Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-09-2004
  Vendndodhja
  Suedi
  Postime
  26
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Misticizmi bektashi i vjershs s Naimit "Fjalt e qiririt"

  (Postuar dje edhe n nj forum tjetr, si ky)


  Fjalt e qiririt sht nj vjersh e cituar dhe e prdorur n shum kontekste, nga t cilat shumica me karakter t pretenduar nacionalist. Ajo sht lavdruar bile edhe nga komunistt dikur, sikurse nj vjersh patriotike, dhe ka koh q dgjojm p.sh. Ilir Shaqirin t kndoj kng t ndrtuara mbi vargjet e ksaj vjershe. Megjithate, cilsimi i ksaj vjershe si poezi patriotike nuk sht tjetr ve nj keqkuptim i madh, prkundr faktit q nacionalizmi shqiptar sht nj pjes prbrse e bektashizmit bashkkohor, sepse ky sekt mysliman prbhet n koh t sotme kryesisht nga shqiptart. Fjalt e qiririt sht n fakt nj vjersh misticiste, q e prek thelbin e sufizmit bektashi.

  Nj analiz e shpejt. Le t fillojm me titullin.

  Fjalet e Qiririt

  Qiriri sht nj simbol i rndsishm n dervishizmin shia, dhe sht prdorur boll nga t gjith vjershtort misticist, ashtu si prdoret shpesh n kngt fetare t alevitve t Turqis. N kto kng haset pikrisht metafora mum (qiri) dhe ”mum nur” (drit qiriri), si simbol i nj stili t virtytshm t jetess, ku besimtari jeton duke vepruar e duke u shpenzuar si qiriri, q t u ndihmoj atyre t cilve u duhet ndihm, e t i prndrit ata q jetojn n errsirn e padituris. Qiriri si simbol prdoret edhe n ritet e bektashinjve ashtu si prdoret n disa nga ritet e syniislamit hanefi.

  N strofn e par, Naimi e prmbledh jetn e vet t deriathershme, dhe konstaton se ka jetuar ashtu si duhet t jetoj nj besimtar.

  N mes tuaj kam qndruar

  Pra duke qndruar afr t tjerve, atyre t cilve u drejtohet, q pr dallim nga besimtari, jan nevojtar pr dhurtin e prndritjes s shpirtit me besim, dituri dhe urtsi.

  E jam duke prvluar,

  Duke u prvluar, pra duke punuar dhe duke e ndar diturin dhe veprn e vete me t tjert

  Q t'u ap pakz drit,

  Me qllim q edhe ata t fitojn nj thrrim t asaj urtsie q sht ideal i besimtarit

  Natn t'ua bnj dit.

  Q pra m t mos jetojn n errsirn e injorancs, q n islam n prgjithsi dhe n bektashizm n veanti konsiderohet si mkator.

  N strofn e dyt Naimi e prsrit zotimin e vet bektashi, t prkushtimit, t vazhdimit t gjallimit dhe veprimit n kt frym.

  Do t tretem, t kullohem,
  T digjem, t prvlohem,
  Q t'u ndrinj mir' e t shihni,
  Njri-tjatrin t njihni.


  Rreshti i fundit i ksaj strofe, ku aludohet te njohja e njeriut, sht me rndsi t posame n misticizmin bektashi, meqse bektashinjt konsiderojn se i afrohen m shum Perndis duke e njohur njeriun, si pasqyrim i Perndis. Gjithashtu edhe prshkak t parafytyrimit alegorik me themele n Kuran, q njeriu e ka Perndin m afr se damarin e qafs.

  Pr ju do t rri t tretem,
  Asnj ik t mos mbetem,
  T digjem e t qanj me lot,
  Se dshirn s'e duronj dot.


  N strofn e msiprme, ku Naimi vazhdon ta zhvilloj zotimin e vet besimtar, aludohet gjithashtu te virtytshmria e mundimit t vetvetes (vargu 3) dhe mosprfilljes s tundimeve (vargu 4), dy themele t rndsishme t stilit t jetess sipas idealeve bektashie.

  Un zjarrit nuk i druhem
  Dhe kurr s'dua t shuhem,
  Po t digjem me dshir,
  Sa t munt t'u ndrinj m mir.


  Duke mos i u druajtur zjarrit, q sht metafor pr vuajtjen dhe dhembjen npr t ciln kalon nj shpirt n fisnikrim e sipr (n rrugn drejt prsosjes), zjarri, nprmjet virtytshmris besimtare shndrrohet n nj fuqi t madhe q prdoret pr t i kryer veprimet e mira. Kjo sht ajo alegori bektashie q ceket n strofn e siprme.

  Kur m shihni se jam tretur,
  Mos pandehni se kam vdekur;
  jam i gjall' e jam nd jet
  jam n dritt t vrtet,

  N interpretimin bektashi t Kuranit, ekziston edhe reinkarnimi, ringjallja e njeriut, n mnyr t ngjashme si parashikohet n budizm; dhe ky sht motivi i strofs s msiprme. N drejtimet sufiste si bektashizmi, reinkarnimi mundet t bhet n dy mnyra: si reinkarnim trupor, ku njeriu rilind n nj jet tjetr, ose si reinkarnim shpirtror, duke vazhduar t jetoj n shpirtrat e t tjerve t cilve u ka br mir, si ndonj lloj ingjenie. E kjo strof aludon pikrisht te kjo mnyra e dyt, t ciln si duket Naimi e preferon m shum.

  Kjo gj precizohet m tej n strofn e ardhshme:

  Un jam n shpirtin tuaj,
  Mos m kini pr t huaj,
  M'sht falur durimi,
  Andaj po digjem si trimi,

  Se ma k'nda t'u bnj mir,
  T mos mbeti n'errsir.
  Jakni rreth meje rrini,
  Flisni, qeshni, hani, pini,


  Rreshti i fundit i strofs s siprme ka nj domethnie t veant dhe m alegorike se ’mund t duket n shikim t par. Kur Naimi i fton njerzit rreth tij, ”hani, pini” sht nj qerasje. Nj ftes q njerzit rreth tij t han nga mishi i tij metaforik (metafor pr veprn) dhe t pin nga gjaku i tij metaforik (gjaku si metafor pr fjaln), n mnyr jo krejt t ndryshme nga ajo q simbolizohet n ritet e t krishtera ku njerzit alegorikisht qerasen me trupin dhe gjakun e Krishtit. Edhe kjo sht nj pjes e riteve dhe misticizmit bektashi.


  N shpirt kam dashurin,
  Pa digjem pr njerzin,
  Lemni t prvlohem,
  nuk dua m t ftohem,

  Dua ta djek trupn' e kret
  Pr at zotn' e vrtet.
  Me zjarr ta djek mushkrin
  E t tretem pr njerin,

  Dy strofat e msiprme jan qartsime dhe prsritje t thnieve dhe aludimeve t mparshme, por n strofn prsipr, theksohet qart se e tr kjo bhet n emr t Allahut, n emr t zotit t vrtet dhe pr hir t tij; sepse n bektashizm dhe drejtimet tjera dervishe, mnyra m e mirfillt e adhurimit t Allahut nuk jan ritet, po jetesa sipas msimeve t tij. Jeta dhe vepra si nj falje e gjat dhe e vrtet.

  Ky mendim vazhdon m tej edhe n strofn prfundi, ku Naimi sqaron se e bn kt me qllim q t ”vete te perndia”

  Bashk me gzimt t tija
  t vete te perndia.
  Un dua njerzin,
  Mirsin' e urtsin.


  E ka krkon ai nga njerzit si shprblim? N fakt kurrgj prvese ata t afrohen n udhn e Perndis, dhe ta duan njri tjetrin, e t mos mkatojn:

  N bhi shok me mua,
  N m doni si u dua,
  Njri-tjetrin n doni,
  T paudh mos punoni.


  Dhe n strofn prfundi, ai bile predikon, dhe u flet atyre lexuesve/dgjuesve me ”zemr fluturake”, pra atyre dgjuesve q kan imagjinat, e q nuk pengohen n fluturim nga pesha e paragjykimeve, ayre pra t cilve kjo mnyr jetese mundet t u duket trheqse; duke i ftuar ata n bektashizm, si rrug e devotshme drejt shenjtrimit.

  O zmra fluturake,
  Qasju pak ksaj flake!
  Mase kraht t'i prvlon,
  Po dhe shpirtin ta shnjtron.


  N strofat q vijojn pastaj, Naimi e prmbledh prvojn e vete jetsore, dhe n mnyr alegorike rrfen se 'do t thot t jesh bektashi. Sidoqoft, ta lexojm vjershn edhe nj her, po tani shpresimisht me sy t tjer:


  Fjalet e Qiririt


  N mes tuaj kam qndruar
  E jam duke prvluar,
  Q t'u ap pakz drit,
  Natn t'ua bnj dit.


  Do t tretem, t kullohem,
  T digjem, t prvlohem,
  Q t'u ndrinj mir' e t shihni,
  Njri-tjatrin t njihni.


  Pr ju do t rri t tretem,
  Asnj ik t mos mbetem,
  T digjem e t qanj me lot,
  Se dshirn s'e duronj dot.


  Un zjarrit nuk i druhem
  Dhe kurr s'dua t shuhem,
  Po t digjem me dshir,
  Sa t munt t'u ndrinj m mir.


  Kur m shihni se jam tretur,
  Mos pandehni se kam vdekur;
  jam i gjall' e jam nd jet
  jam n dritt t vrtet,


  Un jam n shpirtin tuaj,
  Mos m kini pr t huaj,
  M'sht falur durimi,
  Andaj po digjem si trimi,


  Se ma k'nda t'u bnj mir,
  T mos mbeti n'errsir.
  Jakni rreth meje rrini,
  Flisni, qeshni, hani, pini,


  N shpirt kam dashurin,
  Pa digjem pr njerzin,
  Lemni t prvlohem,
  nuk dua m t ftohem,


  Dua ta djek trupn' e kret
  Pr at zotn' e vrtet.
  Me zjarr ta djek mushkrin
  E t tretem pr njerin,


  Bashk me gzimt t tija
  t vete te perndia.
  Un dua njerzin,
  Mirsin' e urtsin.


  N bhi shok me mua,
  N m doni si u dua,
  Njri-tjetrin n doni,
  T paudh mos punoni.


  O zmra fluturake,
  Qasju pak ksaj flake!
  Mase kraht t'i prvlon,
  Po dhe shpirtin ta shnjtron.


  Un duke prvluar,
  Njerzit i kam ndrituar.
  Kam qn mik me njerin,
  Andaj i di e m din.


  Gjith tuajt' i kam par,
  Mm' e at' e fis e far,
  Si tani gjith i kam ndr mnt,
  Q rrinin m kt vnt.


  Edhe sot nr ju ata shoh,
  Se shpirtin e tyre ua njoh,
  Dhe un si ju jam ndruar
  E jam przjer' e ndryshuar,


  Pa jam br shum her
  Zjar e uj' e balt' e er.
  Jam nj shkndij pej qielli
  dhe nj drudhz pej dielli.


  Edhe ndr qiej fluturonj,
  Edhe brnda n det qndronj,
  Shum her fle n balt,
  Diku ndodhem dhe n mjalt


  Bnem qngj e kec i pir,
  Lul' e bar e gjeth i mbir.
  Dua shum fjal t'u them,
  Po trmbem mos i bnj ujem.
  E ku shkruhen n kart
  Fjalt' e gjuhs zjarrt?

  -- Naim Frashri


  Ndryshuar pr her t fundit nga s-a : 29-05-2007 m 18:18

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Pershkrin interesant por me interesant me duken fjalet qe ka thur NAIMI me keto vargje.
  Po te isha profesor gjuhe e letersie nuk kish kalu asnji nxanes pa ma dit ket vjerrsh permendesh se asht ende aktuale .....duhet qe shqiptari te meson me shum .sa me emocion i ka shkru ....
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 3. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-09-2004
  Vendndodhja
  Suedi
  Postime
  26
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Dorontina
  Pershkrin interesant por me interesant me duken fjalet qe ka thur NAIMI me keto vargje.
  Po te isha profesor gjuhe e letersie nuk kish kalu asnji nxanes pa ma dit ket vjerrsh permendesh se asht ende aktuale .....duhet qe shqiptari te meson me shum .sa me emocion i ka shkru ....
  Vjersha e Naimit, ashtu si vepra e tij n prgjithsi, do t jet aktuale edhe n t ardhmen, prderisa urtsia t vazhdoj t jet nj virtyt dhe ideal i prsosjes s njeriut n rrugn e Perndis.

  S

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
  Postime
  700
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga s-a Lexo Postimin
  Vjersha e Naimit, ashtu si vepra e tij n prgjithsi, do t jet aktuale edhe n t ardhmen, prderisa urtsia t vazhdoj t jet nj virtyt dhe ideal i prsosjes s njeriut n rrugn e Perndis.

  S
  Me te vertet jane te "pavdekshme" fjalet e ksaj poezi.

  Tash e kane bere edhe nje recitim , nje video ne youtube

  Ndryshuar pr her t fundit nga albprofiler : 07-07-2009 m 11:32
  SE KENDUAM "LET IT BE"

 5. #5
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  39
  Postime
  1,187
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Megithese komenti i fjaleve te qiririt ishte pak i vaket, doli ne pah madhshtia e Naim Frasherit si poet.Frymezimi i tij padyshim qe i ka renjet tek Misticizma Islame dhe Betashizma.Keto jane verejtur mjaft qarte edhe nga studiuesi Rexhep Qose tek Romantizmi.Naimi shkroi si nje Bektashi i devotshem, shkroi per moralin e njeriut, per sakrificen ( fjalet e qiririt) shkroi per Perendine dhe Githesine, shkroi per Shqiperine ,shkroi per Ehli Bejtin ( Poema Qerbelaja dhe Abas Aliu).Pas cdo vargu te Naimit eshte fryma e Misticizmes qe te dashurosh me zemer dhe jo me sy.Naimi nuk e kerkon Zotin ta preke, por e sheh tek githesia, tek natyra.Naimi nuk mburet, por vuan bashk me njeriun.
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 6. #6
  kaoni
  Antarsuar
  30-08-2011
  Vendndodhja
  ne greqi
  Mosha
  44
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  po pse duhet ndare patriotizmi i naimit ngamisticizmi fetar?

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  24-06-2011
  Postime
  271
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Poezi shume e bukur ! Por komentimi dhe nderlidhja me misticizem bektashi, ishte e tepert dhe e panevojshme.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-05-2011
  Postime
  23
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Komenti i "Fjalet e Qiririt", sipas mejtimit tim, ishte shume interesant, dhe i nevojshem, pasi, per te perjetuar kuptimet e autorit, mendoj se eshte e nevojshme te dime kontekstin (rrethanat psikologjike, religjioze-mistike, kulturore, etj) ne te cilen eshte krijuar vepra. ne kete menyre, ne, jo vetem qe e perthyejme poezine (ne kete rast), sipas infrastruktures sone ndjesore-emocionale e intelektuale, por edhe perpiqemi te hyjme ne realitetin naimjan; mbase keshtu, mundemi te "dime" se c'ka dashte thote Naimi, ky Rumi i lavdishem shqiptar, dhe jo vetem se c'fare na vjen e si na vjen ne ne perthyerjen e "lentes" sone. Komenti ishte profesional, nga nje person serioz, ne ate qe merr persiper te beje. Urime Komentuesit!

  Ne lidhje me nje verejtje te bere me siper, prej nje anetari, edhe une besoj se nuk ka pse te ndahet artificialisht misticizma dhe memedhetaria. Naimi, me sa kemi kuptuar, ishte njeheresh mistik dhe memedhetar, si edhe koduesi i mirefillte i shqipes me te cile ne po flasim per Fjalet e Qiririt. Ceshtja eshte: jo vetem ta sjellim Naimin tek vetja, por edhe (sidomos) te shkojme te Naimi; qe te mos bejme ate gafe qe beri komenti i realizmit socialist (kur mesonim letersi ne vitet '80-te), qe misticizmen, Naimit, ia quanin "Kufizim Ideor).

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2008
  Postime
  171
  Faleminderit
  1
  6 falenderime n 6 postime
  MISTICIZM m.
  Besimi te fuqit hyjnore e t mbinatyrshme dhe te
  bota e prtej varrit, q sht nj nga format m t
  lashta t botkuptimit idealist fetar dhe sht
  prdorur nga armiqt e shkencs e t prparimit
  pr skllavrimin shpirtror t njerzve.
  MISTIFIKOJ
  E paraqit dika n mnyr t shtrembr e t
  rreme pr t mashtruar t tjert, duke u prpjekur
  t prfitoj nga mirbesimi i tyre; falsifikoj.
  Fjalet i mora nga fjalori elektronik shpjegues i shqipes (FESH) dhe si duket kemi nevoj t'i mbajme ne mend. Dikush poezine e Naimit nuk e ka kuptuar sa duhet dhe e lidhe fort me misticizmin aq sa behet me mistik se Naimi (edhepse Naimi fare nuk ishte mistik)! Cka ka paraqitur ketu Naimi ne menyre te shtrember? Pse valle cdo gje duhet te lidhet me bektashizmin apo religjionin kur ate Naimi as qe e ze ne goje? A nuk ishte Naimi i vetedijshem se asokohe populli jone ishte ne ate gjendje te arsimimit sa qe nuk dinte as alfabetin e tij. Po a nuk u shkri Naimi per popullin e tij qe atij t'i jape sa me shume drite dhe dituri? Po pse valle ne duhet te besojme ne ringjalljen religjioze si dikush ketu ia vesh Naimit? Po sa eshte rinia e sotme shqiptare religjioze sa t'i kuptoje keto vargje ne nje menyre te tille? Me duket se s-a ja nuk e ka qelluar domethenien e vertete te kesaj poezie te bukur te Naimit dhe se e ka interpretuar sipas mendimit te tij ( ose te saj ) dhe nuk eshte perpjekur ta interpretoje ne baza te shendosha shkencore. Nuk kemi nevoje te ngutemi kur interpretojme poezi sepse bijme ne gabime te renda.

 10. #10
  Perjashtuar Maska e landi45
  Antarsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,776
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  naimi ka qene dhe do mbetet aktual per shqiperine

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2008
  Postime
  171
  Faleminderit
  1
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga landi45 Lexo Postimin
  naimi ka qene dhe do mbetet aktual per shqiperine
  Ai me fjalen Shqiperi sigurisht se eshte e ditur-ka kuptuar tere teritorin shqiptar. Ne poemen "Bageti e bujqesi" i permend te gjitha vendet shqiptare , shkupin, tetoven, ipekun (pejen), prizrenin, prevezen, janinen etj. Pra kemi te drejte dhe ne kosovaret te krenohemi dhe te mburremi me kete pishtar te diturise.

 12. #12
  Perjashtuar Maska e landi45
  Antarsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,776
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga neptun Lexo Postimin
  Ai me fjalen Shqiperi sigurisht se eshte e ditur-ka kuptuar tere teritorin shqiptar. Ne poemen "Bageti e bujqesi" i permend te gjitha vendet shqiptare , shkupin, tetoven, ipekun (pejen), prizrenin, prevezen, janinen etj. Pra kemi te drejte dhe ne kosovaret te krenohemi dhe te mburremi me kete pishtar te diturise.

  me fal po shqiperine u kuptoje dhe kosoven dhe presheven e rretina,,,maqedonin shqipetare e malin e zi e camerine,,,,

  nuk e di qa kupton ti,,,,

  se keta quhen shqipetare apo jo dhe jane autoktone..

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2008
  Postime
  171
  Faleminderit
  1
  6 falenderime n 6 postime
  Kuptimi i fjales "shqiperi" ka dy kuptime: Kuptimi i Naimit ishte kuptim i sakte qe perfshinte te gjitha trojet shqiptare. kuptimi i sotem eshte i ngushte dhe perfshin vetem nje pjese te trojeve tona.

 14. #14
  AKA-MANO Maska e Maqellarjot
  Antarsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  972
  Faleminderit
  81
  62 falenderime n 51 postime
  pershendetje...S-A,

  Nje gje nuk kuptoj une nga analiza qe i ke bere Poemes. Perse Naimi, mysliman qe jetoi brenda kohes dhe hapesires se Perandorise Osmane, shkruajti kete poem ne nje forme "alegorie" sidomos kur ti menond se nuk eshte azgje tjeter vecse nje shkrim Mistik qe ka te bej me Fen e tij. Kush e ndalonte ate ti thurte vargje Besimit te tije??? Une besoj se eshte ne thelb nje mesazh per Bashkatdhetaret Patriot te kohes. Dhe mendoj se eshte poem me nuanca Patriotik/Nacionaliste. Vetem ne kete kontekst mund te shpjegohet "alegoria" qe ai berdore ne ne kete Poem.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Maqellarjot : 10-10-2011 m 15:34
  Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2008
  Postime
  171
  Faleminderit
  1
  6 falenderime n 6 postime
  Une do ta quaja poezi me teper sociale sepse me orijentim patriotik sepse nuk permendet drejperdrejte atdheu dhe kombi, por megjithate, permendet rrethi shoqeror. Naimi tregon se nuk u nda nga ne dhe se per ne ai dhe u tret, u shkri por meqenese i vetedijshem se la shume porosi dhe mesime te vlefsheme te cilat do t'i duhen popullit, ai do te kujtohet edhe pas vdekjes.

 16. #16
  Klea Maska e kleadoni
  Antarsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Maqellarjot Lexo Postimin
  Kush e ndalonte ate ti thurte vargje Besimit te tije??? Une besoj se eshte ne thelb nje mesazh per Bashkatdhetaret Patriot te kohes. Dhe mendoj se eshte poem me nuanca Patriotik/Nacionaliste. Vetem ne kete kontekst mund te shpjegohet "alegoria" qe ai berdore ne ne kete Poem.
  Nuk e pengonte askush, por bektashizmi eshte nje fe shume tolerante. Mos te them e vetmja fe qe nuk ka rite strikte qe duhen aplikuar... ndaj Naimi e ka bere kete alegori ne menyre te thjeshte duke gershetuar ate qe ishte feja e tija, bektashizmi; me ate qe eshte feja e shqiptarit, shqiptaria!

  La vita non si spiega, si VIVE!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Alti Elezi
  Antarsuar
  04-04-2010
  Postime
  810
  Faleminderit
  1
  30 falenderime n 18 postime
  Mendoj se poezite e Frashellinjeve,kane te bejne me shume me mistiken shqiptare ne Teresine e saj,sesa ne ate te Besimit,Bektashi,apo ku e di une se cfare.
  ate qe ka shkruar s-a,me shume do te thosha qe eshte nje ide,sesa nje gje e vertete!
  nqs do te jete e vertet fjaleve Shqiperia,c'ka qene,ceshte,e c'do te benet,cfare kuptimi bektashi mund ti japim???
  Per mua ska te beje fare me bektashizmin,por me mistiken Shqiptare.

 18. #18
  ^ Maska e baaroar
  Antarsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Prmendore e poetit t madh n Selin e Shenjt t Kryegjyshats Botrore Bektashiane


 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-05-2011
  Postime
  23
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga neptun Lexo Postimin
  Une do ta quaja poezi me teper sociale sepse me orijentim patriotik sepse nuk permendet drejperdrejte atdheu dhe kombi, por megjithate, permendet rrethi shoqeror. Naimi tregon se nuk u nda nga ne dhe se per ne ai dhe u tret, u shkri por meqenese i vetedijshem se la shume porosi dhe mesime te vlefsheme te cilat do t'i duhen popullit, ai do te kujtohet edhe pas vdekjes.
  Nese diskutimi behet per "Fjalet e Qiririt", atehere shqyrtimi i misticizmit te saj (vjershes) behet me i veshtire (raporti:alegori-literalitet); por nese flasim per Naimin, ne plotmerine e tij si Individualitet e poet, atehere, me ngjan se predispozita e tij e mirefillte Mistike eshte krejt e qarte; per kete i referohem vepres "Enderrimet", e cila nuk ka hic ekuivok ne qasjen mistike te Naimit; pastaj: a ishte Naimi bektashi apo nje mistik origjinal shqiptar, kjo ndoshta eshte pa ndonje rendesi te theksuar.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  938
  Faleminderit
  2
  27 falenderime n 27 postime

  Pr: Misticizmi bektashi i vjershs s Naimit "Fjalt e qiririt"

  simboli i qiririt apo 'mum' qe dmth sus shsht si dicka e madhe nenkupton zotin! qiriri qe ka nje tingull gabel ne shqip, tretet dhe humbet por nuk i del boja kurre apo nuk e pranon erresiren! figura e zotit po tretet si dicka pa kuptim dhe vetem kunderthenja por ai simbol nuk e pranon erresiren kurre!

Tema t Ngjashme

 1. far besojn bektashijt?
  Nga arturo n forumin Komuniteti bektashi
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 29-09-2017, 04:47
 2. Rreth Prhapjes S Islamit Ndr Shqiptart
  Nga cobra n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 20-09-2012, 14:47
 3. At Gjergj Fishta, Nder i Kombit
  Nga Albo n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 109
  Postimi i Fundit: 23-10-2010, 21:10
 4. Poezia e Naim Frasherit per Jezu Krishtin
  Nga Ermal 22 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 15-02-2007, 13:14
 5. Bektashinjte. Cilet jane ata?
  Nga angeldust n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-03-2003, 08:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •