Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime

  Botohet plani i ri urbanistik i Tirans

  Bashkia e Tirans publikon planin urbanistik pr kryeqytetin

  Projekti i plot q do ndryshoj Tirann

  Gerald BILBILI

  M n fund zbardhet plani urbanistik q do t shndrroj imazhin e Tirans. Gazeta “Tirana Observer” publikon t plot kt projekt t prgatitur nga arkitekt francez. Burime nga Bashkia e Tirans than dje pr gazetn se, ndr zonat e kryeqytetit q psojn shum ndryshime jan: Sheshi “Sknderbej”, sheshi “Avni Rustemi”, lumi i Lans, sheshi “Nn Tereza” dhe Stacioni i Trenit. Sipas t njjtave burime, bulevardi “Dshmort e Kombit” do t rrethohet nga shatrvan q do krijojn pasqyra uji. Gjithashtu specialist t ksaj bashkie kan n dor edhe projektin inxhiniero-sizmologjik.

  Plani urbanistik

  Bashkia e Tirans n bashkpunim me kompanin franceze, “Architecture-Studio”, kan projektuar planin e ri urbanistik t kryeqytetit. Sipas ktij plani, n vend t gropave e rrugve t ngarkuara do t ket qendra biznesi dhe shtitore t mbushura me dyqane mode e kafene t vogla. Bulevardi “Dshmort e Kombit” do t rrethohet nga shatrvan q do krijojn pasqyra uji. Stacioni i Trenit do kthehet n nj qendr t madhe biznesi. Do shtohen siprfaqet e gjelbra n gjith kt hark. Ky sht projekti i francezve, i cili realizohet vetm pasi qeveria t gjej financimet. Gjithashtu, studimi parashikon shtimin dhe pasurimin e pjess s gjelbr ekzistuese, n territorin e parkut “Rinia”, vazhdimin n ann lindore t tij me pjesn e gjelbr tek Galeria Kombtare e Arteve dhe n vazhdim pran Salls s Kuvendit. Studimi nuk parashikon dendsimin me objekte, por ruan nj ekuilibr t volumetris, duke mbrojtur kt pjes t rndsishme t zons qendrore t qytetit. Pjesa e tret e ktij projekti do t jet sheshi i universitetit, i cili do t pastrohet nga shatrvani i vjetr. Ai do t zvendsohet nga nj platforme e ngritur mbi nivelin e rrugs, e cila do t prmbaj nj shatrvan t ri n formn e drejtkndshit, m i cekt dhe m i pastr.

  Projekti sizmologjik

  Bashkia e Tirans ka tashm n duart e saj nj studim t hollsishm shkencor, inxhiniero-sizmologjik pr qendrn e Tirans. Ky studim i domosdoshm pr zhvillimet dhe pr vet ritmet me t cilat po zhvillohet kryeqyteti sht br nga Instituti i Sizmologjis n Akademin e Shkencave, me krkes t Bashkis s Tirans. N formulimin e ktij studimi sht shfrytzuar prvoja e fituar gjat hartimit t studimeve t rrezikut sizmik t shesheve t ndrtimit t objekteve t banimit me lartsi t madhe mbi 8 kate q realizohen nga Instituti i Sizmologjis n zbatim t ligjit t Urbanistiks, si dhe arritjet m t fundit t studimeve t rrezikut sizmik n nivel kombtar, rajonal dhe lokal q Instituti i Sizmologjis ka realizuar koht e fundit.

  Historiku i planeve urbanistike

  Arkivi Qendror Teknik i Ndrtimit (AQTN) disponon nj dokumentacion shum t pasur n fushn e urbanistiks, pr t gjitha qytetet shqiptare dhe veanrisht pr qytetin e Tirans. Ky prshkrim i shkurtr urbanistik i qytetit t Tirans do t bazohet plotsisht n dokumentet e AQTN-s, duke filluar nga dokumenti i par q i prket vitit 1917 e deri tek plani rregullues i vitit 1990. Ky prshkrim urbanistik ka pr qllim t jap disa njohuri historike urbanistike pr qytetin e Tirans, disa aspekte t zhvillimit t tij urbanistik, shtrirjen e tij territoriale dhe rritjen e tij si qendr banimi, administrative, industriale, etj. N periudhn e pushtimit austro-hungarez kemi dokumentin e par vizatimor, q sht nj planimetri e qytetit t Tirans, n Shk. 1:5000 (Situacion topografik) viti 1917.

  Arkitektt q do ndryshojn Tirann

  Inxhiniert dhe arkitektt q do t prpilojn projektin dhe do t ndryshojn imazhin e kryeqytetit t Shqipris jan pjestar t kompanis “Architecture-Studio”. E krijuar n vitin 1973 n Paris nga 8 arkitekt t asociiuar dhe nga qindra arkitekt dhe inxhinier urbanist nga kombsi t ndryshme, ajo ka realizuar disa projekte t spikatura n shum vende. T tilla mund t prmenden si: Ndrtesa e Parlamentit Evropian n Strasburg, Instituti Arab n Paris, Shtpia e Arteve t Bukura dhe Letrave n Athin, Universiteti i Dukendouf n Franc, Salla e Ekspozitave n Paris, nj hotel n Torino, Kulln e zyrave n Zuo Ying n Kin, Masterplanin e Qendrs Tregtare n Shangai, Kin, Bulevardin n Makkal t Arabis Saudite, Masterplanin e fshatit Olimpik n Greqi, etj.

  TIRANA OBSERVER

  Ne foto: Sheshi Skenderbe
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  Sheshi Sknderbej  Foto si mund t jet sheshi Sknderbej  Foto prej sheshit Sknderbej

  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #3
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  Pjes nga plani francez

  My silence doesn't mean I am gone!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e P@R4nOi@C_LorD
  Antarsuar
  05-05-2006
  Postime
  2,426
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Hajde piktura hajde.
  Sbesoj se do behet keshtu tirana.(afersisht te pakten)
  Keyboard not found .... press any key to continue!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-05-2007
  Postime
  290
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nuk e kuptoj si do arrijne ta bejne Lanen rreth 10-12 metra te gjere, kur Lana s'eshte vecse 3 metra. Do vijne nga Franca me shishe uji "Perrier" e do i derdhin vazhdimisht?

 6. #6
  Denim Division Maska e Diesel Industry
  Antarsuar
  05-05-2005
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  901
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Davius urime per materialin qe ke sjelle !
  Diesel.
  Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  mos u mashtroni nga pikturat e edvinoistave..

  aty ku ve dore dhe mendje djalli edvin vjen era pocaqi mafie e krim..

  do ta paguajn shtrenjte banoret e tiranes qe i dhan voten edvinit..
  aq shtrenjte sa nuk me behet ta them.. por do ta them..
  me kancer ne mijra e mijra mushkri e fyte e barqe njerzish te pafajshem..

  duajeni partine tuaj po jo deri aty sa te sakrifikoni mijra bebe te njoma tuajat..

  ja cthon gazetaret qe nuk hane ne grazhdin e kryemafiozit edvin:

  --

  gazeta sot  • Shpallet n krkim zyra e shtypit e Bashkis s Tirans

  15 June 2007
  Institucioni m i rndsishm vendor n kryeqytet, Bashkia vazhdon t jet hermetike n lidhje me informimin mediatik. N kt institucion sht e kot q gazetart t drejtohen pr informacion, pasi prgjigja n m t shumtn e rasteve dihet. Pritja paraprake nga zdhnsja pr shtyp, t l prshtypjen se brenda dits do ta sigurosh informacionin pr t cilin interesohesh pran ktij institucioni. “Ok, do t flas me personin prgjegjs lidhur me informacionin q ju krkoni, dhe do t’ua nis brenda dits me email”.Kjo sht prgjigja e prgjegjsve t informimit mediatik n kt institucion teksa interesohesh pr nj informacion t nevojshm, m s shumti pr publikun. Por me sa duket, befas adresa e emailit humbet, dhe personi q ti e pret pr nj prgjigje nuk bhet m i gjall. Pak koh m par u drejtuam n Bashkin e Tirans pr nj prononcim lidhur me afatet dhe detaje t tjera pr projektin e rikonstruksionit t njrs prej rrugve m t rrahura t kryeqytetit, ose si njihet ndryshe Unaza. Kontakti i par me njrn nga zdhnset e ktij institucioni ishte korrekt dhe ajo me mirsjellje na premtoi q pasi t konsultohej me personin prgjegjs do t na informonte brenda dits, me t dhnat prkatse. Por kaloi ajo dit, kaloi dhe e nesrmja, edhe e pasnesrmja, e kshtu dit t tjera n vijim, dhe ne nuk mundm ta merrnim informacionin e krkuar duke na ln t dyshonin se ndoshta zdhnsja nuk foli kurr me personin prgjegjs pr kt problem, pr arsye t cilat ajo i din m mir se ne. Informacioni nga Bashkia e Tirans duket se duhet t dal vetm npr konferenca pr mediat, ku edhe n kto ngjarje, kto t fundit diskriminohen pr sa i prket lajmrimit t tyre.

  --

  • Kryeqyteti, masiv gjigand plehrash

  15 June 2007
  Sa pr pastrimin nuk kemi se far t themi. Arsyeja kuptohet, sepse ai nuk bhet fare n Tiran. Po n rrethe sht edhe m keq se kaq. Pastrimi i rrugve duket se ngelet vetn m kuadrin e thnieve, por nga e thn e deri n konkretizimin e punve sht nj rrug relativisht e gjat. Edhe ato pastruese t cilat jan, duket se m shum tallen me pastrimin, sesa pastrojn realisht. Ato pastrojn me nge dhe ashtu sa pr t kaluar orn e m pas shprndahen n shtpit e tyre, apo tymosin ndonj cigare si kolektiv t ulura m ndonj hije aty n afrsi t rrugs.Mjaftojn disa minuta dhe puna e tyre prfundon shpejt, duke e ln Tirann mes plehrave. Me temperaturat prvluese q ka sjell vera, plehrat po vn n rrezik serioz shndetin e t gjith njerzve. Era e tmerrshme, gati e padurueshme q plehrat lirojn t bjn q ta kalosh rrugn me hundt e zna. Nuk ka kryeqytet m t qelbur n bot se ky i yni. sht i vetmi n llojin e tij, ku kpuct, sandalet apo fardo qofshin, t mbulohen nga pluhuri n ver e nga balta n dimr. A thua se ke ecur npr nj pyll dhe jo npr rrugt e kryeqendrs s Shqipris. Nuk sht udi q Shqipria nuk ka vizitor t huaj. Madje po t ishim n vend t tyr nuk do t shkelinim fare. Ose sapo t shikonin kt gjendje do t largoheshim me t shpejt. Kjo gj lidhet fare mir me arsyen rrug, ku gjithka sht e mbushur me plehra. Duke mos llogaritur ktu edhe vendgrumbullimet t cilat i gjen gjithnj plot. E krahas ksaj anash tyre gjenden pafundsi plehrash t hedhura prtok. Kjo pr arsyen e thjesht se njerzit nuk kan ku ti hedhin mbetjet e konsumit. Kshtu ky plehrat konfigurojn pamjen e kryeqytetit q pr fat t keq prcillet n bot. Kazant boshatisen vetm nj her n dit, kjo gj sht shum pak pr popullsin q ka Tirana, dhe duke ditur q t paktn nj qytetar flak n dit nj sasi t konsiderueshme plehrash. Sipas prllogaritjeve matematikore po ti shumzojm kto me numrin e banorve t cilt bjn pjes n popullsin e kryeqytetit, na del se asnjher pastrimi nuk bhet i mjaftueshm. Nj pastrim m i shpesht i rrugve dhe kazan plehrash t boshatisur dhe pa er t keqe do t ishte zgjidhja q t gjith njerzit krkojn nga pushteti vendor.


  • Tirana, beton dhe asfalt n vend t gjelbrimit

  15 June 2007
  Nj filozof prpara 2000 vjetsh ka thn: “M jepni dy gjra n jet, nj shtpi plot me libra dhe nj kopsht mbushur me lule dhe s’kisha pr t krkuar asgj tjetr.” Nse do t zbrthenim kontekstin e ktyre dy krkesave, do t arrinim n konkluzionin se realizimi i tyre pr kt person do t thoshte lumturi. Njerzit, q n lashtsi kan vlersuar jo vetm rolin ekonomik t bimve, por edhe rolin mjedisor dhe zbukurues t tyre. Dashuria por edhe nevoja per lulet, bimt dhe gjelbrimin n prgjithsi thuhet se ka lindur me njeriun dhe shuhet me vdekjen e tij.Por nse kt fakt do e lidhnim me kryeqytetin shqiptar Tirann, ather ne si popull nuk do t hynim n kt kategori njerzish, ku n vend t gjelbrimit preferojm betonin dhe asfaltin. Studime shkencore tregojn se siprfaqet e gjelbra jan rregullatori i prkryer termik, hidrik, si dhe filtri m i mir pr pastrimin e ajrit nga pluhuri, gazet shndetprishse e kancerogjene, si dhe burimi i vetm i pasurimit t ajrit me oksigjen dhe laboratori m i prsosur i diksidit t karbonit. Por hapsirat e blerta mbartin edhe vlera t larta estetike t mshiruara n larmin e formave t kurorave, ngjyrave t luleve, gjetheve t drurve e shkurreve dekorative, q jan elementi baz n kompozimin, formulimin dhe ndrtimin e hapsirave t blerta. E megjithse pak apo shum t gjith i din kto elemente pozitiv q mbart n vetvete gjelbrimi, gjat viteve t fundit n kryeqytet i sht dhn prioritet zhvillimit urban n ndrtesa shumkatshe dhe pa asnj metr katror gjelbrim rreth e prqark. Si askund tjetr, ktu interesat e zhvillimeve urbane dhe hapsirave t blerta funksionojn t ndara nga njra tjetra, ose m mir mund t thonim n kurriz t njra tjetrs.
  Ndrtesat shumkatshe reduktojn siprfaqet e gjelbra
  Sipas studimeve t kryera nga shoqata t ndryshme mjedisore dhe ekologjike msohet se aktualisht Tirana nga 11m2 siprfaqe e gjelbr pr banor q ka pasur 7-8 vite m par, ajo sht rrudhur n masn 4m2/banor, gj e cila duhet t alarmonte organet manaxhuese, kur dihet se edhe norma minimale e sanksionuar me ligj n rregulloren urbanistike pr prpilimin e planeve rregulluese sht pranuar 7m2/banor. Shtimi i popullsis n kryeqytet, krkonte domosdoshmrisht shtimin e banesave, t cilat gjat viteve t fundit filluan t ndrtoheshin vend e pa vend, me leje e pa leje. Dhe pikrisht ndrtimet e shumta jan renditur si faktori kryesor q ka ndikuar n reduktimin e siprfaqeve t gjelbra n kryeqytet. Kshtu u mendua pr strehimin, por jo pr shndetin e tyre. Gjat ktyre viteve u mendua vetm prishja e lulishteve publike, dhe ndrtimi i pallateve private. Kshtu, u prish lulishtja prapa ndrtess s PS-s, lulishtja pran stacionit t trenit, lulishtja pran ekspozits, m e madhja n Tiran, lulishte kto q edhe pse nuk ishin t qendrs t qytetit, u shrbenin edhe banorve t lagjeve t tjera. Lidhur me kt problem Ministria e Mjedisit i ka drguar edhe nj shkres Bashkis s Tirans pr ngritjen e nj grupi pune t prbashkt me qllim marrjen n dor t situats. Por reagimi duket qart, kur situata nuk paraqet ndonj ndryshim t dukshm. Lulishtet dhe gjelbrimi po shtohet me ndonj m2 vetm npr ambjentet private ndrsa n ato publike duket se qytetart tashm duhet ta harrojn nj gj t till.

  Funksionet e bashkis
  Bashkia ka nj sr funksionesh n shum fusha.
  Fal edhe procesit t decentralizimit t pushtetit lokal, kto funksione kan ardhur duke u shtuar. N baz t Ligjit nr.8652, dt.31.07.2000, t Kuvendit t Republiks s Shqipris, “Pr organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, (Kreu IV, neni 9, 10, 11, 12), Bashkia ushtron kto funksione:
  N fushn e infrastrukturs dhe shrbimeve publike:
  a) Furnizimi me uj t pijshm
  b) Funksionimi i sistemit t kanalizimeve t ujrave t bardha, t ujrave t zeza dhe kanaleve mbrojtse t zonave t banuara
  c) Ndrtimi, rehabilitimi dhe mirmbajtja e rrugve me karakter vendor, trotuareve dhe shesheve publike
  ) Ndriimi i mjediseve publike
  d) Funksionimi i transportit publik urban
  dh) Administrimi i parqeve, lulishteve dhe zonave t gjelbruara publike
  e) Grumbullimi, largimi dhe prpunimi i mbeturinave
  ) Planifikimi urban, menaxhimi i toks dhe strehimi sipas mnyrs s prcaktuar me ligj

  gazeta sot
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 17-06-2007 m 01:32

 8. #8
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime n 46 postime
  E shkreta Tirane cfare e pret!!!
  Megjithese jam munduar ta ndjek trajtimin ne shtyp lidhur me kete teme, me mbeti enigme, nese u be ose jo ndonje perpjekje konkrete per ta cbere konkursin, i cili e nxorri fitues kete plan. Edhe ketu ne forum e kemi diskutuar kete gje tek nje teme e tjeter, e mjaftonte vetem deshira e disa anetareve te forumit per te lexuar e vrare mendjen, qe te kuptohej qe konkursi ishte nje farse dhe i kryekeput i blere. A ka ndonje shans akoma qe te shpetoje Tirana nga ky plan?

 9. #9
  Anetar i Rrezikshem Maska e kacaku basket
  Antarsuar
  16-10-2002
  Vendndodhja
  Torino (Itali)
  Mosha
  34
  Postime
  1,726
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Si projektplan eshte shume i bukur dhe do te ndryshonte pamjen e Tiranes ne 1 qytet modern.
  Por a eshte momenti i duhur per ta zbatuar?

  Nga pikpamja ime dhe nga njohurit e mia ne fushen e arkitetkures dhe ekonomise mund te them qe eshte 1 cmenduri.Pse?

  Ne kete moment Tirana duhet te zgjidhi problemin e dyndjes se popullsise.Duhet te mendojne te krijojne kushtet minimale ne qytet,kanalizimet e ujerave te zeza jane te vjetra,rrjeti elektrik eshte 50 vjecar,rrjeti ujit te pishem eshte i amortizuar dhe ka mungese uji,rruget jane ne gjendie te veshtire,pjesa periferike eshte ne gjendie te mjeruar etj etj
  Si mund te presesh torten ne 1 ditelindje pa ngrene e pa pire me pare?

  Ekonomia shqiptare/shteti shqiptar nuk mund te perballoje 1 shpenzim te tille.Qe te krijohen kushtet ekonomike duhet qe shteti te vjeli taksat,me thoni sa % e popullsise punon dhe sa nga ato qe spunojne kane mundesi te paguajne taksat shtetit?
  Per mua eshte 1 projekt qe do deshtoi shume shpejt.
  Mendoj q ekzistojn dy gjra t pafundme: Universi dhe Injoranca njerzore, por pr Universin kam akoma disa dyshime. (Albert Einstein)

  Punimet e mia n Jasc Paint Shop Pro
  Punime nga studentt e shkolls Angelo Blue

 10. #10
  kill your idol Maska e Pedro
  Antarsuar
  15-01-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  411
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga kacaku basket
  Si projektplan eshte shume i bukur dhe do te ndryshonte pamjen e Tiranes ne 1 qytet modern.
  Por a eshte momenti i duhur per ta zbatuar?

  Nga pikpamja ime dhe nga njohurit e mia ne fushen e arkitetkures dhe ekonomise mund te them qe eshte 1 cmenduri.Pse?

  Ne kete moment Tirana duhet te zgjidhi problemin e dyndjes se popullsise.Duhet te mendojne te krijojne kushtet minimale ne qytet,kanalizimet e ujerave te zeza jane te vjetra,rrjeti elektrik eshte 50 vjecar,rrjeti ujit te pishem eshte i amortizuar dhe ka mungese uji,rruget jane ne gjendie te veshtire,pjesa periferike eshte ne gjendie te mjeruar etj etj
  Si mund te presesh torten ne 1 ditelindje pa ngrene e pa pire me pare?

  Ekonomia shqiptare/shteti shqiptar nuk mund te perballoje 1 shpenzim te tille.Qe te krijohen kushtet ekonomike duhet qe shteti te vjeli taksat,me thoni sa % e popullsise punon dhe sa nga ato qe spunojne kane mundesi te paguajne taksat shtetit?
  Per mua eshte 1 projekt qe do deshtoi shume shpejt.
  Me vjen keq, po ke kaluar paksa jashte teme. Me te vertete qendrojne ato shqetesime qe ke shkruar ti, mirepo asgje nuk na pengon qe te mendojme edhe per anen reprezentative te kryeqytetit, dhe per mendimin tim problemi kryesor i kryeqytetit ka qene, qe ngaqe problemet ishin bere kapice, nuk dime nga tja fillojme meperpara. Dhe gjeja me e rendesishme eshte qe te fillohet te behet dicka. Projekti i planrregullimit te qendres se qytetit nuk eshte i keq, pavaresisht se studioja e arkitektures e ka shkelur paksa me ato kullat e larta qe e rrethojne qendren duke vene ne hije simbolet e padiskutueshme te Tiranes: Kullen e Sahatit, Xhamine e Ethem Beut dhe monumentin e Skenderbeut, dhe ketu faji eshte i jurise se konkursit, e cila nuk e ka vleresuar si duhet backgroundin historik te kryeqytetit. Une, per vete, i kam pare te tre projektet te kualifikuara ne finale dhe e thashe edhe me lart, qe projekti i Architekture Studio Paris nuk eshte dhe aq i keq, por personalisht me ka pelqyer me teper projekti i Mecanoo Architekten dhe i studios Bolles+Wilson. Projekti i fundit, ai i Bolles+Wilson mund te ishte, per mendimin tim, me i pershtatshmi per qendren e kryeqytetit, pasi do te mund te ndryshonte paksa edhe mentalitetin e te ndertuarit ne Shqiperi, duke iu kthyer te ndertuarit ekologjik dhe sa me afer natyres. Dhe tashme dihet mire qe arkitektura eshte nje faktor kryesor ne formimin dhe edukimin e shoqerise.
  Lista nr5

  6 kanatjere
  6 mbathje
  6 shami

  prej kohesh ka vene studjuesit ne mendime,per arsye te mungeses totale te corapeve

 11. #11
  Anetar i Rrezikshem Maska e kacaku basket
  Antarsuar
  16-10-2002
  Vendndodhja
  Torino (Itali)
  Mosha
  34
  Postime
  1,726
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Pedro me sa duket sme ke kuptuar ckam dasht te them ose jam shprehur keq une...

  Nqs po flasim per 1 plan rregullues te Tiranes atehere duhet te nderhyjme ne ndalimin e ndertimeve ne qendren historike te Tiranes(brenda unazes).

  Ne kete menyre:
  1-Rruget Ekzistuese do te jete me e lehte per ti zgjeruar dhe per ti pershtatur me trafikun e dendur te krijuar ne keto 15 vitet e fundit.
  2-Duhet vendosur cila do te jet pika me e larte e qendres dhe maximalja e ndertimit vertikalisht.
  3-Rikthehen parqet ekzistuese dhe zgjerimi i tyre.
  4-Veprat dhe objektet e kultures nuk humbin imazhin e tyre(psh: busti Skenderbeut,Teatri Kombetar,Xhamia e Vjeter,Banka E Shqiperise etj etj)

  Un nuk po gjykoj projektet pasi jane modern por nuk jane kto projekte qe do nxjerrin Tiranen nga kaosi qe e ka pushtuar.Kto projekte duhen vene pas 30 vjetesh ne zbatim dhe jo ne qender por ne periferi.
  Qendrat historike te 1 qyteti ne tere boten nuk preken pasi eshte te prishesh Identitetin/historine e atij qyteti.
  Per sa i perket projekteve qe u paraqiten 1 nga prof: e mi te urbanistikes konkuroi ne fazen e 3 me studion e tij.
  Ne provim qe bera me te me tha: Tirana i perngjan shume Torinos se viteve 60-70 kur dyndja nga jugu per te punuar ne FIAT i tejkaloi parashikimet.
  Ne Torino askush nuk iku te ndryshoi qendren por filluan te ndertojne periferine.Tirana sot duhet te mesoje nga gabimet qe kane bere qytet e tjera vite me pare dhe jo te beje gabime te dyfishta.

  Klodi
  Mendoj q ekzistojn dy gjra t pafundme: Universi dhe Injoranca njerzore, por pr Universin kam akoma disa dyshime. (Albert Einstein)

  Punimet e mia n Jasc Paint Shop Pro
  Punime nga studentt e shkolls Angelo Blue

 12. #12
  Denim Division Maska e Diesel Industry
  Antarsuar
  05-05-2005
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  901
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  pedro po ndonje material ne lidhje me planet e tjere finaliste ke mundesi te gjesh apo thjesht i ke pare? Nqs ke mundesi te gjesh dicka dhe ta postosh do te ishte shume mire per te gjithe ne
  Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

 13. #13
  kill your idol Maska e Pedro
  Antarsuar
  15-01-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  411
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ne fakt nuk kam shume kohe qe te postoj materiale, por mund te shkosh ne faqen online te ketyre studiove dhe mund te shikosh edhe pjese nga projektet e tyre. Kerko tek www.mecanoo.com dhe kliko tek international.
  Per Bolles+Wilson kerko ne google.
  Lista nr5

  6 kanatjere
  6 mbathje
  6 shami

  prej kohesh ka vene studjuesit ne mendime,per arsye te mungeses totale te corapeve

 14. #14
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,891
  Faleminderit
  116
  64 falenderime n 60 postime
  Ka 60 vjet qe ky popull ha me luge bosh,dhe prape se prape nuk u ngop,mjafton qe ne fuqi te jene ata qe ishin,aristokratet(bij cobejsh) e kuq.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-10-2007
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  sipas meje eshte mjaft bukur por idwntitwti shqiptar seshte fare aty dhe kultura shqiptare as qe duket ne asnje cep te projektit...nejse nga pikpamjet e mia qe une jam arkitekte dhe e kam mbaruar shkollen ne venezia per 3d qe kane bere eshte bukur por qe ska lidhje fare me tiranen eshte e sigurt anjeza

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  urime tirana e Re !
  Me pelqen ky projekt se ka ne te se pakti 30% gjelbrim andaj mund te themi duhet te kete suksese ky plan i cili nuk realizohet mbrenda nates, se paku duhen 50 vite...
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 17. #17
  albania is the best Maska e ismani
  Antarsuar
  14-06-2009
  Vendndodhja
  tetova
  Postime
  605
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  o zote cfar bukurie as las vegas e parisi nuk e kan shpresoj se do te behet edhe mos me u bere kryesorja e di se si duhet te behet
  100 vite shtet 100 VJET KRENARI 100 VITE SAKRIFIC TERE JETEN TE BASHKUM KOSOV ILIRD CAMERI MALSI

 18. #18
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Ky plan nuk m plqen. Kto lloj qytetesh jan nj mullar kullash prej betoni dhe xhami. Si u tha edhe m lart, asgj shqiptare ska aty.

  Ashtu si do gj tjetr, edhe arkitektura po shkon drejt shkatrrimit. Ndrtesat q ndrtohen sot nuk jan asgj m tepr se kuti t shmtuara betoni.

  Arkitekturn klasike, at t lashtsis, artin gotik dhe barok, evropiant duhet ti ruajn fort.

  Qytetet e Evrops nuk duhet t shndrrohet n xhungla me kulla betoni q ti prngjajn Tokios dhe Dubait.

  Ndrtesa t mdha mund t ndrtosh, por duke ruajtur traditn evropiane.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  POLITIK
  Abuzimet e Edi Rams me pronat publike - zhduku rrugn, ia fali Dash Pezs pr pallat
  06-11-2009 / Gazeta 55


  Dossier/N vmendje edhe t Prokurores s Prgjithshme Ina Rama

  Edi Rama, kryetari i bashksi s Tirans, e ka shndrruar n “model pune” faljen e toks publike n kryeqytet edhe pse kt t drejt nuk ia njeh askush, as ligji. N kt “model pune” t Edi Rams, edhe organi qendror i akuzs, apo edhe drejtuesja e tij Ina Rama, nuk ngelet m pas, duke formsuar” edhe modelin e tyre, at t lnies s dosjeve n harres.
  Rasti i denoncuar s fundmi, n qendr t Tirans, midis rrugs s Durrsit dhe asaj t Kavajs, nuk sht i vetmi.
  Dokumentet zyrtare tregojn se kt pun Edi Rama e ka nisur , t paktn q n vitin 2001, kur ju falte pr ndrtim, “miqve” t tij, tashm edhe deputet, edhe rrug t kryeqytetit. Paradoksi i ktij pallati q ka bllokuar t gjith hapsirn publike n mes shum pallateve q jan ndrtuar n at zon sht se ai sht ngritur mbi rrug, duke zaptuar nj hapsir publike t qytetarve e pr m tepr ai sht kthyer n nj penges reale pr rrugkalimin e banorve q jan shtuar s teprmi n kt zon t Tirans.
  Ndrsa Edi Rama, e ka pasion kt falje “tokash” n Tiran, prej disa vitesh, nj sr objektesh, kryesisht pallate t ngritura npr “tokat e Edi Rams”, jan bllokuar, ndrsa edhe dosjet e abuzimit t tyre, vazhdojn gjumin n organin e akuzs.

  Edi Rama i fali rrugn pr pallat Dash Pezs
  M se nj her, sht denoncuar edhe publikisht, falja e nj pjese t rrugs “Urani Pano”, diku prapa Qendrs “Veve” dhe Hotel “Tirana”, q Edi Rama ia ka br Dash Pezs, i cili prej vitit 2001 ka menduar dhe filluar ngritjen aty t nj pallati 12-katsh, t paprfunduar ende sot n vitin 2009.
  Dokumente e shumt, q vet bashkia e Tirans ka arkivuar n dosjen e dhnies s lejes s ndrtimit, dshmojn dhe denoncojn, jo vetm zhdukjen e nj pjese t rrugs n qendr t Tirans, por edhe faljen q Edi Rama, i ka br Dash Pezs, t nj “cope” toke, q bashk edhe me “copn” tjetr, t kuantit t tij Ilir Mata, ka filluar dhe nuk ka prfunduar ende ngritjen e nj pallati 12-katsh.
  Shkeljet me kt leje ndrtimi, mbi nj truall publik, jan aq t shumta, sa edhe Fatos Nano, n kohn q si kryeministr, drejtonte edhe Kshillin e Rregullimit t Territorit t Republiks s Shqipris, kishte urdhruar pezullimin e ndrtimit t ktij pallati, deri sa “t gjendet rruga” “Urani Pano” q sht zhdukur.
  Jo vetm kaq, por edhe Policia ndrtimore, q n kohn e Fatos Nanos kryeministr, por edhe m hert, ka urdhruar dhe zbatuar pezullimin e punimeve t ktij pallati.

  Dosja e abuzimit prej mse dy vjetsh n prokurori
  Prej m se dy vjetsh, Ministria e Punve Publike, Transporti dhe Telekomunikacionit (MPPTT) ka drguar pr ndjekje penale kryetarin e bashkis s Tirans, kryesocialistin Edi Rama, pr abuzim me detyrn dhe shprdorim posti, n lidhje me lejen e dhn n favor t Dash Pezs, n rrugn “Urani Pano”, n qendr t Tirans.
  Pr MPPTT, pas nj hetimi administrativ, u evidentuan nj sr shkeljesh dhe abuzimesh.
  Shkeljet fillonin q nga dhnia thjesht me nj kontrat qiraje t toks publike, konkretisht rrugs, duke shkelur t gjitha procedurat q parashikon ligji pr dhnie pr ndrtim t trojeve publike. N kt kontekst, msohet se jan shkelur procedurat ligjore pr dhnien pr ndrtimi t trojeve publike (kur n ato sht i lejueshm ndrtimi).
  Ndr shkeljet e tjera t evidentuara dhe denoncuara edhe n organin e akuzs, sht edhe fakti q pallati sht ngritur mbi rrug.
  Pr pasoj, t gjith banorve t zons, pr t dal te bulevardi “Zogu i I” iu duhet t kalojn m par nga Selvia, t dalin n rrugn e Dibrs, gj e cila dyfishon rrugn, sepse miku i Edi Rams, Dash Peza, krkon t ndrtoj pallat n nj nga zonat ku mimi sht m i shtrenjt.
  N baz t ktyre shkeljeve, dhe t tjerave t konstatuara nga MPPTT, rasti abuziv sht denoncuar n Prokurorin e rrethit Tiran, ku edhe sht krkuar fillimi i shtjes penale.
  Megjithse ky denoncim ka m se dy vjet q sht depozituar n organin e akuzs, ende nuk ka nj prgjigje zyrtare pr “fatin” e ktij denoncimi, t mbetur n harres.

  (Vijon)
  Nesr do t lexoni

  Si u dha leja pr ndrtimi, pa pasur shesh, por vetm rrug
  Si dha Edi Rama me qira tokn pr pallat dhe tarifat qesharake t qeras
  Vendimet e KRRTRSH-s dhe urdhr pezullimi nga Policia Ndrtimore  ...

  Komente

  Me vjen keq qe shprehem keshtu,por e shoh te udhes ta bej kete.Ne Shqiperi ka ligje por ato nuk zbatohen.Gazeta jep informacione, por Prokuroria dhe levat e saj nuk levizin?Cili eshte solucioni per te kryer keta te fundit detyren?Nuk do te ishte me mire qe demi qe i behet shoqerise ti ngarkohet Personave te ngarkuar per gjykim? Me respekt Dardhari
  Postuar nga Dardhari ne daten 06-11-2009
  --------------------------------------------------------------------------------

  Lum si Edvini dhe Dashi qe veprojne keshtu,sa me fat qe jane,nuk i nget as ligji,as policia,as prokuroria,si nuk e paskemi kete fat edhe ne?! Keshtu me thane te gjithe te burgosurit per krime ordinere,keshtu themi edhe ne te tjeret! Kemi nje race speciale (MUTI) njerezish si Edvini ,Dashi e Co qe pasurohen keshtu dhe nuk i prek ligji!? TURP,TURP TURP per kombin tone qe pretendon se ka shtet dhe do qe te hyje ne Europe!
  Postuar nga Ali Saraci ne daten 06-11-2009
  --------------------------------------------------------------------------------

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  Tirana duhet zgjedhur; ose te perhapet atje ku ka uj te mjaftueshem ose ta sjelli ujin deri ne qytet, tjeter alternative nuk ka...
  Shum leht sht te projektojmi plane te bukura me programe numerike ne 3 dimenzione por te kryhen vepra te medha e te nevojshme eshte me veshtir por te deomosdoshme...


  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 07-11-2009 m 04:21
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Tema t Ngjashme

 1. Rama: Berisha n pushtet, fundi jon
  Nga Nice_Boy n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 27-12-2008, 07:53
 2. Poni: Rama, doreheqje ose mocion mosbesimi, shprfilli Festn e Pavarsis
  Nga Barlet23 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 13-12-2008, 05:20
 3. Barbaria Komuniste
  Nga Lexuesja n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 23-10-2006, 06:48
 4. Vet)Vrasja e kryetarit t Komitetit Ekzekutiv t Tirans
  Nga Xhuxhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 08-05-2006, 17:09
 5. Planifikimi urbanistik i qndrs s Tirans
  Nga drini_n_TR n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 68
  Postimi i Fundit: 04-04-2006, 12:03

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •