Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 23
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e de Balzak
    Anëtarësuar
    20-04-2007
    Vendndodhja
    nen lekure
    Postime
    53

    Shkrimtari më i mirë

    kush mendoni ju se eshte shkrimtari me i mire i te gjitha koherave ne letersine mbare boterore?

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Mendoj se nuk ka me te mire. Ata mund te ndahen ne grupime qe i perkasin disa hapsirave kohore. Deri tani mendoj se me i miri nder grupimet e ketyre dy shekujve te fundit eshte V. Hugo.
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    31-07-2007
    Postime
    6
    Gati është e pamundur të konkludosh për një shkrimtar se është më i miri, pavarësisht kohën e hapësirën në të cilën ka jetuar e ka vepruar.
    I gjithë arti, e pra edhe krijuesi i saj shkrimtari, ngjitet kah maja, njësoj si SIZIFI. Mrekullia është që kurrë nuk arrin në MAJË. Në Majë do të ishte fundi i letërsisë...
    Ne, as lexuesi, as krijuesi këtë nuk e dëshirojmë. Prandaj kemi radhitje tjera si
    100 shkrimtarët më të mëdhenjë në botë.
    Letërsinë e duam jo vetëm për shkak të madhështisë së saj, por edhe për shkak të larmisë.
    Letërsia do të rroj.
    Ndërkaq, për një shkrimtarë mund të themi se është i madh, por nëse themi është më i madhi i species sonë, kjo do të ishte egoiste. Në këtë rast po e kërkojmë të përkryeren. E përkryera absolute nuk ekziston...
    Ka kaq milniume bota dhe nuk është përkryer. Shkrimtari, pavarsisht se mund të jetë shumë para, megjithatë është pjesë e botës, të cilën tanimë e kemi kuptuar se është e papërkryeshme.

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-06-2007
    Vendndodhja
    Ne bote
    Postime
    192
    A eshte e mundur te titullojme me te mirin? Per mua kjo eshte krejt e pamundur. Pastaj, ka shume te mire, ka bile dhe shkrimtare qe as nuk i keni degjuar qe ekzistojne, por per rrethinen ku gjinden jane aktual.

    Mua personalisht me pelqen Victor Hugo dhe Mark Twain. Ka dhe shume tjere, po do thoja qe keto te dy kane arritur te me bejne me shume pershtypje.

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-06-2006
    Postime
    4
    eshte njesoj si te ndash gishtat e dores nga njeri tjetri gje qe eshte e pamundur,secili prej tyre ka funksionin e vet e njejta gje vlen edhe per shkrimtaret secili prej tyre ne kohen e tyre dhe nepermjet veprave te tyre ka transmetuar nje kuptim nje mesazh qe i ka rezistuar kohes dhe ka ardh deri ne ditet tona gje qe do ta bejne edhe per vitet ne vazhdim per brezat e ardhshem.per mua te gjithe kane vlerat e tyre.FIBIKI85

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e mondishall
    Anëtarësuar
    28-11-2006
    Vendndodhja
    Ne Selanik te Greqise
    Postime
    2,690
    Jane shume, pothuajse ne nje piedestal me ulje ngritje te paperfillshme. Sejcili madheshtor me vepren e tij. Porsa thua ky eshte me i madhi per Hygone, te njejten gje thua kur lexon me pas Dikens, me pas Balzak, Zhyl Vern, Tolstoi, por edhe te tjere e te tjere me ne thellesi te viteve dhe me afer kohes sone. Do ishte subjektivizem i theksuar mendimi tone per nje emer, pasi askush prej nesh nuk ka lexuar teresisht kete enciklopedi gjigande librash te te medhenjve te penes.

  7. #7
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Nje te madh nuk ka si te kete,varet nga deshirat e njeriut...Per mua libri me i bukur eshte 'lufta dhe paqja' ....autori qe me pelqen me shume nuk ekziston...

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    Fishta me "Lahuten e Malcise" e te tjera vepra eshte padyshim nje nga koloset e Letersise boterore..
    Po ate nuk e njeh kush do thote dikush..

    E per ata qe e njohin.. Fishta eshte nje mrekulli ..nje cudi.. nje thesar..

    Ruset kan Tolstoin..
    Anglezet Shekspirin..
    Francezet Hygon-e
    Gjermanet Gëten..
    Spanjolet Servantesin
    Italianet Danten e keshtu me radhe..

    cdo kohe e popull ka te medhenjt e vet..

    pra ska nevoje per klasifikime si ne futboll..

  9. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Brari për postimin:

    bili99 (24-01-2018)

  10. #9
    i/e regjistruar Maska e Jimmi_1978
    Anëtarësuar
    10-11-2006
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    443
    Dhe shqiptaret kane Kadare
    Barca

  11. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Jimmi_1978 për postimin:

    bili99 (24-01-2018)

  12. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-08-2007
    Postime
    192
    SHKRIMTARI ME I MIRE ESHTE HOMERI

  13. #11
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    per mendimin tim eshte balzaki dhe shekspiri nga bota e jashtme a fishta dhe kadare nga bota shqiptare

  14. #12
    i/e regjistruar Maska e sybukura
    Anëtarësuar
    13-09-2007
    Vendndodhja
    me kembe ne toke
    Postime
    39
    Nuk eshte e lehte te thuash kush eshte shkrimtari me i mire,se ka shume
    dhe sejcili prej tyre ka stilin e vet.Une po permend dy shkrimtare jo se mund te
    quhen me te miret,por kane pasur sukses me botimet e tyre dhe i kam me te fresketa ,se
    i kam lexuar kohen e fundit.

    TEODOR DRAJZDER
    DAN BRAWN

  15. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    856
    Balzak
    Kadare
    Gabriel Garsia Markez
    Kamy
    Cvajg
    Susana Tamaro
    Isabell Aliende

  16. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-04-2007
    Postime
    117
    Kadare;eshte Shkrimtari Ne Maje Letrave Shqipe:

  17. #15
    Citim Postuar më parë nga de Balzak Lexo Postimin
    kush mendoni ju se eshte shkrimtari me i mire i te gjitha koherave ne letersine mbare boterore?
    Njecik pytje me mundesi te kufizume kjo e jotja lol, nuk mund te perfshish gjithe ate art ne nje te vetem
    Te qenit me i miri eshte shume koncept relativ. Ne etapa dhe momente te caktuara kemi preferenca te caktume nga kushtet e jashtme.
    Kur isha femije vdisja per Jul Vern
    Psh ne kushte e socializmin me pelqente shume De Balzak, po se mos kishim lexu te tjere (tek tuk ndonje te ndalum e censurum) kjo persa i perket adoleshences
    tani kursesi nuk mund te them te njeten gje

    pa llogaritur qe ka rryma te ndryshme qe mund te na pelqejne njekohesisht njesoj shume, nuk mund te thush qe nje romantik eshte shume me i mire se nje abstraksionist sespe krahasimi nuk behet ne te njejtin sistem referimi

    Mu me pelqejne shume, dhe lista eshte goxha e gjate qe ta shkruj ketu

  18. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-01-2006
    Postime
    24
    stephen king

  19. #17
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar më parë nga jimmyswe Lexo Postimin
    Dhe shqiptaret kane Kadare
    Nuk i njef Rilindasit ?
    je i mjer.........
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  20. #18
    i/e regjistruar Maska e desaparacidos
    Anëtarësuar
    23-10-2007
    Postime
    163
    Heeeeeeeeeem.
    Eshte pak shume qesharake si pyetje Nuk mund te besh nje klasifikim te tille, humb menjehere kontrollin e situates

  21. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Postime
    90
    Citim Postuar më parë nga beatles Lexo Postimin
    SHKRIMTARI ME I MIRE ESHTE HOMERI
    ka studime qe thone qe homeri as nuk ekzistonte po ja dhane emrin atij per permbledhjen e perrallave/te thenave gojore te kohes

    Shakespeare

  22. #20
    bitter girl Maska e marsela
    Anëtarësuar
    11-06-2002
    Postime
    1,163
    Une sdo beja dot vecime mes shkrimtareve te huaj..I perkasin periudhave e gjinive te ndryshme.Ka shume qe me kane lene mbresa, po sdua te bej vecime..Them qe per te vendosur sduhet te jete aq e lehte, duhet te kesh lexuar te pakten 2-3 vepra nga cdo autor qe e mendon si kandidat
    Nga shqiptaret pastaj do perzgjdihja Kadarene per ne majen e Olimpit, vetem qe kjo pa mar parasysh ate cka thashe me lart..Sepse eshte i vetmi shrkimtar shqiptar nga i cili kam lexuar me teper se trew libra, ndoshta 10, 11..Te tjeret i njoh fare pak..Mgjth duke e krahasuar me shkrimtaret e huaj qe vlersoj me tepr them se sdo ndrroja lehte mendje per aftesite e cilsite e tij si letrar.
    Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Astrit kosturi, shkrimtari polemizues.
    Nga armando cuni në forumin Shkrimtarë shqiptarë
    Përgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 25-06-2009, 03:43
  2. Ne dritehijen dhe kundershtite e nje shkrimtari
    Nga Fenomeni në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 09-05-2006, 17:46
  3. Shqipëria përballë ndërgjegjes së gjymtuar të saj
    Nga Shën Albani në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 94
    Postimi i Fundit: 22-09-2005, 12:27
  4. Shkrimtari Dhe Vepra Si Autoritet Publik
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 17:29
  5. Shkrimtari Mark Kajoni
    Nga FCSAWYER në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 17-08-2002, 11:30

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •