Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 78
  1. #1

    Çfarë është politika?

    Dy Gjera Kam Ndermend Njera , Se Politika Eshte Arti I Se Mundures , Dhe Se Politika Eshte K..

  2. #2
    Ultras Maska e KUSi
    Anëtarësuar
    30-11-2006
    Vendndodhja
    Tetovë
    Postime
    3,049
    pajtohem plotesisht me mendimin e dyte tendin , edhe une jam i ati mendimi se politika eshte K**vë dhe te mashtron , kur te kthehesh per se dyti her te besh llogarine do te shofesh se je humbes se heren e pare nuk e mer vesh se te mashtron
    ” UNË JAM MIRË KUR ASHT MIRË SHQYPNIA! ”

  3. #3
    l'aquila tornera a volare Maska e brandon
    Anëtarësuar
    07-04-2006
    Postime
    622
    Sipas politikaneve:Prijesja dhe ajka e mendimit shoqeror
    Por ne te vertete kompromis me rrethanat qe ata veta i kane koklavitur.
    Sipas Balzakut eshte shkenca e atyre qe nuk kane njohuri ne asnje shkence te vertete. Nje poezi gjermane e pershkruan keshtu portretin e nje politikani:

    Ndryshe ji, ndryshe trego
    Ndryshe fol, ndryshe mendo
    Gjithcka duro, gjithcka levdo.
    Gjithkund shtiru ,mos prish punen
    Nga fryn era ktheje gunen.
    Per mire a keq u nenshtro
    Gjithcka zbato,gjithcka trillo
    Vetem per vete shih perfito:
    Te gjitha keto kush i ben dot
    Politikan quhet sot
    La vida es un carnaval

  4. #4
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Mendimi I Dyte Qe Fillon Me K Ska Gje Prej Politikes...

  5. #5
    humble
    Anëtarësuar
    24-03-2007
    Vendndodhja
    in M.T's heart
    Postime
    637
    Duke ju referuar profesorit tim politika eshte shkenca e zbulimit, dhe koordinimit formal te mjeteve dhe strategjive specifike per te permiresuar ekzistencen e njeriut.
    Yevgeny Rodionov
    Rroft AMERIKA!

  6. #6
    Vlonjat sa te jete jeta Maska e Igli_Vlonjati
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Vlore/Tirane
    Postime
    439
    Politika eshte semundje.
    Ne Jete Duhet Te Udhehiqemi Nga Arsyeja Dhe Jo Nga Pasioni

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Para se te jap mendimin tim te thjeshte, me lejoni te shkruaj dicka qe me ben pershtypje kur njerezve i bie rradha per diskutim rreth konceptit te politikes, pasi eshte 'koncepti' ai per te cilin besoj se eshte hapur kjo teme.

    Ne librin e tij "The Selfish Gene", Richard Dawkins na prezanton per te paren here me nje neologjizem kryesor: Koncepti i njesise memetike, e cila perkufizohet me pak fjale si nje lak imitues e kulturor. Per shembull, frazat atomike, vlerat, idete, melodite, shabllonet e te njohurit dhe te sjellurit, qe kane te perbashket nje lak (pra, jane te tipit ciklik, te perseritshme - kjo eshte e rendesishme te theksohet) klasifikohen ne pergjithesi si 'meme'.

    Perse po e permend konceptin e njesise memetike? Jo vetem nga postimet ne kete teme, por edhe nga shume postime te tjera (perfshire edhe disa qe kam shkruar vete), njeriu ka tendence te perdore fraza ironike, aforizma, ose ndonje ide te tyren 'te vecante', duke shmangur sipermarrjen e dhenies se nje pergjigje jo-memetike.

    Pyetje te tilla si "C'eshte Politika?", ose "A jemi vetem ne univers", etj. jane tunduese per te dhene nje pergjigje qe i shmanget opinionit personal rreth konceptit duke krijuar nje divergjence nga percaktimi personal (ose permbledhes nga literatura) te konceptit ne fjale dhe duke e zevendesuar kete opinion me ndonje sarkazem, ironi, aforizem, etj.

    * * *

    Per te mos u zgjatur me shume se sa duhet, une mendoj se politika perben teresine e instrumentave socio-ekonomike (dhe kohet e fundit edhe shkencore) per te administruar nje grup shoqeror te caktuar dhe per ta zhvilluar ate sipas nje plani (metodologjie) te paracaktuar. Une mendoj se e gjithe kjo procedure karakterizohet nga kombinimet e mundshme te atyre instrumentave, te cilet perjashtohen nga ana teorike dhe ndikojne drejtperdrejt ne politike-berje (qe eshte dicka reale).
    Ndryshuar për herë të fundit nga Borix : 08-05-2007 më 14:02
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  8. #8
    Moderator Maska e Pratolini
    Anëtarësuar
    10-01-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    724
    Politika eshte arti me modern !
    Nese ne art sot prodhohet qe te tjeret te te blejne, ne politike prodhohet te te votojne !

  9. #9
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga Pratolini
    Politika eshte arti me modern !
    Nese ne art sot prodhohet qe te tjeret te te blejne, ne politike prodhohet te te votojne !
    Plotesisht dakort me kete mendim..
    "Carpe Diem"

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Politika asht ART dhe kisha me e qujt arti i 6-tê
    Kur studion medicinen duhet studiju edhe comptabilitetin edhe psikollogjin edhe drejtesin...

    ne politik vetem marketingun....
    ne marketing duhet mbrenda dy minuta me shti blersin ne duar, po smunde te iku ...

    tash me teknik te mirê po filmohet qja thuhet ne politik : dhe qka po thon politikanet spo bejn ! gazetaret po ju permendin por kot ....

    politika moderne e ka perzi Demokracin me Demopartinê
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  11. #11
    In God I trust Maska e fjollat
    Anëtarësuar
    15-02-2005
    Vendndodhja
    Para shfaqjes së hitlerit
    Postime
    1,085
    Citim Postuar më parë nga Dorontina
    Politika asht ART dhe kisha me e qujt arti i 6-tê
    [/B]
    Jo rastësisht dëgjohet si shpesh kohëve të fundit se artit i kanë rënë vlerat...
    Dikur arti kishte krejt tjetër kuptim, gjithashtu edhe politika. Artistët merreshin me art kurse burrat e shtetit me politikë.

    Tani janë bërë turli-tavë
    I'm muslim, don't panic please.. oh bloody sheeps

  12. #12
    human Maska e LAINA
    Anëtarësuar
    13-03-2007
    Vendndodhja
    waiting...
    Postime
    348
    Politika eshte si ajsbergu, me sy te lire mund te shohesh 1/7 pjese te saj!
    ....asgje teper e bukur ose teper e shemtuar zgjat per nje kohe teper te gjate....

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anëtarësuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,878
    filozofia Është Mundësi Për Të Menduar;
    Politika Është Mënyrë Të Menduari

  14. #14
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Politika eshte kur-ve e domosdoshme per kultivimin e zbatimit te rregullave ne nje shoqeri te madhe njerezore qe kulmin e ka tek votimi....Mjere ai popull qe ka humbur kulturen e votimit,do behet pre e ekstremisteve ose emigranteve te huaj te natyralizuar...
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    856
    nuk eshe e thene qe politika duhet te jete detyrimisht k***e...
    politikanet shqiptare pothuajse e kan ligjeruar kete lloj shprehje... e kane bere kodin e tyre moral...biblen e tyre...u duhet thene stop...

  16. #16
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Citim Postuar më parë nga engjellorja
    nuk eshe e thene qe politika duhet te jete detyrimisht k***e...
    politikanet shqiptare pothuajse e kan ligjeruar kete lloj shprehje... e kane bere kodin e tyre moral...biblen e tyre...u duhet thene stop...
    Kur-ve e dashur engjellore nenkupton shitjen e nderit per te ardhura ekonomike dhe politika parim baze ka shitjen e nderit per te ardhura ekonomike....
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    856
    per te ardhurat e tyre ekonomike i dashur...jo per te ardhurat e memedheut

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-06-2007
    Vendndodhja
    Ne bote
    Postime
    192
    Politika eshte nje proces me te cilen nje grup vendos te dirigjoje apo ndikoje zhvillimin ne nje lemi te percaktuar. Edhe pse ky term si zakonisht perdoret ne lidhje me qeverisje te nje shtetit, eshte term qe njekohesisht perdoret ne relacionet njerzore dhe ato interakcionet e grupave, psh. ne boten e tregtise dhe institucionet fetare dhe akademike.

    Pra, Tigrimelare, ti poashtu perdore politiken ketu, duke me bere te mendoj apriori per aforizmen e vjeter qe " Politika eshte K..."

    Jam dakord me Borix per komentin e dhene per politiken.

    Perdoret ne cdo vend, dhe ne cdo veper qe ben njeriu. Edhe ne keto forume perdoret - shume bile, dhe ne nje menyre shume strategjike.

  19. #19
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Kuptimi i mirefillte i Politikes ,ka te beje me proceset madhore te shoqerise...banalisht e perdorim si fjale per aspekte te ndryshme te jetes,por ato jane dytesore...Politika eshte Polis ,pastaj ti mund ti thuash debatuesit tend,mos me bej politike,po kjo se ben ate politikan....
    Duhet mbajtur jashte politika e mirefillte nga diskutimet e perditshme...Ka dhe shprehje politika ekonomike ,po zevendesohet fjala program ...
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Jimmi_1978
    Anëtarësuar
    10-11-2006
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    443
    Nese eshte pyetja per domethenien dhe prejardhjen e fjales Politike atehere fjala rrjedh nga fjala greke Polis qe eshte qyetet-shtet ne greqine antike i qeverisur nga qytetaret.

    Fjala politike si term sot eshte shume e gjere dha kap mjaft sfera sic eshte politika shteterore, familjare, e nje komuniteti, politika ekonomike, fiskale e shume gjera.
    Barca

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Politika shqiptare
    Nga Redi në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 08-05-2006, 19:12
  2. Politika Shqiptare
    Nga Sabriu në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-03-2006, 14:58
  3. Shoqëria Civile dhe Politika
    Nga liberal në forumin Kulturë demokratike
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 03-09-2004, 19:07
  4. Vendet arabe dhe perendimi
    Nga Eni në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 67
    Postimi i Fundit: 10-09-2003, 08:47
  5. UNMIK-u dhe KFOR-i kanë pezulluar aktivitetet e TMK-së jashtë vendit
    Nga mani në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 11-05-2003, 17:04

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •