Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15
 1. #1
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Gjykata K.: Antikushtetues komisioni parlamentar hetimor ndaj pasuris s shtetarve

  "Kuvendi t hetoj Berishn"

  Brae: Komision nga e para me m shum fakte  Kryeministri Sali Berisha humb betejn prball opozits. Gjykata Kushtetuese dje ka shpallur si jo t ligjshm vendimin e Kuvendit, pr t mos e lejuar ngritjen e komisionit hetimor pr familjen e kreut t qeveris. Ashtu sikurse ka cilsuar antikushtetues komisionin e ngritur nga mazhoranca pr hetimin e t gjith krerve t shtetit. I menjhershm ka qen reagimi i Partis Socialiste, e cila ka premtuar se do zgjeroj tanim objektin e hetimit me prova t reja. Duke mos u trhequr nga krkesa e cilsuar si trsisht e drejt prej organit m suprem ligjor n vendin ton. Deklarimet e reja t pasuris do jen pjes e materialeve shtes, q opozitart do t debatojn n komisionin hetimor.

  Vendimi

  Gjykata Kushtetuese ka marr n shqyrtim nj ankimim t Partis Socialiste, e cila kundrshtonte vendimet e Kuvendit. Objekti i diskutimit mes antarve t gjykats ishte zgjidhja e mosmarrveshjeve mes shumics dhe pakics n Parlament. Pasi ka analizuar kushtetueshmrin e vendimeve, gjykata ka dal me nj konkluzion. Sipas tij, vendimi numr 59 i Kuvendit i marr n shtator si propozim i shumics, me objekt ngritjen e komisionit hetimor pr pasurit e shtetarve, sht n shkelje me Kushtetutn. Ndrsa vendimi numr 60, ku Kuvendi rrzoi krkesn e disa deputetve t Partis Socialiste pr t hetuar pasurit dhe lidhjet nepotike t familjes Berisha, ka rezultuar me shkelje ligjore. Vendimi i hap rrugn miratimit tanim t komisionit hetimor pr Kryeministrin si krkes e ligjshme e pakics parlamentare. I vetmi kusht pr Gjykatn Kushtetuese sht mjaftueshmria e provave dhe dyshimeve pr t ndrmarr nismn.

  Reagimi

  Nj prej iniciatorve t komisionit hetimor, deputeti Erion Brae, reagoi dje menjher pas vendimit t Kushtetueses. Sipas tij, ajo ka u vendos ishte m se e drejt, duke vn n vend drejtsin. Brae, n prononcimin pr "Shqip", konfirmoi se opozita tanim ka nj detyrim kushtetues, t oj deri n fund nismn. Ai siguroi se shum shpejt do t konkretizohet srish krkesa pr komisionin hetimor. Brae shtoi se objekti i hetimit, pas deklarimeve t reja t pasurive, sht zgjeruar. "Jan shtuar flakareshat e Berishs me miliona euro, deklaratat e pasuris s mbess, kunats dhe vajzs Argita Malltezi", konstatoi Brae.

  Prplasjet

  Grupi parlamentar i Partis Socialiste shum muaj m par krkoi publikisht ngritjen e nj komisioni hetimor pr lidhjet nepotike dhe konfliktin e interesit n familjen kryeministrore. Ndrsa paraqiten shum prova, mes t cilave edhe mosdeklarimi, sipas tyre, nga Kryeministri i nj apartamenti t ri n t cilin banon. Mazhoranca nxitoi menjher, duke iu kundrprgjigjur ksaj nisme t deklaruar nga pakica. T djathtt depozituan pak or para socialistve n zyrn e Topallit nj krkes pr nj komision hetimor pr gjith drejtuesit e shtetit, prfshir ktu edhe kreun e qeveris. Kjo nuk u pranua nga pakica, e cila insistoi n Kuvend q t miratoheshin t dyja komisionet hetimore. Me shumic kartonsh Kuvendi rrzoi krkesn e t majtve dhe miratoi komisionin e krkuar nga shumica.

  Dshtimi

  Komisioni hetimor pr pasurit e shtetarve, i iniciuar nga shumica n pushtet dhe i miratuar nga Kuvendi, rezultoi nj dshtim i plot. Q n fillim, deputett e opozits deklaruan bojkotin, duke zgjedhur t mos marrin pjes n kto mbledhje. Kjo, pr aq koh sa shumica nuk kishte miratuar hetimin e familjes s Kryeministrit. Pavarsisht ksaj, komisioni n fjal realizoi pak mbledhje, mes t cilave i krkoi Inspektoratit t Lart t Deklarimit dhe Kontrollit t Pasurive t gjith formulart e deklarimit. Prve ksaj, komisioni nuk arriti t konkludonte n asnj hetim konkret dhe shkoi drejt dshtimit, duke treguar n nj far mnyre se e gjith nisma ishte pasoj e lufts politike mes shumics dhe opozits pr komisionet hetimore.

  Berisha

  Shifrat e pasuris pr vitin 2006

  Kryeministri Sali Berisha ka deklaruar n formularin pr vitin 2006 nj depozit bankare kursimi n emr t gruas Liri Berisha n masn 44774 lek. Ai ka shnuar edhe nj tjetr llogari rrjedhse n bank n emr t gruas n shumn 6593 lek, nj tjetr depozit n emrin e tij n masn 191 lek dhe nj llogari rrjedhse n masn 5137 lek. N nj tjetr bank, Liri Berisha ka deklaruar pr vitin 2006 nj shum prej 351672 leksh. Gjendja n kesh sht e ndar n dy pjes: e para 800000 mij lek dhe tjetra 150000 mij lek. T ardhurat vjetore nga paga si Kryeministr jan n masn 2469960 lek, t ardhurat nga dietat me jasht 3680 euro dhe t ardhurat nga paga e gruas, 401616 lek. Kryeministri, n mbshtetje t asaj ka sht deklaruar prej tij, rezulton t mos ket kryer asnj transaksion bankar t madh apo ndonj blerje e shitje kapitalesh t patundshme.

  Gazeta Shqip - 2006-2007
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-03-2006
  Postime
  94
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  dmth do hetohet pasuria e Argites dhe e dajkos se argites?
  Mjer Berisha

 3. #3
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Do hetohet, por mendoj se do dali shum keq jo vetem ai po dhe shume te tjere..

  Shpresoj qe drejtesia te rivihet ne vend..
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  Pasi ka analizuar kushtetueshmrin e vendimeve, gjykata ka dal me nj konkluzion. Sipas tij, vendimi numr 59 i Kuvendit i marr n shtator si propozim i shumics, me objekt ngritjen e komisionit hetimor pr pasurit e shtetarve, sht n shkelje me Kushtetutn. Ndrsa vendimi numr 60, ku Kuvendi rrzoi krkesn e disa deputetve t Partis Socialiste pr t hetuar pasurit dhe lidhjet nepotike t familjes Berisha, ka rezultuar me shkelje ligjore.
  Mjafton t lexosh kete perfundim te Gjykates Kushtetuese per te kuptuar se Shqiperia nuk paska nje Gjykate Kushtetuese por paska nj sr majmunsh te veshur me roben e zeze t gjyqtarit qe nuk kane arritur akoma stadin e duhur te evolucionit per te menduar si njerez.

  Pra qenka kushtetuese per kuvendin qe te ngreje nje komision hetimor per familjaret e nje kryeministri, edhe pse keta familjare nuk jane aspak figura publike dhe politikane apo njerez te veshur me pushtet, por nga ana tjeter na qenkerka anti-kushtetuese per Kuvendin e Shqiperise qe te hetoje pasurite e njerezve te qeverise e administrates shteterore?!

  Keta lloj gjyqtaresh qe aplikojne kete lloj llogjike nuk e kane vendin ne gjykaten me te larte te vendit, e kane vendin ne kafazet e Kopshtit Zoollogjik ne Tirane.

  Ky eshte nje nga lajmet me te cmendura qe kam lexuar ndonjehere ne jeten time.

  Albo

 5. #5
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Cudia me e madhe tre dit zgjat..

  Nuk me duket aspak cudi. Fakti qe eshte abuzuar me shume ceshtje me le te kuptoj se ka shume pika ne te cilet jo vetem Berisha po dhe shum pushtetare te tjere te te majtes apo te te djathes kane bere veprime te paligjshme. Te behet nje verifikim, nuk do te thote se eshte akuzuar per vjedhje apo jo? Thjesht nje verifikim mbase do te ishte i nevojshem. S'ka asgje te keqe. Ku e shef te keqen ti? Nese ai eshte aq i paster, s'ka pse te merzitet..
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  Zemrushe:

  Kryeministrin Berisha dhe pasurine e tij le tia hetojne jo 1 here por 100 here po te duan dhe kjo eshte mese normale kur ke te besh me nje burre shteti qe udheheq qeverine e vendit. Ajo qe nuk eshte normale, bile une do ta quaja cmenduri me brire eshte per Gjykaten Kushtetuese te thote qe eshte normale per nje Kuvend te hetoje vajzen, djalin, vjehrrin, kunatin apo baxhanakun e nje kryeministri, kur te gjithe keta jane ne moshe madhore e kane familjet e tyre e nuk i lidh asgje me pushtetin e votes se shqiptareve. Shqiptaret ia dhane voten Berishes dhe jo gruas, apo vajzes se Berishes pasi Berisha merret me politike, ata nuk merren me politike. Por kjo eshte cmenduria e vogel, cmenduria e madhe eshte ajo me poshte.

  Duke thene se eshte antikushtetuese per Kuvendin e Shqiperise qe te ngreje nje komision hetimor mbi pasurine e burrave te shtetit qe kane udhehequr ekzekutivin shqiptar ne keto 2 dekadat e fundit, do te thote qe Gjykata Kushtetuese shkel me kembe pushtetin legjislativ dhe i heq nje prej kompetencave kryesore cdo parlamenti te botes: te hetoje pushtetin ekzekutiv e te beje transparencen publike para zgjedhesve.

  Po i hoqe kuvendit te drejten per te hetuar, atehere duhet ti ndryshosh edhe emrin nga Kuvendi i Shqiperise ne Kafeneja e Shqiperise.

  Albo

 7. #7
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Pikerisht..

  Ti ke te drejte me kete qe thua por.. jane disa aspekte te tjera besoj qe kane arritur te cojne Gjykaten Kushtetuse ne keto vendime..

  Fakti qe jane zhdukur parate qe ndodheshin ne arken e shtetit te firmave piramidale.. (flas per ato qe jane te dokumentuara) nuk te ben te mendosh se jane zhdukur nga pushtetaret ato? Madje mendoj se kane gisht te dyja partite. Qe te kete kaq shume "egersi" ne publik mes pushtetareve mua me ben te dyshoj se marredheniet reale te tyre nuk jane ato qe shprehin ne publik, por jane thjesht "Gjeste Aktrimi". Ky eshte mendimi im, i gabuar apo i drejte, eshte thjesht nje hipotez..

  Nga ana tjeter, mendoj se nuk eshte gabim. Pse? Sepse eshte mese normale te vertetohet pasuria e dikujt qofte pushtetar apo jo. Me thuaj sa shtetas te thjeshte jane gjykuar ne Amerike sepse ne bilancin e asaj qe kane marre me ate qe kane deklaruar eshte gjetur nje mosperputhje. Te verifikosh nuk do te thote te akuzosh. Ky eshte mendimi im Albo.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Zemrushja : 06-05-2007 m 03:13
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 8. #8
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  ..................................................
  Ndryshuar pr her t fundit nga Zemrushja : 06-05-2007 m 03:12
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  menjfjale ..gjykatat shqiptare urdherohen nga erion bracja.. ki eshte perfundimi..

  po e dinim kete neve ..

  gjykata moisiu sallaku e krejt jan leva te partise se punes..

  meqe erioni tani eshte si nje pun ramizo hysniu i edvin enverit.. eshte krejt e qarte se dhe aranitet dhe rrap minot dhe haxhi lleshet.. e sotshem marrin direktivat nga zira e selise roze..

  e mor 3 korrik qe u lodhe kot..

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-06-2002
  Mosha
  48
  Postime
  282
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ne Gjykaten Kushtetuese ben pjese Fehmi Abdiu. Ne vitin 1988-te gjykatesi FEHMI ABDIU, denoj me varje ne litar poetin HAFZI NELA.....................(populli i Kukesit u detyrua ME FORCE TE SHIKONTE TE VARUR NE SHESH POETIN)..........Ja 'fare shkruante poeti Hafzi Nela ne vitin 1981, i mbushur me shprese nga ngjarjet ne Kosove, ne poezine.....

  -NUSJA E FLAMURIT-

  Lavdi ikes Kosovare
  Si nje shqerke, si nje manare
  I del tankut, i thote "Ndal"
  Rritet, ngrihet sa nje mal........

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-06-2002
  Mosha
  48
  Postime
  282
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ne gazeten Shqiptare me dt.04,05,2007 shkruhej se zedhenesi i Sali Berishes, zoti GRID RROJI . Ka shkruar ne forume kunder Amerikes.
  KUJDES! SE GAZETARET E ZELLSHEM PO JU PERGJOJNE.......... LUM NE PER KETA GAZETARE...............Pastaj rrime e shpresojme qe te hapen dosjet!!!!!!!!
  KUJDES! Nese do te merreni me politike (OSE DONI TE BENI KARRIERE NE SHQIPERI) me vone, mund t'ju kujtojne 'fare keni shkruar............. NE FORUM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  e lexova dhe une ate spiunimin urgjent qe bente nje fare gilmana bushati ne gsh per kte grid rrojin..
  edhe dulla i bente keto..
  ai vraponte i pari ne ambasad jugosllave apo sovietike apo kineze per te raportuar shoket e udheheqjes e pasi merrte mbeshtetjen e tire ju a fuste atyre shokve me pikpamje "armiqesore" e i genocidonte fiserisht..
  keshtu dhe gilmana e ed rames me vrap ka gerrmuar neper dosjet e saje e ka spiunuar kte grid rroqen..
  kjo verteton se media-mafia eshte nje Sekuritate me vehte qe gjurmon grumbullon e sajon per llogari te kupoles mafioze qe tani ka si trojke.. edvin meto ceko zabit gjinushn.. pra nje band djajsh te neveritshem..
  gilmana vertetoi se ben pjese ne kte rrjet apo fabrik spiunazhi.. qe ai komisioni athershem parlamentar nuk arriti ta demaskoje..
  ishte nje liste e gjat me gazetare te llojit mustaf nano e sipuna tipi kesaj gilmano malltezo kullo anila eriona.. e compani qe merrnin jo vetem rrog e honorare ne media por kishin dhe bordero ne shik te fushes klos mejdan-fatos..
  ai komision deshtoj sepse ne krye ishte tartobiq ngjela qe athere i besonte pd-ja..
  eshte e veshtire te cenosh le me ta mundesh mafien shqiptare..
  sipas erion braces.. dhe nje far ilir kulle i kishte dosjet e policis italane per ceshtjen aldo dondollaku..
  cne ki ilir kulla i gsh-se te kete aq kartabianke te hije neper sirtaret e policise italane dhe ato cka merr atje nuk i dorzon ne publik as ne shikun zyrtar as ne polici te shtetit tone..
  kjo do te thote se GSh dhe media mafia eshte shtet me vehte dhe se 3 korriku i ka ngrene m.un mafies..
  po ketij kulles i del emri ne organizimin e vrasjes se intelektualit 7 gjuhesh drin komandant ekrem rexhes.. ne prizren..

  eshte .. si nje kope lepujsh shteto-qeverria e berishes.. para lukunise me cakej krokodila rinoceronte ujqer e tigra siberie.. te mafise se edvin ramos..

  ne e moren dhe nji here si me 96-97.. edvin gjinusho cekat.. mbeshtetjen lino-tenet-stejt department-iane (se ate po perpiqen ta marrin) athere kodrat polpotoiste me kafka e kufoma te terhequra zvarre rrugve sipas recetave kastriot islamce do benen ne cdo fshat e qytet ku ka demokrat.. dhe qindra luiza do i stervisin nockat mbi kufomat e te mjerve demokrate..

  i ngrati berish..

  eshte larg te qenit.. burr shteti i afte .. qe tu a thyeje dhembet mafies vampiro envero kanibale edvino meto ceko gjinusho zabito-miljardare te digitalizuar e armanozuar..

  ..


  fli bamir topthi fli..  ..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 06-05-2007 m 11:30

 13. #13
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Brae: Pasuria e Argits? Dyshoj te Laskaj

  Deputeti i PS, akuza Inspektoratit


  Antari i Kryesis s Partis Socialiste, Erion Brae, dyshon n hetimin e Inspektoratit t Lart t Kontrollit dhe Deklarimit t Pasurive pr vajzn e Kryeministrit. N nj intervist pr "SHQIP", ai sqaron se ndonse u deklarua se po vrtetohen t dhnat, nuk u b asnjher publik rezultati i tyre. Sakaq Brae argumenton insistimin e opozits pr hetim ndaj Kryeministrit dhe familjes s tij. Institucioni i drejtuar nga Fatmira Laskaj, sipas Braes, nuk po bn t njjtn pun q bnte dikur teksa raportonte n Kuvend edhe pas matjeve n apartamentet e ish-kryeministrit Fatos Nano.

  Zoti Brae, Gjykata Kushtetuese dy dit m par i dha t drejt opozits n krkesn pr ngritjen e komisionit hetimor pr lidhjet nepotike dhe pasurin e familjes s Kryeministrit Sali Berisha. Si e vlersoni kt vendim?

  Vendimi dha drejtsi pr nj shtje q ne e kemi diskutuar shum gjat n Kuvendin e Shqipris, dha drejtsi pr dy an t ksaj shtjeje. S pari, pr t drejtn e opozits pr t hetuar pasurin, konfliktin e interesave dhe lidhjet nepotike t Kryeministrit Berisha e familjarve t tij. Ne donim t hetonim n kt drejtim, Parlamenti na e mohoi, krkesa jon nuk u mor parasysh duke u hedhur posht. S dyti, gjykata dha drejtsi edhe n drejtimin tjetr, n vendimin e Parlamentit pr t ngritur komision hetimor pr personalitete t larta t shtetit, si ishte Presidenti, Prokurori i Prgjithshm, kryetari dhe antart e Gjykats Kushtetuese, kryetari i Gjykats s Lart etj. Kto ne besojm se u futn qllimisht n at vendim t Parlamentit thjesht dhe vetm pr ta br antikushtetues. Q n momentin e par q u votuan, ne ia kumtuam edhe zonjs Topalli dhe gjith mazhorancs se po bnin nj shkelje kushtetuese. Komisioni, sipas nesh, nuk do t funksiononte pr shkak t ksaj shkeljeje. N fakt, ashtu si rezultoi, komisioni nuk funksionoi absolutisht pr asnj dit, nuk u mblodh asnjher. Gjykata Kushtetuese e ka shpallur antikushtetuese at nism t mazhorancs, q n vlersimin ton ishte vetm pr t br dm e pr t hedhur hije dyshimi mbi gjith personalitetet e shtetit. Gjykata i hapi rrugn opozits pr t proceduar me nismn e saj t hetimit t pasuris, lidhjet nepotike dhe konfliktin e interesit t familjarve t Kryeministrit.

  Kur do t konkretizohet srish kjo nism n Parlament nga ana e opozits?

  Natyrisht q duhet t pres radhn. Zonja Topalli ka filluar ta aplikoj shum mir kt gj n Parlament dhe ne duhet t rrim tani e t presim radhn, edhe kur bhet fjal pr nisma t rndsishme. T presim radhn edhe kur pasurit e zyrtarve t lart t shtetit bhen kapic, njra mbi tjetrn nga njri vit te tjetri. Me kalimin e vitit, dyshimet mbi Kryeministrin Berisha dhe familjart e tij, apo m keq se kaq, dyshimet pr lidhjet nepotike t Kryeministrit, konfliktit t interesit sa vijn e shtohen. Kjo n nj koh kur Parlamenti nuk lejohet t ushtroj funksionin kontrollues si ia ka dhn ligji n kt drejtim.

  Krkesa juaj fillestare pr komisionin hetimor bazohej mbi disa akuza konkrete pr deklarimet e pasuris. far ka t re n kt ritentativ pr komision hetimor?

  Provat mbi deklarimin e mparshm t zotit Berisha apo familjarve t tij jan valide. Pavarsisht zhurms shum t madhe q u b, pavarsisht provave t shumta q shfaqm ne si gazet apo dhe zdhnsi i Partis Socialiste, pavarsisht deklaratave t Inspektoratit t Deklarimit t Pasurive pr kontroll t tyre, nuk u b asnjher publik rezultati i ktij hetimi. Ne dyshojm shum q ky hetim t jet ndrmarr ndonjher. Do t ishte fare e kollajt q t realizohej; t verifikohej n administratn e OKB-s, ku zonja n fjal ka punuar, Zyrat e Regjistrimit t Pasurive n Tiran ku thuhet se mungojn t regjistruara pasurit, t verifikoheshin zyrat noteriale ku thuhet se ka kontrata t depozituara pr shitje-blerje pasurish. Mund t ishin verifikuar zyrat e disa kompanive t mdha t ndrtimit, ku jan bler apo parapaguar para pr kto apartamente dhe ne, ashtu sikurse gjith shqiptart, mund t kishim nj prgjigje. Pr sa koh q inspektorati ka frik ta bj kt detyr, ose nuk sht i lir ta bj kt detyr, ather ato prova qndrojn dhe jan n fuqi, hetimi mbi to sht nj detyrim. Gjat vitit q shkoi, pr shkak t emrimeve t familjarve t tij q bri n administrat Berisha, jan shtuar deklarime t reja t pasuris q kan lidhje me njri-tjetrin dhe Kryeministrin. Po ju them se gruaja e kunatit t zotit Berisha ka marr nj detyr t lart n nj institucion shum t rndsishm financiar q u ndryshua me ligj, prmes votave n Parlament u emrua funksionarja e tij. U vrtetua nj tjetr rast i lidhjeve nepotike dhe konfliktit t interesave. U b publik nj deklarim i ri pasurie, q sht ai i kunatit t Kryeministrit Berisha, i cili sht n shifra marramendse: nj pallat n zemr t Bllokut. sht nj ndrtim i hershm, q n vitin 1996, q ather ne e denoncuam, por askush nuk ktheu prgjigje n at vakt. Zotria, n at koh oficer i prapavijs n batalionin e transportit t Gards s Republiks, ndrtoi dika q ra n sy n at koh n gjith Tirann, pasi nuk kishte ndrtime t tilla. Kryeministri aktual ather ishte President. M pas ai ka bler nj pallat t tr n mes t Bllokut, pallat i ndrtuar q n kohn e Italis bashk me siprfaqet qark tij, sot vlersohet me miliona dollar. N at deklarim pasurie msuam se kunati disponon nj firm ndrtimi; veprimtaria e saj, pr shkak t licencave q kemi par n Ministrin e Transporteve dhe Punve Publike, bie ndesh me funksionin q ka Kryeministri. Kjo sepse ai sht shefi i Agjencis Shtetrore t Prokurimeve q sht m e madhja n vend. Ashtu sht edhe deklarimi i asaj q njihet si kushrira e par e Kryeministrit t vendit, drejtoresha e sotme e ISKSH-s. Apo deklarata e babait t ksaj zonje q zotron dy licenca pr kompani ndrtimi. sht nj gam shum e gjer njerzish q jan shtuar, t lidhur me Kryeministrin dhe vrtetojn lidhjet nepotike e t konfliktit t interesit. Po t shkoni sot n Inspektoratin e Deklarimit t Pasurive nuk do tjua vn n dispozicion deklarimin e zonjs Argita Malltezi. Se pse ndodh kjo, ende mbetet nj histori e dyshimt. Thuhet se duhet ti merret leje zonjs Argita Malltezi q t publikohet, n nj koh q ajo dhe t gjith ne q kemi deklaruar pasurit kemi shnuar n fund se japim miratimin pr tu br publike ajo q deklarojm. Edhe sot, n fakt, ne nuk e kemi deklarimin e ri t pasuris s saj. Dy deklarimet q citova m sipr, t zonjs Miranda Ramaj dhe drejtoreshs s ISKSH-s, kan shifra t uditshme t ardhurash pr vitin 2006 pr t cilin u raportua. T gjitha bashk, pra, kan indice t mjaftueshme pr t hetuar n lidhje me lidhjet nepotike t ktyre njerzve.

  Zoti Berisha pati premtuar se fmijt e tij do ti deklarojn pasurit n mnyr t vullnetshme, edhe nse nuk ua krkon ligji. N fakt, nuk kemi par nj deklarat t t birit t Kryeministrit...

  Nuk e di arsyen, nse prfshihet apo jo n ligj. Duhet tju them se ai javt e fundit sht emruar drejtor i rndsishm n "Eagle Mobile", kompani fantazm q ende nuk funksionon apo nuk ka shtrirje t saj n territorin e vendit. Ajo sht prfshir n paketn mbi bazn e t cils po negociohet pr t shitur Albtelekomin. "Eagle Mobile" sht nj nga kompanit prbrse t Albtelekomit dhe sht n paketn e shitjes. M bn prshtypje se si ka mundsi q i biri i Kryeministrit emrohet n nj detyr t rndsishme, pikrisht n ditt e fundit kur kompania sht duke u shitur.

  Vendimi i gjykats prvese legjitimonte krkesn e opozits, krkonte nj indicie t mjaftueshme dhe prova. A i ka opozita kto prova t bindshme?

  Nuk ka indicie m t fuqishme se kjo, kur deklarohet fare qart se Kryeministri jeton n nj apartament t pahipotekuar. Apo n nj apartament, vlera e t cilit nuk justifikon t ardhurat e Kryeministrit, kur vajza pikrisht pr kt shkak thot se "ua kam br dhurat un". Apo kur deklaron se vajzs s tij, pavarsisht dhurats, i ka dhn hua mbi 20 milion lek apo kur Kryeministri thot se sht prkohsisht n at shtpi, pasi n apartamentin e tij legal n Brrak ka nj vit e gjysm q po bhen punime. Ne shkojm atje dhe shohim q jo vetm spo kryhet asnj lloj punimi, por do gj sht n gjendje t vdekur. N nj koh kur Kryeministri, pavarsisht t gjithave, deklaron nj verand prej 25-30 metrash katror t palegalizuar, pra ndrtim pa leje, si shtes. T gjitha kto jo vetm q bjn qesharake figurn e Kryeministrit, por shrbejn edhe si nj indicie fare e qart pr ta hequr at dhe gjith deklarimet e personave t lidhur me familjen e tij.

  A besoni se do t dij t reagoj shumica parlamentare ndaj vendimit t Gjykats Kushtetuese duke lejuar tanim ngritjen e komisionit?

  Nuk besoj se mazhoranca do t dij t reagoj ndaj nj vendimi t Gjykats Kushtetuese. Ajo e dinte q n fillim se krkesa jon pr hetim ishte m se legjitime. Mazhoranca u detyrua nga Kryeministri q t pengonte realizimin e ktij hetimi. Kryeministri disa her tha m hetoni dhe mos m hetoni, m hetoni por un sju l t m hetoni, ose m hetoni me gjith Shqiprin. Nuk besoj, edhe nn dritn e reagimeve t tjera ndaj vendimeve t gjykats, q ajo mund t reflektoj ndaj ksaj shtjeje. Ne do bjm sht e mundur q Berisha t vihet nn hetim, ashtu sikurse sht detyruar Kryeministri Nano t vihej n hetim disa her. Madje sht detyruar Inspektorati i Lart t vij n Parlament e t raportoj pas matjeve q ka br n apartamentet e zotit Nano, gj q nuk po e bn n kt rast.

  Gazeta Shqip - 2006-2007
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-06-2002
  Mosha
  48
  Postime
  282
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  z. Erjon Brae u permend nga media ne Shqiperi per lidhje me krimin e organizuar te Aldo Bares & Dondollaku-(NE TRANSKRIPTIMET E TELEFONATAVE MIDIS TYRE)........ Me siguri te dy bashke keta persona, te kapur ne Turqi e ne Itali, ISHIN TE PAPREKSHEM NE SHQIPERI....... Prokuroria Shqiptare nuk dihet pse merret me njelekshin e dylekeshin................ Nese doni ketu nepermjet tekste gazetash te na tregoni sa i pasur eshte Sali Berisha ose Argita????????................ Me duket si tentative per te treguar se eshte baraz (=) me ato pasuri qe opozita (e majta) krijoj ne 8-te vjet qeverisje..............

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-06-2002
  Mosha
  48
  Postime
  282
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pa perdorur tekste Gazetash................ Kam nje pyetje? (provokim) si tip sondazhi..... KUSH ESHTE ME I PASURI NE SHQIPERI, PO I DYTI, PO I TRETI, PO I KATERTI, PO JU JAP CA EMRA si rastesisht:
  - EDI RAMA - ILIR META - FATOS NANO - SALI BERISHA -

  PYESNI (per ndihme) NJEREZIT QE NJIHNI NE SHQIPERI, ' fare do ju thone????????!!!!!!! (ku ka ze s'eshte pa gje thote populli)


  Doni qe ti leme barazim??????????????
  Doni qe te shikojme ke do denoje "KUSHTETUESJA"

Tema t Ngjashme

 1. Bosnja Dhe Serbia (Lufta)
  Nga forum126 n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 10-12-2015, 09:30
 2. Gjykata e Strasburgut i jep nj tjetr shuplak qeveris pr pronat
  Nga Xhuxhumaku n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 05-06-2009, 07:26
 3. Moisiu: Nuk nnshkruaj shkarkimin e kryeprokurorit Sollaku
  Nga Antimafia n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 30-09-2007, 18:11
 4. Debat n kuvend pr mediat, opozita denoncon qeverin Nano
  Nga ALBA n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 22-09-2004, 16:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •