Close
Faqja 6 prej 9 FillimFillim ... 45678 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 168
 1. #101
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Farat e linit (shqip LIRIT)

  Farat e linit ( lirit )

  Njihet si lubrifikanti me i mire per organizmin

  Popullsia e Abisinise ka qene e para qe ka perdorur kete fare si ushqim, ajo eshte nje bime vjetore me lule bojeqelli.

  Permbajtja ushqyese

  Farat e saj jane te pasura ma acidi- grasi esenziali (AGE ) omega-3 dhe omega-6.
  Fara e linit permban 55% te saj acido-omega -3.dhe qe e ben ate burimin kryesor natyral te omega -3 ne bote.
  50gr lino jane te barabarta me 20 gr fibra, ndersa 50gr kumbulla te thata permbajne 7,5 gr dhe 50 gr fasule te zeza permbajne 7,2 gr dhe orizi integral 4,8 gr.
  Ndersa nevoja ditore e jona eshte 30 gr fibre .

  Gjithashtu ai permban ne sasi te ekuilibruar edhe omega-6 qe ne ushqimin e perditshem e kalon nevojen tone ditore edhe 20 here duke krijuar nje disekuiliber midis tyre.

  Keto vajra (AGE) nuk mund te sintetizohen nga organizmi yne por duhet te merren nepermjet ushqimit .Ato jane perberesit kryesor te membranes qelizore dhe kur mungon AGE qeliza nderton membranen e saj me vajra te tjere te cilesise me te ulet qe e ben ate me delikate .
  Lino permban dy here me shume omega-3 se cdo lloj peshku qe njihet si burimi kryesor i tyre.
  Omega -3 hiqet ne te gjitha ushqimet e paketuara neper fabrika sepse ul shume daten e skadimit gje qe nuk i intereson prodhuesve.

  organet e interesuara

  Lubrifikojne intestinon, dhe sidomos Kolon, kane gjithashtu substanca ushqyese per shpretken, penkreasin, dhe sistemin imunitar.

  Aftesite kuruese

  Kane aftesi ipocolesterolemizzanti dhe afrodisiake ndihmojne ne regullimin e peshes trupore njihet edhe si ushqimi i bukurise pasi i jep jete dhe shkelqim lekures flokeve thonjve,syve .
  Ai ndihmon ne uljen densitetin e gjakut , bllokojne rritjen e qelizave tumorale,
  Omega -3 edhe pse eshte yndyre nuk ndikon aspak ne rritjen e peshes trupore perkundrazi hyn ne reaksion me yndyrnat e tjera duke i shkrire ato sipas studimit te bere nga universiteti i pensilvanias.Prandaj dhe mungesa e tyre ben qe organizmi yne ti trese me veshtiresi yndyrnat e teperta te grumbulluara ne pjese te vecanta te trupit.

  omega-3 ka aftesi antikanceroze farat e linit mund te perdoren per kurimin e rreth 26 semndjeve te ndryshme.

  Sipas kerkuesit shkencor Amerikan Donald Rudin mungesa per nje kohe te gjate e omega-3 shkakton probleme mentali te memories ,te dimesionit te qelizave te komunikimit ndermjet tyre dhe si perfundim ngadalsimin e zhvillimit te mendimit.

  Ndersa vajrat e tjerre sidomos ato te skuqur dhe qe jane te pasur vetem me omega-6 rendojne shume punen e pankreasit dhe temthit, duke na bere te ndjejme nje dhimbje ne krahun e djathe poshte brinjes se fundit, japin dhimbje ne shpatulla, dhe bejne qe te bien thonjte e kembeve.

  PRANDAJ DUHET QE KETO DY VAJRA TE JENE NE EKUILBER e sic ndodh sot me ushqimin e modern qe ka pothuajse vetem omega-6.
  Vajrat qe jane ne shitje gjate perpunimit te tyre perdorin temperatura shum te larta qe formojne ne te acidtranslinolenico qe eshte pothuajse i pa tretshem nga organizmi yne dhe si i tille krijon probleme dhe semundje te shumta.

  Perdorimi

  Merni nje luge kafeje me fara lini ( liri) dhe hidheni ne nje gote uje te ngrohte para se te flini dhe kur te zgjoheni ne mengjes pini ujin e gotes, uji tani eshte kthyer ne nje mase te dendur te yndyrshme pijeni pa frike ate te pakten 4 here ne jave.

  Farat e linit mund te hidhen edhe ne sallate ose te haen direkt pa asnje problem.
  Duhet te ruhen ne frigorifer.

  Ku ti gjeni ?

  Edhe keto mund ti gjeni ne farmaci ose ne erboristeri, ndersa ne Shqiperi pash sivjet kur isha me pushime qe shiteshin edhe rruge nga disa ambulante te improvizuar, Konfeksionimi i tyre ishte bere nga nje firme Shqiptare , dhe ishin jashtezakonisht te shtrenjta ne krahasim me cmimin e ketushem.

  Atje ishte nje qese e vogel me rreth dy luge gjelle per njemije lek, kurse ketu eshte nje kile rreth 3-4 euro.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  larguar forever

 2. #102
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Majdanozi ( prezemolo)

  Te dhenat ushqyese

  Multivitamina, ka nje perqindje te larte betakaroteni, vitamine B12, clorofill, calcio, vitamine C me shume se tek agrumet ,Permban fluaro, dhe acido graso esenciale Acidin Alfa-linolenico qe se bashku me omega 3 dhe 6 perbejne acidet kryesore me te rendesishme te organizmit.Permban gjithashtu 205 proteina, flavonoidi, fosforo, hekur, vitamina K.

  Organet e interesuara

  Ndihmon melcine veshkat, gjendrat surrenali, dhe pastron gjakun.

  Ndersa renja e saj sherben per te forzuar shpretken .

  Nuk duhet te perdoret shume nga grate me femije ne qumesht pasi mund ti ndaloje qumeshtin.

  Perdoret i fresket ne sallate dhe ushqime te ndryshme.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  larguar forever

 3. #103
  Sonata Maska e moonlight
  Anėtarėsuar
  24-11-2007
  Postime
  39
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  keto farat e lirit i konsumoj cdo mengjes me cereal, vertet fantastike jane dhe shume te ushqyeshme.
  Koha kalon, kujtimet i tret...

 4. #104
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Algat, Nori dhe Dulse

  Alga deti " NORI dhe DULSE "

  Algat e detit rriten ne det afer siperfaqes se ujit dhe afer bregut te detit me shkembinj, ato jane ndahen ne tre grupe kryesore sipas ngjyres se tyre ne
  1- Te Kuqe
  2- Te Kafta
  3- Jeshile
  Ato jane te perbera nga rreth 80% uje

  Te dhenat ushqyese

  Keto dy alga kane koncetrimin me te larte te mineraleve dhe te asimilueshem 100% nga organizmi yne.
  Ato kane perbejen e tyre 50% karboidrate dhe 35% proteina
  ato kane ne perberje vitaminat A,B,B12,C,D,E,K, perbehen nga fibra dhe nga 2% graso.

  Kane ne perberje keto minerale Calcio, Magnes,Fosfor, Hekur,Potasio,Jodio, dhe te oligoelementet kryesor per organizmin , biles disa lloj algash kane calcio 10 here me shume se sa qumshti, dhe Hekur rreth 8 here me shume.

  Por me rendesishme eshte se ato permbajne nje lloj karbohidrati qe quhet "ACIDO ALGINICO " i cili ka aftesine te lidhet me metalet e renda (Merkuri dhe Kadmio ) ne gjendje te lire ne organizem dhe ti transportoje ato jashte organizmit.

  Organet e interesuara
  Alkalizon gjakun duke hequr acidin dhe metalet helmuese prej tij ,stimulon aktivitetin enzimatik.

  Aftesite kuruese

  Ndihmon shume ata individ qe kane mare rezatime apo qe kane mare metale te ndryshme ne trup per eliminimin e tyre.


  Alga nori permban 48% proteine qe eshte e barabarte me mishin dhe vezet .permban betakaroten aq sa edhe karotat, permban vitaminen C (50" me shume se portokalli.
  Permban vitaminat B1,B2,B3,B12 DHE D3,permban gjithastu edhe Calcio,Hekur,Fosfor dhe jodio.

  Alga Dulse

  Te njejtat proteina si alga nori dhe 150mg hekur per 100 gr produkt te thate , e cila ndihmon ne rinimin e gjakut.
  Eshte shum e pasur ne fibra ushqimore. dhe per di piu permban Manganes

  Perdorimi

  Shum prej tyre haen te gjalla mbasi jane thare ne meyre natyrale, disa lloje lihen ne uje per 5min dhe disa te tjera ngrofen pak ne tigan.
  larguar forever

 5. #105
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Stevia

  Stevia
  Eshte nje barishte me gjethe jeshile dhe i perket familjes se "krisantemi"
  Ajo njihet edhe me emrin bima e mjaltit. Perdoret qysh prej 1500 vjetesh ne ameriken e jugut si baza kryesore per embelsira dhe per kurim.
  Ajo eshte rreth 250 here me e embel se sheqeri dhe ka 0 kalori nuk ka nevoje per perpunim industrial por perdoret sic eshte ne forme gjethe apo ekstrati.


  Te dhenat ushqimore

  Permban proteina,fibra,karbohidrate komplekse, fosfor,hekur zink,calcio,potassio,sodio,magnesvitamina Adhe C

  Organe e interesuara

  GJAKU sepse kjo bime regullon dhe ekuilibron nivelin e glicemise ne gjak.

  Aftesite kuruese
  Ndalon deshiren per embelsirat, dhe kontrollon oreksin.
  Kuron diabetin,Ndalon infeksionet nga bakteriet dhe kerpudhat.
  Ndalon prishjen e dhembeve.

  Shitja e kesaj bime per perdorim ushqimor eshte e ndaluar ne Europe sepse supozohet se ka ne perberje substanca kanceroze gje qe nuk eshte e vertet mbas shume kerkime dhe ekspeimenteve shkencore te bera ne Japoni e Amerike.
  Ajo konsumohet dhe shitet per konsum ushqimor ne Azi dhe Amerike.

  Arsyeja e ndalimit ne evrope eshte thjesht arsye ekonomike e atyre qe prodhojne dhe comercializojne sheqerin e bardhe.Dhe arsye sociale + ekonomike e shteteve evropiane qe duan ti ushqejne njerzit me sheqer qe te behen me diabet dhe me pas t'ju shesin insulinen dhe aparatet e kushtueshme per kontrollin e saj.
  Leku qe leviz nga shoqerite farmaceutike dhe shtetit eshte shum i madh dhe mbyllja e ketij bisnesi do ti demtone te dy.

  Po te keni nje rrenje te saj ne vazo merrni vetem nje gjethe hidheni ne caj,uje apo kafe dhe nuk keni me nevoje as te blini sheqer.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  larguar forever

 6. #106
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Farat e lulediellit

  Farat e lulediellit
  E kane origjinen nga Meksika dhe Peruja ajo u importua ne angli ne shekullin e 16.
  Ne Peru eshte emblema e flamurit kombetar,ndersa ne Kansas eshte lulja zyrtare e shtetetit.

  Te dhenat ushqimore

  Eshte vecanerisht e pasur me Acidi grasi esenciali me vitamina E,A,D, dhe te kopmleksit B. Permban Zink,Hekur,Calcio,Manganez,Potasio dhe Fosfor.
  Permban substanca Lipotrope,( te cilat levizin dhjamrat) dhe proteine.
  Ajo konsiderohet si miniere energjie.
  Ajo permban 25% proteina dhe eshte nje ushqim qe ngroh organizmin.

  Organet e interesuara

  Tonifikon intestinon ,ushqen dhe forcon shpretken dhe pankreasin,riaktivizon gjenrat surrenale.
  Nuk lejon krijimin e lageshtires brenda trupit sepse energjia e tij gjate reaksionit dhe veprimi i tyre largon lagashtiren brenda organizmit.
  Vaji i tij i nxjerre ne menyre natyrale dhe jo industriale, ka efekte terapeutike ndaj lekures se semure (dermatiti).
  Vaji i tij eshte shume here me i mire se vaji i ullirit ne uljen e kolesterolit.

  perdorimi

  Nje grusht farash cdo dite do ishte i mjaftueshem per organizmin, ose ato mund te hidhen ne sallaten jeshile.
  Por ato mund te haen edhe te mbira brenda 5 diteve mbas mbirjes duke marre keshtu maksimumin e energjise.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  larguar forever

 7. #107
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Alga Klamath (oregon)

  Algat jeshile-blu (Klamath)

  Jane alga mikroalga natyrale qe rriten pa nderhyrjen e dores se njeriut ne nje liqen te quajtur Klamath nga i cili kane mare edhe emrin.
  Autorja e librit Gillian Mckeith ka studiuar ne menyre shkencore per 10 vjet duke mbrojtur tezen e doktorit dhe duke botuar me pas edhe nje liber me titull " MRACLE SUPERFOOD " Wild-blue-green Algae.

  Profili shkencor i kesaj Alge

  Alga Klamath ne gjuhen shkencore quhet " Aphanizomenon flos aqua " ( AFA) ato jane organizma vegjetal qe kane karakteristika te perbashketa jo vetem me Bimet dhe Kafshet por edhe me Bakteriet.
  1-Pra ato jane ne gjendje te kryejne procesin e fotosintezes dhe jane te vetmet qenie me te pasura me klorofille mbi siperfaqen e tokes.
  2-Ashtu si edhe kafshet ato jane te ndertuara nga muri(cipa) qelizor te tretshme me te cilen organizmi yne mund te ushqehet.
  3.Jane si bakteriet sepse jane te formuara nga qeliza pa nuklin qelizor, ndersa te gjitha algat dhe bimet e tjera jane te perbera nga nukli qendror i rethuar nga citoplazma qe ndahet nepermjet nje membrane.

  Te gjtiha keto karakteristika e bejne ate shume te tretshme dhe te ushqyeshme per organizmin tone , Fosilet e kesaj Alge datojne katemiliard vjet me pare dhe jane algat me te thjeshta nga te gjitha.Nderkohe qe shume lloj algash e bimesh gjate ketyre kater miliard vjetesh jane zhdukur ato kane mbijetuar deri ne ditet e sotme ne saje te aftesise se saj pershtatese ndaj ndryshime klimatike e natyrore.

  Species sone do ti duheshin nje milion vjet per tu modifikuar gjenetikisht qe ti pershtaten radiacionit ndersa asaj do ti duhen vetem kater muaj.

  Kjo alge nuk duhet te ngaterrohet me " Cianobatteri " qe jane helmuese per organizmin dhe gjenden kudo neper liqene dhe lumenjte e sotem.

  Alga Klamath (oregon) nuk prodhon asnje lloj helmi ne organizem .
  Ajo asimilohet ne masen +90% nga organizmi yne qe do te thote gati 0 ( zero) jeshteqitje.

  Te dhenat ushqyese
  vazhdon........  Shenim:
  Kete liber e kam lexuar para disa muajsh dhe e vleresova shume keshtu qe duke pare se kesaj teme i mungonte pikerisht kjo gje vendosa te shkruaj gjerat me kryesore dhe vetem tani gjeta pak kohe per te .
  Per algen Klamath do shkruaj pak me shume, prandaj do ta ndaj ne pjese te vecanta sepse nuk kam edhe kohe ta shkruaj gjith informacionin, une shkruaj kur lodhem se lexuari dhe lexoj kur lodhem se shkruari.
  Pjesa e fundit e ksaj teme do jete akoma me interesante por qe nuk e di se kur do ta shkruaj.

  Ne kete faqe mund te lexoni dicka me shume http://wwwrcamnl.wr.usgs.gov/solutet...rt/klamath.htm

  Po jap gjithashtu edhe foton e liqenit ku rritet kjo Alge dhe nje foto te alges pare ne mikroskop
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 06-10-2008 mė 17:30
  larguar forever

 8. #108
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Anėtarėsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,640
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  qi thu ti dardajano un hajsha si derr ma par. care mdilte para ene kto fastfooded i kisha qejf. kom tremuj daje kom hy mdiet. sa hongra tani i tas te modh me karrota te zime ene broccoli ene me pak limon ene vaj ullini. sboj mo shaka me shnetin se me kishtu shku kolesteroli 400

  mkon dhon ene i medicament quhet zocor ene vllai jot o kthy ne cow hahahahahahahaha vetem vegetables ene fruta. kom me prodhu qumesht nai dite hahahahahahahahahahaha

  ene vrap cdo mjes ene i ore palester mas pune

  po kshu nuk nijsha nai gjo mer daj asigjo nuk mdhimte. as kok as dor as kom as bark asigjo. vetem se mfuti fryken doctoresha. mtha ...nuk e them care mtha se u tmerova hahahahahahahaha
  no glove no love

 9. #109
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Te dhenat ushqimore te Alges Klamath

  Alga Klamath

  Permban te gjitha microushqimet dhe substancat ushqimore qe njihen , ne formen me te ekuilibruar biollogjike-disponibile.Ne menyre te vecante jane te pasura ne proteina(60%) qe asimilohen shum shpejt dhe lehte nge organizmi.
  Kane ne perberje Peptidi,minerali,enzime aktive dhe Pigmenti.
  Harmonizon,proceset fisiologjike dhe biologjike ne organizem.
  Kane nje perqindje aminoacidi me te kompletuar se ajo e mishit te vicit , dhe e sojes.
  Ky mikroorganizem eshte burimi me i fuqishem i betakarotenit, i vitamines B12, dhe i klorofiles.
  Raporti i vitaminave eshte ne harmoni te persosur me biokimine e organismit njerezor, duke bere te mundshem asimilimin gati 100% te saj.Ne vecanti eshte e pasur me vit e grupit B B2,B6, dhe B12 qe transoformojne glukozen ne energji.Ndersa vit C presente ne kete alge ndihmon organizmin ne asorbimin e hekurit.
  Proteinat e kesaj alge permbajne 8 aminoacidet kryesore te qualitetit me te mire se ai i bimeve dhe mishit.
  Mishi psh i permban te 8 aminoacidet por vetem 20% e tyre thithet nga organizmi yne , ndersa tek algat 85 %.
  Alga Klamath asimilohet ne menyre komplete brenda 90 sekondave nga organizmi yne .

  Ne foto makina qe kalon mbi liqen duke mbledhur algat.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  larguar forever

 10. #110
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  organet e interesuara

  Harmonizon funksionet biologjike dhe fisiologjike te organizmit tone Forcon pothuajse te gjith organet , dhe stimulon L'emopoiesi.

  Aftesite kuruese

  Favorizon koncentrimin, permirson memorjen, forcon sistemin imunitar dhe ngadaleson plakjen .

  Lufton dhe fiton kunder "Candida Albicans", depresionit, melcine e mbingarkuar, helmimit nga metalet e rende,Plakjes,Anemise,Semundjeve te lekures,dhe humbjes pjesore te memorjes ose te concetrimit.

  Tek meshkujt mbas marrjes se kesaj alge ka nje rritje te mases se spermatozoiteve dhe permirson dukshem prestacionet seksuale.

  Duke qene se kane ne perberje nje ushqim te kompletuar dhe nje asimilim shume te shpejte ne organizem (90 sekonda ) mund te perdoren kunder semundjes se Anorksise, por kujdes me dosazhin qe do ta jap me poshte.


  Dosazhi

  Dosazhi mund te shkoje nga 2gr -10gr ne dite sipas kushteve fizike dhe nevojave te cdo individi qe percaktohen nga nutricionisti pas nje vizite te shkurter.
  Si rregull pergjithsues eshte qe te fillohet gjithmon me dosa te vogla 1/2gr derisa te arrish ne 10gr .
  Ne fillim mund te ndihesh pak keq si psh dhimbje te lehte koke ballore,disanteri,etj, qe do te thote se ajo po vepron me vrull dhe duhet ulur dosazhi per pak kohe dhe te ngrihet me vone.

  Luga e kafese permban rreth 1gr prandaj eshte mire qe per 2-3 javet e para te merret vetem nga nje gjysem luge me alga dhe pastaj cdo jave te rritet nga gjysem luge derisa te arrije 10 gr.
  larguar forever

 11. #111
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Ku mund te blihet Alga Klamath ?
  Ne te gjitha dyqanet erboristerike ose ne internet.

  Pervec ketyre 12 superushqimeve ka edhe ushqime te tjera qe nuk e kane fuqine e tyre por qe zevendesojne shume mire buken, mishin, vezen,qumshin , etj.
  Keto ushqime i keni ne liber prandaj nese ju intereson lexojeni vet sepse tema do rendohej shume dhe une nuk kam kohe te jap edhe recetat ketu.
  larguar forever

 12. #112
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Kush eshte Gillian Mckeith ?

  Ajo ishte nje gazetare dhe drejtonte nje emision radiofonik per mjekesin nga New Yorku qe titullohej "Healthline Across America" ne te cilin ftonte edhe shum mjek per te shpjeguar problemet e organizmit. Per kete problem ajo shpesh rrinte e semure ne shtrat dhe bente analiza e kura te ndryshme neper spitale por pa asnje rezultat, perkundrazi dobesohej gjithnje e me shume derisa i dhane nje diagnoze te dyshimte per Kancer.Pra ne ate kohe ajo kishte shum probleme shendetsore dhe nje dit rastisi te ftoj ne emisionin e saj nje mjek pranoterapeuto te cilit ju lut ta vizitonte pas intervistes. Ky i fundit e viziton dhe vetem me nje te kaluar te dores i heq dhimbjen e kokes dhe i thote qe nuk ka kancer por eshte alergjike dhe ka shum myk dhe kerpudha, prandaj i rekomandoj te beje analiza biokimike per alergjine dhe kerpudhat.
  Pergjigja e analizave doli Pozitive ajo kishte nje kerpudhe qe quhet Candida albikans dhe reaksione te forta alergjike nga myku.
  Dhe qe nga ajo dite ajo la punen dhe filloj studimet ne fushen e ushqimit duke mbaruar shkollen dhe mbrojtur doktoraten me temen mbi algen klamath qe e studioj per 10 vjet.Mbas shkolle ajo u kthye ne Londer qytetin e saj te lindjes dhe hapi kliniken me emer McKeith Clinic ku pati nje sukses aq te madh saqe u detyrua te mbylle prenotimet ne kliniken e saj per dy vjete e ardhshem sepse vizitat ishin prenotuar.Kjo ka qene nje mga arsyet qe ajo shkruahti kete liber ne menyre qe njerzit te mos vuajne te mos semuren te ushqehen ne menyre natyrale dhe te mos presin sa te lirohet nje vend ne kliniken e saj per tu vizituar e mjekuar me ushqime.Pra ajo vuri ne dispozicion te gjith njerzve dijet e saj ne kete fushe qe shpesh here shum njerez i ruajne me 7 kyca per te fituar sa me shume .Ose te tjere qe ja u lene trashegimi femijeve si zanat me shum fitim.

  Pse ndodh kjo tek Gillian Mckeith ?
  Pse ndodh e njejta gje te Arnold Ehret ?

  Sepse ata kane arritur nje nivel shume te larte ndergjegje dhe inteligjence qe eshte shume here superiore nga njerzit e tjere.
  Ja cfar shkruan ajo lidhur me kete fakt;

  Jam e bindur qe arsyeja superiore e jetes sone nuk eshte thjesht fitimi i njohurive individuale por ndarje e tyre me individet e tjere. Kam bere nje betim me veten time ,me pacientet e mi me lexuesit e mi, qe do bej te pamunderen per te ndare dijet e mia me te gjithe ata qe duan te me degjojne.

  Po te njejten gje pak a shume shpreh edhe Ehret por me fjale te tjera.

  Pse ? pse e bejne kete ?

  Sepse kur njeriu ndryshon ushqimin e meparshem dhe te demshem me ate natyral brenda tij ndodhin gjera te pabesueshme, duke filluar nga ato fizike, organike dhe Psikologjike qe Arnold Ehret e shpreh ne keto rrjeshta;

  E kaluara jote do t'ju duket si nje enderr ,dhe per here te pare gjate egzistences tende vetedija do te zgjohet drejt nje vetedije te brendshme te unit.
  Mendja, mendimet,idealet,aaspiratat dhe filosofia e jetes do te ndryshojne rrenjesisht ne nje menyre te atille qe do jete e pamundur ti pershkruash.
  Shpirti juaj do te ulerase nga gezimi dhe triumfit mbi gjith mizerjet e jetes, duke i lane ato pas.Per here te pare do ndjesh nje vibrazion (dridhje) jete qe do t'ju pershkoje gjith trupin , si nje korrent i lehte energjie,qe do t'ju shkund duke ju dhene njefar kenaqesie te brendshme.
  Do te mesosh e kuptosh se ushqimi dhe agjinimi superior jane i vetmi celes per nje jete superiore dhe nje bote superiore , dhe jo librat voluminoz te psikologjise.  Shenimi im

  Une i kam provuar ato ndjenja dhe jane mese te verteta prandaj dhe i shkruajta megjithate une ende nuk kam arritur te bej agjinimin superior.
  Te dy keta super njerez kane nje gje te perbashket , ishin te semure dhe mjeksia nuk beri dot asgje per ta, ndersa ata vete vetem nepermjet ushqimit u kuruan e u sheruan dhe ky zbulim u be motivi (arsyeja ) kryesor i jetes tyre.

  Ja dhe nje vidio e Gilian Mckeith
  http://it.youtube.com/watch?v=PgRPztecfb8

  Shikoni edhe kete tjetren por kujdes mos villni edhe ju .
  http://it.youtube.com/watch?v=CySktp...eature=related
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 10-10-2008 mė 19:16
  larguar forever

 13. #113
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  TikTak
  po kshu nuk nijsha nai gjo mer daj asigjo nuk mdhimte. as kok as dor as kom as bark asigjo
  E keqja qendron se shenjat e para te sumudjeve nga ushqimi njerzit dhe shume mjeke nuk i njohin .
  Biles kur shkon tek mjeku dhe i thua qe ke shum probleme ata ju pergjigjen se me keto shenja ka shum semundje prandaj duhet te presim disa dite derisa te plasi mir semundja.Por ateher eshte pak vone dhe ndonjeher shum vone per tu kuruar.

  Konkretisht le te bejme nje pasqyre te shenjave me te thjeshta te nje semundje ne trupin tuaj.

  Po e fillojme qe maja e flokut e deri tek gishti i kembes.

  1-Kontrolloni floket tuaj nese ata jane te thyeshem,jane me shume vaj dhe ngjiten,kane filluar te bien me shumice , apo kan filluar te marrin ngjyre gri do te thote se terreni qelizor ku qendron rrenja e flokut eshte i ndryshuar ne drejtim negativ pra semundje.
  Beni nje prove , hapni gishtat dhe kalojini doren pak te shtrnguar nder floke dhe shikoni nese ndermjet gishtave kane mbetur floke, nese po ateher rrenja e tyre eshte shum e dobet gje qe vjen nga nje ushqim i gabuar.

  2-Shikoni lekuren e kokes nese ajo eshte shume e thate dhe ka zbokth apo njolla te erreta do te thote se pjesa e poshteme e saj nuk arrin ta furnizoje ate me ushimin e nevojshem dhe ajo fillon te thahet e coptuar ne forme zbokthi.

  3-Kalojme tek syri Shenjat e para te mungeses se kriperave jepen ne sy nepermjet rrafjeve apo dridhjes se pavetedijshme te kapakeve te syrit. Ndjenja e djegjes se syrit , apo dhimbjes gjate qendrimit ne diell tregon per nje aciditet te larte ne organizem.
  Merrni nje pasqyre nga ato qe e zmadhojne fytyren dhe shikoni syrin tuaj, ai duhet te jete i paster pa pika apo njolla te erreta, dhe nese keni te tilla do te thote se keni probleme me organet tuaja sepse cdo njolle ne sy percakton nje semundje, ndersa po te keni rrathe tregojne nervozizem te theksuar.Ato si fije apo peta te holla qe perbejne syrin duhet te jene uniforme dhe cdo crregullim i asaj strukture do te thote semundje.
  Veshtroni kapakun e poshtem te syrit tuaj nese ato jane pak te varura dhe te fryra do te thote qe eshte nje rezerve me acid urik.Kur kjo rezeve barazohet me forcen elastike te lekures ai zbret poshte dhe ben qe dy ose njera mollze e fytyres te skuqet shume.

  4-Kalojme tek lekura e fytytres nese ajo ka shume pucra do te thote se po ushqeheni ne menyre te gabuar me shume drithera, si buk,pica, byrek,oriz, makarona, etj..Amidoni sic e kam shpjeguar edhe me pare eshte i demshem per organizmin prandaj ai e nxjerr jashte nepermjet lekures ne pjesen me te holle te saj ( fytyra).

  5-Tani kalojme tek hunda beni kete eksperiment :
  Mbyllni gojen fort dhe merrni fryme thelle vetem me hunde pastaj nxirreni frymen po nga hunda, perseriteni disa here rrjesht dhe nese merrni fryme normalisht dmth qe jeni disi ne rregull me kanalet e frymemarrjes dhe me mushkerite.
  Tani mbyllni perseri gojen dhe njeren vrime te hundes, provoni te merrni fryme vetem me njeren vrime te hundes pastaj mbyllni tjetren, nese ju perseri arrini te furnizoni mushkerite tuaja pa asnje problem mund tju them qe kanalet e frymemarrjes dhe mushkeria punojne normalisht, ne te kundert do keni hundet e zena nga muco, dhe keni filluar te merrni fryme me goje qe nuk eshte e keshillueshme.

  6-Buzet , duhet te jene gjithmon te njoma te kuqe ose rose , dhe pa plasaritje.

  7- Goja, xhenxhiva apo mishi qe rrethon dhembet duhet te kete ngjyre te kuqe dhe te jete i ngjitur pas dhembit dhe dhembet tuaj nuk duhet te kene prishje te zmaltit apo me keq. Pastaj shikoni ne pasqyre dhembet tuaj te pare ne nofullen e poshteme aty ku takon maja e gjuhes normalisht duhet te jene te bardhe dhe pa gurza ne mes hapesires se dhembeve.Por shpesh tek gjithcka ngrenesit ato jane te bllokuara me gurza ne ngjyre te verdhe, gje qe tregon se lengjet e gojes se tyre kane permbajtje te larte aciditeti.

  8-Gjuha tregon me shum gjera nga te gjitha sepse eshte e lidhur direkt me gjith aparatin tretes , nje gjuhe e bardhe, apo me shum ngjyra te tjera tregon cregullime ne intestino, dhe carjet e gjuhes tregojne probleme me organet e tjera sidomos melcia.

  9-Gusha nese keni nje gushe te fryre dhe te varur do te thote se keni nje rezeve te madhe acidi urik ne organizem.

  10- kontrolloni kycet tuaja si berrylat, gjunjet, kyci i dores dhe kembes, nese keni kokrra
  te fryra jane rezerve e acidit urik.

  11-Thonjte, shikoni thonjte tuaj nese ato kane pika te bardha do te thote qe ne organizmin tuaj mungon dicka ose ka munguar ne momentin e rritjes se thoit qe mund te jete para disa javesh. Zakonisht tregojne nje mosfunksionim te rregullt te melcise, por kjo mvaret nga individi.

  Sqarim

  Kur organizmi ka shum acid urik dhe nuk arrin ta perpunoje per ta nxjerre jashte nepermjet urines e bllokon ate ne nje zone te caktuar larg organeve kryesore dhe afer lekures dhe meqense rrime pothuajse ne kembe gjate gjith dites depozitat e para per efekt te gravitetit do jene ne pjesen e poshteme te trupit dhe konkretisht mbas gjunjeve, pastaj kur ky nivel rritet depozitohet ne berryla apo kyce duarsh, kur niveli rritet perseri depozitohet ne gushe dhe me se fundi ne qeskat qe formohen poshte syrit.
  Ne qoftese dikush i ka te gjitha keto shenja do te thote se po noton ne acid urik qe eshte vdekjeprures per organimin pra qelizat.Ai po ju gerryen ju nga brenda sepse organizmi per te tretur ate do konsumoje kriprat dhe mineralet e organizmit qe gjenden ne kocka dhe dhembe.Keshtu qe ju do keni dhimbje te kockave dhe konsumim te tyre.

  Ka edhe shenja te tjera por besoj se kaq jane te mjaftueshme per nje veshtrim te shpejte.

  Kura :
  Nuk ka nevoje per asnje ilac, mjafton te ndryshoni dieten sic eshte pershkruar ne kete teme dhe organizmi juaj do normalizohet dhe do rinohet te pakten 10 vjet.

  Uroj qe ju te mos keni asgje nga gjith ckam shkruar ne kete postim.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 19-10-2008 mė 17:18
  larguar forever

 14. #114
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  hani djegs sa t'muni edhe speca t'kuq por hudrat ma sė mirti ėshtė me i ngrėnė nė mėngjez posa tė zgjoheni sepse krej mikrobet ua mbysin sepse ato ikin nga hudhra!
  pernjemend e kam!

 15. #115
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Ky postim eshte pak jasht teme por ne mbeshtetje te postimit te fundit.
  Ne postimin e fundit kam shkruar per njollat ne sy dhe lidhjen e tyre me semundjet brenda organizmit tone kjo shkence qe merret me kete studim quhet Iridologjia
  Si ka lindur ajo.
  Praktikimi i kesaj shkence njihej qe 1000 vjet para eres sone por libri i para dhe i detajuar mbi njollat ne sy doli ne vitin 1880 nga Hungarezi Ignaz Von Peczely
  Ky njihet edhe si babai i Iridologjise ai lindi ne Hungari ne vitin 1826 dhe zbuloi iridologjine rastesisht.Kur ishte ne moshen 10 vjec gjate nje shetitje ne pyll gjen nje Buf qe kish ngelur ne nje gracke dhe i ben shum pershtypje syte e tij te medhenj dhe te bukur prandaj vendosi qe ta shpetoje por gjate shpetimit ai i keputi njeren kembe keshtu qe u detyrua ta coje ne shtepi per ta ushqyer dhe kuruar, por u befasua me syte e Bufit sidomos me njerin sy sepse nuk ishte me aq i bukur ai ishte shemtuar nga nje pike e erret qe nuk ishte me pare ,dhe djali e vogel mendoj pse kjo pike u be pikerisht ne syrin qe u thye kemba mos valle ajo kishte lidhje me kemben e thyer ? Dhe per te provuar kete hipoteze ai i thyen edhe kemben tjeter dhe pa se pas pak e njejta njolle doli edhe ne syrin tjeter po ne te njejtin vend ne pjesen e poshteme te irides.U be ky shkak qe ky djal i vogel me vone studioj per mjeksi dhe u dipllomua ne vitin 1868.Ne librin e tij te pare ai botoi edhe nje harte te hollesishme mbi zonat e syrit dhe korespodenca e tyre me organet e brendhme dhe te jashtem.Sot kjo shkence eshte shum e zhvilluar por edhe ju mund ti shikkoni keto njolla ne syrin tuaj nepermjet nje pasqyre zmadhuese tualeti.Por per te hequr meerakun duhet te beni nje vizite tek iridologu dhe ai do tju lexoj pikat dhe do ti komentoj sipas aftesise se tij si mjek iridolog.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  larguar forever

 16. #116
  ***VIP***
  Anėtarėsuar
  26-08-2008
  Postime
  804
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  1. Mbushet luga me ushqimin e pergatitur.
  2. Hapet goja.
  3. Futet luga ne goje.
  4. Nxirret luga bosh nga goja
  5. Levizet nofulla e poshtme lart e poshte deri sa ushqimi ne goje copetohet plotesisht.
  6. Kaperdihet ushqimi i copetuar.

  Perseritni procesin e mesiperm deri sa tju krijohet nje gjendje " e ngopur". Here pas here futi ene nje gote uje.

 17. #117
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga ^SHIU^ Lexo Postimin
  1. Mbushet luga me ushqimin e pergatitur.
  2. Hapet goja.
  3. Futet luga ne goje.
  4. Nxirret luga bosh nga goja
  5. Levizet nofulla e poshtme lart e poshte deri sa ushqimi ne goje copetohet plotesisht.
  6. Kaperdihet ushqimi i copetuar.

  Perseritni procesin e mesiperm deri sa tju krijohet nje gjendje " e ngopur". Here pas here futi ene nje gote uje.
  Do ju lutesha moderatorve ta pastrojne temen nga postime te tilla.

  Faleminderit
  larguar forever

 18. #118
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Postimet e ardhshme ne kete teme do jene

  1-Kura e limonit ( pastrimi i shtratit qelizor nga muco)
  2-Kura natyrale per pastrimin e veshkes brenda 24 oreve
  3-Kura natyrale per pastrimin e melcise ( heqja e gureve ne melci nepermjet ushqimit brenda 24 oreve.)
  4-Kura kunder kancerit nepermjet bimeve mjeksore.
  5-Ushqimi dhe bisnesi.
  larguar forever

 19. #119
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Ne postimet e meparshme kam shkruar per 12 superushqimet, por pervec tyre ka edhe ushqime te tjera, qe jane me pak ushqyes se 12 superushqimet, por qe mund ti zevendesojne ato perkohesisht, prandaj me poshte po jap vetem emrat e ketyre ushqimeve .

  Cereale ( integrale )

  Orizi integral ai koker vogel keshillohet te gatuhet ne vjeshte dhe ne dimer ndersa ai kokerr gjate gjate veres.

  Orzo

  Avena

  Gruri saracen nuk permban Glutine dhe ka reaksion freskues ne organizem.

  Amaranto

  Farro

  Tef

  Kamut
  --------------------------------
  Legumi

  Fasulet azuki

  Fasulet mungo

  Fave

  Soja

  Lentike
  -------------

  Farat

  Fara kungulli

  Fara sesamo

  Bajame

  Geshtenja

  Arra
  Arra pecan
  -------------------
  Alga te tjera

  Spirulina

  Clorella
  ----------
  Prodhime blete

  Papa reale

  Polline bletesh

  Propoli

  Per te gjith ata qe duan te dine me shume rreth ketyre ushqimeve dhe recetave te tyre ju keshilloj te lexojne kete liber .

  http://www.buy.com/prod/miracle-supe.../33780971.html ne Anglisht


  dhe http://www.macrolibrarsi.it/libri/__..._la_salute.php ne italisht.
  larguar forever

 20. #120
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Para se te tregoj Kuren me limon do t'ju tregoj pak per limonin dhe vitaminen C

  Limoni njihet qe prej 4.000 vjetesh dhe perdorej me shume si ilac per semundje te ndryshme. Aleksandri i Madh mbret i Maqedonise e solli limonin nga Persia dhe i quanin molle Persike. Greket i mbillnin limonat perreth rrenjeve te ullinjve se mendonin qe mbanin larg parazitet.Nga Greket limoni arriti edhe tek Romaket ku sklleverit Persian ju mesuan se si limoni perdorej per gatim.Ne 1493 Kristofor Kolombi mbolli limonin e pare ne Haiti.Sot vetem Amerika,Spanja, Italia dhe Greqia prodhojne 3.5 milion ton limon .

  Limoni i bere ka ngjyre te vedhe te hapur dhe i pa bere mire kur ka njyre pak jeshile ose njolla jeshile.Ndersa e ka tejkaluar pjekjen kur merr ngjyre te kafte.

  Qe limoni te duroje me gjate nuk duhet qe te rrine ngjitur me fruta te tjera ose me limone te tjere per te kene nje distance qe tju lejoje atyre te marrin ajer.

  Per te nxjerre sa me shum leng vereni limonin ne uje te vaket 40-50 grade per rreth 4-5 min pastaj vereni mbi tavoline dhe shtypeni pak me dore duke e rrotulluar ne tavoline dhe tani eshte gati per tu prere.
  Limonat biologjik pra qe nuk jane trajtuar me pesticide mund te haen me gjithe lekure biles kjo e fundit ka shume veti kuruese.

  Ne lengun e limonit kemi 90% vitamine C dy te tretat me calcio dhe nje te treten hekur.

  C'far permban nje kokerr limoni .

  -90 g uje
  -3,2 g karboidrate
  -1,2 g fibra
  -0,7 g proteine
  -0,6 g yndyre
  -150mg potasio
  -55mg vitamine C
  -30mg magnes
  -16mg fosfor
  -11mg calcio
  -3mg sodio
  -450ng hekur
  -270ng acido pantotenico
  -170ng niacina

  Nga lekura e limonit del vaji i limonit ku per te nxjerre nje liter vaj limoni duhen rreth 3000 limona

  Vaji i limonit eshte insekticid i fuqishem ai shkaterron brenda disa sekondave Larvat, kristalidet dhe vezet e mushkonjave .

  Stafilokoku shkaterrohet plotesisht brenda 5 minutave nga kontakti me vajin e limonit

  Salmonella qe provokon tifon shkaterrohet plotesisht brenda nje sekondi nga kontakti me kete vaj.

  Pneumokoki, qe shkakton polmonit, milingjit, otit,peritonit, ngordh nga brenda tre oreve ne kontakt me vajin e limonit

  Ndersa lengu i limonit po te shtrydhet ne nje gote me uje dhe te lihet 30 min shkaterron te gjitha bakteriet duke bere ujin mikrobiologjikisht te paster.

  Studimet kane vertetuar se organizmi yne mund te perdore 20mg vitamine C per cdo kg peshe, pra nese peshoni 100kg mund te konsumoni deri ne 2000mg vitamine C ne dite.
  Pjesa tjeter e tepert del jashte pa u perdorur.

  Vitamina C (acido ascorbico)

  Vitamina C ben pjese tek vitaminat mbrojtese antioksiduese qe bllokojne radikalet e lira.
  Vitamina C transformon kolesterolin ne acid bilar paresor, i cili kur arrin ne melci kthehet ne acid bilar dytesor qe perdoret ne intestino per te tretur yndyrnat.

  Vitamina C favorizon sherimin e plageve dhe ngjitjen e kockave

  Vitamina C forcon sistemin imunitar .
  Marrja rregullisht e vitamies C permirson shume jetesen dhe e zgjat ate deri ne 6 vjet.

  Vitamina C e injektuar direkt ne vene me dosa shume te larta shkaterron brenda disa diteve cdo lloj semundje infektive me perjashtim te atyre shum te renda si aids, hiv etj qe duan nje pregatitje paraprake.

  Bioflavonoidi (Flavus-latino e verdhe ) jane ata qe shoqerojne vitaminen C ne te gjitha reaksionet pa bioflavonoidit vitamina C nuk ka asnje efekt ne organizem.

  Organizmi yne nuk e sintetizon dot vitaminen C keshtu qe i duhet ta marre ate nepermjet ushqimit, ndersa shume kafshe te tjera e prodhojne vete psh gati te gjith Mamiferit,retili, dhe amfibet.
  I mamiferi e sintetizojne ne melci vitaminen C kurse retili dhe amfibet ne veshka .
  Dhia prodhon me shume se cdo kafshe tjeter vitaminen C.

  Pse ne nuk prodhojme (sintetizojme ) vitaminen C ?

  Sepse ne kemi nj difekt specifik gjenetik dhe eshte mungesa e ENZIMES epatike qe njihefet me emrin L-gulonolatone osidasi (GLO) ajo transformon glukosen ne ne vitamine C. Eshte interesant fakti qe genoma e GLO-se ose la sequenza e kodit DNA eshte gjetur edhe tek njerzit (Nishikimi et al.1988) por per arsye jo shum te qarta ky kod nuk njifet dhe qendron pa-aktivizuar nga sistemi yne qendror.

  Neqoftese ky kod do te deshifrohej dhe do vihej ne pune nga organizmi yne ateher jeta jone do ishte shume here me e gjate dhe pa semundje.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  larguar forever

Faqja 6 prej 9 FillimFillim ... 45678 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Si tė ushqehemi?
  Nga dardajan nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 133
  Postimi i Fundit: 05-10-2012, 06:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •