Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 117
  1. #1
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639

    Progresi që ka sjelle feja e krishterë tek populli shqiptar

    Duke u nisur nga nje shkrim i Dariusit , ne nje teme tjeter tek e cila ai akuzon fene islame qe ka sjellur vetem prapambetje dhe fatkeqesi tek populli shqiptar , citim :

    Citim Postuar më parë nga Darius
    Lexo me shume Historine E Shqiperise per fatkeqesite dhe prapambetjen qe solli islami ne keto troje dhe boll na bete propagande islamike ne cdo shkrim. Nuk kane qene islamike po kane qene shqiptare te fese myslimane. Kaq !
    hap kete teme qe te na tregoni ketu se cfar te mirash dhe progres kemi pa nga feja kristijane .

    IceFus1on

    P.s " Darius , nuk eshte mire te akuzojsh pa sjellur argumenta - ja tani ke mundesine qe ne kete teme ti sjellish argumentat e tua "

  2. #2
    . Maska e alDI
    Anëtarësuar
    27-08-2002
    Vendndodhja
    London
    Postime
    663
    Aman mor burr pse hapni tema kot...Darius esht ateist..ca po i behet von atij per islamin dhe kristianizmin.

    Kristian e Musliman ,dyja palet kan dhen per shqiperin dhe kurr skan qen te percare...patriota ka pas nga dyja palet...shkrimtar ,poet,prijesa dhe njerez te famshem nga dyja palet ka pas.
    .

  3. #3
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga alDI
    Aman mor burr pse hapni tema kot...Darius esht ateist..ca po i behet von atij per islamin dhe kristianizmin.

    Kristian e Musliman ,dyja palet kan dhen per shqiperin dhe kurr skan qen te percare...patriota ka pas nga dyja palet...shkrimtar ,poet,prijesa dhe njerez te famshem nga dyja palet ka pas.
    Aldi, ty Darius te duket ateist , ndersa mua me duket islamofob dhe mbrojtes i krishterimit .
    Kur mundet Darius te shrehet aq keq per islamin , valle pse nuk shprehet ne te njejten menyre per krishterimin ?!!
    Jane akuza te renda ato qe Darius i ben kesaj feje .
    Nuk eshte ne regull te thuhet se shqiptaret nga islami paskan pa vetem fatkeqesi dhe prapambetje ?!!! Pse nuk shprehet njelloj edhe per krishterimin?!!

    Andaj hap kete teme , sepse ndjehem i ofenduar me fjale te tilla . Dhe Aldi nuk ka shanc Darius te jete ateist , vetem ashtu po aktron , sepse nje njeri qe permban Kastriot Myftaraj ( i cili ben thirje qe shqiptaret te kthehen ne krishterim ) nuk ka shanv te jete ateist .
    Nje ateist i vertete nuk do te perziheshte ne kete debat , nuk do te kihte levderuar ose share kete idionin Kastriot Myftaraj .

    IceFus1on

  4. #4
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anëtarësuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    I ka sjell Europen, dhe jo Azine.

  5. #5
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga Jack Watson
    I ka sjell Europen, dhe jo Azine.

    Ti qenke fenomen . Pse mor lal para krishterimit ku kemi qene neve ?!! Ne Australi ?!!!

  6. #6
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Citim Postuar më parë nga IceFus1on
    Ti qenke fenomen . Pse mor lal para krishterimit ku kemi qene neve ?!! Ne Australi ?!!!


    Thjesht nuk ekzistonit.



    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  7. #7
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga Peniel
    Thjesht nuk ekzistonit.



    ns

    Ty si duket qe krishterimi nuk ti ka verberuar vetem syte por edhe mendjen !!! Si mund te thuash qe nuk kemi ekzistuar para krishterimit ?!!!
    Kush ta meson ty historine ne kete menyre ?!! Une e di qe ti nuk e do islamin , por nuk dmth se duhet te genjesh deri ne kete derexhe .
    Fole te verteten , se vetem ashtu do te respektohet mendimi i yt .

    IceFus1on

  8. #8
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Citim Postuar më parë nga IceFus1on
    Ty si duket qe krishterimi nuk ti ka verberuar vetem syte por edhe mendjen !!! Si mund te thuash qe nuk kemi ekzistuar para krishterimit ?!!!
    Kush ta meson ty historine ne kete menyre ?!! Une e di qe ti nuk e do islamin , por nuk dmth se duhet te genjesh deri ne kete derexhe .
    Fole te verteten , se vetem ashtu do te respektohet mendimi i yt .

    IceFus1on


    Mua krishterimi nuk më ka verbuar sytë dhe mendjen. Historinë nuk ma mëson askush tjetër përveç historisë. Islami është një fe që nuk më intereson aspak dhe nuk ka të bëjë me se sa e dua unë apo jo. Nuk ka aspak gënjeshtër në këtë mes nga ana ime. Në fakt ti je ai që gënjen në këtë mes. Nëse ti pretendon se Islami na paska qenë më përpara Krishterimit, lëre më mirë se nuk po i vë emër. Po ta lë ty ta imagjinosh përgjigjen.


    Respekti ndaj mendimit tim nuk pres të vijë prej teje. Unë flas për atë që lexoj dhe mendoj. Ti me sa duket je i ri në këtë çështje dhe në Forum dhe si këshillë lexo pak më tepër përpara se të shkruash.



    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  9. #9
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga Peniel
    Mua krishterimi nuk më ka verbuar sytë dhe mendjen. Historinë nuk ma mëson askush tjetër përveç historisë. Islami është një fe që nuk më intereson aspak dhe nuk ka të bëjë me se sa e dua unë apo jo. Nuk ka aspak gënjeshtër në këtë mes nga ana ime. Në fakt ti je ai që gënjen në këtë mes. Nëse ti pretendon se Islami na paska qenë më përpara Krishterimit, lëre më mirë se nuk po i vë emër. Po ta lë ty ta imagjinosh përgjigjen.


    Respekti ndaj mendimit tim nuk pres të vijë prej teje. Unë flas për atë që lexoj dhe mendoj. Ti me sa duket je i ri në këtë çështje dhe në Forum dhe si këshillë lexo pak më tepër përpara se të shkruash.



    ns
    Ne asnje moment une nuk kam thene qe islami eshte para krishterimit !!! Ti ke thene qe para krishterimit nuk ka pasur shqiptar !!! Lexo veten tende me kujdes !!!
    Andaj te thash je i verbuar nga krishterimi . Nuk ka baza historike thenia e jote qe shqiptaret nuk kane ekzistuar para krishterimit .
    Neve kemi ekzistuar dhe do te ekzistojme . Feja eshte dicka personale , cfar te duash beso , a qe me hyn ne pune kjo .
    Sa i perket pyetjes tende se a eshte feja islame para asaj krishtere , kete ua lej shkencetareve , mere pergjigjen prej tyre .
    Nga une ke vetem kete pergjigje me garancion , Bibla ka 10.000 me shum kontradita se Kurani .

    IceFus1on

  10. #10
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Citim Postuar më parë nga IceFus1on
    Ti qenke fenomen . Pse mor lal para krishterimit ku kemi qene neve ?!! Ne Australi ?!!!


    Duke menduar se kjo përgjigje kishte të bënte me ekzistencën e fesë myslimane u përgjigja në atë mënyrë.

    Shqiptarët sigurisht kanë ekzistuar para krishterimit dhe këtë nuk mund ta hedhë poshtë askush. Unë nuk e kisha fjalën për një gjë të tillë.

    Njerëz jemi, keqkuptime ndodhin.



    Nën Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  11. #11
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga Peniel
    Duke menduar se kjo përgjigje kishte të bënte me ekzistencën e fesë myslimane u përgjigja në atë mënyrë.

    Shqiptarët sigurisht kanë ekzistuar para krishterimit dhe këtë nuk mund ta hedhë poshtë askush. Unë nuk e kisha fjalën për një gjë të tillë.

    Njerëz jemi, keqkuptime ndodhin.



    Nën Hirin e Tij,

    ns

    Keshtu ben , pra shqitaret kane ekzistuar edhe para krishterimit .
    Por eshte interesante se askush nuk pergjigjet lidhur me temen !!! Akoma nuk kam lexuar nje shkrim qe folen per te mirat qe kemi pa nga krishterimi ?!!

    IceFus1on

  12. #12
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-12-2006
    Postime
    179
    Citim Postuar më parë nga IceFus1on
    Keshtu ben , pra shqitaret kane ekzistuar edhe para krishterimit .
    Por eshte interesante se askush nuk pergjigjet lidhur me temen !!! Akoma nuk kam lexuar nje shkrim qe folen per te mirat qe kemi pa nga krishterimi ?!!

    IceFus1on
    Po kurfar te mire skemi pas pi krishterimit, sepse at'her lulzimi i shkences dhe i civilizimit ka qen ne trojet Islame dhe jo ne evrop. Perderisa merreshin me shkenc Muslimanet, evropianet flinin ne shtalla te lopeve.

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Krishterimi bazohet tek Bibla. Ne rangjet akademike perendimore (dhe me gjere) eshte treguar se elementet biblike kane kontribuuar ne modernizimin e qyteterimeve perendimore dhe te atyre qe kane ndjekur kete shembull. Une i pajtohem ketij mendimi dhe kembengul se krishterimi eshte feja me e paster, me e avancuar, me mendimplote dhe me moderne deri me sot. Kaq persa i perket te mirave te pergjithshme qe ndan si fe. Nga ana tjeter, keqperdorimi i kesaj feje ka ardhur nga mendjet e ngushta njerezore, jo nga vete feja. Kjo duhet dalluar mire nga disa ketu.

    Per rastin e Shqiperise, me vjen aq keq te permend sundim mikrobik Turk, prej te cileve na u injektua dhe kjo semundje e pasheruershme qofte ne mentalitet, qofte ne elementet e tjera kulturore. Do te ishte e kote te beje nje krahasim te Shqiperise nen sundimin Perandorise se Krishtere Bizantine (per ate kohe kemi qene lule) me kohet e disa shekujve me vone. Prandaj, kufizohem te them se krishterimi nuk eshte aplikuar ndonjehere gjate ne Shqiperi qe ta shohim me gjere ate kontributin modernizues per te cilin fola me siper. Megjithate, une verej se ne shoqerine shqiptare ka filluar te mbizoteroje kerkesa dhe kembengulja per mentalitetin perendimor, duke implikuar ketu edhe fene e krishtere.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Borix : 11-06-2007 më 08:11
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  14. #14
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Citim Postuar më parë nga Borix
    Do te ishte e kote te beje nje krahasim te Shqiperise nen sundimin Perandorise se Krishtere Bizantine (per ate kohe kemi qene lule) me kohet e disa shekujve me vone.

    A ka mundesi te shtjellohesh ne shpjegimin e kesaj teze? Shpjegimi me fakte i kesaj teze do tregoje edhe se sa mire i di gjerat apo se ku calon mendimi yt.

    Na shpjego se ku, ne cfare paskemi qene LULE, ne krahasim me ke, cilin fqi dhe cfare nga keto LULE prishi periudha e disa shekujve me vone!

    PS. po pati mundesi duam fakte, jo komente!

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Merr lexo historine seminarist... Ka patur zyrtare te larte qe kalonin pushimet ne Durres, sipas historise.
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  16. #16
    In God I trust Maska e fjollat
    Anëtarësuar
    15-02-2005
    Vendndodhja
    Para shfaqjes së hitlerit
    Postime
    1,085
    Citim Postuar më parë nga Borix
    Une i pajtohem ketij mendimi dhe kembengul se krishterimi eshte feja me e paster, me e avancuar, me mendimplote dhe me moderne deri me sot.
    Unë këmbëngul se islami është feja më e pastër dhe më mendimplotë, normalisht duke përjashtuar modernizimin, sepse feja nuk është çështje mode.
    I'm muslim, don't panic please.. oh bloody sheeps

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Mos ngaterro moden me modernen dhe modernizimin!!! Gjithashtu, se cfare eshte feja i bie te jete teper dytesore per mua. Prandaj, respektoj ate qe mendon ti, por mbi te gjitha une nuk do doja te ekzistonte koncepti fe.
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  18. #18
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Citim Postuar më parë nga Borix
    Merr lexo historine seminarist... Ka patur zyrtare te larte qe kalonin pushimet ne Durres, sipas historise.

    Sic thashe, ti leme komentet, e te sjellim faktet.

    Komentet, si mos-fakte, mbartin shpesh nota jo serioze. Sepse nuk eshte serioze te shprehesh se zyrtare qe kalojne pushimet ne Durres, na kane lene fakte per nivelin e te qenit LULE per te cilin po flasim ne. Po sikur te vine edhe ca pushimkalues otomane e te flasin mire per Shqiperine otomane, cfare do themi?

    qe te te jape nje reference te tille, po te permend Evlevija Celebine, udhetarin funksionar turk te shek.17.

    Flet seriozisht ai qe i referohet fakteve dhe jo komenteve.

    Qe te flasesh me fakte, duhet qe te sillen referenca te atilla historike qe te vertetojne se Shqiperia ka qene LULE para pushtimit otoman dhe u prish prej tyre.

    Po qe te vertetosh qe ka qene LULE duhet ta besh kete gje jo vetem me krahasimin e kohes paraotomane me ate otomane por edhe paraotomane me ate te nivelit te vendeve ne rajon.


    Madje ka edhe nga ata qe me periudhe otomane kuptojne periudhen e procesit te pushtimit apo clirimit prej osmaneve, duke pergjithesuar keshtu gjithes sundimin osman me nje periudhe konflikti e lufte, gje qe s'eshte e drejte.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Seminarist : 11-06-2007 më 09:57

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2007
    Postime
    200
    Citim Postuar më parë nga Jack Watson
    I ka sjell Europen, dhe jo Azine.
    Edhe krishterimi nga Azia erdhi. Madje cilen Europe nenkupton ti me krishterimin. Me shume gjasa ate mesjetare se s'ke tjeter.

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2007
    Postime
    200
    Citim Postuar më parë nga Borix
    Krishterimi bazohet tek Bibla. Ne rangjet akademike perendimore (dhe me gjere) eshte treguar se elementet biblike kane kontribuuar ne modernizimin e qyteterimeve perendimore dhe te atyre qe kane ndjekur kete shembull. Une i pajtohem ketij mendimi dhe kembengul se krishterimi eshte feja me e paster, me e avancuar, me mendimplote dhe me moderne deri me sot. Kaq persa i perket te mirave te pergjithshme qe ndan si fe. Nga ana tjeter, keqperdorimi i kesaj feje ka ardhur nga mendjet e ngushta njerezore, jo nga vete feja. Kjo duhet dalluar mire nga disa ketu.

    Per rastin e Shqiperise, me vjen aq keq te permend sundim mikrobik Turk, prej te cileve na u injektua dhe kjo semundje e pasheruershme qofte ne mentalitet, qofte ne elementet e tjera kulturore. Do te ishte e kote te beje nje krahasim te Shqiperise nen sundimin Perandorise se Krishtere Bizantine (per ate kohe kemi qene lule) me kohet e disa shekujve me vone. Prandaj, kufizohem te them se krishterimi nuk eshte aplikuar ndonjehere gjate ne Shqiperi qe ta shohim me gjere ate kontributin modernizues per te cilin fola me siper. Megjithate, une verej se ne shoqerine shqiptare ka filluar te mbizoteroje kerkesa dhe kembengulja per mentalitetin perendimor, duke implikuar ketu edhe fene e krishtere.
    Nuk e di pse e quan ti lule kohen e Bizantit. Merr lexo historine. Tere periudha Bizantit permblidhet me dy fjale se nuk ka asgje. Kemi qene me shume se hije. Vetem dy tre here permenden shqiptaret.

    Pastaj prap nuk kuptoj kur thu sundimi mikrobik turk. Ne kete menyre mos valle do te thuash se "turku" ishte i keq ne te gjitha aspektet per shqiptarin?

    Pastaj ate shprehjen se Bibla ka kontribuar ne modernizem, nuk e di si e argumenton. Kjo me duket edhe si fyerje pasi lavderon Biblen qe kryqezoi shkencen e shan Islamin nga i cili more tere bazat e shkencave moderne.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Konig : 11-06-2007 më 12:23

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  2. Mbi konfliktin në Komunitetin Musliman Shqiptar
    Nga Brari në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-03-2009, 10:00
  3. Fjalë të urta dhe proverba në Gjuhën shqipe
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 40
    Postimi i Fundit: 28-08-2007, 05:42
  4. Partia Islamike Shqiptare
    Nga Hyllien në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 104
    Postimi i Fundit: 27-03-2004, 12:23

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •