Close
Faqja 1 prej 15 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 285
 1. #1
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Antarsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,443
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Kush ishte n t vrtet Josip Broz - Tito?

  Emri: tito-poza.jpg

Shikime: 7188

Madhsia: 15.9 KB

  Edhe 27 vjet pas vdekjes s tij, Tito ende mbetet enigm pr studiuesit. Biografia e njeriut q e ka sunduar Jugosllavin pr tri dekada e gjysm, poliglotit, shpatarit, pianistit...dhe njrs prej figurave me t rndsishme t kohs s tij, edhe sot konsiderohet mister i vrtet pr biograft e Josip Brozit.

  Shkrimtari Momilo Jokiq, njeriu i cili q tri dekada e gjysm merret me personalitetin e Titos, n nj bised pr gazetn Blic, i ka kujtuar disa detaje q i ka zbuluar gjat studimit t tij.

  Josip Brozi i vrtet ishte kroat q ka vdekur n Vjen n vitin 1913, ndrsa identitetin e tij e ka marr spiuni e agjenti i shumfisht, Josip Ambroz, i ashtuquajtur Tito. Ai sht pjell e dashuris s flakt n mes t konteshs polake dhe drejtuesit t prons s saj, Franc Ambrozit, dhe pr ta shptuar nderin e saj aristokrat, fmijn jashtmartesor e ka rritur nj familje e financuar nga babai i tij, ka deklaruar Jokiq.

  I biri i industrialistit

  Varianti i dyt i prejardhjes s Tito-s, flet se ai ka qen fmij jashtmartesor i nns Maria dhe njfar jevgu polak, nj industrialisti t famshm nga Vjena, tek i cili Maria ka punuar her pas here.

  Pohimin pr prejardhjen hebreje dhe jo kroate t Titos, e ka lansuar mjeku i tij personal, prof. dr Aleksandar Matunoviq, n librin e tij "Jovanka Broz bashksunduesja e Titos", q sht botuar pak koh m par n Beograd.

  Q prejardhja e mareshalit sht e dyshimt, krahas serbve e kan potencuar edhe fqinjt e tyre kroatt. Bashkkombsit e Tito-s, jozyrtarisht dyshojn n saktsin e t dhnave zyrtare t biografis s tij.

  Shum vepra q merren me kt tematik jan shkruar, ndrsa n internet mund t gjinden nj mori dshmish q tregojn se i biri m i madh jugosllav, n t vrtet ka qen agjent i shumfisht me nj rrjet bashkpuntoresh npr bot.

  Thuhet se n vitin 1934 ai ka qen spiun i shrbimit sekret britanik, pastaj i shrbimit NKVD rus, ABVER-it gjerman, ndrsa atij i mvesht edhe roli i oficerit t shrbimit sekret t Austro-Hungaris.

  N shkolln ushtarake austro-hungareze n Peuj, ku thuhet t jet shkolluar bashk me Krlezhen, Tito e kishte marr identitetin e Josip Brozit kroat, gj q i kishte mundsuar atij t lvizte lirshm npr t gjitha territoret sllave.

  Identitetin e kishte ndrruar pr shkak t nevojs, sepse si thuhet, ai ishte arrestuar afr Novi Sadit, pr shkak t nj prdhunimi q kishte kryer, kshtu q pr tiu shmangur burgut e kishte pranuar ndrrimin e identitetit dhe aktivitetet t tjera q i jan krkuar.

  Pasi q Josip Brozi i vrtet ka lindur n Vjen, ndrsa Ambrozi, respektivisht Tito, n Poloni, kjo do t thot se Kumrovaci sht segment i trilluar i biografis s Titos, ka thn Jokiq.

  Edhe vet Tito sikur i sht shmangur shkuarjes n Kumrovac, vendin zyrtar t lindjes s tij. Pr her t par e kishte vizituar shum vjet pas prfundimit t Lufts II Botrore. Ndrkaq t varri i gjoja prindrve t tij ai nuk ka shkuar asnjher.

  Titon nuk e njohu as vllai i tij

  Dyshimi rreth prejardhjes s tij nga Kumrovaci sht zbuluar nga t afrmit e tij (gjenerali Gjuriq), t cilt kan pohuar se n vitet e 50-ta nga Budapesti ishte sjell vllai biologjik i Josip Brozit, prndryshe puntor hekurudhe n Hungari, q t takoheshin srish pas shum e shum vjetsh.

  Ai takim ishte fiasko i llojit t vet, pasi q vllai i tij ka thn se ai njeri nuk mund t jet Josip Brozi, sepse Brozi nuk e kishte gishtin tregues n njrn dor. Gjat lufts gjermant kishin lshuar flet-arrestin pr Josip Brozin n Zagreb, ku n fotografi shihej dora e tij pa gisht tregues.

  Shumkush sht pyetur se si nj prpunues metalesh nga Zagoria mund t luante n piano, dhe pa gisht tregues t bhej shpatar...

  Gazetari i "Vecernji novosti", Pera Simiq, prndryshe njohs i shquar i personalitetit t Titos, po ashtu pajtohet me teorit pr ndryshimin e identitetit t tij, mirpo thot se ato nuk jan parsore.

  Kan ekzistuar momentet kur Titoja ka mundur t zbulohej. T gjitha kto momente jan pushuar me gjak dhe pr kt gj askush nuk dinte. Nn rrethana t dyshimta, ai ka arrestuar dhe likuiduar secilin q ka paraqitur rrezik pr t. N nj protest me bomba q kishte ngjar n vitin 1928 bhej fjal pr nj person, mirpo a ka ekzistuar dikush tjetr m hert, do t mbetet mister, thot Simiq.

  Nj shembull t ngjashm merr edhe Momilo Jokiq. Ai pohon se disa oficer t Vermahtit q ishin burgosur n fund t Lufts II Botrore jan pushkatuar vetm pse e kan njohur Titon nga shkolla n Peuj si dhe mkatet e tij. Duke u lavdruar me kt fakt, oficert kishin krkuar q t kontaktohej Titoja, duke shpresuar n nj tretman t mir, mirpo pasi ishte kontaktuar, mareshali prerazi kishte krkuar q ata t pushkatoheshin.

  Dshmitart e vrar

  Sipas principit t njjt jan eliminuar t gjith dshmitart e identitetit t tij t vrtet. Disa prej tyre jan likuiduar, t tjert jan drguar n Goli Otok dhe m pas i ka pritur fati i njjt, thot Jokiq.

  N njrn nga agjencit m t famshme inteligjente, CIA, ekzistojn materiale t panumrta pr Titon, ndrsa krkesat pr t pasur qasje n to vijn nga t gjitha ant.

  Nj mister t vrtet paraqet edhe valixhja e zez me t ciln ka vdekur mareshali dhe nga e cila nuk sht ndar kurr. N at valixhe, pos t tjerash, dyshohet se kan qen edhe dokumentet q dshmonin prejardhjen e tij.

  Fakti se gjurmt m simptomatike q do t duhej t zgjidhnin misterin pr identitetin e Brozit jan ndrruar, po ashtu flasin n t mir t dyshimeve. N komunn Tuheli, ku jan regjistruar t gjith paraardhsit e tij, pas vdekjes jan br ndryshime aq t mdha sa q dokumenti nuk mund t quhet m valid.

  Arsyet pr kto ndryshime q i kan dhn falsifikatort jan aq banale sa q mund t prkufizohen me marrzi.

  Gjoja n dokument shkruante se ai ka lindur m 7 maj dhe pr kt arsye ishte prmirsuar kjo dat n 25 maj q t prshtatej si dat e mir pr festimin e ditlindjes s Titos?! Me kt udh jan prmirsuar edhe disa fakte t tjera, thot Pera Simiq.

  Sipas t dhnave zyrtare, Josip Broz ka lindur m 7 maj 1892 n Kumrovac t Kroacis. Babai i tij ishte nj fshatar i varfr, Franjo Broz, ndrsa e ma Maria nga Sllovenia. Ai vdiq m 4 maj 1980, ndrsa do vit, n kt dat n Shtpin e luleve n Beograd, ku sht varrosur, mblidhen adhuruesit e tij nga trojet e ish-Jugosllavis pr ti shnuar prvjetort e vdekjes s tij.


  BURIMI
  Ndryshuar pr her t fundit nga Cimo : 14-05-2007 m 03:27

 2. #2
  Perjashtuar Maska e _SheJtaNia_
  Antarsuar
  02-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  105
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Foto e pare eshte e koheve para se ai te vdiste

  Emri: 1.jpg

Shikime: 6350

Madhsia: 8.5 KB

  Foto e dyte eshte e viteve te rinise..

  Emri: 2.jpg

Shikime: 5992

Madhsia: 5.7 KB

  ps. me vone kur te kem kohe do e perkthej dhe nje material qe gjeta per te.. Biles ka dhe nje website per te http://www.titoville.com/
  Ndryshuar pr her t fundit nga _SheJtaNia_ : 14-05-2007 m 04:09

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  Tito i vertete ka vdekur me pare edhe ne luften e spanjes...

  Mirepo nje version i ngjajshem si ky me siper qarkullon ende se gjoja Tito i vertete ka ndrrua jete, eshte vrare gjate nje bombardimi me 1943, ne bosnje, e jo me 1913 ???? si thoni ju ketu, por besoje se eshte gabim shtypi...

  Pasi eshte vrare tito i vertete me 1943, aleatet duhej patjeter te gjejne nje Tito qe do ta zevendesoje dhe shpejte e gjeten kete agjente ekosllovak qe dinte ghuhen sllave pa veshtersi...

  Tani kemi dy te dhena; ose ai Tito i vertete ka vdekur ne Spanje me 1937 ose ky tjetri qe vdi ne bosnje me 1943 ?

  Pra enigma vazhdon....

 4. #4
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Kuvendi, rezolut pr dnimin e krimeve komuniste n Kosov

  Prishtin, 17 tetor 2008 (Kosovapress) Koha 13:43
  Kuvendi, rezolut pr dnimin e krimeve komuniste n Kosov

  Komisioni pr gjyqsi dhe legjislacion sht ngarkuar nga Kuvendi i Kosovs pr t hartuar nj rezolut, prmes s cils do t dnohen krimet komuniste t kryera n Kosov nga viti 1944 deri n vitin 1999.

 5. #5
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Antarsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty m gjen, nn hijen tnde q m le amanet!Nse t duket q kam humb,m kerko atje ku fryn uragani i kohs,atje do m gjesh,duke t krkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime n 98 postime
  Hajde tani eshte koha te shkruani edhe per Hitlerin,Sadam hyseinin e per Rankoviqin e per... per.... shum kufoma qe nuk po na intereson me fare!Po a skeni gje te menqur perveq Titos e Enverit pash besen!??
  Rndesia e nj personi nuk vlersohet nga hapsira q z, por nga boshlleku q le kur nuk sht m.

 6. #6
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Antarsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Tito ne Kosove.

  Life's too short to remove USB safely.

 7. #7
  i/e larguar Maska e bklyn_kid
  Antarsuar
  28-01-2008
  Vendndodhja
  Brooklyn
  Postime
  202
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Kopil mat madh zorr se ka pas, i ka lan do klysha pas vetit!

 8. #8
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Kopili Q I Vrau Shqiptart Pas Shpine shte Ky, Ky Kopil E Shtiti Gjith Ish Yu Erdhi Deri N Strug Dhe Ohr Nuk Ja Mbante Te Vinte N Dibr Sepse Edhe Vet Nuk I Besoheshte Se Dibra sht Ne Ish Yu Apo N Shqipri kjo eshte e vertete, Ky Ishte Kopili Q Burgosi Me Qindra Shqiptar Dhe I Zhduku.
  Kopili Q I Siguroi T Vett Dhe Shqiptart I La Si Popullin E Dors T Fundit N Ish Yu, Akoma Ka Sa T Duash Klysha Si Ky Po sht E Kot Ato E Kan Vendin Atje Tek Ky Bashk T Gjith Atje Do T Shkojn.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-11-2007
  Postime
  99
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  eee shka nuk lexova ne keto komente ne ket teme... por te krahasohet emri i E. Hoxhes me saprakun tito te jugosllavise... ket edhe syte nuk done qe ta shofin e le ma te mendohet nji gje e tille. E. Hoxha dhe pushteti i tije mund te kene qene njimije her ma i eger se ai i saprakut Tito...! por per qeshtjen e kombit shqiptare nuk mund te kete kurr as ma te voglin krahasim. nji krahasim i tille mund te del vetem prej njerzve te marre, njerzve te qmendur ...! ose njerzve me xhak te perzire sllavi. nuk dua te zgjas shum se eshte edhe nji tollovi e madhe per ket teme, por nji qe eshte kryesorja: Titoja me tere qenjen e gjalle te tije ishte per zhdukjen, asimilimin, perllosjen, e shka mos tjeter te popullit shqiptare dhe te shqiperise.
  me 23. 10. 2008. ne nji emisjon ne programin e RTK-se "jeta ne kosove" ishte enkas per nji manifestim qe ishte pregadite per rastin e 100. vjetorit te lindjes se E. Hoxhes. me beri shum pershtypje ai program... me beri pershtypje edhe nji bisede e njifar matoshi... ish i burgosur i ndergjegjejes jugosllave... me tjeter fjale shqip-foles. ai shkon deri aty qe pushtetin e E. Hoxhes e krahason me "holokaostin" neo-fashist mbi popullin qifut. a nuk eshte turp? a nuk e din ky i marre qe E. Hoxha dhe pushteti i tije ishin aleat me shtetet e bashkuara te amerikes, francen, angline dhe bllokun e lindjes per tu qliruar prej neofashizmit. eshte fakt qe E. Hoxha kishte bindje majtiste... por edhe eshte fakt qe ai kundershton paktin e vershaves dhe e braktise at vetem per interesa kombetare qe ti shpetoj gllaverimit titist... dhe sllavo-rus. a nuk e kuptojne keta te marre shqip-foles qe populli shqiptar ishte ne tersi i rrezikuar prej shterngates titiste. valle nuk e dine keta qe parija e kosoves prej f. hoxhes dhe deri te azem vllasi e kishin pranuar kombin jugosllav qe ishte pjelle e titos. a nuk e kuptojne keta te marre qe gjysma e kombit shqiptar perballej me nji asimilim total prej sllaveve rus dhe saprakut tito.
  siq duket qe keta njerz dh ky brum i tille kurre nuk do e kuptojne, dhe pse? sepse ky lloj brumi edhe ne nji menyre e ndihmonte asimilimin. a nuk eshte ky far lloj brumi qe me kembe-ngulje edhe ne ditet e sotshme mundohen qe edhe gjuhen shqipe te ndajne ne dysh... a nuk eshte turp.
  un mendoj qe nese i behet nji analize te nji personi, rezhimi apoo partije, pa tjeter duhet te interpretohen rrethanat e asai kohe... dhe kurr qe mos te gjykohen rastet e atehershme ne kohen e sotshme. ne populli shqiptare duhet te jemi mirnjohes shteteve te bashkuara te amerikes qe na ndihmuan... por mos te harrohet qe luften e beri UCK-ja.
  kthehemi per momentin disa dekada mbrapa kur ne shtetet e bashkara u egzekutua nji i races se zeze qe luftonte kundrej racizmit dhe per drejta te barabarta ne shtetet e amerikes... me ket dua te them qe edhe shtetet e amerikes u zhvilluan shum dhe perparuan ne interes te njerzize... nese mirret kjo ndodhi qe ndodhi ne shtetet e amerikes qe u vra nji i tjetres race... si shkas qe shtetet e amerikes jan raciste... do te ishte shum gabim...! por ne at kohe ishte nji dukuri e tille. por tani gjerat kan ndryshuar ne pergjethesi... a ka shembull ma te mire qe sot ne shtetet e amerikes pikerisht eshte per kandidat per prezident nji njeri i te njejtes race qe para disa dekadash u vra per drejta te barabarta... ja pra qe edhe amerika beri ndryshime rrenjesore... por ne amerike nuk u rrezu as nji bust... por ne amerike filloj gjitheher prej aty ku mbaroj... pa permbyse as gje.
  nderimet e mija te nderuar lexues. burimix

 10. #10
  Voleur du coeur.. Maska e Roi
  Antarsuar
  10-06-2004
  Vendndodhja
  Ne vendin tim....
  Postime
  2,305
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Tito ka qen KUDRA (meqka) me me madhja e njerzimit,
  Ai ka qen shume Dinak dhe na ka fut neve si shqipetare gjithemon me DINAKERI...
  Ka qen i pa parapam per dredhite qe i ka be aj....Na ka vra pas shpine dhe te nesmern na ka vajtu me ate shtrigen tjeter Jovanken...

  Po lere more mos u merrni me keta njerz te poshter...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Roi : 24-10-2008 m 04:48
  Fal po munde, mos ndrysho por ruaje tenden...

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga _SheJtaNia_ Lexo Postimin
  ps. me vone kur te kem kohe do e perkthej dhe nje material qe gjeta per te.. Biles ka dhe nje website per te
  Mos u lodh pr at kriminel t prkthesh gj sepse fare nuk sht e rndsishme ajo!
  Merru me prkthime m t mira e mos humb koh me prkthime t biografive t kriminelve siq ka qen ai!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  ne fakt duhet bere nje profil i marshal titos ne forum..
  me durim e gjakftohetesi..
  pa hyre ne hollesi konspirative per biografine e titos.. por thjesht per rezultatet e arritura ne kosove e mal te zi e ilirid-makedoni ( pra ne trojet e banuara nga bashkombasit tone) ne epoken kur tito ishte i pari i jugosllavise..

  me metoden e krahasimit duhet vepruar.. duke vene perball fakte shifra e realitete..

  njohes te mire te kosoves.. (se spo i hyjme krejt jugosllavise) le tu pergjigjen disa pyetjeve me sinqeritet.. e po ashtu te njejtave pyetje tu pergjigjet dhe shqiptari i shqiperise..

  po e fillojme me ekonomine..e pastaj ne vazhdim me ane tjera te fytyres se nje regjimi te caktuar..

  pyetjA e pare..

  1- nje mesues ne nje shkolle 7 a 8 vjecare ne kosove.. a mal te zi a ilirid ne vitet 70 - 80 te.. me sa rroga te tij mujore mund ta blente nji televizor (televizjon) .. po nje fishider ( frigorifer).. po nje makin larese (lavatrice) ..
  te njejtat pyetje vlejne per nje mesues te shqiperise ne te njejten periudhe..

  2- po nje puntor fabrike i ksaj periudhe.. po nje polic a oficer nje infermiere a nji mjek.. ne kosov mal zi e ilirid.. te njejtat sende.. me sa rroga mujore ka mujt me i ble..?


  po presim pergjigjet..
  mos hyni ne debate .. duam vetem shifra te sakta ose te peraferta..
  ma von po i hyjm dhe ceshtjeve tjera..

  psh sa kile mish lope-vici a derri ka mujt me ble me nji rrog mujore mesuesi ne kosov te titos.. mesuesi ne rusi te brezhnjevit e mesuesi ne shqiperi te enverit.. e me radh tu ba krahasimet..

 13. #13
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Ishte Djalli i Shqipetareve

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  leri llafet..

  jep shifrat..

  derr derr..


  po e vazhdoj un temen..

  ata te shqiperise le te me verifikojne.. ju te kosov ilirides dilni ne tapet e tregoni..

  nje mesues 7-tetvjecareje i kohes se enverit ne shqiperi te enverit.. kishte rrogen mujore.. 5000 ose 6000 leke..
  nje televizor kushtone 40 ose 45 000 leke..
  aq kushtonte dhe nji lavatrice apo frigorifer..

  supozojme se.. mesuesi ja mbrrinte.. para se me dek.. me marr nji autorizim..pra nji leje apo te drejte me ble televizor..prej komitetit.. atij i duhej rroga e 8 ose 9 muajve me ble televizor..

  po tek ju ne kosov e ilirid?

  pergjigjuni e lereni propagand pulatiken ketu..
  shifrat flasin vet..

 15. #15
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Nuk kan thn kot: Nj njeri punonte e dhjet hanin. Sot dhjet punojn, mezi han nj njeri.

  Pse?

  Sepse Titoja, saher q ishte n kriz ekonomike, merrte hua. Kshtu e mbante shtetin, hua, borxh, hua, borxh. Jugosllavia jetonte n luks, me lek t huja. Titoja asnjher nuk e lodhi kokn se si t lante borxhin. Pasi vdiq ai borxhin po e lajm ne.

  Me pagn e nj msuesi sht mbajtur familja 10 antarshe, me gjitha t mirat, dhe t paktn nj her n vit, t shkoj n plazh, aty ku i donte qejfi, nga Istria deri n Ulqin.

 16. #16
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  ne fakt duhet bere nje profil i marshal titos ne forum..
  me durim e gjakftohetesi..
  pa hyre ne hollesi konspirative per biografine e titos.. por thjesht per rezultatet e arritura ne kosove e mal te zi e ilirid-makedoni ( pra ne trojet e banuara nga bashkombasit tone) ne epoken kur tito ishte i pari i jugosllavise..

  me metoden e krahasimit duhet vepruar.. duke vene perball fakte shifra e realitete..

  njohes te mire te kosoves.. (se spo i hyjme krejt jugosllavise) le tu pergjigjen disa pyetjeve me sinqeritet.. e po ashtu te njejtave pyetje tu pergjigjet dhe shqiptari i shqiperise..

  po e fillojme me ekonomine..e pastaj ne vazhdim me ane tjera te fytyres se nje regjimi te caktuar..

  pyetjA e pare..

  1- nje mesues ne nje shkolle 7 a 8 vjecare ne kosove.. a mal te zi a ilirid ne vitet 70 - 80 te.. me sa rroga te tij mujore mund ta blente nji televizor (televizjon) .. po nje fishider ( frigorifer).. po nje makin larese (lavatrice) ..
  te njejtat pyetje vlejne per nje mesues te shqiperise ne te njejten periudhe..

  2- po nje puntor fabrike i ksaj periudhe.. po nje polic a oficer nje infermiere a nji mjek.. ne kosov mal zi e ilirid.. te njejtat sende.. me sa rroga mujore ka mujt me i ble..?


  po presim pergjigjet..
  mos hyni ne debate .. duam vetem shifra te sakta ose te peraferta..
  ma von po i hyjm dhe ceshtjeve tjera..

  psh sa kile mish lope-vici a derri ka mujt me ble me nji rrog mujore mesuesi ne kosov te titos.. mesuesi ne rusi te brezhnjevit e mesuesi ne shqiperi te enverit.. e me radh tu ba krahasimet..
  krimineli Tito s'ka qen n pushtet q nga viti 1970 po q nga viti 1945 prandaj pyetjet do duhej t shtroheshin pak m ndryshe prshembull:
  Cili msues shqiptar guxonte nxnsve t'u msonte Historin shqiptare dhe nse e bnte kt gj far ngjante me at msues...
  pastaj mos bni paralele se me sa rroga nj msues shqiptar ( n Kosov q nga viti 1970 e ktej ) blinte nj televizor sepse:
  " nse n kosov nga gjysma e vitit 1975 e ktej ( m hert rrall kush kishte TV-e ose askush) nj msues me tri rroga blente nj televizor n t njjtn Koh N Slloveni nj msues me gjysm rroge blente nj TV-e ndersa n Serbi me nj Rrog...
  Pra s'kemi nevoj t bjm krahasime me t tjert por t bhen krahasimet me Republikat e tjera n ish- Jugosllavin!
  pastaj fabrika e TV-ve ka qen n Serbi n NISH dhe pr t prfituar SerbiA SIKURSE fabrika e tyre e prodhimit t televizorve- gjith t punsuarve shqiptare n Kosov u jepte TV me kredit, pa qofshin ata edhe puntor t thjesht.
  N njrn an shqiptart e shkret e paguanin me Kredi m shtrenjt dhe nga ana tjetr pr fitonte fabrika e TV-ve n Serbi dhe ekonomia e Serbis!

  Por ti brari me pyetjet dhe kjrahasimet q b vetm e tregove fytyren tnde prej nj titiste t URRyer dhe nj Nostalgjiku Jugosllav i cili ka urrejt Shqiperin dhe shqipetart duke qen vet Jugosllav!

  Pr asnj shqiptar t ish- Jugosllavis q i ka thn vetit shqiptar s'ka mundur me asgj me qen ish-Jugosllavia para Shqiperis sepse vetm bijt kopil e lakmojn nj " nn tjetr" dhe nuk e duan nnn e tyre sado q ajo mundet me qen e" shmtuar".
  Ndryshuar pr her t fundit nga Preng Sherri : 27-10-2008 m 12:27

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  preng permbaju pyetjeve..leri dokrrat se i dim ma mir se ty..
  ani kush flet per nan ..
  ti ja ke zhurit zemren shum nanave shqiptare or kopil enverist..
  nanen e xhemes ma se pari..nje mesuesi shqiptar..


  ali

  leni borxhet e tites..

  pergjigju pyetjes..

  ne se nuk di pyet baben..

  pra.. nji mesues i nji shkolle 7 tetvjecare ne shqiperi te enverit.. ne se komiteti do i jepte nji leje apo autorizim sic quhej e qe ndahej.. 1 ne mijra mesues me ble televizor.. bardh e zi.. i duhej me dhan 8 deri 9 rroga mujore..
  dmth ne 8 - 9 muaj mesuesi e gruja e tij e fmija e tij as mos me hanger as mos me pi as mos me dhez dritat e as mos me banue ne banes me qera.. sepse nuk ka pas ne koh te enveroit kredi..qe dikush me marr borxh ne bank e me ble dicka e me e clye kadal dale..

  pytja eshte.. me sa rroga mujore msusi i kosoves ne vitet 70 80 e blente nji televizor bardh e zi..

  ??
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 27-10-2008 m 12:32

 18. #18
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  pytja eshte.. me sa rroga mujore msusi i kosoves ne vitet 70 80 e blente nji televizor bardh e zi..

  ??
  Un nuk di me sa rroga mujore, po e di q sa ka qen Rankoviqi n pushtet pr shqiptart ka qen zullum i madh. Pastaj Titoja hoqi Rankoviqin, pr interesa t veta. N Kosov q nga ather ka qen gjendje e mir ekonomike.

  Ta shpjegova mjaft mir: nj njeri ka punu dhjet kan hangr.

 19. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  ti brari njeriu i shkolles s kumrovecit dhe mesimeve t titos,
  Ti lere Shqiperin por pasi q po flet pr ish- Jugoslalvin ti merr si shembull Sllovenin, serbin, kroacin dhe trego se sa rroga u duhej atyre pr me bler Tv e mos b propagand Jugosllave ketu dhe pro kriminelit tito!
  Ti trego se pse shqiptart shkonin nga kosova pper me gjet pun n Serbi, pse shiptart shkonin nga Kosova pr me gjet pun n Slloveni kur jetonin ne shtetin e njejt.
  pse s'paskan qen kushtet dhe rrogat e njejta a?
  Ti keto trego sepse pr prgjigje more q kerkove q fabrika e TV-es n Jugosllavi ishte ne Serbi dhe ajo u jepte punetoreve kredi per me mujt me ble TV- dhe t cilin pastaj ata e pagonin me Kiste t medha sa q n fund i binte dyfish.
  pastaj nuk tregove q gjer n vitin 1075 e ketej rrall dikush nga shqiptaret e Kosoves ka pas TV-e ose ma mir me than hiq!
  pyetjen e more por une po t them q mos u merr me propagand titiste si titist q je sepse ketu e urrejm ne titizmin dhe ATA SI TITIZMI.
  SA PR XHEMEN Q PO E PERMEND DISA HER MA KUJTON AT PROVERBIN " RREJ SHUM SE MBETET DIKA" kestu q ti brar titisti vrasesi nse nuk je ti at'her"ai gjendet ne shoqeri me ty.
  S'ka mu tranue krejt bota tjeter gje!
  sepse ti shkolle udebeje je dhe e tregove me kete afishimin per nostalgjin q ke per JU- q u cof dhe kurr ma nuk ngjallet!

 20. #20
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  ... Preng ...

  Ti nga Kosova ikje dhe punoje i qete ne Serbi, Slloveni, Bosnje, Kroaci etj. dmth ku te donte qejfi apo halli Ty. Ishe i lire te levizje.

  Ne Shqiperi s'behej fjale te shkoje te punoje nga fshati ne qytet i te njejtit rreth, lere pastaj neper qytete te ndryshme duhej leje e Komitetit ...
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

Faqja 1 prej 15 12311 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Popujt e zhdukur
  Nga Fatih n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 03-01-2010, 18:27
 2. A jeni munduar ndonjehere te vizatoni lumturine
  Nga AuGuSt_ n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 80
  Postimi i Fundit: 04-11-2008, 14:36
 3. Pr dshmitart e Jehovait
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-12-2006, 16:29
 4. A sht e vrtet prplasja e qytetrimeve?
  Nga [xeni] n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 07-03-2006, 15:00
 5. Fenomeni i terrorizmit Sfida e rendit te ri boteror
  Nga Enri n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 17-01-2004, 09:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •