Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 19 prej 19
 1. #1
  kerkuesi
  Antarsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  36
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Shqipri: Vendimi i qeveris, paga minimale mujore rritet n 20,000 lek

  Viola Gjoni - 02/06/2004

  Rritet paga minimale mujore, nga 10 060 bhet 10 800 lek

  Me propozim t ministrit t Puns dhe shtjeve Sociale, Kshilli i Ministrave ka vendosur q paga minimale mujore pr punonjsit n shkall vendi, e detyrueshme t zbatohet nga do person juridik a fizik, t jet 10800 lek


  Paga minimale mujore tashm do t jet 10 800 lek. Propozimi ka ardhur nga ministri i Punve dhe shtjeve Sociale Engjll Bejtaj dhe me vendim t Kshillit t Ministrave efektet financiare do t fillojn nga 1 korriku i vitit 2004. Ndrkoh sht diskutuar n komisionin e pagave dhe pensioneve n Ministrin e Puns ndryshimi i pags minimale mujore pr punonjsit n shkall vendi. Kshtu, mbi pagn minimale jepen shtesa n vartsi t vjetrsis n pun, vshtirsive dhe kushteve t puns, pr ort jasht kohs normale t tij. Kjo bhet sipas prcaktimit t kodit t puns dhe akteve ligjore. Ndryshimi i pags minimale n shkall vendi bhet duke u mbshtetur n kodin e puns, n ligjin nr. 8487 Pr kompetencat n caktimin e pagave t puns, si dhe n konventn e ILO-s nr. 26 Mekanizmi i caktimit t pags minimale ratifikuar me ligjin nr. 8775.
  N vitin 2002 paga minimale ka qen 9400 lek, ndrsa nj vit m von e deri m sot kjo shifr sht ndryshuar n 10 060 lek n muaj. Sipas Astrit Kuks, drejtor i drejtoris s pagave dhe pensioneve n Ministrin e Puns, rritjet e pags minimale jan br mbshtetur n mundsit e buxhetit t shtetit duke iu referuar studimit Llogaritja e minimumit jetik zyrtar t kryer n dhjetor t vitit 2001.
  Llogaritja e minimumit jetik zyrtar
  Sipas ktij studimi, rezulton se minimumi jetik mujor pr frym sht 7 975 lek n muaj, minimumi jetik pr nj t punsuar sht 13 404 lek n muaj dhe minimumi jetik pr nj familje me 4 persona sht 21 532 lek n muaj. Por nse kto t dhna do t llogariten sipas indeksimit n masn 3.4 pr qind, kemi shifra t reja t rritura dhe prkatsisht minimumi jetik mujor pr frym 8 650 lek n muaj, minimumi jetik pr nj t punsuar 14 539 lek dhe minimumi jetik pr nj familje me 4 persona 23 354 lek n muaj. Pr ndrtimin e sistemit t pagave n trsi dhe n mnyr t veant pr t prcaktuar nivelin e pags mesatare n shkall vendi si pik orientimi ka shrbyer treguesi i llogaritur pr minimumin jetik pr nj t punsuar. N caktimin e pags minimale sht pasur n konsiderat ndikimi n sektorin privat dhe publik. Kshtu, sipas kontratave kolektive t depozituara dhe t dhnave t grumbulluara nga Ministria e Puns, paga minimale n sektorin publik jobuxhetor varion nga 11 mij deri n 20 700 lek n muaj, ndrsa n sektorin privat varion nga 10 343 lek deri n 29 mij lek n muaj. Efekti financiar pr punonjsit q paguhen me paga minimale sht 7 milion lek n muaj, ndrsa ndikimi nga rregullimi i sistemit t pagave me klasa si rrjedhoj e pags minimale sht edhe 20 milion lek t tjera. Efekti financiar do t prballohet nga buxheti i miratuar pr do institucion. Me propozimet e bra nga komisioni i shqyrtimit t pagave sht propozuar q tani e tutje nga pag minimale t kemi vetm pag baz minimale dhe mbi t t llogariten t gjitha shtesat q prcakton kodi i puns.

 2. #2
  kerkuesi
  Antarsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  36
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Pervec te tjerash rritja e pages minimale ka lidhje te drejtperdrejte me sigurimet shoqerore dhe ato shendetsore. Me rritjen e pages minimale rriten edhe sasia e sigurimeve. Kjo ka dy arsye. E para sepse me rritjen e rrogave rritet edhe baza e taksimit, dhe se dyti me rritjen e minimumit edhe ata puntore qe punojne jo me orar te plote dhe marrin me pak se paga minimale (keta nuk duhet patjeter te marrin pagen minimale por mund te marrin edhe me pak) , perseri duhet te paguajne sigurime sikur te merenin page minimale. Per keto dy arsye shteti nuk ka bere asgje me shume vecse ka renduar keta te dytet dhe mbi kurriz te ketyre ka lehtesuar te paret.

  mariglennora

 3. #3
  ("ANDREA" ZEMRA BABIT) Maska e Genti^Itali
  Antarsuar
  19-09-2003
  Vendndodhja
  Itali ''Venezia''
  Mosha
  36
  Postime
  635
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Shqiperi: Vendimi i qeveris, paga minimale mujore rritet n 20,000 lek

  Bejtaj:Paga minimale mbi minimumin jetik, nuk do te kete page nen 10 800 leke
  1998: 5.800 lek

  1999: 6.380 lek

  2000: 7.018 lek

  2001: 7.580 lek

  2002: 9.400 lek

  2003: 10.060 lek

  2004: 10.800 lek  lNuk do ket paga nn 10.800 lek

  lRealizohet nj pik e rndsishme e

  Marrveshjes me sindikatat

  lCaktohet edhe paga minimale pr do or pune

  lNga viti 1998 paga minimale sht dyfishuar

  lPaga e re minimale do ket ndikim m t madh pr sektorin privat, kontrolli nga ISHP

  Tiran-N t gjith sektort n vend nuk do t ket m pag minimale nn 10 800 lek. "Me propozimin e Ministrit te Punes dhe eshtjeve Sociale, Keshilli i Ministrave, vendosi kto dit q paga baze minimale, mujore, per punonjsit, ne shkalle vendi, qe eshte e detyrueshme te zbatohet nga cdo person, juridik a fizik, vendas ose i huaj, te jete 10.800 leke. Kurse paga baze minimale mujore, jepet per 174 ore pune ne muaj te kryera gjate kohes normale te punes. Paga baze minimale orare te jete 62.07 leke. Vendimi i Qeveris mbeshtet edhe Marreveshjen e nenshkruar midis Qeverise dhe Sindikatave per rritjen e pages minimale ne shkalle vendi", tha Ministri I Puns Engjll Bejtaj n nj konferenc pr shtyp. Sipas ligjit, paga minimale ne shkalle vendi eshte e detyrueshme per t'u zbatuar nga cdo person juridik a fizik, vendas ose i huaj. Gjate dy viteve te kaluara paga minimale eshte rritur me shume se rritja mesatare e pagave. Keshtu, n muajin qershor 2002, paga baze minimale ne shkalle vendi u caktua 9.400 leke ne muaj, duke u rritur rreth 24%, ndrsa n muajin gusht 2003, paga baze minimale u caktua 10.060 leke ne muaj. Mbi kete page jepen shtesa te ndryshme si per vjetersi ne pune, per kushte te vecante, per demshmeri shendeti etj. Rritjet e pages minimale jane bere mbeshtetur n mundsit e buxhetit te shtetit duke iu referuar studimit "Llogaritja e minimumit jetik zyrtar". Pr ndrtimin e sistemit te pagave n trsi dhe, n mnyr t vecant, pr t caktuar nivelin e pags minimale n shkall vendi, sht marr parasysh edhe treguesi i llogaritur per minimumin jetik pr nj t punsuar. Me rritjen ne masen 3.4 perqind qe realizua me Vendimin e Qeveris "Per masen e indeksimit te pagave per vitin 2004" dhe me rritjen prej 3.8 % perqind mbi pagen minimale te indeksuar qe eshte caktuar n kt vendim t ri arrihet qe paga minimale, duke perfshire shtesat e ndryshme qe jepen mesatarisht per nje punonjes, ne sektorin buxhetor te kaloje mbi minimumin jetik per nje te punesuar. Ne caktimin e pages minimale eshte patur ne konsiderate ndikimi ne sektorin privat dhe publik. Ne sektorin privat, pavaresisht nga deklarimet qe behen per efekt te detyrimeve kontributive dhe fiskale paga minimale pergjithesisht eshte me e larte se ajo ne shkalle vendi. Keshtu, sipas kontratave kolektive te depozituara dhe te dhenave te grumbulluara nga Ministria e Punes dhe Ceshtjeve Sociale, paga minimale ne sektorin publik jobuxhetor, varion nga 11.000 deri ne 20.700 leke ne muaj; ndersa ne sektorin privat nga 10. 343 deri ne 29.000 leke ne muaj. Gjithashtu, eshte vleresuar edhe mendimi i pundhnsve dhe situata n tregun e punes. "Por edhe nse n sektorin privat rezulton ende se paga minimale sht nn 10 800 lek ather do t jet Inspeksoriati Shtetror I Puns ai q do t monitoroj situatn ku n rast shkeljesh do t ket masa penalizuese pr subjektin n baz t legjislacionit", sht shprehur Ministri Bejtaj. Duke i u referuar sistemit aktual te pagave te punonjesve buxhetore, me pag minimale paguhen 7334 punonjes ose 6.6 perqind e punonjesve buxhetor gjithsej. Sipas te dhenave te paraqitura nga ministrite, punonjesit perfitojne dhe shtesa mbi page, qe jane elemente te perhershem te sistemit ekzistues te pagave. Shtesat mbi page per punonjesit qe kane pagen baze minimale jane mesatarisht 55.6 % per punonjesit e institucioneve qendrore qe nuk perfshihen ne sherbimin civil, dhe 47.5 % per punonjesit e institucioneve ne vartesi te institucioneve qendrore. Duke perfshire edhe keto shtesa, punonjesit qe punojne ne punet me te thjeshta, te perfshira ne klasen e pare dhe te dyte, paga minimale eshte mbi treguesin e minimumit jetik per te punesuarit. Ne piken 2 te Vendimit t Qeveris eshte parashikuar edhe paga baze minimale orare, e cila eshte e nevojshme per te rregulluar menyren e llogaritjes se pages ne rastet e punes me kohe te pjeshme dhe ne rastet kur punohet mbi kohen normale te punes. Efekti financiar per punonjesit qe paguhen me paga minimale eshte 7 milion leke ne muaj, ndersa ndikimi nga rregullimi i sistemit te pagave me klasa si rrjedhoje e rritjes se pages baze minimale eshte edhe 20 milion leke te tjera. Pra, kjo rritje e pages minimale ndikon ne rritjen e shpenzimeve per pagat ne sistemin e pagave me klasa pr shumn 27 milion lek n muaj. Vendimi pr rritjen e pags minimale hyn ne fuqi pas botimit ne " Fletoren Zyrtare" dhe i shtrin efektet financiare nga data 1 korrik 2004.

  D.B

  Biznesi agroindustrial rrit importin e makinerive e pajisjeve

  Tiran- Biznesment e industris agroprpunuese kan rritur importin e makinerive dhe teknologjive bashkohore, me qllim prmirsimin e cilsis s prodhimeve ushqimore n vend Sipas t dhnave nga INSTAT, rritjen m t madhe ne strukturen e importeve gjate 5 muajve te pare te ketij viti e kan dhn importet n makineri e pajisje, ku spikasin ato t pajisjeve t teknologjis n industrin prpunuese ushqimore, si (prpunim qumshti, vaji, mielli, pije freskuese dhe alkolike etj). Nj nga faktort q ka ndikuar n rritjen e importeve t mekaniks bujqsore, ka qn dhe heqja e akcizs s karburantit pr kto mjete. Sipas burimeve nga Shoqata e agrobiznesit, sektori i mekaniks bujqsore do t vazhdoj me rritme t shpejta rinovimin e parkut t amortizuar t traktorve, duke br t mundur importimin brenda ktij viti t mbi 350 traktorve t rinj t nj teknologjie bashkohore. Aktualisht, industria ushqimore agroprpunuese prfaqesohet nga 1980 fabrika dhe linja prpunimi, numr ky q nuk ka ndryshuar shum me vitin e kaluar. Por, sipas burimeve nga ministria e Bujqsis dhe Ushqimit ka nj rnie t prodhimit artizanal ne firmat e vogla dhe zgjerim n t njjtn koh t komapanive m t mdha me teknologji perendimore, q realizojn nj gam t gjer artikujsh ushqimor. Kjo industri vazhdon t mbuloj 25% t krkesave t tregut vendas, ndrkoh q 75% e nevojave plotsohet nga importi. Kryesisht biznesment q merren me agroindustri, e kan shtrir aktivitetin e tyre drejt prpunimit t artikujve q bazn kryesore e kan prodhim vendi n sektort e blegtoris, pemtaris, rrushit, etj. Ndrkoh q specialistt e bujqsis e shikojn rritjen e e prodhimit bujqsor blegtoral vendas, si faktor kryesor ne zhvillimin e industris agroushqimore. Pr 3-mujorin e par t ktij viti, prodhimi agroushqimor, sipas vlersimeve statistikore, ka ruajtur t pandryshuar ritmin e rritjes me at t parashikuar nga ministria e Bujqsis dhe Ushqimit. Po kshtu, evidencat tregojn se n veanti prodhimi agroindustrial ka manifestuar nj ecuri pozitive, duke regjistruar nj rritje prej rreth 2 pr qind, krahasuar me t njjtn periudh t vitit t kaluar. Sipas t dhnave zyrtare, nj kontribut n konsolidimin e ktij sektori kan dhn dhe projektet e ndryshme. Nj nga m t rndsishmit sht granti Japonez "2KR", prmes t cilit jan instaluar n rrethe t ndryshme t vendit, linja prpunimi te kesaj industrie. Sektori i industris agroprpunuese n vend, mbas atij t ndrtimit, z nj nga vendet kryesore n prodhimin e prgjithshm bruto (PPB). Ky sektor prfaqsohet nga industria e blojes dhe grumbullimit t drithrave, e cila sht e shprndar pothuajse n t gjith vendin. Ajo prmbledh 85 fabrika mielli, nga t cilat 42 jan me linja t reja dhe moderne dhe 550 linja t prodhimit t buks. Prodhimi i makaronave realizohet n 21 linja, por ato aktualisht po i "mbyt" prodhimi i importit n masn 85%. N industrin e prodhimit t pijeve alkoolike dhe jo alkoolike prfshihen 50 linja t vogla pr prodhimin e birrs dhe 41 objekte pr prodhimin e vers, t cilat kryesisht punojn me teknologji gjermane dhe hollandeze. Prodhimi i pijeve freskuese, dhe ujit mineral realizohet n 70 linja, t cilat aktualisht kan spostuar prodhimin e importit.

  G.B
  LINDI EDHE "ANDREA"

 4. #4
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Shqiperi: Vendimi i qeveris, paga minimale mujore rritet n 20,000 lek

  Me ne fund qeveria mendon per te ndryshuar pagat e punonjesve.. Shyqyr qe rillogariten pagen minimale.. per me teper lexoni artikullin ...

  Vendimi detyron bizneset t shumfishojn rrogat e punonjsve

  N kt mnyr parashikohet t shtohen parat n arkn e shtetit nga sigurimet dhe tatimi mbi t ardhurat

  Qeveria ka vendosur nj nivel t ri referimi pr pagat e privatve n t gjith sektort e ekonomis. Ky sht vendimi i ri brenda nj muaji pr prcaktimin e pagave referuese n sektorin privat. Vendimi i par q u b publik n fund t marsit dshtoi, pr shkak se qeveria nuk arriti ta zbatonte. Prcaktimet e reja n vendimin e djeshm t qeveris shrbejn q tatimet t llogarisin kontributet e sigurimeve shoqrore dhe atyre shndetsore, si dhe tatimin mbi t ardhurat pr do punonjs t sektorit privat. Vendimi i qeveris vjen pas deklaratave t vazhdueshme t Kryeministrit, se ekonomia shqiptare noton n informalitet. Rezultati final i ktij vendimi sht nj rritje e pagave referuese pr punonjsit e siprmarrjeve private, pothuajse n t gjith sektort e ekonomis, ka do t thot rritje e tatimeve mbi t ardhurat dhe sigurimeve shoqrore e atyre shndetsore pr kta punonjs. Kryeministri Berisha e cilsoi t nj rndsie t veant vendimin pr prcaktimin e pags referuese mujore. Duke prgzuar Ministrin e Financave, Berisha tha: "Me an t ktij vendimi synohet t barazohet kontributi i personave me paga t ulta, q prfshin kontributin e tyre n sigurimet shoqrore, shndetsore apo dhe detyrime t tjera fiskale me t tjert, q prfitojn paga t tjera". N relacionin shpjegues t projektvendimit, Ministria e Financave shprehet se ky nivel pagash sht vendosur mbi bazn e investigimeve t bra nga tatimet, q, sipas tyre, kan vrejtur shkall t lart abuzimi dhe mosraportimi real me listpagesat e punonjsve. Por kjo deklarat e financave bie ndesh me vet sistemin fiskal, q bazohet mbi vetdeklarimin e subjektit, ka do t thot se jan subjektet ato q prcaktojn dhe zyrtarizojn pagn dhe jo administrata tatimore. Tatimeve u bie barra ti vrtetojn deklarimet e pundhnsve dhe jo t gjykojn apriori se sa mund t jet me hamendje nj pag.

  Gazeta Shqip - 2006-2007
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Ligji mbi pagat: Paga minimale, jo m pak se 16000 lek

  Paga minimale, jo m pak se 16 mij lek

  Nga Ergys Mertiri

  Qeveria shqiptare ka prgatitur projektvendimin pr prcaktimin e pagave minimale, t cilat do t shrbejn si referenc pr derdhjen e kontributeve t sigurimeve si dhe t tatimfitimit. Burime nga Ministria e Financave bjn t ditur se, projekti i prgatitur nga qeveria merr parasysh faktort ekonomik dhe shoqror t tregut t pagave pr t br diferencimin e tyre. Sipas projektvendimit t ri t qeveris, diferencimet e pagave do t bhen mbi bazn e kualifikimit t puntorve, mbi bazn e zhvillimit ekonomik dhe social t vendit ku punonjsi punon, si dhe mbi bazn e nivelit t biznesit pundhnsit, i cili ndahet sipas kategorive t biznesit t madh ose jo. Sipas ktij projektvendimi, tashm pagat jan prcaktuar sipas do kategorie, duke shmangur abuzimet n deklarimin e pagave pr punonjsit.

  Financat: Projektvendimi shmang abuzimet n deklarimet e pagave

  Projektvendimi i paraqitur pr miratim zvendson trsisht vendimin ekzistues t qeveris t miratuar m 31 janar t ktij viti. Zvendsministri i Financave, Florjon Mima, e ka vlersuar si t domosdoshme nevojn e rishikimit t vendimit ekzistues, gj q sipas tij sht br imediate. Sipas Mims, nga investigimet e kryera nga deget e tatim-taksave sht evidentuar nj shkall e lart abuzimi dhe mosraportimi real n listpagesat e punonjsve. Prajshtim, sipas tij bn, vetm sektori bankar si dhe nj pjes e fushs s sigurimeve, ku situata e raportimit rezulton t jet mjaft afr realitetit. Pothuajse n t gjith sektoret e tjer jan evidentuar nnraportime dhe deklarime fiktive t nivelit t pagave. Po ashtu, Ministria e Financave n takimet e shumta t zhvilluara me komunitetin e biznesit mori dijeni se vendimi ekzistues po zbatohej n mnyr jokorrekte nga punonjsit e tatim-taksave, sidomos n aplikimin e referencave t pagave t punonjsve t kualifikuar edhe pr punonjsit e pakualifikuar, duke u br shkak pr lindjen e kontradiktave dhe ankesave nga ana e biznesit. Rishikimi i br ndaj vendimit ekzistues shmang veprimet abuzieve n kt drejtim, duke sjell diferencimin e qart t pagave sipas kategorive t prcaktuara. Mima ka theksuar se, rishikimi i ktij vendimi prbn nj hap t rndsishm n luftn kundr informalitetit dhe evazionit fiskal dhe se kto ndryshime do t jen t rndsishme pr prmirsimin e mbledhjes s tatimit mbi t ardhurat personale dhe kontributet e sigurimeve shoqrore dhe shndetsore, t cilat jan dy zrat m problematik n sistemin tatimor shqiptar.

  Financat: Diferencimi i pagave ul kostot pr biznesin

  Prcaktimi i nivelit t pagave sht br duke marr n konsiderat kontributet e prfaqsuesve t siprmarrjes private, duke prfaqsuar edhe zrat e grupeve t interesit si dhe palve t interesuara dhe t prekura nga ky vendim. Diferencimi i pagave, sipas Ministris s Financave, sht n prputhje me realitetin e pagave n Shqipri, si dhe me tregun e puns. Po kshtu, sipas financave jan marr n konsiderat edhe propozimet dhe sugjerimet e biznesit pr sektor t ndjeshm t ekonomis, si p.sh, sektort q punojn me lnd t par pr rieksport apo material-porositsi q punsojn rreth 70 mij vet. Kjo sht br, me qellim q paga minimale e punonjsve t pakualifikuar t mos kaloj kufirin prej 16.000 leksh, pasi jo vetm sht niveli real, por edhe sepse nj nga arsyet q investitort e ktij sektori shfaqin interes dhe ushtrojn aktivitetin e tyre n vendin ton sht pikrisht krahu relativisht i lir i puns. Sipas ministris, aplikimi i gabuar i vendimit t mparshm nga ana e inspektoreve tatimore ndshkonte pa t drejt pundhns t till, duke rnduar e deformuar kostot e prodhimit.

  Kategorit e diferencimit t pagave

  Sipas prcaktimit t ri t pagave minimale, nj pjes e rndsishme e diferencimit t pagave do t jet edhe diferencimi mbi baz t kualifikimit. Ky diferencim do t jet midis puntorve t pakualifikuar e atyre t kualifikuar, teknikve dhe specialistve n zbatim, drejtuesve t degve, njsive dhe specialisteve me arsim t lart, si dhe drejtorve dhe administratorve t subjekteve. Ky diferencim sht br n disa kategori. Sipas prcaktimit t vendimit t qeveris, pun e pakualifikuar do t konsiderohen ato pun q nuk krkojn kualifikim paraprak apo q mund t kryhen nga nj punmarrs, pa patur nevoj pr prvoj pune. N kt kategori prfshihen pun t tilla si: pastrues, korrier, shits, kamarier, paketues, lavazhier, ngarkim-shkarkim me krah, grmim toke me krah, qeps cope e lekure, etj.

  Pun e kualifikuar, sipas vendimit, quhen ato pun t cilt krkojn aftsim profesional, i cili mund t jet fituar nprmjet arsimit profesional, kurseve t formimit profesional, apo gjat praktiks. Po kshtu, n diferencimin e pagave ka edhe nj kategori e cila prcaktohet si Personel drejtues dhe tekniko-ekonomik, e cila nnkupton, punmarrs q kryejn detyrn apo funksionin e manaxherit, drejtorit, administratorit, juristit, inxhinierit, teknologut, financierit, mjekut, web-masterit, faqossit, kameramanit, specialistit teknik, ekonomik, t shitjeve, t blerjeve, prgjegjs sektori, deg, reparti, instruktor, etj.

  Tema

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,255
  Faleminderit
  0
  26 falenderime n 24 postime
  Rama kunder ligjit per pagat

  Oli Xhilaga
  E Marte, 08 Maj 2007


  Selia roze kundershtoi dje nje tjeter nisme te qeverise "Berisha", e konkretisht ligjin mbi sistemin e pagave ne sektorin privat. Ne vazhden e kundershtive te saj ndaj projektligjeve te propozuara nga qeverisja e djathte, Partia Socialiste sinjalizoi dhe nje here tjeter pozicionin e saj kunder ligjit per sistemin e pagave ne sektorin privat. Sipas kesaj partie, asnje pervoje e ngjashme ne vendet e tjera nuk deshmon per ndermarrjen e nje nisme te tille, duke caktuar pagat ne sektorin privat me diktatin e ekzekutivit. Kreu i selise roze, Edi Rama, e kundershtoi dje ashper kete nisme te qeverise, duke shprehur qarte se, ashtu sikurse dhe per ligjin e gjobave, ky ligj do te hase ne oponencen e forte te opozites parlamentare. Duke argumentuar qendrimin e opozites kunder kesaj nisme, Rama theksoi se "Partia Socialiste nuk mund te pajtohet me nismat konfuze dhe eksperimentale te qeverise "Berisha", te cilat vazhdojne ende te rrisin tensionin dhe te perkeqesojne klimen e biznesit ne vend". Gjithashtu, ne vleresimin e tij mbi kete ligj, kreu socialist gjykoi se kjo eshte nje tjeter nisme, e cila konsiston ne goditjen e biznesit. "Pas nismes absurde te te ashtuquajturit "Ligji i Gjobave", tashme kjo qeveri, ne vazhdim te politikave per goditjen e biznesit, inicioi nismen te radhes per miratimin e nje vendimi qe merr persiper caktimin e pagave ne sektorin privat, gjoja ne emer te aplikimit te takses se sheshte, pageses se sigurimeve shoqerore dhe luftes kunder informalitetit ne ekonomi", u shpreh Rama gjate fjales se tij. Qendrimi kunder ketij ligji, sipas tij, bazohet ne faktin se nje veprim i tille, jo vetem qe nuk redukton informalitetin ne ekonomi, por e nxit biznesin per te gjetur rruge te tjera jashte kornizave ligjore, duke rritur ne menyre te pashmangshme informalitetin. Per te, ky ligj thellon veshtiresite e funksionimit dhe veprimtarise se sipermarrjes, duke imponuar kosto shtese per te dhe duke cuar drejt falimentimit nje numer te madh te tyre. Ai ka paralajmeruar se ky ligj nxit konkurrencen e pandershme dhe ndikon negativisht, duke deformuar arbitrarisht tregun e punes, duke dhene argumentet me te cilat justifikohet kundershtia ndaj ligjit per pagat. Madje, duke shkuar me tej, kreu i PS-se vuri ne dukje se "ky ligj zbulon qarte qellimin e kesaj qeverie qe keto veprime synojne thjesht dhe vetem marrjen e te ardhurave per buxhetin, gjendja e te cilit po veshtiresohet nga moscelja ende e fondeve per investime per kete vit". Per kete arsye, Rama beri thirrje per nje politike te re per menaxhimin e financave publike.

  PS, pese arsyet e kundershtimit te nismes

  Asnje pervoje e ngjashme ne vendet e tjera nuk deshmon per ndermarrjen e nje nisme te tille, duke caktuar pagat ne sektorin privat me diktatin e ekzekutivit;

  Nje veprim i tille, jo vetem qe nuk redukton informalitetin ne ekonomi, por e nxit biznesin per te gjetur rruge te tjera jashte kornizave ligjore, duke rritur ne menyre te pashmangshme informalitetin;

  Thellon veshtiresite e funksionimit dhe veprimtarise se sipermarrjes, duke imponuar kosto shtese per te dhe duke cuar drejt falimentimit nje numer te madh te tyre.

  Nxit konkurrencen e pandershme dhe ndikon negativisht, duke deformuar arbitrarisht tregun e punes;

  Zbulon qarte qellimin e kesaj qeverie qe keto veprime synojne thjesht dhe vetem marrjen e te ardhurave per buxhetin, gjendja e te cilit po veshtiresohet nga moscelja ende e fondeve per investime per kete vit.


  Koha jone
  #VamosArgentina

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Edushka Kunder Gjithckaje !qe Shkon Ne Dem Te Mafjes!!!

  Citim Postuar m par nga thekthi
  Rama kunder ligjit per pagat

  Oli Xhilaga
  E Marte, 08 Maj 2007


  Selia roze kundershtoi dje nje tjeter nisme te qeverise "Berisha", e konkretisht ligjin mbi sistemin e pagave ne sektorin privat. Ne vazhden e kundershtive te saj ndaj projektligjeve te propozuara nga qeverisja e djathte, Partia Socialiste sinjalizoi dhe nje here tjeter pozicionin e saj kunder ligjit per sistemin e pagave ne sektorin privat. Sipas kesaj partie, asnje pervoje e ngjashme ne vendet e tjera nuk deshmon per ndermarrjen e nje nisme te tille, duke caktuar pagat ne sektorin privat me diktatin e ekzekutivit. Kreu i selise roze, Edi Rama, e kundershtoi dje ashper kete nisme te qeverise, duke shprehur qarte se, ashtu sikurse dhe per ligjin e gjobave, ky ligj do te hase ne oponencen e forte te opozites parlamentare. Duke argumentuar qendrimin e opozites kunder kesaj nisme, Rama theksoi se "Partia Socialiste nuk mund te pajtohet me nismat konfuze dhe eksperimentale te qeverise "Berisha", te cilat vazhdojne ende te rrisin tensionin dhe te perkeqesojne klimen e biznesit ne vend". Gjithashtu, ne vleresimin e tij mbi kete ligj, kreu socialist gjykoi se kjo eshte nje tjeter nisme, e cila konsiston ne goditjen e biznesit. "Pas nismes absurde te te ashtuquajturit "Ligji i Gjobave", tashme kjo qeveri, ne vazhdim te politikave per goditjen e biznesit, inicioi nismen te radhes per miratimin e nje vendimi qe merr persiper caktimin e pagave ne sektorin privat, gjoja ne emer te aplikimit te takses se sheshte, pageses se sigurimeve shoqerore dhe luftes kunder informalitetit ne ekonomi", u shpreh Rama gjate fjales se tij. Qendrimi kunder ketij ligji, sipas tij, bazohet ne faktin se nje veprim i tille, jo vetem qe nuk redukton informalitetin ne ekonomi, por e nxit biznesin per te gjetur rruge te tjera jashte kornizave ligjore, duke rritur ne menyre te pashmangshme informalitetin. Per te, ky ligj thellon veshtiresite e funksionimit dhe veprimtarise se sipermarrjes, duke imponuar kosto shtese per te dhe duke cuar drejt falimentimit nje numer te madh te tyre. Ai ka paralajmeruar se ky ligj nxit konkurrencen e pandershme dhe ndikon negativisht, duke deformuar arbitrarisht tregun e punes, duke dhene argumentet me te cilat justifikohet kundershtia ndaj ligjit per pagat. Madje, duke shkuar me tej, kreu i PS-se vuri ne dukje se "ky ligj zbulon qarte qellimin e kesaj qeverie qe keto veprime synojne thjesht dhe vetem marrjen e te ardhurave per buxhetin, gjendja e te cilit po veshtiresohet nga moscelja ende e fondeve per investime per kete vit". Per kete arsye, Rama beri thirrje per nje politike te re per menaxhimin e financave publike.

  PS, pese arsyet e kundershtimit te nismes

  Asnje pervoje e ngjashme ne vendet e tjera nuk deshmon per ndermarrjen e nje nisme te tille, duke caktuar pagat ne sektorin privat me diktatin e ekzekutivit;

  Nje veprim i tille, jo vetem qe nuk redukton informalitetin ne ekonomi, por e nxit biznesin per te gjetur rruge te tjera jashte kornizave ligjore, duke rritur ne menyre te pashmangshme informalitetin;

  Thellon veshtiresite e funksionimit dhe veprimtarise se sipermarrjes, duke imponuar kosto shtese per te dhe duke cuar drejt falimentimit nje numer te madh te tyre.

  Nxit konkurrencen e pandershme dhe ndikon negativisht, duke deformuar arbitrarisht tregun e punes;

  Zbulon qarte qellimin e kesaj qeverie qe keto veprime synojne thjesht dhe vetem marrjen e te ardhurave per buxhetin, gjendja e te cilit po veshtiresohet nga moscelja ende e fondeve per investime per kete vit.


  Koha jone

  Pagat minimale, n t gjitha vendet e reja t BE-s i cakton qeveria


  Nga Fitim Zekthi


  Prcaktimi i pagave minimale n sektorin privat sht nj praktik q ka shum koh q ndodh n vendet e Europs Qendrore dhe Lindore. Zvendsministri i Financave, Florion Mima, ka br t ditur dje se, prcaktimi i pagave minimale nga qeveria pr efekt t pagimit t kontributeve t sigurimeve shoqrore dhe t pagimit t tatmit mbi t ardhurat sht n prputhje t plot me ligjet e vendit dhe me vendimet e parlamentit. N nenin 36 t ligjit 5560 Pr procedurat tatimore, thuhet q: ekzekutivi ka detyr q n raste kur vren q transaksionet jan larg vlers s tregut ti sjell n kto nivele t vlers s tregut, - saktsoi zoti Mima. Zvendsministri tha se, nse shikohet vendimi n pikn 1 t tij thuhet se kur administrata tatimore vern se pagat n sistemin privat jan dukshm nn vlern e tregut n shitblerjen e shrbimit dhe dhnien e kundravlefts, ajo ka autoritetin ti rivlersoj sipas niveleve t dhna n kt vendim. Duke paraqitur kt qndrim zvendsministri i Financave hodhi posht t gjitha arsyetimet e deritanishme se qeveria po hyn n t drejtn e biznesit pr t caktuar pagat e ktij t fundit. Shum vende t Europs Lindore, t cilat tashm jan br edhe antare t Bashkimit Europian ka koh q e zbatojn nj mekanizm t till pr pagat minimale. Zvendsministri Mima tha se, n Bullgari sht pothuajse identike, ashtu si edhe me vendimin e qeveris son dhe Bullgaria sht nj vend q ka vuajtur gjithashtu nga informaliteti me pagat q ne kemi prezantuar me kt vendim. Me dallimin e vetm q atje nuk flitet pr paga, por flitet pr koeficient. Koeficientin 1 e merr paga m e ult dhe 10 e merr paga e manaxherit. Praktikisht sht e njjta gj. Kjo gj ndodh n Maqedoni, Rumani, pothuajse n gjith Europn Qendrore. Metoda e llogaritjes s pagave sht metoda alternative kur zbulohet se ka gnjeshtra dhe mashtrime. Gjithashtu, pr sa i prket mass s punonjsve q do t preken nga ky vendim i qeveris, zvendsminitri saktsoi se, rreth nntdhjet pr qind e t punsuarve n biznesin e vogl, duke qen se jan t vetpunsuar nuk kan asnj lidhje me kt vendim, pasi ata nuk kan marrdhnie pundhns-punmarrs. N prgjithsi, vendimi do t prek t gjith t punsuarit q kan lidhje me aktivitete m t mdha sesa biznesi i vogl. Ligji ka pr qllim t mos lejoj mashtrimet me pagat n biznesin e madh. N lidhje me faktin se, nse ky vendim mund t nxis edhe m fshehjen e pagave reale nga biznesi, zvendsministri tha se, pikrisht deri m sot, ka ndodhur e njjta gj. N rast se dikush sigurohet pr 170 mij lek t vjetra, por nn dor merr nj pag 500, 600 apo 1 milion lek t vjetra, lind nj pytje: nga dalin kto para? Pr kt shkak duhet q pundhnsi kto para ti pasqyroj n zrin e shpenzimeve dhe t pasqyroj tatim fitimin. N t vrtet kjo nuk ndodh. Do t jet pundhnsi q do t duhet t jet i detyruar q t deklaroj t gjitha shpenzimet. Ne kemi hyr n nj cikl nga i cili nuk mund t dalim dot dhe kjo sht prpjekja e par madhore pr t dal nga cikli dhe jemi t vendosur pr t luftuar informalitetin n kt pik.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Qeveria prgjysmon taksat pr punonjsit me paga t ulta

  16/05/2007 - 20:12

  • Sipas ktij vendimi, tatimi pr kto rroga do t filloj n mbi 100 mij lek (t vjetra), pra, 100 mij lekt e para t rrogs nuk tatohen


  N mbledhjen e sotme t Kshillit t Ministrave, Kryeministri Berisha tha se po prgatitet nj vendim q ka pr qllim t ndihmoj biznesin dhe t krijoj nj mbshtetje t veant pr punonjsit me rroga t ulta. Sipas ktij vendimi, tatimi pr kto rroga do t filloj n mbi 100 mij lek (t vjetra), pra, 100 mij lekt e para t rrogs nuk tatohen.

  “N kt mnyr prgjysmohet barra fiskale mbi ta dhe kjo do t jet e vlefshme pr t gjitha rrogat deri n 300 mij lek (t vjetra)”, tha Kryeministri. Kryeministri vlersoi gjithashtu se vendosja e takss s shesht me 10 pr qind pr t ardhurat personale prbn lehtsimin m t madh t barrs fiskale q mund t vendoset mbi kto t ardhura. N kt mnyr, biznesi shqiptar do t jet biznesi me barrn m t ult fiskale n Europ dhe m gjer. “Rezultatet e ktij revolucioni fiskal dhe t prpjekjes son pr t lehtsuar dhe thjeshtuar barrn burokratike mbi biznesin kan sjell frytet e para shum pozitive”, u shpreh Kryeministri.


  Ai prmendi n kt aspekt rritjen jasht do parashikimi t eksporteve, ku n 4 mujorin e par vitit 2007 eksportet, si vler, jan 28 pr qind m t mdha se ato t katr mujorit t vitit 2006, ndrsa si vllim jan pothuajse dyfish pr t njjtn periudh kohore. Po ashtu, Kryeministri prmendi rritjen me ritme t larta t kreditit bankar, rritjen e madhe t investimeve t huaja, t cilat pr vitin 2006 kan qen n total rreth 370 milion dollar, rreth 125 dollar pr frym, kundrejt vetm 28 dollar q ato kan qen n vitin 2004. Kto investime, tha Kryeministri, jan konkretizuar n projekte t mdha q kapin disa miliard euro, si projekti i Semanit, projekti i Devollit, projekti i TEC-it t Fierit, projekte n fushn e imentos, etj.

  “Sipas ekspertve m t mir t Fondit Monetar Ndrkombtar dhe institucioneve t tjera, Shqipria sht realisht n prag shkputjeje t madhe. Shkputja e Shqipris sht nj dukuri q po rezonon pozitivisht kudo. Kjo ka br q kompani t mdha, ndr m seriozet n bot, t prparojn n projektet e tyre dhe t fillojn s shpejti, brenda disa muajve, investime t cilat n totalin e tyre kapin vlera disa miliard euro”, theksoi Kryeministri. (Departamenti i Informacionit)  balkan web

 9. #9
  ThE KinG Maska e Imperator
  Antarsuar
  23-04-2007
  Vendndodhja
  Albania
  Postime
  448
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Po ja pra kemi disa shoke Rama qe na dalin e na thone jo paga minimale kaq se fillojne e pasurohen te gjithe. Kundershton Rama per mireqenien e popullit ndersa ktej del e na thote qe partia jone eshte ne sherbim te popullit. Jazek i qofte.
  Perse nuk del e te prononcohet per akuzat qe i ben prokuroria franceze ktij kleptokrati?

  Ligji per pagat do te miratohet dhe ne kete menyre do te rritet dhe mireqenia e popullit. Ne kete menyre do te shmanget ekonomia informale, boll punuan punetoret e nuk u paguhen sigurimet shoqerore, boll bene feste biznesmenet me punen e zeze, boll perfituan keta gjarperinj. Ka ardhur koha qe te respektohet demokracia, te respektohet puna e punetorit, te mare ate qe meriton gjithsekush.

  Imperator
  Albanian Perandory

 10. #10
  zhapik buster Maska e drity
  Antarsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,239
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Imperator
  Perse nuk del e te prononcohet per akuzat qe i ben prokuroria franceze ktij kleptokrati?
  Pse, 'ka bere trapi ne france ?
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,255
  Faleminderit
  0
  26 falenderime n 24 postime
  Qeveria prgjysmon taksat pr punonjsit me paga t ulta

  Derguar me: 16/05/2007
  • Sipas ktij vendimi, tatimi pr kto rroga do t filloj n mbi 100 mij lek (t vjetra), pra, 100 mij lekt e para t rrogs nuk tatohen

  N mbledhjen e sotme t Kshillit t Ministrave, Kryeministri Berisha tha se po prgatitet nj vendim q ka pr qllim t ndihmoj biznesin dhe t krijoj nj mbshtetje t veant pr punonjsit me rroga t ulta. Sipas ktij vendimi, tatimi pr kto rroga do t filloj n mbi 100 mij lek (t vjetra), pra, 100 mij lekt e para t rrogs nuk tatohen.

  “N kt mnyr prgjysmohet barra fiskale mbi ta dhe kjo do t jet e vlefshme pr t gjitha rrogat deri n 300 mij lek (t vjetra)”, tha Kryeministri. Kryeministri vlersoi gjithashtu se vendosja e takss s shesht me 10 pr qind pr t ardhurat personale prbn lehtsimin m t madh t barrs fiskale q mund t vendoset mbi kto t ardhura. N kt mnyr, biznesi shqiptar do t jet biznesi me barrn m t ult fiskale n Europ dhe m gjer. “Rezultatet e ktij revolucioni fiskal dhe t prpjekjes son pr t lehtsuar dhe thjeshtuar barrn burokratike mbi biznesin kan sjell frytet e para shum pozitive”, u shpreh Kryeministri.


  Balkanweb
  #VamosArgentina

 12. #12
  human Maska e LAINA
  Antarsuar
  13-03-2007
  Vendndodhja
  waiting...
  Mosha
  38
  Postime
  349
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Tatimi i rrogs, ulet pr pagn minimale, rritet pr t tjerat

  Vendimi i ri pr rrogat deri n 30 mij lek, nuk tatohet 10 mij lekshi i par

  Fabiola ela
  Qeveria ul tatimin mbi pagn minimale. Pagat e tjera, sipas llogaritjes, do t paguajn m shum para si tatim mbi t ardhurat.

  Qeveria vendosi dje t zbres 10 mij lek, pr efekt tatimesh, pr t gjitha pagat referuese pr sistemin privat. Kjo pr pagat deri n 30 mij lek. E thn ndryshe, t gjitha pagat deri n 30 mij lek do t tatohen duke zbritur 10 mij lek. Vendimi pritet t hyj n fuqi m dat 1 korrik, bashk me zbatimin e takss s shesht. Kjo e fundit e barazon t gjith shkalln e tatimit mbi t ardhurat n 10 pr qind pr t gjitha kategorit e pagess. Por duket se shembujt e tatimit t ri favorizojn vet pagat minimale.

  Shembujt
  Me sistemin e ri t pagave referuese, q qeveria do t zbatoj pr tatimet n biznesin privat, paga minimale sht 17 mij lek. Sipas sistemit aktual t tatim-fitimit, kjo pag tatohet 5 pr qind. Pra do i punsuar q deklaron nj pag 17 mij lek, paguan n tatime 850 lek n muaj. N 1 korrik tatim mbi t ardhurat do t bhet 10 pr qind, por pags minimale pr efekt tatimesh do ti zbriten 10 mij lek. Pra paga minimale e tatueshme do t bhet 7 mij lek, dhe do i punsuar me ket nivel page do t paguaj n tatime 700 lek n muaj. Pr pagn minimale t punsuarve me vendimin e ri, do ti kursehen 150 lek n muaj. Por e kundrta ndodh me nj pag 25 mij lek. Sipas sistemit aktual t tatimit mbi t ardhurat, kjo pag aktualisht tatohet me 5 pr qind. Pra do i punsuar me pag 25 mij lek paguan pr tatimet 1250 lek n muaj. Me ndryshim e ri, paga q do ti nnshtrohet tatimeve do t jet 10 mij lek m pak, pra 15 mij lek. Por tatimi do t bhet 10 pr qind. Kshtu nj i punsuar me kt pag, n korrik t ktij viti do t jap pr tatimet 1 500 lek n muaj. Pra 250 lek m shum se aktualisht.

  Ndryshimet
  Punonjsit, paga e t cilve arrin deri n 30 mij lek, nuk do tu tatohet 10 mij lekshi i par. Pr punonjsit me rroga t ulta, tatimi do t filloj n mbi 100 mij lek t vjetra. Pra, 100 mij lekt e para t rrogs nuk tatohen. N kt mnyr prgjysmohet barra fiskale mbi ta dhe kjo do t jet e vlefshme pr t gjitha rrogat deri n 300 mij lek, apo 30 mij lek t reja, sht shprehur dje Berisha. Ky vendim do t hyj n fuqi m 1 korrik s bashk me taksn e shesht prej 10 pr qind. Me kt barr fiskale, deri tani 20 pr qind por q zbret n 10 pr qind, s bashku me zbritjen q i bhet me 150 pr qind tatim-fitimit, q nga 25 zbret n 10, me uljen e ndjeshme vitin e kaluar t sigurimeve shoqrore pr pundhnsit me 31 pr qind, biznesi shqiptar do t jet biznesi me barrn m t ult fiskale n Evrop dhe m gjer, theksoi kryeministri.

  Treguesit fiskal
  Sipas kreut t qeveris, Berisha, nismat e qeveris pr uljen e barrs fiskale i kan dhn tashm frytet e para. Investimet e huaja n vitin 2006 kan qen n total rreth 370 milion dollar, rreth 125 dollar pr frym, kundrejt vetm 28 dollar q ato kan qen n vitin 2004. Projekti i Semanit, me vler 2.3 miliard euro, sht n prag t nisjes nga zbatimi, pasi jan prfunduar t gjitha studimet pr riklasifikimin e gazit t lngshm, termocentralit 1200 megavat dhe linjs s transmetimit pr n Itali, u shpreh ai.  17 mije leke
  do t paguhet vetm 700 lek tatim mbi t ardhurat personale. Sipas vendimit, q hyn n fuqi m 1 korrik individt q kan pagn 17000 lek do t paguajn 10 pr qind tatim mbi t ardhurat personale vetm pr 7 mij lek, duke eliminuar kshtu 10 mij lekshin. N kt mnyr qeveria ka ulur barrn fiskale pr kt kategori.
  30 mije leke
  do t paguajn 10 pr qind tatim mbi t ardhurat personale vetm pr 20 mij lek. Ky vendim i qeveris do t hyj n fuqi m 1 korrik s bashku me taksn e shesht. Me hyrjen n fuqi t ktij vendimi tatimi mbi t ardhurat personale nuk do t jet m i shkallzuar, por do t jet 10 pr qind pr t gjith.  Qeveria mbush arkn e shtetit, zbraz xhepat e punonjsve

  Rritja e pags minimale, uli numrin e t siguruarve
  Ministria e Puns: Nuk kemi shifra reale pr papunsin

  Qeveria ka ndryshuar nivelin e pags minimale duke e rritur at. Si rrjedhoj e ktij vendimi, rritet edhe niveli i takss s puns. Ky vendim i qeveris ka nisur t jap efektet e para negative n formalizimin e ekonomis shqiptare. Gjat 4-mujorit t fundit t vitit 2006 biznesi vendas ka ndihmuar n formalizimin e ekonomis shqiptare. Kjo, pasi gjat ksaj periudhe numri i punonjsve t siguruar n sektorin privat u rrit, n kt hark kohor u regjistruan 35 mij individ t rinj n skemn e kontributeve shoqrore dhe shndetsore. Por me rritjen e pags minimale n muajt e par t ktij viti, numri i punonjsve t siguruar n sektorin privat psoi ulje. Kshtu sht shprehur dje Muharrem Xhelili, drejtori i politikave t punsimit n Ministrin e Puns gjat nj tavoline t rrumbullakt t organizuar nga Dhoma Amerikane e Tregtis. Me kt vendim t saj qeveria ka rritur rrjedhimisht edhe shumn e kontributeve shoqrore dhe shndetsore q paguan punmarrsi. Gjithashtu qeveria rrit t ardhurat n arkn e shtetit por nga ana tjetr zbraz xhepat e shum punonjsve. E gjitha kjo ndodh n nj koh kur shifrat e papunsis n Shqipri jan n nivele alarmante. Ende nuk ka t dhna t sakta mbi nivelin e papunsis n Shqipri. Sipas Xhelilit niveli i papunsis arrin n 13,6 pr qind duke shnuar nj ulje simbolike prej 0.2 pr qind n krahasim me dhjetorin e vitit 2006. Niveli m i lart i papunsis sht n zonat e thella t vendit. Ajo ka t bie n sy sht fakti se t rinjt zn nj vend t konsiderueshm n listn e t papunve. Ndrkaq, sipas Xhelilit, zyrat e puns nuk e kryejn si duhet funksionin e tyre. Kjo, pasi nuk e kan infrastrukturn e duhur, ka do t thot se t gjitha t dhnat jan t shkruara n letr dhe jo t hedhura n kompjuter, ka do ta lehtsonte s teprmi punn. N takimin e djeshm Xhelili prezantoi strategjin e punsimit dhe formimit profesional, objektivat dhe instrumentet. Ai vuri theksin se nprmjet hartimit t ksaj strategjie synohet t arrihet nj nivel i lart i punsimit n t gjith ekonomin dhe pr t gjitha kategorit e tregut t puns. Mund t prcaktohen metoda t reja t menaxhimit t bizneseve me qllim q tu krijohet mundsia pr ti br ball ndryshimeve ekonomike, globalizmit, prballimit t konkurrencs, etj, duke krijuar mundsin e zgjerimit t formave t ndryshme t formimit profesional.  Vendimi i par
  Q nga 21 shkurti i ktij viti qeveria ka ndryshuar nivelin e pags minimale 14 mij lek n 19 700 lek n muaj. Sipas vendimit q sht n fuqi, q nga data 21 shkurt t punsuarit jan ndar n dy kategori. Kategoria e personelit drejtues dhe tekniko-ekonomik dhe kategoria e atyre q punojn n pun t kualifikuar. N kategorin e par, paga referuese pr efekt kontributesh shoqrore varion nga 35 mij lek deri n 64 815 lek n muaj. Ndrsa n kategorin e dyt paga varion nga 19 700 lek deri n 33 700 lek n muaj.

  vendimi i dyte
  M 1 korrik paga minimale do t jet 17 mij lek pr Tirann dhe 15 mij lek pr qytetet e tjera. N vendimin e dyt paga pr sektorin privat sht e ndar n 5 kategori. Ndrkoh me hyrjen n fuqi t takss s shesht t gjith punmarrsit do t paguajn 10 pr qind tatimin mbi t ardhurat personale nga 20 pr qind q sht aktualisht. Ktu sht parashikuar t ket nj lehtsim pr punonjsit paga e t cilve arrin deri n 30 mij lek.
  ....asgje teper e bukur ose teper e shemtuar zgjat per nje kohe teper te gjate....

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Paga Minimale n Shqipri: propozimi i ministris, 25,000 lek

  Propozimet pr rritjen e pags minimale n shkall vendi

  Ministria e Financave propozon shifrn 25 mij lek, Kshilli i Puns, 21 mij

  Jonida Tashi

  Masa e pags minimale n shkall vendi pritet t ndryshoj s shpejti. Kshilli kombtar i Puns ka mbledhur dje grupin e puns dhe antart q prfaqsojn biznesin, pr t diskutuar variantin e ri t pags minimale. N rendin e dits ishte caktuar vetm tema e diskutimit mbi pagn minimale, pa prmendur masn e propozuar. Megjithat, burime pran grupit t puns thon pr nj variant t propozuar nga Ministria e Financave n masn 25 mij lek t rinj n muaj bruto, ndrsa Kshilli i Puns mendon ta ul n 21 mij lek. Aktualisht, paga minimale sht rreth 18 mij lek, nga 11.5 mij lek q ishte n vitin 2005 dhe ka psuar rritje tri her brenda nj harku kohor 4-vjear. Vendosja e pags minimale bhet pr t mbrojtur shtresat sociale q punojn me koh t plot, por, nga ana tjetr, shikohet me rezerva pr biznesin q paguan kontributet, duke i rnduar kostot.

  Mbledhja
  Mbledhja ka pasur debate, pasi antart e Kshillit Kombtar t Puns kan paraqitur studimet e tyre, bashk me propozimet, t cilat synojn rrzimin e variantit t Ministris s Financave. Megjithat, nuk ka ende nj konfirmim zyrtar t nivelit t ri t pags, pr aq koh sa diskutimet sapo kan nisur dhe propozimet duhet t miratohen nga Kshilli i Ministrave. Gjithsesi, do rritje e pags minimale sjell kosto pr biznesin, sidomos at t prodhimit t tekstileve, pra at fason. Rritja e fundit e pags minimale n shkall vendi sht br vitin e kaluar, kur qeveria sapo kishte miratuar masn e kontributeve pr pundhnsit me 5 pr qind, duke krijuar n nj far mnyre balancim n arkn e shtetit. Me pagn e re t rritur, qeveria synon t shtoj t ardhurat n arkn e saj, tashm t zbrazur, pasi llogarit kontributet dhe taksn mbi pag.

  Rritja
  Rritja e pags minimale do t ndikoj n financat e bizneseve, pra direkt te masa e fitimit, pasi subjekteve do t’u duhet t paguaj m shum kontribute pr punmarrsin. Nj tjetr fenomen negativ lidhet me punsimin e t rinjve, t cilt nuk nxisin biznesin pr aq koh sa pagat minimale rriten n masn e pagave q marrin t punsuarit me eksperienc. Gjat tremujorit t katrt 2009, forca e puns sht 1 042 618 persona, ndrsa shkalla e papunsis s regjistruar sht 13.75%. Numri mesatar i t punsuarve n sektorin privat bujqsor nga tremujori i dyt 2008 deri n tremujorin e tret 2009 sht vlersuar sipas Ankets s Forcs s Puns 2007 dhe pr tremujorin e katrt 2009 sht vlersuar sipas Ankets s Forcs s Puns 2008. Sipas ktij vlersimi, numri mesatar i t punsuarve n kt sektor pr tremujorin e katrt 2009 sht 496 190. Numri mesatar i t punsuarve n sektorin privat jo bujqsor sht ulur me 0.9% krahasuar me tremujorin e katrt t vitit t kaluar. Numri mesatar i t papunve t regjistruar gjat tremujorit t katrt 2009 sht 143 340, ndrsa numri mesatar i t papunve q prfitojn pages papunsie sht 10 050. Niveli mesatar i ndihms s pjesshme ekonomike sht 3150 lek, ndrsa niveli i ndihms ekonomike t plot sht 3900 lek. Niveli baz i pagess s papunsis sht 6340 lek.


  Albania
  15 Maj 2010

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Zoti Basha
  Antarsuar
  25-01-2010
  Postime
  863
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  A nuk te nxit shprese kur sheh se si administrata jone e dashur nuk ka lexuar as edhe nje faqe ekonomie dhe na del me idiotesira te tilla? Po pse nuk e bejne pagen minimale nje milion euro dita dhe keshtu behemi te gjithe te pasur?

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Antarsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,281
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  sa eruo i bie kjo ?
  We are all Aliens

 16. #16
  . Maska e illyrian rex
  Antarsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime
  Nese nuk gaboj rreth 190 euro

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-08-2010
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Po aq eshte paga minimale
  Ndryshuar pr her t fundit nga besnikuu : 13-08-2010 m 10:14

 18. #18
  Veritas liberatis Vos
  Antarsuar
  07-10-2006
  Postime
  2,206
  Faleminderit
  74
  51 falenderime n 46 postime
  Dhe ujguret e tiranes marin 3 here me shume se paga minimale (ndihma sociale)
  Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
  xfiles

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Paga minimale 20 mije lek, Qeveria miraton vendimin

  TIRANE- Kshilli i Ministrave miratoi sot vendimin pr rritjen e pags minimale n n shkall n masn 5.2 prqind, krahasuar me pagn minimale aktuale. Sipas ktij vendimi paga minimale n shkall vendi, e detyrueshme pr t’u zbatuar nga do person fizik dhe juridik, vendas ose i huaj, do t jet 20 000 lek n muaj. Vendimi parashikon q kjo pag minimale t filloj efektivisht nga data 1 korrik 2011.

  Gjithashtu, pr nj mbrojtje m t mir t punonjsve q punojn me koh t pjesshme ose jasht kohs normale t puns sht parashikuar edhe paga orare n masn 115 lek. “Sipas sistemit t pagave t punonjsve mbshtets, mbi pagn baz jepen shtesa pr vshtirsi, dmshmri shndeti, natyr t veant pune, vjetrsi n pun etj., t cilat shkojn mesatarisht n 50 prqind mbi pagn baz.

  Kshtu, duke llogaritur kto shtesa, paga pr punonjsit q punojn n punt m t thjeshta n sektorin shtetror shkojn mesatarisht n rreth 30 000 lek n muaj. “- njofton zyra e shtypit pran Kshillit t Ministrave.

  (s.g/balkanWeb)

Tema t Ngjashme

 1. Lajme ekonomike
  Nga Era1 n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 375
  Postimi i Fundit: 09-05-2008, 15:03
 2. 1 korrik, rrogtart 10 % tatim
  Nga Zemrushja n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-04-2007, 01:25
 3. N Shqipri mbi 290 mij fmij jetojn n nivelet minimale t jetess
  Nga Davius n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-05-2006, 16:49
 4. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-06-2004, 07:24
 5. Rritet paga minimale mujore
  Nga ganoid n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-06-2004, 06:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •