Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Antarsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,443
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Nje liste me bashkepuntoret e UDB-se, rrmuj n Kuks

  Nj gazet e Prishtins boton emrat, antar t fiseve me ndikim n zon

  Prej disa ditsh qarkullon n Kuks nj artikull i gjat vijues n 5 numra i gazets "Infopress" t Prishtins, i cili sjell n baz gjetjeje dokumentare, si thot gazeta, nj list me emra t bashkpuntorve t UDB-s n kohn e pushtimit t vendit nga Serbia dhe m pas. Gazeta n fjal thot se dokumentacioni u prket viteve 1948-1959. Dokumentet q sjell "Infopress"-i prmbajn nj numr emrash nga Prizreni, Gjakova etj. Por po trheq vmendjen pikrisht lista me bashkpuntor nga krahina e Lums, q sot prbn pjesn m t madhe t rrethit t Kuksit. Shumica e ktyre emrave kan qen tepr t njohur pr Kuksin dhe m gjer, ndrsa pasardhs t tyre kan mbajtur dhe mbajn edhe sot e ksaj dite poste t ndryshme deri n pushtetin qendror. Gazeta q boton kto emra e v theksin n nxjerrjen e s vrtets, duke thn se prderisa bhet fjal pr baballar dhe gjyshr, q pothuajse q t gjith mund t ken vdekur, nuk ka pse ti skuqet faqja askujt prej pasardhsve, pasi nuk mund t jen prgjegjs pr sjelljen e gjyshrve. Artikulli nis m 23 prill 2007 e n vazhdim titullohet "Dshmi pr bashkpuntort e UDB-s n kohn e Jugosllavis s Vjetr" dhe sjell nj pjes t emrave bashkpuntor pr t pushtuesin serb, pr t cilt shnohet edhe vendbanimi dhe profesioni. Ky artikull po lexohet nga nj mas tepr e madhe njerzish, duke u fotokopjuar dhe mbajtur npr kafene si pr t trhequr klientt. Asnjher m par, asgj nga shtypi kosovar nuk kishte trhequr kaq shum vmendjen e njerzve t thjesht n Kuks. N t gjenden emra t njohur njerzish q kan drejtuar dhe nj pjes e tyre q jan gjall vazhdojn t ken influenc, kryesisht politike te njerzit. Bien n sy emra, pasardhsit e t cilve jan sot, n prbrje t piramids shtetrore apo q jan biznesmen tepr t fuqishm e t "paprekshm". Njerzit thon se botimi i ktij artikulli kishte trhequr fillimisht vmendjen e nj njeriu t thjesht, i cili nuk sht as lexues i shtypit, por e ka sjell nga Prizreni n Kuks, ku vazhdon t shkaktoj lkundje t vrteta t besimit dhe krenaris pr fisin dhe t part n trsi. Dihet q serbt e kishin pushtuar srish nj pjes t Shqipris n vitin 1941 dhe kan pasur n kt kuadr edhe bashkpuntort e tyre t fsheht, me t cilt kan siguruar, kryesisht mosveprimin, lnien t lir t pushtuesit pr t vepruar, ndrsa n artikull flitet bashkpuntor, q kishin vepruar q nga vitet 20 t shekullit t shkuar. Nj pjes e tyre ka shrbyer edhe pr periudhn e lufts s ftoht. Deri n vitet 60, n kufirin midis Kosovs dhe Shqipris jan shkmbyer nj numr i madh t arratisurish. T gjith t arratisurit e shkmbyer n pikat e kalimit t kufirit n Morin etj., kan qen shqiptar; kosovart q iknin nga regjimi i atjeshm dhe shqiptart e Shqipris q iknin nga diktatura dhe lufta e klasave. Artikulli i "Inforpress"-it informon se shumica e informatorve t UDB-s kishin qen nga fshatrat e Gors n dy ant e kufirit, si dhe t tjer n rrafshin e Lums. T dhnat e ktij artikulli jan mjaft kompromentuese pr nj pjes t njerzve n Kuks, ndonse me zhvendosjet demografike t dekads s fundit zbehet ky efekt. Nj numr personash, kryesisht jasht rrezes s ksaj liste, thon q publikimi i emrave t bashkpuntorve t UDB-s sht nj "ulje e hunds" s shqiptarve n pragun e pavarsis s Kosovs.

  www.gazeta-shqip.com

 2. #2
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  A ka mundesi dikush qe ta sjelle kete liste nga Infopress?

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  varavingo
  Mosha
  41
  Postime
  1,087
  Faleminderit
  6
  9 falenderime n 7 postime
  Titulli me te kall daten kurse artikulli bosh.

Tema t Ngjashme

 1. Zhgarravinat e mia
  Nga Sokoli n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 141
  Postimi i Fundit: 19-12-2004, 00:15
 2. Rremuje...
  Nga dikeafajtore n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 15-08-2002, 08:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •