Close
Faqja 14 prej 15 FillimFillim ... 412131415 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 261 deri 280 prej 289
 1. #261
  fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
  Antarsuar
  23-01-2006
  Vendndodhja
  ata ketu ne qiell ne toke
  Postime
  685
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Zarathustra. Lexo Postimin
  Po si u zhduk shqipja pellazge me ardhjen e krishterimit ooooo merhum....
  Po ti akoma s'ke vertetuar 100% prejardhjen nga iliret, le me prej pellazgeve. Si u zhduk pastaj shqipja e pellazgeve prej te krishtereve kur doreshkrimi i pare shqip eshte nje FALJE E KRISHTERE, dhe gjithe kultura apo letersia shqiptare e mesjetes ka per autore njerez te KISHES?

  JestersWorld

  Pash zotin mos merr kot ketu si ciftja e Dules.

  Une jam mysliman o trim, te pakten me prejardhje familjare dhe nuk kam qene ndonjehere as ne xhami e as ne kishe, sepse thjesht nuk me rruhet.
  Une as qe po debatoj me ty per synimet armiqesore te kishes, keshtu qe kupto ato qe po thuhen nje here.
  Une po te them se krishterimi krijoi nje ambient te pershtatshem nga ku dolen atdhetare dhe patriote, qofte edhe si rebele te kishes, dhe i dhane shqiptarizmit. Perse nuk ndodhi kjo me myslimanet, perse sot asnje rit fetar islam nuk thuhet dot ne shqip, perse nuk falen dot sot myslimanet ne SHQIP? Perse nuk ka nje Fan Noli mysliman ne Shqiperi?

  Dhe mjaft me keto krahasimet tuaja futja kot me Meksiken, Brazilin, Perune, Haitin etj etj. A e keni idene qe po flasim se pari per popuj qe 300 vjet me pare ishin ne epoken e gurit (indianet, Haiti zezake afrike), dhe se kane qene koloni, pra vende qe europianet i kane perdorur per te shfrytezuar burimet natyrore me shume sesa per te zhvilluar civilizimin vendas? Se dyti civilizimi i krishtere atje eshte vetem 200-300 vjet i vjeter. C'pret zoterote qe fiset indiane te amerikes te beheshin shkencetare sapo u kthyen ne te krishtere. Dhe me tutje mos fol dengla kur na rreshton ketu kombe duke nenkuptuar se jane te varfer.

  Brazili eshte ekonomia e 9 me e madhe ne bote me 1.8 trilione dollare(10 fishi i asaj te Arabise Saudite), dhe eshte nje vend qe prodhon avione (firma e 3 me e madhe e prodhimit te avioneve ne bote). Krahaso boten kulturore te nje braziliani me ate te nje arabi. Brazilianet kane fame per sportin (futbollin), per kercimin (samben), per karnavalet etj etj. Arabet kane fame per te pire duhan e kafe, dhe per tespiet qe i dredhin kaq bukur. Meksika eshte ekonomia e 14 ne bote, Argjentina me $15,000 te ardhura per fryme eshte dyfishi i Arabise Saudite, edhe Peruanet i kane te ardhurat per fryme vetem $1,000 dollare me pak se arabo-sauditet.

  Por asnje nga keto nuk ka rendesi. Nga te gjitha keto debate del vetem nje konkluzion. Shqiptaret i kane dhene kultures se tyre si pagane, si te pafe, si te krishtere, madje edhe si ateiste. I vetmi rast kur shqiptaret e haruan identitetin dhe kulturen e tyre, eshte ai i islamizimit te tyre. Islami na e ka goditur dhe shkaterruar identitetin kombetar me shume se cdo kulture, pushtin apo fatkeqesi tjeter. Kjo eshte ceshtja qe duhet te debatohet.
  E po kjo eshte tja besh uf e uf e te pellcasesh.

  1) cme intereson mua se cfe ke ti apo kane, kishin apo do te kene parardhesit, pasardhesit dhe gjenerata jote?
  * po me qe jemi tek prezantimet e ideologjive familjare ... familja ime ka tradite ortodokse. E kete edhe gjate 500 vjeteve turqi.

  2) Perse nuk u ngrit nje i krishtere te shpallte pavarsine e Shqiperise? Nuk i dha krishterimi baze zhvillimit po te them 100 here te njejten gje.
  Ne evropen e pasrilindjes nuk kishte me asgje per te thene kisha. Njerzit i ishin drejtuar dijes dhe zhvillimit tekonologjik e kulturor. Mosprania e kishes solli zhvillimin dhe jo e kunderta. Myslymanet nuk paten nje mosprani te hoxhallareve. Tani do thuash ti ... pse nuk u ngriten myslymanet kunder besimit te tyre.

  Pike se pari sepse eshte i decentralizuar. Pike se dyti sepse nuk paten nje mesjete te erret si europa dhe gjithe krimiet ndaj njerzimit te drejtuara prej kishes. Pike se treti sepse popullit te thjeshte ne arabi i shkonin punet fjolle ne krahasim me homogjenin europian.


  3) o po brazili dhe meksika thote ekonomi te medhaja ne bote...

  Ore shoku e di ti nivelin e varferise ne keto vende?

  E di ti cdo te thote shperndarje e pasurise ne popull? Nje shtet mund te kete dhe 10000 Miliarde Te ardhura vjetore por nese kjo pasuri perqendrohet ne 4 veta eshte dhe nje nga shtetet me te varfera ne bote. Ndaj mbaji kuajt usta se ekonomia ka shume te dhena e nuk matet vetem me nje shifer.

  Krahaso boten kulturore thote te nje Braziliani e te nje arabi ... pa hajde ta krahasojme...

  Te marrim nje mslyman nga Damasku e nje Brazilian nga Rio...

  Vetem emrat e qyteteve shoku miku duhet te te kene bere te qarte qe nuk eshte futbolli ai qe tregon ulturen. Futbolli shoku ne brazil eshte rruga e vetme e miliona te varferfe per te pasur nje shanc ne jete Ndersa ne Damask.. merr e shet Datels apo gamile e qilima tjetri... e vijne tipa si une e ti pastaj blejme nje qilim per 100 e e shesim per 10000

  4) mos harro se me argumentn e kolonive flet dhe per te pakten 2/3 botes arabe njekohesisht qe qe ne kohen e kryqezatave u sunduan shfrytezuan dhe nuk lene te bejne xhap para. Kshu kshu ...

  Para se te nxirren konkluzione te tilla duhen lexuar dhe 10 libra me shume, pastaj edhe 10 te tjere e me pas ndoshta dhe 50 te tjere ... e ur te kesh lexuar e krahasuar dije, kulure, art ne zona te ndryshme te planetit dhe aryet pse linden pikerisht ne keto zona...atehere mund te fillosh te pretendosh se mendimi yt nuk ehte vetem nje proke e dikujt qe shpreh qarte se nuk ka lexuar.
  Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

 2. #262
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-04-2003
  Postime
  1,348
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Citim Postuar m par nga JestersWorld Lexo Postimin
  E po kjo eshte tja besh uf e uf e te pellcasesh.
  Perse nuk u ngrit nje i krishtere te shpallte pavarsine e Shqiperise? Nuk i dha krishterimi baze zhvillimit po te them 100 here te njejten gje. .
  Vendimi per shpalljen e panvaresise nga Turqia u mor nga komiteti i Bukureshtit ku dominonin te krishteret. Por angazhimi i nje te krishteri sigurisht qe do kishte me pak influence ne nje popullate ku shumica ishin myslimane dhe mbi te gjitha Porta e Larte do ishte me pak intolerante. Qemali erdhi prej Austrise me anijen e Austiakeve, pra pasi mori mbeshtetjen e asaj perandorie qe ishte tradicionalisht anti-islame. Vet shpallja e panvaresise dhe krijimi i shtetit ishte nje akt qe i perket kultures europiano-kristiane. Islame e quan shtetin harram, dhe e kundershton si koncept, c'ka tregon mendesine fisnore te kesaj kulture, pasi dihet qe shteti eshte forma me e larte e organizimit human (qysh prej grekeve te lashte).

  Citim Postuar m par nga JestersWorld Lexo Postimin
  Ne evropen e pasrilindjes nuk kishte me asgje per te thene kisha. Njerzit i ishin drejtuar dijes dhe zhvillimit tekonologjik e kulturor. Mosprania e kishes solli zhvillimin dhe jo e kunderta. .
  Kisha arriti te emancipohej deri atje sa doli prej pozicionit qendror ne jeten e njerezeve duke ia lene vendin dijes, individit dhe kapitalit. Kisha, perpara kesaj kishte shume pushtet ne qeverisje dhe merita e kishes ishte se ajo ndryshoi me kohen. "Mospranimi" i kishes ? (ec e merre vesh cfare do te thote kjo qe thua) eshte ne fund te fundit nje vecori e nje shoqerie te krishtere. Kristianet dhe jo arabo-islamiket iu drejtuan dijes per te zgjidhur pikepyetjet e jetes, kjo solli rilindjen qe filloi nga njerez te lidhur me kishen pa dyshim, arti dhe dija (shkollat e universitetet) ishin fillimisht fetare, ato laike jane teper te vona.


  Citim Postuar m par nga JestersWorld Lexo Postimin
  Myslymanet nuk paten nje mosprani te hoxhallareve. Tani do thuash ti ... pse nuk u ngriten myslymanet kunder besimit te tyre.
  Pike se pari sepse eshte i decentralizuar. Pike se dyti sepse nuk paten nje mesjete te erret si europa dhe gjithe krimiet ndaj njerzimit te drejtuara prej kishes. Pike se treti sepse popullit te thjeshte ne arabi i shkonin punet fjolle ne krahasim me homogjenin europian. .
  Myslimanet nuk paten kontradikte me fene pasi ngelen ne injorance dhe jo sepse feja e tyre ishte e decentralizuar. Edhe ortodoksia eshte e decentralizuar, por shikoji se ku jane kombet ortodokse sot? Mesjete te erret si Europa? Psh Europa ka figura te tilla te mesjetes si Shekspiri, Kolumbusi, Mikelanxhelo, DaVinci, Goja, Koperniku etj etj .... myslimanet kane??? Sigurisht cdo civilizim ka kaluar pare kohe te mira e te keqija, por te thuash se europa ishte ne terr dhe arabia ishte ne drite tregon jo vetem nje mendje te paditur por edhe te trashe.
  Nje populli (arabet) qe i shkojne fjolle punet i hapet rruga per eksplorime dhe kuriozitete te reja pasi sigurisht ka kohe dhe resurse per tu marre me dije, arabet nuk e bene kete perse??


  Citim Postuar m par nga JestersWorld Lexo Postimin
  3) o po brazili dhe meksika thote ekonomi te medhaja ne bote...
  Ore shoku e di ti nivelin e varferise ne keto vende?
  E di ti cdo te thote shperndarje e pasurise ne popull? Nje shtet mund te kete dhe 10000 Miliarde Te ardhura vjetore por nese kjo pasuri perqendrohet ne 4 veta eshte dhe nje nga shtetet me te varfera ne bote. Ndaj mbaji kuajt usta se ekonomia ka shume te dhena e nuk matet vetem me nje shifer.

  Krahaso boten kulturore thote te nje Braziliani e te nje arabi ... pa hajde ta krahasojme...

  Te marrim nje mslyman nga Damasku e nje Brazilian nga Rio...

  Vetem emrat e qyteteve shoku miku duhet te te kene bere te qarte qe nuk eshte futbolli ai qe tregon ulturen. Futbolli shoku ne brazil eshte rruga e vetme e miliona te varferfe per te pasur nje shanc ne jete Ndersa ne Damask.. merr e shet Datels apo gamile e qilima tjetri... e vijne tipa si une e ti pastaj blejme nje qilim per 100 € e e shesim per 10000 € .
  Emrat e qyteteve tregojne kulture? Damasku nuk eshte as emer arab, por eshte emer qyeteti 1500 vjet perpara arabeve, c'na can veshet me keto traplleqe?

  Une te thashe se Brazili eshte nje shtet me teknologji te tille qe arrin te prodhoje avione, kurse argumenti yt eshte se Damasku shet qylyma - hajde rryp hajde.

  Firma e 3 me e madhe ne bote e prodhimit te avioneve per pasagjere eshte Braziliane (nuk po permend ketu industri te tjera si ajo metalurgjike ). Kush e njeh kete industri e kupton shume mire cfare kapacitetesh ekonomike dhe teknologjike duhet te jesh i afte te sigurosh, per ta mbeshtetur ate. Brazili eshte kombi i vetem ne bote qe thuajse eshte i pavarur nga nafta e nentokes, pasi po e zgjidh problemin me karburante bio - kjo nuk tregon zhvillim teknologjik per ty?

  Futbolli eshte sport/art, samba eshte art, karnavalet jane po ashtu tradite artistike, tregojne shpirtin krijues dhe artisik te nje kombi. Gjithe civilizimet, qe prej atyre me te hershme Greko Romake kane pasur nje jete te pasur me art dhe sport. Eshte pasqyrimi me i paster i jetes shpirterore te nje populli. Vetem arabet nuk kane as sport, as art, as shkence, as teknologji. Kjo tregon natyren e tyre te mefshte, te palevizshme, dembele .... sigurisht sporti dhe arti arab eshte pirja e hashashit dhe dredhja e tespijeve, per kete njihen arabet.

  Citim Postuar m par nga JestersWorld Lexo Postimin
  4) mos harro se me argumentn e kolonive flet dhe per te pakten 2/3 botes arabe njekohesisht qe qe ne kohen e kryqezatave u sunduan shfrytezuan dhe nuk lene te bejne xhap para. Kshu kshu ... .
  Kete me siguri e ke mesuar nga librat e shumte qe lexon.Perandoria turke sundonte boten arabe deri ne shekullin e 19. Turqit ishin myslimane dhe mjaft te fuqishem por ata dhe perandoria e tyre nuk u njohen per asnje shpikje teknologjike, apo avancim ne dije. Kolumbusi zbuloj ameriken, Magelani i ra botes verdalle ne kerkim te dijes dhe te panjohures, etj etj.... Turqit erdhen deri ne Ballkan.

  Kjo eshte hera e fundit qe debatoj me nje diletant si zotrote....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Zarathustra. : 19-11-2007 m 05:55

 3. #263
  fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
  Antarsuar
  23-01-2006
  Vendndodhja
  ata ketu ne qiell ne toke
  Postime
  685
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Zarathustra. Lexo Postimin
  Vendimi per shpalljen e panvaresise nga Turqia u mor nga komiteti i Bukureshtit ku dominonin te krishteret. Por angazhimi i nje te krishteri sigurisht qe do kishte me pak influence ne nje popullate ku shumica ishin myslimane dhe mbi te gjitha Porta e Larte do ishte me pak intolerante. Qemali erdhi prej Austrise me anijen e Austiakeve, pra pasi mori mbeshtetjen e asaj perandorie qe ishte tradicionalisht anti-islame. Vet shpallja e panvaresise dhe krijimi i shtetit ishte nje akt qe i perket kultures europiano-kristiane. Islame e quan shtetin harram, dhe e kundershton si koncept, c'ka tregon mendesine fisnore te kesaj kulture, pasi dihet qe shteti eshte forma me e larte e organizimit human (qysh prej grekeve te lashte).
  Si gjykohet historia?

  Mesimi 1.1. per diletante dhe te veteshpallur te zgjuar.

  Themelorja ne gjykimin e historise ehste rrjedha e ngjarjeve. Sipas budallikut qe ke shkruar me siper i bie qe Austro-hungaria te kete dashur te shpalle pavarsine e Shqiperise dhe per kete arsye i duhej nje Myslyman si Ismail Be Vlora. Per kete arsye ata zhvilluan nje konkurs ne te cilat cdo kandidat duhet te tregonte se kush ka mjekren me te gjate apo zene me kumbues. Ismail Be Vlora fitoi pasi fjeti me mbretereshen e cla i fryu ne vesh burrit per te zgjedhur ate si shpalles te pavarsise ne Shtetin teper Strategjik per Austro- hungarine dhe luften e tyre kunder portes se larte.

  brrrrr deleeeee

  Natyrisht qe Ismail Qemalit i duhej mbeshtetja e nje shteti te fuqishem per shpalljen e pavarsise. I duhej se perndryshe nuk do i njihte njeri punen. Nisma per shpalsjen e pavarsise se Shqiperise nuk erdhi ama nga Mbreteria Austro Hungareze por nga ata Shqiptar qe u mblodhen bashke pa dallim feje per tu shpallur te pavarur. E kjo nuk kishte fare e bene me fene

  Per sa i perket bla bla shtetit dhe jo shtetit ...si ne bibel si ne kuran gjendet e njejta gje... shtetet jane kote se koti sepse mbreti i vertete eshte vetem nje. Ketij budallku nuk ja ka vene veshin as krishteri e as myslymani e shtetet kane eksistuar gjithmone si arabe myslymane si europiano krishtere.  Citim Postuar m par nga Zarathustra. Lexo Postimin
  Kisha arriti te emancipohej deri atje sa doli prej pozicionit qendror ne jeten e njerezeve duke ia lene vendin dijes, individit dhe kapitalit. Kisha, perpara kesaj kishte shume pushtet ne qeverisje dhe merita e kishes ishte se ajo ndryshoi me kohen. "Mospranimi" i kishes ? (ec e merre vesh cfare do te thote kjo qe thua) eshte ne fund te fundit nje vecori e nje shoqerie te krishtere. Kristianet dhe jo arabo-islamiket iu drejtuan dijes per te zgjidhur pikepyetjet e jetes, kjo solli rilindjen qe filloi nga njerez te lidhur me kishen pa dyshim, arti dhe dija (shkollat e universitetet) ishin fillimisht fetare, ato laike jane teper te vona.
  Ja kjo tregon qe i nuk ja ke idene historise europiane e flet qiqra ne hell. E ke lexuar ndonjehere historine e kishes ne evrope? Fillon qe me Justinianin.
  Po ta kesh lexuar kete histori ( qe ti jo qe s'e ke lexuar por nuk ja ke haberin qe ekziston si permbledhje) do te kishe marre vesh pse kisha nuk evoloi por u mposht nga mbreterit dhe u detyrua te terhiqej.

  Papati i dashur mik i kishte lene vetes te drejten per te njohur mbreteri e Perandori. Pra ti shpalleshe mbret apo perandor me miratimin e kishes. Kjo ishte kunder intereave te Mbreterve. Kisha katolike kerkonte te drejten e legjislativit dhe judikativit, pasi sipas saj vetem ligjet e zotit ishin te drejta dhe vetem ata kishin te drejten te gjykonin. Edhe kjo kunder interesave te shtetit. Pasurite e tundshme dhe te patundshme te kishes ishin gjithashtu shume te deshiruara nga mbreterit. etj. Si asoje shume mbreter filluan te mos ja fershellenin me papatit dhe ndertuan kishat e tyre te pavarura me prifterinj e kardinal qe i zgjidhnin vete. E kisha katolike ishte kunder ketyre gjerave e conte shtete si spanja te benin lufte me angline ( lufte qe anglia arriti te fitonte vetem ne saje te blerjes se nje shpikjeje gjermane ( topi i bronxte)

  Edhe papa futi bishtin nder shale sepse nuk pati mundesi e fuqi te kundershtonte nje kundershtar te kishes. Dhe exkomunikoi familjen mbreterorre Angleze. Edhe atyre ju plasi. E keshtu kisha katolike thua ti evuloi. Luftrat qe ksiha katolike zhvilloi per te mbajtur medoemos pushtetin ty te duken pa vlere. Ndarja e popullit evropian nga kisha i dashur mik nuk ndodhi sepse kisha donte te evulonte, por sepse kisha donte teper pushtet te cilet njerzit nuk donin tja jepnin.

  Per nje gje ke te drejte shkollat ishin fetare. Dhe per nje kohe te caktuar ( gjate mesjetes se erret) arti i shkrimit u ruajt vetem nga prifterinjte e manastiret. Pse ndodhi kjo? Sepse kisha nuk lejonte kedo te merrte mesim ne shkrim e kendim sic e benin Romaket per qytetaret romak shume vite me pare. Kisha keto njohuri i mbante per vete sepse i ksihte menyre te lehte nenshtrimi. Kur filluan mbreterit ama mos tja fershellenin me papatit detyruan prifterinj tu jepnin mesim ne shkrim e kendim atyre dhe gjithe familjeve me gjak blu. Gjer sa u krijuan universitet e para ne europe dija mbeti ne duart e prifterinjeve. Universiteti i pare ne europe eshte krijuar me 1088 p.k. ne Bologna. Ndersa ne Fes ( si shkolle islame ) 859 pas krishtit. Kairo 988 pas krishtit.

  Kshu qe Shhhtttttttttttttttt
  Citim Postuar m par nga Zarathustra. Lexo Postimin
  Myslimanet nuk paten kontradikte me fene pasi ngelen ne injorance dhe jo sepse feja e tyre ishte e decentralizuar. Edhe ortodoksia eshte e decentralizuar, por shikoji se ku jane kombet ortodokse sot? Mesjete te erret si Europa? Psh Europa ka figura te tilla te mesjetes si Shekspiri, Kolumbusi, Mikelanxhelo, DaVinci, Goja, Koperniku etj etj .... myslimanet kane??? Sigurisht cdo civilizim ka kaluar pare kohe te mira e te keqija, por te thuash se europa ishte ne terr dhe arabia ishte ne drite tregon jo vetem nje mendje te paditur por edhe te trashe.
  Nje populli (arabet) qe i shkojne fjolle punet i hapet rruga per eksplorime dhe kuriozitete te reja pasi sigurisht ka kohe dhe resurse per tu marre me dije, arabet nuk e bene kete perse??
  Ore ti je interesant. Fakti se ti nuk ja ke habrin kultures arabe nuk dot e thote se keto vende nuk paten zhvillim kulturor. Ti harron se flet per mbreterite me te kamura te planetit kur flet per shtetet arabe or mik.
  Pushtimet qe hoqen keto vende dhe pse nga Turqia prape sollen nje prapambetje n zhvillimin kulturor dhe shkencor pasi cdo gje nisej per ne turqi e nuk mbetej ne venin ku lindte. Ti merr e lexo njehere histori arabe or mik se mbase meson qe edhte ata paten shkrimate, muzikante, eksplorues e shkecetare. Biles shume zbulime te perendimit ishin zbuluar me pare ne vendet islame por nuk kishin marre ate buje si me vone kur u zbuluan nga perendimoret. ( kjo mbase sepse ishin zbuluar teper heret ) Ti pershembull nuk e di qe hartat me te cilat u "zbulua" poli i jugut vinin nga bibloet e lashta arabe. E per me teper nje harte e tyre e tregon antarkdiden me lumin ne mes etj gjera qe i kemi marre vesh ne shek 20. Kshu qe lexo me shume para se te flasesh.  Citim Postuar m par nga Zarathustra. Lexo Postimin
  Emrat e qyteteve tregojne kulture? Damasku nuk eshte as emer arab, por eshte emer qyeteti 1500 vjet perpara arabeve, c'na can veshet me keto traplleqe?

  Une te thashe se Brazili eshte nje shtet me teknologji te tille qe arrin te prodhoje avione, kurse argumenti yt eshte se Damasku shet qylyma - hajde rryp hajde.
  E shikon ti shoku qe ti nuk ja ke haberin as kultures e as dijes e as historise? Une u tregova dhe zemermire e te thashe qe shitet nje qilim per 100 000 € per te te dhene nje arsye te mendosh, por ti paske zakon mos ta vesh trurin ne pune. Arti i lidhjs se qilimave or mk esht enje mjeshteri arabe e cila vleresoht shume ne kete perendimin tone te dashur nga njerzit qe marrin ere nga kultura. Ne qilime tregohen histori luftrash, lindjesh, vdekjesh. Ne qilime dallohen vecori gjuhesore e kulturore te popujve te shumte arabe. Por ti nuk ja ke haberin ketyre gjerave. Ti thua brazili ka teknologji per te bere avione... lol

  Yyyyy cfare kulture. Dmth gjithe shtetet qe nuk bejen avione jane pa kulture...dhe amerika qe ka me shuem teknologji nga te gjitha eshte shteti me me shume kulture ne bote....

  brrrrrrr deleeeeeeeeeeeee  Citim Postuar m par nga Zarathustra. Lexo Postimin

  Firma e 3 me e madhe ne bote e prodhimit te avioneve per pasagjere eshte Braziliane (nuk po permend ketu industri te tjera si ajo metalurgjike ). Kush e njeh kete industri e kupton shume mire cfare kapacitetesh ekonomike dhe teknologjike duhet te jesh i afte te sigurosh, per ta mbeshtetur ate. Brazili eshte kombi i vetem ne bote qe thuajse eshte i pavarur nga nafta e nentokes, pasi po e zgjidh problemin me karburante bio - kjo nuk tregon zhvillim teknologjik per ty?

  Futbolli eshte sport/art, samba eshte art, karnavalet jane po ashtu tradite artistike, tregojne shpirtin krijues dhe artisik te nje kombi. Gjithe civilizimet, qe prej atyre me te hershme Greko Romake kane pasur nje jete te pasur me art dhe sport. Eshte pasqyrimi me i paster i jetes shpirterore te nje populli. Vetem arabet nuk kane as sport, as art, as shkence, as teknologji. Kjo tregon natyren e tyre te mefshte, te palevizshme, dembele .... sigurisht sporti dhe arti arab eshte pirja e hashashit dhe dredhja e tespijeve, per kete njihen arabet.
  Foli i padituri dhe krahassoi zhvillimin teknologjik te nje vendi ku investon gjysma e botes per ruajtjen e pyllit, me kulturen mijravjecare te vendeve arabe.  Citim Postuar m par nga Zarathustra. Lexo Postimin
  Kete me siguri e ke mesuar nga librat e shumte qe lexon.Perandoria turke sundonte boten arabe deri ne shekullin e 19. Turqit ishin myslimane dhe mjaft te fuqishem por ata dhe perandoria e tyre nuk u njohen per asnje shpikje teknologjike, apo avancim ne dije. Kolumbusi zbuloj ameriken, Magelani i ra botes verdalle ne kerkim te dijes dhe te panjohures, etj etj.... Turqit erdhen deri ne Ballkan.
  Si mer ti nuk shpiken turqipt je ne tere? po Topat etj kush i shpiku? Turqit paten nje zhvillim shume te larte shkencor, kulturor dhe ushtarak ne kohen kur pushtuan aq sa pushtuan. Lexo or mik me shume se nuk ja ke haberin historise.

  Citim Postuar m par nga Zarathustra. Lexo Postimin
  Kjo eshte hera e fundit qe debatoj me nje diletant si zotrote....
  Shkon kjo eshte arsyeja pse ke mbetur debil, sepse te gjithe ata qe te thone e ke abim i deklaron si diletante. Ne vend te kesaj duhej te hapje veshet te lexoje dhe te thoje... hmmm pse ka kaq shume njerez qe me kndershtojne? Mos ndoshta e kam gabim? Pa te hap nja dy libra me shuem e pastaj te hap gojen, se mbase me del me mire. E ne kete menyre do dilje nga iluzioni i teqenit superior e do i mbushje neuronet me dije e jo me vetedashuri.


  Respekte i ndritur e te jesh i sigurt se eshte hera e fundit qe perpiqem te zbras te miat per te mbushur te tuat.
  Ndryshuar pr her t fundit nga JestersWorld : 19-11-2007 m 11:13
  Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

 4. #264
  i/e regjistruar Maska e skipetar
  Antarsuar
  07-12-2006
  Postime
  744
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  shkrimin e meposhtem e pata shkru me ni teme ku.. n'mes tjerash.. shrohej pytja se pse disa emnohen si grek/shkije/e tjere.. ajo teme si koka fshi..

  megjithate shkrimi i pershtatet ksaj teme se shpreh se..
  Feja e Shqiptarit sht.. edhe.. Shqiptaria..

  __________________________

  Nse nuk jeni besimtar, ather si Shqiptar kuptohet se e ruani e nuk e shkatrroni llojin e juaj, por mundoheni me e zhvillu.

  Nse jeni besimtar, ather duheni me e pranu se Zoti i ka kriju Shqiptart. Kshtu q, si besimtar, t fardo feje, e keni t ndaluar me i shkatrru Shqiptart -- krijesn e cilitdo Zot q e besoni. Kjo mundet me u prgjithsu edhe pr t gjith njerzit -- e keni t ndaluar me i shkatrru njerzit/krijesat e cilitdo Zot q e besoni.

  Megjithat, mos rreni me shkru se sht njjt si me qen i Krishter e si Mysliman . Aq t ndryshme jan pikpamjet e t Krishterve e Myslimanve sa q edhe sot mund t msoni n lajme se sa jan vrar me njri tjetrin pr shkak t pikpamjeve t ndryshme.

  Po kthehem te Shqiptart. Shqiptart jan n tokat e tyre -- nuk ua kan marr ato toka askujt. Kshtu q, pr shembull, kur Shqiptart dbohen nga tokat e tyre prej shkaut e grekut, ather Shqiptari Ortodoks e ka detyr t trefisht ndaj Zotit t tij me u mbrojt:

  - me e mbrojt qenjen e vet Shqiptare si e ka kriju Zoti,
  - me e mbrojt qenjen e vet njerzore si e ka kriju Zoti,
  - me e mbrojt besimin e vet Ortodoks duke i prmirsu shkijet e grekt -- pra, duke mos i leju shkijet e grekt me e shkel msimin e fes Ortodokse ; duke mos i leju shkijet e grekt me i shkatrru krijesat e Zotit.

  N prgjithsi, kto detyra para Zotit i kan edhe Myslimant e Katolikt -- vese n vend t grekve/shkive jan turq/arab e italian/e t tjer, respektivisht.

  Fatkeqsisht, ndodh se:

  - Ndonj Shqiptar Mysliman bashkohet me turkun/arabin n luft kundr Shqiptarve. Pra, me kt heqin dor nga qenja e tyre Shqiptare. Nse jeni t till, ather keni zgjedh me u b turq/arab me vullnet t juajin e nuk keni pse t ankoheni se dikush ju quan turq/arab.

  - Ndonj Shqiptar Katolik bashkohet me italianin/e tjert n luft kundr Shqiptarve. Pra, me kt heqin dor nga qenja e tyre Shqiptare. Nse jeni t till, ather keni zgjedh me u b italian/ e tjer me vullnet t juajin e nuk keni pse t ankoheni se dikush ju quan italian/e tjer.

  - Ndonj Shqiptar Ortodoks bashkohet me shkaun/grekun n luft kundr Shqiptarve. Pr shembull, i arsyeton sulmet e shkijeve kundr Shqiptarve n Brodec, i arsyeton masakrimet e grekve ndaj Shqiptarve n amri dhe e cnon fen Ortodokse ndr Shqiptar duke e prkrah grekun q don me ja hjeq Autoqefalin Kishs Ortodokse Shqiptare. Pra, me kt heqin dor nga qenja e tyre Shqiptare. Nse jeni t till, ather keni zgjedh me u b grek/shkije me vullnet t juajin e nuk keni pse t ankoheni se dikush ju quan grek/shkije.

  Pr fund, po i prsris, me fardo fe, detyrat e Shqiptarit ndaj Zotit:

  - me e mbrojt qenjen e vet Shqiptare si e ka kriju Zoti,
  - me e mbrojt qenjen e vet njerzore si e ka kriju Zoti,
  - me e mbrojt besimin e vet [fardo] duke i prmirsu armiqt -- pra, duke mos i leju armiqt me e shkel msimin e fes ; duke mos i leju armiqt me i shkatrru krijesat e Zotit.

  Kto jan pikpamje t miat. Nuk vras njeri -- edhe literalisht -- pr pikpamje t tyre. Mirpo. pikpamjet e mia i mbroj.
  "Q ti qitsh kta . . . duhet tu pre jo vetm duart e kokn, po edhe kmbt e trupin." Fan Noli

 5. #265
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-10-2007
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Islami ka patur aq ndikim ne jeten e sjelljet e shqiptareve, aqsa paganizmi ka patur ne rradhet e malesoreve shqiptare ne veri te Shqiperise qe per shekuj te tere kane shuar mijera jete njerezish te pafajshem per nje Kanun e per nje moral te ngritur mbi parimin: "sy per sy e dhemb per dhemb". Islami ka patur aq ndikim sa ka patur edhe 50 vjetet e komunizmit qe une do ti quaja vitet e TALIBANIZMIT shqiptar, pasi ashtu si talebanet me statujat e lashta te budisteve, edhe komunistet shkaterruan ne 50 vjet ato kisha, manastire, vepra te lashta arti kishtar, qe i shpetuan 500 vjeteve te pushtimit osman.

  Ne syte e mi, nje besimtar mysliman qendron me lart se sa nje ateist apo sekularist si ti. Pasi te pakten besimtari mysliman e ndjen urine shpirterore dhe mundohet ta shuaje ate duke kerkuar Perndin.  Konstandini i Madh themeloi "kishterimin perendimor" dhe "ortodoksine katolike"? Bir selmani i nenes...  Arsyeja eshte teper e dukshme per dike qe di te lexoje midis fjalesh, duhet te jete e dukshme edhe per ty kur bie ne kontakt me njerez me besim. Ti nuk ke besim, ti nuk ke fe, ti nuk ke tradite, detyrimisht nuk ke se cfare diskuton me nje te krishtere, mysliman apo nje budist. E vetmia gje qe ti mund te besh si i pafe apo si ateist eshte te pergojosh ne injorancen tende fetare keto fe monoteiste me rradhe.

  Ti dhe shume si ty jeni duke diskutuar per ate fene qe nuk e njihni, nuk e vleresoni e nuk e kini.  Edhe budallai uleret me fort se gjithe te tjeret dhe nuk ben njeri me te zgjuar se vetja, por kjo nuk do te thote se ai eshte duke mbrojtur te verteten dhe te gjithe duhet ti vene veshin. Sa here e ke lexuar Biblen e Kuranin dhe per sa vjet e ke praktikuar krishterimin dhe islamin per te dale ne perfundimet e mesiperme se jane fe te rreme?

  Kur i ve vulen dickaje pa e njohur e ka emrin paragjykim.  Edhe nje qen e nje mace qesh, qan, dashuron, gezohet e hidherohet.  Thelbi i asaj qe thashe eshte fare i qarte: ti dhe cdo shqiptar sot jeni te LIRE te zgjidhni te ushqeheni me mishin e pules apo me mishin e sorres, apo te ushqeheni me bar, si ne kohen e xhaxhit Enver. Nese ti je sot i krishtere, askush nuk te beri me zorr, zgjodhe me vullnetin tend te lire te jesh i tille. Nese ti je sot mysliman, askush nuk te beri me zorr, zgjodhe te jesh i tille. Nese ti sot nuk beson ne asnje fe apo beson sipas mendjes tende, ti perseri nuk je duke bere gje tjeter vecse duke deshmuar lirine tende.

  Vecse mos e bej gabimin qe te pergjithesosh besimin tend ne besimin e gjithe shqiptareve apo ate qe e quajne "fe e shqiptareve". Ti dhe une mund te deshmojme vetem besimin tone personal dhe fene e shqiptareve e deshmon cdo shqiptar ne menyren dhe lirine e tij.

  Kjo "terapi e shokut" qe buron nga mendimi "te gjithe shqiptaret jane si une" apo "te gjithe shqiptaret duhet te jene si une" eshte nje crregullim mendor post-komunist i shqiptareve. Cdo shqiptar eshte sot ai qe ZGJEDH te jete.  Kur dikush te pyet ne rruge, nuk te pyet se cfare besimi kishin apo kane prinderit, te pyet: "Cfare besimi ke ti?" Dhe kur te pergjigjesh, shpresoj qe te mos i pergjigjesh: "Feja e shqiptarit eshte shqiptaria..." pasi kane per te te marre per budalla. Kjo lloj pergjigje eshte nje lloj maskimi foshnjor i se vertetes: Jam i pa fe! Justifikimet, arsyet, shkaqet apo pasojat jane dytesore dhe te parendesishme.

  Albo

  P.S Asnje prifti ne bote nuk i privohet e drejta per tu martuar. Ai prifti katolik apo ai murgu e murgesha ZGJEDHIN qe te mos martohen dhe te bejne nje jete qe i pelqen Perendise. Dhe prifterinjte orthodhokse kane te drejte te martohen para hirotonisjes prift, ata qe nuk martohen jane prifterinjte katolike. Ja mesove dhe dicka qe nuk e dije.


  Me bie ne sy ketu qe me te vertet njerezit sic para dymije viteve jane aq injorante dhe fodulle saqe mund te argumentohet qe ortodoksizmi lindor krishtrer qe reprezantohet nga stambolli i sotem dhe islamizmi jane fryt i ketij fudolleku.
  Katolizismi ose ndryshe univerzalizmi eshte teper i komplikuar per nje ortodoks te krishter dhe nje musliman.
  Qe ne shekujt e pare te eres sone u bene luftra te rrepta nga rryma te ndryshme te krishtereve duke filluar nga judo-kristianet e deri tek i ashtuquajturi arianizmi qe u zhduk me vendimin e kostandinit per te ashtuquajturin "apostolicum"gje qe e gjithe kisha lindore(Greqia&co) nuk e pranon.
  Ne njeren ane ishin simpatizuesit e Origines qe perfaqesonte shpjegimin e kristianizmit me filozofine greke te vjeter konkretisht platonizmin,dhe ne anen
  tjeter ishin analfabetet e vrazhde qe luftonin dhe besonin ne pralla ngaqe ata nuk dinin shkrim dhe kendim dhe si te tille nuk kishin si te kuptonin gjithe ate kulture univerzale qe faktikisht nuk po linde e re por thjeshte po reformohej pasi qe dihet se e gjithe legjenda mbi jezusin mbeshtet ne perendite pellasgo-ilire ku p.sh zote te ndryshem lindin nga gra te virgjera sic eshte Adonis.
  Nje gje te vret syrin ne kete forum se mund te fusesh ne nje thes muslimanet dhe te krishteret pasi keta thjeshte i karakterizon varferia shpirterore dhe se njelloj si ne mesjete nuk kane argumente tjera te argumentojne qendrueshmerine e tezave te tyre vecse ato pak fjale qe i marrin nga tutoret e tyre p.sh janullatosi dhe muslimanet nga lloj-lloj mjekrroshesh qofshin ato nga arabia apo turqia.
  Sa injorante kemi ne Shqipatret nder ne kur sheh se si kultura dhe historia jone perbaltohen nga profete te veteshpallur kur degjon argumnte te tilla ssi ne rastin e kostandinit te madhapo dhe gegerise.
  Sikur vetem pak formim te pergjithshem te kete njeriu dhe e vret mendjen rrjedhimisht qe duhet te vije ne konkluzionin qe si shqiptar jemi superior ndaj kujdo qofte ai i krishter , islamist apo bolshevist pasi ne gjegjesisht paraardhesit tane jemi burimi i cdo frymezimi,qofte ai kulturor apo fetar.
  Pra vete monoteizmi i moisiut eshte deklasuar si nje mashtrim pasiqe eshte vertetuar nga egyptologe qe ishte faraoni Echnaton qe ne vitin 1250 para erse sone qe zbuloi monoteizmin duke futur ne ligj vetem driten e diellit perendi qe duhej lavderuar qe u quajt zoti Aton dhe se moisiu ishte nje prift qe jetoj ne kete kohe.
  Ai thjeshte pas vdekjes se echnatonit vendosi te rujae kete lloj rreligjioni dhe ta kultivoje ne nje grup te vogel njerezish deri sa u arrit te bej testamenti vjetre dhe pastaj hebrejte e shpallen ate si zbulues i ketij rreligioni  fotoja doli me e zvogeluar por po te shohesh foton e plote duket dielli dhe ketu poshte sic shihet Faraoni echnaton duke i bere dhurata zotit diell Aton.
  Echnaton beri revolucionin e pare monotesit ne historine e njerezimit,gje qe vetem se mund te mbeshtese tezat se iliria ishte sdhe eshte burim i pashterrshem i ideve,kulturave,dhe rreligjioneve psiqe egjiiptianet ishin lekurzez dhe se benin dot nje shpikje te tille nga vetja por e kane kopjuar nga illiria e vjeter
  Ndryshuar pr her t fundit nga tartar : 24-12-2007 m 21:22

 6. #266
  DR-GR Maska e oliver55
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Europa
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Feja e shqiptarit sht....

  Ndaj pyetjes: “Cila sht feja e Shqiptarit?” si
  prgjigjesh?

  Njri prgjigjet ‘at fe’, tjetri prgjigjet ‘kt fe’, dikush
  tjetr thot q shqiptari s’ka fe. Nj person tjetr
  thot “feja e shqiptarit sht paraja”. Dgjova nj
  version t ri koht e fundit: “Feja e shqiptarit sht . . .
  . Amerika”!

  Prgjigja m e famshme

  Pa dyshim prgjigja m e famshme sht ajo q nxori
  nga pena e tij Vaso Pasha n shekullin 19-t: “Feja e
  shqiptarit sht shqiptaria”.

  Fjala e Vaso Pashs sht mjaft domthnse. Por
  se ku qendron domthnia e tij, ktu lind pak
  diskutim. Po t besojm propagandn q u prhap
  gati 50 vjet me pare nga Partia e Punes “Feja e
  shqiptarit sht shqiptaria” do t thot se popullit
  shqiptar nuk i duhet feja fare. Kta e kthyen thnien
  e Vaso Pashs n nj parull kundr besimit n
  Perndi. Por a thua q ky ishte synimi i Vasos? Q
  t zhvishte shqiptart nga do besim fetar? Sigurisht
  q jo! Vaso Pasha u bri thirrje bashkathdhetarve
  pr unitet dhe pr patriotizm n nj koh q kjo ishte
  e domosdoshme pr mbijetesn kombtare n prag t
  shprbrjes s perandoris turke.

  Por patriotizmi nuk e prjashton fen. Pjesa
  drrmuese e patriotve t mdhenj q kan dal kan
  qn burra q kan besuar te Perndia. Dhe
  dashuria pr Perndin nuk e prjashton dashurin
  pr vendin tnd. Prkundrazi, ai q e do Zotin, si
  mund t mos e doj vendin dhe popullin e tij? Vese
  besimi i tij t jet drejtuar nj perndi i urrejtjs dhe jo
  ai i dashuris.

  A sht feja e shqiptarit ende shqiptaria? A jan
  vlerat patriotike t dukshme n popullin shqiptar sot?
  Te disa po. Te disa t tjer jo. Dhe se si tingllon kjo
  thnie e “shqiptaris” kur del nga goja e njerzve q
  duan vetm t vjedhin vendin e tyre dhe jo ta
  pasurojn at.

  Feja e shqiptarit sht . . .

  ’sht kjo tendenc q kemi t jemi aq prgjithsues
  kur flasim pr nj popullsi disa milionshe! Kush
  sht ai q sht aq kompetent sa mund t shpall q
  “gjith shqiptart jan kshtu”, apo “gjith shqiptart
  jan ashtu”? Larg nesh paragjykime t tilla t
  gabuara!

  M t vrtet, feja e shqiptarit eshte ajo ka zgjedh
  vet do shqiptar. Feja e shqiptarit jan ato vlera mbi
  t cilat do shqiptar ndrton jetn e tij. Dikush
  ndrton mbi nj themel t mir, e dikush mbi nj
  themel t dobt. Por secili t ket kujdes pr veten e
  vet se mbi cilen baz ai ndrton.

  Personalisht, un kam prqafuar ato vlera q gjej n
  faqet e librit t par q u shkrua ndonjher n shqip
  – Bibln e shenjt. Ky libr m tregon se ne jemi t
  krijuar dhe jo t gjendur ktu rastsisht. Ky libr m
  tregon q secili prej nesh sht nj krijes e vcant,
  e ndrgjegjshme dhe me nj prgjegjsi pr familjen
  dhe jetn e tij. Dhe ky libr m mson q t dua t
  mirn e vendit tim dhe t popullit tim. Pa dyshim q
  ky libr m mson t dua Perndin q m krijoi
  prmbi do gj tjetr. Gjithashtu, sht ky libr q m
  mson q un jam i gabueshm, q kam nevoj pr
  korrigjimin e t tjerve, dhe q kam nevoj pr
  Perndin do dit t jets sime.

  Kto jan ato vlera q un kam prqafuar. Dhe a
  thua q ai njeriu q i shrben kto vlera, do t’i sjell t
  mira apo t kqija vendit t tij? Mendohu pr kt.
  Dhe pyet veten: Cila sht feja ime? A jam un n
  rrugn e duhur? A po i bj mir vendit tim? Uroj q
  prgjigja t jet ajo e duhura. Sidoqof, feja e
  shqiptarit sht ajo ka zgjedh vet.
  PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

 7. #267
  DR-GR Maska e oliver55
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Europa
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Neni 24

  1. Liria e ndrgjegjes dhe e fes esht e garantuar.

  2. Secili sht i lir t zgjedh ose t ndryshoj fen ose bindjet, si dhe ti shfaq ato individualisht ose kolektivisht, n publik ose n jetn private, nprmjet kultit, arsimimit, praktikave ose kryerjes s riteve.

  3. Askush nuk mund t detyrohet ose t ndalohet t marr pjes n nj bashksi fetare ose n praktikat e saj, si dhe t bj publike bindjet ose besimin e tij.
  PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

 8. #268
  DR-GR Maska e oliver55
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Europa
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga DoLpHiN Lexo Postimin
  Rastesisht vendosa ti hedh nje sy kryetemes "Tolerance Fetare" dhe te them te drejten mbeta i shokuar nga disa postime. Ne shumicen e nen-temave ka gjithcka te perfshire pervec tolerances fetare. Shikon lloj lloj besimtaresh te feve te ndryshme duke u share me njeri tjetrin pavaresisht se jane te tere shqiptar dhe te se njejtes rrace.
  Babai mysliman im nuk ja di adresen xhamise, kurse nena ortodokse nuk ja di adresen kishes. Nuk them se eshte keq te jesh besimtar i devotshem. Thjesht shumica e shqiptareve jane ne te njejten situate. Ndoshta eshte gjeja me e mire qe mund ti ndodhte dikujt , pasi nuk i vlereson njerzit nga besimi fetar por nga vlerat njerezore. Megjithate kjo situate po nderron dita dites duke zevendesuar tolerancen fetare me urrejtje fetare.
  Thirrini mendjes cuna e goca e mos u shani me njeri-tjetrin kot me kot se ska lezet.

  1000001% dakord me te famshmen :
  Mos shikoni kisha e xhamia , feja e shqiprarit eshte shqiptaria.
  Neni 24

  1. Liria e ndrgjegjes dhe e fes esht e garantuar.

  2. Secili sht i lir t zgjedh ose t ndryshoj fen ose bindjet, si dhe ti shfaq ato individualisht ose kolektivisht, n publik ose n jetn private, nprmjet kultit, arsimimit, praktikave ose kryerjes s riteve.

  3. Askush nuk mund t detyrohet ose t ndalohet t marr pjes n nj bashksi fetare ose n praktikat e saj, si dhe t bj publike bindjet ose besimin e tij.
  PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

 9. #269
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-05-2007
  Vendndodhja
  Gjermani
  Mosha
  36
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Se Bashku Pa Fen

  Ne radhe te pare ju pershendes te gjithve. Se dyti, me vjen shume keq qe neve te regjionit Shqipetar mbas kaq shume vite paqe midis feve, sot merremi me ket teme.
  Feja eshte nje fanatizem, qe nuk i lejon njerezimit integracionin, ne nje kohe qe neve Shqipetaret e kemi shume te domosdoshme.
  Interesat e tona te perbashkta nuk kane qene as njehere fetare, edhe shpresoj qe as njehere nuk do jene. Feja deri ne ditet e sotme ka prur vetem lufta e ndarje,edhe fatkeqsi te madhe, gjithashtu ndikon ne interesat politikane. Njeriu i paster eshte ai qe nuk ve interesat fetare e religionale para njerezve te tjer, ai qe beson, duhet ti besoj njehere vetevetes
  Edhe dua te kapitulloj me ket komentarin e fundit: Une jam vete nje shqipetare e Shqiperis se mesme, jame 15 vjet jasht shtetit tim dhe kame jetuar deri tani ne tre shtete te ndryshme europjane. Kam gjithsej tre vjet qe njoh edhe shoqerohem me Kosovar, edhe ndjek gjithnje lajmet nga gjendja e saj. Por ju lutem atyre kosovarve qe duan te jene nje pjese e Shqiperise, mos u mundoni te sillni si gje aktuele Shqipetare edhe Fen, se ajo nuk i perket Shqiptarit, se FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA!!!
  ai qe riskon, mund te humbi dicka, ai qe nuk riskon ka humbur gjithcka.

 10. #270
  Pasioni pr shkencn Maska e Erlebnisse
  Antarsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,471
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Sa kot ia ke futur me kete "feja e shqipetarit eshte shqipetaria" mer ti cuno: kjo shprehje ka pas fuqi atehere sepse i behej thirrje me ane te propagandes letrare qe njerezit te shkonin ne lufte per te mbrojtuar atdheun, shqiperine nga qellimet shoviniste te te huajve jo qe feja eshte shqipetaria ne kuptimin e mirefillte te fjales.
  Kjo thirrje ska fare me te beje ne kohen e sotme me ne: ne nuk jemi as ne rrezik pushtimi e lufta sa ka qe ka mbaruar, cfare ia fusni kot. S'jemi s'jemi fetar thoni e po ke feja grriceni. Mjaft mer aman se Shqiperia nuk do heci perpara me ane te fese, por me force e me vullnet, me dije e me zhvillim. Kush beson le te besoje per qef te vet, mjafton mos te kaloje ne rrugen e tjetrit e t'i nderpresi rrugen qe ka qef.
  La vita bella...

 11. #271
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-01-2008
  Vendndodhja
  Orion Spur
  Postime
  43
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Perderisa fete te qendrojne larg qeshtjeve kombetare dhe te mos fusin hundet ku s'duhet, ateher ska pse na pengon.
  Nese fete tona bejne thirrje per vellazerim popujsh dhe bashkim kulturash ateher mendoj qe eshte e rrezikshme shume me shume se komunizmi.
  Fete nuk jane te demshme perderisa nuk nderhyjne me shume sesa lidhjen me zotin dhe besimin e individit.

  Shqiptare besoni cfare te doni, por Duajeni atdheun.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Denzel : 07-02-2008 m 18:36

 12. #272
  i/e regjistruar Maska e valius
  Antarsuar
  21-05-2007
  Postime
  277
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Feja e shqiptarit eshte menyra se si ai e percepton kuptimin mbi ekzistimin e zotit.

  Ndjenja per kombin eshte menyra se si........... PATJETER duhet te quhesh shqiptar.E jo kur tshkojsh ne Itali te thuash jam nga Milano e jam nga Torino e sedi cka dhe te te vjen turp se je nga Tirana,Prishtina,Shkupi.........

 13. #273
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-02-2008
  Vendndodhja
  Tek Iliret !
  Postime
  62
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Feja e shqiptarit eshte qe te jesh krenar nga para ardhesit tane qe ishin ILIRIT edhe qe kishin ritualet e tyre per qka i perket fushes te mendjes ( po mendoje te xhvillimit te mendjes ) duke bere rituale me lloj lloj fusha te ambientit ku jetonin , per shembull duke festuar UAJIN , MALET , LULET ... edhe lloj lloj gjera tjerash , pra kjo i perket te jesh angnonistik !

  Per ato fetar qe kan harruar qe nra se i thojne vetit shqiptar nuk mundesh me kete MYSLIMAN apo KATOLIK apo nga nje fe tjeter qe eshte mbar kombetare ! Mos harroni qe para ardhesit tane ILIRIT kan eksistuar ( jetuar ) para cdo feje apo inteligjent shpirterore apo mendore ! MOS E HARRONI KURRE KETE !

  KRENAR QE JAM PURO ILIRO SHQIPTAR !

  FEJA E CDO ILIRO SHQIPTARIT EDHE ILIRO SHQIPTARIA !

 14. #274
  Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
  Antarsuar
  23-09-2002
  Vendndodhja
  Where ladies pray the God
  Postime
  1,034
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Nuk dua te gjykoj asnje nga perkatesia fetare qe ka por di te them qe me vjen mire qe midis Shqiptareve ekziston nje tolerance fetare gje qe eshte ne te miren tone.

  Pashko Vasa e ka thene kete shprehje ne rrethana historike shume te rendesishme kur aty luhej fati i trojeve dhe i kombit tone.

  Prandaj duhet te ndjekim nje shembull te tille edhe ne sot kur me shume se kurre kemi nje Europe qe po na pret, kemi nje Kosove te lire, kemi nje Cameri qe kerkon drejtesi.

  Ka ardhur koha qe me vertetet duhet te tregojme se sa krenar ndihemi qe jemi shqiptar pavaresisht se jemi katolik,orthodoks apo mysliman mbi te gjitha jemi SHQIPTARE!

  Pershendetje

  Blossoms of heaven, Ashes of hell...

 15. #275
  i/e regjistruar Maska e hasanhyseni
  Antarsuar
  22-12-2008
  Postime
  139
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria

  Kjo sht nj shprehje q shum njerz e prdorin tek ne dhe fatkeqsisht prindrit ua msojn kt edhe fmijve t tyre.

  Ja se far thot Kurani lidhje me kt:

  2:170. E kur u thuhet atyre: Pranoni at q All-llahu e shpalli! Ata thon: Jo, ne ndjekim at rrug n t ciln i gjetm prindrit tan! Edhe sikur prindrit e tyre t mos ken kuptuar dhe t mos jen udhzuar n rrugn e drejt?

  Pastaj kta fmij e ndjekin rrugn e njejt t prindrve t tyre duke menduar se kshilla e prindit sht e dobishme dhe jetojn n kt mnyr tr jetn e tyre dhe vetm kur t ju vie engjulli i vdekjes e kuptojn q kan qen n rrug t gabuar.

  Por ka edhe raste kur kta fmij e shohin se prindrit e paskan pasur gabim por tanim ve jan zhytur aq shum n mkate dhe zemra e tyre iu sht mbyllur sa q nuk e kuptojn dhe pranojn thirrjen pr n rrug t Allahut xh.sh. si na lajmron edhe Kurani:

  2:171. Shembulli i (i thirrsit t) atyre q nuk besuan sht sikurse i atij (bariut) q u lshon britm atyre (bagtive) q nuk dgjojn tjetr vetm se britm e z (e nuk kuptojn). Ata jan t shurdhr, memec e t verbr, ata nuk kuptojn.

  Prandaj para se ta refuzojm do kshill q na vjen nga nj shok apo mik i yni duhet t kemi pak durim e ta studiojm at e pastaj t vendosim a ta pranojm at dhe jo ti pranojm vetm kshillat e prindrve tan e pastaj t bhet von pr shptimin ton si na paralajmron Allahu xh.sh. n Kuran:

  4:18. Nuk sht pendim (i pranueshm) i atyre q vazhdimisht bjn pun t kqia dhe vetm ather kur t'i vjen vdekja ndonjrit prej tyre, t thot: "Un tash u pendova!" e as i atyre q vdesin duke qen jobesimtar. Ndaj tyre kemi prgatitur dnim t ashpr.

  Dikush mendon se traditat tona shqiptare jan t prsosura dhe e kemi Kanunin e Lek Dukagjinit q gjithashtu sht libr i prsosur e nuk e din q Lek Dukagjini ka kopjuar shum ligje nga Bibla apo ndoshta edhe nga Kurani dhe i ka prfshir n at libr.

  Pra m n fund kuptohet se burimi i ligjeve apo udhzimi i njeriut vjen vetm nga Allahu xh.sh.!

  N fund po i prmendi vetm disa kshilla apo udhzime t dobishme nga feja Islame q nse njerzit do tiu prmbaheshin nuk do t kishin probleme n jet:

  Nse njeriu nuk prdor alkoholin dhe gjra t tjera t dmshme si sht droga e largon veten nga shum telashe e rreziqe pr shndetin e tij dhe pr rrethin ku jeton,

  Nse femra mbulon pjest e saj t turpshme t trupit si duhet asnj mashkull nuk do ta shikonte me epsh e lre m ta ngacmonte.

  Nse njeriu do ta kalonte kohn e tij t lir n xhami apo shoqata t ndryshme Islame do t kursente shum para dhe do t largohej nga shum t kqia,

  Nse nj i ri do ta zbatonte Islamin n jetn e tij do t fitonte shum respekt dhe do t mirrte shum lvdata nga familja e tij dhe nga e tr shoqria, etj.

  Autor: Sefedin Muqaj Referenca: Kurani Prkthim i Sherif Ahmetit
  Vetm Zoti mund t m gjykoj!

 16. #276
  Proud 2 b Albanian Maska e Linda-uk
  Antarsuar
  10-08-2009
  Vendndodhja
  Angli
  Postime
  298
  Faleminderit
  4
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  per mua feja eshte si edhe nje parti politike tjeter, asgje me shume asgje me pak
  U cant judge a book by its cover but you can tell its price

 17. #277
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-01-2008
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Feja e shqiptari esht shqiparia.
  Ne jemi shqiptar dhe nuk duhet paragjykojm njeritjetrin per fen.

 18. #278
  Ragnald
  Antarsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,471
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 13 postime
  Feja i perket njeriut , e jo kombit.

  Pashko Vasa se tha me ate kuptim , por ec mor , se s'eshte figura e vetme i cili keqkuptohet.

 19. #279
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,383
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  "Feja e shqiptarit sht shqiptaria "

  Edhe une pajtohem qe kjo thenje te perdoret atehere kur kombi eshte ne rrezike nga armiqet e brendeshu,dhe kete thenje duhet ta perdorum ne menyre qe ti bashkojme shqiptaret e te gjitha besimeve.
  Por noramle qe kjo nuk eshte "fe" ata qe besojne ne kete "fe" ata jan te krisure...


  Shqiperi Etnike....

 20. #280
  Pasioni pr shkencn Maska e KILI MERTURI
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evrop
  Postime
  1,848
  Faleminderit
  8
  14 falenderime n 10 postime
  Secili njeri ka fen/religjionin e vet.
  Kshtu e spjegon psikologjia/filozofia.
  Me fe/religjion kuptohet kultura -prejardhja-gjuha-historia-interesat e individit...

  Nj grup njerzish q kan t nj fe/religjion te ngjajshm ather jan kolektiv me t njjten fe.
  Shqiptart , t gjith ata q kan fe/religjion shqiptar , i takojn fes SHQIPTARI.

  Pra: FEJA E SHQIPTARIT SHT SHQIPTARIA, kurse t tjert kan fe t tjera:

  Feja klasike nuk ka qen asnjher e jona, dhe nuk do te jet. Kjo pr shum arsye , q nuk po i numroi , por qe ka te till q nuk i din , do ti numroi ne nj postim te ardhshm!


  Kili
  SHQIPRIA ETNIKE SHT GJAKU IM Q NUK FALET!
  BAC, U KRYMB!
  N dreq t mallkuar t gjith antishqiptart dhe tradhtart e kombit!

Tema t Ngjashme

 1. Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria
  Nga prizrenasi_30 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 01-05-2010, 04:38
 2. Feja e shqiptarit, SHQIPTARIA - Miti Rilindas.
  Nga Ligesia n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 27-01-2006, 00:28
 3. C'ka eshte Shqiptaria?
  Nga Eni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 23-07-2004, 12:28
 4. Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria.......
  Nga Otello n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 28-04-2003, 14:50
 5. Feja E Shqiptarit Asht Shqiptaria
  Nga julian72 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-02-2003, 12:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •