Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-05-2007
    Postime
    202

    A ju ka krijuar ndjesi bezdie(ose kenaqesie) ekstremiteti i moshave ne kete forum

    Duke lundruar leximtas ne nenforumin e grupmoshave, me lindi dilema e gjendjes se brendeshme qe i krijohet antareve te forumit kur komunikojne me shumellojshmerine e moshave. Natyrisht ketu ndodhemi ne nje komunikim virtual, por sidoqofte nuk eshte e veshtire te kuptosh nga menyra e te shprehurit te mendimit, se kujt grupmoshe i perket njeri apo tjetri, si dhe nivelin intelektual perkates. P.sh kam vene re se nje person ne moshe te pjekur nuk ka nivel intelektual dhe dikush me moshe shume me te vogel per hir te nivelit kulturor ja ve dy kembet ne nje kepuce. Ashtu sic kam vene re qe kur nje i pjekur ne moshe dhe ne kulture analizon me durim fenomenin dhe nje "vogelush" i kthen nje pergjigje "hip hop". Nisur nga kjo arrita te kuptoj se, shpesh hasen ekstremitete moshash te cilat perballen ne mendime me njera tjetren per hir te temes qe zgjedhin per tu shprehur. Ketu nderthuret ajo qe shpreha me lart, pra larmia e ekstremiteteve te moshave, eksperiencave dhe nivelit kulturor. Hapja e nje teme te re eshte natyrisht nje dileme e personit qe e shpall, panvaresisht moshes qe ka dhe kushdo ne varesi te moshes dhe nivelit kulturor jep mendimin e tij. Ajo qe me intrigon ta di une(dhe te gjithe ju besoj) eshte se sa te bezdisur apo te kenaqur ndjehemi kur perballemi(ose kur kuptojme se perballemi) me ekstremin tjeter te moshes tone, qofte kur e kemi me lart se vetja intelektualisht, apo qofte me poshte.
    Uroj qe kjo teme t'ju intrigoje edhe ju po aq sa c'me ka intriguar mua dhe njekohesisht te zberthejme ne vetvete se shkembimi i mendimeve te moshave ekstreme eshte vetem ceshtje eksperience jetesore, niveli kulturor, te nderthurura bashke, apo thjesht nje ceshtje bezdie apo kenaqesie individuale qe lidhet me emotivitetin shpirteror ne castin kur shpalosim mendimin.
    Une vete i perkas moshes qe mund te quhet e "pjekur pa u djegur", por kjo nuk do te thote se paragjykoj dike qe eshte "brume i ardhur" gati per tu futur ne furren e jetes per tu pjekur. Po te mendoja qofte edhe per nje sekonde keshtu, nuk do ta hapja kete teme.
    Ju perqafoj njerezisht, shqiptarisht, mosherisht, intelektualisht te gjitheve ju antare te ketij forumi, qe majen e madheshtise se tij e ka tek bashkimi virtual i jeteve shqiptare.

  2. #2
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anėtarėsuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Skam probleme fare , me moshen secili eshte i barabart ne kete forum per muve
    Sui generis

  3. #3
    i/e larguar Maska e Homza
    Anėtarėsuar
    24-02-2006
    Vendndodhja
    Ne kat te siperm!
    Postime
    3,092
    Une do kisha shum e deshire qe ne forum te kishim nje moshe pak me te thyer.....ska gje me te lezetshme qe te kishim njerez te moshes se thyer ktu. Plus qe besoj qe do kishim mesu shum prej tyre.

  4. #4
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anėtarėsuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Citim Postuar mė parė nga Homza
    Une do kisha shum e deshire qe ne forum te kishim nje moshe pak me te thyer.....ska gje me te lezetshme qe te kishim njerez te moshes se thyer ktu. Plus qe besoj qe do kishim mesu shum prej tyre.

    LoL homza ke te drejt me na tregu penzioneret si eshte jeta pas 65 vjeteve
    Sui generis

  5. #5
    i/e larguar Maska e Homza
    Anėtarėsuar
    24-02-2006
    Vendndodhja
    Ne kat te siperm!
    Postime
    3,092
    Po ku ka me te forte se te haem me femna psh me nje plak, jo po ma vari mue jo po ta vqari ty, apo te nderrojme muhabet burrerie me nje plak te ne moshe te tille qe thua ti? Eshte dicka e pamundur e marr vesh, por do ishte nje experience e papame sinqerisht.


    Ne forum fatrmirsisht dhe fatkeqsisht mbizotron mosha 20-25 vjec.

  6. #6
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anėtarėsuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Citim Postuar mė parė nga Homza
    Po ku ka me te forte se te haem me femna psh me nje plak, apo te nderrojme muhabet burrerie me nje plak te tille pash at zot? Eshte dicka e pamundur e marr vesh, por do ishte nje experience e papame sinqerisht.

    lol shaka bona une me lart , ke te drejt do ishte dicka interesante po ndodhi ajo..po sdihet ndoshta kemi naj plak./plakė ketu qe tregohet kinse e re ose i ri
    Sui generis

  7. #7
    i/e larguar Maska e Homza
    Anėtarėsuar
    24-02-2006
    Vendndodhja
    Ne kat te siperm!
    Postime
    3,092
    Citim Postuar mė parė nga RaPSouL
    lol shaka bona une me lart , ke te drejt do ishte dicka interesante po ndodhi ajo..po sdihet ndoshta kemi naj plak./plakė ketu qe tregohet kinse e re ose i ri
    lol sa qef do kisha me u llafos me nje plake ktu ne forum, edhe i pretoj se do i blej i pal dhom te ri

    megjithse kto plakat e sodit kan pretendime, une ju garantoj qe jam tip serjoz dhe i marrun vesh lool

  8. #8
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anėtarėsuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Citim Postuar mė parė nga Homza
    lol sa qef do kisha me u llafos me nje plake ktu ne forum, edhe i pretoj se do i blej i pal dhom te ri

    megjithse kto plakat e sodit kan pretendime, une ju garantoj qe jam tip serjoz dhe i marrun vesh lool
    Hahhahahahha ca bon ti mer , ende skena gjet naj plak ky menjeher i propozon hahahahahahhaha ik re leri plakat rehat...
    Sui generis

  9. #9
    i/e larguar Maska e Homza
    Anėtarėsuar
    24-02-2006
    Vendndodhja
    Ne kat te siperm!
    Postime
    3,092
    hahahahaha sinqerisht do kisha shum deshire qe ne forumin ton te kishim njerz te moshave te ndryshme....ce do qe gjeneratat 30-40 vjec nuk hyjne ktu. DO ishte nje bashkbisedim shum interesant.

  10. #10
    Citim Postuar mė parė nga RaPSouL Lexo Postimin
    lol shaka bona une me lart , ke te drejt do ishte dicka interesante po ndodhi ajo..po sdihet ndoshta kemi naj plak./plakė ketu qe tregohet kinse e re ose i ri
    Une jam ajo plaka,keni dicka per te pyetur,ndonje sygjerim apo tregim nga jeta ime ,ėh??

  11. #11
    pa meshire per injorancen Maska e stella_senza_cielo
    Anėtarėsuar
    30-07-2008
    Vendndodhja
    Ne qiell pa diskutim....po jo ne ate qiell qe te gjithe deshirojme...ky qielli ku jetoj une ka shume mbeturina njerezore....qe fatkeqsisht vetem po te isha e tille do dija ti shmangia e ti torturoja :p
    Postime
    617
    Ne fakt ne kete forum mbizoterojne moshat e reja(ashtu sic jam edhe une)por ka edhe nga ata te cilet jane ne moshen e pjekur te padjegur qe un i vlersoj shum sepse japin mendime shum te rendesishme nga te cilat ke c'te mesosh...por doja te thoja gjithashtu se mund te kete edhe nga ata te cilet jane te medhenj por nuk e tregojne kete gje per te qene sa me te lirshem ne forum e per te mos u gjykuar...kam nje mikun tim qe e kam njohur nepermjet botes virtuale i cili nuk e thoshte moshen pikerishte per kete arsye,sepse kur donte bente tamam si femije e kur donte serish tregonte se kishte goxha nivel...

    mua personalisht larmishmeria e moshave nuk me besdis per vec fakti se ndonjehere ketu ia plasin edhe ca kopaceve(fjale pa kuptim)qe detyrimisht te lendojne pak....

    Respekte...
    adesso si che ho trovato il mio cielo forever and ever

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e alda09
    Anėtarėsuar
    08-02-2008
    Vendndodhja
    a casa
    Postime
    1,327
    Nuk me krijon ndonje problem,veē faktit qe me lexon dhe i lexoj mendimet (i pjekur apo aguridhe qofte mendimi) nuk me lidh gje tjeter.

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Linda5
    Anėtarėsuar
    03-10-2007
    Postime
    7,276
    As mua nuk me krijon ndonje problem gjithe se cili jep mendimin e vet ktu ne forum
    kur kam interes me then te drejten i lexoj me shume vemendje disa tema kushdo qe i ka shkruajtur ai/ajo ne moshe te re apo ne moshe 45 e siper



    respekte

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Alma07
    Anėtarėsuar
    20-05-2007
    Vendndodhja
    ktu ku nuk duhet
    Postime
    282
    Gjithashtu dhe une nuk me intereson mosha ,me vjen keq kur shoh nje tem interesante e fillojn e bejne pastice ,.......

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Linda5
    Anėtarėsuar
    03-10-2007
    Postime
    7,276
    Citim Postuar mė parė nga Homza Lexo Postimin
    hahahahaha sinqerisht do kisha shum deshire qe ne forumin ton te kishim njerz te moshave te ndryshme....ce do qe gjeneratat 30-40 vjec nuk hyjne ktu. DO ishte nje bashkbisedim shum interesant.
    hahahahahaha po pse ne65 vjecaret nuk ta mbushim syrin per forum

    po ku je mor homza se ke humbur fare

  16. #16
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anėtarėsuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    po pse ne65 vjecaret nuk ta mbushim syrin per forum
    JO!!!

    Tani duhet te ishit duke marr ndihme mjeksore, jo tu nejt ne forum.
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Bezdi jo por ndjehem me mire me anetaret qe jane pak a shume me moshen time ose me te medhenj se une.
    Feelings change - memories don't.

  18. #18
    Citim Postuar mė parė nga adidu Lexo Postimin
    Duke lundruar leximtas ne nenforumin e grupmoshave, me lindi dilema e gjendjes se brendeshme qe i krijohet antareve te forumit kur komunikojne me shumellojshmerine e moshave. Natyrisht ketu ndodhemi ne nje komunikim virtual, por sidoqofte nuk eshte e veshtire te kuptosh nga menyra e te shprehurit te mendimit, se kujt grupmoshe i perket njeri apo tjetri, si dhe nivelin intelektual perkates. P.sh kam vene re se nje person ne moshe te pjekur nuk ka nivel intelektual dhe dikush me moshe shume me te vogel per hir te nivelit kulturor ja ve dy kembet ne nje kepuce. Ashtu sic kam vene re qe kur nje i pjekur ne moshe dhe ne kulture analizon me durim fenomenin dhe nje "vogelush" i kthen nje pergjigje "hip hop". Nisur nga kjo arrita te kuptoj se, shpesh hasen ekstremitete moshash te cilat perballen ne mendime me njera tjetren per hir te temes qe zgjedhin per tu shprehur. Ketu nderthuret ajo qe shpreha me lart, pra larmia e ekstremiteteve te moshave, eksperiencave dhe nivelit kulturor. Hapja e nje teme te re eshte natyrisht nje dileme e personit qe e shpall, panvaresisht moshes qe ka dhe kushdo ne varesi te moshes dhe nivelit kulturor jep mendimin e tij. Ajo qe me intrigon ta di une(dhe te gjithe ju besoj) eshte se sa te bezdisur apo te kenaqur ndjehemi kur perballemi(ose kur kuptojme se perballemi) me ekstremin tjeter te moshes tone, qofte kur e kemi me lart se vetja intelektualisht, apo qofte me poshte.
    Uroj qe kjo teme t'ju intrigoje edhe ju po aq sa c'me ka intriguar mua dhe njekohesisht te zberthejme ne vetvete se shkembimi i mendimeve te moshave ekstreme eshte vetem ceshtje eksperience jetesore, niveli kulturor, te nderthurura bashke, apo thjesht nje ceshtje bezdie apo kenaqesie individuale qe lidhet me emotivitetin shpirteror ne castin kur shpalosim mendimin.
    Une vete i perkas moshes qe mund te quhet e "pjekur pa u djegur", por kjo nuk do te thote se paragjykoj dike qe eshte "brume i ardhur" gati per tu futur ne furren e jetes per tu pjekur. Po te mendoja qofte edhe per nje sekonde keshtu, nuk do ta hapja kete teme.
    Ju perqafoj njerezisht, shqiptarisht, mosherisht, intelektualisht te gjitheve ju antare te ketij forumi, qe majen e madheshtise se tij e ka tek bashkimi virtual i jeteve shqiptare.
    jam 12 dhe cfare eshte kjo?
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

Tema tė Ngjashme

  1. Fantazmat! Shpirti dhe mishėrimi nė njė trup tjetėr
    Nga White_Angel nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 250
    Postimi i Fundit: 01-06-2011, 11:16
  2. Emrat dhe Cilesite e Zotit!
    Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 17-11-2010, 03:33
  3. Kush Na Solli NĖ KĖtĖ BotĖ, Pasuri E Kujt Jemi Dhe Pse Jemi Krijuar...
    Nga Bekim Ismaili nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 31-05-2004, 05:35
  4. A eshte feja Islame e perkryer?!
    Nga Gjoni nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 02-03-2003, 20:22

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •