Close
Faqja 7 prej 9 FillimFillim ... 56789 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 168
 1. #121
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Kura e limonit

  Kura qe do sjell me poshte nuk eshte nje kure e lehte dhe per te gjithe dhe me konkretisht kete kure nuk mund ta bejne ata individ qe vuajne nga insuficenca renale,(veshkat) insufucence epatike, rakitismo, atrite cronica , ose cdo lloj problemi tjeter i organizmit tuaj qe nuk ben te mundur transformimin e acidit citrik.
  Kjo kure nuk mund te perdoret per femijet e vegjel dhe per pleqte, nuk mund ta perdorin gjithashtu edhe ata individ qe kane nje shendet te dobet.
  Prandaj eshte mire qe para fillimit te saj te merret mendimi i mjekut.


  Qe kjo kure te kete sukses mendoj , qe cdo individ duhet te kete kaluar fazen e tranzicionit te pershkruar ne postimet e meparshme.
  Kjo kure pastron shtratin qelizor ne te gjith organizmin tuaj dhe si rrjedhim gjate kohes se kures mund tju dalin probleme te ndryshme si pasoje e futjes ne qarkullim te mucos dhe paraziteve te tjere .Gjate kohes se kures mundesisht te hani sa me pak mish, brum, dhe bulmet ose aspak.

  KURA E LIMONIT

  Kura zgjat 30 dite dhe dosat e percaktuara nuk duhet te shtohen.
  Gjate kures nuk duhet te haet fruta te tjera me vitamina C si Kivi,portokalle mandarina etj,,, nuk duhet te haen karamele, cokollata, cumcakiz, dhe mundesisht per duhan piresit ta ulin shume sasine e cigareve te pira sepse duhani konsumon shum vitamin C.
  Limonat duhet te jene te fresket dhe mundesisht nga agrikultura biollogjika Limonat e shtrydhur duhet te pihen menjeher .
  Kjo kure mund te behet nje here ne gjashte muaj ose nje here ne vit.
  Kura eshte shum e thjesht , cdo mengjes 30-60 min para buke duhet te pini lengun e fresket te limonit puro ose me nje filxhan uje te vaket per ata qe nuk e pin dot puro.Diten e pare pihet lengu i nje limoni te dyten lengu i dy limonave te treten tre e keshtu me rradhe deri ne 12 limona pastaj fillon uljen ne 11 limona 10 limona 9 limona derisa arrin ne nje limon , kur arrin ne nje limon duhet ta vazhdosh edhe per 6 dite te tjera

  Hene1°- 1 limon
  Marte 2° - 2 limona
  Merkure3° -3 limona
  Enjte 4° - 4 limona
  Premte 5° -5 limona
  Shtune 6°- 6 limona
  Diel 7°- 7 limona
  Hene 8° - 8 limona
  Marte 9° - 9 limona
  Merkure10° -10 limona
  Enjte 11° -11 limona
  Premte 12° -12 limona
  Shtune 13° - 12 limona

  Diel 14° - 11 limona
  Hene15° -10 limona
  Marte 16° -9 limona
  Merkure 17° -8 limona
  Enjte 18° -7 limona
  Premte 19° -6 limona
  Shtune 20° - 5 limona
  Diel 21° - 4 limona
  Hene22° -3 limona
  Marte 23° - 2 limona
  Merkure24° -1 limona

  Mbajtja e gjashte diteve nga nje limon

  Enjte 25° -1 limona
  Premte 26° -1 limona
  Shtune 27° 1 limona
  Diel 28° -1 limona
  Hene 29° -1 limona
  Marte 30° - 1 limona

  Per ata qe duan te bejne gjysmen e kures duhet te arrijne deri ne 7 limona pastaj te bejne zbritjen ditore me nje limon, dhe ne fund gjashte dite me nje limon.
  larguar forever

 2. #122
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Pse duhet pire 30-60 min para mengjesit ?

  Sepse cdo lloj lengu qe shkon ne stomak del qe andej dhe shkon ne intestino mbas 30 min deri ne 60 max.Prandaj kjo kohe duhet qe lengu i limonit te dale nga stomaku dhe te shkoj ne intestino nga ku edhe fillon te thithet dhe te shkoje ne melci e me pas ne gjak.Ne qoftese ju do hani menjeher pas pirjes se limonit ai do perzihet me ushqimin dhe nuk ben asnje efekt kurimi.

  C'far ndodh ne organizmin tone gjate kesaj kure '

  Imagjinoni nje makine pastrimi me 12 marshe kjo makine ndodhet brenda jush ne terrenin qelizor te cdo pjese te trupit tuaj ,kjo makine pastron terrenin me leng limoni dhe kur ju pini lengun e limonit te pare ai pastron siperfaqen me 2 limona pastron edhe pak me thell me tre akoma me thell e keshtu me rradhe derisa mbaron pastrimin .
  Kur gjaku me vitamin C sprucohet ne terrenin qelizor ai shkaterron bakteriet viruset mucon etj ,ai furnizon edhe qelizen dhe kjo e fundit pas pune nxjerr jasht skoriet e mbetura nga reaksionet dhe i le ne terrenin qelizor , ne kete moment fillon sistemi limfatik qe te thith dhe pastroj terrenin nga gjith keto mbetje dhe kur keto jane te medhaja ai nuk i thith dot njehersh kashtu qe krijohen probleme te ndryshme, prandaj kura fillon me nje limon dhe shtohet dale ngadale per ti lene kohe limfes qe te pastroje terrenin.Sa me shum shtohen limonat aq me shume pune i shtohet limfes.
  Limfa mbasi i thith keto mbetje i con neper nyjet limfatike qe jane fabrika te vogla te pastrimit te limfes dhe prej kendej shkone ne veshke dhe me pas melci. Ne te gjitha keto organe limfa pastrohet kullohet dhe futet perseri ne gjak pjesa e filtruar del jashte nepermjet urines prandaj ata qe kane probleme me veshkat nuk mund ta bejne dot kete kure ose mund ta bejne nen kontroll te mjekut.

  Si te veprojme kur kemi probleme gjat kures ?

  Supozojme se jeni ne diten e tete dhe keni pire lengun e limonit por pas 2 oresh fillojne probleme te ndryshme qe nuk mund ti duroni dot.Kjo do te thote qe sistemi limfatik ka probleme ne thithjen e mbetjeve dhe duhet lene kohe qe te kryeje kete pune.Per ta ndihmuar ne kete pastrim duhet te pini uje natyral dhe me sa me pak kripra e minerale ne permbajtje te tij.
  Diten tjeter mos shtrydhni 9 limona por 7 dmth beni nje hap mbrapa dhe shikoni nese keni perseri problemet e meparshme nese jo vazhdoni kuren duke e rritur me gjysem limoni. nese problemet vazhdojne ateher beni gjithnje zbritje nga nje limon derisa te arrish nje limon te cilin vazhdoje per nje jave .

  Kuren mund ta vazhdoni nje here tjeter , por mendoj se me pare duhet te kaloni periudhen e tranzicionit e cila do ta lehtesoje shum terrenin qelizor.
  larguar forever

 3. #123
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  dardajan , Ne kete makine mushkrite jane POMPA dhe ZEMRA eshte VALVOLA dhe jo e kunderta sic shpjegohet ne mjeksi keto 400 vitet e fundit. postimi nr 65
  Per te vertetuar thenien e mesiperme qe ka konfirmuar PROFF Ehret ne 1922 kam sjell artikullin e meposhtem qe eshte ne anglisht nense dikush mund ta perkthej qe ta lexojne te gjithe ne Shqip do ishte me mire .
  Nese shkrimi i sjelle eshte ne kundershtim me rregullat e forumit moderatori mund te vere vetem linkun qe te con ne ate artikull.

  --------------------------------------------------------------------------------
  (The following article was published in the Fall-Winter 1995 issue [Volume 5, #1] of "Frontier Perspectives," the journal of the Center for Frontier Sciences at Temple University in Philadelphia, Pa.)

  THE HEART IS NOT A PUMP:
  A REFUTATION OF THE PRESSURE PROPULSION PREMISE OF HEART FUNCTION
  by
  Ralph Marinelli 1; Branko Fuerst 2; Hoyte van der Zee 3; Andrew McGinn 4; William Marinelli 5

  1. Rudolf Steiner Research Center, Royal Oak, MI
  2. Dept. of Anesthesiology, Albany Medical College, Albany, NY
  3. Dept. of Anesthesiology and Physiology, Albany Medical College, NY
  4. Cardiovascular Consultants Ltd., Minneapolis, MN. Department of Medicine, University of Minnesota, MN
  5. Hennipen County Medical Center and Dept. of Medicine, University of Minnesota, MN


  Abstract

  In 1932, Bremer of Harvard filmed the blood in the very early embryo circulating in self-propelled mode in spiralling streams before the heart was functioning. Amazingly, he was so impressed with the spiralling nature of the blood flow pattern that he failed to realize that the phenomena before him had demolished the pressure propulsion principle. Earlier in 1920, Steiner, of the Goetheanum in Switzerland had pointed out in lectures to medical doctors that the heart was not a pump forcing inert blood to move with pressure but that the blood was propelled with its own biological momentum, as can be seen in the embryo, and boosts itself with "induced" momenta from the heart. He also stated that the pressure does not cause the blood to circulate but is caused by interrupting the circulation. Experimental corroboration of Steiner's concepts in the embryo and adult is herein presented.


  Introduction

  The fact that the heart by itself is incapable of sustaining the circulation of the blood was known to physicians of antiquity. They looked for auxiliary forces of blood movement in various types of `etherisation' and `pneumatisation' or ensoulement of the blood on its passage through the heart and lungs. With the dawn of modern science and over the past three hundred years, such concepts became untenable. The mechanistic concept of the heart as a hydraulic pump prevailed and became firmly established around the middle of the nineteenth century.

  The heart, an organ weighing about three hundred grams, is supposed to `pump' some eight thousand liters of blood per day at rest and much more during activity, without fatigue. In terms of mechanical work this represents the lifting of approximately 100 pounds one mile high! In terms of capillary flow, the heart is performing an even more prodigious task of `forcing' the blood with a viscosity five times greater than that of water through millions of capillaries with diameters often smaller than the red blood cells themselves! Clearly, such claims go beyond reason and imagination. Due to the complexity of the variables involved, it has been impossible to calculate the true peripheral resistance even of a single organ, let alone of the entire peripheral circulation. Also, the concept of a centralized pressure source (the heart) generating excessive pressure at its source, so that sufficient pressure remains at the remote capillaries, is not an elegant one.

  Our understanding and therapy of the key areas of cardiovascular pathophysiology, such as septic shock, hypertension and myocardial ischemia are far from complete. The impact of spending billions of dollars on cardiovascular research using an erroneous premise is enormous. In relation to this, the efforts to construct a satisfactory artificial heart have yet to bear fruit. Within the confines of contemporary biological and medical thinking, the propulsive force of the blood remains a mystery. If the heart really does not furnish the blood with the total motive force, where is the source of the auxiliary force and what is its nature? The answer to those questions will foster a new level of understanding of the phenomena of life in the biological sciences and enable physicians to rediscover the human being which, all too often, many feel they have lost.


  Overview

  Implicit in the notion of pressure propulsion in the cardiovascular system are the following four major concepts.

  (1) Blood is naturally inert and therefore must be forced to circulate.
  (2) There is a random mix of the formed particles in the blood.
  (3) The cells in the blood are under pressure at all times.
  (4) The blood is amorphous and is forced to fill its vessels and thereby takes on their form.

  However, there are observations that challenge these notions. It is seen that the blood has its own form, the vortex, which determines rather than conforms to the shape of the vascular lumen and circulates in the embryo with its own inherent biological momentum before the heart begins to function. Just as an inert vortex in nature pulses radially and longitudinally, we tentatively assume that blood is also free to pulse and is not subject to the pulse-restricting pressure implied in the pressure propulsion concept. The blood is not propelled by pressure but by its own biological momenta boosted by the heart.

  When the heart begins to function, it enhances the blood's momentum with spiraling impulses. The arteries serve a subsidiary mimical heart function by providing spiraling boosts to the circulating blood. In so doing the arteries dilate to receive the incoming blood and contract to deliver an impulse to increase the blood's momentum.


  History

  The history of the pressure propulsion premise goes back to Galileo and Leonardo da Vinci. The concept of the heart functioning as a pressure pump that forces the blood, assumed to be amorphous and inanimate, into its vessels and taking on the shape of its vessels was suggested by Borelli 1, a student and a close friend of Galileo, who observed the spiraling heart and compared its function to wringing the water out of a wet cloth. Borelli did not confirm his conjecture with experiments but was supported by misleading drawings of the left ventricle found later in Leonardo's work. In Leonardo's Notebooks the left ventricle wall was shown to be of uniform thickness as one expects to find in a pressure chamber. (See Fig. 1-A.)

  However, quite the contrary, the left ventricle wall thickness varies by about 1800%, as we found by dissecting bovine hearts. The thickness ranges from 0.23 cm in the apex to 4.3 cm in the equatorial area. The apex wall is so soft and weak that it can be pierced with the index finger. The peculiar variability in the ventricular wall thickness is not in keeping with the idea of the heart being a pressure generator. However, one could conceive of such a wall configuration as maximizing the moment inertia with no static pressure in the ventricle.The thin, flexible, cone shaped apex and suspension from the aorta suggest the accommodation of a twisting function especially, when taking into account the spiral orientation of the myocardial muscle layers2. (See Fig. 1-B.)

  The rotary motion of the heart, arteries, and blood has been measured or detected by several investigators 2, 18, 19. With slight variations, the erroneous sketch in Leonardo's Notebooks has been used in most biology, physiology, and medical texts during the last few hundred years as well as in most modern anatomy texts in the last decades. Thus, false sketches have served to bear witness to a false premise. (See Fig. 1-C.)

  William Harvey (1578-1657) attended the University of Padua while Galileo was on its Faculty. He seemed to be deciding in favor of momentum propulsion from his own experiments focusing on the blood flow and pressure propulsion probably under the influence of Borelli who focused on heart motion. At times he implied a momentum propulsion concept: "The auricle (atria) throws the blood into the ventricle" and "the ventricle projects the moving blood into the aorta." "The blood is projected by each pulsation of the heart." At other times he used expressions that imply a pressure propulsion concept. "The heart squeezes out the blood." "The blood is forced into the aorta by contraction of the ventricle." In a few cases he speaks of the pressure of the blood. However, he also used neutral terms, "the blood is transferred, transfused, transmitted, and sent" - from place to place.

  Subsequent investigators who helped to firmly establish the pressure propulsion concept were as follows: Stephen Hales (1677-1761) who inserted a glass tube into the artery of a horse and assumed that the column of blood was balanced out by static pressure. Jean-Leonard-Marie Poiseuille (1799-1869) discovered that arterial dilation was in phase with ventricular ejection. Therefore, he assumed that the dilation was the passive response to the pressure in the blood. Among other things he substituted a mercury manometer for the blood manometer of Hales. Carl Ludwig (1816-1895) invented the recording manometer by adding a float with writing pen and moving chart to Poiseuille's mercury manometer, and ushered in the age of continuous pressure recording. Finally, Scipione Riva-Rocci (1896-1903) perfected the sphygmomanometer in 1903 and brought the consideration of blood pressure into clinical practice.


  The Problem and Its Proposed Solution

  The problematic situation in cardiovascular physiology was expressed by Berne and Levy 3 who wrote: "The problem of treating pulsatile flow through the cardiovascular system in precise mathematical terms is virtually insuperable." A fundamental aspect of this problem relates to the fact that the major portion of our knowledge of cardiac dynamics has been deduced from pressure curves. In fact our knowledge of the system has two independent sources: experimentally determined facts and logically deduced concepts from the pressure propulsion premise. The situation is so confusing that some life scientists are considering chaos theory and mathematics to try to find the order in the system. It will be shown that the chaos derives from a mix of facts and conjectures and not from the nature of the phenomenon itself.

  It is our purpose to demonstrate that Borelli's premise is incorrect and to propose the concept that the blood is propelled by a unique form of momentum. First, the aortic arch does not respond as expected if the blood in it were under pressure. The aorta is a curved tube; as such it has the basic form of the widely used pressure sensitive element of the Bourdon tube gage*.

  When the curved tube of the Bourdon gage is subject to positive pressure, it is forced to straighten out as one sees in a garden hose. When subject to a negative pressure, the tube's curvature is increased. During the systolic ejection (period when blood is ejected from ventricle), the aorta's curvature is seen to increase, signifying that the aorta is not undergoing a positive pressure, but rather is undergoing a negative pressure 4.

  We demonstrate that this negative pressure is that associated with the vacuum center of traveling vortices of blood. Thus the motion of the aorta, when considered as nature's own pressure sensor, contradicts the pressure propulsion premise. Of course, the swirling streams of the vortex have potential pressure, so any attempt to measure pressure will result in a positive pressure reading due to interrupted momenta.

  Movement without applied pressure is movement with momentum, as we observe so dramatically in the long leaps of racing cats. It is also manifest in nature in flowing water in open streams, traveling tornadoes, and jet streams which are actually horizontal spirals of air and moisture that can be thousands of miles long and move around like meandering rivers in the upper atmosphere. A thrown ball in its trajectory also moves without pressure.

  What about the measured blood pressure? The concept under consideration here is the well known ratio of force to area:

  pressure = force/area (force per unit area)

  The pressure is an arithmetical ratio derived from the average force of the moving blood, and as such, indicates the phenomenon of the moving blood indirectly. In a momentum system the pressure is a potential while the object is in motion and becomes manifest when the velocity is impeded:

  momentum (mass x velocity) = impulse (force x time)

  The blood moves with various velocities in its vortex streams. At the moment of impact of an object moving with momentum, the velocity decreases while the pressure of a certain magnitude appears.

  Rudolf Steiner, scientist and philosopher, pointed out on several occasions that the blood moves autonomously 5, and that the pressure is not the cause of blood flow but the result of it 6. The clinicians of old used elaborate methods of describing the nature of the arterial pulse and the ictus cordis or the apex beat, which is the impulse of the heart against the chest wall. Many descriptive terms such as thready pulse of hypovolemic shock, collapsing or water-hammer pulse of aortic incompetence and `heaving' apical impulse of left ventricular hypertrophy, convey the intuitive understanding of the real mechanism of the heart's action.

  An attempt to characterize left ventricular function by indices such as the maximal velocity of contraction (Vmax) and the maximum change of left ventricular pressure with time (dP/dtmax) suggests the felt inadequacy of the simple pressure propulsion concept.


  Flow and Pressure

  Considerations

  When fluid mass is subject to force in the form of a pressure, it will first resist movement because of its inertia and viscosity. In a pressure driven system the pressure rises faster than the fluid moves; the pressure will peak before the fluid velocity peaks. However, when one simultaneously measures pressure and flow in the aorta, the peak flow markedly precedes the peak pressure. This phenomenon was observed as early as 1860 by Chauveau and Lortet and, as reported by McDonald 7, it contradicts the law of inertia in the pressure propulsion concept. (See Fig. 2.) While this phase relationship actually confirms the momentum propulsion principle, it nevertheless remained a source of conjecture for a considerable period of time in the 1950s until it was `rescued' with the help of elaborate mathematical modeling for oscillating flow.

  An observation in favor of the concept of the blood having its own momentum was reported by Noble 8 in 1968. By simultaneous pressure measurements in the left ventricle and the root of the aorta of a dog, he demonstrated that the pressure in the left ventricle exceeds the aortic pressure only during the first half of the systole and that the aortic pressure is actually higher during the second half. He found it paradoxical that the ejected blood from the ventricle continues into the aorta despite the positive pressure gradient. The erroneous concept of left ventricular pressure exceeding the aortic pressure during entire systole proposed by Wiggers in 1928 is still depicted in many modern texts of physiology. (See Fig. 3A and B.) Noble proposed that this type of pressure pattern could be a result of momentum flow; however, this idea was overshadowed by the edifice of pressure propulsion.

  The concept of pressure propulsion sent physiologists and scientists from diverse fields on a crusade that resulted in numerous hypotheses and theories about the cardiovascular system mechanics. The saying that, "fluid dynamists in the nineteenth century were divided into hydraulic engineers who observed what could not be explained and mathematicians who explained things that could not be observed," still stands true to this very day.


  Embryological Observations

  Steiner 6 indicated that embryology provides the clues for solving the problem of the circulation. In relation to this, Bremer 9 performed a remarkable series of observations of blood circulation in the very early chick embryo before the formation of the heart valves. He described the two streams of spiraling blood with different forward velocities in the single tube stage heart. Nevertheless, the blood is noted to have a definite direction of flow within the conduits and moves without an apparent propelling mechanism.These streams spiral around their own longitudinal axes and around each other. The streams appear to be a considerable distance apart, do not fill their vessels, and appear to be in discontinuous segments.

  In a movie made by Bremer of the beating embryonic heart, one observes that the spiraling blood is boosted by the pulsating heart without creating turbulence in the blood. This suggests that the momentum transfer occurring between the heart and blood is in phase; the heart must somehow sense the motion of the blood and respond to it in turn with a spiraling impulses at the same velocities as the blood, thereby combining blood and heart momenta.

  It is assumed that heart muscle layers have the same velocity distribution pattern as the concentric streams of a free vortex to enable heart and blood motions to couple in multi-velocity phase. It was significant to observe that the movement of the heart occurred with minimal inward motion of the heart wall. That the streaming of the blood can be observed before the functioning of the heart is supported by observations that the circulation in the early chick embryo is maintained for around 10 minutes after the heart had been excised 10. Moreover, the inherent mobility of the blood was highlighted by Pomerance and Davies 11, who found an embryo that lived to term without a heart but was born dead and grossly disfigured. Thus, the composite view of the embryonic cardiovascular system tells us that the blood is not propelled by pressure, but rather moves with its own biological momentum and with its own intrinsic flow pattern.


  Alternations of Liquid and Gas Vortices in the Blood

  The existence of apparently empty space between and within the spiraling liquid stream can be explained as space filled with gas or vapor. However, this hypothesis appears absurd when considering that even small bubbles in the arterial side of circulation can result in significant embolism. Each 100 cm of arterial blood contains 0.3 ml of free physically dissolved oxygen, 2.6 ml of carbon dioxide and 1 ml of nitrogen.

  The importance of the small amount of dissolved oxygen is recognized only in extreme cases of anemia when it becomes a significant alternative source of tissue oxygenation. When viewed in terms of a highly differentiated distribution of solid, liquid and vapor/gas components of the composite vortex, this amount of free gas assumes critical importance.

  The fact that the gas is elusive in the escaping liquid blood is very much in accord with the finding that the blood, as individualized liquid and gas vortices, moves with pressure-free momentum. The vortex in tornadoes is a very stable cohesive configuration with a vacuum center strongly held together by a centripetal force system. It does not have the physical properties of amorphous gas under pressure that tends to expand.

  To further elucidate our observations, we contrived a model ventricle with a sealed, inverted cone-shaped, 0.5 liter clear glass flask filled with water. The instrumentation consisted of installing two tubes within the flask connected to pressure transducers to record vacuum in the vortex center and the potential pressure impulse in the momentum of the swirling water. The signal of pressure versus time was displayed on the oscilloscope screen and also fed to the computer for further analysis. The `ventricle' was operated by holding it in the hand and giving it a wobble and twist simultaneously to create a vortex. To enhance visibility, we filled the canister with methylene blue colored water.

  Even the most energetic operation resulted in virtually no motion of the water. With some experimenting we determined that unless the model ventricle had about 1/3 of its volume as air space, a vortex could not be formed. This led us to reason that the highly organized gas/rarified plasma is a necessary component of the blood vortex. This also raises the question of how the gas and fluid elements can express the life property of locomotion.

  The idea of the composite blood cells-plasma-gas vortex is in accord with the `gaps' in the flow of the embryonic vessels. To evaluate how valid our model ventricle was, we measured its potential impulse pressure (blood pressure as it is typically measured) in the swirling water and the vacuum in its center and found them to be in the range of +130 to -180 mm Hg, respectively. (See Fig. 4.)

  Furthermore, we constructed a glass `ventricle' with an attached `aorta' and showed that up to 50% of the volume of the liquid could be ejected by subjecting it to a rotary-wobbling impulse, without the inward motion of the `ventricular' wall.


  A Well Known Vortex Function

  It is well known that the pattern of blood flow through the heart significantly contributes to heart valve dynamics as has been shown by several studies utilizing contrast cineradiography and more recently color Doppler imaging. Taylor and Wade 12 confirmed stable vortex flow patterns behind the cusps of mitral and tricuspid valves visualizing the fine stream contrast injection. Furthermore, the vortex formation in the aortic sinus has not only been demonstrated in the model heart, but also visualized with three-directional magnetic resonance velocity mapping 13. Without the vortex formation in the aortic sinus, it is conceivable that with the blood rushing out of the left ventricular outflow tract at one to two meters per second, the coronary arteries would be ill perfused, as is the case in severe aortic stenosis (narrowing), where high velocity blood flow does not allow for formation of the normal supravalvular vortices.


  Evidence of Momentum Flow in the Adult

  Not only is the blood flow well maintained in the embryo before the formation of the valves; there are reports of adults in whom both infected tricuspid and pulmonary valves were surgically removed and not replaced by prosthetic valves, without significant problems 14. Werner et al. 15 using two dimensional echocardiography observed that the mitral and aortic valves were open during external chest compression and that cardiac chambers were passive and did not change in size.


  The Perpetual Vortex in the Ventricle

  The widely used technique of cardiac output measurement using the thermodilution method is fraught with significant deviations of individual measurements. This technique is based on the principle of warm blood mixing with the bolus of cold saline in the ventricle and detecting the rise in temperature of the resulting mixture in the pulmonary artery. A final value is obtained by averaging the results of several measurements.

  By measuring electrical conductivity at various locations in the left ventricle of a dog, Irisawa 16 was unable to show uniform mixing of saline. The conductivity records showed the swirling streams of blood of different concentrations of saline within the ventricles during systole and diastole (the dilation or expansion stage of the heart muscles that allows the heart cavities to fill with blood), further supporting the concept of the highly organized vortical patterns inside the chambers of the heart.

  Brecher 17 conducted an experiment on a dog that demonstrated a region of continuous negative pressure in the ventricle by observing the continuous flow of Ringer's solution from a vessel outside the heart through a cannula positioned in the left ventricle via the atrial auricle. This further confirms our concept of the persistence of the vortex in the ventricle with its negative pressure center and positive pressure impulse potential in its swirling periphery throughout the cardiac cycle. Thus the heart as a minimum functional organ consists not only of its tissue but also of the perpetual vortex of blood which provides the perpetual vacuum in its center that probably helps to pull the blood back to the heart from capillaries and veins. The persistence of the vortex explains the anomaly to engineers of a supposed pump that retains 40 % of its charge with each ejection; a pump is expected to eject close to 100 % of its charge. As a pump concept it is absurd; as presented herein it is ingenious. Pettigrew 2 found three columns of spiraling blood in the left ventricle.


  Orbiting Blood Corpuscles

  In contrast to the parabolic velocity profile assumed by small particle suspensions in rigid tubes of small diameter under pressure, the cellular elements in the blood arrange themselves in a flow pattern in vivo, such that the heavier red blood cells orbit nearest the center with lighter platelets in more distant orbits surrounded by a sleeve of plasma at the vessel wall. Such an ordered arrangement of blood particle configuration in a sectional view of the arteries denies an omnidirectional pressure propulsion mechanism and confirms the vortex/momenta premise.

  One can demonstrate this phenomenon of differentiation by mass in the vortex by allowing spheres chosen for convenience, same size (3 mm diameter), differently colored for different weight, to swirl freely in water. It will be seen that the heaviest spheres orbit nearest the center of rotation. The vortex orbital velocities increase as the orbits approach the center of rotation. On the contrary, during the time that a force couple is applied to rotate the vessel, creating a forced vortex, all of the spheres are forced out to the periphery where the velocities are the greatest as in a centrifuge.

  To further confirm the existence of the free vortex velocity pattern in vivo, we probed the blood flow in the carotid artery by positioning a Doppler transducer at 900 to the wall to sense the blood's swirling motion and processed the Doppler echoes through a variable band pass filter looking for frequency (velocity) distribution patterns. We detected echoes from groupings of particles at 400 to 650 Hz, 650 to 900 Hz and below 200 Hz Doppler-shifted frequencies. These three groupings indicate three separate orbital regions and velocities. Preliminary observations point to a highly ordered distribution of the blood's cellular and plasma components.

  Also, when moving through larger arteries the red cells are in toroidal shape, with their mass at the periphery to maximize the moment of inertia, and are assumed to rotate about their individual axes due to the phenomenon of vorticity (the creation of micro-vortices between swirling layers in the main vortex moving at different velocities). Thus we can expect to find that the billions of red cells are actually traveling in their own unique space as further evidence of the extreme order of the blood motion.


  The Spiral Theme

  The spiral theme is also apparent in the heart and vessel form and function. The musculature of the heart and arteries all the way down to the pre-capillaries is spirally oriented, and both the heart and arteries move spirally to augment the momenta of the blood 2,(18), 19. The literature on anatomical and physiological considerations of the twisting motion of the heart and vessels is comprehensive and has recently been reviewed 2. The fact that arterial endothelial cell orientation closely follows the blood flow patterns is well established 18, (19).

  In a group of patients undergoing reconstructive vascular surgery of the lower extremities, Stonebridge and Brophy observed by direct angioscopic examination that the inner surface of arteries was organized in a series of spiral folds that sometimes protruded into the lumina. They commented that the folds occur as a result of spiral blood flow, which may be more efficient, requiring less energy to drive the blood through tapering and branching arterial system 19. They also observed the vortexing blood with fiber optics in the region of the endoluminal folds. In relation to this, enthusiasts know that rifled gun barrels forcing spin on the bullet make it more stable in flight and therefore more accurate in reaching its target. In the vessels the blood "grooves" its own conduits for the purpose of enhancing its torsional impulse. However, these spiral folds are not found in excised arteries; they are dynamics of living tissue.


  Physiological Conclusions

  The autonomic vortex movement of the blood discussed herein is inherent to the blood motion. It is not an accidental local disturbance often explained as turbulence or eddy currents, nor a localized phenomena with a single functional purpose as in heart valve dynamics. From a broader view it is to be expected that blood should so move, considering that fluids in nature tend to move curvilinearly, which is their path of least energy. The extreme expression of this tendency in nature, in terms of order, stability and minimal expenditure of energy are tornados and "jet" streams.


  Potential Clinical Consequences

  These observations should foster an accelerated understanding of the cardiovascular system through a reexamination of the vast amount of valuable experimental data gathered world wide. Since we have observed that the blood has a highly ordered dynamic form and an ordered blood corpuscle motion, and orientation, we should be able to develop devices and techniques to detect small deviations from group and individual norms and thus form a basis for very early diagnosis of cardiovascular disease, which remains the number one cause of death in the U.S. Novel, more effective therapies for cardiovascular disease hopefully will also evolve from this new perspective on cardiovascular physiology.


  End notes

  * The Bourdon tube gage is named after its inventor, Bourdon. Its pressure sensitive element consists of a circularly bent tube that is flattened to increase its sensitivity to pressure. When the tube is subjected to an internal positive pressure it tends to straighten; when subjected to an internal negative pressure its radius of curvature is increased. The deformation of the tube is proportional to the pressure and is transmitted via links and gears to motions that turn a pointer on a scale calibrated to indicate pressure.


  Acknowledgments

  We thank Larry W. Stephenson, M.D., Chief of Cardiothoracic Surgery, Wayne State University School of Medicine, and Beverly Rubik, Ph.D., for their comments on this work.

  References

  1. Borelli, De Motu Animalium. Rome, 1681.

  2. Marinelli, R., Penney, D.G., et al. 1991. Rotary motion in the heart and blood vessels: a review. Journal of Applied Cardiology 6: 421-431.

  3. Berne, R., Levy, M., 1986. Cardiovascular Physiology. St. Louis, MO: C.V. Mossy Co., p. 105.

  4. Rushmer, R.F., D.K. Crystal. 1951. Changes in configuration of the ventricular chambers during cardiac cycle. Circulation 4: 211-218.

  5. Steiner, R., 1990. Psychoanalysis and Spiritual Psychology. Hudson, NY: Anthroposophic Press, p. 126.

  6. Steiner, R., 1920. Spiritual Science and Medicine. London, England: Rudolf Steiner Press, 24-25.

  7. McDonald, D.,1952. The velocity of blood flow in the rabbit aorta studied with high speed cinematography. Journal of Physiology 118: 328-329.

  8. Noble, M.I., 1968. The contribution of blood momentum to left ventricular ejection in dog. Circulation Res. 26: 663-670.

  9. Bremer, J. 1932. Presence and influence of spiral streams in the heart of the chick embryo. American Journal of Anatomy, 49: 409-440.

  10. Manteuffel-Szoege, L., 1969. Remarks on blood flow. J. of Cardiovasc. Surg. 10: 22-30.

  11. Pomerance, A., Davies, M. 1975. Pathology of the Heart London, England: Blackwell Scientific Publications, pp. 538-39.

  12. Taylor, D.E.M., J.D. Wade. 1973. Pattern of blood flow in the heart. Cardiovascular Research 7:14-21.

  13. Kilner P.J., Z. Y. Guang, et al. 1993. Helical and retrograde secondary flow patterns in the aortic arch studied by three-directional magnetic velocity mapping. Circulation 88: 2235-2247.

  14. Arbulu, A., I. Asfaw. 1981. Tricuspid valvulectomy without prosthetic replacement. J. Thorac Cardiovasc Surg 82: 684-691.

  15. Werner, J.A., H.L. Greene, et al. 1981. Visualization of cardiac valve motion in man during external chest compression using two dimensional echocardiography. Circulation 63: 1417-1421.

  16. Irisawa, H., M. F., Wilson, R.F. Rushmer. 1960. Left ventricle as mixing chamber. Circulation Research 8:183-87.

  17. Brecher,G.A. 1956. Experimental evidence of ventricular diastolic suction. Circulation Research 4:513-18.

  18. Lowell, L.B., L.S. Adamson. 1980. Relationship between blood flow direction and endothelial cell orientation at arterial branch sites in rabbits and mice. Circ. Res. 48: 481-488.

  19. Stonebridge, P.A., C. M. Brophy. 1991. Spiral flow in arteries? The Lancet 338:1360-61.
  larguar forever

 4. #124
  i/e regjistruar Maska e kleos
  Anėtarėsuar
  28-04-2006
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  433
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Pėrshėndetje

  --------------------------------------------------------------------------------

  Doja tė falemnderoja njėherė pėr gjithė kėtė material .
  Kam provuar ti zbatoj ato ēfarė ke shkruar , mgjth disi e vėshtirė , por po mundohem , deri tani pėrfundimi vetėm ėshtė rėnie nga pesha 3 kg .
  Nqs ke mundėsi tju pėrgjigjesh disa pyetjeve tė mia do tė isha shumė mirėnjohės .

  1)Ke shkruar pėr disa faza qė duhen kaluar pėr tė ndėrruar zakonin e tė ushqyerit .Pėr arsye tė punės dhe kushteve , pasi ktu nė Shqipėri s'mund ti gjesh disa ushqime qė ke pėrmendur dhe nuk mund ti ndjek dietat a ka ndonje problem nqs nuk i ndjek ato siē i ke pėrshkruar , psh nga gjithēka ngrėnės kam arritur tė eleminoj mishin , bulmetrat (qumėsht nuk konsumoj fare) ,brumrat etj . Ushqehem me perime zarzavate te ziera dhe fruta , por ndihem i uritur tėrė kohėn (nuk vuaj nga ndonjė sėmundje dhe gėzoj shėndet tė plotė) .

  2)Pėsa i pėrket kripės sė Himalajave e cila nuk gjendet kėtu(Shqipėri) , me se mund tė zėvendėsohet ?

  3)Kurėn e limonit a mund ta filloj nė kėtė gjendje qė jam aktualisht ?

 5. #125
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga kleos Lexo Postimin
  Pėrshėndetje

  --------------------------------------------------------------------------------

  Doja tė falemnderoja njėherė pėr gjithė kėtė material .
  Kam provuar ti zbatoj ato ēfarė ke shkruar , mgjth disi e vėshtirė , por po mundohem , deri tani pėrfundimi vetėm ėshtė rėnie nga pesha 3 kg .
  Nqs ke mundėsi tju pėrgjigjesh disa pyetjeve tė mia do tė isha shumė mirėnjohės .

  1)Ke shkruar pėr disa faza qė duhen kaluar pėr tė ndėrruar zakonin e tė ushqyerit .Pėr arsye tė punės dhe kushteve , pasi ktu nė Shqipėri s'mund ti gjesh disa ushqime qė ke pėrmendur dhe nuk mund ti ndjek dietat a ka ndonje problem nqs nuk i ndjek ato siē i ke pėrshkruar , psh nga gjithēka ngrėnės kam arritur tė eleminoj mishin , bulmetrat (qumėsht nuk konsumoj fare) ,brumrat etj . Ushqehem me perime zarzavate te ziera dhe fruta , por ndihem i uritur tėrė kohėn (nuk vuaj nga ndonjė sėmundje dhe gėzoj shėndet tė plotė) .

  2)Pėsa i pėrket kripės sė Himalajave e cila nuk gjendet kėtu(Shqipėri) , me se mund tė zėvendėsohet ?

  3)Kurėn e limonit a mund ta filloj nė kėtė gjendje qė jam aktualisht ?

  Mund ti besh pyetjet ne kete teme qe kam hapur pikerisht per ata qe duan te ndryshojne ushqimin dhe kane veshtiresi ose edhe per sqarime te tjera :

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=92013
  larguar forever

 6. #126
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Linku per postimin nr 123 eshte ky :

  http://www.rsarchive.org/RelArtic/Marinelli/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 01-11-2008 mė 17:25
  larguar forever

 7. #127
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Kura per pastrimin e Melcise dhe Temthit

  Melcia

  Per melcine ka aq shume per te thene saqe duhet nje teme me vete, prandaj po ndalem vetem tek disa gjera kryesore te saj.

  Melcia ka veti rigjeneruese pra edhe po te hiqet nje pjese ajo rigjenerohet brenda 4 muajve.
  Melcia kryen rreth 500 lloj funksionesh.
  Melcia eshte laboratori kryesor i reaksioneve me te rendesishme te organizmit tone.
  Melcia kryen disintosikimin (pastrimin nga helmet ) e organizmit nepermjet pastrimit te gjakut dhe furnizimit te tij me sostanza te reja ushqimore.
  Melcia eshte organi me i madh i organizmit tone.
  Ajo kryen edhe shum, shum funksione te tjera qe sic e theshe edhe me lart nuk eshte vendi i pershtatshem per ti permendur, POR, POR, ajo qe dua te them eshte se gjate gjith kesaj pune kolosale ky organ fillon te degradohet, (shkaterrohet) sidomos kur ushqimet dhe helmet qe marrin jane te shumta dhe te demshme, Kanalet e ketij organi fillojne te bllokohen dhe pjese te tij mos funsionojne sic duhet kjo gje pastaj pasqyrohet ne organe te ndryshme ne forme semundje.

  Pra te gjith ne pa perjashtim me ushqimet qe kemi marre gjate gjith jetes kemi bere qe ajo tashme te jete ne nje stad gjysem te bllokuar .

  Melcia edhe kur eshte 80% e demtuar nuk jep probleme ne vetvete por ne organe te tjere dhe mjeket ne vend qe te kurojne melcine pra burimin merren me organe te vecanta duke perdorur ilace te cilat nga ana e tyre e rendojne akoma me shume gjendjen e mjeruar te melcise prandaj organi i pare qe duhet riaktivizuar 100% eshte melcia.

  Per kete po ju jap nje recete shume te vjeter ne kohe por qe eshte zbuluar vetem vitet e fundit.
  Edhe ky mjek ben pjese ne ata mjek qe njohurite e tyre duan tja u bejne te ditur mbar njerrezimit dhe jo shoqerive farmaceutike.
  Sepse e drejta per dije eshte nje e drejte nderkombetare, e drejte humanitare sidomos ne fushen e mjeksise.
  Me vone do flas edhe per kete mjeke qe me studimet e saja ka ndihmuar shum njerezimin.

  Shpesh shum njerez me gure ne melci ose ne temth jane te detyruar te operohen duke rezikuar jeten dhe harxhuar nje sasi parash, por qe sot e tutje te mbas leximit te ketij postimi ata do te shpetojne nga operimi dhe leket do ti kursejne per femijet e tyre.

  Kura: Per heqjen e gureve nga melcia dhe temthi ne rruge natyrale.

  Perberesit:

  Kripe e hidhur (solfat magnezi) ose ( krip angleze i thone ) 4 here 20g
  Gjysem tasi me vaj ulliri 75ml
  2 pompelma te kuq ose due limoni
  Ornitina 3 tablete


  Esence nga arra e zeze Eshte nje lloj arre qe rritet ne USA Due (Juglans nigra) emri shkencor.

  Pra fillimit te kures eshte mire qe te pastrohet melcia nga parazitet per kete ka nje kure prej tre javesh me nje solucion ku jane shkrire tre lloj bimesh.
  Para se te fillohet pastrimi i melcise duhet patjeter te behet me pare pastrimi i veshkave.Sepse do jene te mbingarkuara nga ky pastrim dhe krijojne probleme nese veshka nuk punon mire.
  Per te bere kete kure duhen 24 ore psh e shtune dhe e diel per pushim.
  Gjate ketyre 24 oreve eshte mire qe te mos merren ilace te tjera por ne raste te vecante mund te shikohet e arsyeshme marrja e tyre per kete cdo individ duhet te konsultohet me pare me mjekun nese ka ilace qe duhet ti marre pa tjeter.

  Kura fillon ne 14°° te shtunen dhe mbaron ne 14°° te dielen.
  Eshte mire qe nje nate me pare te mos hani yndyrna.

  Mengjesi dhe dreka e dites se shtune duhet te jene te lehta dhe pa yndyre pa sheqer dhe pa qumesht. Duhet ngrene drithra e ziera. Mire do ishte psh Quinoa,ose Miglio per mengjes dhe oriz integral per dreke i ziere te pakten per nje ore ne misuren 1 me 4 pra 1 oriz dhe kater uje.Mund te perdoret kripe deti .
  Orizi mund te shoqerohet me nje pjate perimesh o zarzavate te ziera si karrota spinaq, lakra etj.

  Ora 14 °° duhet te keni mbaruar dreken dhe nuk do hani me deri te nesermen ne oren 14°° nuk duhet te hani asedhe nje biskote apo dicka tjeter por mund te pini vetem uje natyral ,(jo uje cesme ) .Ne qoftese nuk respektoni kete rregull gjate kures mund t,ju vije per te vjelle dhe rezultati te jete i dobet.

  Ora 18°° Perzieni 20g kripe te hidhur (solfat magnezi) ne 100ml uje mund ti hidhni vitamin c ne pluhur ose gjysem limoni te shtrydhur dhe pijeni njeheresh ose me gllenka.

  Ora 20°° perseriteni proceduren e ores 18 dhe pijeni ujin me kripe te hidhur.
  pregatituni qe te jeni gati per gjume rreth ores 21e 45 min


  Ora 21,45 Merni vajin e ullirit 75ml dhe hidheni ne nje ene prej xhami me kapak (kavanoz) .Merrni 2 pompelmat e kuq dhe shtrydhini mire ne nje ene (gote) kullojeni nga farat apo pjeset e brendshme dhe lengun e kulluar hidheni ne vazon me vaj mbyllni mire kapakun e vazos dhe tundeni fort derisa lengjet te bashkohen dhe te marrin nje ngjyre si te bardhe. nga ora 21.45 deri 22°° mund te shkoni ne banjo ose te pregatiteni per gjume.

  Ora 22°° Pijeni perzierjen e pregatitur me vaj dhe pompelm e bashke me te edhe 3 kapsula ornitina, Dhe qe nga ky moment brenda 5 minutave duhet te jeni shtrire ne krevat per gjume.Eshte e rendesishme respektimi i te gjitha orareve me perpikmeri.
  Duhet te shtriheni me kuriz dhe me duart siper kokes te mbeshtetura mbi jastek.
  Ne kete moment guret fillojne te levizin por ju nuk ndieni asgje sepse kanlet ku ato kalojne jane hapur nga kripa e hidhur (kripa Angleze) Duhet vetem te flini deri ne mengjes.Mund te dilni edhe ne banjo gjat nates por shikoni edhe brenda ne water e mblidhini guret me nje kullese. Ornitina do t'ju vere ne gjume shume shpejt.

  Ora 06°° e megjesit e dites tjeter jo me para se ora 6 pra pas ores gjashte te megjesit perzjeni 20g kripe te hidhur (solfat magnezi) ne 100ml uje dhe pijeni me limon ose me pak mjalte per te hequr shijen e hidhur.
  Ne qoftese ju vjen per te dale ne banje prisni pak sa te pini dozen e ores 6 dhe pas pak minutash mund te shkoni ne banje. Dhe nese nuk ju vjen per te shkuar ne banje mbasi ta keni pire dosen e ores 6 te mengjesit shtrihuni perseri ne krevat.

  Dy ore me pas pra rreth ores 8°° merrni dosen e fundit me kripe te hidhur te pregatitur si me pare dhe pijeni pastaj shkoni perseri ne krevat.

  Pas dy oresh pra rreth ores 10 mund te pini leng frutash te shtrydhur vete, dhe pas 30 min mund te hani edhe fruta te nje lloji.

  ora 14°° Mund te hani normalisht pa egzagjiruar dhe mundesisht vetem nje lloj ushqimi pra te nje tipi jo shum ushqime njehersh.
  Mund te hani psh tave me presh pa mish dhe shum pak vaj.Ose byrek me qepe e presh te bere vete, pa shum yndyre.
  Shkarkimet mund te vazhdojne gjate gjith dites prandaj mos u beni merak.


  Per ata qe duan ta bejne kete kure me te forte ne oren 8°° te megjesit ne vend te ujit me kripe te hidhur, mund te pregatisin perseri vajin me pompelm si me pare dhe ta pine. Dhe vetem pas 4 oresh te pijne ujin me kripe te hidhur te pregatitur si me pare. Qe i bie ne oren 12 te drekes.

  Gjate kesaj kohe sidomos ne mengjesin e dites tjeter pra ne oren 6 do shkoni shpesh ne banje mbasi te mbaroni pune mos t'ju vije neveri por shikoni ne sipefaqe te ujit dhe mblidhini me nje site te gjithe guret qe kane dale dhe verini ne diell te thahen pastaj mund edhe ti kotrolloni duke i care per te par se cfar kishit brenda ne melci dhe temth. Ato rrine ne sipefaqe te ujit edhe pas shkarkimit te ujit sepse jane te lehte .
  Ato kane ngjyra dhe madhesi te ndryshme me e madhja arrin sa nje koker qershi por shume elastike dhe pa peshe .
  Keto gure nuk shifen dot me radiografi.
  Po ata qe kan hequr temthin mund ta bejne ?
  Po mund ta bejne dhe kane bere pa asnje problem.


  Kjo kure nuk eshte aspak e rrezikshme si per femije e per pleq.
  Kjo kure mund te behet pa problem 2-3 here ne vit.
  Shikojeni mire gjuhen tuaj para fillimit te kure gjate saj dhe ne fund ,pjesa e anshme e gjuhes ka lidhje me melcine pra pasqyron shendetin e saj.

  Mbas kesaj kure do tju largohen shum alergji te ndryshme, dhimbje te shpatullave dhe shtylles kurizore.Do ndjeni gjithashtu nje permirsim te pergjithshem.


  shenim
  Mund te beni pyetje per kete kure por mos e filloni pa ju dhene edhe kuren per pastrimin e veshkave .
  Qe kura te kete efekt me te madh duhet ne fillim nje kure prej tre javesh per ngordhjen e paraziteve.
  Mire eshte qe keto kura te behen pasi te keni kaluar fazen e tranzicionit te ushqyerit sepse keto organe gjate kesaj faze mbushen perseri me gure kolesteroli dhe kristale.
  Megjithate ajo eshte e vlefshme per te gjithe dhe ne cdo kohe.


  Me poshte po bashkangjis edhe disa foto me gure te nxjerre nga kjo kure.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 06-11-2008 mė 18:34
  larguar forever

 8. #128
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Kujdes

  Ne qoftese gjate kures ka ngritje te temperatures duhet te nderpritet kura .
  Ne qoftese gjate kures ka cregullime apo dhimbje te forta te nderpritet kura.
  Deri me sot kjo kure nuk ka patur asnje efekt negativ por gjithsesi duhet parashikuar cdo gje sepse jo te gjith njerzit jane njelloj .
  Nese ndodh ndonje problem i tille nderpritet kura dhe behet menjeher nje klistere dhe pihet uje natyral.
  larguar forever

 9. #129
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Kush e ka shpikur kete kure ?

  UNE ? jo, jo, por do me pelqente ta kisha shpikur une megjithse shpikesi i saj nuk dihet pasi kjo kure vjen nga lashtesia pra nga shkrimet e vjetra dhe e ka zbuluar Dot-sa Hulda Regehr Clark specializuar ne Biofisika dhe Fisiologjia puna e saj shkencore dhe praktike me pacientet ka filluar ne fund i viteve 70. Dhe vetem keto vitet e fundit ajo ka botuar librat e saj me punen e saj shkencore shum te perparuar si nga ana e kapjes se problemit dhe trajtimit ashtu edhe te mjeteve te punes qe ka shpikur vete per kete kerkim shkencor. Ajo ka botuar disa libra ku dallojne me shume librat me titull :
  Kura e te gjitha semundjeve
  Kura e te gjith kancereve te avancuar.
  Dot-sa Clark i ka botuar te gjitha zbulimet e saj ne libra te ndryshem ajo i ka vene ne internet te gjitha zbulimet e saj ne menyre qe te jene te kopjueshem e lexueshem nga te gjithe ,ajo ne kundershtim me shume shkencetar te tjere nuk i ka shitur zbulimet e saja ne shoqeri farmaceutike sepse deshiron qe njerzit ti njohin dhe sherojne vet problemet e tyre te shendetit ne kete drejtim ajo eshte njesoj si Prof Ehret,MCKeith pra deshirojne qe zbulimet e tyre te mos jene vegla ne duart e disave qe abuzojne dhe perfitojne pastaj tek individet e semure.Ata duan nje bote ku emri semundje te mos egzistoje me.
  Prandaj meritat per kete kure jane te saja sic jane edhe per kuren kunder parasiteve qe mund ta paraqis me vone, dhe per kuren e pastrimit te veshkave.

  Per ata qe duan te dine dhe mesojne me shume per te dhe studimet e saj mund te lexojne ne websitin e saj. Aty do te gjeni edhe kurat e tjera qe un mund tja u perkthej me vone.

  http://www.drclark.net/
  larguar forever

 10. #130
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Kush eshte mekanizmi i kesaj kure ?

  Per te kuptuar mekanizmin e kesaj kure duhet sqaruar funksioni i temthit dhe i melcise.Melcia prodhon nje leng qe ne e quajme lengu i temthit (ne mjeksi "bile") ajo prodhon nga 500 deri ne 1500 ml ne dite dhe ky leng sherben per te tretur ushqimin qe vjen nga stomaku dhe futet ne intestino ,melcia ka lidhje direkte ( tub ) me intestinon per te derdhur kete leng por kur nuk ka ushqim ne intestino dhe qe ky leng te mos shkoje dem organizmi yne e mbyll valvolen qe lejon kete kalim dhe lengu i prodhuar depozitohet ne temth aty ajo arrin nje koncentrim 10 here me te madh se masa fillestare ,keshtu qe ne momentin qe ushqimi vjen ne intestino nje hormon me emrin
  (colecistochinina-pancreozimina)
  qe prodhohet nga mukoza e intestinos ben kontraktimin e temthit dhe hapjen e valvoles per leshimin e ketij lengu.Dhe 95% e ketij lengu pasi kryen pune ne intestino thithet perseeri nga intestino dhe cohet ne melci per tu ricikluar.
  Pse leshohet ky leng ne intestino?
  Sepse ushqimi qe del nga stomaku dhe hyn ne intestino eshte shum acid keshtu qe per te mos demtuar mukozen e intestinos ky leng ka permbajtje te larte bikarbonati i cili alkalizon ushqimin dhe mbron intestinon.
  Ky leng gjithashtu ka si funksion edhe shkrirjen e yndyrnave duke bere te mundur thithjen e vitaminave D, E, K e A nga intestino dhe qe gjenden ne keto yndyrna.
  Ky leng ka efekt shkaterrues per bakteriet e keqia qe hyjne me ushqimin.

  Kush eshte mekanizmi i kesaj kure ?
  Kur ne mbarojme se ngreni ne oren 14°° ushqimi deri ne oren 18 eshte tretur dhe ka perfunduar ne intestino kripa Angleze krijon presion gjate shperberjes dhe pastron intestinon. Me pastrimin e intestinos valvola qe leshon lengun tretes nga melcia mbyllet dhe lengu qe prodhohet kalon ne temth duke e fryre ate deri ne maksimum.Kur ne pijme vajin me pompelm te perzier ai shkon ne stomak dhe pas rreth nje ore shkon ne intestino mete mberitur ketu hormoni kontrakton temthin dhe hap valvolen per leshimin e lengut drejt intestinos qe duhet per te tretur yndyren dhe ulur aciditetin kjo levizje kryhet nen presionin e boshatisjes se menjehershme te temthit nepermjet kanalit tashme te zgjeruar nga presioni i kripes.
  Kjo levizje e vrullshme merr perpara edhe guret qe gjenden gjate rruges se saj dhe i con ne intestino nga ku dalin me jashteqitjen.
  Nga ana e saj edhe melcia leshon lengun e saj me presion duke gjetur rruge te lire shkarkon guret e saj.

  Per mendimin tim qe kura te jete e plote duhet zgjedhur varianti i dyte ai qe diten tjeter ne mengjes ne oren 8°° ne vend te dozes se trete te pish perseri perzierjen e vajit dhe 4 ore me vone kripen.

  Po bashkangjis edhe foto per ta kuptuar me mire
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  larguar forever

 11. #131
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  ( Kuriozitet ) nga halli

  C'far ndodh ne Kine me lengun e temthit ?

  Shum vete nuk e dine qe ne Kine egzistojne ferma -laborator ku Arinjte e kapur futen neper kafaz pre hekuri per ti marre lengun e temthit qe prodhon trupi i tyre cdo dite kjo torture eshte e padureshme per ta dhe shum shoqata po luftojne ne menyre paqesore per lirimin e tyre .
  Ne keto ferma gjenden rreth 7000 arinj.
  Shum nga prodhimet e ilaceve dhe ushqimeve Kineze permbajne lengun e temthit te ketyre arinjve.

  Duke mos blere prodhime Kineze mund te shpetojme jeten e tyre.

  Ja edhe disa foto pa koment.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  larguar forever

 12. #132
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Keshilla per kuren e limonit

  E shoh te arsyeshme te jap disa keshilla per kuren e limonit nga pervoja ime.

  Per mendimin tim eshte mire qe kjo kure te behet dy ere ne vit nga 7 limona maksimumi, pastaj duke bere zbritjen nga nje limon dhe mbajtjen per nje jave nga limon .

  Pse ?
  Sepse kura nje mujore eshte shume e gjate dhe stresante, nga ana psikologjike, ndersa nga ana fisiologjike ve nen nje stres te vazhdueshem organet e filtrimit dhe pastrimit te organizmit.Dhe mendoj se ul nivelin e kriprave ne organizem gjate urinimit qe shtohet cdo dite e me shume.
  Gjate nje viti depozitimet organike ne shtratin qelizor jane me shume se gjate gjashte muajve si rrjedhim kerkojne edhe kohe me te gjate ndersa po te behet cdo gjashte muaj vetem gjysma e kures pastrimi eshte me i lehte dhe mundi me i vogel.

  Prandaj per te mos krijuar probleme ne organizem une e kam bere cdo gjashte muaj njeher ne vjeshte dhe nje here nga fundi i pranveres duke mos ngrene megjes dhe duke lene keshtu te kryej efekt me ne brendesi.

  Pse them qe humbet kripra gjate kures ?

  Sepse me shtimin e limonave shtohet edhe urinimi dhe kur arrin aty ke shtate limona ne dite urinon edhe 10-12 here deri ne dreke ,por urinimi i tepert vertet pastron por te varferon edhe nga mineralet,sidomos magnez, potasio,calcio. Prandaj keshilloj qe gjate kures te merret ndonje integrator kriperash ose po te keni kripe himalaje mjafton te ndiqni kellillat per pregatitjen e saj qe kam dhene ne postimet e meparshme.

  Urinimi i tepert nuk eshte vetem nje problem fisiologjik por edhe i besdishem sidomos kur je ne pune duhet cdo 30min te shkosh ne banjo, gje qe ju bie ne sy te tjerve, prandaj gjate kures duhet te lajmerosh per kete problem ne pune.

  Prandaj edhe per kete arsye preferoj qe ta bej kuren me te shkurter por me te thelle duke mos ngrene deri ne dreke.

  Kur beni kete kure nuk duhet te hani fruta ne mengjes mbas limonit por ushqime te tjera.

  Ne qoftese nuk mund te beni as njeren prej tyre per shkak te shendetit ateher mund ta pastroni organizmin tuaj duke ndryshuar ushqimin sic eshte shpjeguar me pare dhe cdo mengjes 60min para buke te pini nje gote uje te vaket me nje limon te shtrydhur dhe nje luge mjalt.
  Edhe kjo e fundit kryen te njejten gje por gjate gjith vitit dhe rekomandohet per ata qe kane probleme me veshkat dhe melcine.

  Po me pjesen e limonit qe ngelet c'far mund te bejme ?

  Une per vete e perdor edhe ate ,me vjen keq ta hedh kur mendoj se sa e ēmuar eshte prandaj e ngroh pak ne uje te vaket dhe e grij komplet me frullator nga ai qe ben leng frutash.Pastaj limonin e grire e hedh ne nje ene te mbyllur dhe e ruaj ne frigorifer derisa mbaraj kuren pastaj , ne fund te kures i mbledh te gjith ēkam grire dhe i hedh ne vasken me uje te ngrohte shtoj edhe nje kg kripe himalaje pastaj futem brenda per nje ore pushim kur jam vetem , ndersa kur jam me gruan nuk bej dot pushim.

  Limoni i grire mund ti hidhet brenda brumit kur beni kek.
  larguar forever

 13. #133
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Roli i melcise ne organizem

  Per te kuptuar kete rol, do tju jap nje shembull te trashe qe kam sajuar une por qe mendoj se do jape nje ide te qarte.

  Imagjinoni nje qytet qe po ndertohet ,dhe ne kete qytet jane ngritur me dhjetra kantiere ndertimi rreth e qark.
  Qe keto kantiere te punojne kane nevoje per puntore, dhe cdo kantier ka puntoret e vet te specializuar, por qe keta puntor te punojne kane nevoje edhe per materiale, prandaj lind nevoja qe ne qender te gjith ketyre kantiereve te kete nje fabrike-magazine qe ti furnizoje te gjithe cantieret me lenden e pare.
  Pse fabrike ?
  Sepse materialet qe duhen per ndertim duhet ne fillim te punohen si druri, hekuri,betoni etj.
  Pse magazine ?
  Sepse ne kantier nuk ka shum vend per vendosjen e materialeve prandaj sasia me madhe lihet ne magazine dhe terhiqen vetem kur eshte momenti per ti vene ne pune kurse nje pjese e vogel mbahet rezeve ne cantier.
  Ne qoftese kantieri do ishte edhe magazine puna do veshtiresohej shume.

  Sqarim: Ne imagjinimin e mesiperm cantieret jane organet tona, puntoret jane qelizat qe punojne ne keto organe,materialet jane te gjith elemetet qe i duhen ketyre organeve per pune dhe fabrika-magazine eshte MELCIA

  C'far ndodh tani me fabriken -magazine dhe kantieret?
  Sa here qe kantieret kane nevoje per materiale i bejne kerkese magazines, dhe kjo e fundit i con materialin e kerkuar ne sasine dhe cilesine e kerkuar
  Por ka raste qe ne magazine nje lloj materiali ka mbaruar ose ka shum pak dhe magazinieri e ruan per vete ose per ndonje kantier me te rendesishem keshtu qe nuk e furnizon nje x kantier por kjo nuk do te thote qe magazina eshte shkateruar por thjesht nuk ka te disponueshem per momentin ate material.
  Ose e ka materialin e kerkuar , por rruget qe ky material te arrije ne kantier jane te zena te bllokuara.
  Ose fabrika nuk prodhon dot me kete material sepse ajo linje pune ka dale jashte pune perkohesisht.
  Dhe ne kete rast ai qe demtohet eshte kantieri x pasi ndalon punen ose punon ne drejtime te tjera me pak te rendesishme dhe qe mund te kryhen pa ate material.
  E njejta gje mund te ndodhe edhe me kantieret e tjera per lende te tjera keshtu qe Fabrikes-magazine i duhet ti gjeje pa tjeter keto materiale nese do qe kantieret te vazhdojne punen e tyre.

  Sqarim: Ne imagjinimin e mesiperm duhet te kuptojme se fillimi i cdo semundje ne organet tona buron nga melcia qe mund te jete e demtuar, mund te mos jete furnizuar me lende te pare, ose materiali eshte por rruget per te furnizuar keto organe jane bllokuar.

  Si punon kjo fabrike per prodhimin e ketyre materialeve ?
  Kjo fabrike merr lenden e pare A dhe B e nxjerr nje lend te re C pra A+B jep C i ndryshem nga A dhe B Mund te marre nje lende A dhe C e te jape D i ndryshem nga A dhe C.
  Por kjo fabrike mund te marre lenden A ose B dhe ta lere sic eshte kimikisht por i ndryshon strukturen fizikisht.

  Nga i merr keto lenda fabrika ?
  Drurin e merr nga pylli, hekurin nga toka, ujin nga lumi etj.... prandaj kjo fabrike ka dy lloj magazinash nje per lenden e pare qe hyn ne fabrike dhe nje per prodhimet qe behen nga kjo lende e qe dalin nga magazina.
  Por kjo fabrike ben edhe riciklimin e materialeve qe kane perdorur kantieret dhe e kane hedhur si skarcitet ai material kethehet perseri ne fabrike dhe vetem mbas nje perpunimi te ri skorjet dalin jasht.

  Sqarim: Ne imagjinimin e mesiperm lenda e pare jane ushqimet qe ne hame ku mbas tretjes ne aparatin tretes thithen ne intestino dhe shkojne ne melci metabolizohen e sintetizohen dhe furnizojne te gjitha organet.

  Po kur fabrikes nuk i vjen me lenda e pare si i behet?
  Ateher fabrika ju ben thirje kantiereve qe te perdorin rezevat e tyre te bejne pastrimin e mbetjeve dhe ti dergojne ne fabrike ku kjo i riciklon dhe ja u dergon perseri por ne kete rast kantieret jane te lajmeruar per situaten e veshtire dhe ulin ritmin e punes.


  Sqarim y i mesipermi eshte procesi me i rendesishem i organizmit tone dhe quhet agjinim ndersa vete procesi ne gjuhen shkencore quhet AUTOLISI.
  Gjate ketij procesi organizmi yne pastrohet vetvetiu dhe riparohen te gjitha gabimet e bera gjate punes me ngut te deritanishme, ky proces kerkon vetem qetesi dhe pushim , puna fizike gjate ketij procesi sjell shum lodhje dhe energjite nuk shkojne ne organet kryesore por ne muskuj.
  Gjate procesit te autolisit pra te agjinimit jeta e individit zgjatet.

  Kur rifillojme te ushqehemi ky proces nderpritet dalengadale dhe i le vendin atij te ushqyerit nga jashte.

  Thelbi i ketij postimi.
  1-Fillimi i cdo semundje lind nga melcia edhe pse kjo nuk eshte e semure.
  2-Arsyet qe melcia nuk funsionon mire jane tre
  a-Kur ushqimi yne eshte i gabuar
  b-Kur rruget ku kalon ky ushqim jane te bllokuara
  c-Kur vete melcia eshte e semure

  Prandaj me ndryshimin e ushqimit kemi zgjidhur piken A me pastrimin e melcise dhe organizmit kemi zgjidhur piken B dhe me ndihmen e disa ushqimeve speciale dhe agjinimit mund te sherojme edhe ate pjese te melcise qe nuk punon mire.
  Disa ushqime per sherimin e melcise do ti jap me vone.
  larguar forever

 14. #134
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Pastrimi i organizmit nga helmet,ushqimore(Disintosikacione)

  Ky pastrim behet nga vete organizmi ne kete menyre.

  Te gjitha llojet e helemeve ne organizem jane molekula qe nuk kane polaritet pra pa ngarkese elektrike, dhe te pa tretshme ne uje.

  Prandaj organizmi yne e kryen kete pastrim ne dy faza

  Faza e pare
  Behet transformimi i ketyre molekulave pa polaritet ne molekula me polaritet te dobet dhe me ngarkese elektrike .
  Kjo behet me ndihmen e rreth 50 enzimeve qe gjenden ne melci, dhe quhen monoossigenasi citocromo.

  Faza e dyte
  Molekulave te mesiperme te krijuara u shtohen disa elemente kimike dhe i kthejne ato ne molekula te tretshme ne uje.
  Ne kete menyre mund te trasportohen ne organizem derisa dalin jashte nepermjet veshkes ose temthit .

  Enzimet hyjne ne organizmin tone vetem nepermjet ushqimeve te gjalla dhe te pa perpunuara.

  Te gjitha helmet e ushqimeve te perpunuara neper fabrika grumbullohen ne melci dhe kjo duhet ti eliminoje ato nepermjet proceseve te saj kimike.

  Ushqimi me i rezikshem ose armiku me i madh i melcise eshte alkoli dhe akoma me shume ai me ngjyre.

  Nje fjale e urte Gjermane thote :
  Aty ku ishte melcia me pare, sot lulezon nje minibar.
  Ndersa nje tjeter gjerman qe ishte ftuar disa vjet me pare ne shtepine time pas shume dollish te ngritura me raki tha:
  Ju keni zakon te bukur me keto dollite prandaj le ta ngre edhe une nje dolli tha :

  Ateher le ta pime kete dolli me fund per melcine time qe sot u be cop- cop.

  Edhe ne sigurisht qeshem me te madhe.

  Prandaj mbas nje dehje te tille rekomandohet te piet shume uje dhe receta e pregatitur si me poshte

  500mg N-acetil-cisteina
  1000mg vitamine C
  50mg vitamine B1
  150mg akstrat Kardo mariano

  Kjo perzierje mund te pihet si perpara dhe pas pijes per te eliminuar ose zvogeluar shume efektet demtuese te alkolit ne melci.

  Reziku i dyte i melcise nga helmet jane Ilacet sidomos kur vazhdojne te merren ne vend te karameleve dhe cdo dite.
  Rreziku tjeter vjen nga vaksinat.
  Nje rrezik per melcine eshte edhe marrja me shumice e vitamies A. kur i kalon 30.000 UI ne dite.


  Kur keto helme nuk mund te eliminohen nga melcia ngelen ne organizem dhe dobesojne sistemin imunitar.

  Ushqime qe kane efekt kurues ne melci jane

  1-Karcofi sepse permban CINARINA me te cilin behen ilace per te stimuluar melcine.
  2-Panxhari i kuq (Barbabjetola)
  3-Karota

  Bimet qe kurojne melcine

  Kardo Mariano (Silybum marianum)
  Cikorja
  Boldocynara ( e pregatitur ne farmaci ) sipas kesaj recete

  Tarassaco ose dhembi i luanit ( taraxacum officinale)
  Carciofo (cynara scolymus )
  Cardo mariano ( silybum marianum )
  Boldo (Peumus boldus )

  Autori i kesaj recete eshte Alfred Vogel.

  Ndersa kura e perditshme e melcise nga hepatiti C ose tumor ne melci sipas doktor Berkson eshte :

  600 mcg acid alfa-lipoico
  900mcg silimarina ( estrat i cardo mriano )
  400mcg selenio i ndare ne tre dosa

  kjo recete shoqerohet gjate dites me
  2500mg vitamin C
  800UI vitamina E
  300mg coenzima Q10

  Shenjat e nje trupi te helmuar nga ushqimet dhe ambjenti jane :

  Ne lekure formohen njolla ose pigmente te kafta qe jane mbetje organike te qelizave gjate osidacionit qelizor .
  Shqetsimet ne sy ndodhin shpesh kur melcia nuk punon si duhet pasi ajo furnizon coroiden veshjen vaskolare te syrit me pigmente te ndryshme per te thithur rrezet e diellit dhe kur keto pigmente mungojne shikimi dobesohet dhe syri lodhet shpejt apo nuk duron dot rrezet e diellit edhe kur ka re .
  larguar forever

 15. #135
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Veshkat ( pastrimi)

  Veshkat jane nje organ sfungjeroz dhe sherbejne si filter i lengjeve te organizmit tone sidomos gjakut qe eshte karburanti yne.Por gjate viteve duke u ushqyer ne menyre te gabuar ky organ pak nga pak humbet vetine e tij kryesore ate te pastrimit dhe filtrimit te lengjeve te organizmit. Ai fillon te ngurtesohet dhe te mbushet me papasterti te cilit nuk i eliminon dot prandaj duhet ndihmuar qe te kthehet ne gjendje pune 100%.

  Per kete ka disa menyra qe praktikohen dhe njifen si te sukseshme por mund te kete edhe te tjera qe nuk jane shkruar por qe dikush i praktikon ne menyre personale une po mundohem ti shpjegoj ato qe njifen zyrtarisht si praktika te perdorura me sukses.

  Ato jane 8 menyra te cilat po mundohem ti shpjegoj shkurtimisht.

  1-Menyra e shalqinit

  Per kete metode duhet shalqi me lekure te trashe . Mbasi hapet shalqini merret pjesa e kuqe pritet dhe hidhet ne nje ene te madhe ,pastaj pritet me thike edhe pjesa e bardhe e shlqinit deri afer lekures ku fillon te behet me e forte, edhe hidhet ne te njejten ene . Pastaj te gjitha copat e perziera hidhen ne nje fullator dhe kthehen ne leng i cili kullohet me nje kullese . Lengu i pregatitur duhet pire i fresket cdo dite per 5 dite rrjesht nga 2litra ne dit.
  Lengu nuk duhet pire ne mengjes esull pasi del bark menjeher per shkak te aciditetit qe ka mbledhur stomaku gjate nates per tretjen dhe pastrimin e tij.
  Mire eshte qe gjate ketyre 5 diteve te mos hani mish dhe prodhime bulmeti por perime zarzavate dhe fruta.
  Mundesisht lengu te pihet 3 ore pas dreke dhe darka te jete shume e lehte .
  Sipas mundesive dikush mund te beje me shume ose me pak dite.
  Kjo eshte kura me lehte per pastrim dhe e pranueshme nga te gjithe.

  2- Menyra me Mustaqet e misrit
  Kur misri ne fushe eshte pjekur plotesisht dhe mustaqet e tij kane marre ngjyre kafe mund te mblidhen te thahen ne diell dhe mund te perdoren ne cdo kohe edhe gjate dimrit qe nuk ka shalqi.
  Merret nje ene me uje dhe lihet derisa te zieje pastaj hiqet nga zjari hidhen mustaqet e misrit dhe ena mbullohet me kapak ne menyre qe te mos dale avulli mbas 15 min ujin mund ta pini duke e perzier me pak mjalt.
  Ky caj mund te pihet me mire ne mengjes esull dhe te mos hani per 1-2 ore.

  3-Menyra Spanjolle ( Resolutivo Regium)

  Kjo recete ka rreth 70 vjet qe qarkullon ne Spanje

  Ky eshte nje uje i distiluar i 12 lloj barishteve qe merret tre here ne dite dhe nuk pastron vetem veshken por edhe melcine dhe intestinon.Gjendet ne farmaci e pregatitur ne forme pluhuri dhe perzihet ne nje gjysem gote uje.

  Eliminimi i papastertive fillon mbas tre ditesh qe keni marre kete perzierje.
  Per te provuar kete recete dhe veshkat tuaja merrni ne mengjes esull 40ml nga ky pluhur dhe treteni ne gjysem gote uje pastaj qendroni pa ngrene per rreth 4-5 ore , nese keni papasterti gjate ketyre oreve do urinoni shume .
  Kjo recete mund te perdoret edhe per nje muaj rrjesht per nje pastrim te plote.

  4-Menyra e kripes
  Kjo menyre bazohet ne nje koncept te njohur kimik me metalet e cmuara si psh :

  Ne qoftese ngulni nje gozhde hekuri ne nje llamarine zinku gozhda e hekurit oksidohet me shpejtesi, ndersa llamarina e zinkut nuk peson asgje. Por nese ngulni nje gozhde argjendi ne llamarinen e zinkut , zinku oksidohet me shpejtesi ne vendin ku keni ngulur gozhden e argjende duke krijuar nje vrime perreth saj e keshtu me radhe me metale e tjera te cmuara.

  Prandaj duke ditur kete ligj natyror dime edhe qe nese Sodio vihet ne kontakt me kalcio ky i fundit oksidohet me shpejtesi dhe zevendesohet nga sodio, kjo do te thote qe nese vuaj nga guret ne veshka qe kane permbajtje kalcio i cili nuk shkrihet ne uje ,duhet te pi uje me kripe qe ai te shnderohet ne sodio dhe me pas te shkrihet ne uje.
  Per kete qellim kripa me e mire eshte ajo e Himalajes qe kam shpjeguar ne postimet e meparshme.
  Ose kripa e detit e nxjerre vet ne menyre artizanale.

  Perdorimi.
  Hidhni 10 gr kripe ne nje liter uje dhe pijeni ne mengjes esull dhe gjate gjithe dites per dy jave rrjesht.Mundesisht ne cdo gote uje qe pini te shtrydhni gjysem limoni dhe liljeni 30 min para se ta pini.

  Paastaj per dy javet e tjera duhet te pini uje me permbajtje shume te ulet mineralesh me pak se 50mg/l, ose uje shiu dhe bore.

  Pse ?
  Sepse tani qe guret jane kthyer ne sodio duan uje pothuajse te distiluar qe treten dhe te dalin jashte, ose uji qe del nga avulli i tenxheres kur ziejme dicka .

  Pastaj perseri filloni me dy jave uje me kripe dhe ma pas dy jave me uje pa minerale.
  Kjo per arsye se guret nuk kthehen plotesisht ne sodio por vetem siperfaqja e tij prandaj ne cdo cikel guri fillon e zvogelohet.
  Sa cikle duhen bere ?
  Kjo varet nga madhesia e gureve .

  5-Menyra Breuss
  Breuss keshillon te pihet per 21 dite caji sipas recetes se meposhteme.

  Equiseto 15 gr, Ortica 10gr, Correggiola 8gr, Iperico 6gr.

  Marrim nje ene me uje gjysem litershe dhe e ziejme ujin pastaj e heqim nga ziarri , dhe hedhim ne te perzierjen e barnave duke e lene per 10 min te mbuluar me kapak . Pastaj hiqni Barnat me nje kullese shtoni dy filxhana caji uje dhe ziejeni perseri per 10 min .
  Lereni te ftohet dhe pini gjysem filxhani caj ne megjes esull dhe 30 min para buke ne drek dhe ne dark.
  Kjo kure nuk mund te zgjase me shume se 3 jave.Por mund te fillohet perseri mbas nje muaji.

  6-Menyra Maria Treben

  Marrim nje ene me 5 litra uje te ftohte dhe brenda ne te hedhim 100gr bime ( coda cavalina ) e leme gjith naten dhe te nesermen e ziejme ujin se bashku me bimet . Ne nje vaske me uje te ngrohte shume hedhim ujin qe kemi pregatitur dhe futemi brenda ne vaske uji i vaskes duhet ta mbuloje nivelin e veshkave.
  Ne vaske duhet te rrini nga 20-30 min pastaj dilni dhe pa u thare vishni peshqirin thares me kapuc qe ju mbulon nga koka te kembet dhe shtrihuni drejt e ne krevat duke u mbuluar me shume mbulesa derisa te djersitni per rreth nje ore.

  Ujin qe pregatitem me pare ne ene mund ta pini me gllenka te vogla dhe mbajeni sa me shume urinen ne menyre qe kur te urinoni te urinoni me presion.

  7- Menyra Prandilla-Lombardi
  Zoti Pradilla quhet (Padre Cesar Fernandes de la Pradilla) dhe ka qene misionar Spanjoll ne Afrike dhe ka ndihmuar ne permirsimin e shendetit te atyre popujve duke perdorur edhe menyra kurimi tradizionale Afrikane. Por metodat e tij jane ndaluar nga Bashkimi Evropian dhe bojkotuar nga mjeksia zyrtare prandaj nuk gjenden ne Evrope por mund te postohen nga Afrika nepermjet ONG "Phytosalus" ku president i saj eshte zoti Prandilla.

  Receta :

  Per 12 dite merret nje koker Reintox (qe eshte perzierje bimesh te carbonizuara) nje koker ne mengjes dhe nje para darke.

  Pastaj per 14 dite te tjera merret bima Renalia qe pihet duke hedhur nje luge te saj ne nje liter uje te ziere dhe pihet gjate dites .
  Para se te vazhdoni perseri kete kure duhet te mos merrni gje per 10 dite.

  8- Menyra Klark

  Kjo menyre eshte me e mira nga te gjitha por eshte pak e gjate dhe e vacante keshtu qe do e trajtoj si postim me vete .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 07-12-2008 mė 16:44
  larguar forever

 16. #136
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Menyra Klark

  Kjo menyre pervec pastrimit te veshkes eliminon edhe parazitet e saj.

  Perberesit:

  1--- 1/2 e filxhanit nga rrenja e thare e bimes ORTENSIA (Hydrangea arborescens)

  2--1/2 e filxhanit me rrenje e bimes "mbreteresha e bimeve" ( eupatorium purpureum )

  3--1/2 e fixhanit me rrenjen e bimes Altea ( Bismalva ose malvaccione , Althea officinalis )

  4-- Kater grushta me majdanoz te fresket

  5--Pigment i verges se arte (Eupatorium purpureum ) ose bimen e thate .

  6--Kokrra Zenzero

  7--Kokrra ( ilaci ) te rrushit ursiana

  8--Glicerine vegjetale ose vaj ulliri

  9--Koncetrat i qershise se zeze ( Prunus avium ) 200ml

  10--Vitamina B6 250 mg

  11-- Oksid magnesi kokrra nga 300mg

  Pregatitja

  Merrni 1/4 e filxhanit nga cdo rrenje qe ne kete rast jane 3 te parat ,pastaj merrni 10 filxhana uje natyral (jo uje cesme ) hidhini ne nje ene jo metalike dhe hidhni brenda rrenjet e bimeve duke i mbuluar me kapak ose nje pjate lihen per rreth 4-5 ore ose nje natete tere.
  Ne mengjes shtoni 200ml koncetrat qershie pastaj vereni ne zjarr derisa te filloje te zieje ,kur uji arrin piken e vlimit ulet zjarri dhe lihet akoma per 20 min me zjarr te paket pra qe uji te mos vloje me. Hiqeni nga zjarri dhe lereni te ftohet kullojeni dhe hidheni neper ene prej xhami (shishe) gjysem kilshe , pastaj mund te pini menjeher 1/4 e filxhanit nga ky leng shishet qe ngelen duhet te futen ne frigorifer akull kujdes mos i mbushni shishet plot se thyen kur ngrijne.

  Majdanozi

  Mbasi ta keni pastruar merrni 1liter uje dhe ziejeni sebashku me majdanozin per tre min , pra me para lereni ujin sa te arrije piken e vlimit pastaj shtoni majdanozin dhe lereni te zieje 3 min. Hiqeni nga zjarri dhe lereni te ftohet kullojeni flakni majdanozin dhe pini 1/4 e lengut pastaj hidheni ne dy shishe xhami ku njeren vereni ne akull dhe tjeter ne frigorifer.

  Perdorimi

  Cdo mengjes merrni 3/4 e fixhanit me lengun e rrenjeve dhe 1/2 e fixhanit me lengun e majdanozit perziejini ne nje ene dhe shtoni 20 pika (Pigment i verges se arte (Eupatorium purpureum ) ose bimen e thate dhe nje luge kafeje me glicerine ose vaj ulliri . Meqense pijet jane te ftohta mund ti ngrohni pak sa te vaken pra ne temp e trupit.Kjo perzierje nuk duhet pire menjehere por gjate dites me gllenka sipas deshires.Po te pihet menjeher te rendon ne stomak dhe menjeher presionin e veshikes.Kur tju mbarojne lengjet mund te beni perseri sic eshte pershkruar me pare dhe te vazhdoni kuren te pakten 6 jave.

  Gjate kures duhet te merret edhe :
  -- Kokrra Zenzero 3 ne dite nje cdo vaft
  ---Kokrra rrushi Ursina nje ne mengjes dhe 2 ne darke
  ---Vitamina B6 nje ne dite
  ---Oksid magnesi nje kokerr ne dite.

  C'far do ndodhe ne trupin tuaj ?
  Qe diten e pare do shikoni do do shtohet sasia e urines,dhe do defekoni me lehte.
  Ditet e para urina mund te kete ngjyre te erret dhe me ere pastaj cdo dite qe kalon do ndjeni nje lirim ne zonen e veshkave dhe ne fund te kurizit.

  Kujdes:

  Lengjet duhen ziere nje here ne 4 dite per 5 min qe te ruajne sterilitetin .
  larguar forever

 17. #137
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Pamje origjinale te veshkes me mikroskop elektronik

  Ne figuren me ngjyre jeshile jeni duke pare sistemin e filtrimit te veshkes ku duken detajet e membranat qelizore te filtrimit , nga keto qeliza del urina primitive gjaku yne kalon 20 here gjate nje ore ne keto kanale ose 100 litra gjak ne ore, kjo urine primitive eshte e perbere nga mbetje te ndryshme , si uje kripra, sheqerna dhe proteina. por kjo urine nuk del e gjitha jasht organizmit tone por filtrohet dhe rekuperohet (rimerret)gati 90% e saj ne 24 ore nepermjet korpuskolit e veshkave qe filtrojne 180 litra te kesaj urine primitive dhe vetem 1 liter e gjysem del jashte ne formen e urines qe shohim te gjithe.Kur ky proces nuk punon sic duhet lindin probleme shendetsore.
  Kjo foto eshte e zmadhuar me mikroskop elektronik 10000 here.

  Foto ku dominon ngjyra e kuqe eshte papilla veshkore .
  Cdo veshke ka ne dispozicion 10 deri 15 Papille
  Kjo foto eshte e zmadhuar 150 here


  Fot e mesit me ngyrat me te bukura eshte korpuskolo veshkore

  Korpuskolo Veshkore dhe filtrimi i gjakut .

  Cdo veshke ka nga 1 deri 8 milion Korpuskoli veshkor , Korpuskoli veshkor eshte i perbere nga berryli (gomito ) dhe "Kapsula epiteliale "
  ne figure beryli eshte ne ngjyre te kuqe ne qender te fotos , dhe kapsula epiteliale eshto ajo qe e rrethon ate. Gjaku vjen me presion brenda kapsules e cila eshte prose dhe me sistem te dendur kapilar i cili lejon daljen jashte te molekulave te vogla (urese,amoniakut,acidit urik, creatines etj,,) Ruazat e kuqe nuk mund ta kalojne kete mur ato jane me te medhaja keshtu qe ngelen brenda kapsules, Biles ato nuk duhet ta kalojne kete mur ne te kundert veshka eshte e semure.
  Pra gjate nje sprucimi gjaku brenda kapsules ngelet gjaku i paster dhe jashte saj urina primitive e cila sic e kam shpjeguar ne figuren tjeter thithet (riasorbohet ne masen 90% nga veshka nepermjet tubave veshkore qe ne figure jane dy te prere ne ngjyre blu qelizat qe punojne aty brenda jane ato qe duken tek figura nr 1 e filtrimit ne ngjyre jeshile te cilat jane te lidhura me enet e gjakut nga thithin urinen primitive perseri ne enet e tyre.Pjesa qe nuk thithet del jashte ne forme urine .
  Pse e nxjerr jashte urinen primitive dhe pastaj e thith perseri '
  Sepse rregullon ekuilibrin e ketyre substancave ne gjak kjo behet nepermjet hormoneve qe komandohen nga truri , dhe eliminon elementet helmues qe gjenden ne gjak.
  Kjo foto eshte e zmadhuar 1500 here.

  Per ta kuptuar me mire po ju jap nje shembull te thjeshte te sajuar nga un.

  Imagjinoni nje kokerr arre fruti brenda eshte " berryli" dhe levozhga eshte "kapsula" jashte levozhges jane dy "tubat" blu .
  Por kujdes ne rastin e veshkes levozhga nuk eshte e forte por porose qe lejon daljen e disa molekulave dhe disa jo .
  Tani merrni nje shiringe te madhe mbusheni me uje (gjak ) dhe cpojeni arren ne mes duke hedhur me force ujin e shiringes nese levozhga do kishte vrima te vogla uji (gjaku ) do dilte jashte dhe tubat qe ndodhen jashte do thithin ate aq sa do ti lejoje truri qe te ruaj ekuilibrin e tyre ne gjak.
  Ky eshte procesi i filtrimit te gjakut.
  Ndersa ai i meparshmi eshte sistemi i fitrimit te urines primitive qe kryhet ne tubat blu.
  Pra ne te vertet kemi dy procese filtrimi d he dy thithje (asorbimi )
  Ne fillim filtrohet gjaku qe ndahet ne dy pjese pastaj filtrohet urina primitive qe rithithet ne tubat blu dhe qe aty rithithet ne enet e gjakut nepermjet mikrovileve.
  Cfar duhet te mesojme nga kjo ?
  Duhet te mesojme se kur ne fillojme procesin e pastrimit te organizmit levizim dhe tresim te gjitha depozitat e helmeve dhe skorjeve ne terrenin qelizor te cilat hyjne ne qarkullimin e gjakut dhe kur vine ketu ne veshke dalin jashte nepermjet ketij sistemi filtrimi dhe urinimi shtohet per ti nxjerre jashte ato.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 10-12-2008 mė 17:52
  larguar forever

 18. #138
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Melcia foto

  Ajo qe shikoni ne kete foto eshte nje ruaze e kuqe brenda nje kapilari qe ndodhet ne melci, ne keto kapilare qarkullon gjaku qe furnizon cdo qelize te organizmit , Ngjyra blu e kapilarit eshte muri i ketij kapilari ku duken fare mire vrimat e vogla ose poret qe lejojne daljen e elementteve ushqyes per qelizat.Ndersa mbas pjeses blu vjen ajo e kuqe qe jane qelizat e melcise ,ndersa ajo vija jeshile eshte kanali ku mblidhet dha kalon lengu qe shkon ne temth .
  Kjo foto eshte e zmadhuar 10000 here.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  larguar forever

 19. #139
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Kanceri

  Kanceri ky emer i frikshem per te gjithe mund te jete edhe celesi qe hap te gjitha dyert e organizmit tone .Duket pak paradoksale te flasesh per kancerin ne nje teme te titulluar, Si te ushqehemi ? por e verteta eshte se shkencat e ndryshme nuk jane te ndara me thike, sepse aty ku mbaron ekstremi i njeres fillon ekstremi i tjetres, qe zgjat deri ne ekstremin pasardhes e keshtu me radhe, derisa te mbyllet qarku, dhe aty ku mbyllet nje qark fillon nje qark tjeter, qe mund te jete me i vogel ose me i madh se i pari, brenda ose jashte tij.
  Prandaj mua nuk me duket paradoksale te flasesh per kancerin ne kete teme qe eshte per ushqimin, sigurisht qe , edhe ajo zone e ndermjetme ka kufijte e saj, nga ku nuk mund te dalesh sepse i tejkalon ekstremet dhe hyn ne sferen tjeter.
  Keshtu qe edhe une do mundohem ti ruaj keto kufij.

  Dhe tani le te flasim per kancerin c'far eshte ai ?
  Ai eshte nje semundje e imunitetit te organizmit tone me sakte semundja me rende e imunitetit tone i cili dorezohet ne luften perballe virusve brenda organizmit tone duke i leshuar terren ketyre te fundit (virusve) leshimi i ketiij terreni apo braktisja e nje organi nga imuniteti do te thote humbje te nje beteje por jo te gjith luften, por kur betejat e humbura jane te shumta ateher ne humbasim edhe gjith luften kunder tyre dhe organizmi yne dorrezohet dhe ne fund vdes.

  Te gjitha semundjet qe ne kalojme jane beteja te vogla qe ne shpesh i fitojme por qe edhe na dobesojne duke na lajmeruar se nje beteje akoma me e madhe duket ne horizont dhe detyra jone eshte qe te evitojme kete beteje brenda organizmit tone, duke mos lene <armiqte> tane te hyjne brenda nesh, dhe njekohesisht duke forcuar ushtrine tone (imunitetitin).

  RRuget kryesore nga ku hyn ushtria < Armike > jane Goja ,dhe Mushkrite.
  Dhe rruga nga ku dalin ata eshte jashteqitja,urina, dhe lekura.
  Ushqimi pasi hyn ne goje perpunohet dhe perfundon ne intestino aty thithet dhe futet ne gjak i cili shkon ne melci per tu pastruar e magazinuar.
  Prandaj edhe 90% e ushtrise sone imunitetit ndodhet ne intestino dhe vetem 10% ne organet e tjera , pse ? sepse aty eshte porta kryesore dhe e fundit para se ata te hyn ne gjak e te shkojne ne te gjitha qelizat.
  Te dyja keto ushtri kane nevoje per ushqim qe te mbijetojne dhe ky ushqim vjen nga goja dhe mushkrite , por eshte i ndryshem per te dy , psh ushqim me vitamin c rrit imunitetitin kurse ushqim me alkol dobeson imunitetin dhe forcon ushtrin <armike>.
  Ushqimet acide apo qe japin acid forcojne ushtrin "armike" ndersa ato bazike forcojne imunitetin,ushqimet e perpunuara dhe te ziera forcojne ushtrin armike ,kurse ato te gjalla forcojne ushtrin tone Imunitetin.
  Pra nga lloji i ushqimit qe hame mvaret edhe forca e njeres apo tjetres ushtri prandaj dhe duhet te dime se kush ushqim ndihmon ushtrine tone "imunitetin" dhe kush ushtrin "armike" Virusat.


  Por ka nje rrezik tjeter akoma me te madh se lufta e ushtrive ne intestino dhe ky rrezik eshte kur luften ta marrin nga brenda duke i prere furnizimet me ushtare mbrojtes dhe duke vene keshtu sistemin imunitar ne mes dy zjarresh nga jashte (intestino) dhe nga brenda shkaterrimi qelizor.

  Si arrin ushtria < armike> ta marri kalane nga brenda ?

  Kur ne ushqehemi kemi perpara nje frut, nje cope mish, veze djath,buke etj,,,,dhe te gjitha keto kane nje gje te perbashket "GENET" them te perbashket sepse te gjitha keto gene kane si baze kater element :::A,T,G,C
  adenina (A) e timina (T) guanina (G) dhe citosina (C).
  Pra cdo lloj ushqimi qe ne fusim ne organizem eshte i perbere nga keto 4 elemnte,dhe kombinimi midis tyre percakton ADN-ne e cdo gjeje te gjalle,Bime dhe kafshe, pra edhe tonen, keshtu qe kur ne hame nje molle ne fakt jemi duke ngrene keto 4 elemente,edhe kur hame mish po hame perseri keto 4 elemente por ne kombinime te ndryshme qe japin substanza te ndryshme.
  Nga del si perfundim se ne ushqehemi me ADN-ne e bimeve dhe kafsheve te tjera,ku bima nuk ushqehet me ADN-ne e dikujt tjeter por ushqehet nga materia inorganike e cila nuk ka ADN, gje qe do te thote se bimet jane gjallesa e pare me ADN. Kurse kafshet barngrenese ushqehen me ADN-ne e bimeve dhe ato mishngrenese me ADN-ne e kafsheve barngrenese,Kafsha mishngrenese nuk ushqehet kurre me kafshe mishngrenese vetem ne raste te vecanta per te mbijetuar.PSE ?
  Sepse ato elemente jane perpunuar nje here nga bima, per interesat e saj, pastaj jane perpunuar perseri nga kafsha barngrenese,pastaj nga kafsha mishngrenese, gje qe do te thote se keto elemente kane humbur shume nga forma e tyre paresore dhe ne nje perpunim tjeter nga nje kafshe mishngrenese do ishte pothuajse pa vlere ose me pak vlere dhe me shume papasterti.
  Prandaj instikti i tyre natyral ju thote se mishi i kafsheve barngrenese eshte me i ushqyeshem dhe me i mire se mishi i kafsheve mishngrenese.
  Shembull.
  Imagjinoni sikur do ndertoni nje shtepi te re , dhe tullat per ndertimin e saj mos ti blini te reja por te prishni nje shtepi te vjeter dhe t'ja pershtasni ato tulla shtepise se re.Pra ne fillim duhet prishur pastaj duhet pastruar tulla dhe se treti duhet pershtatur me muret e shtepise se re.
  Ndersa po ti blini tullat e reja do fitoni gjith kete energji dhe kohe , qe harxhohet ne proceset e mesiperme.Dhe shtepia do ndertohet me shpejt, me e bukur dhe me forte.

  Vazhdon>>>
  larguar forever

 20. #140
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Kur kjo ADN hyn ne organizmin tone ajo coptohet deri ne atome dhe kete coptim arrin ta bejne vetem enzimet keshtu-qe kur ne nuk kemi enzime ose i kemi me pakice nuk arrijme ti coptojme deri ne fund keto elemente duke bere qe ato ose te dalin jashte ose te fermentohen brenda organizmit tone ,ose te bllokohen ne pjese te vecanta te organzimit.Prandaj ushqimet duhet te permbajne shume enzime dhe qe gjenden vetem tek ushqimet e gjalla te hallkes se pare te zinxhirit ushqimor.
  Per te sqaruar me mire kete koncept po jap nje shembull:
  Imagjinoni nje litar te gjate 50 m dhe gjate gjithe gjatesise se litarit te kete nyje ne distanca te ndryshme nga njera tjetra ku ne shembullin tone supozojme se 15 m e para kane 5 nyje cdo 3 m, pastaj 20 m e tjere 10nyje cdo 2 m ,dhe 15m e ngelur 3 nyje cdo 5 m.Ne vija shum te trasha ky eshte nje shembull se si eshte ndertuar ADN e cdo gjeje te gjalle.Tani problemi qendron se si duhet ta presim kete litar ne nyjet ku ai eshte i lidhur, dhe per kete inxhinjeria gjenetike perdor gersheret e saj qe nuk jane gje tjeter vecse ENZIMET e llojeve te ndryshme psh nese don ta prese llitarin tek 15 metrat e pare do te perdore enzimet qe presin litarin me nyje cdo 3m por kjo enzime nuk i pret dot nyjet me permasa te tjera , prandaj per kete duhet nje tjeter Enzim e keshtu me radhe derisa litari te jete prere i teri.
  Per te realizuar kete proces organizmi yne hedh ne perdorim te gjitha llojet e nevojshme per ndarjen e atij tipi te ADN je qe ne kemi gelltitur.
  Por kujdes se ketu ka dy menyra per realizimin e saj
  1-Nese ne kemi gelltitur nje ushqim te gjalle psh nje molle organizmi yne nuk ka nevoje te hedhe enzimet e tij per ta copetuar ate sepse ajo i ka vete enzimet e vetshkaterimit te saj.
  2-Nese ushqimi i gelltitur eshte nje molle e zier fort ateher organizmit tone do ti duhet te hedhe enzimet e tij per shperberjen e saj sepse enzimet qe kishte molla ne fillim tani nuk egzistojne me pasi jane shkateruar nga temp e zierjes.
  Ne qoftese ne ushqehemi gjithmone me ushqime te gjalla organizmi yne do jete gjithmone i fresket i ri dhei forte.
  Por nese ne do ushqehemi gjithmon me ushqime pa enzime organizmi yne mbas nje far kohe do semuret sepse keto enzime do fillojne te mungojne dhe ushqimet nuk do treten pra ADN-ja e tyre nuk do mund te shperbehet me, duke u fermentuar brenda organizmit tone, sidomos ne intestino dhe shenja e pare dalluese eshte era e keqe e gojes qe i ngjan asaj te jashteqitjes, kjo ere e sjellin gazrat qe dalin nga fermentimi i ushqimit ne intestino.
  Kura per heqjen e kesaj ere nuk eshte larja e gojes apo gjuhes por ngrenia e shum lloj frutave ne menyre qe te pastrohet intestino.
  Nese ky problem do ishte vetem era e keqe ateher dikush mund te thote se per te nuk ka shum problem kjo gje ,por e verteta eshte se vetem gazrat ngjiten lart kurse llumi i ketij pislliku futet ne gjak dhe mund te infektoje melcine e me pas gjith organizmin.
  Ky eshte nje nga shkaqet per forcimin e" ushtrise armike" qe arrin te kaloje barrieren e pare mbrojtese ne intestino duke u futur ne melci.Por melcia eshte organi kryesor i magazinimit dhe prodhimit te enzimeve ,gjithastu edhe e shum elementeve te tjere qe bejne te mundur sbrapsjen e ketij "sulmi armik".
  Ne kete faze individi eshte i semure por nuk e kupton sepse nuk i dhemb asgje kurse shenja te tjera pervec eres se keqe te gojes jane kapslleku, dhe diarea,homoroidet,kruajtja dhe skuqja anusit,dhe fryrja e pjeses se poshteme te barkut qe shoqerohet edhe me dalje gazrash, nga anusi.
  larguar forever

Faqja 7 prej 9 FillimFillim ... 56789 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Si tė ushqehemi?
  Nga dardajan nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 133
  Postimi i Fundit: 05-10-2012, 06:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •