Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 78
 1. #1
  i/e larguar Maska e Tigrimelara
  Antarsuar
  25-04-2002
  Mosha
  44
  Postime
  919
  Faleminderit
  0
  15 falenderime n 15 postime

  far sht politika?

  Dy Gjera Kam Ndermend Njera , Se Politika Eshte Arti I Se Mundures , Dhe Se Politika Eshte K..

 2. #2
  Ultras Maska e KUSi
  Antarsuar
  30-11-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  3,050
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  pajtohem plotesisht me mendimin e dyte tendin , edhe une jam i ati mendimi se politika eshte K**v dhe te mashtron , kur te kthehesh per se dyti her te besh llogarine do te shofesh se je humbes se heren e pare nuk e mer vesh se te mashtron
  UN JAM MIR KUR ASHT MIR SHQYPNIA!

 3. #3
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Antarsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Sipas politikaneve:Prijesja dhe ajka e mendimit shoqeror
  Por ne te vertete kompromis me rrethanat qe ata veta i kane koklavitur.
  Sipas Balzakut eshte shkenca e atyre qe nuk kane njohuri ne asnje shkence te vertete. Nje poezi gjermane e pershkruan keshtu portretin e nje politikani:

  Ndryshe ji, ndryshe trego
  Ndryshe fol, ndryshe mendo
  Gjithcka duro, gjithcka levdo.
  Gjithkund shtiru ,mos prish punen
  Nga fryn era ktheje gunen.
  Per mire a keq u nenshtro
  Gjithcka zbato,gjithcka trillo
  Vetem per vete shih perfito:
  Te gjitha keto kush i ben dot
  Politikan quhet sot
  La vida es un carnaval

 4. #4
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Mendimi I Dyte Qe Fillon Me K Ska Gje Prej Politikes...

 5. #5
  humble
  Antarsuar
  24-03-2007
  Vendndodhja
  in M.T's heart
  Postime
  653
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Duke ju referuar profesorit tim politika eshte shkenca e zbulimit, dhe koordinimit formal te mjeteve dhe strategjive specifike per te permiresuar ekzistencen e njeriut.
  Yevgeny Rodionov
  Rroft AMERIKA!

 6. #6
  Vlonjat sa te jete jeta Maska e Igli_Vlonjati
  Antarsuar
  24-03-2006
  Vendndodhja
  Vlore/Tirane
  Mosha
  31
  Postime
  441
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Politika eshte semundje.
  Ne Jete Duhet Te Udhehiqemi Nga Arsyeja Dhe Jo Nga Pasioni

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Antarsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Para se te jap mendimin tim te thjeshte, me lejoni te shkruaj dicka qe me ben pershtypje kur njerezve i bie rradha per diskutim rreth konceptit te politikes, pasi eshte 'koncepti' ai per te cilin besoj se eshte hapur kjo teme.

  Ne librin e tij "The Selfish Gene", Richard Dawkins na prezanton per te paren here me nje neologjizem kryesor: Koncepti i njesise memetike, e cila perkufizohet me pak fjale si nje lak imitues e kulturor. Per shembull, frazat atomike, vlerat, idete, melodite, shabllonet e te njohurit dhe te sjellurit, qe kane te perbashket nje lak (pra, jane te tipit ciklik, te perseritshme - kjo eshte e rendesishme te theksohet) klasifikohen ne pergjithesi si 'meme'.

  Perse po e permend konceptin e njesise memetike? Jo vetem nga postimet ne kete teme, por edhe nga shume postime te tjera (perfshire edhe disa qe kam shkruar vete), njeriu ka tendence te perdore fraza ironike, aforizma, ose ndonje ide te tyren 'te vecante', duke shmangur sipermarrjen e dhenies se nje pergjigje jo-memetike.

  Pyetje te tilla si "C'eshte Politika?", ose "A jemi vetem ne univers", etj. jane tunduese per te dhene nje pergjigje qe i shmanget opinionit personal rreth konceptit duke krijuar nje divergjence nga percaktimi personal (ose permbledhes nga literatura) te konceptit ne fjale dhe duke e zevendesuar kete opinion me ndonje sarkazem, ironi, aforizem, etj.

  * * *

  Per te mos u zgjatur me shume se sa duhet, une mendoj se politika perben teresine e instrumentave socio-ekonomike (dhe kohet e fundit edhe shkencore) per te administruar nje grup shoqeror te caktuar dhe per ta zhvilluar ate sipas nje plani (metodologjie) te paracaktuar. Une mendoj se e gjithe kjo procedure karakterizohet nga kombinimet e mundshme te atyre instrumentave, te cilet perjashtohen nga ana teorike dhe ndikojne drejtperdrejt ne politike-berje (qe eshte dicka reale).
  Ndryshuar pr her t fundit nga Borix : 08-05-2007 m 14:02
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 8. #8
  Moderator Maska e Pratolini
  Antarsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Politika eshte arti me modern !
  Nese ne art sot prodhohet qe te tjeret te te blejne, ne politike prodhohet te te votojne !

 9. #9
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga Pratolini
  Politika eshte arti me modern !
  Nese ne art sot prodhohet qe te tjeret te te blejne, ne politike prodhohet te te votojne !
  Plotesisht dakort me kete mendim..
  "Carpe Diem"

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Politika asht ART dhe kisha me e qujt arti i 6-t
  Kur studion medicinen duhet studiju edhe comptabilitetin edhe psikollogjin edhe drejtesin...

  ne politik vetem marketingun....
  ne marketing duhet mbrenda dy minuta me shti blersin ne duar, po smunde te iku ...

  tash me teknik te mir po filmohet qja thuhet ne politik : dhe qka po thon politikanet spo bejn ! gazetaret po ju permendin por kot ....

  politika moderne e ka perzi Demokracin me Demopartin
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 11. #11
  In God I trust Maska e fjollat
  Antarsuar
  15-02-2005
  Vendndodhja
  Para shfaqjes s hitlerit
  Postime
  1,104
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Dorontina
  Politika asht ART dhe kisha me e qujt arti i 6-t
  [/B]
  Jo rastsisht dgjohet si shpesh kohve t fundit se artit i kan rn vlerat...
  Dikur arti kishte krejt tjetr kuptim, gjithashtu edhe politika. Artistt merreshin me art kurse burrat e shtetit me politik.

  Tani jan br turli-tav
  I'm muslim, don't panic please.. oh bloody sheeps

 12. #12
  human Maska e LAINA
  Antarsuar
  13-03-2007
  Vendndodhja
  waiting...
  Mosha
  38
  Postime
  349
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Politika eshte si ajsbergu, me sy te lire mund te shohesh 1/7 pjese te saj!
  ....asgje teper e bukur ose teper e shemtuar zgjat per nje kohe teper te gjate....

 13. #13
  E dua letrsin Maska e Ali Baba Tepele
  Antarsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,432
  Faleminderit
  3
  38 falenderime n 36 postime
  filozofia sht Mundsi Pr T Menduar;
  Politika sht Mnyr T Menduari

 14. #14
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Politika eshte kur-ve e domosdoshme per kultivimin e zbatimit te rregullave ne nje shoqeri te madhe njerezore qe kulmin e ka tek votimi....Mjere ai popull qe ka humbur kulturen e votimit,do behet pre e ekstremisteve ose emigranteve te huaj te natyralizuar...
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  858
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  nuk eshe e thene qe politika duhet te jete detyrimisht k***e...
  politikanet shqiptare pothuajse e kan ligjeruar kete lloj shprehje... e kane bere kodin e tyre moral...biblen e tyre...u duhet thene stop...

 16. #16
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga engjellorja
  nuk eshe e thene qe politika duhet te jete detyrimisht k***e...
  politikanet shqiptare pothuajse e kan ligjeruar kete lloj shprehje... e kane bere kodin e tyre moral...biblen e tyre...u duhet thene stop...
  Kur-ve e dashur engjellore nenkupton shitjen e nderit per te ardhura ekonomike dhe politika parim baze ka shitjen e nderit per te ardhura ekonomike....
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  858
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  per te ardhurat e tyre ekonomike i dashur...jo per te ardhurat e memedheut

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2007
  Vendndodhja
  Ne bote
  Postime
  192
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Politika eshte nje proces me te cilen nje grup vendos te dirigjoje apo ndikoje zhvillimin ne nje lemi te percaktuar. Edhe pse ky term si zakonisht perdoret ne lidhje me qeverisje te nje shtetit, eshte term qe njekohesisht perdoret ne relacionet njerzore dhe ato interakcionet e grupave, psh. ne boten e tregtise dhe institucionet fetare dhe akademike.

  Pra, Tigrimelare, ti poashtu perdore politiken ketu, duke me bere te mendoj apriori per aforizmen e vjeter qe " Politika eshte K..."

  Jam dakord me Borix per komentin e dhene per politiken.

  Perdoret ne cdo vend, dhe ne cdo veper qe ben njeriu. Edhe ne keto forume perdoret - shume bile, dhe ne nje menyre shume strategjike.

 19. #19
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Kuptimi i mirefillte i Politikes ,ka te beje me proceset madhore te shoqerise...banalisht e perdorim si fjale per aspekte te ndryshme te jetes,por ato jane dytesore...Politika eshte Polis ,pastaj ti mund ti thuash debatuesit tend,mos me bej politike,po kjo se ben ate politikan....
  Duhet mbajtur jashte politika e mirefillte nga diskutimet e perditshme...Ka dhe shprehje politika ekonomike ,po zevendesohet fjala program ...
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Jimmi_1978
  Antarsuar
  09-11-2006
  Vendndodhja
  Larg
  Mosha
  39
  Postime
  443
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Nese eshte pyetja per domethenien dhe prejardhjen e fjales Politike atehere fjala rrjedh nga fjala greke Polis qe eshte qyetet-shtet ne greqine antike i qeverisur nga qytetaret.

  Fjala politike si term sot eshte shume e gjere dha kap mjaft sfera sic eshte politika shteterore, familjare, e nje komuniteti, politika ekonomike, fiskale e shume gjera.
  Barca

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Politika shqiptare
  Nga Redi n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 08-05-2006, 19:12
 2. Politika Shqiptare
  Nga Sabriu n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2006, 13:58
 3. Shoqria Civile dhe Politika
  Nga liberal n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-09-2004, 19:07
 4. Vendet arabe dhe perendimi
  Nga Eni n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 67
  Postimi i Fundit: 10-09-2003, 08:47
 5. Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 11-05-2003, 17:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •