Close
Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 289 prej 289
  1. #281
    i larguar Maska e bindi
    Anëtarësuar
    17-10-2009
    Vendndodhja
    Ne bregdet
    Postime
    1,523
    "Feja e shqiptarit eshte shqiptaria "eshte lidhja me e natyrshme dhe organike qe ne supkoshjencen e çdo shqiptari te lidhe me komponenten e etnise dhe territorit pa te cilen si komb nuk do te mund te mbijetonim...!

  2. #282
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Shqiptaria nuk gjendet ne natyre, pra eshte e mbinatyrshme.....do te egzistoje edhe pas vdekjes sone dhe gjithashtu ideja jone si "shqiptare" do te vazhdoje edhe pas vdekjes sone....."shqiptaria" shtyn njerezit qe te japin edhe jeten per te, njesoj siç bejne "zotat", me ndryshimin e vetem se nuk percillet nepermjet fara librash abramitike, por me gojedhena popullore e me qumeshtin e nenes!! Shqiptaria ka "shenjtoret" e vet, te cilet tejkalojne çfaredo lloj filozofie e religjoni e madje edhe profetin e vet, i cili tha "Lirine nuk iua solla une......"
    Chino, shko dhe perhape lajmin e mire!!
    Jarigas

  3. #283
    i larguar Maska e bindi
    Anëtarësuar
    17-10-2009
    Vendndodhja
    Ne bregdet
    Postime
    1,523
    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Shqiptaria nuk gjendet ne natyre, pra eshte e mbinatyrshme.....do te egzistoje edhe pas vdekjes sone dhe gjithashtu ideja jone si "shqiptare" do te vazhdoje edhe pas vdekjes sone....."shqiptaria" shtyn njerezit qe te japin edhe jeten per te, njesoj siç bejne "zotat", me ndryshimin e vetem se nuk percillet nepermjet fara librash abramitike, por me gojedhena popullore e me qumeshtin e nenes!! Shqiptaria ka "shenjtoret" e vet, te cilet tejkalojne çfaredo lloj filozofie e religjoni e madje edhe profetin e vet, i cili tha "Lirine nuk iua solla une......"
    Chino, shko dhe perhape lajmin e mire!!
    Pajtohem kete qe thua...,Shqiptrarizmit mund ti jepet fare mire edhe dimenzion fetar, po te perpilohej nje doktrine dhe rituale te caktuara qe do rezistonin kohes si vlera...!Ne substratin e etnise Shqiptare ka patur aq shume vlera,qe tani me kane nis te harrohen dhe te degjenerohen...Si besa,bujaria,fisnikria,trimria,miku etj,qe per shqiptarin kane qene si nje kodeks te moralit dhe etikes...
    Ndersa sa i perket ringjalljes si element besimi te paret tone pellazgo-ilire besonin ne ringjallje dhe ky element besimi nuk eshte marre nga monoteizmi, por ka egzistuar si bindje e thelle ne supkoshjencen e te parve tane,si ilustrim per kete kemi festen e veres qe shqiptaret festojne akoma dhe sot ,qe si koncept paraqet ringjalljen e natyres ne unversalitetin e vete dhe riciklimin e gjithçkaje....

  4. #284
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Shqiptaria nuk gjendet ne natyre, pra eshte e mbinatyrshme.....do te egzistoje edhe pas vdekjes sone dhe gjithashtu ideja jone si "shqiptare" do te vazhdoje edhe pas vdekjes sone....."shqiptaria" shtyn njerezit qe te japin edhe jeten per te, njesoj siç bejne "zotat", me ndryshimin e vetem se nuk percillet nepermjet fara librash abramitike, por me gojedhena popullore e me qumeshtin e nenes!! Shqiptaria ka "shenjtoret" e vet, te cilet tejkalojne çfaredo lloj filozofie e religjoni e madje edhe profetin e vet, i cili tha "Lirine nuk iua solla une......" Chino, shko dhe perhape lajmin e mire!!
    Tani qe i mbylle edhe keto vrimat "metafizike", shqiptaria po merr cdo here format me te qarte si fe. E une me deshire behem ciceroni i saj. Dhe kumtoj si vijon: Sot, ne kete date hyjnore, ne zemrat shqiptare, pas shume pritjeve dhe paepursive te tyre, pas deshtimeve te njepasnjeshme te feve abrahamike, u kthye ne pushtim feja e feve: SHQIPTARIA.

  5. #285
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    04-07-2010
    Postime
    227
    Per hajr endrat chino

  6. #286
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga Muhamer Lexo Postimin
    Per hajr endrat chino
    Pse cfare eshte enderra per ty?
    Kujdes se e kam ndermend te te bej nje zenke. Te definosh se pari enderren, per te treguar une pastaj se (edhe) Islami eshte enderr.

  7. #287
    i/e regjistruar Maska e safinator
    Anëtarësuar
    29-06-2011
    Postime
    711
    Absoultisht qe po dhe kush thote ndryshe me mire te ndryshoj mendje.

  8. #288
    i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
    Anëtarësuar
    13-09-2009
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    2,171
    Kur do te jet ajo dit qe shqiptari te lutet dhe falet para herojve dhe popullit vet.
    Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

  9. #289
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Për: Feja e shqiptarit është shqiptaria

    .................................................. .............................................

    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415

Tema të Ngjashme

  1. Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
    Nga prizrenasi_30 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 01-05-2010, 04:38
  2. Feja e shqiptarit, SHQIPTARIA - Miti Rilindas.
    Nga Ligesia në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 27-01-2006, 01:28
  3. C'ka eshte Shqiptaria?
    Nga Eni në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 23-07-2004, 12:28
  4. Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria.......
    Nga Otello në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 28-04-2003, 14:50
  5. Feja E Shqiptarit Asht Shqiptaria
    Nga julian72 në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 23-02-2003, 13:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •