Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 42
  1. #1
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Ngjashmeri rreth parajses (deshmitaret e Jehoves dhe myslimanet)

    Vetem desha t'u tregoj per ngjashmerite ne mes deshmitareve te Jehoves dhe Kuranit. (por nuk dita se ku ta postoj kete teme). Nuk deshiroj qe te nxis debat te pakuptimte por me shume si informacion dhe nuk deshiroj ta fyej dike besimin e dikujt dhe nuk flas si besimtar dhe keto i keni ne Kuran dhe ne Kullen e Rojes (Watch Tower). Ju pershendes sidomos deshmitaret e Jehoves (pasiqe edhe vajza e tezes sime eshte deshmitare e Jehoves te cilen e pershendes shume ) dhe myslimanet, keni shume ngjashmeri.


    http://www.jehovahswitnesstruth.com/...0earth%203.jpg


    4:57. Ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, Ne do t'i fusim nė xhennet nėn tė cilin burojnė lumenj, ku do te jenė pėrgjithmonė. Aty kanė edhe bashkėshorte tė pastra e hije tė mrekullueshme.

    *edhe me shume ka ajete per keto, por shpresoj se mjafton ky.

    (shiko foton lart, deshmitaret e Jehoves)



    Marku 12:24,25

    Jezusi, duke u pėrgjigjur, tha atyre: ``A nuk ėshtė pikėrisht pėr kėtė qė jeni nė gabim, sepse nuk i njihni as shkrimet as pushtetin e Perėndisė?
    Sepse kur njerėzit do tė ringjallen sė vdekuri, as do tė martohen as do tė martojnė, por do tė jenė si engjėjt nė qiell.


    Ia kaloni mire

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e XX22
    Anėtarėsuar
    22-10-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    388
    Ku e shikon ngjashmerine ti??Tek fjalet ''do te keni bashkeshorte te pastra'' dhe ''nuk do te martoheni dhe nuk do te martoni''??
    Jepi shpjegim ketyre qe ti quan ngjashmeri e me pas eja e shkruaj ketu.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga XX22 : 16-05-2007 mė 18:03

  3. #3
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar mė parė nga XX22
    Ku e shikon ngjashmerine ti??Tek fjalet ''do te keni bashkeshorte te pastra'' dhe ''nuk do te martoheni dhe nuk do te martoni''??
    Jepi shpjegim ketyre qe ti quan ngjashmeri e me pas eja e shkruaj ketu.
    Kjo foto e marre nga deshmitaret e Jehoves.
    http://www.jehovahswitnesstruth.com/...0earth%203.jpg

    Dhe ajetit me lart.
    4:57. Ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, Ne do t'i fusim nė xhennet nėn tė cilin burojnė lumenj, ku do te jenė pėrgjithmonė. Aty kanė edhe bashkėshorte tė pastra e hije tė mrekullueshme.


    Nuk po them qe krejt eshte njesoj, por ka ngjashmeri [burojne lumenj, bashkeshorte po ne foto tek deshmitaret e Jehoves po e shoh vetem nje, ndersa ne Islam ke me shume). Jo ndermjet fjaleve te Jezusit dhe Islamit por ne mes deshmitareve te Jehoves dhe Islamit.

    Pershendetje nga miku juaj Mesia4ever.

  4. #4
    .:: Garda e VjeTeR ::. Maska e engjulli_peje^
    Anėtarėsuar
    15-11-2002
    Vendndodhja
    Jetoj ne Hen Ne Boten E Dashuris ,Larg Fierit Tim Te Dashur Larg Miqeve TE Mi Edhe Shqiperis.
    Postime
    430
    Pershendetje Mesia4ever

    Me Fal po ca lidhje ka Feja Myslimane me Jovahin , Se spo shof gje une ketu.
    Ju pershendes sidomos deshmitaret e Jehoves (pasiqe edhe vajza e tezes sime eshte deshmitare e Jehoves te cilen e pershendes shume ) dhe myslimanet, keni shume ngjashmeri.
    Keto Dy Fe kan Pole te kunderta nga njera Tjetra. Fe qe ne shqiperia Eshte krijuara para 4-5 vjetersh , Kurse Feja myzlimanizmit ka me mijra shekuj.
    Cilen munde te quajm Ngjashmeri ?

    Marku 12:24,25

    Jezusi, duke u pėrgjigjur, tha atyre: ``A nuk ėshtė pikėrisht pėr kėtė qė jeni nė gabim, sepse nuk i njihni as shkrimet as pushtetin e Perėndisė?
    Sepse kur njerėzit do tė ringjallen sė vdekuri, as do tė martohen as do tė martojnė, por do tė jenė si engjėjt nė qiell.
    Ma shjego pak kete .Se nuk arrije ta kuptoj,
    Domethen Feja e Johvait te Deturon te vdeshesh , mos te martohesh e mos te besh femij, A eshte e drejte Kjo .Me Fal se po dal paksa nga tema ,
    Por jam shume i ritiruar nga kjo fe, Pasi para 2 vjetesh ne qytetin e fierit Varen veten 4 Femij te moshava nga 12 - 18 vjece pasi frekuhnetonin Fene Deshmitaret e Jovahit.
    FieRaK

  5. #5
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar mė parė nga engjulli_peje^

    Marku 12:24,25


    Ma shjego pak kete .Se nuk arrije ta kuptoj,
    Domethen Feja e Johvait te Deturon te vdeshesh , mos te martohesh e mos te besh femij, A eshte e drejte Kjo .Me Fal se po dal paksa nga tema ,
    Por jam shume i ritiruar nga kjo fe, Pasi para 2 vjetesh ne qytetin e fierit Varen veten 4 Femij te moshava nga 12 - 18 vjece pasi frekuhnetonin Fene Deshmitaret e Jovahit.

    Ja ta sqaroj, deshmitaret e Jehoves e pershkruajne parajsen si ne kete fotografi (mund t'i shikosh revistat e tyre Kulla e Rojes).
    http://www.jehovahswitnesstruth.com/...0earth%203.jpg


    Por edhe ky ajet ne Kuran.
    4:57. Ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, Ne do t'i fusim nė xhennet nėn tė cilin burojnė lumenj, ku do te jenė pėrgjithmonė. Aty kanė edhe bashkėshorte tė pastra e hije tė mrekullueshme.


    ============================

    Ndersa keto jane fjalet e Jezusit nga Bibla.
    Marku 12:24,25

    Jezusi, duke u pėrgjigjur, tha atyre: ``A nuk ėshtė pikėrisht pėr kėtė qė jeni nė gabim, sepse nuk i njihni as shkrimet as pushtetin e Perėndisė?
    Sepse kur njerėzit do tė ringjallen sė vdekuri, as do tė martohen as do tė martojnė, por do tė jenė si engjėjt nė qiell.

  6. #6
    .:: Garda e VjeTeR ::. Maska e engjulli_peje^
    Anėtarėsuar
    15-11-2002
    Vendndodhja
    Jetoj ne Hen Ne Boten E Dashuris ,Larg Fierit Tim Te Dashur Larg Miqeve TE Mi Edhe Shqiperis.
    Postime
    430
    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever
    Ja ta sqaroj, deshmitaret e Jehoves e pershkruajne parajsen si ne kete fotografi (mund t'i shikosh revistat e tyre Kulla e Rojes).
    http://www.jehovahswitnesstruth.com/...0earth%203.jpg


    Por edhe ky ajet ne Kuran.
    4:57. Ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, Ne do t'i fusim nė xhennet nėn tė cilin burojnė lumenj, ku do te jenė pėrgjithmonė. Aty kanė edhe bashkėshorte tė pastra e hije tė mrekullueshme.


    ============================

    Ndersa keto jane fjalet e Jezusit nga Bibla.
    Marku 12:24,25

    Jezusi, duke u pėrgjigjur, tha atyre: ``A nuk ėshtė pikėrisht pėr kėtė qė jeni nė gabim, sepse nuk i njihni as shkrimet as pushtetin e Perėndisė?
    Sepse kur njerėzit do tė ringjallen sė vdekuri, as do tė martohen as do tė martojnė, por do tė jenė si engjėjt nė qiell.

    Me vjen shume keqe qe hap nga keto tema Shqiperia Njifet Histroikishte me Dy Fe Myslimanizem dhe Krishterim, Dhe Keto Fe te tjera Sjan gje Tjeter Vec se fe Fantazem dhe intrigash.
    FieRaK

  7. #7
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Degjo , ose ma mire lexo mesia4ever . Qe kurr nuk ke pasur sens ne shkrimet e tua , kete e kam vertetuar me kohe . Por me vjen keq qe koheve te fundit aq shum keq je katandisur sa qe ke ra ne nje trans dhe ke humb kumptimin me realitetin !!!
    Te thuash se deshmitaret e jehovas jane te ngjajshem me fene Islame - ta them troc shqip , vetem nje njeri qe nga 1385 gram tru qe ka , kete gje e thot ai qe vetem dy gram tru i punojne !!!
    Si nuk te vejn turp more dreq te genjejsh deri ne kete derexhe ?!!! A je qorr ti ose te duhet nje llupe me i pa gjerat tamam !!!
    Muslimanet besojne Kuranin ( qe nuk ka asnje fjale te perbashket me Biblen ) dhe deshmitaret e johovas besojne Biblen - te njejtin liber qe beson ti si kristijan .
    Andaj ata jane te ngjajshem mu juve e jo me neve , jo me muslimanet .

    Po nejse nga truri i jot mund te pritet cfar do lloj budallalleku !!!


    Me respekt Gostivari_usa

  8. #8
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa
    Te thuash se deshmitaret e jehovas jane te ngjajshem me fene Islame - ta them troc shqip , vetem nje njeri qe nga 1385 gram tru qe ka , kete gje e thot ai qe vetem dy gram tru i punojne !!!
    Po rreth parajses e pata fjalen dhe jo shume rreth doktrines sepse jane dy fe diametralisht te kunderta. Por ka edhe ngjashmeri ne doktrine si p.sh. te dyja mohojne Trinine, te dy thoni se Jezusi u krijua, te dyja kane sulmuar Shkrimin e Shenjte, te dyja mohojne Shpirtin e Shenjte etj.

    Pershendetje dhe respekt

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-03-2007
    Postime
    200
    Ngadale ju me ngjashmerite e Jehovajve me muslimanet se po shkisni.
    Grupet tuaja (se deshmirat e Jehovait i njeh Vatikani si sekt zyrtar katolik) mos kerkoni tia bashkangjisni te tjereve.

  10. #10
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar mė parė nga Konig
    Ngadale ju me ngjashmerite e Jehovajve me muslimanet se po shkisni.
    Grupet tuaja (se deshmirat e Jehovait i njeh Vatikani si sekt zyrtar katolik) mos kerkoni tia bashkangjisni te tjereve.
    Ngjashmeri rreth parajses se une e di qe deshmitaret e Jehoves nuk kane te bejne asgje me Islamin sepse d. J. eshte nje sekt 'i krishtere' qe thote se beson Biblen, shiko foton dhe ajetin qe e ofrova nga Kurani.


    Grupet tuaja...?!, cfare nenkupton me kete?

  11. #11
    une nuk e di pse harxhoni kot koh me kete lloj njeri kur une ua kam thene shum mer pare se ki person mesia 4 me cdo gje mundohet veten e vetem muslimanizmin ta nxijere si fe te gabuar . tani ku ta dim per disa dit cka nuk do te those se muslimanizmi eshte i perafert edhe me budizmin apo cka mos jo.
    i biri i botes paska pare dikund nje pikture dhe menjehere do ta lidh me deshimtaret e jehoves dhe muslimanet .o ti per ta kuptuar ti ajetin duhet te kesh tru e jo ta kesh te zbrazet , po te lutem boll me mos shkruaj se ua more fytiren edhe te krishtereve te tjere, sepse une personalisht kame shke edhe katolik edhe ortodoks por me te vertete nuk jane keshtu si ti . me fal qe te them po ti je njeri pa fije turpi dhe boll ma mos hap tema pa lidhje se kjo ska te beje fare me ate ti qe flet .prap me fal po 1+1+1= 3 e jo me 1 sepse vete fjala te thote TRI-NITET, e jo UNI-TET.


    ALL-LLAHU EKBER

  12. #12
    Nallban Maska e alko71
    Anėtarėsuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Tokė
    Postime
    707
    Ngjajshmerite dhe dallimet.

    Deshmitaret - Nuk besojne se Jezusi eshte bir i Zotit.

    Muslimanet - Nuk besojne poashtu.

    Krishteret tjere - po.


    Deshmitaret - Besojne se parajsa do te behet kjo toke dhe se nuk do te shkaterrohet.

    Muslimanet - Nuk besojne kete dhe thone se kjo toke do te shkaterrohet dhe do te jete nje krijim i ri pas ringjallja.

    Krishteret tjere - ?


    Deshmitaret - Nuk besojne se njeriu ka shpirte

    Muslimanet - Besojne se njeriu ka shpirte.

    Krishteret tjere - Besojne se ka shpirte.


    Deshmitaret - Nuk besojne se Jezusi u kryqezua por se ai eshte lidhur per nje shtylle vertikale me duar mbrapa.

    Muslimanet - Nuk besojne qe u kryqezua e as qe eshte lidhur fare.

    Krishteret tjere - Besojne se u kruqezua.


    Deshmitaret - Nuk besojne se do te ket denim ne ferr dhe nuk besojne se ka ferr.

    Muslimanet - Besojne se do te ket denim ne ferr dhe se ka ferr.

    Krishteret tjere - Besojne se ka ferr(gehene-xhehenem).


    Deshmitaret - Thone se njerezit e keqinj nuk do te ringjallen fare dhe nuk do te denohen.

    Muslimanet - Besojne se te gjithe do te ringjallen dhe do te denohen apo shperblehen.

    Krishteret tjere - Besojne se do te ringjallen te gjithe dhe do te ket denim.

    etj.etj.

    Pra siē po verehet me shume ka te perbashketa islami me te krishteret tjere se me deshmitaret.

    Po ti mess4ever a beson se ka parajse apo, jo?

    P.s. po pate mundesi tjeter here sille foton ketu apo tekstin qe i referohesh nga ēfaredo sajti se po pertojme t'i hapim e t'i lexojme ēarēafet te terat per ta gjetur nje cope tekst.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga alko71 : 17-05-2007 mė 14:32
    Why do people with closed minds always open their mouths?

  13. #13
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar mė parė nga alko71
    Ngjajshmerite dhe dallimet.

    Deshmitaret - Nuk besojne se Jezusi eshte bir i Zotit.

    Muslimanet - Nuk besojne poashtu.

    Krishteret tjere - po.


    Deshmitaret - Besojne se parajsa do te behet kjo toke dhe se nuk do te shkaterrohet.

    Muslimanet - Nuk besojne kete dhe thone se kjo toke do te shkaterrohet dhe do te jete nje krijim i ri pas ringjallja.

    Krishteret tjere - ?


    Deshmitaret - Nuk besojne se njeriu ka shpirte

    Muslimanet - Besojne se njeriu ka shpirte.

    Krishteret tjere - Besojne se ka shpirte.


    Deshmitaret - Nuk besojne se Jezusi u kryqezua por se ai eshte lidhur per nje shtylle vertikale me duar mbrapa.

    Muslimanet - Nuk besojne qe u kryqezua e as qe eshte lidhur fare.

    Krishteret tjere - Besojne se u kruqezua.


    Deshmitaret - Nuk besojne se do te ket denim ne ferr dhe nuk besojne se ka ferr.

    Muslimanet - Besojne se do te ket denim ne ferr dhe se ka ferr.

    Krishteret tjere - Besojne se ka ferr(gehene-xhehenem).


    Deshmitaret - Thone se njerezit e keqinj nuk do te ringjallen fare dhe nuk do te denohen.

    Muslimanet - Besojne se te gjithe do te ringjallen dhe do te denohen apo shperblehen.

    Krishteret tjere - Besojne se do te ringjallen te gjithe dhe do te ket denim.

    etj.etj.

    Pra siē po verehet me shume ka te perbashketa islami me te krishteret tjere se me deshmitaret.

    Po ti mess4ever a beson se ka parajse apo, jo?

    P.s. po pate mundesi tjeter here sille foton ketu apo tekstin qe i referohesh nga ēfaredo sajti se po pertojme t'i hapim e t'i lexojme ēarēafet te terat per ta gjetur nje cope tekst.
    Ngjashmeri rreth parajses alko sepse edhe e kam cekur ne fillim ne titullin e temes. Pra Islami dhe deshmitaret e Jehoves e shohin parajsen ne kuptimin fizik (sic e pate ne foto dhe ajetet sesi Kurani e pershkruan).


    Kisha dashur ta dij nga dikush nese e di se si e perkththejne kete varg ne Bibel deshmitaret e Jehoves ne 'biblen' e tyre Bota e Re apo e kane fshire krejt sepse ky varg tregon se ky sekt eshte i rreme pa hyre me thelle ne doktrinen e tyre.

    Marku 12:24,25

    Jezusi, duke u pėrgjigjur, tha atyre: ``A nuk ėshtė pikėrisht pėr kėtė qė jeni nė gabim, sepse nuk i njihni as shkrimet as pushtetin e Perėndisė?
    Sepse kur njerėzit do tė ringjallen sė vdekuri, as do tė martohen as do tė martojnė, por do tė jenė si engjėjt nė qiell.

  14. #14
    Nallban Maska e alko71
    Anėtarėsuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Tokė
    Postime
    707
    Kisha dashur ta dij nga dikush nese e di se si e perkththejne kete varg ne Bibel deshmitaret e Jehoves ne 'biblen' e tyre Bota e Re apo e kane fshire krejt sepse ky varg tregon se ky sekt eshte i rreme pa hyre me thelle ne doktrinen e tyre.
    Jo ata nuk e kane fshire ate varg dhe e kan ende. Pikerisht kete varg e merrnin si shembull ne nje debat me mua per te me bindur se kjo toke nuk do te shkaterrohet por do te behet e re! Ndersa une e kuptoja vargun "Ne presim nje bote te re" si rikrijim sepse, si mund ta quash dicka "te re" pasi qe eshte vjeteruar (duke u nisur nga ligjet e materies)? Ata nuk kishin pergjigje dhe hutoheshin jo vetem ketu por edhe ne shum pyetje te tjera qe u parashtroja!

    Si pergjigje me thonin "eja ne kishen tone dhe atje ta spjegojme me mire"! Ēfare misionaresh?! Me demek eja se kemi nje me te forte atje sepse ne nuk kemi pergjigje!
    Why do people with closed minds always open their mouths?

  15. #15
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar mė parė nga halil_gostivari
    une nuk e di pse harxhoni kot koh me kete lloj njeri kur une ua kam thene shum mer pare se ki person mesia 4 me cdo gje mundohet veten e vetem muslimanizmin ta nxijere si fe te gabuar . tani ku ta dim per disa dit cka nuk do te those se muslimanizmi eshte i perafert edhe me budizmin apo cka mos jo.
    i biri i botes paska pare dikund nje pikture dhe menjehere do ta lidh me deshimtaret e jehoves dhe muslimanet .o ti per ta kuptuar ti ajetin duhet te kesh tru e jo ta kesh te zbrazet , po te lutem boll me mos shkruaj se ua more fytiren edhe te krishtereve te tjere, sepse une personalisht kame shke edhe katolik edhe ortodoks por me te vertete nuk jane keshtu si ti . me fal qe te them po ti je njeri pa fije turpi dhe boll ma mos hap tema pa lidhje se kjo ska te beje fare me ate ti qe flet .prap me fal po 1+1+1= 3 e jo me 1 sepse vete fjala te thote TRI-NITET, e jo UNI-TET.


    ALL-LLAHU EKBER
    Jo une nuk e kam ndermend te hyj ne debat te pakuptimte, por faktet i keni asgje nuk kam shpikur nga vetja. Une ceka vetem ngjashmerite rreth parajses. Nese jeni fyer, kerkoj falje, jane shkrimet e juaja.

    Deshmitaret e Jehoves, mund te shihni femije, gra, burra, pleq etj.
    http://www.jehovahswitnesstruth.com/...0earth%203.jpg

    (nje pyetje me vend, e cka kur te plaken njerzit atje ne parajse, a vdesin apo cka ndodh me ta?, a rriten femijet apo cka ndodh) (nese ka ndonje deshmitar te Jehoves ketu ne forum) ose i lexon, le te me pergjigjet sinqerisht, nuk e kam ndermend ta fyej besimin tuaj. Respekt.

    Nuk flas si besimtar por vetem jam kurioz ta di

    Islami
    4:57. Ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, Ne do t'i fusim nė xhennet nėn tė cilin burojnė lumenj, ku do te jenė pėrgjithmonė. Aty kanė edhe bashkėshorte tė pastra e hije tė mrekullueshme.

    Edhe nje pyetje me vend per myslimanet nese me lejohet, cka behet me grate ne Islam, cfare shperblimi marrin ato sepse Muhamedi ka menduar vetem per meshkuj, ndersa per 50% tjeter te myslimaneve nuk ka menduar. Vetem pergjigjen dua. Cka ndodhe me hyrite, a mbesin shtatezena apo cka?, etj keso pergjigjesh dua dhe a ka ndonje teolog mysliman qe eshte pergjigjur ketyre pyetjeve? Respekt.

    E ju neqoftese fyheni nga librat e juaj fetar une nuk i kam fajet dhe as qe e kam ndermend t'iu kritikoj besimin tuaj e as ta gjykoj ate besim apo juve.

    sinqerisht nga shoku juaj Mesia4ever.

  16. #16
    Nallban Maska e alko71
    Anėtarėsuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Tokė
    Postime
    707
    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever
    Ngjashmeri rreth parajses alko sepse edhe e kam cekur ne fillim ne titullin e temes.
    Mire, a e di ti se ku bazohen ata ne ate paraqitje?
    Sigurisht jo nga islami por nga hebrejt dhe nga dhjata e vjeter ma merr mendja. Apo edhe nga ai varg Bote e re.
    Why do people with closed minds always open their mouths?

  17. #17
    Nallban Maska e alko71
    Anėtarėsuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Tokė
    Postime
    707
    Edhe nje pyetje me vend per myslimanet nese me lejohet, cka behet me grate ne Islam, cfare shperblimi marrin ato sepse Muhamedi ka menduar vetem per meshkuj, ndersa per 50% tjeter te myslimaneve nuk ka menduar. Vetem pergjigjen dua. Cka ndodhe me hyrite, a mbesin shtatezena apo cka?, etj keso pergjigjesh dua dhe a ka ndonje teolog mysliman qe eshte pergjigjur ketyre pyetjeve? Respekt.
    Nuk ka menduar Muhamedi o shqiptar por Zoti, dhe jo vetem per meshkuj por edhe per femra. Edhe ato shperblehen me parajse dhe nese i kane pasur burrat ne kete bote besimtarė atehere edhe atje jane bashkeshorte te tyre, nese jo, nuk do te mbesin pa burra. Atje do te ringjallemi te gjithe te nje moshe (rreth 30 vjeq) dhe ashtu do te mbesim gjithmone. Per hyrite dhe grate e kesaj bote sipas islamit nuk do ti sheh kush tjeter pos burrave te tyre (per dallim nga foto e deshmitareve) dhe ato rrine ne pallate, ne begati.

    Per shtatezenine le te pergjigjet kush di me mire. Une e di qe jo nuk do te mbesin.

    2:35.
    E Ne i thamė: "O Adem, ti dhe bashkėshortja juaj banoni nė Xhennet dhe hani lirisht nga frutat e tij kah tė doni, po mos iu afroni asaj bime (peme) e tė bėheni zulumqarė (tė vetvetes suaj).

    Po kesaj cfare i thua ti kur edhe ne krishterizem besohet se Adami e ka ngrene pemen e ndaluar , a nuk eshte pema peme?

    Poashtu Eva ishte bashkeshortja e tije ne Parajse a nuk e vereni?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga alko71 : 17-05-2007 mė 16:08
    Why do people with closed minds always open their mouths?

  18. #18
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever
    Vetem desha t'u tregoj per ngjashmerite ne mes deshmitareve te Jehoves dhe Kuranit. (por nuk dita se ku ta postoj kete teme). Nuk deshiroj qe te nxis debat te pakuptimte por me shume si informacion dhe nuk deshiroj ta fyej dike besimin e dikujt dhe nuk flas si besimtar dhe keto i keni ne Kuran dhe ne Kullen e Rojes (Watch Tower). Ju pershendes sidomos deshmitaret e Jehoves (pasiqe edhe vajza e tezes sime eshte deshmitare e Jehoves te cilen e pershendes shume ) dhe myslimanet, keni shume ngjashmeri.


    http://www.jehovahswitnesstruth.com/...0earth%203.jpg


    4:57. Ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, Ne do t'i fusim nė xhennet nėn tė cilin burojnė lumenj, ku do te jenė pėrgjithmonė. Aty kanė edhe bashkėshorte tė pastra e hije tė mrekullueshme.

    *edhe me shume ka ajete per keto, por shpresoj se mjafton ky.

    (shiko foton lart, deshmitaret e Jehoves)



    Marku 12:24,25

    Jezusi, duke u pėrgjigjur, tha atyre: ``A nuk ėshtė pikėrisht pėr kėtė qė jeni nė gabim, sepse nuk i njihni as shkrimet as pushtetin e Perėndisė?
    Sepse kur njerėzit do tė ringjallen sė vdekuri, as do tė martohen as do tė martojnė, por do tė jenė si engjėjt nė qiell.


    Ia kaloni mire

    Dua te them eshte dicka , dmth sa qe lexoj une , nuk paske vemti ne familje qene qe paska ndruar fe !!!
    Nga ky postim kuptojme ( te gjithe ketu ) qe edhe vajza e tezes tende paska ndruar fe , eshte be "deshmitare e Jehovas" .
    Me nje fjale me kete shkrim te perdefton se ne familjen tuaj konvertimi nga nje fe ne nje fe tjeter eshte , njelloj sikur me ndruar corapet e kembeve !!!

    Me respekt Gostivari_usa !!!


    P.S.
    "mesia4ever a na tregon valle per djalin e tezes , mos valle edhe ky ka ndruar fe ?!!!"

  19. #19
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever
    Jo une nuk e kam ndermend te hyj ne debat te pakuptimte, por faktet i keni asgje nuk kam shpikur nga vetja. Une ceka vetem ngjashmerite rreth parajses. Nese jeni fyer, kerkoj falje, jane shkrimet e juaja.

    Deshmitaret e Jehoves, mund te shihni femije, gra, burra, pleq etj.
    http://www.jehovahswitnesstruth.com/...0earth%203.jpg

    (nje pyetje me vend, e cka kur te plaken njerzit atje ne parajse, a vdesin apo cka ndodh me ta?, a rriten femijet apo cka ndodh) (nese ka ndonje deshmitar te Jehoves ketu ne forum) ose i lexon, le te me pergjigjet sinqerisht, nuk e kam ndermend ta fyej besimin tuaj. Respekt.

    Nuk flas si besimtar por vetem jam kurioz ta di

    Islami
    4:57. Ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, Ne do t'i fusim nė xhennet nėn tė cilin burojnė lumenj, ku do te jenė pėrgjithmonė. Aty kanė edhe bashkėshorte tė pastra e hije tė mrekullueshme.

    Edhe nje pyetje me vend per myslimanet nese me lejohet, cka behet me grate ne Islam, cfare shperblimi marrin ato sepse Muhamedi ka menduar vetem per meshkuj, ndersa per 50% tjeter te myslimaneve nuk ka menduar. Vetem pergjigjen dua. Cka ndodhe me hyrite, a mbesin shtatezena apo cka?, etj keso pergjigjesh dua dhe a ka ndonje teolog mysliman qe eshte pergjigjur ketyre pyetjeve? Respekt.

    E ju neqoftese fyheni nga librat e juaj fetar une nuk i kam fajet dhe as qe kam ndermend t'iu kritikoj besimin tuaj e as ta gjykoj ate besim apo juve.

    sinqerisht nga shoku juaj Mesia4ever.

    Okey , e shikoj qe vuan nga PSN-ja ( e meta specifike ne te nxene ) dmth nuk i kap gjerat me heren e pare , njeri duhet te ti sqaroj , dy here , tre here , kater biles ndoshta edhe pese here e ma shum !!!
    Dmth sa kuptoj une ty te pengon , pershkrimi i parajses qe behet ne Kuran !!! Te pengon pse ne Kuran shkruan qe ata qe do te futen ne Parajse do te gjejne nje vend te begatshem etj etj .
    Te kam thene edhe me pare , me te logjikuarit ke pak problem !!!
    Me trego ti mesia4vere cili eshte qellimi i yt ne kete jete ?!! Pse ti mundohesh te bjesh te mira tan kohen ( nese i ben se ndoshta ben te keqija , une nuk te njof )?!! Pse ti respekton besimin tend , mundohesh qe ta praktikojsh deri ne fund ?!! Pse i ben keto gjera ?!!!
    Mendoj qe pergjigja do te ishte qe te kenaqish Perendine , te te bej ty nje nga ato qe do te futen ne Parajse , te te bej nje nga ato qe do ti shijojsht te mirat e Parajses !!! Ashut ?!! Mendoj se deri ketu e kam tamam , nqs mendon se gaboj diku , me shkruaj .
    Dhe per nje njeri te bej vepra te mire , ai duhet te stimulohet , njelloj se ne shkolle , ke nje mesues te mire , i njeh nxenesit, di metodat se si ti stimuloj , nxenesit e tij do te jene me te mire dhe nga ana tjeter ke nje mesues qe nuk din te stimuloj nxenesit , dihet qe nxenesit e ketij mesuesi do te jene me te dobet !!! A jam gabim ose jo ?!!
    Tani , ne kohen tone , ke ta themi ne kuptimin metaforik "tre mesuess" !!! Pra , Krishterimin , Judaizmin dhe Islamin .
    Nuk ndalem tek Judaizmi sepse nuk jam duke folur me nje cifut , pra kaloj drejtpersedrejti tek krishterimi !!!
    Te krishter quhet te gjithe ata qe besojne "Dhjaten e vjeter " dhe " Dhjaten e re " - pra ketu hyjne edhe " Deshmitaret e Jehovas " , keta njerez nuk besojne Kuranin - besojne Biblen !!!

    Si duket nga kjo qe lexoj une , ti personalisht e pranon qe Bibla nuk pershkruan Parajsen si duhet dhe se "deshmitaret e Jehovas" kur bejne ilustrimet e tyre bazohen ne Kuranin famelarte !!!

    Per mendimin tim , ketu konsiston fuqija e madhe e Kuranit , te tregon qe edhe ti si i krishter , pa dashje kopjon kete liber te shejnte . Sepse sikur ti kishit fjalet ne Bibel , nuk do te benit ilustrimet ne baze te fjaleev Kuranore .

    Dhe si perfundim , pershkrimi i Parajses ne Kuran eshte dicka pozitive , sepse njerezit dine per cfar besojne , cfar i pret , dhe kjo i ben ata besimtare akoma me te devotshem , i bie besimtaret akoma me afer me Allahun .

    Juve , si duket vetem besoni , dhe nuk dini se cili eshte shperblimi i juaj . Kesaj shqip po edhe ne gjuhe internalionale i thuan FANATIZEM - te besojh dicka dhe mos dish shperblimin ose denimin tend eshte FANATIZEM !!!

    Sa i perket grave , sikur ta kishe lexuar Kuranin kur pate qene musliman , kete pyetje nuk do ta beje , po ja te pergjigjem prap . Per para Allahut te gjithe jemi te barabarte , gra e burra , nuk ka DALLIM !!! Nga e dime kete , e dime nga fjala "burre" dhe fjala "grua" qe jane te permendura ne Kuran qe nqs nuk e ke ditur po te tregoj une , jane te permendura vetem nga 24 here , dmth 24 = 24 !!!

    Pra cdo gje qe vlen per burrin vlen edhe per gruan !!!

    Me respekt Gostivari_usa
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gostivari_usa : 17-05-2007 mė 17:13

  20. #20
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa

    Sa i perket grave , sikur ta kishe lexuar Kuranin kur pate qene musliman , kete pyetje nuk do ta beje , po ja te pergjigjem prap . Per para Allahut te gjithe jemi te barabarte , gra e burra , nuk ka DALLIM !!! Nga e dime kete , e dime nga fjala "burre" dhe fjala "grua" qe jane te permendura ne Kuran qe nqs nuk e ke ditur po te tregoj une , jane te permendura vetem nga 24 here , dmth 24 = 24 !!!

    Pra cdo gje qe vlen per burrin vlen edhe per gruan !!!

    Me respekt Gostivari_usa
    Flas vetem per kuriozitet dhe aspak si i krishter.

    Se pari fjala grua permendet 30 here e jo 24 here. Edhe fjala burre permendet 35here e jo 24 here. D.m.th. edhe ato cfare shperblimi marrin ne parajse, seks apo cka, apo behen edhe ato meshkuj qe t'i shijojne 'te mirat' e xhenetit sepse askund ne Kuran dhe Hadithe nuk permendet shperblimi per to si femra, por per meshkuj po? Dhe po ta shohesh gruan tende duke shijuar 'te mirat' e xhenetit a do ta xhelozojshe pasi qe paska keso shperblimesh per to?

    Respekt dhe pershendetje nga Mesia4ever.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Dialogu i Muslimanit me Krishterin
    Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 147
    Postimi i Fundit: 07-05-2013, 10:59
  2. Muhamedi a.s. sipas kėndvėshtrimit tė krishterė
    Nga presHeva-Lee nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 10-04-2010, 22:15
  3. Evropa dhe Islami: pėrvojat e pėrbashkėta dhe e ardhmja
    Nga Sabriu nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 17-04-2009, 03:45
  4. Islami ne trojet iliro-shqiptare gjate shekujve
    Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 67
    Postimi i Fundit: 24-11-2007, 10:59
  5. Qëndrimet e Perëndimit ndaj Islamit dhe mulimanëve
    Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 15-02-2006, 17:46

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •