Close
Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 117
  1. #81
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2007
    Postime
    200
    Citim Postuar më parë nga Darius
    Atehere i bie me mire qe te kthehemi sic kemi qene, pra pagane

    Te pakten ashtu do biem rehat dhe sdo akuzojme njeri tjetrin se ke fe kemi huazuar dhe pse...

    Pse qelloka te kthehemi ne pagan?

  2. #82
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga Konig
    Ti don te besosh se toka eshte e rrafshet dhe kete e mbeshtet te Bibla.
    Dhe askush nuk te thote gje perderisa rri ne strofken tende.
    Por te lutem kur fillon "sherrin" prano debatin.
    Dhe kur debaton duhen marre per baze edhe burimet e kundershtarit (dhe jo vetem te tuat). Zeje kundershtarin gabim me fjalet e tij dhe jo me fjalet tuaja (ne qofsh i Zoti).

    Te te bej nje pyetje:
    Si e ka emrin Zoti yt? (se jeni monoteista)
    E ku e thote kete. Lexo ku u inspiruan shkencetaret evropiane kur thane se Toka eshte e rumbullaket. Cfare sherri po fillojsha une, vetem pse nuk pajtohem me ju apo jo. Tani posa dikush te mos pajtohet me mua menjehere duhet ta akuzoj se po fillojka sherrin.

    Cfare pyetje eshte kjo per hater t'Zotit.

  3. #83
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga Darius
    Opinionin tim per Myftaraj e kam dhene tek tema e hapur per te ne kete nenforum. Mund ta lexosh aty sepse eshte pothuajse nga fillimi fare i temes.

    Islamin e quaj huazim ndersa krishterimin jo pasi para se gjithash krishterimi u perhap relativisht ne te njejten kohe ne te gjithe Europen dhe si i tille u 'perqafua' dhe nga shqiptaret. Arsyeja kryesore pse nuk kam ndonje rezerve per kete fakt eshte pasi Shqiperia eshte nje vend Europian dhe i perket kultures Europiane. Une e identifikoj veten time si Shqiptar fillimisht dhe pastaj si Europian. Ky term nenkupton jo thjesht vendndodhjen gjeografike por edhe vlerat dhe perkatesine kulturore. Sme lidh asgje me islamin pasi eshte kulture tejet e huaj per Europen, eshte e larget dhe sidomos pertej mentalitetit dhe kultures te popullit tone. Ka ardhur nga ka ardhur dhe si ka ardhur ajo dihet tashme.

    Konig e ve re qe ju pelqen gjithmone te citoni Darius ose te kapeni me ate qe them une por mos harro/ni qe ky eshte mendimi im personal dhe ajo qe ndjej dhe shpreh. Nuk kerkoj tja imponoj askujt dhe nuk e them qe te sulmoj apo ofendoj dikend.
    Jam krejtesisht dakord me ty,ti nuk po imponon ose ofendon asnje,ti po thua disa te verteta thelbesore qe keta nuk duan ti kuptojne,edhe nje here ju simpatizante te lindjes se mesme,gjuha shqipe eshte nje gjuhe indoeuropiane(njelloj si gjuhet neolatine,anglosaksone,greke dhesllave),ne jemi autoktone ne kontinentin europian prej me shume se 3mije vjetesh,krishterimi ne Shqiperi ka erdhur qe ne shekullin e pare pra me perpara seç e kane pranuar popujt gjermanike dhe sllavet,perandori i pare qe ka lejuar krishterimin ne europe ishte Costantino me origjine ilire i lindur ne Nish,shume shekuj me vone shqiptaret e krishtere duke patur lider Gj.Kastriotin i rezistuan sulmeve osmane per 25vjet me radhe.Me pas nis tragjedia e shqiptareve nen pushtimin osman,te cilet perveç shtypjes dhe prapambetjes,sollen dhe islamin me anen e shpates dhe politikes se taksave,por megjithate nje pjese e shqiptareve u konvertuan ne islam sa per sy e faqe,ne nuk i humbem doket dhe zakonet tona qe jane shume te ndryshme nga ato te islamikeve.Eshte e kote te debatojme,Shqiptaret ndjehen Europiane dhe jo Aziatike.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  4. #84
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga land
    Jam krejtesisht dakord me ty,ti nuk po imponon ose ofendon asnje,ti po thua disa te verteta thelbesore qe keta nuk duan ti kuptojne,edhe nje here ju simpatizante te lindjes se mesme,gjuha shqipe eshte nje gjuhe indoeuropiane(njelloj si gjuhet neolatine,anglosaksone,greke dhesllave),ne jemi autoktone ne kontinentin europian prej me shume se 3mije vjetesh,krishterimi ne Shqiperi ka erdhur qe ne shekullin e pare pra me perpara seç e kane pranuar popujt gjermanike dhe sllavet,perandori i pare qe ka lejuar krishterimin ne europe ishte Costantino me origjine ilire i lindur ne Nish,shume shekuj me vone shqiptaret e krishtere duke patur lider Gj.Kastriotin i rezistuan sulmeve osmane per 25vjet me radhe.Me pas nis tragjedia e shqiptareve nen pushtimin osman,te cilet perveç shtypjes dhe prapambetjes,sollen dhe islamin me anen e shpates dhe politikes se taksave,por megjithate nje pjese e shqiptareve u konvertuan ne islam sa per sy e faqe,ne nuk i humbem doket dhe zakonet tona qe jane shume te ndryshme nga ato te islamikeve.Eshte e kote te debatojme,Shqiptaret ndjehen Europiane dhe jo Aziatike.

    Kur do te kuptojsh ti njehere e pergjithmone se P.O. nuk e ka sjellur fene islame me ane te shpates !!! Te kishte qene ashtu sot , grek , bullgare , serb dhe te gjithe shqiptaret do te kishin qene musliman !!!
    A di ti se per cilen fuqi thua se ka perdorur shpaten per te perhapur nje fe me dhune ?!!!
    Lexo librat e historise , shiko fuqine e asaj perandorije e cila shkateroi nje nder perandorite me te fuqishme te asaj kohe , Bizantin, te kishin perdorur dhune , une e ti sot nuk do te kishim biseduar per kete teme , ti do me thuaje "alejkum selam " une do te thoja ty "selamun alejkum" .
    Politika e taksave , ndoshta ka luajtur rol nje lloj sic luan rol sot ekonimija e shteteve kristijane , te cilet per mes ekonomise bejne propagande se kane fe me te mire ne njerezit e botes se trete qe ti konvetrojne ne krishterim.
    Por ti nuk mund te thuash se feja Islame ka lene shqiptaret mbrapa , kane qene reformat te cilat P.O. i beri me vonese e jo feja .
    1000 vite muslimanet e mbajten Jerusalemin , jo nje dit por 1000 vite , asnje njeri nuk u vra pse ishte cifut ose krishter !!! 100 vite e mbajten kristijanet Jerusalemin , vrane te gjithe njerezit aty , musliman e cifute dhe te krishtere ortodoks !!! Sot Jerusalemin e kane cifutet dhe shiko se cfar ndodh , nuk ka dite pa gjak derdhje !!!
    Andaj nuk te ka hije kur thua se feja Islame u shpernda me dhune.
    Po nejse nuk ta marr per te madhe , te beson cfar te tregojne tjeter , ti beson fjalet e misionareve qe te kane mbushur mendjen se keshtu eshte e verteta duke te treguar genjeshtren .
    Land me beso se nuk je i vemti qe mendon keshtu andaj nuk ke pse te zemerohesh ose te hidherohesh , ke plote njerez qe sot e kesaj dite mendojne si puna jote se islami eshte perhapur me dhune , ke psh mesia4evet , panieli , seminaristi etj etj lista eshte shum e madhe per ti permendur emrat e te gjithve dhe me vjen shum keq qe te gjithe keni rene pre e nje propagande anti te vertetes .

    IceFus1on

    " Cdo gje qe fluturon nuk hahet dhe cdo gje qe lexohet nuk besohet = Bibla"
    WE WILL NOT GO DOWN!

  5. #85
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-04-2003
    Postime
    1,348
    Citim Postuar më parë nga IceFus1on

    Kur do te kuptojsh ti njehere e pergjithmone se P.O. nuk e ka sjellur fene islame me ane te shpates !!! Te kishte qene ashtu sot , grek , bullgare , serb dhe te gjithe shqiptaret do te kishin qene musliman !!!
    A di ti se per cilen fuqi thua se ka perdorur shpaten per te perhapur nje fe me dhune ?!!!
    Lexo librat e historise , shiko fuqine e asaj perandorije e cila shkateroi nje nder perandorite me te fuqishme te asaj kohe , Bizantin, te kishin perdorur dhune , une e ti sot nuk do te kishim biseduar per kete teme , ti do me thuaje "alejkum selam " une do te thoja ty "selamun alejkum" .
    Politika e taksave , ndoshta ka luajtur rol nje lloj sic luan rol sot ekonimija e shteteve kristijane , te cilet per mes ekonomise bejne propagande se kane fe me te mire ne njerezit e botes se trete qe ti konvetrojne ne krishterim.
    Por ti nuk mund te thuash se feja Islame ka lene shqiptaret mbrapa , kane qene reformat te cilat P.O. i beri me vonese e jo feja .
    1000 vite muslimanet e mbajten Jerusalemin , jo nje dit por 1000 vite , asnje njeri nuk u vra pse ishte cifut ose krishter !!! 100 vite e mbajten kristijanet Jerusalemin , vrane te gjithe njerezit aty , musliman e cifute dhe te krishtere ortodoks !!! Sot Jerusalemin e kane cifutet dhe shiko se cfar ndodh , nuk ka dite pa gjak derdhje !!!
    Andaj nuk te ka hije kur thua se feja Islame u shpernda me dhune.
    Po nejse nuk ta marr per te madhe , te beson cfar te tregojne tjeter , ti beson fjalet e misionareve qe te kane mbushur mendjen se keshtu eshte e verteta duke te treguar genjeshtren .
    Land me beso se nuk je i vemti qe mendon keshtu andaj nuk ke pse te zemerohesh ose te hidherohesh , ke plote njerez qe sot e kesaj dite mendojne si puna jote se islami eshte perhapur me dhune , ke psh mesia4evet , panieli , seminaristi etj etj lista eshte shum e madhe per ti permendur emrat e te gjithve dhe me vjen shum keq qe te gjithe keni rene pre e nje propagande anti te vertetes .

    IceFus1on

    " Cdo gje qe fluturon nuk hahet dhe cdo gje qe lexohet nuk besohet = Bibla"
    Islami predikon perhapjen me dhune, ashtu sic predikon edhe dhunen ndaj femres dhe kete e di edhe bufi. Historikisht une nuk di sa dhune ka ushtruar islami per perhapjen e tij, por ky aspekt duhet te trajtohet edhe nga prespektiva ekonomike e vendeve te krishtera ne te shkuaren, por edhe sot.

    Shoqerite e krishtera kane tashme mbi 1000 vjet qe jane shume here me perpara shoqerive islamike ekonomikisht. Kjo ka pasur pasojat e veta ne agresivitetin e tyre, sepse nje shoqeri qe kerkon te zgjerohet ekonomikisht kerkon mbi te gjitha lende te pare dhe burime materiale per ta perballuar dhe mbeshtetur kete zhvillim. Kjo arrihet duke eksploruar vendet e tjera.

    Kolumbusi e te tjere eksploruan boten fale teknologjive moderne te lundrimit dhe ne boten e "re" kerkonte te gjente flori, apo pasuri te tjera natyrore, qe ne fund te fundit do ti sherbenin ketyre teknologjive.

    Po keshtu ka ndoshur me vone edhe gjate luftrave te tjera te europianeve e deri gjate luftrave boterore. Ne thelb mund te themi se agresiviteti i shoqerive te krishtera ishte fryt i zhvillimit dhe progresit te tyre qe shtynte perpara civilizimin human. Ne kete proces eksplorimi sigurisht te krishteret perhapen edhe kulturen e tyre.

    Bota islame nga ana tjeter ishte nje entitet injorant dhe ekonomikisht teper e prapambetur ne krahasim me te krishteret, teknologjikisht ishte shekuj pas, dhe intelektualisht aspak kurioze per dije dhe eksplorim. Turqit psh nuk dihet tu kene sjelle perparim ekonomik e kulturor asnje kombi qe kane pushtuar, sidomos shqiptareve. Ne Shqiperi psh nuk eshte rregjistruar asnje veper arti, kulture apo humaniste e permasave mbreselenese te ndertuar ne kohen e turkut. Kjo vlen edhe per figurat njerezore.

    Totalisht ndryshe eshte e verteta per krishterimin ne Shqiperi e kudo gjetke. Te gjithe figurat e shquara te kultures shqiptare deri ne periudhen e rilidjes ishin te krishtere, dy figurat me te shquara shqipater ne bote, jane Skenderbeu dhe Nene Tereza te dy te krishtere te kulluar. Cdo sektor i artit, sportit, muzikes, letersise, shkences, etj etj per Shqiptaret ja filluar dhe eshte themeluar prej te krishtereve, edhe pse ne minorance. Edhe figurat e me vonta qe kane pasur prejardhje myslimane kane qene theuajse 100% te shkolluar ne perendim apo te influencuar nga kultura perendimore.

    Islami ne shqiperi nuk ka asnje argument. Ka qene fe paralizuese, dhe mbi te gjitha e PISTE. E piste sepse na felliqi pastertine tone kulturore dhe historike, dhe mbi te gjitha na la nje qyteterim barbar dhe primitiv. Kur ne ishim te krishtere qysh prej kohes se Skenderbeut hodhem hapat e pare te shtet formimit me Kanunin e Leke Dukagjinit, nje lloj kushtetute apo pakete ligjesh te perbashketa per kohen qe respektohej nga te gjithe shqiptaret. Ky ishte hap i madh civilizues. Me ardhjen e turkut shqiptaret e humben respektin dhe detyrimin per ligjet dhe zakonet e vendit dhe iu dedikuan ligjeve dhe zakoneve arabo-magjype, u kthyen ne mercenare dhe vegel te turkut dhe thuajse e zhduken identitetin kombetar, aq sa shqiperia konsiderohej realisht si "shprehje gjeografike" edhe prej Gjermaneve qe s'kane pasur asnje interes grabiqar ndaj nesh, biles na kane mbeshtetur historikisht.

    Shqiptaret edhe gjate Rilidjes Kombetare shkuan pas 500 vjet tek Skenderbeu per te kerkuar identitetin e tyre, sepse mbas tij ne s'kishim me identitet, sepse s'kishim kulture. Nuk e kuptoj si mund te kete akoma njerez sot qe e shikojne islamin si fene tone, e bile si dicka qe i perkasim natyralisht dhe te dobishme per ne? Eshte turp, dhe mbi te gjitha eshte dezertim ndaj presioneve historike qe ne fakt cdo komb i kaluar mbi supe. Pranimi i islamit eshte nje shenje dobesie, dhe shpalos nje karakter matrapazi, hipokriti dhe tradhetari. Skenderbeu do ngrihej nga varri po ta merrte vesh se si kombi i tij eshte kthyer ne nje entitet kulturor magjypo arab, ndaj te cileve ai luftoi dhe mori emrin e vet si Hero Kombetar.

  6. #86
    i/e regjistruar Maska e Jimmi_1978
    Anëtarësuar
    10-11-2006
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    443
    Feja ska sjellur asnjehere progres ne asnje vend, ajo sjelle regres cdohere e me shume po te bazoheshim ne te.
    Vendet laike perparojne e feja mbetet ne shpirtin e individit.
    Barca

  7. #87
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17
    Kjo pyetja tende, me solli nder mend nje barsalete reale nga një mbledhje e të gjithë punëtorëve të fermës gjatë kohës së monizmit në një qytet të Shqipërisë. U mblodhën gjithë punëtorët në një mbledhje me drejtorin e fermës dhe pasi bënë bilancin e vitit, u erdhi rradha pyetjeve të punëtorëve për drejtorin.

    Dhe u ngrit një punëtor me katër klasë shkollë por që e mbante veten për të zgjuar dhe zgjuarsinë e maste duke hedhur thumba me fjalë tek njerëzit me të cilët punonte:

    - O shoku drejtor, kam një problem të madh që nuk po i jap zgjidhje.
    - Po shoku Niko, ndaje shqetësimin tënd me kolektivin, ia kthen drejtori.
    - Po ja o shoku drejtor, sa herë që ble domate që prodhon ferma jonë në markato, dhe i kafshoj, më kërcën lengu dhe farëzat në fytyrë e në rroba e bëhem shumë pisë. Pse të mos mbjellim një farë domateje tjetër pa shumë farëza brenda?
    - Shoku Niko, problemi nuk është fara e domates. Problemi është se kjo lloj domate që tregtojmë nuk kafshohet por prihet me thike përpara se ta hash, - ia mbyll gojën drejtori.


    Kështu edhe puna juaj, ju pëlqen të jepni mendime për besime fetare që ose nuk i njihni, ose nuk i besoni, ose nuk i praktikoni.

    Albo

  8. #88
    Perjashtuar Maska e besi84
    Anëtarësuar
    29-12-2003
    Vendndodhja
    n'toke t'Zotit!!
    Postime
    440
    Albo, e bukur ishte kjo qe shkruajte
    Ndryshuar për herë të fundit nga besi84 : 26-06-2007 më 07:42

  9. #89
    Perjashtuar Maska e besi84
    Anëtarësuar
    29-12-2003
    Vendndodhja
    n'toke t'Zotit!!
    Postime
    440
    Citim Postuar më parë nga Zarathustra.
    Islami predikon perhapjen me dhune, ashtu sic predikon edhe dhunen ndaj femres dhe kete e di edhe bufi. Historikisht une nuk di sa dhune ka ushtruar islami per perhapjen e tij, por ky aspekt duhet te trajtohet edhe nga prespektiva ekonomike e vendeve te krishtera ne te shkuaren, por edhe sot.

    Shoqerite e krishtera kane tashme mbi 1000 vjet qe jane shume here me perpara shoqerive islamike ekonomikisht. Kjo ka pasur pasojat e veta ne agresivitetin e tyre, sepse nje shoqeri qe kerkon te zgjerohet ekonomikisht kerkon mbi te gjitha lende te pare dhe burime materiale per ta perballuar dhe mbeshtetur kete zhvillim. Kjo arrihet duke eksploruar vendet e tjera.

    Kolumbusi e te tjere eksploruan boten fale teknologjive moderne te lundrimit dhe ne boten e "re" kerkonte te gjente flori, apo pasuri te tjera natyrore, qe ne fund te fundit do ti sherbenin ketyre teknologjive.

    Po keshtu ka ndoshur me vone edhe gjate luftrave te tjera te europianeve e deri gjate luftrave boterore. Ne thelb mund te themi se agresiviteti i shoqerive te krishtera ishte fryt i zhvillimit dhe progresit te tyre qe shtynte perpara civilizimin human. Ne kete proces eksplorimi sigurisht te krishteret perhapen edhe kulturen e tyre.

    Bota islame nga ana tjeter ishte nje entitet injorant dhe ekonomikisht teper e prapambetur ne krahasim me te krishteret, teknologjikisht ishte shekuj pas, dhe intelektualisht aspak kurioze per dije dhe eksplorim. Turqit psh nuk dihet tu kene sjelle perparim ekonomik e kulturor asnje kombi qe kane pushtuar, sidomos shqiptareve. Ne Shqiperi psh nuk eshte rregjistruar asnje veper arti, kulture apo humaniste e permasave mbreselenese te ndertuar ne kohen e turkut. Kjo vlen edhe per figurat njerezore.
    Totalisht ndryshe eshte e verteta per krishterimin ne Shqiperi e kudo gjetke. Te gjithe figurat e shquara te kultures shqiptare deri ne periudhen e rilidjes ishin te krishtere, dy figurat me te shquara shqipater ne bote, jane Skenderbeu dhe Nene Tereza te dy te krishtere te kulluar. Cdo sektor i artit, sportit, muzikes, letersise, shkences, etj etj per Shqiptaret ja filluar dhe eshte themeluar prej te krishtereve, edhe pse ne minorance. Edhe figurat e me vonta qe kane pasur prejardhje myslimane kane qene theuajse 100% te shkolluar ne perendim apo te influencuar nga kultura perendimore.

    Islami ne shqiperi nuk ka asnje argument. Ka qene fe paralizuese, dhe mbi te gjitha e PISTE. E piste sepse na felliqi pastertine tone kulturore dhe historike, dhe mbi te gjitha na la nje qyteterim barbar dhe primitiv. Kur ne ishim te krishtere qysh prej kohes se Skenderbeut hodhem hapat e pare te shtet formimit me Kanunin e Leke Dukagjinit, nje lloj kushtetute apo pakete ligjesh te perbashketa per kohen qe respektohej nga te gjithe shqiptaret. Ky ishte hap i madh civilizues. Me ardhjen e turkut shqiptaret e humben respektin dhe detyrimin per ligjet dhe zakonet e vendit dhe iu dedikuan ligjeve dhe zakoneve arabo-magjype, u kthyen ne mercenare dhe vegel te turkut dhe thuajse e zhduken identitetin kombetar, aq sa shqiperia konsiderohej realisht si "shprehje gjeografike" edhe prej Gjermaneve qe s'kane pasur asnje interes grabiqar ndaj nesh, biles na kane mbeshtetur historikisht.

    Shqiptaret edhe gjate Rilidjes Kombetare shkuan pas 500 vjet tek Skenderbeu per te kerkuar identitetin e tyre, sepse mbas tij ne s'kishim me identitet, sepse s'kishim kulture. Nuk e kuptoj si mund te kete akoma njerez sot qe e shikojne islamin si fene tone, e bile si dicka qe i perkasim natyralisht dhe te dobishme per ne? Eshte turp, dhe mbi te gjitha eshte dezertim ndaj presioneve historike qe ne fakt cdo komb i kaluar mbi supe. Pranimi i islamit eshte nje shenje dobesie, dhe shpalos nje karakter matrapazi, hipokriti dhe tradhetari. Skenderbeu do ngrihej nga varri po ta merrte vesh se si kombi i tij eshte kthyer ne nje entitet kulturor magjypo arab, ndaj te cileve ai luftoi dhe mori emrin e vet si Hero Kombetar.
    E ke parasysh kete qe shkruan?

    jo more vlla gabim e ke (aq sa je i madh vet, dhe ndoshta edhe ma shume)

    Lexo me shume per arritjet shkencore ne islam dha ''vjedhja''´ose ''huazimi'' i ketyre tarriturave nga te krishteret (qe nkete raste duhet pranuar se ata nuk e lan me kaq por zhvilluan fushen e studimitedhe me tutje duke u mbeshtetur ne bazat dhe zanafillen e zbulimeve qe kishte bere shkenca islame, e cila disi ''pushoj'' s'funksionuari), ose nese se parapelqen leximin, ateher shiko ndonje dokumentare te zbulimeve te koheve te lashta perkatsisht rolin madhështor
    të Murëve Muslimanë në Andaluzi - Spanjën e sotme.
    Një histori e harruar që duhet të mbahet në mend.


    hajt shnet
    besi

  10. #90
    Perjashtuar Maska e besi84
    Anëtarësuar
    29-12-2003
    Vendndodhja
    n'toke t'Zotit!!
    Postime
    440
    ???????????????

  11. #91
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga Zarathustra.
    Islami predikon perhapjen me dhune, ashtu sic predikon edhe dhunen ndaj femres dhe kete e di edhe bufi. Historikisht une nuk di sa dhune ka ushtruar islami per perhapjen e tij, por ky aspekt duhet te trajtohet edhe nga prespektiva ekonomike e vendeve te krishtera ne te shkuaren, por edhe sot.

    Shoqerite e krishtera kane tashme mbi 1000 vjet qe jane shume here me perpara shoqerive islamike ekonomikisht. Kjo ka pasur pasojat e veta ne agresivitetin e tyre, sepse nje shoqeri qe kerkon te zgjerohet ekonomikisht kerkon mbi te gjitha lende te pare dhe burime materiale per ta perballuar dhe mbeshtetur kete zhvillim. Kjo arrihet duke eksploruar vendet e tjera.

    Kolumbusi e te tjere eksploruan boten fale teknologjive moderne te lundrimit dhe ne boten e "re" kerkonte te gjente flori, apo pasuri te tjera natyrore, qe ne fund te fundit do ti sherbenin ketyre teknologjive.

    Po keshtu ka ndoshur me vone edhe gjate luftrave te tjera te europianeve e deri gjate luftrave boterore. Ne thelb mund te themi se agresiviteti i shoqerive te krishtera ishte fryt i zhvillimit dhe progresit te tyre qe shtynte perpara civilizimin human. Ne kete proces eksplorimi sigurisht te krishteret perhapen edhe kulturen e tyre.

    Bota islame nga ana tjeter ishte nje entitet injorant dhe ekonomikisht teper e prapambetur ne krahasim me te krishteret, teknologjikisht ishte shekuj pas, dhe intelektualisht aspak kurioze per dije dhe eksplorim. Turqit psh nuk dihet tu kene sjelle perparim ekonomik e kulturor asnje kombi qe kane pushtuar, sidomos shqiptareve. Ne Shqiperi psh nuk eshte rregjistruar asnje veper arti, kulture apo humaniste e permasave mbreselenese te ndertuar ne kohen e turkut. Kjo vlen edhe per figurat njerezore.

    Totalisht ndryshe eshte e verteta per krishterimin ne Shqiperi e kudo gjetke. Te gjithe figurat e shquara te kultures shqiptare deri ne periudhen e rilidjes ishin te krishtere, dy figurat me te shquara shqipater ne bote, jane Skenderbeu dhe Nene Tereza te dy te krishtere te kulluar. Cdo sektor i artit, sportit, muzikes, letersise, shkences, etj etj per Shqiptaret ja filluar dhe eshte themeluar prej te krishtereve, edhe pse ne minorance. Edhe figurat e me vonta qe kane pasur prejardhje myslimane kane qene theuajse 100% te shkolluar ne perendim apo te influencuar nga kultura perendimore.

    Islami ne shqiperi nuk ka asnje argument. Ka qene fe paralizuese, dhe mbi te gjitha e PISTE. E piste sepse na felliqi pastertine tone kulturore dhe historike, dhe mbi te gjitha na la nje qyteterim barbar dhe primitiv. Kur ne ishim te krishtere qysh prej kohes se Skenderbeut hodhem hapat e pare te shtet formimit me Kanunin e Leke Dukagjinit, nje lloj kushtetute apo pakete ligjesh te perbashketa per kohen qe respektohej nga te gjithe shqiptaret. Ky ishte hap i madh civilizues. Me ardhjen e turkut shqiptaret e humben respektin dhe detyrimin per ligjet dhe zakonet e vendit dhe iu dedikuan ligjeve dhe zakoneve arabo-magjype, u kthyen ne mercenare dhe vegel te turkut dhe thuajse e zhduken identitetin kombetar, aq sa shqiperia konsiderohej realisht si "shprehje gjeografike" edhe prej Gjermaneve qe s'kane pasur asnje interes grabiqar ndaj nesh, biles na kane mbeshtetur historikisht.

    Shqiptaret edhe gjate Rilidjes Kombetare shkuan pas 500 vjet tek Skenderbeu per te kerkuar identitetin e tyre, sepse mbas tij ne s'kishim me identitet, sepse s'kishim kulture. Nuk e kuptoj si mund te kete akoma njerez sot qe e shikojne islamin si fene tone, e bile si dicka qe i perkasim natyralisht dhe te dobishme per ne? Eshte turp, dhe mbi te gjitha eshte dezertim ndaj presioneve historike qe ne fakt cdo komb i kaluar mbi supe. Pranimi i islamit eshte nje shenje dobesie, dhe shpalos nje karakter matrapazi, hipokriti dhe tradhetari. Skenderbeu do ngrihej nga varri po ta merrte vesh se si kombi i tij eshte kthyer ne nje entitet kulturor magjypo arab, ndaj te cileve ai luftoi dhe mori emrin e vet si Hero Kombetar.
    Pik se pari me vjen shum keq qe une do jem personi i pare te te tregoj se ne cfar pozite te mjeruar e ke trurin tend.
    Fjale nuk kam per te te sqaruar , por lirisht mund ta barazojsh trurin tend me trurin e njerezve te kohes se gurit. Te them kete nga shkaku se ti zorti ofendon ne shkrimet e tua , perderisa fene time e quan te "piste" !!! Andaj sic me odendon ashtu edhe te ofendoj .
    Edhe pse thua se feja islame eshte e pistye , ne fakt nese kjo do te ishte e vertete , atehere fete tjera do te ishion te barabarta = ndytesire , vjellesire etj etj . Mos haro te pakten kjo fe te cilen ti e quan te piste , besimtareve te vet ua ka be te detyrueshme larjen e pjeseve qe me shum b ien ne kontakt me natyren 5 here ne dite !!! Sa here te detyron krishterimi me i la duart?!! Budizmi , besimi cifut ?!!!
    Une nuk kuptoj , pse truri i yt e ka te veshtire te kuptoj se pranimi i islamit nuk dmth fundi i shqiptarizmit dhe kthimi ne arab . Ne qoste se islam i na ben abar , ateher cfar na ben krishterimi ?!!! Pergjigja eshte cifut , sepse edhe krishterimi ka ardhur na lindja e mesme .
    Zbulimet shkencore qe jane be gjate kohes se perandorise islame jane aq te medha sa qe truri i yt eshte shum i vogel qe ti kuptoj .

    Pa ofendime Icefus1on
    WE WILL NOT GO DOWN!

  12. #92
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-04-2003
    Postime
    1,348
    Citim Postuar më parë nga IceFus1on
    Pik se pari me vjen shum keq qe une do jem personi i pare te te tregoj se ne cfar pozite te mjeruar e ke trurin tend.
    Fjale nuk kam per te te sqaruar , por lirisht mund ta barazojsh trurin tend me trurin e njerezve te kohes se gurit. Te them kete nga shkaku se ti zorti ofendon ne shkrimet e tua , perderisa fene time e quan te "piste" !!! Andaj sic me odendon ashtu edhe te ofendoj .
    Edhe pse thua se feja islame eshte e pistye , ne fakt nese kjo do te ishte e vertete , atehere fete tjera do te ishion te barabarta = ndytesire , vjellesire etj etj . Mos haro te pakten kjo fe te cilen ti e quan te piste , besimtareve te vet ua ka be te detyrueshme larjen e pjeseve qe me shum b ien ne kontakt me natyren 5 here ne dite !!! Sa here te detyron krishterimi me i la duart?!! Budizmi , besimi cifut ?!!!
    Une nuk kuptoj , pse truri i yt e ka te veshtire te kuptoj se pranimi i islamit nuk dmth fundi i shqiptarizmit dhe kthimi ne arab . Ne qoste se islam i na ben abar , ateher cfar na ben krishterimi ?!!! Pergjigja eshte cifut , sepse edhe krishterimi ka ardhur na lindja e mesme .
    Zbulimet shkencore qe jane be gjate kohes se perandorise islame jane aq te medha sa qe truri i yt eshte shum i vogel qe ti kuptoj .

    Pa ofendime Icefus1on

    Une te thashe qe feja islame eshte piste se na qelbi kulturen dhe historine tone, dhe ti te lutem sill nje argument qe e provon ndryshe. Kirshterimi ishte feja e shqiptareve te lire, shqiptareve heronj qe luftuan dhe sakrifikuan per identitetin e tyre europian, dhe se kultura shqiptare ne masen 99% i ka bazat ne kulturen e krishtere. Shqiptaret nuk kishin kulture te tyre kur u bene myslimane, figurat e kultures shqiptare ishin thuasje te gjithe te krishtere, qe prej Barletit, Budit, Bogdanit, Zeografit etj etj. Krishterimi tek shqiptaret u integrua totalisht dhe i dha jo pak kultures shqiptare, i dha heronj si Skenderbeu, humaniste si Fishta, Nene Tereza, te njohur ne gjithe boten, i dha kultures shqiptare qe nga doreshkrimi i pare ne shqip, qe ishte nje lutje fetare, e deri tek muzika, piktura, sporti, fotografia, shkenca, dhe cdo fushe tjeter. Cfare i dha islami? Arabizimin, magjyperine, prapambetjen? Ti cfare kulture ke, se vetem shqiptare nuk eshte?

    E perseris fjalen kulture sepse eshte baza e nje kombi. Cdo komb ne kete bote ka kaluar periudha pushtimi dhe raprezalje, por kulturen e kane mbajtur te paster ,sidomos cifutet mqs i zure ne goje. Te gjithe treguan karakter te forte dhe trimeri e nuk e nderruan as fene e as kulturen, kurse ne u kthyem ne magjype. Ndryshe Bismarku nuk do te na quante "shprehje gjeografike".
    Zakonet dhe tradita jone u harruan dhe u zevendesuan me ato magjype. Shiko muziken shqiptare sot sidomos ne Kosove e Maqedoni qe eshte ne thelb arabe, shiko sesi shqiptaret nuk i falen dot zotiti ne shqip por ne arabisht. Shiko sesi injoranca dhe mos-shkollimi eshte norme dhe jo perjashtim mes shqiptareve myslimane.

    Shiko se si trajtohet femra ne zonat myslimane shqiptare, tamam si lope qe pjell nga 8, 10 apo edhe 12 femije, qe kurre nuk shkon ne shkolle, e mbuluar si qemoti, dhe e perjashtuar nga cdo pjese e shoqerise.

    A nuk eshte ky pisllek? A nuk eshte pisllek ti falemi zotit ne arabisht kur ne kemi gjuhen tone? A nuk eshte kjo nje ndotje e kultures sone? Perse cdo sekt kristian ne shqiperi eshte pershtatur ne shqip dhe vetem islami jo? Sepse s'ka pasur dijetare dhe atdhetare si Noli, Fishta, Budi, Bogdani, Bardhi, Buzuku etj.
    A nuk eshte pisllek qe ne populli me i vjeter europian perqafon nje kulture aspak europiane? Qe shqiptaret sillen si arabe, vishen si arabe, qajne si arabe, kendojne si arabe, falen si arabe etj etj. Ky eshte shpirt i piste, shpirti i degjeneruar, shpirti i nje populli te dobet dhe te nenshtruar qe na ka kthyer ne sot ne matrapaze, qe ne tregon me gisht si nje popull qe ndrerron kulture dhe fene sepse nuk ka rrenje ne to, tamam si magjypet, ne nje popull te prapambetur dhe te mbyllur apo izoluar nga perparimi ekonomiko-social perendimor. Ne nuk kerkojme ti bashkohemi arabise, por europes sepse jemi europiane, jemi niperit e Skenderbeut, Balshajve, Arianitasve, Dukagjineve pricave fisnike te Arberise dhe jo te Muraterve, e Mehmeteve te arabise. Islami eshte nje fe e felliqur se na ben
    vellezer" me arabet, armiqte me te medhenje te aleatit tone me te madh, Amerikes, pra na kompromenton interesin tone kombetar.

    Feja islame duhet zhdukur prej trevave shqiptare, dhe hapat e para po hidhen sidomos ne shqiperi. Ajo do jete panvaresia jone e vertete kombetare, kthimi yne ne origjine, ne nje popull me dinjitet dhe kulture europiane. Dhe keto ti them une, nje mysliman .... e si une ka shume ne Shqiperi.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zarathustra. : 27-06-2007 më 02:24

  13. #93
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2007
    Postime
    200
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever
    E ku e thote kete. Lexo ku u inspiruan shkencetaret evropiane kur thane se Toka eshte e rumbullaket. Cfare sherri po fillojsha une, vetem pse nuk pajtohem me ju apo jo. Tani posa dikush te mos pajtohet me mua menjehere duhet ta akuzoj se po fillojka sherrin.

    Cfare pyetje eshte kjo per hater t'Zotit.
    E quaj "sherr" se ti si pa dashje anashkalon kontributin musliman. Rilindja i mori bazat prej arabeve, shoku, te cilet korigjuan dhe thelluan shkencat greko-romake, dakord. Le qe kjo sot nuk permendet fare, dmth mohohet ky fakt nga Europa, por tani na dilka se u frymezuan nga Bibla!!!...
    Ngadale mor burr, se po beheni aq te rende sa shpina jone s'mund t'iu mbaje me.

  14. #94
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2007
    Postime
    200
    Citim Postuar më parë nga land
    Jam krejtesisht dakord me ty,ti nuk po imponon ose ofendon asnje,ti po thua disa te verteta thelbesore qe keta nuk duan ti kuptojne,edhe nje here ju simpatizante te lindjes se mesme,gjuha shqipe eshte nje gjuhe indoeuropiane(njelloj si gjuhet neolatine,anglosaksone,greke dhesllave),ne jemi autoktone ne kontinentin europian prej me shume se 3mije vjetesh,krishterimi ne Shqiperi ka erdhur qe ne shekullin e pare pra me perpara seç e kane pranuar popujt gjermanike dhe sllavet,perandori i pare qe ka lejuar krishterimin ne europe ishte Costantino me origjine ilire i lindur ne Nish,shume shekuj me vone shqiptaret e krishtere duke patur lider Gj.Kastriotin i rezistuan sulmeve osmane per 25vjet me radhe.Me pas nis tragjedia e shqiptareve nen pushtimin osman,te cilet perveç shtypjes dhe prapambetjes,sollen dhe islamin me anen e shpates dhe politikes se taksave,por megjithate nje pjese e shqiptareve u konvertuan ne islam sa per sy e faqe,ne nuk i humbem doket dhe zakonet tona qe jane shume te ndryshme nga ato te islamikeve.Eshte e kote te debatojme,Shqiptaret ndjehen Europiane dhe jo Aziatike.
    I dashur, Landi!
    Islami nuk u perhap me shpate dhe as me taksa. Ka pasur teprime nga osmanet por kjo nuk iu le ju dore te lire te thoni te gjitha te zezat. Sa per shpaten shih komshijte tone te dashur serb, grek, bullgare i ke mbi 90 % ortodoks. Nqs do te ishte shpata edhe atje musliman do te ishin. Une do te sugjeroja te lexoje episodin e Luftes se Shenjte (Austri, Rusi, Venetik kunder Osmaneve) ne fund shekullin e XVII. Lexo se austriaket perparuan deri ne Serbi, e deri ne Kosove, e popullata ortodokse (e Serbise) e cila perkrahi austriaket, iu lut sulltanit te vinte ti clironte. PSE!!! (Mos valle se shpata e sulltanit ishte me e embel!).
    Sa per taksat iu kot flisni. Muslimane e ka per detyre te paguaje Zekat (nga feja) kurse te krishtereve (qe te balancohen me muslimanet ne anen taksative) iu kerkohet xhizja.
    Une te thashe qe ka pasur teprime (gjithmone dhe gjithku ka) por kjo nuk iu jep dore te lire te flisni cfare te doni.

  15. #95
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2007
    Postime
    200
    Citim Postuar më parë nga Zarathustra.
    Islami predikon perhapjen me dhune, ashtu sic predikon edhe dhunen ndaj femres dhe kete e di edhe bufi. Historikisht une nuk di sa dhune ka ushtruar islami per perhapjen e tij, por ky aspekt duhet te trajtohet edhe nga prespektiva ekonomike e vendeve te krishtera ne te shkuaren, por edhe sot.

    Shoqerite e krishtera kane tashme mbi 1000 vjet qe jane shume here me perpara shoqerive islamike ekonomikisht. Kjo ka pasur pasojat e veta ne agresivitetin e tyre, sepse nje shoqeri qe kerkon te zgjerohet ekonomikisht kerkon mbi te gjitha lende te pare dhe burime materiale per ta perballuar dhe mbeshtetur kete zhvillim. Kjo arrihet duke eksploruar vendet e tjera.

    Kolumbusi e te tjere eksploruan boten fale teknologjive moderne te lundrimit dhe ne boten e "re" kerkonte te gjente flori, apo pasuri te tjera natyrore, qe ne fund te fundit do ti sherbenin ketyre teknologjive.

    Po keshtu ka ndoshur me vone edhe gjate luftrave te tjera te europianeve e deri gjate luftrave boterore. Ne thelb mund te themi se agresiviteti i shoqerive te krishtera ishte fryt i zhvillimit dhe progresit te tyre qe shtynte perpara civilizimin human. Ne kete proces eksplorimi sigurisht te krishteret perhapen edhe kulturen e tyre.

    Bota islame nga ana tjeter ishte nje entitet injorant dhe ekonomikisht teper e prapambetur ne krahasim me te krishteret, teknologjikisht ishte shekuj pas, dhe intelektualisht aspak kurioze per dije dhe eksplorim. Turqit psh nuk dihet tu kene sjelle perparim ekonomik e kulturor asnje kombi qe kane pushtuar, sidomos shqiptareve. Ne Shqiperi psh nuk eshte rregjistruar asnje veper arti, kulture apo humaniste e permasave mbreselenese te ndertuar ne kohen e turkut. Kjo vlen edhe per figurat njerezore.

    Totalisht ndryshe eshte e verteta per krishterimin ne Shqiperi e kudo gjetke. Te gjithe figurat e shquara te kultures shqiptare deri ne periudhen e rilidjes ishin te krishtere, dy figurat me te shquara shqipater ne bote, jane Skenderbeu dhe Nene Tereza te dy te krishtere te kulluar. Cdo sektor i artit, sportit, muzikes, letersise, shkences, etj etj per Shqiptaret ja filluar dhe eshte themeluar prej te krishtereve, edhe pse ne minorance. Edhe figurat e me vonta qe kane pasur prejardhje myslimane kane qene theuajse 100% te shkolluar ne perendim apo te influencuar nga kultura perendimore.

    Islami ne shqiperi nuk ka asnje argument. Ka qene fe paralizuese, dhe mbi te gjitha e PISTE. E piste sepse na felliqi pastertine tone kulturore dhe historike, dhe mbi te gjitha na la nje qyteterim barbar dhe primitiv. Kur ne ishim te krishtere qysh prej kohes se Skenderbeut hodhem hapat e pare te shtet formimit me Kanunin e Leke Dukagjinit, nje lloj kushtetute apo pakete ligjesh te perbashketa per kohen qe respektohej nga te gjithe shqiptaret. Ky ishte hap i madh civilizues. Me ardhjen e turkut shqiptaret e humben respektin dhe detyrimin per ligjet dhe zakonet e vendit dhe iu dedikuan ligjeve dhe zakoneve arabo-magjype, u kthyen ne mercenare dhe vegel te turkut dhe thuajse e zhduken identitetin kombetar, aq sa shqiperia konsiderohej realisht si "shprehje gjeografike" edhe prej Gjermaneve qe s'kane pasur asnje interes grabiqar ndaj nesh, biles na kane mbeshtetur historikisht.

    Shqiptaret edhe gjate Rilidjes Kombetare shkuan pas 500 vjet tek Skenderbeu per te kerkuar identitetin e tyre, sepse mbas tij ne s'kishim me identitet, sepse s'kishim kulture. Nuk e kuptoj si mund te kete akoma njerez sot qe e shikojne islamin si fene tone, e bile si dicka qe i perkasim natyralisht dhe te dobishme per ne? Eshte turp, dhe mbi te gjitha eshte dezertim ndaj presioneve historike qe ne fakt cdo komb i kaluar mbi supe. Pranimi i islamit eshte nje shenje dobesie, dhe shpalos nje karakter matrapazi, hipokriti dhe tradhetari. Skenderbeu do ngrihej nga varri po ta merrte vesh se si kombi i tij eshte kthyer ne nje entitet kulturor magjypo arab, ndaj te cileve ai luftoi dhe mori emrin e vet si Hero Kombetar.

    Jo zotrote se per pavaresi luftuan te krishteret e muslimanet shkuan me turkun.
    Sa per informacion muslimanet jane cuar te paret per pavaresi, jane te paret qe kerkuan pavaresi prej turkut. Shiko emrat e Lidhjes se Prizrenit, Ymer Prizreni, Abdyl Frasheri, Hoxhe Daut Borici (kryetar i Lidhjes ne Shkoder, dega me aktive e Lidhjes), Iliaz Pashe Qoku, Haxhi Sheh Shamia (ky i fundit me guxim te madhe i ktheu ligjeratat e te premteve nga arabisht ne shqip), etj. Po te mos ishin muslimanet patriot, po te ishin muslimanet shqiptare ashtu sic thua ti, sot nuk do te kishe Shqiperi. Po ju s'keni as marre kur i mohoni gjakun e derdhur atij tjetrit.
    Le me kur permend Skenderbeun qe do te cohej prej varri. Le pastaj kur na akuzon per tradheti. Para se te akuzosh muslimanin per tradheti, akuzo te krishterin, se ai jo vetem qe braktisi trashegimine e te pareve por edhe e shkaterroi per te ndertuar kisha.

    PS: ne shkrimet tuaja ka antiislamizem, e mqs Bushi tha se shqiptaret jane muslimane, atehere je edhe antishqiptar!!!

  16. #96
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2007
    Postime
    200
    Citim Postuar më parë nga jimmychrist
    Feja ska sjellur asnjehere progres ne asnje vend, ajo sjelle regres cdohere e me shume po te bazoheshim ne te.
    Vendet laike perparojne e feja mbetet ne shpirtin e individit.
    Jo se progresin e sollen ateistet, dmth Komunistat!!!

  17. #97
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2007
    Postime
    200
    Citim Postuar më parë nga IceFus1on
    Pik se pari me vjen shum keq qe une do jem personi i pare te te tregoj se ne cfar pozite te mjeruar e ke trurin tend.
    Fjale nuk kam per te te sqaruar , por lirisht mund ta barazojsh trurin tend me trurin e njerezve te kohes se gurit. Te them kete nga shkaku se ti zorti ofendon ne shkrimet e tua , perderisa fene time e quan te "piste" !!! Andaj sic me odendon ashtu edhe te ofendoj .
    Edhe pse thua se feja islame eshte e pistye , ne fakt nese kjo do te ishte e vertete , atehere fete tjera do te ishion te barabarta = ndytesire , vjellesire etj etj . Mos haro te pakten kjo fe te cilen ti e quan te piste , besimtareve te vet ua ka be te detyrueshme larjen e pjeseve qe me shum b ien ne kontakt me natyren 5 here ne dite !!! Sa here te detyron krishterimi me i la duart?!! Budizmi , besimi cifut ?!!!
    Une nuk kuptoj , pse truri i yt e ka te veshtire te kuptoj se pranimi i islamit nuk dmth fundi i shqiptarizmit dhe kthimi ne arab . Ne qoste se islam i na ben abar , ateher cfar na ben krishterimi ?!!! Pergjigja eshte cifut , sepse edhe krishterimi ka ardhur na lindja e mesme .
    Zbulimet shkencore qe jane be gjate kohes se perandorise islame jane aq te medha sa qe truri i yt eshte shum i vogel qe ti kuptoj .

    Pa ofendime Icefus1on
    Icefus1on, a e di si eshte puna e ZARATHUSTRIANEVE?
    Si serbet me shqiptaret. Serbia nuk njeh egzistencen e Shqiperise, dmth ka pretendime mbi territoret dhe sovranitetin. Keto pretendime Zarathustra po na i shpreh hapur. Ata nuk njohin egzistencen tende, dmth eshte nje LUFTE e pashpallur, por qe merr hov me kalimin e kohes.

  18. #98
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2007
    Postime
    200
    Citim Postuar më parë nga Zarathustra.
    Une te thashe qe feja islame eshte piste se na qelbi kulturen dhe historine tone, dhe ti te lutem sill nje argument qe e provon ndryshe. Kirshterimi ishte feja e shqiptareve te lire, shqiptareve heronj qe luftuan dhe sakrifikuan per identitetin e tyre europian, dhe se kultura shqiptare ne masen 99% i ka bazat ne kulturen e krishtere. Shqiptaret nuk kishin kulture te tyre kur u bene myslimane, figurat e kultures shqiptare ishin thuasje te gjithe te krishtere, qe prej Barletit, Budit, Bogdanit, Zeografit etj etj. Krishterimi tek shqiptaret u integrua totalisht dhe i dha jo pak kultures shqiptare, i dha heronj si Skenderbeu, humaniste si Fishta, Nene Tereza, te njohur ne gjithe boten, i dha kultures shqiptare qe nga doreshkrimi i pare ne shqip, qe ishte nje lutje fetare, e deri tek muzika, piktura, sporti, fotografia, shkenca, dhe cdo fushe tjeter. Cfare i dha islami? Arabizimin, magjyperine, prapambetjen? Ti cfare kulture ke, se vetem shqiptare nuk eshte?

    E perseris fjalen kulture sepse eshte baza e nje kombi. Cdo komb ne kete bote ka kaluar periudha pushtimi dhe raprezalje, por kulturen e kane mbajtur te paster ,sidomos cifutet mqs i zure ne goje. Te gjithe treguan karakter te forte dhe trimeri e nuk e nderruan as fene e as kulturen, kurse ne u kthyem ne magjype. Ndryshe Bismarku nuk do te na quante "shprehje gjeografike".
    Zakonet dhe tradita jone u harruan dhe u zevendesuan me ato magjype. Shiko muziken shqiptare sot sidomos ne Kosove e Maqedoni qe eshte ne thelb arabe, shiko sesi shqiptaret nuk i falen dot zotiti ne shqip por ne arabisht. Shiko sesi injoranca dhe mos-shkollimi eshte norme dhe jo perjashtim mes shqiptareve myslimane.

    Shiko se si trajtohet femra ne zonat myslimane shqiptare, tamam si lope qe pjell nga 8, 10 apo edhe 12 femije, qe kurre nuk shkon ne shkolle, e mbuluar si qemoti, dhe e perjashtuar nga cdo pjese e shoqerise.

    A nuk eshte ky pisllek? A nuk eshte pisllek ti falemi zotit ne arabisht kur ne kemi gjuhen tone? A nuk eshte kjo nje ndotje e kultures sone? Perse cdo sekt kristian ne shqiperi eshte pershtatur ne shqip dhe vetem islami jo? Sepse s'ka pasur dijetare dhe atdhetare si Noli, Fishta, Budi, Bogdani, Bardhi, Buzuku etj.
    A nuk eshte pisllek qe ne populli me i vjeter europian perqafon nje kulture aspak europiane? Qe shqiptaret sillen si arabe, vishen si arabe, qajne si arabe, kendojne si arabe, falen si arabe etj etj. Ky eshte shpirt i piste, shpirti i degjeneruar, shpirti i nje populli te dobet dhe te nenshtruar qe na ka kthyer ne sot ne matrapaze, qe ne tregon me gisht si nje popull qe ndrerron kulture dhe fene sepse nuk ka rrenje ne to, tamam si magjypet, ne nje popull te prapambetur dhe te mbyllur apo izoluar nga perparimi ekonomiko-social perendimor. Ne nuk kerkojme ti bashkohemi arabise, por europes sepse jemi europiane, jemi niperit e Skenderbeut, Balshajve, Arianitasve, Dukagjineve pricave fisnike te Arberise dhe jo te Muraterve, e Mehmeteve te arabise. Islami eshte nje fe e felliqur se na ben
    vellezer" me arabet, armiqte me te medhenje te aleatit tone me te madh, Amerikes, pra na kompromenton interesin tone kombetar.

    Feja islame duhet zhdukur prej trevave shqiptare, dhe hapat e para po hidhen sidomos ne shqiperi. Ajo do jete panvaresia jone e vertete kombetare, kthimi yne ne origjine, ne nje popull me dinjitet dhe kulture europiane. Dhe keto ti them une, nje mysliman .... e si une ka shume ne Shqiperi.
    Cfare argumentash te sjellim kur ti nuk di c'eshte argumenti?
    Shiko veten cfare argumentash sjell.
    KRISHTERIMI ESHTE FEJA E SHQIPTAREVE TE LIRE.
    KULTUREN NA E SOLLI BARLETI & CO.
    ARABET I QUAN MAGJYPE.
    ISLAMI ESHTE I FELLIQUR SE NA BEN VELLEZER ME ARABET, ARMIQTE ME TE MEDHENJ TE ALEATIT TONE ME TE MADH , AMERIKES.
    GRUAJA ISLAME ESHTE SI LOPE QE PJELL.
    Keto jane argumentet tuaja?
    Ketyre i thu ti argumente?
    Shko mor andej!!!
    Menyre tjeter te merresh vesh me ty pervec llafollogjise e sharjeve nuk ka.
    I thashe me lart Icefus1on se eshte nje lufte e pashpallur dhe pa hezitim do ti pergjigjesha ndonje fyerjes tende banale, por nuk po e bej per dy arsye:
    1. Nuk ma lejon edukata, nuk e shoh si menyre per tu marre vesh, por vetem per te sabotuar debatin
    2. Po me dhimbsesh se me sa thu qenke shqiptar (nga gjaku) (se nga truri perzotin je lerg)

  19. #99
    i/e regjistruar Maska e Jimmi_1978
    Anëtarësuar
    10-11-2006
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    443
    Citim Postuar më parë nga Konig
    Jo se progresin e sollen ateistet, dmth Komunistat!!!
    Po ti ke problem me kuptimin e termave, sepse ti nuk ke lexuar me shume sesa kuranin tend te dashur qe beson se do ti jep te gjitha pergjigjejet e duhura.
    Kerko aty ne kuran mos po e gjen shpjegimin e fjaleve ateizem dhe komunizem.

    Mos u merr me gjera te kota sic eshte propaganda fetare. Ne e dijme sa do te kishte perparuar rraca aziatiko-arabe (e ngjashme me njeriun e para 4 milion viteve) me dijen qe i sjell kurani, dhe pa bazen e ketyre njerezve qe kane ndertuar shtete laike e jo ne baza fetare.
    Barca

  20. #100
    Perjashtuar Maska e BuB@
    Anëtarësuar
    15-05-2007
    Vendndodhja
    Në Planetin e kaltër !
    Postime
    102

    Arrow

    Progresi që kan sjell të krishteret tek populli shqiptar ? ...hmm..

    ...seriozisht ?.. Mendoni qe prej Maleve e kodrinave kan sjell progres te krishteret a ?.. po flas per Katoliket, se per Ortodoksët dihet që s'jan shqiptar.

    Ka qen e pa mundshme me sjell Progres te krishteret ne popullin shqiptar.
    Siq e dim,.. as 10% s'kan qen katolik,.. kurse rreth 15% tjer kan qen ortodoks.

    P A Q E . . .

Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  2. Mbi konfliktin në Komunitetin Musliman Shqiptar
    Nga Brari në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-03-2009, 10:00
  3. Fjalë të urta dhe proverba në Gjuhën shqipe
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 40
    Postimi i Fundit: 28-08-2007, 05:42
  4. Partia Islamike Shqiptare
    Nga Hyllien në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 104
    Postimi i Fundit: 27-03-2004, 12:23

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •