ndjenjs popullore. Kngt arbrore jan ruajtur me fanatizm nga populli arvanit deri m sot dhe kndohen shpesh npr dasma.
  Mnyra se si sht ruajtur knga arvanitase sht interesante pr faktin se gjuha arvanitase ose shqipe nuk shkruhej m par, nuk e lan t tjert q t shkruhej!
  Kshtu populli arvanit zgjodhi rrugn e t knduarit pr t ruajtur gjuhn e tij arvanitase. Mnyr tjetr nuk kishte, kur osmant turq t pritnin kokn po t flisje shqip, ndrsa injorantt priftrinj t helmonin edhe me buk po t dgjonin t kuvendoje n gjuhn e mms shqipe.
  Nj dshmi q kemi nga P.Joti q shkruajti Historin e Shtat Ishujve t vitit 1866, na vrteton se Suljott q ishin n Korfuz. Kur pastronin armt e tyre, ata kndonin kngt arvanitase t heronjve t tyre.
  N kngt arvanitase t Suljotve nuk kishte asnj fjal greke.
  Dy kng q kndoheshin nga arvanitt Suljot, gjenden n librin me titull Bleta Shqipni me autor Thimo Mitku botuar n vitin 1878 n Aleksandri.
  N vitin 1891, gjermani Arthur Milchkofer n veprn e tij me titull Attika und seine Heutigen ndr t tjera shkruan.
  Nga di un, kngt popullore greke, i jan prshtatur kngve t vjetra arvanite t dashuris, liris dhe kaake.
  Shum kng arvanite jan shkruajtur n gjuhn greke, kshtu kan humbur indentitetin e tyre t vrtet shqiptar.
  Kto 15 vjett e fundit fal vullnetit dhe ambisjes t studiuesit arvanitas Aristidh Kolia, Dhimitri Leka dhe kngtarit Thanasi Moraiti, u b e mundur q t prodhohen dy CD me kngt arvanitase me titull Kngt Arvanitase dhe Trndafilat e Shkmbit q kan prmbledhjen e disa kngve arbreshe t Italis s jugut dhe t arvanitasve t Greqis. Kto dy CD jan t vetmit q jan prodhuar n historin mbar shqiptare n gjuhn ton arbreshe.
  Orkestra q shoqron Thanasi Moraitin mbshtetet tek instrumentet e tradits s lasht arbreshe, q krijon nj bot interesante dhe t kndeshme muzikale. Veglat kryesore q prdorin muzikantt arvanitas jan, pipza, daullja, fyelli, zilja, lahuta, mandolina etj.
  Vitet kalojn, gjuha shqipe q flasin arvanitasit e Greqis, traditat, zakonet dhe doket e bukura shqiptare po harrohen dhe humbasin.
  Ndoshta, brezi i fundit q flet gjuhn dhe ruan karakteristikat e arvanitasve sa vjen e zhduket. sht, pra, prgjegjsi e madhe q institucionet kulturore mbar shqiptare, t ruajn dhe t regjistrojn t dhnat kulturore t arbreshve kudo q ndodhen ata sot larg zemrs t mms Shqipni.
  N mnyr q brezat q vijn t njohin qytetrimin e gjer dhe kontributin e racs shqiptare pr formimin dhe zhvillimin e shteteve t popujve t tjer ku raca shqiptare jetonte dhe jeton bashk me ta.
  T gjith, dashamir dhe dashakqinj, duhet ta kuptojn se asnj e keqe nuk vjen ndokujt nga vetnjohja dhe krenaria e ligjshme pr ruajtjen e vlerave tradicionale t kulturs dhe gjuhs shqipe t arvanitve.
  Shteti grek duhet t kujdeset m shum pr ruajtjen e gjuhs dhe kulturs t arvanitve n Greqi, sepse pa ruajtjen e elementit arvanitas, Greqia nuk mund t ket histori t re. Arvanitasit n Greqi jan nj baz e fort dhe e patundme q tregon pr lidhjen e ngusht q ka ekzistuar, ekziston dhe duhet t ekzistoj midis Greqis dhe Shqipris. Ata jan nj tregues i vlerave t larta dhe t pastrta q ka shqiptari t ruajtur me fanatizm ndrshekuj.
  Shqiptart dhe grekt i lidhin shum gjra t prbashkta, traditat dhe zakonet, i ndrlidhin ngusht dy popujt m t lasht t europs, prandaj sot nuk duhet t mendojm se si mund t ngrem pengesa dhe kurthe njeri-tjetrit, por se si mund t ndihmojm njeri-tjetrin pr kaprcimin e vshtirsive q sjellin vitet.

  Pr kt studim jan shfrytzuar revista Besa dhe arkivi i shoqats Lidhja e Arvanitasve te Greqis. Revista Arvanon dhe librat Arvanitasit dhe preardhja e grekve, Gjuha e Zotit t autorit Aristidh Kolia. Librat Fjalori dy gjuhsh i Marko Boarit dhe Arvaniti dhe arvanitica e ishullit t Andros t autorit Tito Johala.
  Libri Enigma i autorit francez Robert DAngly. Libri Shqiptart t autorit Edwin E. Jacquen. Libri Arvanitt i autorit Irakli Koollari. Libri Revolucioni grek 1821 dhe kontributi shqiptar i autorit Koli Xoxi.
  Biblioteka dhe revista greko-italiane-shqiptare Lidhja e uratit arbresh Antonio Bellushi. Problemi i ndrgjegjies se arvanatisve i Tolk Xhillari.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 5. #405
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Styx, keta as nuk i merr njeri per baze fare ne Greqi, se po te pranojne se kane minoritet arvanitas, do ju dihet te pranojne se jane nje zero ne katror, ku te gjitha qe nga liria e deri te arsimimi ua dhane arvanitasit, te cilet e deshen Greqine si atdheun e tyre.
  Po ne shkembim te kesaj? Mohim total dhe teza:-arvanitasit jane greke dhe gjuha e tyre eshte dialekt i greqishtes. Po sa per te qeshur jane more?Dialekt i greqishtes qe merret vesh me shqipen ama, jo me greqishten.
  Sa shkolla hapen per keta njerez , me qellim qe te mesonin dhe te mos harronin edhe ata gjuhen e tyre?
  ASNJE, por ua bene trurin dhalle me shpifje kunder Shqierise, duke ne njehesuar si popull me Turqit dhe duke perpiluar nje doktirne te ulet e te ndyre per te arritur ne qellimin e vetem, percarjen e me pas zaptimin asimilues.
  Nga ana tjeter qendron indiferenca e pamase e legenave qe jane ne krye te shqiptareve, te cilet nuk bejne as nje emsion apo qofte edhe nje muze ku te tregohet kontributi shqiptar ne Ballkan, ku te tregohet se kemi dhene vlera pa pushim.
  Ne librin e tij, Irakli Koollari, tregon nje histori te shkurter kur kishte qene ne Greqi rreth vitev 80-90.

  Ndodheshin ne rruge dhe anash saj nje fshatar shiste fruta. Ata ju afruan dhe ndersa ishte duke folur me djalin, per te vendosur nese do te blenin dardhe apo molle, apo c frut do zgjidhnin (diskutim ne shqip), fshtari i habitur pa mase le perdhe c kishte dhe u afrohet me syte e hapur.
  -Sa mire e flitka gjuhen tone- i thote- nga e ka mesuar?
  -Vijme nga Shqiperia-i thote Irakliu
  -Po, pse dhe ju te njejten gjuhe si ne paskeni? Pra qenkemi nje gjak?-i tha i mallengjyer e i habitur akoma me shume

  Pra, llogarit se c politike e ndyre, as nuk e dinin se kush ishin shqiptaret dhe se jemi nje etni. Rrezik ai priste ti dilte ndonje njeri me dhembe vampiri perpara, aq na e kane nxire figuren me propoganden e tyre greket.

 6. #406
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  KUR BEHEJ PAZAR ME EPIRIN DHE SHQIPTARET E TIJ
  FAKTE dhe DOKMENTA ARKIVORE


  VEPRIMTARIA DIPLOMATIKE E DELEGACIONIT T LIDHJES SHQIPTARE T PRIZRENIT N PRANVERN E VITIT 1879

  Lidhja Shqiptare e Prizrenit, krahas organizimit t veprimeve me arm n dor prdori n shkall t gjer edhe veprimet diplomatike. Nj vend t rndsishm n kt drejtim z veprimtaria diplomatike q zhvilloi delegacioni i Lidhjes Shqiptare npr kryeqytetet e fuqive pjesmarrse t Kongresit t Berlinit, n muajt prillqershor t vitit 1879.
  Pr shkak t qndress s vendosur dhe t organizuar t popullit shqiptar, deri n pravern e vitit 1879, nuk kishte qen e mundur t zbatoheshin vendimet e Kongresit t Berlinit. Sido-mos i mpreht ishte br protalemi n Jug, n lidhje me prcaktimin e vijs s re kufitare greko-turke q kishte rekomanduar Kongresi. Lidhja Shqiptare ishte shqetsuar thellsisht nga fakti se qarqet shoviniste greke, nuk i fshihnin synimet ekspansioniste mbi gjith vilajetan e Janins, n t ciln popullsia shqiptare prbnte pjesn m t madhe dhe m kompakte t banorve t saj. ...n sferat qeveritare (greke), raportonte ministri austriak n Athin, Konti Dubski, ushqehet dshira pr t'i dhn nj shtrirje sa m t madhe"1 vijs kufitare t rekomanduar. Aneksimi i Shqipris s Jugut shihej si nj garanci e sigurt pr t ardhmen (e helenizmit)".

  Prball ktij rreziku edhe n Jug, ashtu si n krahinat e tjera t Shqipris, nn udhheqjen e Lidhjes, po zhvillohej nj veprimtari e fuqishme edhe e gjithanshme pr t kundrshtuar me arm shovinistt grek, bile edhe vet Portn, n rast se ajo do t bnte qoft edhe nj lshim t vogl lidhur me territoret shqiptare. N protestat, thirrjet, memorandumet q iu drejtuan Fuqive t Mdha dhe Ports s Lart, shprehej vendosmria e paepur e mbar popullit shqiptar pr t br do sakrific dhe pr t mbrojtur deri n vdekje kombsin dhe trevat e tij jugore.

  Duke vlersuar situatn e krijuar, konsulli francez n Selanik raportonte se ... shqiptart jan shum t acaruar dhe i shpallin me krenari qllimet e tyre pr t kundrshtuar do lloj aneksimi" dhe se Greqisdo ti duhet t prballoj nj rezistenc shum serioze n qoft se ngul kmb n pretendimet e sotme".
  2

  Porta e Lart, e interesuar pr t ruajtur t pa prekura territoret e Perandoris, megjithse hyri n bisedime me Greqin, nuk donte t merreshin si piknisje linjat e rekomanduara n protokollin e 13-t t Kongresit t Berlinit. Vendimet e Kongresit ajo nuk i quante t detyrueshme dhe vijn KalamasSelemvria, t rekomanduar prej tij, e konsideronte t papranueshme. Por, e paaft pr t'i br ball presionit t Fuqive dhe pr t'iu kundrvn atyre, prpiqej t prdorte si argument qndresn e fuqishme t shqiptarve. Ndrsa qeveria greke ngulte kmb n zbatimin e linjs s rekomanduar.

  N kto kushte bisedimet e komisionit greko-turk q u zhvilluan n Prevez n muajt shkurtmars, e q u zvaritn dit t tra, nuk mund t jepnin e nuk dhan asnj rezultat.
  Qarqet sunduese greke t ndodhura prball qndress s vendosur t Lidhjes Shqiptare dhe t paknaqura nga rezultati i bisedimeve krkuan ndrmjetsimin e Fuqive nnshkruese t Traktatit me qllim q t siguronin prkrahjen e tyre pr aneksimin e tokave q aspironin.
  N gjendjen e krijuar Lidhja ndrmori hapa t rinj dhe zhvilloi nj veprimtari diplomatike intensive pr t ndikuar aktivisht n favor t shtjes shqiptare pran Fuqive t Mdha, dhe pr t krijuar nj opinion publik botror, i cili ishte mjaft i dezinformuar nga armiqt e Shqipris.

  N mars t 1879-s, mbledhja e Komitetit t Lidhjes i Prevezs vendosi t drgonte nj delegacion n Evrop, pr t mbrojtur t drejtat dhe interesat e kombit shqiptar. I kryesuar nga udhheqsi i Lidhjes Shqiptare dhe diplomati i shquar Abdyl Frashri, delegacioni n muajt prillqershor 1879 vizitoi krye-qytetet e pes Fuqive t Mdha, nnshkruese t Traktatit t Berlinit (Romn, Parisin, Londrn, Berlinin e Vjenn) si edhe Stambollin. Si prfaqsues i mbar popullit shqiptar, ai mbrojti me guxim dhe vendosmri pran kabineteve evropiane t drejtat legjitime t shqiptarve, trsin territoriale e paprekshmrin e Shqipris dhe u deklaroi atyre se t gjith shqiptart, t bashkuar si nj trup i vetm do t luftonin n rast se Evropa do t lejonte aneksimin e nj pjese t vendit t tyre nga ana e Greqis, edhe sikur vet Porta t detyrohej ta pranonte kt aneksim.
  3

  Antart e delegacionit, megjithse kishin marr prsipr nj detyr shum t guximshme nga t gjitha pikpamjet", e kishin pr nder dhe ishin t vendosur q ta prmbushin misionin e diplomatve t par t kombit shqiptar pa u dekurajuar. Ne do t trokasim n t gjitha dyert, pa humbur zemr"
  4 deklaronte Abdyl Frashri.

  Nisja e delegacionit ndeshi qysh n fillim, n Prevez, n qndrimin negativ t zvends konsullit t Francs si dhe t konsullit austro-hungarez, t cilit iu duk si arroganc" dhe e habitshme" [COLOR="Blue"](5)[/COLOR] q Lidhja po niste nj delegacion pr t mbrojtur t drejtat e kombit shqiptar.

  Aksioni diplomatik i Lidhjes Shqiptare shkaktoi gjithashtu shqetsim n qarqet qeveritare t Athins dhe n Portn e Lart. T dy palt reaguan dhe u prpoqn pr ta penguar veprimtarin e delegacionit shqiptar.


  Me insistimin e madh t Athins, u nis nj delegacion epirotas" n po ato kryeqytete, si kundrpesh pr t luftuar prapjet e misionit shqiptar dhe pr t neutralizuar efektin q mund t bnte ai n Evrop.

  Po kshtu, Porta e Lart, e vendosur n politikn e saj antishqiptare, pr t ruajtur t paprekur sundimin e vet mbi Shqiprin dhe popullin shqiptar nuk mund t pranonte q ky t pr-faqsohej nga dikush tjetr prve asaj, dhe aq m tepr q shqiptart t vepronin n mnyr t pavarur n arenn ndrkombtare. Prandaj prpjekjet e delegacionit ajo i konsideronte si veprime t pahijshme" dhe t paarsyeshme". N telegramet q ministri i Punve t Jashtme t Perandoris Osmane u drejtonte ambasadorve t vet n Rom, Paris, Berlin, Vjen, i porosiste t vepronin n mnyr t till q prfaqsuesit shqiptar t heqin dor nga misioni q kishin marr prsipr".(6)

  Prpjekjet e Ports s Lart pr t penguar veprimtarin diplomatike t Lidhjes n arenn ndrkombtare, jan nj aspekt tjetr q hedh posht pikpamjet e asaj historiografie q e paraqet Lidhjen Shqiptare si pjell t Ports dhe nismat e saj si t nxitura e t organizuara nga ajo.

  Me gjith kto pengesa, delegacioni shqiptar nuk u trhoq nga rruga e nisur, i ndrgjegjshm se vetm ai kishte t drejtn dhe ishte n gjendje t mbronte interesat m jetike t popullit shqiptar. Porta e Lart flet si qeveri e cila sht e lidhur gjer n nj far mase me Traktatin e Berlinit" deklaronte Abdyl Frashri, ndrsa ne kemi ardhur n perndim me qllim q t parashtrojm gojarisht vendimin e nj populli t tr... e t'i japim t kuptoj Evrops se preferojm t vdesim t gjith me arm n dor duke luftuar kundr atyre q duan t pushtojn vendin ton".(7) Kjo ishte prgjigjja q prfaqsuesit shqiptar i dhan Ports s Lart.

  Misionin e vet delegacioni e zhvilloi nprmjet memorandumit me shkrim q iu dorzoi kabineteve t Fuqive t Mdha dhe Ports s Lart, si edhe me an t parashtrimit gojarisht t krkesave shqiptare n takimet me personalitete t larta zyrtare t tyre. N kt memorandum, ngrihej zri i protests ndaj vendimeve t padrejta t Kongresit t Berlinit, i cili kishte mohuar dhe cnuar rnd t drejtat e kombit shqiptar.

  N t shpreheshin qart n emr t popullit shqiptar krkesat themelore t lvizjes: ruajtja e trsis toksore dhe njohja e kombit shqiptar, si nj komb q kishte luftuar pr t ruajtur atdheun e vet, kombsin e vet, gjuhn dhe zakonet. Nj komb kaq trim dhe kaq i lidhur me truallin e tij, thuhej n memorandum, nuk duhet lejuar, t sakrifikohet... pa asnj arsye t ligjshme".(8) Duke krkuar nga Fuqit e Mdha q t hiqnin dor nga vendimet e padrejta t Kongresit t Berlinit, n memorandum shprehej vendosmria e paepur e t gjith popullit shqiptar pr t mbrojtur me gjak atdheun dhe kombsin prball rreziqeve q i kcnonin.

  N fillim delegacioni i Lidhjes Shqiptare shkoi n Rom, ku u takua me kryeministrin si dhe me personalitete t tjera politike.Krkesat shqiptare gjetn nj far prkrahje n qarqet qeve-ritare italiane. Vet kryeministri u pohoi atyre se pretendimet e padrejta t Greqis (mbi Epirin) nuk do t merreshin parasysh.(9) Ky pohim fliste pr nj kthes n politikn italiane ndaj shtjes s kufirit greko-turk, n krahasim me qndrimin e mbajtur n Kongresin e Berlinit, ku Italia jo vetm kishte treguar simptoma aq t ngrohta pr Greqin", por pr m tepr ishte bashkuar me Francn n prkrahje t rivendikimeve greke. Tani ajo sugjeronte q mbretria greke t dmshprblehej n Tesali. Kjo kthes padyshim nuk buronte nga dshira e mir" pr t njohur luftn e popullit shqiptar pr t drejtat e tij kombtare, por kishte t bnte kryesisht me interesat e Italis n Shqipri.

  Nga informatat q kishte marr qeveria italiane ishte bindur se realizimi i pretendimeve greke do t ndeshte n nj rezistenc shum t ashpr nga ana e shqiptarve, gj q do t onte padyshim n komplikacione t rnda", duke krijuar nj gjendje shqetsuese pr at. Prandaj ajo ishte e interesuar, q t mos krijohej nj situat (e till) nga e cila, Austria", rivalja e saj kryesore n Ballkanin Perndimor, do t prfitonte dhe me pretekstin e rivendosjes s qetsis do t okuponte edhe Shqiprin".(10)

  Italia, duke e konsideruar shkatrrimin e Perandoris Osmane vetm si shtje kohe, jo vetm prpiqej t evitonte vendosjen definitive t Austris n bregdetin pr karshi, por pr t realizuar n t ardhmen synimet e saj preferonte q Epiri m mir t mbetej nn Perandorin, se sa t bashkohej dhe t asimilohej nga nj shtet tjetr.

  Megjithat, Italia duke mos qen n gjendje t luante nj rol m vete, dhe nga frika se mund t izolohej krejt n koncertin evropian", nuk mori asnj angazhim zyrtar ndaj delegacionit. Ajo e prcolli at me fraza t prgjithshme se protestat e tij do t merreshin n konsiderat, se ishte duke u biseduar shtja e ndrmjetsimit t fuqive, prandaj shqiptart nuk duhej t'u shkaktonin vshtirsi Fuqive t Mdha.(11)

  Ndryshe nga 'ndodhi me qarqet qeveritare, krkesat e drejta t delegacionit trhoqn vmendjen e rretheve demokratike si dhe t shtypit prparimtar italian, t cilat ngritn zrin n mbrojtje t t drejtave t kombit shqiptar dhe i bn thirrje qeveris italiane q t mos bashkpunonte pr t shtypur nj kombsi n interes t nj tjetre.
  Nga fundi i prillit delegacioni u drejtua pr n Paris. Pr prfaqsuesit e Lidhjes Shqiptare ishte e qart se ato do ta kishin shum m t vshtir realizimin e misionit t tyre n Franc.

  N Kongresin e Berlinit ishte pikrisht prfaqsuesi francez Vadingtoni q, n prkrahje t pretendimeve greke, kishte rekomanduar vijn e lumenjve KalamasSelemvria si baz pr rregullimin e kufirit greko-turk. Edhe m pas, Franca nguli kmb pran Fuqive t Mdha pr t vn n veprim protokollin e 13-t t Kongresit, e pr ta detyruar Portn q t hynte n bisedime me komisionin grek. Pasi bisedimet e komisionit n Prevez nuk dhan rezultat, ajo jo vetm shprehu gadishmrin e plot, por edhe shpresn se krkesa e Athins pr ndrmjetsimin e fuqive n favor t saj, do t pritej me dashamirsi.(12)

  Megjithkt delegacioni kishte iluzionin se argumentet e tij t drejta, t mbshtetura me qndresn e organizuar t popullit shqiptar, do t ndikonin pr nj ndryshim n qndrimin e Francs, e cila, ndonse ishte prkrahse e pretendimeve greke ashtu si dhe Fuqit e tjera, nuk ishte e interesuar pr prishjen e statuskuos n Ballkan.

  N takimin q patn me ministrin e Jashtm Francez, Vadingtonin, prfaqsuesit e Lidhjes Shqiptare i deklaruan atij se protokollet e Kongresit t Berlinit lidhur me kufirin jugor kishin sjell shqetsime n t gjith Shqiprin, dhe, pasi kundrshtuan bindjen e Vadingtonit se cedimet n favor t mbretris greke nuk do t shkaktonin kundrshtim nga ana e popullsis, ata shprehn vedosmrin e popullit shqiptar pr t'i dal zot vendit t tyre n rast se nuk do t merreshin parasysh protestat dhe nuk do t njiheshin t drejtat e tij".13

  Prgjigjja zyrtare q Vadingtoni i dha delegacionit tregonte se kabineti francez njihte Portn e Lart si t vetmin autoritet me t ciln mund t bisedohej pr kt problem dhe, e prcolli at te Konferenca e Stambollit me premtimin" se do t'i jepte udhzime ambasadorit t tij n Stamboll q t mos u bhej ndonj padrejtsi t dyja palve".(14)

  Shprehje akoma m e hapur e ktij qndrimi ishte paraqitja e shtrembruar e problemit shqiptar n gazetn zyrtare Republica Franceze" e cila e konsideronte kombsin shqiptare vetm nj endrr t disa kokkrisurve".(15)

  Duke iu prgjigjur ksaj gazete dhe indirekt edhe qarqeve qeveritare franceze n artikullin e botuar n Monitr Universel", n maj 1879, Abdyl Frashri shkruante: Franca qan gjithmon humbjen e krahinave t saj. Banort e Alsas dhe Lorens rnkojn kur kujtojn privimin e kombsis s tyre. Prse nj gazet franceze i gjen qesharak shqiptart, t cilt prpiqen t evitojn rrezikun e nj fatkeqsie t till"?(16)

  N maj t 1879-s, delegacioni shqiptar vizitoi kryeqytetin e Anglis, Gjermanis dhe t Austro-Hungaris. Kto fuqi, ishin mbrojtse m t vendosura t parimit t ruajtjes s Perandoris Osmane, parim q u shrbente atyre pr t ndaluar deprtimin e mtejshm t Rusis dhe influencs s saj n Ballkan dhe pr t vazhduar vet grabitjen e Turqis. Rrjedhimisht ato ishin kundr do lvizjeje lirimtare q mund ta prishte statuskuon e me t edhe Perandorin. Si pasoj edhe qndrimi i tyre ndaj prfaqsuesve t Lidhjes Shqiptare ishte pothuajse i njjt dhe negativ. Kabineti anglez, i interesuar pr t evituar trazimet e kom-plikimet" e paparashikuara dhe t padshirueshme pr t n Ballkan, si dhe pr t qen korrekt" me zotimet e fshehta q kishte marr ndaj Ports n astin e marrjes s ishullit t Qipros, ishte br, sipas shprehjes s nj gazete t kohs garancia m e sigurt"(17) pr Turqin.

  I trembur nga nj kryengritje shqiptare, kabineti anglez mendonte se mbretris greke i duheshin dhn ato territore q mund ta forconin at, por jo ato q ajo nuk mund t'i nnshtronte e t'i sundonte n rrug paqsore. Prandaj ai prdori tr ndikimin e vet q mbretria greke t hiqte dor nga pretendimet mbi Janinn dhe mbi territoret e Shqipris Jugore, t cilat ajo nuk mund t'i merrte dot pa luft. Nga ana tjetr Anglia nuk ishte e interesuar aspak q t prkrahte qoft edhe moralisht shtjen shqiptare. Ishin kto arsyet q nn maskn e ruajtjes s statu-kuos, t paqes dhe t drejtsis", nuk u prit zyrtarisht dele gacioni shqiptar. Lord Salisbri m n fund denjoi" ta priste delegacionin shqiptar, jo n Forejn Ofis, por n shtpin e tij. Pasi prfaqsuesit shqiptar i parashtruan dshirat e kombit t tyre dhe i dorzuan memorandumin, ai u mundua t'i qetsonte" ata duke u deklaruar se pr kt shtje do t'i jepte udhzime ambasadorit t tij n Stamboll, dhe se shpresonte se nuk do t'i jepej (Greqis) ndonj gj nga Epiri.(18) Pra Anglia i prcolli emisart shqiptar pa marr prsipr asnj angazhim n prkrahje t t drejtave t popullit shqiptar.

  Akoma m i keq qe qndrimi q mbajtn ndaj delegacionit Gjermania dhe Austro-Hungaria, t cilat nuk denjuan as ta prisnin fare at.

  Kabineti i Berlinit, vazhdonte t ishte pr inkurajimin e perspektivave" t zmadhimit t mbretris helene edhe n kurriz t tokave shqiptare, pr ta prdorur at si kundrpesh ndaj pan-sllavizmit, ktij rreziku serioz" pr Evropn Lindore. Me kt shpjegohet edhe fakti q qarqet qeveritare gjermane nuk pranuan t zhvillonin kurrfar bisedimesh me prfaqsuesit nga Shqipria, e cila sipas Bismarkut nuk ishte vese nj shprehje gjeografike". Si shprehej sekretari i shtetit Bulov, ndaj delegacionit shqiptar do t mbahej nj qndrim mjaft mosprfills.

  Kabineti i justifikoi qndrimin e vet duke deklaruar se nuk ishte i interesuar drejtprdrejt n punt q i prkisnin Lindjes" (gj q nuk ishte aspak e vrtet) dhe se meq nuk kishte pra-nuar gjer tashti asnj prfaqsues q kishte ardhur nga (vendet) e Lindjes",19 nuk mund t priste as delegacionin shqiptar. Prsa i prket memorandumit q iu dorzua, Bulovi nuk ngurroi ta cilsoj me cinizm si aspak interesant" dhe se n do radh" t ktij ai shihte vuln e nj ekzagjerimi tendencioz".(20)

  I njejti qndrim iu rezervua delegacionit edhe n kryeqytetin e Perandoris Habsburge n Vjen. Austro-Hungaria, e interesuar jo vetm pr ruajtjen statuskuos por njkohsisht edhe si nj fuqi me synime t drejtprdrejta n Ballkan, aspironte t shtrihej n pjesn Perndimore t tij, duke prfshir edhe tokat shqiptare deri n Vlor. Si rrjedhim ajo e orientonte politikn e vet kundr lvizjes shqiptare.

  N kto kushte kancelari i Rajhut dhe Kont Andrashi, ashtu sikurse kabineti i Berlinit, nuk i pritn prfaqsuesit e Lidhjes Shqiptare nn pretekstin se nuk ishin pranuar as prfaqsuesit e Rumelis Lindore.(21)

  Ky qndrim i kabineteve t Berlinit dhe t Vjens ndaj emisarve shqiptar, q nuk ndryshonte n thelb nga ai i kabineteve t tjera dshmonte se qarqet zyrtare t Fuqive t Mdha vazhdonte me konsekuenc politikn e mosnjohjes s popullit shqiptar si komb m vehte,duke i konsideruar thjesht si shtetas t Perandoris Osmane.

  Lidhja Shqiptare nuk u trhoq prball ktij qndrimi armiqsor e mosprfills t Fuqive t Mdha ndaj interesave t popullt shqiptar. Ajo iu prgjegj ksaj mosprfilljeje duke luftuar me arm n dor pr t mbrojtur t drejtat e kombit shqiptar.
  ----------------
  1 Hans-Hof-und Staatsarchiv, Politisches Archiv (m tej do t citohet HHStA PA) Raport i ministrit austro-hungarez n Athin drguar Minis-tris s Punve t Jashtme n Vjen, m 26 korrik 1878.
  2 Archives du Ministere des affaires Etrangres, Correspondence polir tique et consulaire (m tej do t citohet AMAE) Raporti i konsullit fran-cez n Selanik drguar m 12 shkurt 1879 ministrit t Punve t Jashtme Vadingtonit n Paris.
  3 Lidhja Shqiptare e Prizrenit n dokumentet osmane 18781881. Pr-gatitur nga Kristaq Prifti. Tiran 1978, dok. 12 fq. 31.
  4 AMAE, Raport i z/konsullit t Francs n Janin, drguar ministrit t Punve t Jashtme, Vadingtonit n Paris m 26 mars 1879.
  5 HHStA, PA, Raport i konsullit austro-hungarez n Janin drguar baronit von S c h w e g e 1, m 30 mars 1879.
  6 Lidhja Shqiptare e Prizrenit..., dok. 13, fq. 32, dok. 23, fq. 42.
  7 Pa aty, dok. 15, fq. 33.
  8 Akte t Rilindjes Kombtare Shqiptare (18781912) Prgatitur nea Stefanaq Pollo dhe Selami Pulaha, Tiran 1978, fq. 86.
  9 Basvelaket Arsivi. Jildiz esas evraki kisin nr. 14, evrak no-88/7 zarf nr. 88, karton nr. 12 (m tej do t citohet BVA).
  10 Po aty.
  12 PAV?%' T^tr e Vadingtonit, kr-'eministr dhe ministr i Pit nve t Shtm^tfFrancs, drfuar Tiso, ministrit t Francs ne Athme
  m ^ffldlfaShqivtare e Prizrenit..., dok. 17, fq. 35.
  14 BVA dok. i cituar.
  15 Arkivi Qendror Historik i RPSSH, Fondi i D e R a d s. Dosja 54/1 dok. 267268.
  16 Shih A. B u d a, Shqiptart prball krizs lindore, n rev. Studime Historike", 1978, nr. 1.
  17 AMAE, Raport i t ngarkuarit t prkohshm te Francs n Athin, drguar ministrit t Punvs t Jashtme Vadingtomt, m 25 qer-shor 1879.
  18 BVA. Dok. i cituar.
  19 Po aiy.
  20 Politisches Archiv des Auswartingen Amtes. Njoftlm i sekretarit t shtetit Bulov, drejtuar madhris s tij Perandorit dhe mbretit, Berlin, 23 maj 1879.
  31 BVA, Dok. i ci .uar.

 7. #407
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Skandali i Kosins, rrfehet prifti


  Lindita ela
  27-05-2007  Mbrapa - Para


  Nj vit pas skandalit t Kosins, prifti Vasil Thomollari pohon se sht paguar dhe ajo histori tashm sht mbyllur

  Rrfehet prifti: Mora para pr eshtrat

  Pr mbajtjen e eshtrave n kish mora urdhr. Nga grmimet thuhet se jan gjetur edhe florinj

  PRMET- Nj vit m par, tek endej kishs s Kosins mes eshtrash t zhvarrosura, ai u etiketua si Gjenerali i Ushtris s Vdekur. Tanim q jehona e skandalit sht shuar e akuza e dhunimit t varreve nuk oi asknd n pranga, prifti Vasil Thomollari vendos t rrfehet. Pr situatn e nder disa-ditore, kur autoritetet e shtetit nuk lejoheshin t hynin n kish, Thomollari pohon se kishte marr urdhr, pa dashur t tregoj prej kujt, ndrsa shton se pr at histori sht paguar, e tashm e konsideron t mbyllur. Prifti i Prmetit rrfen edhe pr marrveshjen e fsheht, q i ka mundsuar Kishs Ortodokse mbajtjen e Pallatit t Kulturs.

  At Vasili, pse nuk pranoni t zbatohet vendimi i Gjykats pr Pallatin e Kulturs?
  E para e puns, un jam lodhur shum nga kjo histori dhe nuk dua t flas. Un do t them, q ta dish, nj nga arsyet q ne nuk dalim sht se e njjta gjykat ka dhn dy vendime, edhe pr kishn edhe pr ata. Pra sht e njjta gjykat, e cila na ka dhn t drejt ne n fillim, e m pas atyre. Si mund t dalim ne, kur ka dy vendime nga e njjta gjykat. Pas disa ditsh, mbushen plot 10 vjet q ne e kemi marr kt tok edhe nga Komisioni i Kthimit t Pronave. I kemi paguar t gjitha detyrimet shtetit shqiptar. Tani sht ankuar kultura gjasme.

  E pse thoni gjasme. Ajo ndrtes ka qen Pallat Kulture...
  Ne me bashkin i kemi mbyllur punt. Kjo sht pron e bashkis dhe jo e Drejtoris s Kulturs. Pr gjykatn, nuk flas un as se sht e mir, apo e keqe. Po q ta dish, un kam procesverbale t shkruara pro kishs nga e njjta gjykat, q me vendim jan shprehur kundra nesh.

  ǒkeni vendosur t bni me zyrn e Prmbarimit, e cila krkon t ekzekutoj vendimin?
  Perndia e di. Ne i lutemi perndis t bjm m t mirn. Megjithat ne dhe kryepeshkopi i kemi afruar Bashkis q t ndrtojm nj objekt tjetr pr qendr kulturore.

  Pse sht kaq i rndsishm pr ju ky objekt?
  Pr ne, vendi i shenjt mbetet i shenjt ndaj dhe ne nuk mund ta lm. Ktu ka qen nj kish e vogl e ndrtuar n shekullin 17, kemi dhe foto q e tregojn nj gj t till. sht e vrtet q kt godin e ka ndrtuar shteti, por ne i kemi paguar shtetit pjesn ton. M 26 maj t 97, kjo godin me vendim gjykate na sht kthyer ne.

  At Vasili, a mund t na tregoni dika pr shtjen e Kosins. Si lindi n t vrtet ideja e zhvarrosjes s eshtrave?
  Un them dhe po t betohem me shpirt se pr Kosinn kam br prkujtimore dhe jam paguar pr kt pun. Ta dija, un nuk ngatrrohesha me ta sepse e di mentalitetin e fshatarve. Punn e Kishs e masin me at t tenderit, sa marr un ose sa marrin ata. Atje sht folur se sht gjendur flori. Kisha brenda sht grmuar e gjitha. sht shkatrruar, duke br grmime nga brenda dhe nga jasht dhe sht folur se sht gjetur edhe flori.

  Pr kt arsye ishte e kyur dera e kishs?
  Un u thash atyre, n at koh mos i linin gazetart n kish se nuk doja. Urdhri pr t mbyllur kishn sht pr t gjith dhe kt e kam dhn un. Aty nuk do t hyj m asnj gazetar, prve personave t autorizuar.

  Ju i qndruat mendimit se atje ishin eshtra t ushtarve grek, ndrkoh q ekspertiza tregoi se kishte edhe eshtra fmijsh e grash. Tani q ka kaluar kaq koh, a keni ndryshuar mendim pr kt shtje?
  Kosinn e njoh m mir se fshatart dhe them me bindje t plot se atje ka qen varreza e ushtarve grek. Varrezat fshati i ka posht. N t vrtet, un nuk dua t di se far jan kto kocka edhe pse jan prfolur aq shum nga ju. Un nuk kisha pun me kto eshtra. Un isha i detyruar ti mbaja n kish dhe kam br shrbesa, pr t cilat jam paguar. Vetm kaq kam br. Atje u b problem vetm pse u gjet nj varse.

  Po si sht mbyllur kjo shtje?
  Tani nuk e di dhe nuk m intereson. Jam i pastr n kt histori.  Pas zhvarrimeve masive, n kishn e fshatit nuk kryhen m shrbesa fetare

  Kisha e Shn Mris e mbyllur prej 1 viti

  PRMET- Kisha e Shn Mris, ndr m t vjetrat n Ballkan, i ka dyert e mbyllura. Prej nj viti n kt kish jo vetm q nuk mbahen m mesha, por rrall her priftit i shkel kmba n kto an. Kisha e Shn Mris, edhe pse daton n vitet 1200, do t ishte krejtsisht e panjohur, nse nj prift nuk do t prfshihej n zhvarrime masive t eshtrave, pr t cilat fillimisht u pretendua se i prkisnin ushtarve grek. Kundrejt parave, varrmihsit numronin si ushtar grek edhe eshtrat e fmijve.

  Megjithse ngjarja u konsiderua nj skandal, ende nuk sht shpallur ndonj fajtor pr dhunimin e varreve n fshatin e Kosins. Prokurorja e rrethit t Prmetit, Silvana Pani, nuk pranon t flas pr kt shtje, ndrkoh hetimet pr t jan mbyllur. Nuk jan vetm varrmihsit q u radhitn n armatn e priftit t Kosins vetm pr para.

  Nga ajo sa sht deklaruar n policin e qytetit, shumica e puntorve kan pranuar t bjn zhvarrime fal pagess s mir q iu ofrua. Madje, asokohe ata kan nnshkruar edhe nj kontrat n gjuhn greke, lidhur me parat q do t merrnin. Por duket se nuk kan qen vetm varrmihsit, ata q kan dhunuar varret e Kosins pr para.

  Vet prifti Vasil Thomollari pranon se ka br kt pun pr lek. Ai thot se ka qen i detyruar t mbante eshtrat n kish, edhe pse nuk prmend emra. Sipas Vasil Thomollarit, edhe kjo shtje, me ndihmn e Perndis do t mbyllet shum shpejt, ashtu si do t bhet me shtpin e Kulturs n zemr t qytetit t Prmetit.

  I MOSHUARI

  Ballabani: Shteti sna mbron, si mund t mbrojm varret?!

  PRMET- sht ndr m t moshuarit n Kosin dhe njeh do pllmb n fshatin e tij. Por nj vit pas skandalit t zhvarrimit t eshtrave, Dionis Ballabani sht trhequr nga lufta n mbrojtje t paqes s prjetshme t t parve t tij.

  Thot se Kisha sht m e fuqishme dhe ai nuk ka ndrmend t ngrej ndonjher tjetr zrin kundr nj prifti. Kur kt pun e ka mbyllur shteti, mund t krkoj un m shum. Ktu u b hataja dhe askush nuk u dnua pr kt pun. Than se ishin ushtar grek, kur u gjetn kocka fmijsh dhe pleqsh. Ktu nuk ka shtet dhe un dua ti ngrys i qet ditt e mia - thot Dionis Ballabani. Por megjithse pohon se nuk ka ndrmend t przihet me kt histori, mjafton q njri prej vendasve t thot se eshtrat mund t ishin t grekve dhe debati rikthehet srish, njsoj si nj vit m par.

  Dionisi thot me bindje t plot se rreth kishs s Shn Mris n Kosin nuk ka patur ushtar grek t varrosur. Kt ai e di mir, jo vetm pse ka jetuar kohn e lufts, por shton se ky sht nj pretendim i ngritur nga kisha. Sipas tij, gjithka bhej pr para, pasi kush grmonte fitonte shuma t konsiderueshme. Por duket se jan t pakt tashm t gjallt q mbrojn varret e t parve n Kosin. E bija e Dionisit thot se tashm vendasit kan ndrruar mendim, pr shkak t parave q morn.

  KOASH shfrytezon varferine e vendasve per te krijuar insuata te paguara? NAH....
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 8. #408
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Varret n Kosin u hapn pr thesarin e floririt

  Wednesday, 07 June 2006-gazeta SOT

  Flitet q ekziston nj thesar n varrezat e Prmetit
  Un kam prfaqsuar shoqatn e t burgosurve ordiner n t gjith vendin. Haki Berberi, nj bashkvuajts i imi, i internuar dhe i dnuar jo politik, i cili ka br 10 vjet burg, n vitin 1996 1997 m ka rrfyer nj tregim i cili ishte i lidhur me nj prift t kishs s Prmetit, ishte i vjetr n mosh. Ky prift sht varrosur prpara 115 vjetsh. Prifti trashgimtar trashgoi edhe thesarin q zotronte prifti q kishte vdekur shum koh m par. Prifti q vdiq prpara 115 vjetsh la nj skic e cila t onte tek thesari.Berberi u nis me skicn e cila i ishte dhuruar shoqats son, drejt varrezave. Dhe ka grmuar t varret pr dy tre net, aty ka gjetur kockat dhe kokn e priftit t vdekur por nuk ka gjetur asnj send t muar. Toka ku kishte grmuar ai ishte e but dhe shkrifrt, domethn nuk kishte asnj shkmb dhe gur. Kur ai grmoi gjeti vetm nj rras ( pllak e drejt guri, pa reliev). Ajo ishte e shtruar n t gjith siprfaqen e grmuar nn varrin e priftit dhe po t grmoje majtas ose djathtas, prreth dy metra katror, vazhdonte t dukej nj pllak e lmuar. Un e pyeta mos kishte par ndonj gur ose ndonj cop shkmbi kur grmoi, por ai mu prgjigj jo. Ajo shtres ishte shum rezistente.
  Mendoni se n varrezat e Prmetit, ekziston vrtet thesari i prfolur?
  Sipas ksaj skice q un zotroj, mendoj se thesari ekziston. Prve skics m ka ln edhe nj shnim q sht n gjuhn greke, fatkeqsisht un nuk di greqisht. Kt pjes t shkrimit e ka shkruar prifti grek por me kombsi shqiptare dhe banim n Greqi, madje ka vn edhe vuln e tij.
  A ka lidhje skandali i fundit i eshtrave me kt thesar?
  Un mendoj se po, pasi kam fakte dhe argumenta q flasin pr nj gj t till.
  Cilat jan argumentat?
  Argumentat jan kto. Kjo skic e dhuruar nga prifti i ktij shokut tim, i cili ma ka dhn mua. Un kam nj fotokopje t skics origjinale. Un i thash atij n burg, q kur t dalim do dgjohemi dhe do t shkojm bashk ta gjejm thesarin. Pasi ai kur kishte shkuar vetm e kishte kontrolluar t gjith varrin por nuk kishte gjetur asnj gj. Nj ndr argumentat q un kam sht prbrja e vet varrit ose m mir e dyshemes s tij. Un i thash shokut tim q vet prifti prpara se t vdiste ka hapur nj grop t madhe n t cilin sht futur thesari dhe pastaj sht krijuar dyshemeja e grops s varrit. M pas ai e ka ln n testament, q kur t vdes do t m varrosni ktu. Nj pyetje q lind kur sheh at lloj materiali q ishte ndrtuar dyshemeja e grops s varrit, sht: si ka mundsi q t ket pasur cement ose imento aq rezistente ktu e para 115 vjetsh? Kjo shtres nuk sht br me beton e as me imento, por me t bardha veze. N nj kazan, populli ka mbledhur nj sasi t madhe t bardha vezsh, duke e przier at me glqere dhe uthull, dhe duke i przier t gjith kta prbrs formohet nj shtres e veant. Pasi mora vesh pr kt lloj shtrese, un bra lidhjen n mendjen time duke menduar q vet ustallart e priftit t ken prdorur kt lloj shtrese. Un mendoj q ngjarja e fundit e skandalit t eshtrave nuk ka t bj far me eshtrat e ushtarve t lufts. Edhe varianti i dyt q u prfol pr nj loj varresh, q qytetart i blenin kto eshtra me para, m duket nj loj, se n qoftse do t ishte e vrtet nj gj e till do t ishte punuar me nj skic aksioni. T gjitha llafet e priftit m duken pallavra. Un kam frik q vet prifti aktual e ka nj kopje t skics q kam edhe un dhe po mundohet q ta gjej thesarin prpara meje. Prifti filloi t grmoj bashk me bashkpuntort e tij, por nuk ka mundur t gjej asgj deri tani. Un nj fakt t till e kam ditur prej shum kohsh, por e kam mbajtur sekret gjat gjith ktyre viteve. Kam menduar njher q t nisem n krkim t thesarit bashk me ndonj bashkpuntor tjetr por kam dashur dika t sigurt, pasi nj gj e till nuk sht aq e thjesht. Ti mund t nisesh me bashkpuntorin tnd por ekziston mundsia q ai t t vras sapo t gjej thesarin. Un kam pritur astin e duhur pr ta krkuar pasi nuk kam pasur as mjetet e duhura pr t punuar. Ne si popull jemi shum naiv, e gjith ngjarja e eshtrave sht naive. Nuk sht loj ushtarsh, as loj politike midis dy shteteve. E gjith kjo sht nj strategji e Kalit t Trojs. Ndoshta m von mund t zgjidhet gjithka t dal e vrtet apo e gnjeshtr. Un di t them q besoj n thesarin tim t floririt. Kam nj skic q e vrteton nj gj t till. I krkoj shtetit shqiptar q t kontrollohet kisha imtsisht, pasi un dyshoj se grekt jan n djeni pr kt thesar, prandaj nuk sht lejuar policia shqiptare pr t kryer nj kontroll n kish. Kjo fshehtsi e madhe dhe moslejim pr t kontrolluar, gjith ky mister, mendoj se ka lidhje me thesarin dhe asgj tjetr. Vet prifti dhe kisha nuk kan pse t druhen, n qoftse nuk ka asgj pr t fshehur. Kisha mbrohet nga shteti. Kjo sht shtje thesari dhe floriri n t ciln ka gisht mafia shqiptare dhe greke.
  Sa flori mund t ket nn varr?
  Persona q e kan lexuar skicn dhe shkrimet prkatse jan shprehur se disa grma mungojn. Prderisa shtresa ka qen shum e madhe, rreth dy metra katror, ather i bie q t jet nj kazan plot me flori sa e gjith siprfaqja e varrit. Pr ta zgjidhur kt shtje krkoj ndihmn e shtetit, nj lexim m t hollsishm dhe t detajuar t ksaj skice. Un dyshoj dhe akuzoj figurn e priftit Vasil. I bj thirrje t tregohet i sinqert, do ta bjm pjes t ktij thesari dhe t shoqats son. Pa politik ska ekonomi, pa ekonomi ska politik, i di shum mir kto gjra un, se kam kryer studimet e larta pr kto. Kshtu q e gjith ngjarja t nxjerr tek ekonomia, pra thesari. Pr mendimin tim prifti sht n djeni pr thesarin prandaj po bhen gjith ato punime.

  N vitin 95 sht gjendur i hapur nj varr
  Kisha e Kosins sulmohet nga arkrkuesit


  Kisha e fshatit Kosin, sht br shpesh her preh e sulmeve t njerzve q krkojn thesare. Mosha rreth 800 vjeare e kishs dhe njerzit e varrosur brenda mureve rrethuese t saj, kan ngjallur interes pas viteve 90 nga njerz, t cilt kan dyshuar pr fshehjen e ndonj thesari. Kjo ka br q grmimet n territorin e kishs t shtohen. Sipas banorve, msohet se kisha ka qen nn sulmet e grabitsave e krkues t thesareve, nga viti 1990 deri n vitin 1997. Banort tregojn se, n vitit 95, disa persona t pa njohur, n pjesn ballore t kishs, ku sht i vendosur Jodhima, kishin hapur pr gjith natn nj varr dhe kishin mar prej saj nj ark, pr t ciln gojdhnat thon se, ka qn thesari i florinjt i kishs, i groposur shekuj apo vite m par. Niko Mihali, msues i letrsis, tregon se n vitet 80 90 te kisha e fshatit Kosin, kan ardhur me dhjetra studiues t huaj, t cilit kan shprehur interes pr arkitekturn e ksaj kishe dhe kryesisht n planin ndrtimor t saj, si nj element i hershm i qytetrimit t lugins t Vjoss. Kisha sht e ndrtuar mbi nj kodr zotruese t lugins dhe mbi nj nga tre kodrat e dominuse edhe t fshatit Kosins. Ndrkoh q historia e zhvarrosjes s eshtrave n fshatin Kosin t rrethit t Prmetit, msohet se ka nisur rreth nj muaj m par. Sipas pohimeve t banorve, msohet se, prifti Vasil Thomollari, kishte krkuar puntor nga fshati pr zhvarrimin e eshtrave. Nga ato q ju kishte thn prifit, banorve, pretendohej se aty, do t ngrihej nj kish e re, ndaj edhe varret nuk duheshin t shkeleshin. Po sipas prifit, eshtrat do t rivarroseshin n ambjentet e kishs s re. Prkundr premtimeve t priftit Vasil Thomollari, njri prej protagonistve t punsuar pr zhvarrosjen e eshtrave, Altin Ballabani, banor i fshati Kosin, tregon se eshtrat e nxjerra nga hapja e rreth 150 varreve, ishin futur n thas plasmasi, u ishin vendosur numra dhe askush nuk e di se sht br me ato. Debati pr varrezat greke, n afrsi t Klcyrs, u rindez, n fillim t muajit maj t ktij vit, kur ministri grek i Mbrojtjes, anulloi nj vizit zyrtare n Tiran, pasi, ende nuk ishte realzuar marrveshja pr kto varreza. Sipas pretendimeve greke, krkohej prej tyre, q n Shqipri, t ngriheshin tre varreza t ushtarve grek. Nisur nga prvoja, nga ana e shtetit shqiptar, u shpreh gadishmria, pr varre, greke, por duke u nisur nga prvoja me varret e ushtarve anglez, gjerman, italian, etj., n vendin ton, Shqipria, ofroi n marrveshje, nj varrez t vetme, pr gjith ushtart grek. Ndrkoh q banort hedhin posht versionin se n kt vend kan qen t varrosur ushtart grek t vrar gjat lufts italo-greke. Sipas tyre, disa ushtar grek jan varrosur pran shkolls s fshatit, ndrsa n territorin prreth kishs, kan qen t varrosur t krishtert e vjetr t fshatit Kosin. Myslimant i kan pasur varrezat n ann tjetr t fshatit, aty ku dikur funksiononte teqeja, tregojn banort. I vetmi grek i varrosur n kt territor ka qen nj gjeneral grek, i vrar gjat lufts italo-greke. Ai ishte varrosur te dera e kishs dhe n vitin 1993, erdhn t afrmit q ishin pajisur me harta dhe e dinin mir se ku ishte. Kur e zhvarrosn kan gjetur edhe medalionin si dhe sende t tjera ushtarake, kujtojn banort.

  Prokuroria n krkim t At Vasil Thomollarit

  At Vasil Thomollari, prifti i akuzuar pr dhunim t varreve ka refuzuar paraqitet n prokurori pr tu marr n pyetje. Organi i akuzs s qytetit t Prmetit kishte drguar nj flet- thirrje n shtpin e tij, sipas s cils ai duhet t paraqitej n prokurori, por edhe gjat dits s djeshme, prifti nuk ka pranuar tu hap rrugn hetimeve pr zbardhjen e shtjes. Ndrkoh, hetuesit kan tentuar q ta kontaktojn at n mnyra t tjera, por prifti i fshatit nuk sht gjendur. Edhe pse prokuroria dhe policia e kan marr n telefon dhe e kan krkuar npr qytet, At Vasil Thomollari sht zhdukur pr autoritetet shqiptare. N munges t priftit, prokuroria ka marr srish deklarimet e disa personave q kan punuar n hapjen e varreve. Menjher pas zbulimit t skandalit t dhunimit t varreve q ndodhen pran kishs s Kosins, prokuroria e Prmetit ka filluar hetimet. T dhnat e para t grumbulluara nga prokuroria tregonin se personi kryesor i dyshuar si inisiatori i ksaj historie sht prifti i fshatit, At Vasil Thomollari. Edhe dshmit e dhn nga personat q kan kryer grmimet ose banort e fshatit kan etiketuar priftin Thomollari si njeriun q ka filluar kt histori. Bazuar n kto dshmi dhe fakte, prokuroria ka marr Thomollarin n statusin e personit nn hetim n lidhje me kt skandal t dhunimit t varreve. Burimet shpjeguan se n kt rast sht shum e qart se kemi t bjm me veprn penale t dhunimit t varreve. Kjo komun ka nj kryetar dhe ai sht personi q mund t jap lejen pr t hapur varret dhe t kryej zhvarrimet. N rastin konkret pretendohet se sht marr nj leje tek kryeplaku i fshatit, por ky i fundit nuk ka asnj autoritet ligjor pr ta br nj gj t till. Nse nuk sht br m par ndonj marrveshje ndrmjet personash q kan autoritet ligjor pr ta br, ather vepra penale e dhunimit t varreve sht e provuar, than burimet e organit t akuzs. Ndrkoh, organi i akuzs ka drguar edhe nj shkres n Metropolin e Gjirokastrs, nga varet kisha e Prmetit, duke i krkuar q nj prfaqsues i kishs t jet prezent n sekuestrimin e eshtrave dhe t firmos n procesverbalin prkats. Deri dje n drek, as metropolia e Gjirokastrs nuk ka kthyer asnj prgjigjje n lidhje me kt shtje. Burimet t prokuroris shpjeguan se kjo ka hedhur dyshime t forta se eshtrat q ndodhen n kish mund t mos jen t ushtarve grek, ashtu si pretendon prifti por mund t jen t banorve t fshatit. N rast se ne do t marrim eshtrat n duar mund t zgjidhim shum shpejt kt situat. Nj analiz ADN-je si dhe nj analiz e kohs kur kan vdekur personat mund t zgjidh menjher kt lmsh q sht krijuar,- than burimet e prokuroris.

  Policia rrethon kishn e fshatit

  Kisha e fshatit Kutal, atje ku ndodhen edhe kutit me eshtrat e zhvarrosura momentalisht ruhet 24 or nga policia e Prmetit. Nj patrull policie sht ln n shrbim gjat gjith dits n afrsi t kishs. Burimet e policis shpjeguan se kjo patrull sht vendosur n at vend pr t siguruar se askush nuk do t hyj n kish dhe t prek eshtrat q po ruhen aty. Patrulla qndron kryesisht n kryqzimin e rrugs nacionale me at t rrugs s fshatit, por gjat t gjith kohs mbikqyr kishn. N rastin q ndonj person afrohet n kt kish menjher edhe policia rri n mbikqyrje. Burimet shpjeguan se grupi i gatshm po qendron n largsi t kishs, pr arsye se nuk dshiron q t krijoj incidente me besimtart ose me priftrinjt q kryejn shrbesat. Detyra e vetme e ktij grupi policie sht q t ruaj kishn dhe t parandaloj q eshtrat, t cilat ndodhen n t, t largohen prej andej. Kta efektiv policie nuk kan penguar n asnj rast besimtart q t shkojn n kish,- shpjeguan burimet e policis lokale. Sipas tyre, deri tani nuk sht shnuar asnj incident. Gjat ditve q sht grmuar n kishn e fshatit Kosin sht br e mundur gjetja e eshtrave t 69 personave. Kto eshtra jan marr nga prifti At Vasil Thomollari, i cili pasi i ka lar, i ka sistemuar n kishn e fshatit Kutal. Sipas priftit t ksaj zone, pran kishs ndodhen varret e rreth 200 ushtarve grek, t cilt jan vrar gjat lufts greko- italiane. N at vend ka qen nj spital i ushtris greke dhe ata q vdisnin n kt spital varroseshin pran kishs. N varreza pretendohet se ndodheshin edhe eshtrat e dy gjerenalve grek. Sipas banorve t zons, eshtrat e njrit prej gjeneralve jan marr n vitin 1974 nga shteti grek. Prfaqsues t shtetit kan ardhur me skic dhe kan marr eshtrat e tij

  Halil Kurti rrfen historin tronditse dhe hartn e thesarit
  Varret n Kosin u hapn pr thesarin e floririt


  Ngjarja e zhvarrimeve n fshatin Kosin t Prmetit q futi n sherr dy shtete mund t jet e gjitha nj histori thesari. E uditshme por e vrtet. Gazeta Sot disponon skicn e nj harte n gjuhn greke dhe dshmin tronditse t kreut t shoqats kombtare pr Mbrojtjen e Puns dhe Demokracis n Shqipri, Halil Kurti. Historia e thesarit t Kosins e ka zanafilln mbi 150 vjet prpara, dhe sipas Kurtit, harta e thesarit sht mse e vrtet dhe e bazuar n ngjarje dhe persona real. Sipas Kurtit, i cili sht n mosh t thyer dhe ka mbi 20 vite burg mbi kurriz, historia e harts nis me rrfimin e Haki Berberit, nj ish i dnuar q ka qen n dijeni t harts por q nuk mundi dot kurr t bnte realitet ndrrn e thesarit. Kurti e nis rrfimin kshtu, N vitin 1996 1997, Haki Berberi m ka rrfyer nj tregim i cili ishte i lidhur me nj prift t kishs s Prmetit, ishte i vjetr n mosh. Ky prift sht varrosur prpara 115 vjetsh. Prifti trashgimtar trashgoi edhe thesarin q zotronte prifti q kishte vdekur shum koh m par. Prifti q vdiq prpara 115 vjetsh la nj skic e cila t onte tek thesari. Berberi u nis me skicn e cila i ishte dhuruar shoqats son, drejt varrezave. Dhe ka grmuar t varret pr dy tre net, aty ka gjetur kockat dhe kokn e priftit t vdekur por nuk ka gjetur asnj send t muar. Toka ku kishte grmuar ai ishte e but dhe shkrifrt, domethn nuk kishte asnj shkmb dhe gur. Kur ai grmoi gjeti vetm nj rras ( pllak e drejt gurri, pa reliev). Ajo ishte e shtruar n t gjith siprfaqen e grmuar nn varrin e priftit dhe po t grmoje majtas ose djathtas, prreth dy metra katror, vazhdonte t dukej nj pllak e lmuar. Un e pyeta mos kishte par ndonj gur ose ndonj cop shkmbi kur grmoi, por ai mu prgjigj jo. Ajo shtres ishte shum rezistente. Sipas Halil Kurtit e gjith ngjarja e zhvarrimeve n fshatin Kosin dhe prfshirja n t e priftit Vasil Thomollari dhe e grekve ka n themel thjesht nj histroi thesari. Madje, Kurti akuzon priftin e Kosins se sht n dijeni t ksaj skice dhe e gjith ngjarja sht trilluar pr t mbuluar t vrtetn. N pamundsi, pr shkak t moshs, t gjetjes s thesarit, Kurti i bn apel shtetit q t vr dor mbi kt ngjarje, dhe n rast se ky thesar gjendet t konfiskohet, dhe 50 % e shums s konvertuar n lek t depozitohet n numrin e llogaris s shoqats dhe 50 % ti dhurohet shtetit. Kurti sht i bindur se e gjith kjo ngjarje bhet vetm pr thesarin e floririt dhe se n t sht e prfshir mafia shqiptare dhe ajo greke. Sipas tij, E gjith kjo sht nj strategji e Kalit t Trojs. Ndoshta m von mund t zgjidhet gjithka t dal e vrtet apo e gnjeshtr. Un di t them q besoj n thesarin tim t floririt. Kam nj skic q e vrteton nj gj t till. I krkoj shtetit shqiptar q t kontrollohet kisha imtsisht, pasi un dyshoj se grekt jan n djeni pr kt thesar, prandaj nuk sht lejuar policia shqiptare pr t kryer nj kontroll n kish. Kjo fshehtsi e madhe dhe moslejim pr t kontrolluar, gjith ky mister, mendoj se ka lidhje me thesarin dhe asgj tjetr. Vet prifti dhe kisha nuk kan pse t druhen, n qoftse nuk ka asgj pr t fshehur. Kisha mbrohet nga shteti. Kjo sht shtje thesari dhe floriri n t ciln ka gisht mafia shqiptare dhe greke, prfundon Kurti. Megjithat vet kryeministri Berisha ka krkuar q t nisin hetimet dhe t zbardhet e gjith ngjarja, e cila mbase nuk ka lidhje me kontraband eshtrash mes dy shtetve, por me historin e nj plaku 80 vjear, i cili beson verbrisht n historin e thesarit t tij.

  Amaneti thesarit

  N vitin 1996-1997 ish Kryetari i Shoqats ton Kombtare, dega Pogradec, i nderuari Haki Berberi, m ka dorzuar nj skic n gjuhn greke, q me ann e nj njeriu t tij ia kishte dhn nj prifti shqiptar me banim n Shqipri. Po t dhuroj kt hart t varrezave n Kosin, pran kishs, afr nj ure, ku para 150 vjetsh sht varrosur prifti jon shqiptar. N at varr sht mbuluar nj thesar i madh floriri. Merre hartn, shko e zbulo varrin dhe floririn, sepse ta kam dhuruar ty dhe shoqats tuaj se keni vuajtur shum gjat regjimit komunist. Me sa m kujtohet, i ndjeri Haki Berberi ka shkuar me nj njeri t tij tek kto varreza dhe ka punuar n varrin e priftit pr dy-tri net dhe ka gjetur aty kockat dhe kokn e priftit t vdekur. Por me sa mbaj mend un dhe sa m ka thn Hakiu para 10 vjetsh, fundi i varrit ishte shtruar rrafsh si me beton imentoje, dysheme kjo e fort q kazma, varreja dhe ekii nuk grvishtnin asnj grimc t vogl, madje as edhe nj kokrr misri dhe gruri, aq i fort ishte betoni. Punuam n at varr 2-3 net, por nuk gjetm asgj dhe e mbyllm varrin prap ashtu si ishte dhe n fund i ndjeri Haki ma dorzoi mua dhe nuk vonoi shum dhe bashkvuajtsi yn, q ka br 20 vjet burg, vdiq. Un kt hart e kam mbajtur sekret dhe tani e lidh problemin me kto varreza dhe dyshoj se prifti Vasil Thomollari e ka gjetur thesarin e shoqats son, sepse thesari yn ka qen nn dyshemen e shtruar gjoja me imento, si thoshte i ndjeri Haki dhe pastaj prifti e ka ln me fjal q n kt vend m varrosni. Pra, prifti Vasil ka gjetur thesarin e shoqats son dhe e ka futur n kish. Zhvarrimi i varrezave sht nj loj q bn prifti Vasil, gjoja pr llogari t ushtarve grek t vrar n Luftn e Dyt Botrore nga ushtart italian.

  -------------------------

  Puna nuk eshte te floriri si metal po te objektet. Nese ky thesar egziston, c'objekte jane ato qe e perbejne dhe te cilit shekull?
  Duke u bazuar te vjetersia e kishes mund te kete pasur edhe objekete te arta qe mund te kene datuar qe ne periudhat me te hershme te krishterimit ne Ballkan.

 9. #409
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  MARRDHNIET SHQIPTARO-GREKE N FILLIM T KTIJ SHEKULLI
  (XX)


  Nga Sherif Delvina
  Botuar ne: "Rilindja", 20 maj 1994


  Shqiptart t mos i harrojn msimet e historis pr
  shovinizmin Grek


  Me t drejt "Terxhumani Shark" (Lajmtari i lindjes),
  redaktor i s cils ishte S.Frashri, viti I, m 31 korrik
  1878, n faqen 2-3 thot: "Greqia bn 'sht e mundurr
  pengoj lidhjen midis muslimanve dhe t krishterve
  orthodoks). Ajo gjithmon ka patur dhe ka synime
  territoriale ndaj vendit ton. E zm se grekt jan nj
  popull q ka vlera t mdha sa edhe popujt e vjetr. Mir
  po e pranoim, por, a ka vall nj popull me vlere qe t
  robroj popujt fqinj? Pyesim "Neollogosin" (gazet greke e
  asaj kohe) a sht burrri apo tradhti t nxitsh popullin
  tnd t rrembej pjes nga atdheu i tjetrit? Le t na
  tregoj nj njeri n histori qe te kete br nj gj t
  till dhe t jet lvduar nga brezat e ardhshm e te mos
  jet kuj tuar emri i tij me mallkim. Gjaku dhe kombsia
  jan te shenjta pr do, njeri".

  Edhe kleri grek nuk mbeti pas. N vitin 1913 e pushtoi
  krejtsisht Shqiperine e Jugut me kisha dhe shkolla duke
  thn: "Kshtu ka thn Zoti Krisht: do ortodoks sht
  grek, muslimant jan turq. N kt vend do te banojn
  vetm grekt". Qeveria greke i quante shqiptart musliman
  turq, kategori osmane. Shqiptart musliman prbnin
  shumicen e Shqipris s Jugut. Ata duhej ose t'i
  nnshtroheshin masakrave greke ose t braktisnin
  prgjithmon atdheun e tyre.


  Masakr ose nnshtrim
  N t gjitha viset e Pushtuara nga ushtria greke n vitin
  1913 u vun tabela greqisht dhe frngjsht: "Bashkim me
  Greqin ose vdekje".


  M 16 shtator t vitit 1913 u dha urdhri q t gjith
  fshatart e qytetart ortodoks t qyteteve dhe t
  fshatrave t Gjirokastrs, t Delvins, t Tepelens, t
  Leskovikut e t Prmetit t vinin prpara shesheve t
  metropolive dhe t kishave. N do shesh t ktyre qyteteve
  qe vendosur nj tryez e mbuluar me flamurin e Greqis. N
  tryez gjendej ungjilli i shenjt. Priftrnjt, t veshur
  me petka t shenjta, kishin zn vend pran tryezave.
  Msuesit e shkollave greke dhe nxnsit e tyre mbanin n
  duar nga nj flamur grek. Kta msues kishin sjell edhe
  upat e shkollave greke. Ato kishin veshur nga nj bluz t
  kaltr, q kishte n mes t gjoksit nje apar, ku
  gjendeshin t shkruara me shkronja t arta kto fjal:
  "Bashkim me Greqin ose vdekje". Pran tryezave t ktyre
  shesheve qndronin klerikt dhe qeveritart grek, N kto
  qytete t pushtuara nga ushtria greke u mbajtn fjalime.


  Ja 'i than popullsis ortodokse qeveritart grek: "Me
  hidhnim t madh po ju njoftojnjm se Fuqit e Mdha ju
  ndan nga gjiri Eladhs ju, q jeni thjesht grek, ju
  lan n duart e barbarve shqiptar. Prandaj, s bashku me
  ju do t luftojm me pushk n dor dhe kurr nuk do t
  pranojm q barbart shqiptar t hyjn n atdheun ton t
  shenjt grek. Betohemi n ungjillin e shenjt, q ne do t
  derdhim edhe pikn e fundit t gjakut dhe n duart e
  shqiptarve nuk do t biem kurr.
  Nse nuk i bjm dot
  ball ksaj gjme, do t'u vm zjarrin shtpive tona, q
  ktu shqiptart t gjejn vetm grmadha".

  Pasi u b betimi nn krcnimin e bajonetave greke,
  qeveritart e pranishm n kt mbledhje u dhan garanci
  pjesmarrsve t ktyre mitngjeve se Greqia nuk do ti
  linte vetm. Ajo do t ishte gjithmon me ta. Fill pas
  ksaj ceremonie, me urdhr t qeverise greke, nj pjes e
  mir e ushtris s saj, u kthye n andart. Nga Greqia
  erdhn dhe andart t tjer.

  Dy fjal pr andartt
  Andartt, n pjesn m t madhe ishin oficer dhe ushtar
  t legjioneve t rregullta t ushtris greke. Ata ndenjn
  n Shqipri ruaitur t niitat formacione ushtarake,
  ushtart oficert ne armatimin, t njjtat pushk,
  municione, mitraloz, topa; ndrruan vetm teshat e trupit,
  u veshn me rroba katundari dhe bashibozuku. Terrorrizmi
  shtetror grek pr spastrim etnik trritoresh shqiptare t
  pushtuara u zbatua me ann e ktyre andartve. Ushtart e
  rregullt grek, t kthyer n komitaxhini, kishin numrin e
  batalioneve dhe t kompanive t tyre, q quheshin kompani
  te shenjta. Ato i shrbenin vetm djallit dhe shovinizmit.
  N kto kmpani kishte kriminel t njohur n zanatin e
  krimit: kretas, korfiat, zantiot, ish-pjesmarr s
  kryesor t s ashtuquajtur s kryengritje e Vorio-Epirit.


  Andartt pretendonin se i prkitnin racs fisnike greke, me
  ideal atdhedashurin dhe fn, por, n fakt, prbuznin si
  fn ashtu dhe atdheun. Pjesa m e vogl e tyre nxitej nga
  fanatizmi n vend t urrejtjes pr armikun. Kta
  ish-ushtarak ishin n gjendje t kryenin krime nga m t
  prbindshmet. Ushtaraku q bhej andart nxirrej ne lirim
  dhe qndronte n vendin ku kishte kryer shrbimin ushtarak
  n rast se ajo ishte tok e nj shteti tjetr fqinj t
  pushtuar nga ushtria greke. Po qe se ai bhej andart n
  Greqi, ai, s bashku me shokt e tii i kalonie kufirin. N
  do fshat t shtetit fqinj ku venin, plakitnin dhe ndienin
  knaqsin e pasurimit dhe t vrasjes t familjeve t
  plakitura. Andartt u merrnin fshatarve ose qytetarve
  parat, bizhuterit, vritnin njerz pa dallim moshe e
  seksi, dfrenin duke nderuar grat e fshatareve t
  plakitur, pinin pa pushim, u pritnin fatkeqve kokat,
  hundt dhe vesht. Me hundt dhe vesht e prer ata bnin
  gjerdane me t cilt stolisnin gjokset e tyre. Shpesh her
  andartt ishin barinj q vinin nga Greqia e lir, t
  mrzitur nga puna e prditshme dhe jepeshin pas nj jete
  plot aventura.

  Gjat muajve q pasuan, qeveria greke bri mjaft protesta
  pran Fuqive t Mdha duke krkuar q pjesa jugore e
  Shqipis (ose Vorio-Epiri, si e quajn ata) ti mbetej
  Greqis. Mbasi t gjitha prpjekjet e qeveris greke
  shkuan kot, ajo vendosi t bnte nj mbledhje ku t
  shpallej kryengritja.

  Mbledhja u mbajt n Gjirokastr nn kryesin e Dhespotit t
  Konics m 27 janar 1914, ditn e diel, me "delegat" nga
  kto qytete: Preveza, Jamna, Konica, Paramithia, Voshtina,
  Leskoviku, Kolonja, Kora, Prmeti, Tepelena, Gjirokastra,
  Delvina, etj. Kjo mbledhje vazhdoi dyjav. Ajo prfundoi me
  marrjen e vendimit pr kryengritje t prgjithshme. M von
  kongresi epirot shpalli autonomin e VorioEpirit (2 mars
  1914) dhe, fill pas saj, u zgjodh nj qeveri provizore me
  Jorgo Zografin n krye.

  Jorgo Zografua pat deklaruar n nj gosti t dhn prej
  tij: "Po s'na dhan Vorio-Epirin Fuqit e Mdha, do ta
  n-afshojm at (Vorio Epirin, Sh.D.) dhe do ta bjm nj me
  tokn". Ky renegat e mbajti fjaln dhe e bri shkrumb e hi
  Shqiprin e Jugut.


  Klerikt grek morn kryqin dhe deklaruan kryengritje
  kundr njerks s tyre Shqipri dhe, ka esht m e keqja,
  kryengritjen, e deklaronin npr kisha. Ai kryq n dor t
  kelerikve nuk ishte m i Krishtit, sepse, po u kthye kryqi
  kundr atdheut, i prket vetm satanait.

  Kriminelt dhe hajdutt me nam
  "pr lirmin" e "Vorio-Epirit"


  N kt koh n Shqipri erdhn t gjith katilt e
  Greqis. Kriminelt e burgjeve t Greqis liroheshin me
  kusht q t shkonin n Shqipri. T gjith hajdutt e
  Greqis u armatosn dhe u nisn pr n "Vorio-Epir" . U
  urdhruan t vinin n Shqipri edhe hajdutt me nam, t
  ndodhur n ilegalitet n Eladh dhe q krkoheshin nga
  policia. Katili me nam, Kosta Beori, pr kokn e t cilit
  qeveria greke jepte 15 000 franga ari, erdhi n Shqipri si
  kapedan i andartve.

  Andartt grek vrisnin e thernin jo vetrn n krahinn e
  "VorioEpirit" , por edhe jasht saj. Po e ilustrojm kt me
  nj fakt: dy fshatra shqiptare, Paomiti dhe Kuqari, q
  ndodheshin jasht kufirit t "krahins autonome" t Epirit,
  u sulmuan nga andartt. M 25 shkurt t vitit 1914, ditn e
  hn, n mngjes, andartt u suln n kto dy fshatrash.
  Mblodhn burrat q gjetn dhe i uan n nj fshat aty afr,
  n Kosin, ku i mbylln n katua, lidhur kmb e duar. Q
  andej katilt u kthyen prsri n fshat dhe thern t
  gjith fmijt dhe bagtit. Pasi e mbaruan kt sken
  ferri, u kthyen n fshatin Kosin. Aty t burgosurve u
  pren hundt, vesht, kmbt e duart. Mezi u doli shpirti
  fabatarve t masakruar nga kto tortura t papara. M von
  korbat dhe qent u hngrn misht.


  Grekt kishin ardhur pr t shkretuar jugun e Shqipris.
  Kryqi n kto vende fatkeqe udhhiqte thikn pr therrjen e
  shqiptarve.


  Krimet e kryera nga andartt n fshatin Leshnj i prkasin
  ferrit. Ata iu suln ktij fshati si bisha dhe kalonin n
  thik 't gjenin perpara, gra e burra. Foshnjet e ktij
  fshati i masakruan si bjn bishat. Ky katund i bukur u
  mbulua me kufoma. Ato kishin zn t tra rrugt e tij. M
  n fund, barbaret andart i vun zjarrin fshatit t br
  rrafsh me tokn.


  T Ilahtarshme qen edhe skenat me vrasie makabre q kryen
  andartt n fshatin Peshtan. Banort e ktij fshati ikn,
  por mbetn pa marr nj pjes t foshnjave t gjora.
  Egrsirat andarte i gjetn kto foshnje. Ja fr shkruan
  nj kronik e kohs: "... Foshnjat e mjera po shtitnin
  rrugve duke ulritur dhe krkonin prindrit e tyre.
  Egrsirat i mblodhn t gjitha foshnjat dhe i shpun n nj
  shtpi ku kish nj pus dhe atje i merrnin foshnjat nj nga
  nj, u prisnin kokat dhe i hidhnin brenda. Foshnjat e
  therura qen 27. Si i mbaruan s theruri, pusin e mbuluan
  me gur, pastaj plakitn shtpit, u vun zjarrin dhe i
  bn hi. Plakat q morn nga Peshtani i drguan n
  Delvin, ku kishin dhe t tjerat. Tani u erdhi radha grave.
  I morn t mjerat dhe i larguan nga fshati dhe i ndaln n
  nj shesh. Atje Kocifaqi u tha andartve: "Jeni t lir t
  dfreni me kto gra". Zun egrsirat t prmbushnin
  dshirat e tyre. Si mbaruan s dftyeri, u shkuan bajonetat
  dhe i ponin t gjalla derisa te mjerat gra sa dhan
  shpirtin!... " Kshtu mbaroi skena tragjike e Peshtanit.

  Vlen t prmenden barbarizmat e andartve n Kolonj. Atje
  u b nj luft e rrept e andartve me shqiptart.
  Kriminelt m t mdheni n radht e andartve ishin ata
  nga Kreta. Nj trup andartsh t Krets e prbr prej 160
  vetsh dhe q quhej "lulja e andartve", sulmoi Kolonjn.
  Tetdhjet vet syresh u asgjesuan nga Sali Butka, ndrsa
  gjysma tjetr ia mbathi. Mirpo, m von erdhn trupa t
  shumta andartsh dhe rrethuan Kolonjn nga t katr ant.
  Kolonjn e bn shkrumb e hi.. Dy fmij t krishter i
  dogjn t gjall sepse i shrbyen shtjes shqiptare..

  N Panarit andartt thern 275 vet. N Frashr plakitn
  dyqanet dhe shtpit e t krishterve. ngaq shtpit e
  fshatit Frashr kishin nga nj flamur shqiptar n dritare,
  t gjitha shtpit i dogjn.

  Terrorit grek populli shqiptar iu prgiigj me krijimin e
  etave patriotike


  Andartt psuan nj goditje t fort nga kurveleshasit n
  Manastirin e Cepos; aty u vran 160 andart. Djemt e
  Kurveleshit, duke i ndjekur, arritn deri n Virua, afr
  Gjirokastrs; kolonjart u hodhn n sulm. Me Sali Butkn
  n krye ata i thyen andartt n Kolonj. Nga frika e
  rrethimit J.Zografua e transfroi "qeverin" e tij nga
  Gjirokastra n Delvin.

  Pr t shptuar jetn e fmijve, shum gra u mblodhn n
  Prmet. Andartt, si kriminel e t pabes, vran shumicn
  e fmijve dhe t foshnjave dhe nderuan mjaft gra, t
  cilat pastaj i vran.

  N qytetin e Kors, naten duke gdhir 2 prill 1914,
  ushtart grek (andartt) prgatitnin bandat e armatosura
  t kamufluara si epirot. Ato qndronin n malsit e
  Kors pr t sulmuar pastaj qytetin. Rrjeti i agjentve
  grek, i kryesuar nga peshkopi grek, Gjermanos, ishte gati
  pr ta "liruar" Korn.
  Po japim nj fragment nga fjalimi
  i ktij peshkopi n metropolin me puistt:

  "Vllezr me Krishtin! Urata e Perndis rnt mbi ju e mbi
  armt tuaja! Erdhi sahati tu japim. drrmn armiqve t fs
  e t Krishtit, tradhtarve q ia kan sh*tur shpirtin
  satanait, atyre q i shrbejn t paudhit. Qllimi yn i
  shenjt: "T shptojm Korn nga kthetrat q i kan ngulur
  n mishin e sfilitur shrbtort e antikrishtit, nga ata q
  duan t na gabojn e t na ndajn nga gjiri i mms son,
  Eladh".


  Xhandarmria shqiptare, korpusi i vullnctarve t
  katundeve, nn udhheqjen e Themistokli Grmenjit e shtypn
  puin brenda nj kohe t shkurtr. M von filluan intrigat
  e shovinizmit grek, si rrjedhoj e t cilave u vra
  Themistokli Grmenji me nj plumb francez.

  Po prmendim edhe nj mizori tjetr t grekve:

  N fund t prillit 1914 u kthye n Hormov (fshat afir
  Tepelens) Koloneli Zira. Atje erdhn edhe 300 andart t
  tjer me oficert Saqellari dhe Klemati n krye pr t
  kryer n Kodr masakrn e Hormovs. Koloneli Zira i ndau
  fshatart q kishin zn komitaxhinjt n tre grupe me nga
  65 vet secili. Ai zgjodhi ndr trupat e tij m t
  dalluarit n kasaphana njerzore gjithsej 36 andart. Sipas
  urdhrit t ktij koloneli, edhe kta u ndan n tre grupe.
  Secili grup prbhej nga 12 vet dhe kishte pr detyr t
  therrte n kish 65 vet. Fshatart fatkeq, pasi u
  gjymtuan, u vran me bajoneta dhe me thika nga kta katil.
  nj pjes t tyre ua thyen edhe kafkat. Shpesh andartt i
  qllonin kta t mjer me plumb n duart dhe kmbt pr
  t'ua shtuar vuajtjet dhe agonin. Pastaj i futnin n gropa
  akoma t gjall. Lum ai q zvarritej n grop i vdekur...
  Sharjet dhe ulrimat rrnqethse t ktyre viktimave
  dgjoheshin edhe ri fshatrat Dragot, Beisht dhe Luzat.


  Komisioni i CIC (Komisioni Ndrkombtar i Kontrollit),
  q vajti atje fill pas-ngjarjeve, hyri s pari n kish. Dyert
  e saj ishin t shpuara nga plumbat, muret qen sprkatur me
  gjak, mjaft trupa njerzish ishin hedhur n dysheme. Aty
  kishte mjaft ksula banorsh t fshatit t lara me gjak.
  Rreth kishs kishte gropa me kufoma. N Kodr u gjendn
  rreth 195 kufoma. Kto masakra u ngjajn atyre q kreu
  Neroni (viti '64 pas Krishtit) me nj ndryshim: ksaj radhe
  ato bheshin n emr t Krishtit, pr t krijuar
  Perandorin e Bizantit, q nuk kishte qen kurr greke, por
  nj konglomerat popujsh.


  M 6 korrik 1914, n Delvin u mbajt Kongresi i
  Vorio-Epirit. Fill pas,ktij kongresi bande vorio-epirote
  dhe ushtria greke pushtuan edhe Korn, Kolonjn, Tepelenn
  dhe gjith Shqiprin e Jugut. Prsri vrasje e djegie
  masive. Rreth 100 000 shqiptar u detyruan t braktisnin
  vatrat e tyre dhe u dergjn n ullishtet e Vlors. 30 mij
  prej ktyre fatkeqve gjetn vdekjen nga smundjet dhe
  uria.

  Ja 'thot Lumo Skndoja n "L'affaire de l'Epire" Sofia,
  1915, pr dmet q 1 shkaktuan popullit shqiptar hordhit
  barbare greke:


  Rezultati ishte ky: dy nga prefekturat m t bukura t
  Shqiprise, Kora dhe Gjirokastra, t shkatrruara; m
  tepr se 250 fshatra t djegura, dhjetra fshatra t
  plakitura e t vjedhura, disa mijra shqiptar t vrar n
  luft n mnyrn m t poshtr, duke prfshir edhe grat
  dhe fmijt; nj dm material, prej rreth 300 milion
  frangash, 100 mij njerz t mbetur pa streh".

  Lista e plot e fshatrave t djegura nga grekt u botua n
  gazetn italiane "Corriere delle Puglie" m 14-15 dhjetor
  1914 pasi i ishte dhn Ministris s Jashtme italiane dhe
  prfaqsive t pes Fuqive t Mdha... Fshatrat e djegura
  arrijn n 250. N kt list mungojn rrethe t tjera si
  Gora, Devolli, Fusha e Kors. Gjithashtu u dogjn dhe u
  plakitn 48 teqe.

  T gjitha kto masakra e djegie n jug t atdheut ton u
  kryen sepse shovinizmi n Greqi sht shpallur prej kohsh
  fe kombtare. Kmbanave t tij i bien edhe sot klerikt
  shovinist grek.

  Pr vendin ton shovinizmi grek sht nj krcnim i
  vijueshm dhe i pabes. Nacionalshovinizmi grek sht
  vrass i demokracis. Ai sht shovinizm me jehona
  kmbanash kishe. Andartt e vazhdojn edhe sot me
  intensitet punn e tyre. [U]Tashm sht e qart se masakra e
  Peshkopis m 10 prill 1994 ishte projektuar e zbatuar nga
  qeveritart e Athins. Ja 'thot pr kt pasardhsi i
  tret i brezit shovinist t familjes Papandreu (Papandreu i
  tret ose Jorgo Papandreu, sot sekretar i shtetit pr Punt
  e Jashtme t Greqis): "...Nuk mund t prjashtohet asgj,
  madje edhe nj prfshire e ushtarakve grek n mnyr
  individuale" . Si shihet, do, gj sht e qart: historia
  prsritet; andartt kan filluar t veprojn prsri..."[/
  U]

 10. #410
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  FAKTE dhe DESHMI

  ------------------------------------

  Dshmia interesante e spiunit q punonte n shrbim t grekve pr Vorio-Epirin

  Loja e Sigurimit me agjentin Papastrati

  Bekim BUDO-gazeta Tirana Observer 19 janar2006

  Ish-oficeri i Sigurimit t Shtetit, Bekim Budo, n librin e tij Shrbimi i fsheht pasqyron nj dosje interesante t nj agjentit grek me pseudonim Papastrati, arrestuar nga shrbimi i fsheht shqiptar n vitin 1971. Sipas librit t Budos, interesant sht fakti se n vazhdimsi agjentura greke zhvillonte veprimtarin e saj n Shqiprin e Jugut dhe kishte n dispozicion informator potent, tejet t prgatitur. N vitet 70-t, Sigurimi i Shtetit Shqiptar kishte rn n gjurmt e ksaj veprimtarie dhe arrin t kap, fal nj kombinacioni t prsosur, Papastratin, prgatitur n shkolln e spiunazhit t vendit fqinj, i cili tregon prpara hetuesve se si ishte vn n shrbim t grekve. Kontaktet e tij t para, thuhet n libr, ishin br me gjeneralin grek, Vasil Mellaj, q kishte qen komandant divizioni i trupave greke n Gjirokastr, e me t e kishte njohur patrioti i tij nga Derviani, V. Shahini, i cili kishte studiuar me koh. Gjenerali drejtonte dhe nj zyr t shrbimit t fsheht t zbulimit ushtarak grek AlfaDhio. Megjithat, sipas dokumenteve t hetimit t Papastratit, gjenerali grek, kishte marr informacion pr agjentin, duke pyetur edhe lidhjet e tij t afrta n Shqipri dhe Greqi, P. Kotokon, O. Anastasjadhin. Pas verifikimit, gjenerali urdhron S. Vllahon dhe P. Kotokon t krijonin organizatn antishqiptare MAVI (Metopo Apolefterikon VorioEpirotiku), n kryesin e s cils u caktua edhe Papastrati s bashku me V. Shahinin e J. Diamantin, t njohur pr ndjenjat filogreke dhe tepr aktive n veprimtarin e tyre praktike pr aneksimin e trojeve shqiptare. Gjenerali grek e kishte porositur agjentin q t riaktivizonte agjenturn e vjetr dhe t bnte rekrutime t reja, sidomos nga radht e minoritetit, grekofilve, grekofonve, si dhe nga radht e studentve dhe nxnsve shqiptar q studionin ose q kishin kryer studimet n shkollat greke. Agjentura kryesore kishte pr detyr organizimin e grupeve agjenturore, t cilat do t ishin brthama t rezidenturave n prputhje me situatat agjenturore dhe politike.

  Kur isha duke prgatitur nj leksion pr studentt e Akademis s Policis, mora leje pr t hulumtuar n dosjet operative, ku ishin regjistruar dshmi agjentsh dhe informacione t tjera t rndsishme spiunazhi. Mbaj mend se n njrn prej ktyre dosjeve, ministri Kol Bib Mirakaj, njherazi edhe sekretar i Partis Kombtare Fashiste shqiptare i drgon Ministris s Arsimit nj shkres rezervate me nr. 3329, dat 11 korrik 1942, lidhur me aktivitetin e shrbimit t fsheht grek dhe qarqeve shoviniste t vendit fqinj.
  Mirakaj i prgjigjej nj shkrese t Ministris s Arsimit nr. 390 dat 15.4.1942/ XX rezervate dhe nj tjetr shkrese t ministris s tij nr. 2669/Pol. 27/D/84 Res, q kishin informacion lidhur me listat emrore t msuesve grekofon t qarkut t Gjirokastrs bashk me informatat prkatse t marra pjesrisht nga sekretart politik dhe nga KK e MM. Listat q i bashklidheshin ktij dokumenti ishin grumbulluar nga shrbimi i fsheht i mbretit Zog, nga shrbimi i fsheht diplomatik, si dhe nga sekretart politik t Partis Fashiste, t cilt mbaheshin n lidhje agjenture e zbulim-kundrzbulimi. N kto lista bie n sy numri i madh i msuesve, t cilt kishin studiuar pr msuesi n shkollat greke dhe ishin t shprndar n 163 shkolla t Shqipris s Jugut, msimet e t cilave ishin n gjuhn greke, q prbnin dyfishin e shkollave n gjuhn turke po n kto territore. N karakteristikat, prbri secilit emr msuesi jan shnuar shkurtimisht qndrimi i tyre n raport me qeverin e Zogut, ndjenjat shoviniste, si dhe n raport me ndjenjat kombtare. Predominojn karakteristikat pozitive t tyre n kto raporte n masn prej rreth 70 pr qind.
  Konstatimi
  N dosje vura re se problemi ishte m i thell dhe nuk ishte marr sa duhet n konsiderat sinjali i alarmit i dhn nga konsulli i Janins, Xhemal Frashri, i cili midis t tjerave theksonte: Shkolla e Vellasit, e cila dirizhohet nga dhespoti i Janins, Spiridhoni, nj armik i rrept i Shqipris, sht ngritur vetm e vetm pr t prgatitur me kultur dhe me ndjenja greke rinin e fshatrave grekofon t Prefekturs s Gjirokastrs, me an t propagands helmuese pr t arritur qllimin kryesor satanik, i cili sht bashkimi i t ashtuquajturit Vorio-Epir me Epirin. Po nuk morm masa t rrepta, them me bindje se shkolla Vellas do t jet varri i Gjirokastrs. Nga materialet e tjera t hulumtuara sht mjaft afr realitetit t ngjarjeve q bn t mundur krijimin dhe pompimin e Megalli Ides, apo ides s madhe, nj rrfim i nj agjenti potent grek me pseudonimin Papastrati, i cili prfaqson tipikisht n mnyr t koncentruar nj veprimtari sa armiqsore ndaj vendit ton, aq edhe prbuzse ndaj Shqipris. N letrn informative t Ministris s Arsimit shkruhet: sht interesante t theksojm se ky rrfim sht edhe nj sintez e nj veprimtarie pr m shum se nj shekull e shovenve, prfaqsues ekstremist t nj nacionalizmi absurd n dm t nj vendi tepr paqsor e miqsor, i cili historikisht ka dhn nj ndihmes t madhe me an t komunitetit shqiptar n Greqi, arvanitasve, si Kollokotroni, Karaiskaqis, Bubulina e Boari, t cilt ishin edhe protagonist kryesor t revolucionit grek t vitit 1821, gj q edhe n historin moderne t ktij vendi ky kontribut mohohet padrejtsisht. Kundr ktij vendi autokton fqinj prej mijra vjetsh, pas fitimit t pavarsis, qarqe t caktuara shovene, megalomane dhe aventuriere, n vitin 1867, krijuan organizatn Vllazria Qendrore Kulturore, si dhe klubin Sillogun vorio-epirot, t cilat, shkallshkall, do t prbnin bazn e organizats famkeqe QEVA (Komiteti Qendror i Prpjekjeve Vorio-Epirote), duke marr dhe plqimin e Patriarkans s Stambollit. N krye t ksaj organizate do t vendosej lunxhioti, Kristaq Zografi. M 6 qershor 1888 krijohet n Greqi nga Dhimitr Boari, shoqria I vllamidhes Allvani Vllamet Vllezrit shqiptar me nj platform antikombit shqiptar pr pengimin e gjuhs s shkruar shqipe n alfabetin latin mbi bazn e nj strategjie, q kishte qllim kryesor helenizimin e popullsis s Shqipris s Jugut dhe m gjer me nj propagand q mbivlersonte dukshm kulturn greke, duke nnmuar kulturn shqiptare.
  Shrbimi i fsheht i qeveris s asaj kohe njoftonte pr nj marrveshje t fsheht midis Patriarkans s Stambollit me qeverin greke, ku u vendos q myslimant e Kosovs, Bosnjs dhe Hercegovins, si dhe t Shqipris t konsideroheshin turq, ndrsa shqiptart ortodoks t konvertoheshin n helen dhe t administroheshin nga Greqia, pasi shqiptarve u mohohej kategorikisht aftsia shtetformuese, edhe pse historikisht kishin dhn prova, madje edhe n Greqi, duke i dhn asaj jo pak, por rreth 20 kryeministra qysh nga Miauli, Kanari, Kryeziu e deri dhe vet Lefter Venizellosin, t cilt ishin t gjith arvanitas, pa br fjal ktu se edhe presidenti i par grek, Pavllo Kondurjoti, dhe presidenti tjetr, Theodhoros Pangallos, ishin me origjin shqiptare dhe n mjediset miqsore e familjare komunikonin n gjuhn shqipe.
  Letra
  Nga letra q ndodhej n Arkivin e Ministris s Brendshme, dosjen e agjentit grek Papastrati msohet se Megali-idea dhe t tjera, synime t tyre amplifikon akoma m shum dhe bhen shpejt udhheqje pr veprim n marrdhniet e mvonshme me shtetin ton, me t cilin qysh pas 28 nntorit 1912 kishin filluar kontradiktat e mprehta dhe diplomacia e saj mori orientime t qarta nga qeveria greke pr sensibilizimin e opinionit ndrkombtar pr gjoja t drejtn e saj pr aneksimin e Epirit t Veriut e konsideruar prej tyre si tok greke dhe duke u munduar ta justifikonin dhe argumentonin historikisht, sidomos me ekzistencn e minoritetit grek n trojet tona autoktone. Kto kontradikta shprthyen kur Konferenca e Ambasadorve m 8 gusht 1913 prcaktoi kufijt e Shqipris. Edhe pse kufijt e vendosura nga komisionert e huaj anglo-francez dhe italian kishin ln jasht tyre troje t konsiderueshme t populluara nga shqiptar autokton, grekt dhe nj pjes e msuesve grekofon kishin prgatitur ve t tjerave nxnsit e shkollave greke, t paraqiteshin para tyre, duke u prezantuar si grek, duke thn se Ego ime Elinas (Un jam grek) etj. N t njjtn koh, ata provokojn Konferencn e Korfuzit m 1913, e cila n vendimet e majit 1914, i vuri kushte qeveris shqiptare pr t zbatuar nj plan special pr minoritetin dhe Vorio-Epirin, n mnyr q ajo t ishte n do koh prezente n kto treva, si dhe ti kishte fillimisht nn kujdestari, probleme q ai i ngiti n forume ndrkombtare e deri n Konferencn e Firences n vitin 1921, por, si e dim nga historia, planet e grekve u bn pa hanxhi. Kongresi i Lushnjs, lufta e Vlors bn t mundur legalisht, q marrveshja TitoniVenizellos, pr ndarjen e Shqipris t mbetej n letr dhe t zbatohej ilegalisht nga shrbimet e fshehta t ktyre vendeve pr ti br fakte t kryera n t ardhmen. Pikrisht kt e rrfen m s miri agjenti potent grek, Papastrati. N materialet e hetuesis s asaj kohe shkruhet: N Tiran, n zyrat e hetuesis u paraqit agjenti grek, me pseudonim Papastrati, m 22 shkurt 1971, q pr shkak t statusit t tij t themi special dhe t veant e mori n pyetje zvendsdrejtori i Drejtoris s Hetuesis. Agjenti grek vazhdoi rrfimin e aktivitetit t tij n shrbim t zbulimit grek. Mes t tjerave, ai thot se pasi mbarova arsimin e mesm n Zozimea Skoli, vazhdova arsimin e lart n Athin, pr Msuesi, t cilin e mbarova me rezultate t larta. Ndrkoh, bashk me dy bashkfshatart e mi nga Klishari ishim antarsuar n Sillogun VorioEpirot, me qendr n Athin, ku n nj nga mbledhjet e radhs, kryetari i tij, Kristaq Zografo, q m ka mbetur n kujtes, na foli pr perspektivn tashm t hapur me plqimin e qeveris greke dhe t Patriarkans s Stambollit, do ti prvishemi puns pr aneksimin e Vorio-Epirit, q sipas tij, ato ishin toka greke qysh n lashtsi dhe se e kishin amanet nga t part q ndrrn e tyre ta bnin realitet sa m shpejt, pasi ishin krijuar t gjitha kushtet, ishin mnjanuar t gjitha pengesat dhe jo vetm kaq, gjithnj sipas Kristaqit, ishte marr plqimi i vet vendeve vendimmarrse kryesore t Evrops, Angli Franc - Itali. Nuk kam pse ta fsheh, u entuziazmova pr faktin, sepse Shqipria n at koh ishte nj vend trsisht anadollak, tepr i prapambetur, pa kultur dhe intelektual, smundjet bnin krdin, pa alfabet, gjuh t shkruar, pa shkolla dhe mendoja n at koh s me Greqin dhe kujdestarin e saj Shqipria do t shkonte prpara n arsim, kultur, rimkmbje etj. Dora-dors Papastrati ishte br nj nga prkrahsit kryesor t Zografos. M tej ai dshmon: N kto aktivitete jam njohur edhe me patriotin tim nga Derviani, Vasil Shahinin, i cili, mesa duket, m kishte studiuar me koh dhe m rekomandoi te gjenerali grek, Vasil Mellaj, i cili kishte qen komandant divizioni i trupave greke n Gjirokastr dhe q drejtonte dhe nj zyr t shrbimit t fsheht t zbulimit ushtarak grek, AlfaDhio. Gjeneralit i plqeva qysh n fillim pr njohurit e mia, pr historin e kulturn helene, jo vetm at moderne, por edhe pr lashtsin, ka me von krijoi besim t plot, duke pyetur edhe n lidhje t tij t afrta n Shqipri dhe Greqi, sidomos Pandelejmon Kotokon, Orest Anastasjadhin, etj., si e mora vesh m von prej tyre. Kshtu, gjenerali urdhron Spiridhon Vllahon dhe Pandelejmon Kotokon t krijonin organizatn antishqiptare MAVI (Metopo Apolefterikon VorioEpirotiku), n kryesin e s cils u caktova edhe un s bashku me Vasil Shahinin e Jani Diamantin, tashm t njohur pr ndjenjat filogreke dhe tepr aktive n veprimtarin e tyre praktike pr aneksimin e trojeve shqiptare.
  Rekrutimi
  Gjenerali, n nj nga takimet e shpeshta me t, i kishte shprehur konsideratn e tij dhe t shefit kryesor t zbulimit grek, emrin e t cilit, ai nuk e msoi kurr. Po ky njeri i vuri detyrn e fsheht, t merrej n t ardhmen me organizimin cilsor t rrjetit agjenturor t zbulimit grek n Shqipri. N fillim kreu nj kurs t prshpejtuar pr t njohur elementet fillestare t zbulimit, lidhjeve, ndrlidhjes, kodeve, grumbullimit dhe seleksionimit t informacioneve etj. M von, pasi u krijua organi kryesor i centralizuar i informacionit QIPE (Qendriqi Ipiresias Pliroforion Edhallos), Papastrati bri kursin e plot t zbulimit dhe u kamuflua pas organizats MAVI, t ciln, sipas orientimit i formuloi detyrat kryesore legale, e cila ishte pengimi me do kusht i pjesmarrjes s minoritetit n Luftn Nacionallirimtare, si dhe detyrn kryesore ilegale, e cila ishte futja me kombinacion n kt lvizje dhe n ushtrin e saj t agjentve grek, me qllim q ata t bnin karrier dhe do tu shrbenin n t ardhmen, pr realizimin e planeve t tyre, gjoja pr lirimin nj her e prgjithmon t Vorio-Epirit. Papastrati dshmon: Pas krijimit t MAVI-t u hodhm n Shqipri dhe krijuam komitetet vorio-epirote me antar Andon Qirjaqin, Misto Papadhimn, Dhimitr Mestakulin, Lefter Guvelin, Jorgo Zoton, Gligor Labovitin etj., t cilve u vum detyra t qarta se do ta fillonin me propagand dhe se tri hallkat kryesore t puns son Kleri, Shkolla dhe Shtypi, t cilat do t ndihmoheshin fuqimisht nga shtypi grek, ku do t paraprinin gazetat Ipsokratikon Mellon dhe Vorioepirotikon Agonos, t cilat kishin detyr kryesore t krijonin armiqsi midis dy feve kryesore at myslimane dhe ortodokse, pasi e quanin t tejkaluar kohn kur kto dy fe bashkjetonin n harmoni, ka ishte penges e madhe pr realizimin e detyrave tona. Ia konkretizuam detyrat dhespotit t Janins, Spiridhoni, ishte vn detyr t rekrutonte sa m shum nxns pr t vazhduar shkolln e Vellas, gj pr t ciln kishte marr nga qeveria greke fonde t posame, ndrsa Pandelejmon Kotoko kishte marr detyr t punonte me klerikt ortodoks shqiptar, pjesa m e madhe e t cilve ishin rekrutuar nga zbulimi grek, Asfalia, shrbimet e fshehta t Korofillaqis dhe t policis qytetse Astinomia Poleos, si ishin Papu Jorgji Taci nga Leshnica, Papu Jani Dashi nga Cuka dhe Papu Foti Zisi nga Gjirokastra. Pyetjes pr aktivizimin e agjenturs s vjetr t zbulimit grek, si dhe rekrutimin e agjenturs s re kryeagjenti Papastrati i ishte prgjigjur: Gjenerali Vasil Mellaj na kishte porositur pr riaktivizimin e agjenturs s vjetr krahas rekrutimeve t reja q do t bnim sidomos nga radht e minoritetit, grekofilve, grekofonve, si dhe nga radht e studentve dhe nxnsve shqiptar q studionin ose q kishin kryer studimet n shkollat greke. Kshtu, agjentura kryesore kishte pr detyr organizimin e grupeve agjenturore, t cilat do t ishin brthama t rezidenturave n prputhje me situatat agjenturore dhe politike. Konkretisht, Vasil Shahini do t punonte me disa kategori t caktuara si me tregtar, msues grekofon, si dhe kryepleq, duke riaktivizuar sidomos Gligor Kicatin nga Poliani, Jani Foton po aty, doktor Ilia Zrin nga Sopiku, doktor Sokrat Bozhori nga Terihati, Andon Qirjaqin nga Glina, doktor Telhma Labovitin nga Gjirokastra, Dhimitr Mastakulin nga Kakodhiqi, Jorgo Zrin nga Dhuvjani etj. Gjithashtu, gjenerali na kujtonte shpesh prvojn e demonstratave dhe protestave masive pran Lidhjes s Kombeve.
  Hetimi
  Pyetjes se si e argumentonte Papastrati mbshtetjen e qeveris greke pr organizatn MAVI, si dhe pr QEVA-n, ai dha kt shpjegim. N mbledhjet tona kryesore, ku do t diskutoheshin, probleme t rndsishme pr hapat e mtejshme q do t merrnim, asistonin rregullisht dy deputet grek Traidhili dhe Villjara, t cilt na prcillnin orientimet dhe direktivat kryesor t qeveris greke pr kto probleme. Konkretisht, m kujtohet se ndryshe nga gjenerali Mellaj, na porosisnin t nxisnim sa m shum nxns dhe student pr t vazhduar shkollat greke si n Vellas, Voshtin Sozimeja, n Athin etj. Nga ana tjetr, ata shtronin me forc nevojn e furnizimit me kontingjente t reja t rinis greke Metaksa, me deg t saj n Shqiprin e Jugut, madje, ata insistonin mos t kursente fondet q na ishin vn n dispozicion, msuesit e sapoemruar merrnin 200 franga n muaj dhe organizatort e rinis monarkiste Metaksa t shprbleheshin me honorare. Nga ana tjetr, gjenerali porosiste pr t kaluar n krijimin e formacioneve ushtarake dhe rolin kryesor do ta luante QEVA dhe silogjet/ vorio-epirote, duke mnjanuar gabimet e bra n t kaluarn n kohn kur si rrjedhoj e kundrasulmit t etave shqiptare n zonn e Kurveleshit n trevn e Vurgut dhjetra familje 300 minoritarsh u larguan pr n Korfuz dhe gjetk dhe u detyruam q ti kthenim jo se vrtet kishim kriz ushqimesh e buke si pretenduam, por minoritart tan do t qndrojn atje te tokat e tyre, theksonte gjenerali Mellaj, ka na lehtson mjaft punn ton pr aneksimin e Vorio-Epirit. Kto porosi pr ne ishin detyra dhe q u prpoqm ti realizonim, sidomos gjat Lufts Nacionallirimtare... Pyetjes se ku konsistonte aktiviteti dopiorol i ktij agjenti, Papastrati iu prgjigj: ...Jam rekrutuar edhe nga zbulimi shqiptar, i cili mesa duket ishte n dijeni t aktivitetit tim t mparshm dhe m mbante n lidhje s fundi dhe vet ish-kryetari i degs s Gjirokastrs nnkoloneli Manol M, gj q m lehtsoi shum pr kryerjen e detyrave t mia, duke m mundsuar realizimin e takimeve me agjentt kryesor q kisha n lidhje, q nga Gjirokastra n Vlor, e deri n Durrs. Ishim n periudhn kur aktiviteti yn po kalonte n fazn e riorganizimit, pra, kalimit n rrug t vogla agjenturore, n eta dhe formacione luftarake t grshetuara me ngritjen e rezidenturave agjenturore sidomos n qytetet e mdha n Gjirokastr, Vlor, Lushnj e deri n Durrs. Mirpo, kuadrot kryesor t zbulimit t Zervs na krkonin me ngulm pr t futur n Lvizjen Nacionallirimtare kuadrot tona agjenturore. Nga ana tjetr, drejtuesit kryesor t Partis greke EDE (Bashkimi Demokrat i Oficerve Grek), kishte filluar t riaktivizonte Partin Arqiomarksiste greke, ku Avjazi, krkonte me do kusht t riafirmonte si forc kryesore n Epirin e Veriut, i nxitur nga lobi grek n Amerik, i cili do t krijonte m von Konfederatn Panhelenike Greke, e cila sponsorizohej nga milionert grek, Patriakana e Stambollit, kisha autoqefale greke e deri tek Onasi miliarderi i flots tregtare greke. N kt vshtrim, aktiviteti im ka qen shumplansh dhe dopiorol. Informatat q i raportoja Sigurimit shqiptar, n prgjithsi ishin dizinformacione, me qllim q ata t merreshin me problemet n radht e tyre dhe t largoheshin sa m shum nga agjentura jon, organizimi yn dhe nga kontingjentet tona. Menjher pas konferencs s Pezs erdhi udhzimi mbi krijimin e kshillave vorio-epirot, si dhe etave t armatosura me platform gjoja pr t luftuar pushtuesit italian dhe m von ata gjerman. Kshtu, krijuam etn e Dhrovjanit me komandant Lefter Guvelin e Jorgo Zoton, etn e Thimio Lolit e t Kristo Pilos, t cilt i hodhn n luft kundr batalionit partizan amria, duke i br nj gabim t rnd dhe nuk zbatuam porosit e gjeneralit Mellaj, Pas Lufts Nacionallirimtare meqense qeveria shqiptare dhe ushtria e saj po hynte n punt tona t brendshme ne kishim marr detyr t kalonim n veprime m t organizuara grupet e vogla agjenturore do ti kthenin n rezistenca, duke i dhn nj vend t veant kishs ortodokse, e cila do t kishte nj rol t rndsishm n punn ton. Kt veprimtari do ta shtrinim deri n qytetin e Durrsit, duke e shoqruar me propagand kundr shtetit shqiptar, pamundsin e tij pr t qeverisur vendin, si dhe t dnonim kudo edhe n forumet ndrkombtare diskriminimin q i bnin ata minoritetit grek dhe n prgjithsi krahinave tona t Vorio-Epirit. Detyra kryesore e jona n kt periudh ishte q t krijonim nj gjendje pasigurie dhe anarshije, duke e shoqruar me provokacione n kufi, me qllim krijimin e kushteve pr nj ndrhyrje t armatosur, duke plotsuar kushtet e misionit sekret Front i hapt, i cili do t kombinohej n luftn e grupeve ushtarake q do t futeshin nprmjet kufirit, gj pr t ciln ishte marr edhe plqimi i organeve t shrbimeve sekrete italiane, t cilat nga ana e tyre po prgatitnin n Bari t Italis grupe agjenturore pr tu futur n Shqipri nprmjet kufirit shqiptaro-grek, q drejtoheshin nga koloneli i zbulimit italian De Agostini dhe q quhej Fronti i Mbyllur.
  Pr provokacionin e gushtitPyetjes s br nga hetuesi lidhur me dshtimin e provokacioneve ushtarake t 2 gushtit 1949, Papastrati iu prgjigj: .....Provokacionet e 2 gushtit i konsideruam jo nj dshtim, prkundrazi si nj fillim i nj veprimtarie m t koordinuar. Ishte m shum nj matje e pulsit dhe nse do t kishim mbshtetjen e madhe t vorio-epirotve tan, gj q bri dhe t gjallroheshin tej mase aktivitetet tona t silogjeve, t Qevs, Onashit, t Konfederats Panhelenike, si dhe presioneve q ne bnim her pas here n Lidhjen e Kombeve. Peshkopi Serafino, me zgjuarsi porosiste se dita nuk do t ishte e largt kur kombit ton do ti njihej dita me hir apo me pahir pr t marr Vorio-Epirin, gj pr t ciln kishim edhe ndihmn e pakursyer t qeveris greke, t Parlamentit, i cili do ta ruante me fanatizm ligjin e lufts ndaj Shqipris. Ne kishim mbshtetje t pakursyer nga lobi yn n Amerik. Pastaj arrestimet e shumta q ju bt sidomos nga kombsia greke, t grupeve t Papa Harallamb Shtupit nga Grava, grupi i Papajan Dashit nga uka, etj., shtuan urrejtjen ndaj shtetit tuaj dhe u shtuan radht e njerzve tan q krkonin t drejtat e tyre pr tu bashkuar me atdheun e tyre.

 11. #411
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Ne Muzeumet me me ze te Arteve te Bukura ne Perendim, cdo relike greke shoqerohet pa perjashtim me dicituren: "Mendohet te jete gjetur ne ....Athine ose rrethinat."

  Ja se se gjenden prane Athines disa nga monumentet me autentike greke:  E Diele, 27 Maj 2007


  Premtohet kthimi nga Pireu per dy objekte arkeologjike (nga e tere lista qe vijon-shenim i Styx)

  E Marte, 22 Maj 2007


  Anisa Ymeri

  Objektet tona te trashegimise kulturore lakmohen, ndaj edhe jo rralle kane qene pre e trafikimit ne vendet fqinje e pertej. Disa kane humbur cdo gjurme e te tjerave, ndonese ju dihet vendndodhja, eshte teper e veshtire t'i kthesh ne vendet ku edhe jane grabitur. Nje pjese e mire e te cilave jane vjedhur prej muzeve arkeologjike, sidomos prej atij te Butrintit, i cili u plackit ne vitin e rremujave te medha. Shtatorja e Apollonit, grabitur ne Butrint (shek. i II e.re) dhe shtatorja e Artemisit te Nikeas, grabitur ne Finiq (shek te III p.e.s), aktualisht gjenden ne muzeun e Pireut. Ndaj edhe kane qene objekt i nje diskutimi per kthimin e tyre ne Shqiperi gjate takimit te 19 majit mes ministrit tone te Kultures, Ylli Pango dhe ministrit grek, George Vulgaraqis. Sipas nje njoftimi per shtyp te zedheneses se MTKRS-se, Suela Musta, "Ministri Vulgaraqis, ka premtuar kthim shume te shpejte te dy objekteve arkeologjike te trafikuara, te cilat gjenden aktualisht ne muzeun e Pireut". Duke bere te ditur gjithashtu, se pritet dhe nje vizite e ministrit grek te Kultures ne vendin tone. Keto dy objekte tejet te rendesishme per trashegimine tone kulturore, jane premtuar se do te kthehen, por jane shume te tjera, te cilave ju dihet vetem fati, se kane qene pre e trafikimit te objekteve dhe asgje me shume. E duke qene se edhe kartelat ju mungojne nje pjese te mire, eshte gati e pamundur gjetja e tyre, e ca me shume kthimi i tyre ne Shqiperi. Por, premtimi per kthimin e ketyre dy objekteve te cilat gjenden ne muzeun e Pireut, s'do te thote aspak se jane te vetmet objekte te trashegimise sone kulturore te trafikuara drejt kushedi se cilit shtet. Nje nder to, eshte edhe statuja pa koke e Aferdites, e cila mban numrin e karteles 916 ne Qendren e Inventarizimit te Pasurive Kulturore, por per te nuk ka asnje premtim per kthim ne Shqiperi. Kjo pasi ende nuk dihet vendndodhja e saj, gjendet apo jo ne ndonje muze te botes. Sikunder eshte theksuar edhe ne nje konference kombetare te Trafikimit te Objekteve te Trashegimise Kulturore vitin e shkuar ne Tirane, per ato objekte te cilat kane nje kartele me te dhena te sakta, dhe ajo cka eshte me e rendesishmja, shoqeruar edhe me fotografi, eshte me e lehte gjetja e vendndodhjes se tyre. Por problem teper i madh rezulton mosekzistenca e fotografive te ketyre objekteve, qe ne vite te ndryshme kane qene pre e trafikimit, duke u grabitur nje pjese e madhe e tyre nga muzete arkeologjike ne vend.

  Objekte arkeologjike te trafikuara ne Greqi:

  Shtatorja e Artemisit te Nikeas e grabitur ne Finiq. Objekt i shek. III p.k. Kartela nr. 913

  Shtatore djali (Apolloni), grabitur ne Butrint, shek. II p.k Kartela nr. 914

  Jane ne kerkim me vendndodhje te paidentifikuar:

  1. Statuje vajze, kartela nr. 915

  2. Statuje pa koke (Aferdita), kartela nr. 916

  Objekti nr. 913

  Dimensioni: 125 cm lartesi

  Material: Mermer

  Tip: Shtatore

  Periudha: Helenike

  Kultura: Paraqytetare Ilire

  Eshte gjetur ne Finiq, Sarande. Grabitur ne mars 1997 ne muzeun Arkeologjik te Butrintit. Statujes i mungojne dy krahe, koka dhe ka shume demtime ne siperfaqe. Busti eshte i zotes femerore (Artemis, ose eshte busti i Nikese?). Ka veshur nje mantel te gjate te palosur, ku nen gjoks krijon nje Apoptygma. Zota paraqitet ne levizje, ku ka bere nje hap perpara me kemben e saj te djathte. Periudha helenike.  Objekti nr. 915

  Dimensioni: 66.5 cm

  Material: Mermer

  Tip: Shtatore

  Periudha: Klasike shek. 4 - 6 p.k

  Kultura: Qytetare Ilire

  Statuja e vajzes eshte e punuar ne mermer. Koka eshte e ngjitur. Bazamenti i ulet eshte punuar njesh me trupin. Veshja eshte nje mantel i lidhur lart, me pala te cilin e ngre me doren e majte. Dora e djathte para gjoksit mban bririn e bollekut. Ne sup dallohen lidhese. Eshte statuje e trafikuar dhe nuk dihet fare se ku gjendet aktualisht.  Objekti nr. 916

  Dimensioni: 125 cm

  Material: Mermer

  Tip: Shtatore

  Periudha: Klasike shek. 4-6 p.k

  Kultura: Qytetare Ilire

  Statujes i mungon koka. Mendohet se duhet te kete pasur koken e Aferdites. Bazamenti eshte punuar bashke me statujen. Ne krahun e majte, bazamenti eshte i grabitur dhe ne te dallohet nje gjurme kembe. Dora e djathte, nga mesi e poshte, mungon, kurse e majta mungon nga mesi i parakrahut. Pjesa e poshtme e trupit eshte pothuaj ballore, ajo e sipermja paraqet nje kthim intensiv ndaj formes shoqeruese.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 12. #412
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  NO COMENT-firme e organizates me antishqiptare ne Greqi
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 13. #413
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime n 46 postime
  Si perkthehet kjo firme Barat? Une mundem te lexoj vetem Alvanoi dhe Elas.

 14. #414
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  668 falenderime n 475 postime
  N Kor nxnsit msojn se Jugu i Shqipris sht Greqi  • N qytetin ku 120 vjet m par u el Msonjtorja e Par Shqipe kta fmij, fal liencs q “Omiros” ka marr nga Ministria jon e Arsimit, e nisin ditn me msimin: “Vorio-Epiri iu bashkua padrejtsisht shtetit shqiptar


  Fmijt shqiptar t fshatrave prreth Kors, Boboshtic e Drenov po msojn nj “t vrtet” t hidhur: q toka ku ata u lindn e po rriten sht greke. Jan rreth 180 nxns, bij e bija shqiptarsh q po u msohet falas nga shkolla jopublike greke “Omiros” nj histori e shtrembruar q i paraqet strgjyshrit e tyre si pushtues t Vorio-Epirit. sht nj brez fmijsh, i ciklit fillor q A-n e lexon alfa, q gdhihet do mngjez me hymin grek dhe q nuk di asnj varg t atij shqiptar, q thot “Kalimera” e jo “Mirmengjez” q krcen “zeivefiko” dhe nuk di ’sht pogonishtja.

  N qytetin ku 120 vjet m par u el Msonjtorja e Par Shqipe kta fmij, fal liencs q “Omiros” ka marr nga Ministria jon e Arsimit, e nisin ditn me msimin: “Vorio-Epiri iu bashkua padrejtsisht shtetit shqiptar. Banort grek t zons nuk e pranuan kt vendim dhe organizuan grupe ushtarake pr t siguruar pavarsin e tyre”.

  sht pikrisht nj msues grek q ua mson kto fmijve tan gjat ors s historis. “M 9 Nntor 1921, ministrat e jashtm t Fuqive t Mdha vendosn n Paris se cilat do t ishin prfundimisht kufijt e Shqipris. Sipas ktij vendimi Greqis i merreshin territoret q kishte liruar gjat Lufts s Par Botrore”, vijon m tej msuesi. Ai sillet mir me fmijt e shqiptarve megjithse me historin q u mson i konsideron si bij “pushtuesisht”.
  Ja si e shpjegon ai Luftn e Dyt e Botrore: “Edhe pse forcat ushtarake greke ishin t pakta para superfuqis s Italis dhe ndihms s aleatit t vogl (Shqipris), ushtria greke mundi t frenoj ushtrin italiane n kufirin me Shqiprin (28 tetor – 14 nntor 1940). N vazhdimsi ushtria greke kaloi n msymje t prgjithshme n Epir dhe n veriperndim t Maqedonis (14 nntor 1940 – 6 janar 1941)”. Tashm n mbyllje t vitit shkollor, kta 180 fmij shqiptarsh e kan msuar n shkoll at q deri dje thuhej lart e posht: “nga Pogradeci n Himar, toka sht greke”.

  Si u mor licensa

  Licensa pr eljen e nj shkolle 9 vjeare greke n Kor sht lshuar nga Ministria e Arsimit e Shqipris, rreth dy vjet m par. N baz t ligjit pr arsimin sht kjo ministri q kontrollon kurrikulat msimore e q rrjedhimisht sht institucioni q ka legalizuar dhe vazhdon t hesht prball ktij skandali. Ndaj dhe nuk sht aspak faji i drejtoreshs greke t “Omiros”, Vasiliki Baraki q prball ksaj “dashamirsie” t qeveris shqiptare t deklaroj: “do vit ngjitim nga nj shkall. Perspektiva jon sht q t plotsojm nj sistem t plot t shkolls s mesme e ti prgatisim nxnsit pr t vazhduar shkolln e lart kudo q ata do t dshirojn, n universitetet shqiptare, greke apo ato evropiane”.

  Nga i drguari yn n Kor Tedi Blushi

  Balkanweb..

 15. #415
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Jane anetare te organizates me antishqiptare. Ekstremista raciste

  -------------------------------------------------

  Antar t organizats “Krisi Avgjia” kan shprndar fletushka n form traktesh kundr shqiptarve


  29/03/2005-Shkruan Altin Metaj

  Greqi, fletushka raciste para ndeshjes


  ATHIN- Ndeshja e futbollit e dits s mrkur ndrmjet ekipeve kombtare t Greqis dhe Shqipris rrezikon q t kthehet n nj sulm masiv racist kundr emigrantve dhe tifozve shqiptar q jetojn n Greqi.

  Ekstremistt e djatht grek jan prgatitur prej kohsh pr kt ndeshje dhe duket se do t shfryjn urrejtjen e tyre ndaj t gjith shqiptarve. Ata e kan par shum t arsyeshme mosdhnien e biletave pr tifozt shqiptar si dhe kan shprndar npr shkolla fletushka raciste. N kt mnyr atmosfera para ndeshjes s dits s mrkur sht tensionuar n maksimum. Policia greke ka marr masa q t mos prsriten skenat e katr shtatorit t vitit t kaluar pas ndeshjes s luajtur n Tiran por ekstremistt grek nuk duket se mund t ndalen nga kjo gj. Ndrkoh, 26 emra t njohur t artit dhe sportit grek e shqiptar kan dhn nj mesazh antiracist prpara ndeshjes t s mrkurs.
  Gazeta greke “To Vima” ka zbuluar dje nj plan t prgatitur nga ekstremistt e djatht grek. Sipas saj, kta njerz kan zgjedhur ditn e mrkur si shansin e tyre m t mir pr t shfryr urrejtjen q kan ndaj shqiptarve q banojn n Greqi. Madje ata e kan konsideruar mosdhnien e biletave pr tifozt shqiptar si nj veprim shum t mir t Federats Greke t Futbollit. Plani i ekstremistve t djatht grek nuk sht zbuluar vetm nga gazeta “To Vima” por edhe nga organizata e Rinis Kundr Racizmit n Europ. Sipas saj, rreth 10- 15 antar t organizats ekstremiste “Krisi Avgjia” kan shprndar fletushka n form traktesh kundr shqiptarve. Me kto fletushka ata kan br thirrje q shqiptart jan provokator dhe se nuk duhet t lihen q t festojn. “Rreth 10 ose 15 antar t “Krisi Avgjis” kan shprndar dit m par n shkollat e Grivas fletushka me rastin e fests kombtare t Greqis, m 25 mars. Brenda n kto fletushka flitet edhe pr ndeshjen e s mrkurs ndrmjet Shqipris dhe Greqis. N fletushka thuhet se shqiptart provokojn duke mbajtur flamurin grek n festn ton kombtare dhe duan t festojn brenda vendit ton”,- tha dje Janopulos, prfaqsues i organizats s Rinis Kundr Racizmit n Europ. Sipas tij, kto veprime raciste duhen ndaluar dhe dnuar nga ana e shtetit grek.
  Kundr atmosfers raciste t krijuar nga ekstremistt e djatht grek kan dal 26 emra t njohur t artit dhe sportit grek e atij shqiptar. Ata kan prpiluar nj deklarat t prbashkt duke dhn nj mesazh antiracist. N deklaratn e prbashkt, 26 emrat e njohur n publikun e t dy vendeve, kan krkuar q ndeshja e s mrkurs t mos bhet shkak i krijimit t nj atmosfere raciste, e cila nuk do t’i interesonte askujt. Ndrmjet atyre q kan nnshkruar kt deklarat jan artistt e njohur grek Andoni Kafexopulos, Ana Vajena, profesor t Universitetit “Pandio” si dhe shkrimtari shqiptar Fatos Kongoli. N deklaratn e prbashkt dnohet edhe nj pjes e shtypit si grek ashtu si dhe policia, e cila nuk luajti rolin e duhur pr t qetsuar situatn. Ndrkoh, thirrje pr qetsi ka br edhe ambasadori shqiptar n Greqi, Bashkim Zeneli, n nj intervist t dhn n gazetn “Elefterotipia”. Situata e tensionuiar si dhe mos dhnia e biletave pr tifozt shqiptar sht dnuar edhe nga ana e Forumit Social Grek. Ky i fundit, n nj deklarat pr shtyp ka dnuar aktin e mosdhnies s biletave tifozve shqiptar dhe fton t gjith t shikojn ndeshjen n nj ekran t madh, i cili do t vendoset n sheshin Koxhias, prpara godins s Bashkis s Athins. “T mos i lejojm q ndeshja Greqi – Shqipri t shndrrohet n nj shprthim t urrejtjes raciste antishqiptare”,- thuhet ndrmjet t tjerash n deklaratn e Forumit i cili fton t gjith q t ndjekin s bashku ndeshjen n shesh m 30 mars.

 16. #416
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Pa u ndier fare ata levizin dhe nu heqin dore nga enderra e tyre e vjeter, asimilimi i shqiptareve dhe pushtimi i tere Epirit nga greket

  --------------------------------------------------------------------------------------

  Hapet nj shkoll shqiptaro-greke n Boboshtic

  Msuesja e vetme: Fmijt shkuan tek shkolla greke falas q u hap kt vit afr fshatit


  Shkolla e Boboshtics, vetm me 5 nxns

  "Shekulli"-5/10/05

  Shkolla 9-vjeare e fshatit Boboshtic q ndodhet vetm 5 kilometra larg qytetit t Kors e ka filluar vitin e ri shkollor vetm me 5 nxns. Msuesja e vetme tha se nxnsit e ksaj shkolle jan larguar s bashku me familjet e tyre n Greqi. Kurse nj pjes tjetr e atyre q jetojn n fshat, kt shtator u regjistruan e po vazhdojn msimet n shkolln greke jo publike pa pages, q u el kt vit afr Boboshtics.

  Ky fshat sht relativisht i madh, me rreth 1 200 banor. Rreth 300 familje kan emigruar n Greqi dhe i kan marr me vete fmijt, duke i shkolluar n vendin fqinj. Prve dhjetra t tjerve q kan shkuar n shkolln greke hapur afr fshatit, falas. Shkolla jopublike Omiros , u prurua nga Ministria e Arsimit t Shqipris dhe ajo greke, disa muaj m par. Banort justifikohen duke thn se fmijt preferojn shkolln greke nga ajo e fshatit sepse n t msimi zhvillohet n mnyr m profesionale dhe ambientet jan shum luksoze.

  Msuesja e vetme e Boboshtics, Burbuqe aprazi, ardhur prpara disa viteve nga fshati Brzhesht e Librazhdit, tregon se dikur kjo shkoll e ciklit 8-vjear numronte mbi 200 nxns, ndrsa tashm ajo ka mbetur vetm me 5 nxns. Katr prej tyre jan nga fshati Boboshtic dhe tjetri vjen nga nj fshat fqinj.
  Gjithsesi Drejtoria e Arsimit n Kor, edhe pse me pes nxns, ka vendosur q shkolla e ktij fshati t qndroj e hapur me shpresn q n vitin e ardhshm shkollor do t regjistrohen t gjith fmijt e fshatit q hyjn n klasn e par. Shkolla shqipe e ktij fshati sht nga m t vjetrat n Shqipri, ajo sht hapur n vitin 1916 dhe n at koh numronte 35 nxns.

 17. #417
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  N prurimin e shkolls, ministrja e Arsimit, zv.ministri i Jashtm dhe kryepeshkopi Anastas

  Kor, hapet shkoll greke

  Zv.ministri i Jashtm grek: ndrr e vjetr pr grekt etnik n Shqipri, ndrtimi i nj shkolle n Kor


  "Shekulli", me 17 prill 2005

  TIRAN - Hapet shkoll greke n Kor. Sipas Agjencis Maqedone t Lajmeve me qendr n Selanik t Greqis, ministrja greke e Arsimit, Marietta Giannakou dhe zv.ministri i Jashtm, Evripidis Stilianidis, pritet t marrin pjes sot n prurimin e shkolls fillore greke Omiros n Kor, si dhe n prurimin e Departamentit t Shkencave Kompjuterike n Universitetin e Kors. Kto projekte jan financuar nga Agjencia Ndrkombtare e Zhvillimit dhe Bashkpunimit dhe Ministria e Jashtme greke. N deklaratn e tij pr Agjencin Maqedone t Shtypit (MPA), Stilianidis theksoi se Ministria e Jashtme (greke) i jep rndsi t veant diplomacis nprmjet arsimit, ka kontribuon n promovimin e kulturs greke, letrsis greke dhe gjuhs greke. Nj nga projektet tona m t rndsishme, q ka qen nj ndrr e vjetr pr grekt etnik n Shqipri, sht ndrtimi dhe vnia n pun e nj shkolle n Kor,- tha zv.ministri i Jashtm i Greqis. Duke shfytzuar antarasin n Bashkimin Evropian, Greqia ka krkuar shpesh n kuadr t t drejtave t minoritetit grek n Shqipri edhe hapjen e shkollave. BE-ja shpesh n raportet e saj mbi situatn e pakicave n Shqipri ka theksuar se niveli i tyre ka ardhur n rritje, por srish ka nevoj pr prmirsim. Ndrtimi i shkolls u financua nga Ministria e Jashtme greke dhe do t funksionoj me ndihmn dhe bashkpunimin e ministrive t arsimit t t dyja vendeve,- u shpreh Stilianidis, duke shtuar se nj Departament i Shkencs Kompjuterike do t prurohet gjithashtu n universitetin lokal. Sipas zv.ministrit grek, kto dy ndrhyrje nga Hellenic Aid, nxjerrin n pah rolin e rndsishm q Greqia mund t luaj si nj donatore n rajonin e Ballkanit, si dhe ndjeshmrin e Greqis pr popujt fqinj dhe pakicn greke n Shqipri, e cila mund t shrbej si nj ur miqsie dhe bashkpunimi ndrmjet dy vendeve. Prurimi do t bhet n pranin e kryepeshkopit orthodoks, Anastas, ndrkoh q do t hidhen edhe themelet e ndrtess s re t arsimit t lart. Gjithashtu, ministri grek i Arsimit dhe zv.ministri i Jashtm kan parashikuar t vizitojn ndrtesn q dikur shrbente si konsullat greke, Katedralen e Kors dhe gjimnazin Themistokli Grmenji. N Jug t vendit, n fshatrat e minoritarve t Dropullit jan ngritur prej vitesh shkolla n gjuhn greke edhe pse numri i nxnsve q i frekuentojn ato sht shum i vogl, pr shkak t emigracionit. Pr tu theksuar sht fakti q disa klasa n kto shkolla e zhvillojn msimin vetm me disa nxns.

  ----------------------------

  tani i doli i tymi zjarrit qe ndezi Janullatos&CO ne 2005
  Jeni ne rregull, jeni te kenaqur?
  Po s' mesuar greqisht si do ju degjoje Zoti lutjet tuaja?
  ps
  Po me mbushet edhe mua mendja te mesoj greqisht e ti them ndonje llaf Zotit per greket se shqip...aha s degjoka fare

  Ata hapin shkolla ?!?!?!
  shkolla me nga pese veta dhe pretendojne gjysmen e Shqiperise??
  Po ne c'duhet te pretendojme?
  Tere Greqine?
  Ka vajt kur>||iku ne rangje qiellore
  Me kete ritem edhe Jezusin do ta nxjerrin minoritar nodnje dite ...a se harrova ka nje liber gje qe thote se Jezusi fliste nje idiome te pellazgjishtes?
  Shshshs...mos ja thoni graeci se e bene dhe Jezusin grek nga mikroazia

 18. #418
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  ǒndodh 2 km larg Kors dhe fshatrave t saj, ku sht hapur nj shkoll greke luksoze dhe pa pages. Flasin prindrit: I ojm fmijt tek Omirosi sepse shkollat shqiptare po rrnohen
  Kor, shkolla greke boshatis klasat e para shqiptare


  Jorgjeta Gjani
  06-10-2005


  Luksoze, e madhe dhe pa pages. Kaq ka mjaftuar q nj shkoll greke e hapur kt vit, 2 km larg Kors, afr fshatit Dvoran, t marr thuajse t gjith nxnsit e klasave t para t fshatrave prreth. Madje edhe t Kors.
  Ajo q e ka paguar m shtrenjt sht njra nga shkollat m t hershme shqiptare, e Boboshtics, hapur n 1916. Omiros e ka katandisur klasn e par t ksaj shkolle vetm me 5 nxns.

  Msimi, 30% n greqisht
  Pr fmijt q msojn n shkolln jopublike, pa pages Omiros, dita fillon me nxitimin pr t kapur autobuzin dhe prshndetjet Mirmngjes! dhe Kalimera.
  E pruruar me buj 17 prillin e sivjetshm nga vet ministri shqiptar i athershm i Arsimit, Luan Memushi, ministrja greke Marjeta Janaku , madje edhe nga zvendsministri i Ministris s Jashtme, Evripidhi Stlianidhi, Omiros u quajt q ather shkolla greke, pr faktin se sht ndrtuar me investim trsisht t qeveris greke. Shum banor t Kors din se n kt shkoll msimi zhvillohet trsisht n gjuhn greke, por sipas drejtorit t saj, Antonios Noulis, 70 pr qind e msimit zhvillohet n gjuhn shqipe dhe 30 pr qind n gjuhn greke.
  Meq shkollat shqiptare jan duke u rrnuar, nuk u desh shum q dhjetra prindr korar ti drejtoheshin Omirosit. Shtatorin e ktij viti pati krkesa t shumta nga prindrit pr t regjistruar fmijt n kt shkoll madje ata ishin paksa t trembur se mos drejtoria e shkolls nxirrte pengesa. Por nuk ndodhi ashtu, drejtoria e shkolls ishte e interesuar t pranonte sa m shum nxns, pa dallim feje, gjendjeje ekonomike, vendbanimi apo shkalle t zhvillimit t intelektit. Shumica e rreth 200 nxnsve q ka shkolla dhe kopshti, vijn nga Kora, por meq ato ndodhen shum afr fshatrave Drenov, Qatrom, Dvoran, Boboshtic etj nuk jan t pakt edhe fmijt q vijn nga kto fshatra. Spiro Disho, nj nga banort e Boboshtics, q on djalin e tij n shkollnOmiros, thot N fillim drejt ksaj shkolle m trhoqi pamja e jashtme e godins. M pas u interesova e msova se brenda kishte mjedise shum t mira. Mendova se djali aty ka gjithka q i nevojitej pr t msuar mir, shkolln e kemi afr dhe nuk na krkohet t paguajm. Kurse n shkolln shqiptare q kemi n fshat, kushtet jan t vshtira. Mjediset jan t ftohta, sepse ndodh q t mungojn n mes t dimrit edhe drut e zjarrit, pastaj klasat nuk jan shum t izoluara nga e ftohta, drejtoria e shkolls sht larg.


  Privatedhe pa pages?!
  Shum prindr lakmojn msimin e gjuhve t huaja, sidomos greqishtes. Kshtu pohon edhe Dafina K. nj nn e re, q on n kt shkoll dy vajzat e saj. Sidorela mson n klasn e dyt, ndrsa tjetra sapo kishte filluar t shkonte n kopshtin e fmijve, brenda godins. I ova n kt shkoll q vajzat t msojn gjuhn greke dhe at angleze. Burr e grua jemi puntor dhe nuk kemi aq t ardhura sa tua msojm gjuht e huaja q do tiu duhen n jet me kurse private, - thot ajo.

  Emrtimi i shkolls Omiros si shkoll jopublike dhe pa pages , jo n pak raste ka ngjallur diskutime. Nse nuk sht shkoll publike mbetet t jet shkoll private, e n rast se sht e till duhet t jet me pages,- arsyetojn korart q nuk e fshehin habin se prse u intereson grekve t hapin nj shkoll kaq t mir falas n Shqipri. Po ktij diskutimi mund ti duket fundi ndoshta vetm pas disa vitesh, kur fizionomia e Omirosit t jet m e qart.
  Kto diskutime jan t njohura edhe pr drejtorin e shkolls, Noulis, q pa dashur t zgjatet thot Shkolla jon sht nj ur lidhse mes dy popujve tan, atij shqiptar dhe atij grek. Kto hapa popujt e Europs kan dekada e shekuj q i kan hedhur, ne po i hedhim sot. sht mir ta njohim njeri- tjetrin dhe t ecim prpara drejt zhvillimit!

  Nj sy i hedhur shpejt shkolls, brenda dhe jasht, vrteton se aty sht investuar pa kursim. Godina ka 15 klasa, nj pjes e t cilave ende jan bosh. Bankat, karriget, dollapt, stendat jan t gjitha t reja, t bukura. Salla e kompjuterave, sallat e lojrave, salla e madhe e veprimtarive q sht sa siprfaqja e gjith godins e ku mund t marrin pjes si artist apo spektator mijra nxns, mjedise hidrosanitare moderne, gjith drit. N shkoll sht instaluar nj sistem ngrohs pr t gjitha mjediset dhe fondet pr vnien e tij n funksionim jan t garantuara. Pr t gjitha kto, uditrisht, prindrit shqiptar nuk paguajn asgj. Ata japin vetm nj shum simbolike pr trasportin e fmijve me autobus nga qyteti n shkoll, q ndodhet 2 km larg Kors.
  N klasat e para dhe t dyta t ksaj shkolle msojn 112 nxns, kurse n kopsht shkojn 80 fmij t tjer. Me ta punojn 9 edukatore dhe msuese t ciklit t ult, shqiptare. Po kaq msuese dhe edukatore jan edhe greke. Drejtoria thot se shkolla i prmbahet programit t miratuar nga Ministria Shqiptare e Arsimit. Msueset shqiptare i zhvillojn lndt n gjuhn shqipe. Secila prej tyre jep katr or msimi, ku lndt kryesore jan abetarja, aritmetika, drejtshkrimi i gjuhs shqipe. M pas nxnsit vazhdojn ditn me dy or t tjera, zhvilluar me msueset greke, t cilat prve msimit t gjuhs helene, zhvillojn edhe fizkultur e msim pune, po n gjuhn greke. Disa prej msueseve shqiptare din apo kan filluar t kuptojn gjuhn greke, por edhe msueset greke po msojn gjuhn shqipe, sepse disa prej tyre kan ardhur para 3-4 vjetsh n Kor dhe kan drejtuar msimin e gjuhs greke n kurset e elura pran shoqats kulturore Vllazrimi, krijuar n kt qytet mbi dhjet vjet m par.


  Msuesit shqiptar paguhen m pak se grekt
  Tek njihesh me prbrjen e stafit msimor, natyrshm lind kureshtja nse ka diskriminim n pages mes msueseve shqiptare e atyre greke. Drejtori Antonios Noulis e pohon nj gj t till duke shpjeguar pse pagesat e tyre kan ndryshim.Msueset greke trajtohen me at pag q trajtohen gjith msuesit n Greqi, ndrsa msueset shqiptare trajtohen me nje pag pak m t lart se msuesit e shkollave publike n Shqipri,-thot ai. Edhe pse msueset shqiptare, gjat procesit msimor mbajn peshn m t madhe sepse zhvillojn lndt kryesore dhe m t shumta, paguhen m pak se koleget e tyre greke. Gjithsesi, n projektet tona kemi parashikuar nj rritje t pags s msueseve shqiptare,- shprehet drejtori duke dashur ta mbyll sa m par kt tem t biseds.
  Omiros kontrollohet dhe sht n varsi t Drejtoris Rajonale t Arsimit n Kor. Kryeinspektori i saj, Vangjush Petri, thot se aty kan shkuar grupe inspektorsh dhe kan kontrolluar zbatimin e programit msimor t miratuar nga Ministria e Arsimit e Shqipris.

  Si u mor licensa
  Licensa pr eljen e nj shkolle 8 vjeare shqiptaro - greke n Kor sht lshuar nga Ministria e Arsimit e Shqipris, tre vjet m par. Q ather, kan filluar t hidhen hapat pr eljen e shkolls. N vitin e par u hapn disa grupe t kopshtit t fmijve, n vitin e dyt nj klas e par dhe tani, n t tretin vit t marrjes s licenss, u eln tri klasa t para dhe u shtua nj klas e dyt. Pra Omiros ka grupet e kopshttit, tre klasa t para dhe dy t dyta. do vit ngjitim nga nj shkall. Perspektiva jon sht q t plotsojm nj sistem t plot t shkolls s mesme e ti prgatisim nxnsit pr t vazhduar shkolln e lart kudo q ata do t dshirojn, n universitetet shqiptare, greke apo ato evropiane,-thot drejtori grek.

  -----------------------------------------------------------------------------------------------

  Nga njera ane palikaret e shtetit (anti)shqiptar rrenojne arsimin shqiptar, mjeksine, rruget si rrehullojne dhe nga ana tjeter vjen bamiresia e tipi "lulekuqe mbi mure (pershendete bamiresin)", ku prifti me zemer te madhe inaguron iniciativat e atyre, qe para nje shekulli vinin me thiken ne dore per te prere koka shqiptaresh.
  Sa lire blihet mjerimi
  ...dhe fukarenjte e kane lodhjen si gunge mes ballit, nga e cila dian te shpetojne, packa se do flasin greqisht, packa se do thone jemi c te doni ju po vetem na lini rehat te jetojme se vdiqem nga hallet...

  ....POSHTERSI PA KUFI, TE BLESH HALLET E TJETRIT...NDERIN E TIJ IDENTITETIN, NE SHKEMBIM TE NJE IDEJE TE MYKUR BIZANTINE
  TURP

 19. #419
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  668 falenderime n 475 postime
  Ska gje Barat. Keto jane urat e bashkepunimit qe pretendohen. Keto afrojne popujt dhe thyejne konceptet e politikes se rruges dhe te turmave.

  Vetem se keto ura po na kthehen ne vargonj...

 20. #420
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Sondazhi

  40 pr qind e grekve: T clirohet "Vorio Epiri"
  Shekulli
  29-05-2007

  Nj shekull pas luftrave t fundit Ballkanike dhe pasi Venizellosi dshtoi t vinte kufijt e Greqis atje ku donte ai, n vendin fqinj, antar i BE-s, jan ende n shumic ata q luftojn pr "Megal- Iden" dhe tokat e humbura. 40 pr qind e grekve pretendojn se Shqipria mban t pushtuar nj pjes t territorit t saj, i cili duhet t lirohet. Lajmi sht bri i njohur dje nga disa agjenci lajmesh, prfshir t prditshmen "Ekathimerini", q citojn KPEE (kpee.gr), nj agjenci pr hulumtimin e mendimit politik, e cila ka br n fund t marsit nj sondazh mbi mnyrn se si e shohin fqinjt tan vendin e tyre t vitit 2020. Rezultatet tregojn se mjaft grek mendojn q Stambolli, Anatolia Perndimore, Deti i Zi, Maqedonia e Jugut dhe Shqipria e Jugut jan pjes t pushtuara t atdheut, q duhet t lirohen. Anketuesit thon se kan pyetur 2 mij persona, ndr t cilt 59 pr qind mendojn se rajone q sot i prkasin Turqis dhe Qipros Turke jan pjes t pushtuar t atdheut. 40 pr qind e grekve e pretendojn kt edhe pr Shqiprin e Jugut dhe 21 pr qind pr rajone t Republiks ish-Jugosllave t Maqedonis.

  Sondazhi
  Agjencia turke e lajmeve "ANA" (Anatolia nes agency) bri t ditur nj pjes t sondazhit, t publikuar nj dit m par n faqen e internetit t grupit q e kishte kryer kt anket, duke deklaruar se nj pjes e grekve pretendonin pr territore t Turqis dhe vendeve t tjera t Ballkanit. Rezultatet e sondazhit tregojn se numri i t pyeturve q mendonin se Qiproja Turke ishte nj pjes e pushtuar e atdheut, ishte m i madhi. Rreth 59 pr qind e t pyeturve mendonin se kjo pjes e ishullit ishte tok e pushtuar, 37.9 pr qind mendonin kshtu pr Stambollin, 36.2 pr qind pr Azin e Vogl dhe 31.2 pr qind pr rajone n Detin e Zi. Po sipas sondazhit t msiprm, numri i atyre q thon se Shqipria e Jugut, t ciln ata e quajn Epiri i Veriut (Voiro -Epir) sht territor grek i pushtuar, ishte 40 pr qind. Vetm 21 pr qind pretendonin t njjtn gj pr pjes t Maqedonis. Ndrkoh 31 pr qind e t anketuarve mendojn q jan shum nacionalist dhe 43 pr qind thon se nuk jan fare nacionalist. Nga ana tjetr, m shum se 70 pr qind e fqinjve mendojn se BE ndodhet n stadin aktual, fal kulturs greke dhe vetm 39 pr qind besojn q Greqia e sotme sht vijim i Greqis s Vjetr.

  "Megal Idea"
  Kryeministri grek n vitet 1920, Venizellos pretendonte t njjtat hapsira, q nuk i prkasin Greqis. E gjith kjo sht ajo q shqiptart jan msuar ta quajn "Megal Idea" (Idea e Madhe), e cila pretendon aneksimin e pjess s Jugut t Shqipris. E ndrsa politika e diplomacia n t dy vendet, vazhdon t kmbngul n marrdhnie t mira, duket se nj pjes e mir e votuesve n vendin fqinj vazhdojn ta shohin Shqiprin si pushtuese t tokave t tyre. Venizellos dshtoi t realizonte gjat paqes s Versajs synimin e tij pr t "ringjallur" Bizantin, po ashtu si dshtuan shqiptart t bashkonin me trungun kryesor pjes t tra t banuara nga shqiptar, serbt t vinin n jet Naertanian dhe bullgart pr t kthyer perandorin e tyre t dikurshme. I gjith ky lmsh Ballkanik me dshira dhe kundr dshira, duket se mbetet po aq i gjall edhe pas luftrave me mijra t vrar n Ish-Jugosllavi.

Faqja 21 prej 33 FillimFillim ... 11192021222331 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 17-01-2013, 11:29
 2. Himar, msimi nis me himnin grek
  Nga karaburuni n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 134
  Postimi i Fundit: 15-08-2009, 04:07
 3. Muslimant e Greqis nga forca dominante n pakice t dobt
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-02-2009, 14:11
 4. Perla arbrishte t Greqis, m n fund n ster
  Nga Xhuxhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 21-08-2005, 14:21
 5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
  Nga Seminarist n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •