Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anëtarësuar
    22-01-2006
    Postime
    730

    Trekëndëshi i bërmudeve

    Selam alejkum te dashur vëllezër...
    Desha te ju pyes se a përmendet trekëndëshi i bermudeve ne KURAN?
    Çka mund te thotë feja myslimane për ketë fenomen (nese mund ta qujme, ku e dijme fuqin e te madhit ZOT)?
    Ndryshuar për herë të fundit nga LOGIC : 06-06-2007 më 09:50

  2. #2
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-12-2006
    Postime
    179
    Citim Postuar më parë nga LOGIC
    Selam alejkum te dashur vëllezër...
    Desha te ju pyes se a përmendet trekëndëshi i bermudeve ne KURAN?
    Çka mund te thotë feja myslimane për ketë fenomen (nese mund ta qujme, ku e dijme fuqin e te madhit ZOT)?
    Me sa kam informata un, nuk permendet trekendeshi i bermudeve ne Kur'an, por ajo qe un kam hasur ka qen kur kam lexuar librin "Bised me xhinin musliman" verzioni 2, aty sqaron punen e trekendeshit te bermudeve, dhe sipas te gjitha gjasave at fuqi magnetike qe gjendet aty e ka krijuar Dexhalli, bile edhe ato pjatat fluturuse besohet te jen te tij.
    Gjith kete arritje te dijenis e ka arrit qysh prej kur ka lindur dhe dijenia eshte ruajtur qe e ka mbledhur neper popujt e zhvilluar, dhe per kete eshte hapa perpara teknologjis njerzore.
    Per njerzit trekendeshi i bermudeve eshte ende nje mister i pazgjidhur, dhe kush eshte futur ne at zon, me kurr nuk eshte kthyer, qe ka rezultuar me zhdukjen e shum anijeve dhe avioneve.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anëtarësuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Citim Postuar më parë nga ILyrium
    Me sa kam informata un, nuk permendet trekendeshi i bermudeve ne Kur'an, por ajo qe un kam hasur ka qen kur kam lexuar librin "Bised me xhinin musliman" verzioni 2, aty sqaron punen e trekendeshit te bermudeve, dhe sipas te gjitha gjasave at fuqi magnetike qe gjendet aty e ka krijuar Dexhalli, bile edhe ato pjatat fluturuse besohet te jen te tij.
    Gjith kete arritje te dijenis e ka arrit qysh prej kur ka lindur dhe dijenia eshte ruajtur qe e ka mbledhur neper popujt e zhvilluar, dhe per kete eshte hapa perpara teknologjis njerzore.
    Per njerzit trekendeshi i bermudeve eshte ende nje mister i pazgjidhur, dhe kush eshte futur ne at zon, me kurr nuk eshte kthyer, qe ka rezultuar me zhdukjen e shum anijeve dhe avioneve.
    Flm ILyrium per spejgimet, pres mendime te tjera...

  4. #4
    Citim Postuar më parë nga ILyrium
    Me sa kam informata un, nuk permendet trekendeshi i bermudeve ne Kur'an, por ajo qe un kam hasur ka qen kur kam lexuar librin "Bised me xhinin musliman" verzioni 2, aty sqaron punen e trekendeshit te bermudeve, dhe sipas te gjitha gjasave at fuqi magnetike qe gjendet aty e ka krijuar Dexhalli, bile edhe ato pjatat fluturuse besohet te jen te tij.
    Gjith kete arritje te dijenis e ka arrit qysh prej kur ka lindur dhe dijenia eshte ruajtur qe e ka mbledhur neper popujt e zhvilluar, dhe per kete eshte hapa perpara teknologjis njerzore.
    Per njerzit trekendeshi i bermudeve eshte ende nje mister i pazgjidhur, dhe kush eshte futur ne at zon, me kurr nuk eshte kthyer, qe ka rezultuar me zhdukjen e shum anijeve dhe avioneve.
    Nuk eshte e vertete qe cdo anije dhe avion qe futet ne Trekendeshin e Bermudes humbet. Megjithate nese deshironi me shume informacion (jo fetar apo te lidhur me fene) mund ta gjeni ketu ne forum tek kjo teme: Trekendeshi I Bermudes

  5. #5
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Une nuk e kam hasur ne Kur`anin e shenjt te flitet per Trekendeshin e Bermudes(Bermuda Dreieck), pra pergjigje ndaj pyetjes tende eshte se jo nuk flitet ne librin e shenjt tek muslimanet per trekendeshin e bermudes..


    Me Respekt RaPSoul
    Sui generis

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anëtarësuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Citim Postuar më parë nga Darius
    Nuk eshte e vertete qe cdo anije dhe avion qe futet ne Trekendeshin e Bermudes humbet. Megjithate nese deshironi me shume informacion (jo fetar apo te lidhur me fene) mund ta gjeni ketu ne forum tek kjo teme: Trekendeshi I Bermudes
    Flm shum Darius i kam lexuar ate teme...Mu duk shume intersante, mu per kete arsye e bera temen se qka thot feja muslimane per kete fenomen...

  7. #7
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    Citim Postuar më parë nga LOGIC
    Selam alejkum te dashur vëllezër...
    Desha te ju pyes se a përmendet trekëndëshi i bermudeve ne KURAN?
    Çka mund te thotë feja myslimane për ketë fenomen (nese mund ta qujme, ku e dijme fuqin e te madhit ZOT)?

    Amerika dhe ishujt reth saj jane zbuluar shume vone, shek XV, kur eshte shkruar kurani amerika bashke me trekendeshin nuk njiheshin akoma, as e ka pasur idene njeri atehere se ca ka nga ana tjeter e globit...
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  8. #8
    . Maska e alDI
    Anëtarësuar
    27-08-2002
    Vendndodhja
    London
    Postime
    663
    Citim Postuar më parë nga ILyrium
    Me sa kam informata un, nuk permendet trekendeshi i bermudeve ne Kur'an, por ajo qe un kam hasur ka qen kur kam lexuar librin "Bised me xhinin musliman" verzioni 2, aty sqaron punen e trekendeshit te bermudeve, dhe sipas te gjitha gjasave at fuqi magnetike qe gjendet aty e ka krijuar Dexhalli, bile edhe ato pjatat fluturuse besohet te jen te tij.
    Gjith kete arritje te dijenis e ka arrit qysh prej kur ka lindur dhe dijenia eshte ruajtur qe e ka mbledhur neper popujt e zhvilluar, dhe per kete eshte hapa perpara teknologjis njerzore.
    Per njerzit trekendeshi i bermudeve eshte ende nje mister i pazgjidhur, dhe kush eshte futur ne at zon, me kurr nuk eshte kthyer, qe ka rezultuar me zhdukjen e shum anijeve dhe avioneve.
    Pse flet budalliqe mor burr? Perse kan turp muslimanet te thon se di, per dicka qe se din?!!! .
    Pse duhet per cdo gje me dhen shpjegime? A nuk kemi në islam ne plot cështje qe heshtim dhe nuk japim shpjegime por themi Allahu e din me mire?

    Pse ore argument esht ai libri bised me xhinin musliman?

    Origjinal si plakat jan ber muslimanet qe per cdo histori tregojn nga nje perrall.
    .

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anëtarësuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Me falni por perderisa e kam hapur kete teme ne forumin e muslimanve, nuk kam kerkuar mendimin e atyre qe sjan musliman...Apo duhet te shkruhet gjithnje qe kur hap teme ne Komunitetin musliman "qe kekoj vetem mendimet e myslimanve"

    p.s. ju lutem moderatore qe ti fshijne mendimet fyese per muslimanet ne kete teme...

  10. #10
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga Diesel Industry
    Amerika dhe ishujt reth saj jane zbuluar shume vone, shek XV, kur eshte shkruar kurani amerika bashke me trekendeshin nuk njiheshin akoma, as e ka pasur idene njeri atehere se ca ka nga ana tjeter e globit...
    Degjo , se qe kurre nuk ke lexuar asgje per Kuranin kete e vertettojne fjalet e tua . Eshte shum e vertete se ne kohen kur eshte shpallur Kurani , njerezit nuk kane paur idene se ekziston dy kontinente tjera me miliona ishuj dmth Akerika Jugore dhe ajo Veriore .
    Por kjo nuk dmth se Krijuesi i uniersit nuk ka ditur per keto kontinente. Allahu di gjithcka.
    Ne kohen kur eshte shpallur Kurani njerezit poashtu nuk e kane ditur perqindjen e ujit dhe toke ne planet . Por ne Kuran , Allahu ne menyre madheshtore te tregon me saktesine me te madhe perqindjen e ujit dhe tokes ne planet .
    Me siguri pyet , ne cilin ajet shkruan se sa perqind eshte uje dhe sa perqind eshte toke planeti yne .
    Nuk shkruan ne asnje ajet!!! Allahu punon ndryshe , kerkon nga njerezit te mundohen , te punojne , te studjojne dhe njerezit vete ti zbulojne keto te dhena.
    Dhe nje dijetar musliman i ka shkuar ndrermend te studjoj fjalet qe permenden ne Kuran !!!
    Ai ka verejtur se fjala "toke" permendet 13 here dhe fjala "det" permenet 32 here !!!
    Per shkak se e njeh matematiken shum mire Diesel , ta le ty te zgjedhesh perqindjen e tokes dhe ujit ne planet mbas ketyre te dhenave qe ke .

    Icefus1on

  11. #11
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    Fjalen koicidence dhe probabilitet e njeh ti?
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  12. #12
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anëtarësuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    Citim Postuar më parë nga ILyrium
    Me sa kam informata un, nuk permendet trekendeshi i bermudeve ne Kur'an, por ajo qe un kam hasur ka qen kur kam lexuar librin "Bised me xhinin musliman" verzioni 2, aty sqaron punen e trekendeshit te bermudeve, dhe sipas te gjitha gjasave at fuqi magnetike qe gjendet aty e ka krijuar Dexhalli, bile edhe ato pjatat fluturuse besohet te jen te tij.
    Gjith kete arritje te dijenis e ka arrit qysh prej kur ka lindur dhe dijenia eshte ruajtur qe e ka mbledhur neper popujt e zhvilluar, dhe per kete eshte hapa perpara teknologjis njerzore.
    Per njerzit trekendeshi i bermudeve eshte ende nje mister i pazgjidhur, dhe kush eshte futur ne at zon, me kurr nuk eshte kthyer, qe ka rezultuar me zhdukjen e shum anijeve dhe avioneve.

    Dexhalli nuk do dale nga trekendeshi i bermundeve.
    Gjithsesi ne nje hadith tregohet se froni i shejtanit eshte mbi uje.Disa dijetare kane thene se aty eshte froni i Iblisit.Kete mund ta vertetoj dhe llogjikisht hyrja e magjistarit David Koperfild.Gjithsesi Allahu e di me mire.
    Sa budalla eshte "Odisea"

  13. #13
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga Diesel Industry
    Fjalen koicidence dhe probabilitet e njeh ti?
    Per ty u bene te gjitha koincidenca !!!
    Me siguri koincidence eshte edhe ajeti ku Allahu thot " Ne e krijuam gjithesine dhe gradualisht e zgjerojme " , dhe shum ajetet te tilla ku permenden fakte shkencore !!!

  14. #14
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-12-2006
    Postime
    179
    Citim Postuar më parë nga Arrnubi
    Dexhalli nuk do dale nga trekendeshi i bermundeve.
    Gjithsesi ne nje hadith tregohet se froni i shejtanit eshte mbi uje.Disa dijetare kane thene se aty eshte froni i Iblisit.Kete mund ta vertetoj dhe llogjikisht hyrja e magjistarit David Koperfild.Gjithsesi Allahu e di me mire.
    Dexhalli eshte ne bashkpunim te ngusht me Iblisin (pasna harruar ta cek kete). Eshte e sqaruar edhe kjo, kur ai xhini musliman tregon formen e Iblisit kur babai i tij e ka derguar kur ka qen i vogel. Te gjith e dim se magjistaret kan bashkpunim te ngusht me exhinët.
    Zoti e di me se miri

  15. #15
    Citim Postuar më parë nga ILyrium
    Me sa kam informata un, nuk permendet trekendeshi i bermudeve ne Kur'an, por ajo qe un kam hasur ka qen kur kam lexuar librin "Bised me xhinin musliman" verzioni 2, aty sqaron punen e trekendeshit te bermudeve, dhe sipas te gjitha gjasave at fuqi magnetike qe gjendet aty e ka krijuar Dexhalli, bile edhe ato pjatat fluturuse besohet te jen te tij.
    Gjith kete arritje te dijenis e ka arrit qysh prej kur ka lindur dhe dijenia eshte ruajtur qe e ka mbledhur neper popujt e zhvilluar, dhe per kete eshte hapa perpara teknologjis njerzore.
    Per njerzit trekendeshi i bermudeve eshte ende nje mister i pazgjidhur, dhe kush eshte futur ne at zon, me kurr nuk eshte kthyer, qe ka rezultuar me zhdukjen e shum anijeve dhe avioneve.
    Ilyrium ku mundem ta gjej kete qe thua Bised me xhinin musliman.

Tema të Ngjashme

  1. Trekendeshi i Bermudeve
    Nga AuGuSt_ në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 163
    Postimi i Fundit: 10-11-2011, 10:23

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •