Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Pesticidet ne Shqiperi

  Vite mė parė ishte kėrkuar heqja e helmeve tė skaduara

  Shpėrthejnė pesticidet, nė gjendje tė rėndė 55-vjeēari
  Aleksandėr NDOJA

  RRĖSHEN- Njė shpėrthim i fuqishėm ka tronditur sot nė mesditė pothuajse tė gjithė qytetin e Rrėshenit. Shpėrthimi ka vėnė nė alarm banorėt, ndėrkohė qė vetėm pak minuta mė pas ėshtė mėsuar qė shpėrthimi nuk kishte tė bėnte me ndonjė sasi tritoli. Njėra prej dhjetėra fuēive tė mbushura me pesticide dhe tė lėna nė mėshirė tė fatit kishte shpėrthyer, teksa njė banor i kėsaj lagjeje kishte tentuar qė t’i groposte, pėr t’i shpėtuar erės sė rėndė qė ēlirohej prej kohėsh nga ajo magazinė. Dhjetėra punonjės tė ish SMT-sė qė kanė qenė shumė pranė ngjarjes janė nisur menjėherė drejt magazinės, ku kanė gjetur tė plagosur rėndė Gjon Kaēorri, 55 vjeē. Menjėherė e kanė nisur nė drejtim tė spitalit tė Rrėshenit, ku edhe ka marrė ndihmėn e parė. Ndėrsa duke qenė se gjendja e tij ka qenė mjaft e rėndė, mjekėt e Rrėshenit kanė thirrur nė ndihmė njė helikopter, i cili e ka dėrguar pėr nė Spitalin Ushtarak nė Tiranė. Ndėrkohė qė policia e Mirditės ka rrethuar vendin e ngjarjes dhe ėshtė nė pritje tė ekspertėve pėr tė zbardhur ngjarjen e rėndė. E gjithė zona ėshtė pushtuar nga era e rėndė e pesticideve tė skaduara, ēka dėmton rėndė rrugėt e frymėmarrjes pėr banorėt e shumtė tė kėsaj zone. Banorėt aty pranė konfirmuan se ishte hera e tretė qė kishin dėgjuar shpėrthime, por ato kishin qenė mė tė vogla.

  Ngjarja

  Ka ndodhur rreth orės 13.30 tė ditės sė mėrkurė. Gjon Kaēorri, pronar i tokės ku gjendej magazina, ka udhėtuar nga Tirana ku banon dhe nė orėt e para tė ditės ka hapur njė gropė tė madhe nė oborr. Duket se ai kishte vendosur qė t’i groposte ato, pėr t’i dhėnė fund njė herė e mirė ankesave tė banorėve tė lagjes sė SMT-sė, tė cilėt ankoheshin pėr erėn e rėndė qė vinte nga kjo magazinė. Por gjatė transportit tė fuēisė sė parė, sapo ajo ėshtė nxjerrė nga magazina, nė kontaktin e parė me rrezet e diellit ajo ka shpėrthyer. Karroca nė tė cilėn ishte vendosur fuqia ka fluturuar nė ajėr dhe pasi ka kaluar godinėn e repartit tė tornerisė brenda kompleksit tė SMT-sė, ėshtė shembur si llamarinė nė oborr. Kjo i ka alarmuar punėtorėt, tė cilėt janė gjendur nė vendngjarje. Zef Leka thotė se jemi gjendur nė njė situatė tė rėndė, teksa kemi gjetur Gjon Kaēorrin tė mbuluar nga gjaku. Ai ėshtė transportuar menjėherė nė spitalin e Rrėshenit dhe pas njė ndihme nga ana e kirurgut Gjovalin Bushi, Kaēorri ėshtė dėrguar nė Spitalin Ushtarak tė Tiranės. Sipas mjekėve, gjendja e tij ka qenė mjaft e rėndė, me dėmtime serioze nė zonėn e barkut.

  Magazina e pesticideve disa herė ėshtė bėrė problem pėr rrezikshmėrinė e saj. Njė vit mė parė disa media kanė dhėnė alarmin pėr rrezikun qė mbartin ato. Pėrgjegjėsi i mbrojtjes pėr civilėt pranė prefektit Pal Gjokola tha se njė vit mė parė, kur ky problem u bė prezent nė media, nga zyra pėrkatėse e Bujqėsisė mė ka mbėrritur njė shkresė zyrtare, sipas tė cilės konfirmohet se kėto pesticide nuk pėrbėjnė asnjė rrezik pėr jetėn.

  Gjin Baloj, specialist i mbrojtjes sė bimėve

  “Kjo ishte njė fatkeqėsi e paralajmėruar prej kohėsh, sidomos prej medias. Tė gjithė janė fshehur si struci, ndėrsa shkrirja e sektorit tė mbrojtjes sė bimėve pranė Drejtorisė sė Bujqėsisė ka bėrė qė kėto helme tejet tė rrezikshme tė jenė jashtė kontrollit dhe mund tė paraqesin rreziqe edhe mė tė mėdha”.

  Zef Leka, tornitor pranė vendit tė ngjarjes

  “Ka qenė rreth orės 13 e pak, kur kam dėgjuar njė shpėrthim tė fuqishėm. Kam parė qė mbi kokėn time nė vendin e punės ranė copa nga tavani. Njė sasi e tavanit ra mbi kokė, ndėrkohė qė fika tornon. Kur dola jashtė, pashė edhe njė hekur nė oborr, qė ishte karroca mbi tė cilėn kishin pas vendosur fuēinė me pesticide”.

  Tirana Observer
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 2. #2
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Shpėrthimi i pesticideve, asnjė masė mbrojtėse

  K.Bushi
  27-04-2007  MIRDITĖ- Ende asnjė masė pėr ngjarjen e rėndė, qė ndodhi dje nė magazinat e ish- Degės sė Bujqėsisė nė Mirditė, ku pas shpėrthimit tė pesticideve mbeti i plagosur rėndė pronari i tokės ku janė kėto magazina, Gjon Kaēorri. Vetėm prokuroria dhe policia janė nė fazėn e hetimit tė ngjarjes, ndėrsa gjendja shėndetėsore e tė plagosurit vazhdon tė jetė e rėndė. Burime pranė spitalit konfirmojnė se pėrveē plagėve, Kaēorri ka pėsuar edhe helmim nė gjak nė momentin e shpėrthimit tė fuēisė me mbetje toksike. Kjo sepse nė momentin kur ai ėshtė plagosur, pluhuri i rėndė dhe helmues ka depėrtuar nė plagė. Ndėrsa nė vendin e ngjarjes ende nuk ėshtė marrė asnjė masė pėr mbrojtjen e jetės sė njerėzve tė shumtė qė banojnė aty pranė. Nga drejtoria rajonale e Bujqėsisė nuk ka asnjė konfirmim pėr sasinė dhe pėr helmet qė janė tė grumbulluar nė kėtė magazinė. Fuqitė e tjera qė janė tė mbushura dhe pa asnjė etiketė treguese, mund tė rrezikojnė seriozisht shpėrthime tė tjera, ndėrkaq gjithēka ėshtė fokusuar nė hetimin e policisė pėr kėtė ngjarje. Banorėt janė mjaft tė shqetėsuar pėr situatėn, pasi nė kėtė magazinė ka edhefuēi tė tjera, qė mund tė pėrbėjnė rrezik shpėrthimi, sapo dikush tė tentojė qė t'i lėvizė nga vendi.

  Shekulli
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 3. #3
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Vdes nga shpėrthimi i pesticideve

  Gj.M
  28-04-2007  Mirditė- Gjon Kaēorri, i plagosur tri ditė mė parė nga shpėrthimi i pesticideve ka ndėrruar jetė pasditen e djeshme nė Spitalin Ushtarak nė Tiranė. Mėsohet se ai nuk mundi dot t'i mbijetonte plagėve tė rėnda tė marra nė organet jetike, shumica nė pjesėn e barkut dhe nė kraharor, ndėrkohė qė nė plagė kishte depėrtuar sasi e konsiderueshme lėnde helmuese.

  Ngjarja ndodhi, teksa Kaēorri, pronari i tokės ku ishte magazina e pesticideve po punonte pėr groposjen e fuēive dhe njėra prej tyre shpėrtheu duke e lėnė tė plagosur rėndė.


  Shekulli
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

Tema tė Ngjashme

 1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 08:31
 2. Misioni Amerikan Nė Shqipėri (1946)
  Nga DriniM nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
 3. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
 4. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
  Nga ORIONI nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
 5. Debat mes anti liberalėve dhe liberalėve
  Nga liridashes nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 18:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •