Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anėtarėsuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,878

    Ku besojmė? Pse?

    Ka ardhur koha qė secili njeri qė, ka kokėn mbi supe ti bėj disa pyetje vetes;
    1- Ku besoj?
    2- Pse besoj?
    3- Sa realist jam?
    4- A duhet tė tregohem fanatik?
    5- Ēfar ėshtė fanatizmi?
    6-Cila ėshtė dobia e besimeve fetare?Ēfar tregon pėrvoja?
    7- Kush ėshtė forca e vėrtetė e lėvizjes sė botės dhe sa e njohim atė?
    8-Kush ėshtė politika mė e pranueshme pėr popujt,banues tė rruzullit tokėsor? A e njeh njeri? N.q.se.Po. Pėrse nuk vihet nė zbatim?
    Kėto dhe shum tė tjera duhet tė mendoj njerėzimi sotė.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Alma07
    Anėtarėsuar
    20-05-2007
    Vendndodhja
    ktu ku nuk duhet
    Postime
    282
    Pershendetje nga milano,une jam alma.Doja te thoja qe shume here i kam bere vetes te gjitha kto pyetje por nuk ia arrij dot tju jap pergjigje.Besimi te Feja eshte forza per te hezur perpara e qe ekziston vetem nje zot i madh per te gjithe.Ne u rritem ne nje periudh ku nuk kishim as kisha as xhamia e ku ne shkoll na thoshin nuk ka Zot ku eshte Zoti ju e shikoni?E pervoja e jetes me ka sjell qe tani 30vjeēe te besoj tek i vetmi Zot i Madh.Gjith te mirat...

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anėtarėsuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,878
    Citim Postuar mė parė nga Alma07
    Pershendetje nga milano,une jam alma.Doja te thoja qe shume here i kam bere vetes te gjitha kto pyetje por nuk ia arrij dot tju jap pergjigje.Besimi te Feja eshte forza per te hezur perpara e qe ekziston vetem nje zot i madh per te gjithe.Ne u rritem ne nje periudh ku nuk kishim as kisha as xhamia e ku ne shkoll na thoshin nuk ka Zot ku eshte Zoti ju e shikoni?E pervoja e jetes me ka sjell qe tani 30vjeēe te besoj tek i vetmi Zot i Madh.Gjith te mirat...
    Pėrshėndetje Alma.Unė quhem Danel.Tema qė ėshtė hapur,ėshtė hapur pikėrishtė pėr tė zgjuar nga gjumi letragjik tė gjith ata qė mendojnė si ty.Nuk ėshtė problemi as tė indinjohemi,as tė fyejmė njėri tjetrin,as tė mohojmė diēka reale! Qėllimi ėshtė qė tė ndriēohet mėndja e atyre tė cilėt i ka gllabėruar kėrpudha parazite mijra vjeēare.Njė ėshtė realiteti,nuk ka dy realitete,njėri nė fakt e tjetri nė mėndje.Ēlirohuni nga ideologjija e mashtrimit tė njerėzimit nė dobi tė njė kaste mashtruesish tė qėllimshėm karierista.Karera mė e keq pėr njerėzimin ka qėnė dhe mbetet ajo fetare.
    Pėrshėndetje.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Une kam arritur t'i jap nje pergjigje realiste dhe objektive pyetjeve te mesiperme:

    Besoj ne vetvete, si qenie njerezore, sepse njeriu, fale evoluimit te panderprere te trurit (mendjes) te tij, ka menduar dhe manifestuar vepra nga me te ndryshmet gjate gjithe kursit te historise se ekzistences se tij. Meqenese keto jane fakte (qofte per mire, qofte per keq) nuk ka se si te jem fanatik ne besimin tim. Per me teper, nisur nga moto personale per zgjerimin e njohurise dhe diturise, une jam i hapur ndaj cdo risie. Pra, ne kete pike, jam agnostik dhe perjashtoj cdo lloj forme fanaticizmi. Persa i perket pyetjes ne lidhje me fene, do te thoja qe feja eshte nje manifestim tjeter negativ i mendjes njerezore, dhe per te cilen une nuk kam asnje koment pozitiv per te bere. Ndersa forcat drejtuese politike mund te jene ose jo pas kuintave, por jane qenie frymore - pra, njerez. Kjo e fundit lidhet me pergjigjen time te pare dhe formon, ne kete menyre, nje rrath i cili zgjerohet ne cdo moment me komponente dhe hallka te reja te zinxhirit cirkumferencial te tij. Besoj se jam i qarte...
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anėtarėsuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,878
    Citim Postuar mė parė nga Borix
    Une kam arritur t'i jap nje pergjigje realiste dhe objektive pyetjeve te mesiperme:

    Besoj ne vetvete, si qenie njerezore, sepse njeriu, fale evoluimit te panderprere te trurit (mendjes) te tij, ka menduar dhe manifestuar vepra nga me te ndryshmet gjate gjithe kursit te historise se ekzistences se tij. Meqenese keto jane fakte (qofte per mire, qofte per keq) nuk ka se si te jem fanatik ne besimin tim. Per me teper, nisur nga moto personale per zgjerimin e njohurise dhe diturise, une jam i hapur ndaj cdo risie. Pra, ne kete pike, jam agnostik dhe perjashtoj cdo lloj forme fanaticizmi. Persa i perket pyetjes ne lidhje me fene, do te thoja qe feja eshte nje manifestim tjeter negativ i mendjes njerezore, dhe per te cilen une nuk kam asnje koment pozitiv per te bere. Ndersa forcat drejtuese politike mund te jene ose jo pas kuintave, por jane qenie frymore - pra, njerez. Kjo e fundit lidhet me pergjigjen time te pare dhe formon, ne kete menyre, nje rrath i cili zgjerohet ne cdo moment me komponente dhe hallka te reja te zinxhirit cirkumferencial te tij. Besoj se jam i qarte...
    Shum i qartė dhe i drejtė.Pėrgėzime.Kėshtu tė ishin tė gjithė.

  6. #6
    zhapik buster Maska e drity
    Anėtarėsuar
    11-01-2006
    Postime
    1,237
    Mendoj qe Borix me "besoj ne vetevete" thua "self confidence".

    besimi = faith , belief
    besim ne vetvete = confidence

    Problemi me besimet fetare nuk eshte "feja" por eshte "besimi".
    Pa "besimin" feja do te ishte 1 nder mijera teori te ndryshme mbi prejadhjen e jetes etc... Si per shembull "Simulated Universe" e plot te tjera

    Problemi nuk eshte koncepti i zotit apo allaut, problemi eshte "besimi". Fjala besim ne te vertete do te thote "mendoj pa asnje arsye se ....". A keni provuar ndonjehere te shpreheni "besoj qe jam mashkul (ose femer)"?

    Personalisht "mendoj" qe jemi produkt i rastesise, dhe qellimi i vetem ne jete eshte permbushja e nevojave fizike dhe keto milieneret e fundit te atyre psikologjike. Kjo e fundit per arsye te keq-funksionimit te organit "tru".

    Megjithate keto mendime nuk me pengojne te shijoj ēdo sekonde te jetes sime.
    When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

  7. #7
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anėtarėsuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Besoj ne Allahun fuqiplot sepse ai me krijoi dhe ai do te me bekoj...
    Allah Is One
    Sui generis

  8. #8
    ***ANGEL_4EVER***
    Anėtarėsuar
    22-05-2007
    Vendndodhja
    DURRES
    Postime
    2
    besoj tek vetja ime sepse askush pervec vetes time nuk mund ti ndryshoje gjerat
    LOVE U 2DAY,LOVE ME 2MORROW,PUT THEM 2GETHER=LOVE U 4EVER

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Mendoj qe Borix me "besoj ne vetevete" thua "self confidence".
    drity, mendoj se e ke kuptuar gabim ate qe kerkoj te them me 'besoj ne vetvete'. Po te lexosh me vemendje ne vazhdim, do te kuptosh qe besoj ne aftesite e qenies njerezore, pra ne njeriun dhe mendjen e tij. Menyra se si ti e perkthen (kupton) fjalen 'besim', nuk aplikohet ne rastin tim per sa i perket ketij diskutimi. Self confidence eshte vetebesim, ndryshe nga koncepti i besimit.
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anėtarėsuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,878
    Citim Postuar mė parė nga drity
    Mendoj qe Borix me "besoj ne vetevete" thua "self confidence".

    besimi = faith , belief
    besim ne vetvete = confidence

    Problemi me besimet fetare nuk eshte "feja" por eshte "besimi".
    Pa "besimin" feja do te ishte 1 nder mijera teori te ndryshme mbi prejadhjen e jetes etc... Si per shembull "Simulated Universe" e plot te tjera

    Problemi nuk eshte koncepti i zotit apo allaut, problemi eshte "besimi". Fjala besim ne te vertete do te thote "mendoj pa asnje arsye se ....". A keni provuar ndonjehere te shpreheni "besoj qe jam mashkul (ose femer)"?

    Personalisht "mendoj" qe jemi produkt i rastesise, dhe qellimi i vetem ne jete eshte permbushja e nevojave fizike dhe keto milieneret e fundit te atyre psikologjike. Kjo e fundit per arsye te keq-funksionimit te organit "tru".

    Megjithate keto mendime nuk me pengojne te shijoj ēdo sekonde te jetes sime.
    Me nocionin -BESIM- duhet tė mos abuzojmė,sepse kėtu pėrmbahet edhe ēdo lloj feje.Njeriu si krijesė ėshtė ndėrtuar tė besoj. Bile beson shum kollaj!Problemi ėshtė se ku besojm?Kjo sqaron atė qė mashtrues tė ndryshėm kanė krijuar situata tė pa pėlqyeshme dhe tė dėnueshme,bazuar nė vetin e besimit tek njerzit!Njeriu duhet ė besoj tek jeta.Tek Dashuria.Tek Vetja,tek forca e tij si qėnie njerėzore.Duhet tė besoj tek miku,shoku,i dashuri,etj.Kjo krijon atė ndienjėn e fisnikėrisė e besnikėrisė,qė feja i ka shfrytėzuar pėr interesat e saj dhe vazhdon ti shfrytėzojė.

Tema tė Ngjashme

  1. Mėsime tė pėrgjithshme rreth Akides [8]
    Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 21-01-2009, 11:32
  2. Veterasja, kujt i besojme ne Shqiptaret ?
    Nga YaSmiN nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-04-2007, 05:11
  3. Këndi im fetar
    Nga Zana e malit nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 165
    Postimi i Fundit: 21-05-2006, 16:20
  4. Kuptimi i shehadetit
    Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 29
    Postimi i Fundit: 13-01-2005, 13:56
  5. Cfare eshte "Trinia e Shenjte"?
    Nga besnik29 nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 60
    Postimi i Fundit: 27-01-2003, 21:07

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •