Close
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 117
  1. #41
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga IceFus1on
    Hadithet , hmmm do te jap nje pergjigje te shkurt , shum te shkrurt . Ma gjej nje ajet ne Kuran ku shkruan se hadithet jane te garantuara nga Allahu ?!!!
    Hadithet deri diku jane si puna e Bibles , Bibla ka 1000* autor , hadithet po ashtu kane 1000* , Bibla ka gabime ( jo krejt Bibla), edhe hadithet kane gabime ( jo te gjitha hadithet) .
    Pse jane shkateruar hadithet dmth nga 600.000 jane lene vetem 3000 , shum e thejshte nga shkaku se kane qene trillime , njelloj si ai kongresi qe ka bere Konstantini per fomruluar Biblen si nje liber te vetem , vetem se atje u dogjen libra tamam Biblik , si psh ungjilli sipas Marijes , Ungjilli sipas Barnabas etj etj .
    Pra e kupton fjalen time se ku e kam



    Duhet te kuptojsh se e vetmja gjuhe tek e cila duhet te bazohesh kur ben citime te Kuranin eshte gjuha arabe . Ajetin qe ke sjellur ti , pik se pari nuk ka kuptim sintaksor ne gjuhen shqipe , lexo pjesen e nenvijezuaj .
    Nga ana tjeter frazat e tilla si psh " Allahu i vrafte" , " Allahu i denofte " nuk kane end ne Kuran !!! Kurani eshte monolog dhe sa per informate cdo monolog shkruhet ne veten e pare.
    Nuk behet fjale per Biblen tek e cili mund te gjejsh tre lloj deshmish :
    1. Deshmi te thene nga Perendija
    2. Deshmi te thena nga Profetet dhe
    3. Deshmi te dhena ne veten e trete autoret e te cilave nuk dihen !!!

    Kurani , eshte i shkruajtur ne veten e pare qe nga fillimi e deri tek fundi .

    A.s. Muhamedi nuk eshte hyjni per ne , eshte profet te cilit Allahu i shpalli shpalljen e fundit .



    IceFus1on
    Faleminderit per mesazhin qe ma kishe derguar dhe me kishe ftuar ta vizitoj 'evilbible.com'. Lexoni se pari se cfare shkruhet ne te dhe cfare genjeshtrash shpike kjo veb-faqe pastaj posto.

    http://www.evilbible.com/hitler_was_christian.htm

    Cfare genjeshtre kjo se Hitleri ka qene i krishtere qe asnje njeri nuk ma merr mendja qe i beson. Keta nuk tregojne se ishin po te krishteret qe e munden nazizmin sepse po te mos ishin besimtaret krishtere sot bota do te ishte nen nazizem. Keta nuk tregojne se Hitlerit nuk i interesonte per krishterimin e Jezusin aspak, por kishte rene nen ndikimin dhe te Darvinit me teorine e tij (qe sa e di une nuk ka te beje asgje me krishterimin) per superioritetin e racave ndaj njera tjetres. Nuk tregojne se kishte rene nen ndikimin e Nices i cili thoshte se njeriu duhet te jete i vrazhdet si natyra dhe ateizmit militant. Nuk tregojne se sa pastore u vrane qe nuk pajtoheshin me pikepamjet e Hitlerit.

    Lexoni deklaratat e Hitlerit 'kristian' per krishterimin.

    http://www.answers.org/apologetics/hitquote.html

    ...The heaviest blow that ever struck humanity was the coming of Christianity...

    Christianity is a rebellion against natural law, a protest against nature. Taken to its logical extreme, Christianity would mean the systematic cultivation of the human failure. (p 43)

    The best thing is to let Christianity die a natural death.... When understanding of the universe has become widespread... Christian doctrine will be convicted of absurdity.... Christianity has reached the peak of absurdity.... And that's why someday its structure will collapse.... ...the only way to get rid of Christianity is to allow it to die little by little.... Christianity the liar.... We'll see to it that the Churches cannot spread abroad teachings in conflict with the interests of the State. (p 49-52)


    Mua nuk me duken te krishtere keto deklarata, po juve? Te tjera deklarata 'kristiane' te Hitlerit.

    Christianity is an invention of sick brains: one could imagine nothing more senseless, nor any more indecent way of turning the idea of the Godhead into a mockery.... .... When all is said, we have no reason to wish that the Italians and Spaniards should free themselves from the drug of Christianity. Let's be the only people who are immunised against the disease. (p 118 & 119)

    http://www.davnet.org/kevin/essays/hitler.html

    Cfare injorance... Tani kur te vdese Bin Ladeni do te thone se ka qene i krishtere.

  2. #42
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Mos i jepni drejtim tjetër temës.



    Progresi që i ka sjellë krishterimi popullit shqiptar ka qenë i dukshëm dhe i madh. Nuk do zgjatem shumë thjesht dua t'ju përmend disa emra të shquar të Rilindjes Kombëtare: Gjerasim Qiriazi, motra e tij Sevasti Qiriazi, Konstandin Kristoforidhi. Lexoni Historinë e Shqipërisë në periudhën e Rilindjes ku një pjesë e rilindasve ishin të krishterë dhe do të kuptoni se sa bënë ata për Shqipërinë.

    Aty ka edhe për myslimanët dmth për turqit, se sa shumë bënë ata për Shqipërinë.




    Nën Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  3. #43
    ...........
    Anëtarësuar
    04-05-2007
    Vendndodhja
    para dyerve të vdekjes
    Postime
    99
    Mesia po del sipas teje se ky Volteri eshte budalla dhe i painformuar.sigurisht se ti je me i ditur se volteri dhe me i mencur:
    Volteri, filozof dhe shkrimtar i madh francez, thotë:
    "Feja me të cilën erdhi Muhammedi, pa dyshim është më e lartë se
    Krishterizmi. Besimtarët muslimanë nuk janë sprovuar me mosbesimin,
    me të cilin janë testuar të krishterët, të cilët, në fund,
    deklaruan: `Një Zot është në tresh, ndërsa trinia ka njësinë e
    njëshit.' Besimi në Një Zot të Vetëm, të Gjithëfuqishëm ka qenë në
    themel të Islamit. Ekzistimin e tij, Islami ia ka borxh liderit të
    tij dhe trimërisë së tij, ndërsa të krisherët përdorën shpatën dhe
    zjarrin për përhapjen e fesë së tyre. O Zot, Zot i Madh! Sikur këta
    popuj të Evropës t'i merrnin si model muslimanët! Nuk ka dyshim që
    Muhammedi a.s. ka qenë njeri vërtet i madh. Në gjirin e virtyteve të
    tij dhe personalitetit paradogmatik ka kultivuar gjenerata
    madhështore. Ai ka qenë shtetas i urtë dhe i drejtë, i cili deri në
    fund ka realizuar revolucionin më të madh në historinë e
    njerëzimit."
    "Luteri nuk është i denjë as t'ia zgjidhë lidhësat e këpucëve
    Muhammedit."
    "Përsëris se ata, që fenë Islame e quajnë si fe me lakmi epshesh
    shtazore dhe një fe që i hap shteg plogështisë dhe papunësisë, janë
    të padijshëm, trundryshkur e mendjesëmurë. Këto pretendime, janë
    fare të pabaza dhe qëndrojnë shumë larg nga e vërteta. Edhe ata, që
    i pranojnë si të qëna këto, nuk e njohin aspak problemin.
    O priftër e kallogjerë! Të gjithë ju, o burra klerikë! Në qoftëse
    urdhëroheni të mbani agjërim në muajin korrik, në qoftëse ju
    ndalohen vera që pini e bixhozi që lozni, nëse urdhëroheni të bëni
    peligrinazh (haxh) në ranishtet e nxehta të Hixhazit (Arabisë), nëse
    vendoset të jepni dy e gjysëm përqind të të ardhurave tuaja për
    sadaka, dhe ju kërkohet të lëshoni 14 gra nga 18 që keni, e të mbani
    vetëm 4, a mund të thoni për atë fe, që u bënë të tilla komunikime,
    se është fe lakmuese dhe epshesh shtazore?!"
    Ndërkaq, në Dictionnaire Philosophique, IV, f. 319, ai thotë:
    "Vëllait tim musliman do t'i thosha: Feja jote, më duket një fe
    shumë e respektuar. Ti adhuron vetëm një Zot. çdo vit, je i detyruar
    të japësh, si zekat, një të dyzetën e të ardhurave dhe ditën e
    Bajramit të bësh paqe me armiqtë. Priftërinjtë tanë, që shpifin tërë
    botën, ndoshta një mijë herë thanë se feja jote zuri vend, sepse
    është një fe që u drejtohet plotësisht kënaqësive. Të gjithë këta të
    mjerë kanë gënjyer. Feja jote është shumë fisnike."
    Në "Fjalori Filozofik v. III", kapitulli "Muslimanët", Volteri
    thërret me nervozitet:
    " Ju them përsëri, analfabetë të marrë, vetëm të paditurve mund t'u
    thuhet se feja Islame është sensuale dhe epsharake; për këtë, as që
    bëhet fjalë, ju kanë mashtruar sikurse edhe për shumë të tjera
    Lehtë është të shpifet, por unë e urrej shpifjen - thotë Volter në
    fund të artikullit.
    Pasaktësitë duhet vazhdimisht të
    përgënjeshtrohen, sepse edhe kur e hedhim poshtëë një mashtrim,
    gjithnjë gjendet dikush që do të risjellë atë. Mund të shkruhen
    shumë libra voluminozë me intrigat e pavërteta, me të cilat janë
    sulmuar muslimanët. çdo gjë që është thënë për muslimanët, deri më
    sot, duhet hedhur në zjarr."
    Tye krejt tu kan pshtjell punet dhe e vetmja metode qe te ka mbetur eshte metoda e njohur e cifuteve qe ja beshin Ises a.s,duke i cpifur Atij dhe nenes se tij te ndershme se ishte lavirre dhe se Isa ishte kopil edhe thenjet te tjera te tyre te pa fund,e mundet te paramendojsh se cka kane shpifur pernji pejkamber jocifut sikur Muhammedi s.a.v.s???
    Peniel :
    Aty ka edhe për myslimanët dmth për turqit, se sa shumë bënë ata për Shqipërinë.
    Cfare eshte dashur te bejne turqit???

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e malo666
    Anëtarësuar
    26-04-2007
    Postime
    564
    feja nuk sjell perparim social-ekonomik, por shpirteror. kontrolli bizantin dhe osman nuk u be per hir te fes po per interesat e perandorit/sulltanit. perpiquni ta trajtoni historine ne menyre objektive se na cate veshet me kte romantizimin tuaj idiotesk.

    cfare esthe dashur te bejne turqit thote trapi i mesiperm, te shkonin ne **** t'semes dhe te na lenin rehat bashke me c'do pushtues qe eshte futur ne tokat shqiptare.

  5. #45
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga Peniel
    Mos i jepni drejtim tjetër temës.



    Progresi që i ka sjellë krishterimi popullit shqiptar ka qenë i dukshëm dhe i madh.
    KA qene dukshme ma i madh se kush ?!! Se progresi qe i ka sjell islami ne te njejten kohe popullit tone , pra gjate periudhes se rilindjes ?!! Je gabim dhe kete e di krejt historija .
    Citim Postuar më parë nga Paniel
    Nuk do zgjatem shumë thjesht dua t'ju përmend disa emra të shquar të Rilindjes Kombëtare: Gjerasim Qiriazi, motra e tij Sevasti Qiriazi, Konstandin Kristoforidhi. Lexoni Historinë e Shqipërisë në periudhën e Rilindjes ku një pjesë e rilindasve ishin të krishterë dhe do të kuptoni se sa bënë ata për Shqipërinë.

    Aty ka edhe për myslimanët dmth për turqit, se sa shumë bënë ata për Shqipërinë.




    Nën Hirin e Tij,

    ns
    Emra te tille te cilet eshte e vertete kane dhene kontribut per sidomos per zhvillimin e gjuhes , mos haro qe "babai" i letersise nuk i ka besuar kryqit por henes .
    Andaj mendoj qe nuk eshte drejte te thuhet te krishteret paskane be shum ma shum se muslimanet gjate periudhes se rilindjes .

    IceFu1on
    WE WILL NOT GO DOWN!

  6. #46
    Ka nje kryeteme tek nenforumi i Historise. Jane pothuajse 7 faqe qe flasin per Rilindjen Kombetare ne aspektin historik. Mund ta konsultoni mire ate teme dhe i gjeni pergjigjet aty.

    A mund ta di ke konsideron babain e letersise?

  7. #47
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga Darius
    Ka nje kryeteme tek nenforumi i Historise. Jane pothuajse 7 faqe qe flasin per Rilindjen Kombetare ne aspektin historik. Mund ta konsultoni mire ate teme dhe i gjeni pergjigjet aty.

    A mund ta di ke konsideron babain e letersise?

    Pse jo . Baba i Letersise eshte Naim Frasheri .
    WE WILL NOT GO DOWN!

  8. #48

  9. #49
    ...........
    Anëtarësuar
    04-05-2007
    Vendndodhja
    para dyerve të vdekjes
    Postime
    99
    malo :
    feja nuk sjell perparim social-ekonomik, por shpirteror
    I thone nji fjale popullore :

    ''Po nuk foli i marri, nuk dallohet dot nga i urti"
    dhe :
    "sharja eshte arma e te dobtit dhe te ligut''

  10. #50
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Citim Postuar më parë nga IceFus1on
    KA qene dukshme ma i madh se kush ?!! Se progresi qe i ka sjell islami ne te njejten kohe popullit tone , pra gjate periudhes se rilindjes ?!! Je gabim dhe kete e di krejt historija.

    Nuk bëra asnjë lloj krahasimi më duket. Nuk është i pakët kontributi i tyre në një periudhë në të cilën ti thua se myslimanët kanë dhënë kontribut. Kontributi i vetëm i myslimanëve ka qenë kundër çdo përpjekjeje për rimëkëmbje të popullit shqiptar. Të paktën këtë di unë. Nëse ka ndonjë mysliman që ka kontribuar, me kënaqësi do e dëgjoj. Meqënëse e ditke historinë mirë na sill ndonjë emër.



    Citim Postuar më parë nga IceFus1on
    Emra te tille te cilet eshte e vertete kane dhene kontribut per sidomos per zhvillimin e gjuhes , mos haro qe "babai" i letersise nuk i ka besuar kryqit por henes .
    Andaj mendoj qe nuk eshte drejte te thuhet te krishteret paskane be shum ma shum se muslimanet gjate periudhes se rilindjes .

    IceFu1on

    Nëse ''babai'' i letërsisë i ka besuar hënës dhe jo kryqit kjo ka pak rëndësi. Rilindasit e krishterë i ndihmonte besimi i tyre tek Perëndia për të kryer misionin e tyre dhe për të nxjerrë popullin shqiptar nga errësira në të cilën ishte zhytur. Krahas dashurisë për Perëndinë dhe përpjekjes për të sjellë njerëzit në shpëtim, në zemrën e tyre vlonte dashuria për atdheun. Atë që rilindasit kanë bërë në atë kohë nuk krahasohet me asnjë përpjekje që mund të jetë bërë deri në ditët e sotme. Nëse do të kuptosh thellë veprën e tyre, do të kuptosh se pa ata, ne sot do të ishim një pikë në histori.


    Nën Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  11. #51
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga Darius
    Frashllinjte kane qene bektashinj dhe aspak fetare.
    Bektashjte jane nje sekte islame !!!
    WE WILL NOT GO DOWN!

  12. #52
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga Peniel
    Nuk bëra asnjë lloj krahasimi më duket. Nuk është i pakët kontributi i tyre në një periudhë në të cilën ti thua se myslimanët kanë dhënë kontribut. Kontributi i vetëm i myslimanëve ka qenë kundër çdo përpjekjeje për rimëkëmbje të popullit shqiptar. Të paktën këtë di unë. Nëse ka ndonjë mysliman që ka kontribuar, me kënaqësi do e dëgjoj. Meqënëse e ditke historinë mirë na sill ndonjë emër.

    Nëse ''babai'' i letërsisë i ka besuar hënës dhe jo kryqit kjo ka pak rëndësi. Rilindasit e krishterë i ndihmonte besimi i tyre tek Perëndia për të kryer misionin e tyre dhe për të nxjerrë popullin shqiptar nga errësira në të cilën ishte zhytur. Krahas dashurisë për Perëndinë dhe përpjekjes për të sjellë njerëzit në shpëtim, në zemrën e tyre vlonte dashuria për atdheun. Atë që rilindasit kanë bërë në atë kohë nuk krahasohet me asnjë përpjekje që mund të jetë bërë deri në ditët e sotme. Nëse do të kuptosh thellë veprën e tyre, do të kuptosh se pa ata, ne sot do të ishim një pikë në histori.


    Nën Hirin e Tij,

    ns
    Dmth ti do emra muslimanesh qe kane vepruar gjate periudhes se rilindjes . Dmth ti me thua mua se historija nuk ti paska mesuar emrat ne vijim dhe kontributin qe ata kane dhene per kete komb !!!
    Ta them shkurt e shqip ti nuk qenke aspak mirenjohes i kontributit te dhene nga shqiptaret musliman dhe kjo nje dite ka per te te vra ne zemer .
    Do emra ti !!! Okey ja ku i ke emrat :

    Vellezerit Frasheri , Hasan Prishtina , Avni Rustemi , Bajram Curri , Isa Boletini , Azem Bejta , Zeqir Elezi ( Shpend Dragobia ) , Ismail Qemali etj etj etj !!!

    Mos harro gjakun e tyre Paniel !!


    IceFus1on


    P.S. " Besoj se duke lexuar kete ostim dote kuptojsh se nuk paske ditur asgje nga historia !!!"
    Ndryshuar për herë të fundit nga Gostivari_usa : 14-06-2007 më 16:23
    WE WILL NOT GO DOWN!

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e Bardhi
    Anëtarësuar
    06-09-2002
    Postime
    708
    Nese te gjitha fete apo besimet qe bazohen ne nje zote, thuajse e kane te njejtin kuptim, dhe ky eshte padyshim shume i mire, atehere asnjera nuk mund te themi se eshte shume me e ndryeshme. Nese eshte keshtu se te gjitha jane te mira, atehere nuk do te ishte keq qe ta vlersojme ate qe do na jepe me shume interes ne qeshtjen kombetare.
    ============
    JU NJE HAP - PUNA DY...

  14. #54

  15. #55
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga Darius
    Te cilin ju se shihni dot me sy

    Per mua personalisht nuk me intereson se si njeri adhuron Zotin !!! Secili pergjigjet per veprat e veta !!!
    WE WILL NOT GO DOWN!

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e malo666
    Anëtarësuar
    26-04-2007
    Postime
    564
    ore ju jeni rob interesant

    c'rendesi ka se cfare feje ka pasur Naimi, rendesi ka se nuk ishte feja qe e beri atdhetar, eshte njesoj sikur te thuash qe meqe skenderbeu dhe ismail qemali qe te dy kishin mjekra atehere duhet ta lejm dhe ne mbas briskun qe te behemi me patriot.

  17. #57
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga malo666
    ore ju jeni rob interesant

    c'rendesi ka se cfare feje ka pasur Naimi, rendesi ka se nuk ishte feja qe e beri atdhetar, eshte njesoj sikur te thuash qe meqe skenderbeu dhe ismail qemali qe te dy kishin mjekra atehere duhet ta lejm dhe ne mbas briskun qe te behemi me patriot.

    Nuk ka rendesi aspak se cfar ka qene Naimi , rendesi kane fjalet ofenduese te Paniel i cili merr guximin dhe thot qe shqiptaret musliman nuk kane bere asgje progresie per shqiperine dhe shkon deri atje sa qe thot qe kete ai paska mesuar historija ?!!! Cili histori ?!! Ajo e shkruajtur nga Serbet dhe Greket ?!!!
    Ose historija e shkruajur me gjakun e herojve tane .

    IceFus1on
    WE WILL NOT GO DOWN!

  18. #58
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Shqiptarët muslimanë kanë bërë shumë për Shqipërinë, por nuk është feja islame ajo që drejtoi në ato vepra.

  19. #59
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga pllugu
    Shqiptarët muslimanë kanë bërë shumë për Shqipërinë, por nuk është feja islame ajo që drejtoi në ato vepra.

    Pse cfar do te thuash ti qe shqiptaret katolik e ortodoks feja i shtyri te bejne shum per shqiperine ?!!!

    Boll fole budallalleqe aman , se nuk te ka hije !!!

    IceFus1on
    WE WILL NOT GO DOWN!

  20. #60
    Jo ate qe do te thote ai (dhe e ka thene qarte fare) eshte se personat qe ja u permend kotributin si mysliman ne fakt e kane dhene ate kontribut si shqiptare dhe per Shqiperine. Nuk kane pare as kisha dhe as xhamija po kane pare mbi te gjitha vendin e tyre.

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  2. Mbi konfliktin në Komunitetin Musliman Shqiptar
    Nga Brari në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-03-2009, 10:00
  3. Fjalë të urta dhe proverba në Gjuhën shqipe
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 40
    Postimi i Fundit: 28-08-2007, 05:42
  4. Partia Islamike Shqiptare
    Nga Hyllien në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 104
    Postimi i Fundit: 27-03-2004, 12:23

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •