Cilat jan mnyrat e aplikimit pr t marr nj viz pr n Mbretrin e Bashkuar

Ambasada Angleze, dokumentet pr punsim


Si te aplikosh per vize pune

Pr t aplikuar personalisht pr nj viz pr n Britanin e Madhe ju duhet t plotsoni nj nga formulart prkats, t cilt i gjeni pran ambasads. Ato trhiqen pran hyrjes kryesore t Zyrs s Vizave, dhe pasi ta keni plotsuar, duhet tia paraqisni kto personalisht Zyrs s Vizave brenda ors 09:00-10:30, e hn-e premte. Formulart jan pa pages. Pr t aplikuar pr viz sht e nevojshme: pasaporta juaj e vlefshme si minimum 6 muaj nga dita e aplikimit. Tarifa prkatse e vizs, e cila bhet vetm n lek shqiptare n momentin e aplikimit. Tarifa e vizs nuk rimbursohet, pavarsisht nga rezultati i aplikimit. Gjithashtu t interesuarit duhet t dorzojn edhe dy fotografi t kohve t fundit. Fotografit duhet t jen 45 mm x 35 mm, t marra n sfond t bardh, ngjyr qumshti, krem ose gri e hapur, ku tiparet t dallohen qart dhe n kontrast me sfondin, pjest e koks t jen t pambuluara nga syze, kapele apo sende t tjera, prve rasteve kur ato jan shenj e besimit fetar apo prejardhjes etnike.
Dokumentacioni plotsues, i cili krkohet n varsi t qllimit q ju keni pr t shkuar n MB, si psh vizit familjare, vizit zyrtare, trajtim mjeksor, viz me leje pune pr t punuar n MB, student, viz pr bashkim si i/e fejuar, bashkshort/bashkshorte, si i/e fejuar me shtetas t Bashkimit Evropian, etj. Sipas t dhnave nga Ambasada Britanike n vendin ton, dokumentet plotsuese duhet t jen sa m t plota kur ato dorzohen n Zyrn e Vizave. Mungesa e dokumentacionit mund t shkaktoj vonesa n marrjen e prgjigjes ose t ndikoj n rezultatin e aplikimit. Dokumentet duhet t jen origjinale ose kopje t noterizuara t tyre. Broshura me informacion t detajuar mund t merrni edhe n hyrjen kryesore t Zyrs s Vizave pran Ambasads Britanike ose n faqen e internetit www.ukvisas.gov.uk
Si aplikohet pr viz pr punsim?
Lejet e puns lshohen nga Departamenti i Punsimit. Leja e Puns ka t bj me nj vend pune specifik, individual dhe t veant. Leje t rregullta pune lshohen vetm pr ato vende pune q krkojn nj nivel t lart aftsish dhe eksperience dhe q nuk mbulohen dot nga tregu i brendshm i puns n Mbretrin e Bashkuar apo Bashkimit Evropian. Gjithashtu, lejet e puns mund t lshohen edhe pr tiu dhn mundsin shtetasve t huaj pr t shkuar n Mbretrin e Bashkuar pr qllime specializimi apo pr t prfituar eksperience pune. Ju nuk mund te aplikoni dot personalisht pr leje pune. Aplikimi duhet t bhet nga nj pundhns n Mbretrin e Bashkuar, i cili dshiron tju punsoj. Pundhnsi duhet t trheq nj formular dhe t aplikoj n adresn e mposhtme:
WORK PERMITS (UK)
PO BOX 3468
SHEFFIELD
UNITED KINGDOM

Pundhnsi duhet t aplikoj pr lejen e puns t paktn tet jav para dats s caktuar pr fillimin e puns. Gjithashtu sht e rndsishme t thuhet se ju nuk duhet t udhtoni pr n Mbretrin e Bashkuar pr t filluar pun para se t merrni lejen e puns. N qoft se ju mbrrini n Mbretrin e Bashkuar pa lejen e puns pr t filluar nj pun, e cila krkon pajisjen me leje pune, mund tju refuzohet hyrja ne MB. Nse jeni shtetas i nj vendi q krkon viz pr t udhtuar n MB, ju duhet t pajiseni me vizn prkatse, prve lejes s puns. Ju duhet t jeni pajisur me lejen prkatse t puns para se t aplikoni pr viz. Dokumentet q krkohen n mbshtetje t aplikimit pr viz pune duhet t paraqiten n Ambasadn Britanike Tiran n adresn e mposhtme:

Ambasada Britanike
tel: 00 355 4 234 973/4/5
Rruga Sknderbej Nr. 12
fax: 00 355 4 247 697
Tiran e-mail: visaenquiries.tirana@fco.gov.uk

Dokumentet q do paraqisni duhet t jen origjinale ose fotokopje t prkthyera n anglisht dhe t noterizuara. Edhe dokumentet q vijn nga Mbretria e Bashkuar duhet t jen origjinale ose t noterizuara nga nj noter n Mbretrin e Bashkuar.
Nj formular t plotsuar (VAF 1), 2 fotografi, t cilat nuk duhet t jen m t vjetra se 6 muaj nga dita e aplikimit,
pasaport e vlefshme minimumi 6 muaj nga dita e aplikimit ose pr gjith kohzgjatjen e lejes suaj t puns, nse do t punoni m shum se 6 muaj. Leje pune origjinale si dhe fotokopje e saj,
certifikat personale dhe e trungut familjar t aplikantit me vuln e prefekturs dhe Ministris s Jashtme

Shnim: Ju duhet t aplikoni n Zyrn e Vizave t paktn katr jav prpara fillimit t puns n MB, n rast t kundrt Zyra e Vizave nuk do t ket mundsi t shqyrtoj dhe prpunoj aplikimin tuaj n koh.

far ndodh pas dorzimit t aplikimit?

Para se aplikimi juaj t pranohet, Oficeri i Vizave do t kontrolloj nse keni paraqitur t gjith informacionin e duhur pr t marr nj vendim. Nse jo, ai do tju krkoj t ktheheni n nj dit t mvonshme pr t paraqitur prsri aplikimin tuaj.
Nse Oficeri i Vizave mendon se aplikimi juaj ka t ngjar t mos jet i suksesshm do tju jap mundsin t trhiqeni nga aplikimi para se t bni pagesn. Nuk jeni t detyruar t pranoni kt kshill. Nse vendosni t vazhdoni, aplikimi juaj do t pranohet dhe do tju jepet nj fatur pr pagesn. Tarifa sht e pakthyeshme.

Do t ket intervist?

Pas dorzimit t aplikimit tuaj, mund tju krkohet q t vini pr nj intervist t detajuar n nj dat t caktuar. Kto intervista jan pjes normale e procesit t krkess pr viz. Kshtu aplikantve u jepet mundsia pr t qartsuar aspekte t veanta t aplikimit t tyre. Oficeri i Vizave, i cili do t zhvilloj intervistn, sht nj person i trajnuar dhe profesionist dhe do t prpiqet q intervista t zhvillohet sa m mir dhe natyrshm. Sidoqoft, sht fakt i pashmangshm q pyetjet kundrejt aplikantit mund t jen direkte dhe personale. N t shumtn e rasteve, intervista zhvillohet nprmjet nj prkthyesi, ndrsa aplikantt q jan njohs t mir t gjuhs angleze mund t krkojn q intervistn ta zhvillojn personalisht n kt gjuh. Aplikantt mund t jen t shoqruar gjat intervists, por duhet t bhet e qart se personi shoqrues nuk mund t ndrhyj, por vetm t vzhgoj intervistn. N fund t intervists Oficeri i Vizave i krkon personit vzhgues t komentoj rreth rastit. Nse personi q shoqron aplikantin nuk sht n gjendje t vzhgoj, Oficeri i Vizave, mund ta ndrpres intervistn. Fmijt nn moshn 10 vje, t cilt aplikojn pr viz n MB, nuk do t intervistohen. N rastet kur fmija udhton vetm, intervista do t bhet me personin prgjegjs (prindi ose kujdestari). Fmijt nga mosha 10 deri ne 14 vje do t intervistohen vetm n prani t nj personi madhor prgjegjs. Fmijt mbi moshn 14 vje do t intervistohen vetm.

Viz pune/ Dokumentet

1-Pasaporta juaj e vlefshme si minimum 6 muaj nga dita e aplikimit.
2-Tarifa prkatse e vizs, e cila bhet vetm n lek shqiptare n momentin e aplikimit.
3-Tarifa e vizs nuk rimbursohet, pavarsisht nga rezultati i aplikimit.
4-Dy fotografi t kohve t fundit. Fotografit duhet t jen 45mm x 35mm, t marra n sfond t bardh, ngjyr qumshti, krem ose gri e hapur, ku tiparet t dallohen qart dhe n kontrast me sfondin, pjest e koks t jen t pambuluara nga syze, kapele apo sende t tjera, prve rasteve kur ato jan shenj e besimit fetar apo prejardhjes etnike.
5-Dokumentacioni plotsues, i cili krkohet n varsi t qllimit q ju keni pr t shkuar n MB, si psh vizit familjare, vizit zyrtare, trajtim mjeksor, viz me leje pune pr t punuar n MB, student, viz pr bashkim si i/e fejuar, \bashkshort/bashkshorte, si i/e fejuar me shtetas t Bashkimit Evropian, etj.

Tabela e tarifave pr t gjitha llojet e vizave

Si te aplikosh per vize pune

Nj mnyr tjetr aplikimi n Zyrn e Vizave sht dhe sistemi drop-box. Vendimi pr skanimin biometrik t gishtrinjve na detyron t bjm ndryshime n sistemin drop-box. Sidoqoft ato aplikues q m par kan prmbushur kriteret e sistemit drop-box dhe nuk hyjn n asnj nga kategorit, prve asaj t skanimit t gishtrinjve, mund t dorzojn aplikimet e tyre n orn 11.30 nga e hna n t premte. Ju duhet t jeni shum t vmendshm dhe t kontrolloni nse ju i plotsoni kriteret dhe n se keni prfshir n aplikim t gjitha dokumentet prkatse. Aplikimi juaj nuk do tiu nnshtrohet procedurave nse nuk prmban t gjith dokumentacionin shoqrues. Nga ana e saj Ambasada Britanike do t tju japim juve ose prfaqsuesit tuaj nj fatur duke synuar q pasaporta juaj t jet gati pr tu marr ditn tjetr t puns. Do t jet e nevojshme q t paraqisni faturn pr t marr pasaportn tuaj.
Kur nuk pranohet aplikimi?
Ne nuk do t pranojm aplikimin nprmjet sistemit drop-box nse:
1-Ju sht refuzuar viza pr t hyr n Britanin e Madhe apo pr ndonj vend tjetr, prve rasteve kur ju pas ktij refuzimi keni mundur t merrni viz pr t hyr n at vend;
2-Ju sht refuzuar hyrja n MB ose ndonj vend tjetr;
3-M par nuk keni prmbushur kushtet pr hyrje n MB ose ju sht refuzuar zgjatja e qndrimit tuaj atje.
Pranohet aplikim kur ...
Aplikimin nprmjet drop-box pranohet vetm nse:
1-Keni udhtuar m par n MB ose Amerikn e Veriut n 5 vitet e fundit, n t njjtn kategori n t ciln po aplikoni dhe keni prova pr kt;
2-Jeni diplomat i MPJ, misionit diplomatik ose organizatave ndrkombtare, duke br nj vizit private. Aplikimi duhet t shoqrohet me nj not zyrtare nga MPJ ose misioni prkats;
3-Jeni punonjs i qeveris duke kryer nj vizit private. Aplikimi duhet t shoqrohet me nj not zyrtare;
4-Po aplikoni pr viz studenti dhe keni studiuar m par n MB me nj viz studenti.
5-N kt rast duhen prfshir gjith dokumentet mbshtetse;
6-Student me bursa studimi nga Kshilli Britanik ose student t burss Chevening;
far ju nevojitet pr t aplikuar:
1-Pasaporta juaj e vlefshme si minimum 6 muaj nga dita e aplikimit;
2-Nj aplikim, i gjithi i plotsuar dhe firmosur, i cili tregon emrin e kontaktit dhe adresn e tij n MB;
3-2 fotografi me ngjyra t kohs s fundit pr pasaport;
4-Aplikimi duhet t shoqrohet me pagesn e sakt t lekve. Pranojm vetm lek kesh (n dor) (Lek shqiptar);
5-Bashk me aplikimin duhet t bashkngjisni dokumentacion e plot e t aktualizuar, gj q, n rast mungese, mund t shkaktoj vonesa apo t influencoj vendimin mbi krkesn tuaj. 6-Ktu mund t prfshini tregues t aktualizuar mbi llogarin bankare, letra rekomandimi, t cilat shpjegojn arsyen dhe kohzgjatjen e vizits tuaj, si dhe kush po financon udhtimin. 7-Gjithashtu duhet t prfshini ftesn nga kompania britanike apo sponsori britanik prkats;
8-Guida t plota mund t gjeni n broshurat informative do ju duhet t demonstroni q do largoheni nga Britania mbas mbarimit t udhtimit tuaj;
9-Pr udhtime private ju mund t paraqitni nj ftes nga nj sponsor n MB, i cili duhet t sqaroj kush paguan pr udhtimin; nj letr dhe fatur page nga pundhnsi juaj si dhe fakte t gjendjes financiare t nevojshme pr udhtim (si p.sh. libr bankar, depozita, pension etj.) Do ishte ndihmse nse sponsori juaj ofron fakte mbi statusin e tij n MB;
10-Nqs jeni student dhe dshironi t aplikoni pr nj viz n MB, duhet t bashkngjisni nj letr nga shkolla apo kolegji, i cili jep detaje mbi kursin tuaj, ditt e pushimit dhe ditn n t ciln pritet t ktheheni nga studimet.
11-Broshura me informacion t detajuar mund t merrni edhe n hyrjen kryesore t Zyrs s Vizave pran Ambasads Britanike ose n faqen e internetit: www.ukvisas.gov.uk
12-N disa raste mund t ket nevoj pr intervist prandaj ju lutemi t mbani parasysh se prdorimi i ktij sistemi nuk sht nj garanci pr marrjen e vizs.
Intervista
N varsi t ngarkess s puns, shpesh her aplikanti mund t pres pr intervist pr nj periudh disa javore q nga dita e dorzimit t dokumenteve, prandaj aplikantt kshillohen q t ken parasysh kt fakt kur planifikojn udhtimin e tyre. N rastin kur intervista sht e nevojshme aplikantve do tju ofrohet data e par e lir e mundshme pr intervist. Vetm n rast se aplikanti mund t tregoj se ka arsye urgjente apo humanitare pr t udhtuar menjher (p.sh. trajtim mjeksor urgjent, ose humbje e personit t afrt) do t merret parasysh afrimi i dats s intervists.
Kontrolloni vizn
Pas marrjes s vizs, ju kshillohet t siguroheni q detajet personale t jen t sakta, se ju lejon t udhtoni kur ju dshironi dhe q sht lshuar pr qllimin pr t cilin ju dshironi t shkoni n MB. Ju mund edhe t krkoni pr nj viz q t hyj n fuqi vetm tre muaj pas aplikimit, nse ju nuk dshironi t udhtoni menjher pr n MB.
Po n rast se m refuzohet viza?
Nse juve do tju refuzohet viza, ju do t merrni nj not t shkruar q ju tregon arsyet. N disa raste ju do t keni t drejtn t apeloni kundr nj vendimi t till. Oficeri i vizave do tju thot nse ju mund ta bni nj gj t till dhe si.
Nse ju sht refuzuar viza m par, ju mund t bni nj aplikim tjetr n do koh, por nse arsyet pr refuzimin e vizs qndrojn ende, ather ka t ngjar q viza tju refuzohet prsri.

TARIFAT E APLIKIMIT PER VIZE

KATEGORITE E VIZAVE
LEKE SHQIPTARE

Viz vizitori 6-mujore
12300

Viz 1 vjeare me shum hyrje-dalje
39000

Viz 2 vjeare me shum hyrje dalje
39000

Viz 5 vjeare me shum hyrje dalje
39000

Viz studenti (pavarsisht nga koha e qndrimit)
19300

Viz transit n territorin e aeroportit
8600

Vizitor n transit
8600

Viz pr Personel anije/avioni
8600

Viz me leje pune (6 muaj ose m pak)
39000

Viz me leje pune (m tepr se 6 muaj)
39000

Viz punsimi (6 muaj ose m pak)
39000

Viz punsimi (m tepr se 6 muaj)
39000

Viz pr vetpunsim (6 muaj ose m pak)
39000

Viz pr vetpunsim (m tepr se 6 muaj)
39000

Viz pr hapje biznesi n Mbretrin e Bashkuar
39000

Viz pr pensionist t pavarur ekonomikisht
39000

Viz pr prfaqsues ekskluziv
39000

Viz pr rezident q kthehen n MB
39000

Viz pr investitor
39000

Viz pr persona me gjyshr t kombsis britanike
39000

Viz pr pushues me t drejt punsimi
39000

Viz martese nse aplikanti sht burr
97500

Vize martese nse aplikanti sht grua
97500

Bashkim familjar me fmijn (prfshir birsimin)
97500

Viz pr martes n MB (kur aplikanti sht i/e fejuar)
97500

Certifikat pr t drejt qndrimi n MB
39000

Viz pr nj shtet t Komenuelthit
8600

Viz pr territore t varura nga MB
8600


Shnim: Aplikanti kryesor dhe aplikantt e tjer n varsi t tij paguajn secili t njjtn tarif. T gjith aplikantt e tjer q varen nga ai dhe q udhtojn me t duhet t paguajn, edhe pse nuk jan n pasaportn e tij. Tarifat e vizave kryhen vetm n lek shqiptare (me para n dor) dhe ato rishikohen periodikisht. Kursi konsullor i kmbimit sht: 1=195 lek.
Pagesa mbulon koston e prpunimit t aplikimit. Nse aplikimi refuzohet pagesa nuk rimbursohet.TIRANA OBSERVER