Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 117
  1. #21
    ...........
    Anëtarësuar
    04-05-2007
    Vendndodhja
    para dyerve të vdekjes
    Postime
    99
    Borix ja se cka thon me qindra bashkefetaret e tu qe i kan tejkaluar armiqesit e tyre kunder Kur'anit por me von kane pranuar faktet dhe kane qene te paanshem,por te rangut me te larte,ja njeri prej tyre:

    Hartwig Hirschfeld, i cili njihet për sulmet e tij ndaj Islamit,
    në "New re earche into the Composion and Exxege of the Quran",
    Londër, 1902, f. 9, thotë:
    "Nuk duhet të çuditemi kur konstatojmë se Kur'ani ka qenë pikënisje
    e shumë shkencave. çdo çështje në lidhje me qiellin, tokën, jetën e
    njeriut, tregëtinë ose veprimtari të tjera, kanë qenë të shqyrtuara
    në Kur'an, gjë që nxitën krijimin e monografive të shumta, që jepnin
    shpjegime të librit të shenjtë.
    Duhet t'i jemi mirënjohës Kur'anit, për ato shkoqitje të
    gjerësishme, sepse prej tij, në mënyrë indirekte, rrjedh zhvillimi i
    shkëlqyer i gjithë lëmive shkencore në botën islame. Ndikimi i tij,
    nuk është kufizuar vetëm tek dijetarët muslimanë, por njësoj, ka
    nxitur edhe çifutët që t'i shqyrtojnë problemet metafizike dhe
    religjioze, sipas metodave arabe. Edhe skolastika krishtere, ka qenë
    e pasuruar me teozofinë arabe.
    Aktiviteti shpirtëror, që kishte filluar brenda trevës islame, nuk
    është kufizuar vetëm në dituritë teologjike. Njohja e veprave të
    filozofisë, matematikës, astronomisë dhe medicinës greke, mundësoi
    vazhdimin e këtyre studimeve. Në përshkrimet e shpalljes së tij,
    Muhammedi a.s. ka përsëritur ftesën që të tërhiqet vëmendja në
    lëvizjen e trupave qiellorë, si shembull i mrekullive të Zotit, që
    janë për t'i shërbyer njerëzve, e jo të bëhen objekt adhurimi.
    Me sa sukses, popujt muslimanë të të gjitha racave, i kanë bërë
    studimet në fushën e astronomisë, këtë më së miri, e dëshmon fakti
    se ata me shekuj ishin bartësit kryesorë të shkencave astronomike.
    Madje edhe sot përdoren shumë emra arab për yjet, si dhe emërime
    teknike arabe.
    Gjithashtu, Kur'ani ka nxitur zhvillimin e shkencave medicinale dhe
    ka rekomanduar soditjen dhe studimin e natyrës, në tërësi."

    .................................................. .................................................. ..
    Emanuel De Esh, dijetar çifut me famë, në artikullin e tij "Islami",
    botuar në të përkohshmen angleze "Kuarteli revue", për Kur'anin
    shkruan:
    "Do të flasim për librin e shenjtë, që i shtyri arabët të pushtojnë
    qytete më të gjëra se Perandoria e Lekës së Madh, e të bëjnë një
    mbretëri më të madhe se ajo e Romakëve, në një kohë gjashtë herë më
    të shkurtër se ajo që iu desh atyre.
    Kur'ani është libër, me të cilin muslimanët kanë hyrë në Evropë si
    sundimtarë dhe gjykues. Fenikasit, hynë në Evropë si tregëtarë,
    çifutët si skllevër, duke kërkuar vendstrehim, ndërsa muslimanët
    hynë si urdhërues. Muslimanët, me ndihmën e Kur'anit, ia mbajtën
    Evropës ndezur pishtarin e diturisë. Si orientit (lindjes) ashtu
    edhe oksidentit (përëndimit), ia mësuan filozofinë, astronominë,
    mjekësinë, poezinë dhe i dhanë shpirt trurit dhe diturisë së vdekur
    të grekëve. Kur bota ishte katandisur në errësirën e injorancës,
    këta njerëz, e përhapen dritën anembanë botës, duke vënë kështu
    themelet e diturive të reja."

    Normalish se ju nuk pranoni.Ateher sjellni argumentet nese jeni te drejte.

  2. #22
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga ILyrium
    Po kurfar te mire skemi pas pi krishterimit, sepse at'her lulzimi i shkences dhe i civilizimit ka qen ne trojet Islame dhe jo ne evrop. Perderisa merreshin me shkenc Muslimanet, evropianet flinin ne shtalla te lopeve.

    Kete e di , por ka nje shprehje andej nga krahina ime " nuk te pyesin si ke qene , por si je !!!"
    Nuk duhet te mburemi me te kalueren , kur ne kohen e sotme jemi duke lane nam ne cdo lemi !!!
    WE WILL NOT GO DOWN!

  3. #23
    Citim Postuar më parë nga IceFus1on
    Duke u nisur nga nje shkrim i Dariusit , ne nje teme tjeter tek e cila ai akuzon fene islame qe ka sjellur vetem prapambetje dhe fatkeqesi tek populli shqiptar , citim :



    hap kete teme qe te na tregoni ketu se cfar te mirash dhe progres kemi pa nga feja kristijane .

    IceFus1on

    P.s " Darius , nuk eshte mire te akuzojsh pa sjellur argumenta - ja tani ke mundesine qe ne kete teme ti sjellish argumentat e tua "
    Sa kam qeshur me kete teme

    Po si darius ka me dhjetra anetare ketu. Pse teme per te gjithe do hapesh ti? Pastaj une nuk akuzoj. Une shpreh mendimin tim. Dhe ky mendim eshte qe feja islame nuk sjell perparim por te con mbrapa ne kohe. Eshte regresiste dhe aspak perparimtare. Mjafton (sa per analogji) te shikosh vendet arabe. Kaq. Mund te perdoret argumenti qe keto vende shfrytezohen, kane qeveri qe smendojne per popullin, kane kete, kane ate... Por e verteta sipas mendimit tim eshte qe shkak per kete eshte modus vivendi e tyre dhe ideologjia fetare.

    Ne lidhje me temen seriozisht me duket shume pa vend. Nuk mund te hapet nje teme pse nje anetar (e theksoj NJE ANETAR) shpreh nje mendim te tij. Ky eshte imponimi qe beni ju myslimanet dhe se gelltisni dot faktin qe te tjeret te mendojne ndryshe.

    Sa per te mirat dhe progresin nga feja kristiane per ate le te te pergjigjen besimtaret e kesaj feje. Une besoj ne zot (pra sjam ateist) por nuk besoj ne fe. Mund te jete e gabuar apo kontradiktore kjo qe them por kjo eshte ajo qe mendoj dhe kjo eshte bindja qe kam.

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Borix ja se cka thon me qindra bashkefetaret e tu
    Kjo eshte per te qeshur me shume se sa Darius, sepse pothuaj te gjithe diskutantet e dine qe une jam ateist. Por me teper se aq, ti muslim, verteton ate qe une kam thene gjithnje: ju nuk e njihni besimin, por vetem dogmen fetare qe perfaqesoni.

    Sa me siper, une edhe njehere theksoj se feja ndikon ne shoqeri. Mendimi im eshte se feja Islame e le mbrapa shoqerine, ndersa feja e krishtere eshte me e perparuar - prandaj them se ndikon ne modernizim (ashtu si shume te tjere). Mbi te gjitha, bej pohimin se te tera shoqerite do ishin shume here me mire pa fe!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Borix : 12-06-2007 më 02:36
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  5. #25
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga muslim_965
    ...
    Kur'ani është libër, me të cilin muslimanët kanë hyrë në Evropë si
    sundimtarë dhe gjykues. Fenikasit, hynë në Evropë si tregëtarë,
    çifutët si skllevër, duke kërkuar vendstrehim, ndërsa muslimanët
    hynë si urdhërues. Muslimanët, me ndihmën e Kur'anit, ia mbajtën
    Evropës ndezur pishtarin e diturisë
    . Si orientit (lindjes) ashtu
    edhe oksidentit (përëndimit), ia mësuan filozofinë, astronominë,
    mjekësinë, poezinë dhe i dhanë shpirt trurit dhe diturisë së vdekur
    të grekëve. Kur bota ishte katandisur në errësirën e injorancës,
    këta njerëz, e përhapen dritën anembanë botës, duke vënë kështu
    themelet e diturive të reja."
    [/COLOR]
    Normalish se ju nuk pranoni.Ateher sjellni argumentet nese jeni te drejte.
    Pershendetje muslim. Shkenca nuk lind me Kuranin dhe as civilizimi. Ka pasur civilizime shume me te avancuara dhe shume me perpara se te shkruhej Kurani. Pasi qenka kaq i avancuar Islami atehere perse sot i kemi banoret qe sundohen nga ky sistem me te varferit, me te pashkolluarit, shoqerite me te dhunshme, shoqerite me jo-tolerante. Pasi qenka keshtu si thua ti, perse 95% e rinise myslimane ka enderr Boten Perendimore? Civilizimi Ilir dhe ai grek jane te paret, qe si t'i quaj kane dhene vepra dhe shkence, dijetare evropian. Nuk ishin myslimanet qe e nxorren Evropen nga 'periudha e erret', por ishin shkencetaret te cilet ne shumicen e rasteve ishin te krishtere qe bazoheshin vetem ne Bibel, e jo Islami sepse myslimanet 'e mire' qe prej asaj kohe dhe me heret vetem xhihad dijne te bejne, pra te prejne koka njerzish dhe te shkatrrojne jetera njerzish. Ishte Jezusi dhe mesazhi i Tij qe 'e civilizoi' Evropen e jo Muhamedi sepse Muhamedi vetem xhihad pruri asgje me shume. Arabet pushtuan shume shtete, pra imperializem i qarte dhe i perdoren te tjeret si vegla te tyre dhe keqperdoren emrin e Perendise per interesa te tyre, dhe Muhamedi luftetareve te tij u premtoi seks ne parajse, qe eshte nje genjeshter e kulluar, dhe gjithfare blasfemishe tjera, Jezusi pruri nje fryme te dashurise dhe tolerances kur botes iu desh aq shume dhe i nevojitet aq shume edhe sot dhe do t'i nevojitet gjithmone edhe ne te ardhmen. Cili besim po perhapet me se shpejti ne vendet myslimane, eshte krishterimi, edhepse ne shume vende qe zotron kjo ideologji vriten dhe nuk lejohet qe te predikohet fare krishterimi, te krishteret burgosen etj. Muhamedi as nuk ishte shembull moral, kush nuk pajtohej me te ai urdheronte qe ta vrisnin, kishte ushtri, hareme, vajze 9 vjecare ne haremin e tij, pushtet, pasuri, Jezusi (Hazreti Isa) ishte krejt ndryshe.

    Ekzistojne faktet dhe argumentet, vetem duhet qe t'i pranoni. Krahasoje cdo personalitet (per Muhamedin mos te flasim) tjeter, askush nuk i afrohet as te gishti i vogel i Jezusit. Natyrisht, sepse krijesa me KRIJUESIN nuk mund te matet.

  6. #26
    Dhe Aldi nuk ka shanc Darius te jete ateist , vetem ashtu po aktron , sepse nje njeri qe permban Kastriot Myftaraj ( i cili ben thirje qe shqiptaret te kthehen ne krishterim ) nuk ka shanv te jete ateist .
    Myftaraj i pret shpata nga te dyja krahet. Si ndaj myslimaneve si ndaj te krishtereve. Po nese eshte ashtu si thua ti, pra ben thirrje qe shqiptaret te kthehen ne krishterim atehere meriton nje permendore. Ne fund te fundit ben thirrje qe populli i tij te kthehet ne fene e te pareve. Kjo jo sepse une jam i krishtere apo sepse po aktroj por sepse besoj ne vlerat dhe perkatesine kulturore te lashtesise se popullit tone. Huazimet e mepasshme jane cibane qe duhen shkulur nga rrenjet.

  7. #27
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga Darius
    Sa kam qeshur me kete teme

    Po si darius ka me dhjetra anetare ketu. Pse teme per te gjithe do hapesh ti? Pastaj une nuk akuzoj. Une shpreh mendimin tim. Dhe ky mendim eshte qe feja islame nuk sjell perparim por te con mbrapa ne kohe. Eshte regresiste dhe aspak perparimtare. Mjafton (sa per analogji) te shikosh vendet arabe. Kaq. Mund te perdoret argumenti qe keto vende shfrytezohen, kane qeveri qe smendojne per popullin, kane kete, kane ate... Por e verteta sipas mendimit tim eshte qe shkak per kete eshte modus vivendi e tyre dhe ideologjia fetare.

    Ne lidhje me temen seriozisht me duket shume pa vend. Nuk mund te hapet nje teme pse nje anetar (e theksoj NJE ANETAR) shpreh nje mendim te tij. Ky eshte imponimi qe beni ju myslimanet dhe se gelltisni dot faktin qe te tjeret te mendojne ndryshe.

    Sa per te mirat dhe progresin nga feja kristiane per ate le te te pergjigjen besimtaret e kesaj feje. Une besoj ne zot (pra sjam ateist) por nuk besoj ne fe. Mund te jete e gabuar apo kontradiktore kjo qe them por kjo eshte ajo qe mendoj dhe kjo eshte bindja qe kam.

    Dariu ,nuk te njof , pro beso qe kjo nuk dmth se une nuk te resspektoj si person. IceFus1on i respekton te gjithe si persona , si karakter , personalitet . Por , kur vjen puna tek mendimet qe shreh ti , me vjen keq por duhet te ta them haptas ate mendim as pak nuk ta resektoj , zero !!!
    Nuk mundesh ti te barazojsh aritjet teknologjike dhe shkencore per te thene se kjo fe eshte e mire dhe kjo nuk eshte e mire.
    Feja eshte fe , ne te cilen nje njeri shpreh respektin dhe dashurine ndaj Perendise.
    Eshte e vertetete se sot vendet islamike ndodhen ne nje udhekryq , ne nje pozite te veshtire dhe se neve si musliman duhet te bejme zgjidhje se si duhet te jetojme.
    Por kjo prapamebtje nuk vjen nga feja Islame ?!!! Kjo nuk vjen pershkaka se njerezit praktikojne fene Islame !!! Kjo prapametje vjen nga shaku i koruptimit , qe nuk ka te bej aspak me Islamin.
    Feja Islame eshte praktikuar edhe para 1400 viteve dhe mos haro se ne ate kohe ke ne histori nje periudhe qe quhet "GOLDEN AGE OF ISLAM " .Si mundet i njejti liber , para 1400 viteve ti nxiste njerezit ne perparim , ne shkollim etje etj dhe sot si stagnoj ?!!! Shkurt e shqip nuk eshte e mundur , por korupcioni varferia e bejne te veten .
    Nje sheik ka 50 gra jo se ato gra e duan ate pis , por pershkak se jane te varfera dhe te pakten ne kete menyre ia lagin jetes .
    Por nuk mund te thuhet se shqiptaret paskan pa vetem prapambetje n ga feja Islame .
    Te pakten edhe ne kete derexhe , ku me zi nuk ka ku te shkoj , akoma xhamija pse udheheqesit fetar musliman nuk kane dhene urdher te digjet nje dijetar , te varet nje dijetare . Pra duke u bazuar ne Xhordoano Brunon , del qe kisha ka djegur dijetar dhe islami akoma nuk e ka be kete pune .

    IceFus1on
    WE WILL NOT GO DOWN!

  8. #28
    Pra ne menyre te pandergjegjshme ti bie dakort me ate qe them. Nuk eshte as Zoti dhe as fjala e zotit gabim, eshte feja ajo qe shkakton probleme. Jane njerezit qe e praktikojne ate ata qe e percudnojne dhe e sjellin verdalle sipas qejfit.

    p.s. sa per djegien dhe masakrat qe ka bere inkuizicioni ai eshte krimi me i madh ndaj njerezimit. Mos kujto se pajtohem me ate apo e toleroj ate. Ata jane shkaktaret qe sot ne si rrace njerezore kemi nje histori fare te cunguar te lashtesise. Vetem djegia e thesareve (kodiket, pllakat, shkrimet dhe tabelat) te Majave, Inkasve, Aztekeve etj mjafton per t'i mallkuar ata njerez qe e bene deri ne perjetesi. E perseris, sikur kjo te mos kishte ndodhur sot ne do kishim tjeter njohuri per lashtesine e njerezimit.

    Mund te mendosh qe me kete qe shkruajta bie ne kontradikte me veten. Por nuk eshte aspak ashtu.

  9. #29
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga Darius
    Pra ne menyre te pandergjegjshme ti bie dakort me ate qe them. Nuk eshte as Zoti dhe as fjala e zotit gabim, eshte feja ajo qe shkakton probleme. Jane njerezit qe e praktikojne ate ata qe e percudnojne dhe e sjellin verdalle sipas qejfit.

    p.s. sa per djegien dhe masakrat qe ka bere inkuizicioni ai eshte krimi me i madh ndaj njerezimit. Mos kujto se pajtohem me ate apo e toleroj ate. Ata jane shkaktaret qe sot ne si rrace njerezore kemi nje histori fare te cunguar te lashtesise. Vetem djegia e thesareve (kodiket, pllakat, shkrimet dhe tabelat) te Majave, Inkasve, Aztekeve etj mjafton per t'i mallkuar ata njerez qe e bene deri ne perjetesi. E perseris, sikur kjo te mos kishte ndodhur sot ne do kishim tjeter njohuri per lashtesine e njerezimit.

    Mund te mendosh qe me kete qe shkruajta bie ne kontradikte me veten. Por nuk eshte aspak ashtu.

    Deri diku ke te drejte , por ti perseri thua feja ajo qe shkakton probleme !!! Dhe duke thene kete ti bie ne kundershtim me qendrimet e mija .
    Per mua feja eshte standarde dhe burim i ketyre gjerave te neveritshme nuk eshte feja . Jane njerezit ata qe bejne gjera te neveritshme ose me mire me thene eshte intelekti i tyre qe ben gjera te neveritshme !!!
    Shembull konkret , me duket lexova ketu ne forum qe nje "dijetar" islam ne nje far shteti atje paska leshur nje fatva ne te cilen thot "Dielli rotullohet rreth Toket!!!" , paramendo tani se sa e ka IQ ky person !!!
    Kjo fatwa e tij nuk ka te bej as me fe as me Kuran as me shkence. Ne Kuran theksohet qe Toka rrotullohet rreth Diellit dhe ky akoma mendon se Dielli rotullohet reth Tokes !!! Feja ja ka fajin ketij tipi ?!!! Nuk ja ka feja fajin . Faji eshte jetim , por ne kete rast kisha thene fajin mund ta kerkoni dhe 100 % do ta gjeni tek edukimi i popullates , shkolllat , institucionet e arsimit , niveli i arsimimit , infrastruktura etj etj . Ketu eshte faji i vertete dhe ai real e jo feja .

    Icefus1on
    WE WILL NOT GO DOWN!

  10. #30
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga Darius
    Myftaraj i pret shpata nga te dyja krahet. Si ndaj myslimaneve si ndaj te krishtereve. Po nese eshte ashtu si thua ti, pra ben thirrje qe shqiptaret te kthehen ne krishterim atehere meriton nje permendore. Ne fund te fundit ben thirrje qe populli i tij te kthehet ne fene e te pareve. Kjo jo sepse une jam i krishtere apo sepse po aktroj por sepse besoj ne vlerat dhe perkatesine kulturore te lashtesise se popullit tone. Huazimet e mepasshme jane cibane qe duhen shkulur nga rrenjet.

    Dmth qe ti perkrah idete shoviniste te Myftarajt !!! Per shkak se juve bazoheni ne lashtesi , dmth ju terhek krishterimi pasi qe eshte me i vjeter , ateher nuk eshte problem do te behemi te gjithe krishter , por nga kjo dite shqiptaret do te komunikojne me telegrame dhe vetem me telefona shtepiak , pa celular , nuk kemi te drejte te shikojme televoroz me boja , pra vetem zi e bardh dhe nuk kemi te drejte te vozisim makina , pra vetem karroca me kale .
    Pra thjesht si shqipetar do ti permbahemi gjerave me te vjetra , ore dore nuk do te mbajme , do te mbajme me vehte nje ore me rrerre.
    Te gjithe juve qe sulmoni fene islame keshtu dukeni para botes , jo islamin se eshte fe me e re , po krishterimin sepse eshte me e lashte , urdhero jeto me lashtesite , pra me oren me rrerre !!!

    IceFus1on
    WE WILL NOT GO DOWN!

  11. #31
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever
    Pershendetje muslim. Shkenca nuk lind me Kuranin dhe as civilizimi. Ka pasur civilizime shume me te avancuara dhe shume me perpara se te shkruhej Kurani. Pasi qenka kaq i avancuar Islami atehere perse sot i kemi banoret qe sundohen nga ky sistem me te varferit, me te pashkolluarit, shoqerite me te dhunshme, shoqerite me jo-tolerante. Pasi qenka keshtu si thua ti, perse 95% e rinise myslimane ka enderr Boten Perendimore? Civilizimi Ilir dhe ai grek jane te paret, qe si t'i quaj kane dhene vepra dhe shkence, dijetare evropian. Nuk ishin myslimanet qe e nxorren Evropen nga 'periudha e erret', por ishin shkencetaret te cilet ne shumicen e rasteve ishin te krishtere qe bazoheshin vetem ne Bibel, e jo Islami sepse myslimanet 'e mire' qe prej asaj kohe dhe me heret vetem xhihad dijne te bejne, pra te prejne koka njerzish dhe te shkatrrojne jetera njerzish. Ishte Jezusi dhe mesazhi i Tij qe 'e civilizoi' Evropen e jo Muhamedi sepse Muhamedi vetem xhihad pruri asgje me shume. Arabet pushtuan shume shtete, pra imperializem i qarte dhe i perdoren te tjeret si vegla te tyre dhe keqperdoren emrin e Perendise per interesa te tyre, dhe Muhamedi luftetareve te tij u premtoi seks ne parajse, qe eshte nje genjeshter e kulluar, dhe gjithfare blasfemishe tjera, Jezusi pruri nje fryme te dashurise dhe tolerances kur botes iu desh aq shume dhe i nevojitet aq shume edhe sot dhe do t'i nevojitet gjithmone edhe ne te ardhmen. Cili besim po perhapet me se shpejti ne vendet myslimane, eshte krishterimi, edhepse ne shume vende qe zotron kjo ideologji vriten dhe nuk lejohet qe te predikohet fare krishterimi, te krishteret burgosen etj. Muhamedi as nuk ishte shembull moral, kush nuk pajtohej me te ai urdheronte qe ta vrisnin, kishte ushtri, hareme, vajze 9 vjecare ne haremin e tij, pushtet, pasuri, Jezusi (Hazreti Isa) ishte krejt ndryshe.

    Ekzistojne faktet dhe argumentet, vetem duhet qe t'i pranoni. Krahasoje cdo personalitet (per Muhamedin mos te flasim) tjeter, askush nuk i afrohet as te gishti i vogel i Jezusit. Natyrisht, sepse krijesa me KRIJUESIN nuk mund te matet.

    Per ty qe nuk din histori kam vetem kater fjale "GOLDEN AGE OF ISLAM "!!!
    WE WILL NOT GO DOWN!

  12. #32
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga Konig
    Islami eshte feja qe perhapet me shpejt ne Bote e sigurisht ne Europe.
    Ne Europe ndikon emigracioni nga Lindja ne Perendim por kjo nuk do te thote se nuk ka konvertime te vendesve. P.sh. kam degjuar se vetem ne Danimarke me shume se 30.000 jane konvertuar vetem pas ngjarjes me karikaturat.
    Pastaj nuk kuptoj se pse ka tendence drejt debatimit? Mos valle nuk pranoni se Islami eshte feja qe perhapet me shpejt?
    Ju ndoshta keni qejf te ja boni vetit qejfin, por statistikat tregojne te kunderten.
    Shko ne xhami ne vendet perendimore, as 1% nuk i ke vendas, te gjithe pothuajse jane nga vendet arabe. Po statistikat nuk tregojne se a eshte dicka e vertete apo jo, por nese E VERTETA qendron ne te. Islami perhapet shpejt sepse ka natalitet te madh, poligami, etj, e jo per shkak te konvertimit. Kur eshte ndalur xhihadi (kur myslimanet kane humbur forcen) tregoma ti nje shtet qe ka shumice myslimane, shpata 'ka kryer pune' kur ishin kohet e tjera, tani jane kohe tjera, dhe nje e ardhme e zymte e pret Islamin sepse edhe vet myslimanet jane duke shikuar sesi te largohen nga ato shtete qe zoterohen nga ky sistem, sepse aty nuk ka puna, varferia eshte e madhe, hipokritet religjioze vjedhin pasurine e popullit (si ne evropen mesjetare) ku udhehiqnin prifterinjte qe kishin marre pozitat per para dhe pushtet, sikur Muhamedi para 1400 viteve. Tani e gjitha cka ju ka mbetur Islamit eshte qe kjo doktrine ta vazhdoje shkatrrimin, dhe genjeshtren.

  13. #33
    ...........
    Anëtarësuar
    04-05-2007
    Vendndodhja
    para dyerve të vdekjes
    Postime
    99
    Bashkeatdhetare te nderuar,vetem po perseriten fjalet ne pafundesi feja islame e prapambetur me qindra here,kurse une po sjell me qindra argumente nga vete kokat me perparmitare krishtere disa prej te cileve njihen si armiq te perbetuar te fes islame mirpo perseri e kane pranuar argumentet e vertetave te fese islame dhe shumica prej tyre kane pranuar islamin.A mundet ju ti jepni nji pergjigjje: cka i ka shtyre keto mendimtare dhe gjenij ta pranojne islamin???
    KA ME QINDRA PRIFTERINJ ME TE NJOHUR TE KOHES QE E KANE PRANUAR ISLAMIN,TREGONI JU NJI RAST KU NJI HOXHE E KA PRANUAR KRISHTERIMIN?
    Sot eshte e vertete se myslimanet jane ne pozite te veshtire,mirpo duhet te beni nji dallim se sot kerkundi nuk aplikohet feja islame ne asnji shtet mysliman nga vet shteti,per ate nuk mundet te akuzojsh islamin per kete gabim te tyre,cka ka faj islami ketu?Kur praktikohej islami muslimanet sunduan boten me drejtesi dhe tashe kete jane duke u munduar ta bejne.
    Me te vertete ju mesia4ever po cuditem se sa poshte keni rene me mendimet se:
    -Perendimi eshte i pasur,kurse harruat ne cfare gjendje ishte Musai a.s kundrejt faraonit???
    -Ne care gjendje ishte Isai a.s kundrejt rromakeve???
    -Ne cfare gjendje ishte islami ne fillim?
    Ju jeni mendje ceket dhe nuk llogjikoni se eshte nji ajet ne Kur'an:
    ''..SA E SA USHTRI ME TE MEDHA DHE TE FUQISHME JANE MUNDUR NGA GRUPET SHUME ME TE VOGLA DHE TE DOBTA POR ME NDIHMEN E ALLAHUT KANE TRIUMFUAR" por une harrova se ju i merrni per baze ligjet e darvinit majmunit: se ma i forti mbijeton...kjo eshte e vertete se kush eshte me Allahun (superfuqine)sigurisht se do te ngadhnjej...

  14. #34
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga muslim_965
    Bashkeatdhetare te nderuar,vetem po perseriten fjalet ne pafundesi feja islame e prapambetur me qindra here,kurse une po sjell me qindra argumente nga vete kokat me perparmitare krishtere disa prej te cileve njihen si armiq te perbetuar te fes islame mirpo perseri e kane pranuar argumentet e vertetave te fese islame dhe shumica prej tyre kane pranuar islamin.A mundet ju ti jepni nji pergjigjje: cka i ka shtyre keto mendimtare dhe gjenij ta pranojne islamin???
    KA ME QINDRA PRIFTERINJ ME TE NJOHUR TE KOHES QE E KANE PRANUAR ISLAMIN,TREGONI JU NJI RAST KU NJI HOXHE E KA PRANUAR KRISHTERIMIN?
    Sot eshte e vertete se myslimanet jane ne pozite te veshtire,mirpo duhet te beni nji dallim se sot kerkundi nuk aplikohet feja islame ne asnji shtet mysliman nga vet shteti,per ate nuk mundet te akuzojsh islamin per kete gabim te tyre,cka ka faj islami ketu?Kur praktikohej islami muslimanet sunduan boten me drejtesi dhe tashe kete jane duke u munduar ta bejne.
    Me te vertete ju mesia4ever po cuditem se sa poshte keni rene me mendimet se:
    -Perendimi eshte i pasur,kurse harruat ne cfare gjendje ishte Musai a.s kundrejt faraonit???
    -Ne care gjendje ishte Isai a.s kundrejt rromakeve???
    -Ne cfare gjendje ishte islami ne fillim?
    Ju jeni mendje ceket dhe nuk llogjikoni se eshte nji ajet ne Kur'an:
    ''..SA E SA USHTRI ME TE MEDHA DHE TE FUQISHME JANE MUNDUR NGA GRUPET SHUME ME TE VOGLA DHE TE DOBTA POR ME NDIHMEN E ALLAHUT KANE TRIUMFUAR" por une harrova se ju i merrni per baze ligjet e darvinit majmunit: se ma i forti mbijeton...kjo eshte e vertete se kush eshte me Allahun (superfuqine)sigurisht se do te ngadhnjej...
    Pa dashur te hyj ne debat sepse mendoj se eshte i kote dhe vetem humbet kohe, vetem do te deshiroja te tregoj dicka. Ne krijimin e shtetit Izraelit, 1 ushtari jehudi i ka rene te luftoje me 20 ushtare myslimane dhe Izraeli ka dal fitimtar. 5 shtete e kane sulmuar per menjehere, te te pestat i ka mposhtur edhepse keto shtete kishin armet me te sofistikuara ne ate kohe te Sovjetikeve. Perendimi tani per tani eshte me i pasuri, me i civilizuari (ne demokraci e jo si individe sepse ka individe qe jane homoseksuale sic ka ne cdo shtet tjeter).

    Une nuk e di se perse keta 'shkencetare' e paskan pranuar Islamin dhe Muhamedin si profetin e tyre, por hadithet dhe Kurani nuk e paraqesin Muhamedin si nje personalitet 'hyjnor' ta quaj kushtimisht. Aty paraqitet Muhamedi njeri qe martohet me 9 vjecare (ne kohen e sotme kjo per te gjithe boten e civilizuar quhet pedofili), shkatrron 900 jehudi te cileve luftetaret e ketij ua prejne kokat dhe grate e femijet e atij fisi i ndajne myslimanet ndermjet tyre dhe i shesin ne skllaveri, vret ata te cilet nuk pajtohen me te dhe me metodat barbare te vrasjes se viktimave, vjedhe nga sektet e krishtera qe mohonin kryqezimin e Jezusit dhe nga apokrifet gjera per Jezusin, tregimet e profeteve i merr nga jehudite dhe pretendon se Perendia (Allahu) e ka urdheruar. Pastaj blasfemi te tjera sesi 'parajsa na gjendet nen hijen e shpatave' (jo shtetet islamike gjenden jo nen hijen e shpates, por nen shpaten e Islamit e jo parajsa) zgjohuni o njerez se ato jane genjeshtra te gjitha dhe endrra te paganeve arabe sepse ne Parajse nuk gjenden shtepi publike. Ju do t'i quani keto genjeshtra te misionareve, por lexoni vet hadithet dhe do te bindeni. vet Muhamedi thote ne nje hadith se 'ka dal fitimtar me terror', pastaj mallkime ndaj te te krishtereve te cilet i mbrojten ne ate kohe myslimanet nga paganet mekas dhe ai e keqperdori kete miresi. Une nuk po kam edhe shume kohe te mirrem me Islamin sepse studioj dhe mirrem me tjetecka dhe nuk dua qe t'i lendoj apo t'i bej te ndihen keq miqte e mi myslimane te cilet i dua me gjithe zemer sepse edhe ne jeten time 90% te shokeve i kam myslimane dhe shoke te tjere te shkolles fillore dhe shoke te femijerise, ti po t'i ndegjosh ata ta mbushin mendjen me urrejtje: dhe nuk lejohet ne kete forum te demaskohet kjo doktrine dhe t'i clirojme nga kthetrat e islamit dhe mashtrimet qe pasojne. Jo me i forti, por E VERTETA triumfon.

    Meqe ra fjala per 'konvertimin' e shkencetareve, tregoma nje shkencetar perendimor qe i fal 5 vaktet, sepse sauditet i paguajne me parate e naftes vetem qe te deklarojne se ne Kuran paska shkence.

    Per ate cifutin hipokrit qe e kish lavderuar Islamin, po ja postoj nje hadith.

    Bukhari:V1B1N6
    “Just issue orders to kill every Jew in the country.”


    Pastaj motivin e vertete te Islamit (parane, pushtimin e popujve tjere).

    Bukhari:V4B53N386
    “Our Prophet, the Messenger of our Lord, ordered us to fight you till you worship Allah alone or pay us the Jizyah tribute tax in submission. Our Prophet has informed us that our Lord says: ‘Whoever amongst us is killed as a martyr shall go to Paradise to lead such a luxurious life as he has never seen, and whoever survives shall become your master.’”


    Pastaj te tjera...

    Bukhari:V4B52N256
    “The Prophet passed by and was asked whether it was permissible to attack infidels at night with the probability of exposing their women and children to danger. The Prophet replied, ‘Their women and children are from them.’”

    Bukhari:V1B11N626
    “The Prophet said, ‘No prayer is harder for the hypocrites than the Fajr. If they knew the reward they would come to (the mosque) even if they had to crawl. I decided to order a man to lead the prayer and then take a flame to burn all those who had not left their houses for the prayer, burning them alive inside their homes.’”

    Kush nuk falet duhet te digjet brenda ne shtepi!?. (Tani shiko hipokrizine e Kuranit, Ne fe nuk ka dhune)

    Qur’an 9:5
    Fight and kill the disbelievers wherever you find them, take them captive, harass them, lie in wait and ambush them using every stratagem of war.”

    Qur’an 8:67
    “It is not fitting for any prophet to have prisoners until he has made a great slaughter in the land.”

  15. #35
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever
    Pa dashur te hyj ne debat sepse mendoj se eshte i kote dhe vetem humbet kohe, vetem do te deshiroja te tregoj dicka. Ne krijimin e shtetit Izraelit, 1 ushtari jehudi i ka rene te luftoje me 20 ushtare myslimane dhe Izraeli ka dal fitimtar. 5 shtete e kane sulmuar per menjehere, te te pestat i ka mposhtur edhepse keto shtete kishin armet me te sofistikuara ne ate kohe te Sovjetikeve. Perendimi tani per tani eshte me i pasuri, me i civilizuari (ne demokraci e jo si individe sepse ka individe qe jane homoseksuale sic ka ne cdo shtet tjeter).

    Une nuk e di se perse keta 'shkencetare' e paskan pranuar Islamin dhe Muhamedin si profetin e tyre, por hadithet dhe Kurani nuk e paraqesin Muhamedin si nje personalitet 'hyjnor' ta quaj kushtimisht. Aty paraqitet Muhamedi njeri qe martohet me 9 vjecare (ne kohen e sotme kjo per te gjithe boten e civilizuar quhet pedofili), shkatrron 900 jehudi te cileve luftetaret e ketij ua prejne kokat dhe grate e femijet e atij fisi i ndajne myslimanet ndermjet tyre dhe i shesin ne skllaveri, vret ata te cilet nuk pajtohen me te dhe me metodat barbare te vrasjes se viktimave, vjedhe nga sektet e krishtera qe mohonin kryqezimin e Jezusit dhe nga apokrifet gjera per Jezusin, tregimet e profeteve i merr nga jehudite dhe pretendon se Perendia (Allahu) e ka urdheruar. Pastaj blasfemi te tjera sesi 'parajsa na gjendet nen hijen e shpatave' (jo shtetet islamike gjenden jo nen hijen e shpates, por nen shpaten e Islamit e jo parajsa) zgjohuni o njerez se ato jane genjeshtra te gjitha dhe endrra te paganeve arabe sepse ne Parajse nuk gjenden shtepi publike. Ju do t'i quani keto genjeshtra te misionareve, por lexoni vet hadithet dhe do te bindeni. vet Muhamedi thote ne nje hadith se 'ka dal fitimtar me terror', pastaj mallkime ndaj te te krishtereve te cilet i mbrojten ne ate kohe myslimanet nga paganet mekas dhe ai e keqperdori kete miresi. Une nuk po kam edhe shume kohe te mirrem me Islamin sepse studioj dhe mirrem me tjetecka dhe nuk dua qe t'i lendoj apo t'i bej te ndihen keq miqte e mi myslimane te cilet i dua me gjithe zemer sepse edhe ne jeten time 90% te shokeve i kam myslimane dhe shoke te tjere te shkolles fillore dhe shoke te femijerise, ti po t'i ndegjosh ata ta mbushin mendjen me urrejtje: dhe nuk lejohet ne kete forum te demaskohet kjo doktrine dhe t'i clirojme nga kthetrat e islamit dhe mashtrimet qe pasojne. Jo me i forti, por E VERTETA triumfon.

    Meqe ra fjala per 'konvertimin' e shkencetareve, tregoma nje shkencetar perendimor qe i fal 5 vaktet, sepse sauditet i paguajne me parate e naftes vetem qe te deklarojne se ne Kuran paska shkence.

    Per ate cifutin hipokrit qe e kish lavderuar Islamin, po ja postoj nje hadith.

    Bukhari:V1B1N6
    “Just issue orders to kill every Jew in the country.”


    Pastaj motivin e vertete te Islamit (parane, pushtimin e popujve tjere).

    Bukhari:V4B53N386
    “Our Prophet, the Messenger of our Lord, ordered us to fight you till you worship Allah alone or pay us the Jizyah tribute tax in submission. Our Prophet has informed us that our Lord says: ‘Whoever amongst us is killed as a martyr shall go to Paradise to lead such a luxurious life as he has never seen, and whoever survives shall become your master.’”


    Pastaj te tjera...

    Bukhari:V4B52N256
    “The Prophet passed by and was asked whether it was permissible to attack infidels at night with the probability of exposing their women and children to danger. The Prophet replied, ‘Their women and children are from them.’”

    Bukhari:V1B11N626
    “The Prophet said, ‘No prayer is harder for the hypocrites than the Fajr. If they knew the reward they would come to (the mosque) even if they had to crawl. I decided to order a man to lead the prayer and then take a flame to burn all those who had not left their houses for the prayer, burning them alive inside their homes.’”

    Kush nuk falet duhet te digjet brenda ne shtepi!?. (Tani shiko hipokrizine e Kuranit, Ne fe nuk ka dhune)

    Qur’an 9:5
    Fight and kill the disbelievers wherever you find them, take them captive, harass them, lie in wait and ambush them using every stratagem of war.”

    Qur’an 8:67
    “It is not fitting for any prophet to have prisoners until he has made a great slaughter in the land.”

    Si nuk ke turp te genjejsh ne kete menyre !!! nga i merr keto perkthime te ajeteve ?!!

    Ja nga nje perkthim i autorizuar i Kuranit ke vargjer 8:67

    8:67] No prophet shall acquire captives, unless he participates in the fighting. You people are seeking the materials of this world, while GOD advocates the Hereafter. GOD is Almighty, Most Wise.

    Shfrytezo perkthime te autorizuara herave tjera .
    WE WILL NOT GO DOWN!

  16. #36
    ...........
    Anëtarësuar
    04-05-2007
    Vendndodhja
    para dyerve të vdekjes
    Postime
    99
    Mesia4ever ti ke tene:
    Meqe ra fjala per 'konvertimin' e shkencetareve, tregoma nje shkencetar perendimor qe i fal 5 vaktet
    Une po te duash ta jap imailin ose kontaktin e ketij personi dhe bisedo me te ti direkt a falet ky 5 vakte ose jo?Dhe ketu mundet ti gjejme edhe kontakt adresat e shumices qe jane konvertuar ne islam dhe pyeti ti a falen ose jo?
    Per ata qe nuk e kuptojne gjuhen si shpjegim rreth ketij personi:
    (filani... ka qen nji prift me origjine kopte i profesionalizuar ne studime biblike te shkalles se pare nga universiteti Princeton.E ka stjudjuar islamin me QELLIM QE TI GJEJ GABIME DHE DOBESI QE PASTAJ TA SULMON ISLAMIN DHE MYSLIMANET (SIC BENE KY BASHKEFOLESI JON MESIA KETU NE FORUM),POR NDODH E KUNDERTA QE KY PRIFT E PRANON ISLAMIN SE BASHKU ME 4 FEMIJT E TIJ,DHE TASH ESHTE NJI PROFESSOR BRILIJANT QE JEP LEKCIONE NE UNIVERSITETIN E SORBONES..per me shume se si eshte konvertuar ne islam une mundem ta perkthej ngjerjen e tij..

    Al-Haj Ibrahim Khalil Ahmad, formerly Ibrahim Khalil Philobus, was an Egyptian Coptic priest who studied theology and obtained a high degree from Princeton University. He studied Islam to find gaps to attack it; instead he embraced Islam with his four children, one of whom is now a brilliant professor in Sorbonne University, Paris France. In an interesting way, he reveals himself saying:

    “I was born in Alexandria ...........
    E ti mesia kur na u beri aq profesional me genjyer per islamin?Sigyrisht se per keto mashtrime dukesh se je naiv dhe nuk ke lidhje me ceshtjet islame.Para se ti hysh ketyre genjeshtrave pse nuk konsulltohesh me ato qindra predikues dhe MISIONARE qe kan qene para rruges tende qe i kane njohur mashtrimet dhe genjimet ma mire se ti dhe e kane njiohur biblen shum here ma mire se ti????A je ti me i ditur apo keto?Qe gjith jeten e kane harxhuar ne keto pune.,dhe ne fund kane pranuar islamin.VALLE CESHTE ME KETA?
    NESE KE SHYBHE PER ISLAMIN TREGO DO TE SPJEGOHEMI NJI NGA NJI CKA SE KE TE KJARTE.Poe duhet te jesh i paanshem.
    Normalisht seper ty jane keto budallalliqe dhe te kota.
    Ke thene se perendimi ka arrit civilizim te larte,kjo eshte mendimi jot personal une do te bie argumente nga shume dijetar te sotit krishter qe thojn se vlerat e civilizimit perendimor jane dekadente dhe shkaterrimtare per llojin njerezor dhe nese nuk behet zgjidhje momentale.
    Derisa te arriturat materiale kane shkuar larte (dhe keto mjete i perdorin per ti nenshtruar popujt),shkaterrimi moral ka rene nen xeron dhe shum popuj perendimor u kanoset zhdukja fizike dhe zavendesohen me popuj te kultures islame.Kjo eshte nji fakt qe juve e shiqoni me urrejtje,por kjo nuk eshte ne dore tona.Popullatat e tyre moti kane stagnuar.A jeton ti ne perendim a ku jeton?A nuk e veren se cfare ndryshime po behne te demografise ne perendim>Me pare ka pasur disa milione mysliman kurse sot vetem ne evrope ka mbi 60 milion mysliman,derisa ju bisedoni nataliteti shkon ne majqat e himalajeve.Une e kam nji te dhenur per keto hesape nga vet burimet krishtere qe do ta perkthej dhe do te mundohem do ta postoj ne kete forum.

  17. #37
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga muslim_965
    (filani... ka qen nji prift me origjine kopte i profesionalizuar ne studime biblike te shkalles se pare nga universiteti Princeton.E ka stjudjuar islamin me QELLIM QE TI GJEJ GABIME DHE DOBESI QE PASTAJ TA SULMON ISLAMIN DHE MYSLIMANET (SIC BENE KY BASHKEFOLESI JON MESIA KETU NE FORUM),POR NDODH E KUNDERTA QE KY PRIFT E PRANON ISLAMIN SE BASHKU ME 4 FEMIJT E TIJ,DHE TASH ESHTE NJI PROFESSOR BRILIJANT QE JEP LEKCIONE NE UNIVERSITETIN E SORBONES..per me shume se si eshte konvertuar ne islam une mundem ta perkthej ngjerjen e tij..
    A i kam shkruajtur une keto hadithe, jo miku im muslim_965, as misionaret nuk i kane shkruar as ti e as tjeterkush, ato na tregojne se kush ishte ne te vertete Muhamedi. A e kane shkruar misionaret hadithin qe tregon se Muhamedi eshte martuar me vajze 9 vjecare, tek ju kjo quhet perendishmeri, tek ne te krishteret kjo quhet djallzi, jo ato teologet me te shquar islam pas zgjedhjes se haditheve ne menyre 'serioze'. Une nuk di se cfare thone prifterinjte e as misionaret as myslimane e as krishtere a cka thojne njerzit e tjere por une lexoj dhe shikoj se cfare ka bere Muhamedi, kush ishte, hipokrizite, deshtimet (Vargjet Satanike p.sh. ku thote se tri Bijat e Allahut duhet te adhurohen si ndermjetese tek Allahu e pastaj thote se ka qene nen ndikimin e Satanes) etj. Si e s'pjegon ti faktin se nga 600.000 hadithe vetem rreth 3 mije u zgjodhen si me te verteta. Pse u shkatrruan te tjerat, apo pse nuk permenden te tjerat.


    IceFusion.
    Perkthimi ne internet edhe mos u bazo ne keto perkthimet e reja te Kuranit se keta perkthyes e perkthejne si duan vet, ne Kuranin origjinal thuhet p.sh. Allahu i mallkofte, apo Allahu i vrafte, te perkthimet e fundit thuhet, Allahu i denon.

    8. Enfal 67. Për asnjë pejgamber nuk qe me vend të ketë robër derisa ta ketë dërmuar me luftë (armikun) në tokë. Ju keni për qëllim përjetimet e kësaj bote, ndërsa All-llahu dëshiron për ju Ahiretin. All-llahu mbizotëron çdo gjë, di çka është e mirë për robtë.


    Ju Muhamedin e keni bere si nje hyjni, por faktet nuk e perkrahin teorine e juaj.

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e terili1
    Anëtarësuar
    05-03-2007
    Postime
    124
    Citim Postuar më parë nga IceFus1on
    Duke u nisur nga nje shkrim i Dariusit , ne nje teme tjeter tek e cila ai akuzon fene islame qe ka sjellur vetem prapambetje dhe fatkeqesi tek populli shqiptar , citim :



    hap kete teme qe te na tregoni ketu se cfar te mirash dhe progres kemi pa nga feja kristijane .

    IceFus1on

    P.s " Darius , nuk eshte mire te akuzojsh pa sjellur argumenta - ja tani ke mundesine qe ne kete teme ti sjellish argumentat e tua "

    jo vetem krishterimi por dhe muslimanizmi nuk kane sjelle asnje progres ne kombin tone.
    krishterimi ka vetem kete : qe europa te sheh me nje tjeter sy dhe e ka me kollaj te bashkoje shqiperine me europen. ne rast se do te ishim krishtere kjo.
    per gjera te tjera fete nuk kane vlera te asnje lloji , thjesht zakone te cilat i transmetojme brez pas brezi.
    nga asnje fe nuk eshte pare progres , progresin e sjell shkenca dhe kultura e cdo populli.

    TE RROJE SHQIPERIA

  19. #39
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga muslim_965
    Ke thene se perendimi ka arrit civilizim te larte,kjo eshte mendimi jot personal une do te bie argumente nga shume dijetar te sotit krishter qe thojn se vlerat e civilizimit perendimor jane dekadente dhe shkaterrimtare per llojin njerezor dhe nese nuk behet zgjidhje momentale.
    Derisa te arriturat materiale kane shkuar larte (dhe keto mjete i perdorin per ti nenshtruar popujt),shkaterrimi moral ka rene nen xeron dhe shum popuj perendimor u kanoset zhdukja fizike dhe zavendesohen me popuj te kultures islame.Kjo eshte nji fakt qe juve e shiqoni me urrejtje,por kjo nuk eshte ne dore tona.Popullatat e tyre moti kane stagnuar.A jeton ti ne perendim a ku jeton?A nuk e veren se cfare ndryshime po behne te demografise ne perendim>Me pare ka pasur disa milione mysliman kurse sot vetem ne evrope ka mbi 60 milion mysliman,derisa ju bisedoni nataliteti shkon ne majqat e himalajeve.Une e kam nji te dhenur per keto hesape nga vet burimet krishtere qe do ta perkthej dhe do te mundohem do ta postoj ne kete forum.
    Po edhe une pajtohem me ty dhe te tjeret se perendimi eshte dekadent (individet se paku) sepse shume njerez aty kane larguar Perendine nga jetet e tyre, pra aty sundojne Kodi i Da Vincit dhe te tjera genjeshtra qe deshirojne legalisht ta largojne Perendine nga jetet tona. Ne Perendim se paku denohesh per krimin qe e kryen, ndersa ne shtetet islamike grate dhunohen, ne vend qe te denohen dhunuesit, denohet viktima 'qe i paska provokuar'. Kjo eshte njejte si te mbulohen jehudite sepse nacistet po u provokojkan. Sic jane sot dekadente shoqerite islamike, ku sundon xhihadi, vrasja e atyre qe nuk besojne ne Islam, thjesht shpata dhe diktatura. E kush tani do t'i mesoje per moral, 'moralisti' Muhamed apo jo, qe mallkon te krishteret?! Jo ne Perendim ka bile largim te myslimaneve nga Islami e jo e kunderta, myslimanet po shkojne drejt laicizmit. Perkrahja e demokracise po rritet me shifra astronomike ne vendet islamike. Lexo sa % e myslimaneve evropiane apo amerikane shkojne ne xhami, shume pak ne %. Jo nuk jetoj ne Perendim por ne mes te Kosoves. E po de mire e the se nataliteti e jo konvertimi por gjithashtu po shtohet jo-toleranca ndaj Islamit sidomos pas 11 shtatorit sepse njerezit ne xhami mesohen se te vrasesh qafire (edhe te krishtere) e merr tiketen per ne parajse, aty mesohet ajetet ku urdherohen njerzit qe te mos marrin per miq te krishteret, se te krishteret jane pagane dhe te tjera genjeshtra e fatkeqesisht te krishteret si gjithmone heshtin dhe kane rene ne gjum te thelle dhe InshAllah zgjohen para se te jete vone dhe atehere do t'ju vie fund genjeshtrave. E gjitha qe duhet te bejme eshte qe te flasim kunder genjeshtareve dhe ideologjive, nuk kemi nevoje te bejme tjetecka. Por edhe ne mesin e myslimaneve evropiane po bjen nataliteti, nuk eshte si ne koherat e vjetra.

    Pershendetje.

  20. #40
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever
    A i kam shkruajtur une keto hadithe, jo miku im muslim_965, as misionaret nuk i kane shkruar as ti e as tjeterkush, ato na tregojne se kush ishte ne te vertete Muhamedi. A e kane shkruar misionaret hadithin qe tregon se Muhamedi eshte martuar me vajze 9 vjecare, tek ju kjo quhet perendishmeri, tek ne te krishteret kjo quhet djallzi, jo ato teologet me te shquar islam pas zgjedhjes se haditheve ne menyre 'serioze'. Une nuk di se cfare thone prifterinjte e as misionaret as myslimane e as krishtere a cka thojne njerzit e tjere por une lexoj dhe shikoj se cfare ka bere Muhamedi, kush ishte, hipokrizite, deshtimet (Vargjet Satanike p.sh. ku thote se tri Bijat e Allahut duhet te adhurohen si ndermjetese tek Allahu e pastaj thote se ka qene nen ndikimin e Satanes) etj. Si e s'pjegon ti faktin se nga 600.000 hadithe vetem rreth 3 mije u zgjodhen si me te verteta. Pse u shkatrruan te tjerat, apo pse nuk permenden te tjerat.
    Hadithet , hmmm do te jap nje pergjigje te shkurt , shum te shkrurt . Ma gjej nje ajet ne Kuran ku shkruan se hadithet jane te garantuara nga Allahu ?!!!
    Hadithet deri diku jane si puna e Bibles , Bibla ka 1000* autor , hadithet po ashtu kane 1000* , Bibla ka gabime ( jo krejt Bibla), edhe hadithet kane gabime ( jo te gjitha hadithet) .
    Pse jane shkateruar hadithet dmth nga 600.000 jane lene vetem 3000 , shum e thejshte nga shkaku se kane qene trillime , njelloj si ai kongresi qe ka bere Konstantini per fomruluar Biblen si nje liber te vetem , vetem se atje u dogjen libra tamam Biblik , si psh ungjilli sipas Marijes , Ungjilli sipas Barnabas etj etj .
    Pra e kupton fjalen time se ku e kam

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever
    IceFusion.
    Perkthimi ne internet edhe mos u bazo ne keto perkthimet e reja te Kuranit se keta perkthyes e perkthejne si duan vet, ne Kuranin origjinal thuhet p.sh. Allahu i mallkofte, apo Allahu i vrafte, te perkthimet e fundit thuhet, Allahu i denon.

    8. Enfal 67. Për asnjë pejgamber nuk qe me vend të ketë robër derisa ta ketë dërmuar me luftë (armikun) në tokë. Ju keni për qëllim përjetimet e kësaj bote, ndërsa All-llahu dëshiron për ju Ahiretin. All-llahu mbizotëron çdo gjë, di çka është e mirë për robtë.


    Ju Muhamedin e keni bere si nje hyjni, por faktet nuk e perkrahin teorine e juaj.
    Duhet te kuptojsh se e vetmja gjuhe tek e cila duhet te bazohesh kur ben citime te Kuranin eshte gjuha arabe . Ajetin qe ke sjellur ti , pik se pari nuk ka kuptim sintaksor ne gjuhen shqipe , lexo pjesen e nenvijezuaj .
    Nga ana tjeter frazat e tilla si psh " Allahu i vrafte" , " Allahu i denofte " nuk kane end ne Kuran !!! Kurani eshte monolog dhe sa per informate cdo monolog shkruhet ne veten e pare.
    Nuk behet fjale per Biblen tek e cili mund te gjejsh tre lloj deshmish :
    1. Deshmi te thene nga Perendija
    2. Deshmi te thena nga Profetet dhe
    3. Deshmi te dhena ne veten e trete autoret e te cilave nuk dihen !!!

    Kurani , eshte i shkruajtur ne veten e pare qe nga fillimi e deri tek fundi .

    A.s. Muhamedi nuk eshte hyjni per ne , eshte profet te cilit Allahu i shpalli shpalljen e fundit .



    IceFus1on
    WE WILL NOT GO DOWN!

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  2. Mbi konfliktin në Komunitetin Musliman Shqiptar
    Nga Brari në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-03-2009, 10:00
  3. Fjalë të urta dhe proverba në Gjuhën shqipe
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 40
    Postimi i Fundit: 28-08-2007, 05:42
  4. Partia Islamike Shqiptare
    Nga Hyllien në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 104
    Postimi i Fundit: 27-03-2004, 12:23

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •